Një  universitet në shërbim të shërbyesve Boiken Abazi Me pak rrëmujë të gjithë zënë vendet e tyre në sallë dhe qëndrojnë të ulur. Në çast heshtin kur në hyrje shfaqen katër flamuj mbi kokat e katër djemve të veshur në uniformë ushtarake, studentë ushtarakë të një vendi pa ushtri. Me kokën lart, me sy të [...]

19 Komente

Artikull tendencioz dhe i dobet.

koment interesant dhe i kultivuar

Doje te thoshe i agrikultivuar.

nese te pelqejne agrumet...

shume i majtosur ky artikull do te doja te dija se sa kohe paska kaluar autori per te analizuar menyren si funksionon ky institucion,  njekohesisht te permende pak se sa studente perfitojne bursa te plota per mesatare te larta si dhe kushtet tejet moderne  dhe nje staf akademik per tu pasur zili pa harruar natyren jofitimprurese te institucionit ne fjale. Njekohesisht studio pak shkollat e rajonit psh tek univ i New York ne Tirane paguan jo me pak se 7000eu ne vit akademik. etj etj etj 

Se fundi kam intervistuar shume te rinj tek ky universitet per dy pozicione pune dhe kam dale vertet e impresionuar nga pergjigjet. Nje energji qe nuk e kam hasur ne Shqiperine tone te dashur  ( te rinjte fringo I mean )

E kshu me radhe ..

P.s. Sol uroj te mos merzitesh me mua nese verejtjet nuk lejohen tell us man

Degët e studimit në AUK janë: statistikë dhe ekonomi, menaxhim, politikat publike, media dhe komunikimi grafik dhe informatika. Të gjitha këto degë e marrin si të mirëqenë rendin socio-politik tashmë të vendosur përmes hegjemonisë. Në AUK nuk ka asnjë degë që zhvillon mendimin kritik përmes analizës shumëdimensionale mbi shoqërinë, siç mund të jetë filozofia, sociologjia, historia, etj. Tek e fundit, kjo mungesë është ideale, pasi tregut nuk i nevojitet mendimi kritik por thjesht ekspertët që zbatojnë mendimin ekonomiko-politik që hegjemonia e ka pjekur diku gjetkë por që tashmë është përbrendësuar edhe këtu nga elitat e shoqërisë së shtetit pa pushtet. Këtij rendi hegjemonik nuk i nevojiten mendimtarë por ushtarë (ekspert&eumlsmiley, gati mercenarë, që u shërbejnë thjesht atyre që ofrojnë pagën më të lartë.

Kjo absolutisht nuk deshiron te thote qe ata nuk jane energjike, te afte, konkurente, pozitive, lidere, dhe fringo te rinj.

C'ka te keqe me nje universitet amerikan qe ofron formim te larte teknik? Te gjithe filozofe e analiste nuk do te behen. Autori ben mire ti ktheje syte nga shkollat e mesme sepse 1) jane shteterore e publike dhe 2) aty i jepet formimi nxenesit e nxeneses dhe i "hapen syte" per zgjedhjet qe do te beje me pas ne jete.

Universiteti ne fjale eshte privat dhe per sa kohe qe nuk shkel ligjet e shtetit ku ndodhet per mua eshte ne rregull.

Pjesa tjeter e shkrimit eshte pastaj nje pseudo-kritike monstruoze. Permendja e ushtareve ne nje vend pa ushtri, futja e fjales republike ne thonjeza kur behet fjale per Republiken e Kosoves, politizimi dhe thacizimi i artikullit pa lidhje fare etj etj. Shkurt muhabeti, le per te deshiruar.

Absolutisht mo, c'te keqe ka hegjemonia ne fund te fundit. Koken ne sqetullen e me te madhit e mban gjithe dynjaja...

republika futet ne thonjeza, sepse republika nuk eshte format, eshte koncept. Por ne KS, si dhe ketu e gjetiu, koncepti ka vdekur, mbeten vec germat. "Gjeja e perbashket" - nenkupton pikerisht ate kritike ndaj "privates" qe ti e koncepton thjesht e vetem si pronesi, po qe ka me shume se aq.

Sa per politizimin e artikullit, nga blogu ne fjale nuk ka ardhur, dhe as nuk ka per te ardhur ndonje gje e papolitizuar, meqenese aty shkruajne njerez qe mendojne qe shumecka, e specifikisht te shkruarit per publikun eshte politike...

permendja e ushtareve ne nje vend pa ushtri, e shtetit aty ku nuk ka shtet, e demokracise aty ku nuk ka demokraci, e drejtesise aty ku nuk ka drejtesi, e paqes aty ku nuk ka paqe, e moralit aty ku mbreteron laperdhia - nuk duhet te te habiste. Pax americana - aintitso?

 

Cfare duhet te beje Kosova sipas jush? Te veteshpallet republike antikapitaliste antiimperialiste antiglobaliste? Ushtri Kosova nuk ka akoma sepse eshte nen mbrojtjen e nderkombetareve, per arsyen e thjeshte se pa ndihmen e NATO-s, dhe te asaj axhende politiko-ekonomike qe autori shan aq eger, nuk do te ishte as republike as "republike".

Nuk ka nevoje qe artikulli te bjere ne batakun e baltehedhjen e politikes, perderisa po trajton nje problem arsimor e social. Duke filluar qe nga ana konceptuale artikullshkruesi eshte komplet gabim, sepse pretendon qe ne cdo institucion shkollor te mbreteroje "mendimi i lire kritik".

