Trans-Adriatik-2-300x119.jpg (300×119)

Nisin të ravijëzohen në Shqipëri, hapat e parë të realizimit të projektit të gazsjellësit Trans-Adriatik.

Kështu, stafi i tij drejtues fillon organizimin e takimeve të hapura me komunitetin mbi Procesin e Vlerësimit të Ndikimit Mjedisor dhe Social të këtij projekti në vendin tonë.

Tubacioni TAP do të transportojë gaz nga rajoni i Kaspikut nëpërmjet Greqisë dhe Shqipërisë, duke e nxjerrë atë përtej detit Adriatik, në Italinë e Jugut dhe më tej, në Evropën Perëndimore.

Konkretisht, bëhet me dije se TAP do të hyjë në Shqipëri nga Greqia në Miras të rajonit të Korçës.

Kurse dalja në det do të bëhet në zonën bregdetare në veri-perëndim të Fierit.

Pas 2 vjetësh punë në Shqipëri për përzgjedhjen e gjurmës së përshtatshme për tubacionin, TAP po organizon Vlerësimin e Ndikimit Mjedisor dhe Social (VNMS) të detajuar dhe të integruar, i cili do të kryhet nga një grup ekspertësh shqiptarë dhe ndërkombëtarë në pajtim me ligjin shqiptar në përputhje me Politikat Mjedisore dhe Sociale të BERZH (Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim).

Qëllimi i VNMS është të vlerësojë ndikimet e mundshme të projektit dhe aktiviteteve të lidhura me projektin mbi mjedisin dhe burimet socio-ekonomike, si dhe të hartojë masa zbutëse ose inkurajuese për të shmangur, hequr ose ulur ndikimet negative në mjedis.

Qershor, nisin kërkimet në terren

Kërkimet në terren mbi situatën mjedisore dhe socio-ekonomike të zonave ku kalon gjurma, do të fillojnë në qershor 2011 dhe do të vazhdojnë përgjatë muajve në vijim. Gjatë kësaj periudhe, ekipi i punës do të takohet me qeverinë shqiptare, autoritetet rajonale që kanë lidhje me projektin (Korçë, Berat dhe Fier), si dhe me përfaqësuesit e rretheve, bashkive, komunave dhe fshatrave të zonave ku kalon gjurma e propozuar e tubacionit.

Të dhëna për tubacionin

Tubacioni i TAP (520 km), do të transportojë gaz natyror nga rajoni i Kaspikut përmes Greqisë, Shqipërisë dhe në detin Adriatik duke kaluar më pas në Italinë jugore dhe Evropën Perëndimore. Aksionierët e këtij projekti të rëndësishëm janë firma zvicerane “EGL” (42.5%), “Statoil” i Norvegjisë (42,5%) dhe “On Ruhrgas” i Gjermanisë (15%). 

38 Komente

hajde suksese dhe me krahe te lehta!smiley. per hajr na qofte ishallah!smiley. kishte ardhur koha qe edhe Shqiperia te futej ne rrjetet paneuropiane te shperndarjes se gasit. vetem perfitim do kete...

Une se mora vesh, a ka nenshkruar qeveria shqiptare kontrate me shoqerine per gassjellsin, apo shoqeria po ben studimet paraprake mjedisore. 

Ne fakt, Belulo, kur shoh rrjetet e autostradave te Europes psh, shoh se vendi yne nuk paraqitet me asnje te tille. Shoh rrjetin e tubave te gazit, ku pasqyrohen edhe portet, edhe sa volum vjen me anije, te ndara me % , dhe shoh se vendi yne perseri anashkalohet, jo se s'duan ata, por se nuk ekziston. Shoh rrjetin hekurudhor, perseri e njejta gjendje, shkon treni deri ne Mal te Zi e Greqi,  por ne  Shqiperi jo.

 Pjer mos ja fut kot.Ne jemi vendi i" ritmeve me te larta ne bote''si pas Sali Berishes.Nuk ka pse na duhen hekurudhat,portet,anijet!!!!Po ç'fare do te transportojne bajga?

Ne kemi pune te tjera me te rendesishme.Le te mbarojme se preri gurmazin e njeri tjetrit njehere pa autostradat hekurudhat aty jane i bejme me nge e avash avash.

A e ka njeri idene sa i trashe eshte ky tubi i gazit? A mund te shtrohet me asfalt siper dhe te perdoret si autostrade?

 Varet nga prurja dhe presioni. Mendoj se mund te jete diku te 36". Nuk mund te asphaltohet, sepse ne rast avarie duhet te futesh duret per riparim.

Megjithmen nuk ja vleka as per bicikleta. Qeka me t'futme.

Eshte mire per tra ekuilibri.

