Tom-Ndreca.jpg (240×180)Tom Ndreca, relatori që kryesoi trupën e gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor që rrëzoi të premten e kaluar kërkesën ankimore të PS, hedh poshtë pretendimet e socialistëve për shkelje të ligjit me mosparaqitjen e argumenteve.

“Situata zgjedhore pëson ndryshime dhe lindin fenomene që kërkojnë zgjidhje”, ka deklaruar Ndreca për programin shqip të “DW”. 

“Kolegji Zgjedhor bëri një zgjidhje profesionale dhe të mbështetur në legjislacionin e Shqipërisë kur rrëzoi kërkesën ankimore të PS. Kjo, pasi Kolegji Zgjedhor gjykoi që akti normativ i KQZ nuk kishte të bënte më gjithë territorin e Shqipërisë, por vetëm me një njësi zgjedhore, atë të Tiranës dhe si i tillë nuk krijonte një normë për gjithë vendin”, ka sqaruar Ndreca. 

Sipas tij, akti normativ i KQZ për numërimin e votave të kontestuara nuk ishte përfundimtar, pasi ai bëri vetëm korigjimin e tabelave të KZAZ-ve të Tiranës. 

Ndreca mendon se “thembra e Akilit” në procesin e numërimit është natyra partiake e Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor, KZAZ-ve. 

“Procesi i numërimit po stonon, po zgjatet. Grupet e numërimit dhe nivelet e administrimit të këtij procesi nuk duhet të jenë partiake, duhet gjetur një formë tjetër, jopartiake, ndofta forma elektronike, si e kanë vendet e BE”, ka nënvizuar Ndreca.

______________

Shenim: Me thoni te pakten qe eshte plepist!!! Gjejini nje justifikim mavrise... Tregon qyfyre me akte normative dhe harron se vet akti normativ kerkon 5 vota..

77 Komente

Sipas tij, akti normativ i KQZ për numërimin e votave të kontestuara nuk ishte përfundimtar, pasi ai bëri vetëm korigjimin e tabelave të KZAZ-ve të Tiranës.

Kisha te drejte qe jane te padurushem kur flasin per "ligje"? 

 :smiley

Kush jane keto vendet te BE's qe bekan votim elektronik ? Zvicra dhe Gjermania si dhe Italia nuk kane te tille. Di njeri ndonje vend ku behet votimi elektronik ? (Ju lutem mos na permendni vetem Estonine). Politikanet dhe gjyqetaret tane akoma nuk e kane kuptuar se nuk eshte mjeti per te arritur atje ku duhet, por eshte zbatimi i procesit. Kur nje qor nuk dallon dot ngjyren e kutise si mund te perdore nje touchscreen, apo te dalloje butonat. Si thone politikanet tane, ne kemi ligjet me te mira ne bote, por harrojne te thone ne i zbatojme ato me keq se kushdo tjeter ne bote smiley 

 Belgjika bën votim elektronik të alternuar me klasikun . Por Ndreca e ngatron pasi do të thotë numurim me makina apo skaner.          

Prizren edhe ne Gjermani sidomos ata qe jane jashte mund te votojne nepermjet internetit. Ne Zvicer eshte bere testi per here te pare ne 2004. Nga qe eshte sistem miks ke per te numeruar prape. Kjo nuk eshte zgjidhje per Shqiperine. Komshinjte tane i numerojne me dore dhe nuk kane problemet tona. Ne jemi i vetmi vend ne Europe qe ka probleme te tilla. Nuk e ka fajin skaneri por trute e politikaneve. Edhe nje video e thjeshte ku flitet qarte politikanet tane e interpretojne ne 5 menyra te ndryshme. Nuk qerohet orizi me doreza boksi.

ne Hollande deri para 2 vjetesh, behej votim elektronik.  mirepo u zbulua qe sistemi mund te manipulohej me nje lloj aparati tjeter  nga distanca. tip pult komandimi, te themi.  u vendos pra,  qe derisa sa sistemit elektronik ti behet derman me aparatura me te sofistikuara, te votohet konvecionalisht.  pra me   nje laps te kuq, me te cilin ngjyros nje rreth te vogel prane emrit te kandidatit qe deshiron.smiley