E thashe dhe e perseris: shkollat private duhet te zbatojne ligjet e vendit ku ndodhen dhe programin e tyre duhet ta miratojne ekspertet e Ministrise se Arsimit. Kaq!

pretendimi qe kudo te mbreteroje "mendimi i lire kritik" na qenka gabim? Natyrisht, diku duhet te mbreteroje dhe "mendimi i kapur konsensual". Me c'duket, mbreteron ne territore te gjera...

 

Problemet arsimore e sociale, per sa kohe qe i perkasin publikut, jane publike. Per sa kohe shformohen, e kthehen ne burim perfitimi per individin, jane private - e ketu prape ka nje paradoks te madh, po nejse.

Publikja, eshte e shumesise. Shumesia quhet polis, eshte ne rrenje te saj. Politikja rrjedh prej andej.

C'duhet te beje Kosova? Te beje ate qe ben cdo popull i mireqene, te jete popull e te kete popull.

Keto etiketat me "anti..." i ke per te trembur pulat? Se jo per gje, po nese lexon tej gazetave, e di qe nuk mund te kete republike qe te mos jete antiimperialiste, sepse republikat linden pikerisht duke u dhene fund perandorive.

Le te mos futemi ne diskutim mbi filozofine politike pas krijimit te republikave sepse ndryshe nuk do te mbarojme kurre. Me ler te them vetem dy fjale mbi kete teme: ne cdo shtet qeverisin elitat (vetekuptohet), dhe nuk shoh asnje dallim moral apo antagonizem midis nje sistemi qeverises (republikes) e nje tjetri (mbreterise, perandorise, dukatit etj etj.) per sa kohe qe elitat e te dy vendeve hipotetike ndjekin politike te ngjashme. Republika e Athines se lashte ishte nje nga perandorite (koloniale) me te medha ne Mesdhe, apo jo?

Teza jote do te ishte me baze ne qofte se universiteti ne fjale do te mbahej nga parate e taksapaguesve (popullit). Ne qofte se eshte keshtu, te jap te drejte. Ne rast te kundert me duket se kam une te drejte. Me sa kuptova shkolla e trajtuar ne artikull eshte private, dhe si e tille ka liri te plote mbi axhenden e programin mesimor per sa kohe qe qendron ne perputhje me ligjin.

Te kritikosh programin e kesaj shkolle me duket njesoj si te kritikosh programin e nje shkolle fetare, dhe ti kerkosh asaj te kete si parim laicizmin

 

Republika e Athines se lashte ishte nje nga perandorite (koloniale) me te medha ne Mesdhe, apo jo?

 

Le te mos futemi ne diskutim mbi filozofine politike...

absolutisht i sakte je... c'te te them. Uroj ta kesh kryer ne shkolle shteterore.

Si urdheron, ne nje shkolle te mesme publike. Po deshe te jap dhe emrin e plote te shkolles smiley

 6000-7000 E dhe qenka jofitimprurës ?

Sol, po pse jo ate me Ina Ina te Kananajt?

Shume shkrim i dobet.

Nder te tjera, do vecoja kete:

Degët e studimit në AUK janë: statistikë dhe ekonomi, menaxhim, politikat publike, media dhe komunikimi grafik dhe informatika. Të gjitha këto degë e marrin si të mirëqenë rendin socio-politik tashmë të vendosur përmes hegjemonisë. Në AUK nuk ka asnjë degë që zhvillon mendimin kritik përmes analizës shumëdimensionale mbi shoqërinë, siç mund të jetë filozofia, sociologjia, historia, etj. Tek e fundit, kjo mungesë është ideale, pasi tregut nuk i nevojitet mendimi kritik por thjesht ekspertët që zbatojnë mendimin ekonomiko-politik që hegjemonia e ka pjekur diku gjetkë por që tashmë është përbrendësuar edhe këtu nga elitat e shoqërisë së shtetit pa pushtet. Këtij rendi hegjemonik nuk i nevojiten mendimtarë por ushtarë (ekspert&eumlsmiley, gati mercenarë, që u shërbejnë thjesht atyre që ofrojnë pagën më të lartë. 

 

A mund te na thush z. Boiken cfare ka studiuar, per shembull, Albin Kurti?

Epo te mendosh se vetem ata qe studiojne filozofi, sociologji, histori etj. jane ne gjendje te kene qendrim kritik do te thote qe te mos jesh fare ne kete bote. 

Po edhe ne qofte ashtu, nuk mund ta mohosh rendesine e profesioneve te tjera dhe ekzistenca e nje universiteti te tille nuk pengon njeri te hape ndonje fakultet ku "prodhohen" mendimtare. 

Të veshur në unifrormë, duke ndjekur skenarin e menduar nga dikush tjetër, në fund studentët e AUK-ut tërhoqën atë ditë një nga një diplomat e shërbyesve të shërbyesve të asaj amerike me të cilën nuk krenohen as vetë universitetet amerikane.

ku i gjejne  keto llafe, keta qofshin. e them ne shumes kete. mire autori qe ja vesh kodra pas bregut po staf apo kryeredaktor, nuk ka kjo Saktivista. keta flasin si ata komunistet e kohes se pare qe donin t'ju impononin njerezve cfare te studionin dhe cfare te benin. mendje e mbrapshte qe kujton se shkencat shoqerore nuk jane futur me qellim. Kosova ka nevoje per specialiste te mire ne shkencat ekzakte se pari se ata duhen me shumice ( me kete teknollogji te larte qe shohim neper bote).

per shqiptaret , t'i mbyllin fare shkencat shoqerore ( nuk do mbyllen jo, mos u trembni), se e kemi pare qe nuk qullosin gje. para te harxhuara kot. pas gjithe atyre viteve studimi, ashtu si papagajte, edhe ne kete blog, vetem emra filozofesh vend e pa vend dine te perdorin. kaq, se ide s'kane ...

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).