Tubat e gazit, nuk para vendosen poshte rruges, autosdrates, por ne anesore, ne disa raste, dhe ne raste te tjera poshte fushes bujqesore, gerxheve, sikunder ka dhe mbi siperfaqe. Diametri eshte i ndryshem, ne varesi te sasise qe transportohet, qe mendohet te transportohet, por nuk besoj se i kalon te 1 metrit maksimumi.

Offshore

TAP’s crossing of the Adriatic Sea is projected along the shortest-possible distance between Fier, in Albania and Italy’s southern Puglia region, while taking into account environment protection requirements and the specifics of the Adriatic seabed. Laying the steel pipes at depths of more than 800 meters will allow developers use of S-type lay barges, a state-of-the-art technology widely used in pipeline construction.

Explaining offshore pipe-laying technique:

The offshore pipeline will be laid from a special vessel, the so-called S-type barge. Joints of 12-metre-long pipe will be welded to the pipeline string on the deck of the barge. The vessel is then moved forward, while the pipe string gets laid to its rear into the water and follows a S-shaped curvature to the seabed. Special equipment will be used at the landfalls in Italy and Albania to ensure that the pipe is pulled ashore with minimum adverse effect to the local environment.

Offshore pipe-laying © StatoilHydro  Onshore

The onshore pipeline will be assembled in a conventional way by a construction spread that follows along the pipeline corridor. First a trench is excavated. Then individual 12-metre-long joints of pipe are welded to the pipeline string, which is subsequently lowered into the trench. The soil will be filled back and the landscape reinstated, while the construction spread moves forward. Specialised techniques will be used for crossing of roads and rivers, and special care will be taken to minimise any adverse effect on the environment during the construction.

 

Me ne fund, po nis puna ne nje nga "gjerat e shumta" qe i mungon Shqiperise !

Route assessment surveys In 2009 TAP has started conducting surveys to identify potential obstacles on the route. In January 2009 TAP has conducted the offshore survey in the Adriatic Sea. In 2009 TAP team completed route assesment survey in Albania and in Italy. As a result of these studies, optimal routing has been identified, which avoids densely populated and sensitive areas, such as National Hotova park in Albania and Natura 2000 habitat in Italy. Next steps will include further fine tuning of the route and preparation of the detailed environmental and social impact assessments in accordance with EU legislation and international best practice.

what the hell has happened to albania??? what a map!!! smiley

Albania after the ice age.... smiley

Jam ca i tejlodhur duke degjuar per kete projekt....Se po te ishte per tu bere do te kishte filluar kohe me pare. C'fare kam degjuar deri tani jane studime,studime...Asnje meter tubacjoni nuk eshte lidhur ende....Gjithe ky projekt qe po permendet dhe kontratat qe po nenshkruhen ,ne nje kohe kur furnizuesi(Azerbajxhani) refuzon te behet pjese e projektit..Kjo eshte ca ironike mendoj...

Ketu kam nje artikull interesant(ne anglisht) nga Friedeman Müller,Institute for International and Security Affairs (Germany). Ku ai flet se pa nje kontrate gazi me Azerbajxhanin as NABUCO dhe as TAP nuk fillojne dot punimet.

  1. Alternativat e tjera :Nese Azerbaxhani nuk i bashkohet ketij projekti alternativa e mundeshme eshte Iraku, dhe gjendja politike ne Irak e ben ca te pamundur relalizimin e projektit per te pakten dekaden qe vjen.
  2.  Alternativa tjeter eshte Turmekistani(I cili ka sasi kolosale gazi natyror). Problemi me Turmekistanin qendron se eshte i izoluar. Rusia e ka refuzuar gazin e Turmekistanit ne territorin e saj. A do ta pranoje Evropa qe tubacjonet e saj te kalojne ne Turmekistan-Iran-Turqi-Evrope?(Irani duhet te futet ne kete ekuacjon... Eshte e pamundur te mendosh se BE-ja te pranoje Iranin ne kete marreveshje) . Gjithashtu BE ka nje problem themelor: Regjimin Autoritar diktatorial te Turmekistanit, gje qe e ben ne nje burim te paqendrueshem..

Greket ne anen tjeter(pa te cilet projekti nuk ka ndonje shans te realizohet)  jane treguar ca te ftohte persa i perket projektit te TAP. ..Zevendes ministri i Energjitikes i Greqise deklaroi se prioriteti kryesor i vendit eshte tubacjoni (Gazprom) ITGI. Gjithashtu Greket kane projekte te tjera si projekti i tubacjonit Poseidon(ne bashkepunim me Italine). Ky projekt me pak i perfolur , i cili i ka detyruar Greket per te qartesuar vijat kufitare detare dhe qe solli vorteksin e "shitjes se detit". Nje levizje absurde dhe e turpeshme nga autoritetet Shqiptare ku si qellim Greket kishin shkurtimin e tubacjonit te projektit Poseidon.