Per ate nuk eshte problem. Ne Gjermani jane kartat e identitetit te reja me chip qe mund ti perdoresh edhe per te paguar ose per tu identifikuar ne internet. Puna eshte qe nuk ka sistem te sigurte. Sistemi eshte i sigurte, persa kohe njerezit nuk perpiqen qe ta cminojne sigurine e tij. Kinezet po hyjne ne departamentin e shtetit smiley Do na dali fitimtari ne Gjermani e Zvicer Mao Ce Duni smiley Edhe Estonia e di shume mire kete gje. Se hakerat ruse ja bllokuan disa here me radhe faqet e internetit ku kryheshin sherbimet per qytetaret.

Belulo, e more vesh ç'a i bone hakersat firmes japoneze Sony, ne maj, i nderhyne ne rrjetin e saj, i morren te dhenat, ia manipuluan, dhe i shkaktuan nje dem ne miliona euro. Une e lexova nga gazetat. S'ka garanci as kompiutri, persa kohe me qindra hakers, kerkojne te tallen me sistemin qe kane bere profesoret milionere.

 Me sa di këtu sistemi është i mbyllur dmth për çdo qendër votimi (jo me internet) merr një kartë nga komisioni dhe hapet kompjuteri me tabelat.Po dhe kta  janë të pakënaqur pasi ka ardhur koha ti zëvëndësojnë dhe kjo kushton.Kartat e njoftimit janë me çip por nuk i përdorin hala veç në zyrat e gjëndjes civile . Një pjesë e qendrave të votimit votojnë në mënyrë klasike .KQZ i dërgon çdo qytetari një fletë votuesi me numër nacional dhe numër votimi dhe numrin e qendrës së votimit 2javë deri 1 muaj para dhe nuk mund të votosh pa kte fletë .Antarët e komisionit të qëndrës zgjidhen me short nga regjistri popullsisë.Problemi është se askush nuk mendon të bëjë hile se me vigjilencën e ktryre mund të votosh dhe dy herë . Kur flas për numurimin me skaner kam parasysh se eliminon sherret në numurim por jo hilet në votim që janë të panumurta tek ne. Votimi elektronik do ta bënte votimin në Shqipri hala më të pabesueshëm dhe shumë më tepër të manipulueshëm  bile bile katastrofë fare .Ata që besojnë se votimi elektronik është zgjidhja janë ose naivë ose mbështetës së manipulimit .Politikanët tek ne manipulatorë të votimit janë shumë më tepër tê sofstikuar se ata që kërkojnë ruajtjene votës .Fakti i zgjevjeve në Tiranë tregon qartë se manipulatorët janë mirëpregatitur për të bërë ndryshimin e rezultatit që para zgjedhjeve sipas situatës. Sali Berisha foli për një "gabim njerzor "  dhe të gjithë aktorët në zgjedhje nga antarët e KZAZ e deri në kolegjin zgjedhor e dinin se për çfarê bëhej fjalë dhe nisën pa mëdyshje zbatimin e një plani juridik të menduar më parë .Kjo është fatkeqsia ! Dhe sikur në kod të shkruhej qartë se votate hedhura në kutinë e gabuar janë të pavleshme( për mua dhe tani kodi e shpreh qartë kte si në nenet e pavleshmërisë ashtu dhe në frymën e përgjithshme ) ato do gjenin një justifikim ligjor koti si "filozofi e lirisë". Kjo vjen se në mentalitetin e përgjithshëm mesjetar ballkanik vjedhsi ,hajduku ,kaçaku ,jashtligjshmi, shkurt "bir i kurvës"  janë zotsi që vlersohen.

Tashi edhe Ndrec edhe profesionist nuk rrijne dot bashke. Do jesh ose Ndrec, ose Profesionist dhe ky robi duket tamom NDREC nga ata qe kur i hipin fikut per kokrra hane kungujt lavjerres.

Ah dmth po s'e pate emrin jo-verior, apo jo "te bukur" nuk je i hajrit? Tani po e kuptoj pse Ciljeta ka gjithe ate sukses "profesionist". Po Aranit, apo Fehmi a jane emra profesioniste?

Jo, jo .. vetem Zhos smiley

Smile... qe i kupton shume mire pyetjet qe ta hudhin mer jahu me + 1 e me tej

Smile..... qe di me ke dge si te qeshesh kur , " eshte i yni bre po aq e ka "

Smile... dhe qe ke te "futme " nga me te bukurat !

Gaz pac ne jete korcarke . Nuk thone kot "ja Korcare - ja hic fare "

Smile ...

smiley

Rita me Raxhin ishin keta? smiley

Une vendimin e Kolegjit Zgjedhor e lexova ne shtyp. Me kaq sa di une vendimet pasohen nga nje argumentim ligjor i cili i shpjegon paleve se pse vendimi u mor ne kete menyre etj etj.   Tani, Ndreca zgjodhi te mos ta bej kete ne salle te gjyqit po vendosi tia shpjegoje DW.
Me duket mua, apo ka dicka qe nuk shkon ketu? 

Patriot,

Vendimi ne nje salle gjygji shprehet vetem ne thelb te kerkeses se ankuesit Po ~ Jo, merret ne konsiderate ose hidhet poshte. Kaq! Vendimet gjygjesore sqarohet me shkrim pastaj dhe vetem kur te dale me shkrim ajo merr vleren juridike te plote dhe hap rrugen per ankimim tjeter ose eshte diciziv (sipas kodidt ligjor perkates) Ne rastin tone Kodi thote se vendimi me shkrim duhet te dale pas 3 ditesh, ketu 3 ditet llogariten sipas kodit civil qe nuk llogarit ditet pushim. Pra nuk ishte e hena dita e 3 sic pretendon PS-ja.

Problemi te ne nuk eshte mos funksionimi i drejtesise por propaganda partiake e PS-se qe ndjell panik ne popull, eshte e padurueshme dhe perpiqet qe te krijoje gjurulldi per ta paraqitur situaten te dale jashte kontrolli. Vendimin e plote me argumentimin e duhur nuk e ka lexuar asnjeri deri me sot. Dhe ketu perpjekja per des-informacion nga ana e PS-se eshte e madhe. "dicka nuk shkon ketu" thua ti?! PO!!! Shtypi opozitar eshte i interesuar per te deformuar, keqinterpretuar dhe u kapur pas germave vetem e vetem per te krijuar ambient konfuz e terren per militantizem yxhym qe lexohet masivisht edhe tek PPU-ja.

Te presim argumentimin e kolegjit dhe aty do shpjegohet qarte vendimi!

Sa mirë i di kto mer ti ku e ke gjet kte apo e thotë Ndreca :

 ketu 3 ditet llogariten sipas kodit civil qe nuk llogarit ditet pushim.

megjitatë Nreca nuk pyet për ditë pushim dhe bën një parapërgatitje në radio.Ai duhet të sqarojë në cilat nene të kodit zgjedhor e ka mbështet vendimin Kz se ato që tha në seancë nuk tregojnë asgjë .

 Po ku je mor burre,pas asaj kafes me Pedron na bone merak,desh vume ne levizje Interpolin.

 Jo merr Kev se nuk eshte tamam ashtu, harrove brohoritjet e shtypit pozitar. Gjithsesi nuk e kisha te shtypi. Ndreca nuk morri mundimin me e interpretu vendimin (ndoshta del sot) POR nuk ka pse leshon intervista dhe justifikohet te DW. Ceshtja eshte duke u trajtuar akoma apo jo?

nejse, sido qe i katranosen keto zgjedhje,  kur thote qe ''komisionet zonale te administrimit'' nuk duhet te jene partiake, ky ka plotesisht te drejte. kjo lloj maskarade duhet te mare fund. 

po shtoj dhe une dicka: telefonat celulare ne qendrat e votimit, duhet te ndalohen rreptesisht.

 

 

Ndreca mendon se “thembra e Akilit” në procesin e numërimit është natyra partiake e Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor, KZAZ-ve. 

“Procesi i numërimit po stonon, po zgjatet. Grupet e numërimit dhe nivelet e administrimit të këtij procesi nuk duhet të jenë partiake, duhet gjetur një formë tjetër, jopartiake, ndofta forma elektronike, si e kanë vendet e BE”, ka nënvizuar Ndreca.