Projekti Poseidon

Ketu kemi nje perplasje interesash gjeostrategjike....TAP po perfiton te mbeldhe therrimet e mbetura nga projektet gjigande NABUCO(SHBA) dhe Southern Stream(Gasprom-Rusi).

ne nje kohe kur furnizuesi(Azerbajxhani) refuzon te behet pjese e projektit..Kjo eshte ca ironike mendoj...

        ironike eshte te deformosh faktet;

The TAP line, being developed by StatoilHydro, which owns a 25.5% stake in Azerbaijan’s Shah Deniz gas project, and EGL of Switzerland, which owns gas-fired power generation capacity in Italy. (Kjo eshte garancia apsolute e projektit)

All of these pipeline projects appear to be targeting the same gas resources. Initially, all appear to be relying on gas from Azerbaijan, and in particular from a second phase of development at the Shah Deniz field.

 

Ketu kam nje artikull interesant(ne anglisht) qe e shpjegon gjithcka ne detaj...

Une pyetjen e shtrova qe ne fillim. A kemi ndonje kontrate apo vetem studime? Nuk u pergjigj njeri, vetem ca copy/paste dhe ca urra.

Tani, nja dy fjale per salistat qe ngopen me luge bosh. Qe te transportosh gaz, ate duhet ta nxjeresh nga diku. Qe te investosh miliarda ne pipeline, duhet ta kesh te sigurte se gazi eshte nen toke ne sasi te tilla qe e bejne te mundur prodhimin dhe shitjen me leverdi. Ka edhe faktore te tjere konjukturale dhe politike. Duhet qe te gjithe faktoret te jene bashke, te gjehen edhe $$ dhe pastaj ndoooshta fillon puna.   

patriot, kjo eshte si puna e asaj fjales se urte...

"Peshku ne det dhe tigani ne zjarr"

BE nuk i ka vene prioritet TAP se ka te beje thjesht me Italine e Jugut he nuk ka ndonje lidhje strategjike me "Gjigantet e veriut". Edhe per Italine TAP nuk eshte projekti i vetem se ka 2 alternativa te tjera qe kalojne nga Greqia. Ketu ka te beje lobimi dhe interesat gjeostrategjike. Ketu partneri me i interesuar dhe financuesit e TAP-it eshte Zvicra....Megjitahte mbetet nje vend i vogel dhe ne kete gare gjeostartegjike tubasjonesh lobuesit dhe financuesit e TAP i kane shancet e vogla perballe gjiganteve rivale Ruse dhe Amerikane..

Ne jemi mesuar ti biem defit si puna e jevgut

 

Une pyetjen e shtrova qe ne fillim. A kemi ndonje kontrate apo vetem studime?

TAP AG Country Manager Italy Paolo Pasteris said “The scoping documentation that we have submitted reflects the preliminary engineering work and stakeholder consultation activities undertaken in Puglia over the last two years. Our project is on schedule to obtain all the necessary authorisations and be operational in time for first gas from the Shah Deniz II development in 2017.”

Submission of the Italian scoping report represents the first step of the Environmental and Social Impact Assessment (ESIA) process in Italy, which in conjunction with the single authorisation process, will give TAP AG all the necessary construction and operating permits.

TAP AG will submit the full ESIA report to the Italian authorities in the fourth quarter of 2011. The project anticipates receiving official approval towards the fourth quarter of 2012.

 

 O kendez, ti ose je i trashe ose skupton anglisht.

...ti je ai me PHD per naften prandaj  i din   shume mire  keto projekte..

 

Digjo ti kendez, jane ca tipa per te cilet njeriu dyshon se jane te trashe, por bindet vetem atehere kur ato hapin gojen. Ne rastin tend ti je edhe i trashe edhe dallkauk.

...ne fakt bera gabim qe citova dicka me siper per sqarim,por kjo nuk te jepe te drejte ty te etiketosh  njerzit  me  epitete ofenduse vetem se  keni mundesi te fshiheni pas  anonimatit.Mgja ti dukesh qe ke probleme me vetekontrollin dhe komunikimin shoqeror nje handikap  i ralle   ketu ne Kanada  qe zakonisht e shfaqet tek  njerzit qe  ndikimin me  te madh e kane nga realiteti i lene pas....

urime per kete projekt qe do filloje se shpejti. ky site zviceran eshte serioz ashtu sic dine te jene zviceranet dhe ashtu sic thote Emili, shpesh. Do TE HAPEN SHUME VENDE PUNE, PALE SA TE MIRA DO TE SJELLI PAS. Tani, keto pune duan ca kohe qe te behen, nuk behen ashtu tak-fak. prandaj kini durim.