 Ore qe ta marrim vesh nje here e mire, ky Nreca dha shpjegim per vendimin, apo e thirren per te dhene mendim per Kodin, se nuk po e kuptojme......te q*fsha ODHIR-in dhe OSBE-ne......ja ku kena Nrecen ne.......

tmerri i Zotit qe per moment te tille krucial,jep drejtsi nje tip si ky,qe bindjet e tij profesionale i dorzon para presionit te Kristines (se shoqes) e jo ma te Sali Berishes

 Ndrece,nuk te bie bixha mo,boji hyzmet.

smiley

 Ngele tu udhetu mor burre, sa leke paskeni bo gjate kesaj kohe

 Pa hesap,shteti forte.

...Shtet hajdutësh . 

Shtet hajdutësh . 

 

N.q.se KQZ do ti jepte fitoren Rames, nuk do ta quaje shtet hajdutesh?

 

jo,duke njohur Berishen qe luan ndyrre smiley

 Edhe Mourinjo ndyre luante,por i rreshtonte kupat.

kete Murinjon nuk e njoh ,por do kete mesuar te luaje  asisoje menyre ,nga ndonje shqiptare si Berisha smiley

Dihet ai muhabet smiley

Mourinjo megjithese ankohej per gjygjtaret e pranonte vendimin e tyre, kurse Rama edhe ju drejtohet organeve perkatese per gjykim edhe pastaj ju thote qe nuk  njoh kato gjykata.

Mato e degjove Salen te fiksi dje ?! Te njejtin rrefren qe ben Rama sot per gjykatat  ,e ka bere berisha qe me 2001 e me para .......tani pse Berishen duhet t'a besojme dhe Ramen jo ,mos ka brire floriri ai Berisha ?! smiley

Pse me pare duhej te diskutohesh vendimi i gjykates dhe tani jo ?!

Ah....ti i beson fiksit....fiks fare je!!!!!!!!!!!!!!!!

jo une i besova asaj qe pashe dhe degjova ,ka shume ndryshim .....smiley

Po presidentin kur futi voten ne kutine e gabuar e besove? Nese nuk do te numurohej edhe vota e tij do ti humbte nje vote Edit.

Sigurisht qe  e besova ,se e pashe .....por Edi fitoi dhe pa te smiley

 Futja kot o Mati ! ç'lidhje ka me KQZ Bradi.

Por meqense pyete ; ai është shtet hajdut ,;disa vjedhje shtetrore ; piramidat , floriri i rezervës shtetrore , segmenti rrugor rrëshen -kalimash , Shoqëria "Shqiponja dhe kontrabanda e naftës ,shemlbkja mbikalimit "Zogu i zi ",  tregtia e armëve me devirolin, ç'montimi i armëve në Gërdec, shitja e gjithë aseteve të shtetin nën vlerên reale dhe shkatrrimi i qindra objekteve industrialê, miniera etj ,dhënja e koncesioneve pa kushte ose mos kërkesa për zbatimin e kushteve kontraktualë , afera Jala , Gjiri Lazlit , Fazlliç, .të tjerat shtoji vetê .

Pavaresisht deklaratave politike dhe dogmave, KQZ e kishte kopsitur ceshtjen nga ana ligjore. Perfaqesuesit e PS kur citonin nje nen mundoheshin ti shtonin edhe gjera nga vetja. Kaq ishte argumentimi i tyre. Kolegji mori nje vendim te drejte dhe Rama e di shume mire kete gje.

Me sa mora vesh votat e hedhura gabimisht ne kuti tjeter ishin numeruar ne KZAZ e Beratit me vendim unanim dhe ne nje Komune ne Fier.

 ishin numeruar ne KZAZ e Beratit me vendim unanim dhe ne nje Komune ne Fier.

Ca do me thone "me vendim unanim"? Do me thene kishin qene te gjithe komisioneret dakort? Po kete po themi edhe ne gjithe kete kohe, qe KQZ mund te bente perjashtim, por vetem nese do te ishin dakort qe te gjithe anetaret e komisionit, pra ne unanimitet. Thanks per infon qe na solle. 

E vertete.

Tashme fillon nje epoke e re per Tiranen. Tani Rama nuk ka perballe vetem Berishen por ka edhe Bashen.

Rama , ne menyren e sjelljes gabon rendshem.

Ky nuk pranon se rivali i tij ( si binjak ngjasojne, qeshuren fallco) ka marre vota me shume.

Rama duke qene humbes , nuk ul kryet, dhe thote ," dakort, me vota fitoi Basha, po KQZ-ja gaboi , keshtu qe jam une fituesi", por jo, vazhdon avazin e '09, hajdute, kriminel, nje kohe qe votat jane numeruar , qe te mos quhet askush hajdut, apo kriminel.

Nje shembull i tille ne Berat, ku votat jane numeruar edhe ato te hedhura gabim.

Cili do pranonte te quhej "hajdut", dhe te jepte fitoren atij qe ka marre vota me pak ?

nuk jam dakort me ty lumo, sepse qe ta thuash kete, pra qe Basha ka mare me shume vota se Edi (perfshi edhe ato te hedhura jo ne kutine e duhur), KQZ duhej te kishte hapur pa perjashtim te gjitha kutite ku votohej per keshillin bashiak, keshillin e minibashkise dhe kryetarin e minibashkise, pra 485 qendra X 3 kuti/qender =    1455 kuti.

Lumidrin          po mos te dilnin vota teper ,do isha dakord me gjykimin tend ,por kush me garanton qe ato vota s'jane hedhur pasi ka mbaruar votimi.?! S'jane pak 300 vota ,apo jo ?! Tamam nje shume ,qe e nxirrte pa diskutim ,Bashen fitues ,kur Rama ishte vetem 10 vota para . smiley

Ps-ja ka ankimuar tek KZ , per shkelje te kodit, jo per "mosperputhje" rezultati .

Pse duhet menduar ate qe nuk e mendon as Ps-ja, apo per hoby ?

E mora si diskutim, se sa veshtire eshte te arrish te kuptosh dike, qe nuk merr vesht as veten se çfare kerkon.

Rama, ben ankim ne KZ, me parathenie, neqofte se rezultati nuk eshte pro Meje, nuk e njohim.

E para e punes, thuhet "nuk e njoh", jo shumes, Brace e Velija nuk jane shumica tek Ps-ja.

E dyta, respekto, qe te respektojne, je nje figure politike qe mbahesh me buke nga paret e popullit.

Lumidrin ti e quan te lighshme qe KQZ ,s'shpalli rezultatin paraprak ?!

Ajo per mua ishte nje manover e ndyre e bere posacerisht per ti hapur rruge nje numerimi ,qe s'mund te behej ndryshe ..........Per nje gje jam e sigurte ...PD, luan vertet ndyre smiley

Ligjerisht nuk ka koncept te rezultatit paraprak.

nuk te kuptova smiley

Kjo puna e votave me teper eshte kot fare prandaj edhe PS nuk e ankimoi. Po te marresh totalin e votave ne gjithe kutite dhe ta pjestosh me 4 del numri i sakte i votuesve. Nuk eshte e nevojshme te dali Ruci me ca tabela ne Excel me borders te bukur.

hera e pare qe po e degjoj kete version ,madje as nga PD...jane munduar te japin shpjegime te tipit ...ka votues qe harrojne te firmosin smiley

Shif numrin total te fleteve te gjetura ne cdo kuti, pjestoje me 4 dhe krahasoje me numrin e votuesve. Tabela ne excel e Rucit ishte e bukur si format por jo e besueshme. Prandaj nuk e ankimuan kete gje,

 

Kripe, mos ja fut kot per kete çeshtje se sipas Erion kafshes, ne Shqip ne TCH, kane dale, nuk e maj men saktesisht, po ne parim, jane shperndare per Tiranen, nja 450 mije flete votimi, jane perdorur, nja 420 mije, jane kthyer 23 mije, mungojne 7 mije flete votimi nga iventari.....hahahaha, .......kane dale rreth 800 flete votimi me teper se votues....ja per keto te flase Bushati dhe jo per vote morale....se per vote morale fitoi PS, po per vote te vjedhur, nuk ja mer njeri Saliut, se atij mendja vetem per djallezi i shkon....

ky versioni yt ,s'me duket i besueshem per faktin e thjeshte ,se te paskesh qene nje llogaritje e tille qe dhe nje injorante ne aritmetike ,e kish bere ...........do ishte thene qe ne fillim dhe do ish mbyllur me kohe ky muhabet dhe jo te zgjytesh 1 muaj ..................qe t'a kuptonin  smiley

Le ta mbyllim kete muhabet. Edhe vete PS nuk e ankimoi kete gje qe thua ti. Nuk vlen si argument.

mire e ke ,se ka nje muaj qe s'po e mbyllin dot  ata ,qe gjoja marrin vesh nga kjo pune ,jo me neve .......smiley

mos u merzit venus. Rama humbi.

nuk me vjen keq per Ramen ,por per veten ,qe me ra pjesa te jetoje ne kete vend te 10-re ,qe kur s'ka per te ec para

booo, na cmenden keto tipat qe vetem ankohen per sistemin.

lum si ti ,te kam zili ,qe qeke i kenaqur

Prokuroia vendosë të mos nisë procedim penal për kreun e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve Arben Ristanin në lidhje me padinë e bërë nga PS-ja që ka të bëjë me numërimin e votave në kutinë e gabuar për bashkinë e Tiranës. Grupi i prokurorëve të organit të akuzës së Tiranës kanë vendoSur mosfillimin e çështjes me një arsyetim mjaft të thjeshtë dhe konçiz sepse Kolegji zgjedhor në vendimin e dhënë ditën e premte nuk ka gjetur asnjë shkelje në veprimet që ka kryer kryetari Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve për numërimin e votave në kutinë e gabuar.

venus, kot paska qene edhe padia per Ristanin.

o po te rroje kolegji ,se s'po dinin c'fare justifikimi te gjenin smiley

po prokuroria eshte me ju.

Keshtu formalisht te tera ne i kemi ,por te drejt vetoja ka vetem Saliu  smiley

cdo vendim qe nuk eshte i mire per ju nuk eshte i drejte.

Ore lexova qe socialistet po akuzojne KZ per moszbardhje vendimi.

E di Edi Rama qe 3 dite jane 3 business day dhe jo dite kalendarike?Apo akuzo dhe shpif qe te justifikoje humbjen?

 

Miro,

thuj qe jane dite biblike ato...

Cfare arsyetimi brilant:

Ankesa: Akti normativ i KQZ  eshte i padrejte sepse KQZ ka marre kompetencat qe i takojne nje  KZAZ-je.

Justifikimi: Akti normativ i KQZ ka te beje vetem me zonen zgjedhore ne Tirane!

Tautologji e paster e Tomit te Ndrecajve.Te ishte plepist e, hajde.

 

 

Akoma me zgjedhjet ju ?!!

Shikoni pushimet tani, se aq ishte "show" ... tani do behet gam-gam sa per te justifikuar humbjen ne Parti nga ana e Rames, sepse i trembet zerave kunder qe thone se po organizohen.

Fatos Nano pritet te dale shume shpejt ne nje interviste (tek Fevzo) dhe do kerkoje te ri-marre PS-ne

cjane keta katunare qe kane myt gjithe institucionet e gjykatat e prokurorite......

.....e pershnes kete ndrecen me kongen "jom tironc tironc i vjeter"....

Qe duhet gjetur nje forme tjeter, siç thote Ndreca, kjo s'diskutohet se e kemi thene me kohe ketu tek sajti i diaspores, por jo sistemi elektronik siç thote Ndreca, por komplet apartiak, neutral. Sistemi klasik,  duke ndryshuar rregullat e tanishme ku PD e PS bejne rremujen.  

 

Vendimi i Kolegjit, 5-0 kundër PS

 

Megjithëse gjatë seancës, për disa momente u vu në dyshim vendimmarrja pas insistimit të dy gjyqtarëve, Astrit Kalaja dhe Sashenka Jonuzi, për të kërkuar tabelat e KZAZ-ve, sipas të cilave Rama dilte fitues me 10 vota, duket se në tri orë e gjysmë që gjyqtarët kanë marrë vendimin, kanë dalë në një mendje. Asnjëri prej trupës së gjyqtarëve nuk ka qenë kundër argumenteve që ka sjellë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Partia Demokratike për ligjshmërinë e vendimit që i hapi rrugë numërimit të votave të hedhura në kutinë e gabuar.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).