.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

  TAP ORGANISES COMMUNITY MEETINGS IN ALBANIA ALONG THE PIPELINE ROUTEIn June TAP will meet with communities in the towns and villages in the prefectures of Korçe, Berat and Fier.

After two years of the pipeline route selection process in Albania, TAP has commissioned a detailed, integrated Environmental and Social Impact Assessment (ESIA) to be conducted by a group of Albanian and international experts in accordance with the Albanian law and in line with the Environmental and Social Policy of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD).

The purpose of the ESIA is to assess the potential impacts of the project and project-related activities on the environment and socio-economic resources and to design mitigation or enhancement measures to avoid, remove or reduce negative impacts to the environment.

Field investigations on the environmental, socio-economic situation of the areas crossed by the route corridor will commence in June 2011 and will continue through the following months. During this period the work team will meet the Albanian Government, Regional authorities relevant for the project (Korçe, Berat and Fier) as well as districts, municipalities, communes and villages of the areas crossed by the proposed pipeline route.

TAP will meet any interested persons who would like to learn more about the project or provide their feedback on the selected route.

TAP will organize a series of community meetings in the towns and villages in the area along the pipeline route in Albania in the prefectures of Korçe, Berat and Fier. Meetings will be organized between 7th and 17th of June.

The full schedule of meetings can be viewed here in English >> and in Albanian >>.

The calendar of the meetings is also published in local newspapers, radio and TV stations during 7th and 13th of June, 2011.

Trans Adriatic Pipeline will enter Albania from Greece at Miras in Korça region. The landfall will be located in the coastal area north-west from Fier.

Lira, projekti "perralle" ka nja ka ca dekada qe diskutohet dhe sic e permendi patrioti "asnje kontrate nuk eshte bere"

E para: TAP nuk ka konfirmuar burimin furnizues....Azerjbaxhani nuk eshte i interesuar per TAP...Ne nje kohe qe po nenshkron kontrate ekskluzive me projektin gjigand Amerikan NABUCO. Keshtu qe projekti do ngrohet ne diell sic eshte ngrohur gjate ketyre dekadave. Deshira e mire ekziston..por vetem me deshire te mire nuk behen keto pune. Ketu flasim per lobime dhe interesa gjeostrategjike te SHBAse dhe Rusise.

E dyta: Greqia nuk e ka pranuar kete projekt..Te kam dhene dhe linkun e mesiperm(ne anglisht) ku qeveritaret Greke flasin hapur qe nuk i japin prioritet TAP por projektit Rus Southern Stream i cili per ata eshte projekt "serjoz"...Pa Greqine ky projekt serisht ngrohet ne djell

Megjitahte une te pergezoj per entuzjazmin tend..

 leri ironirat, por  shiko faktet. shiko kalendarin e tyre. nuk harxhon para kot zvicerani, gjermani dhe norvegjezi. sigurisht qe ka ca dekada, se nuk behen keto pune tak-fak. besoj qe projekti do nisi shume shume shpejt.

http://www.trans-adriatic-pipeline.com

Lira dhe njehere kalendari tyre eshte nja 20vjet mbrapa smiley

Leke nuk kane harxhuar,vecse reklamave ne web dhe studimeve boshe....Tubacjon ne terren nuk eshte hedhur smiley

Tani te flasim ne ane ligjore,kontrata a ka?...Jo!!

Pa kontrata falsim fjale boshe si puna e papagallit

Tani une po te shpjego serisht si behen punet serioze, me kontrata nderministrore te vendeve perkatese pjesemarrese ne projekt. Punet nuk behen me deklarata boshe dhe studime "qe tashme jene bere bajate"

 ore e di ti qe nuk te jep asnje bank kredi nqse nuk ke te gjitha dokumentat te plotesuara ashtu sic duhet. dhe e para qe duhet te besh ne nje shoqeri (vend ) demokratik eshte qe t'i paraqisesh publikut ( banoreve te zones) projektin dhe te marresh firmat e tyre. e di ti qe banoret mund te hedhin qeverine ne gjyq dhe te fitojne. ju rrofte zviceraneve qe kane bere kontrate  se pari me qeverine. keto jane ligjet ne demokraci. kjo qe po bejne ata eshte A-ja e gjerave. pastaj kalohet ne ato qe thua ti.

Sic e thashe tigani ne zjarr dhe peshku ne det...Ti banoreve ju ke paraqitur nja 2milione projekte ...Qe nga mullinjte me ere dhe centralet berthamore dhe deri tek qendra aerospacjalie ...Une te flas per realitet dhe fakte dhe jo projekte dhe enderra..Realiteti ne disa raste mund te jete i hidhur! smiley

Korridori #8 si po shkon?

Alba nuk ka korridor te 8....Maqedonia nuk ben pjese ne kete projekt...

Perderisa Greket te ken fuqi politike superjore dhe ne te qeverisemi nga alabake dhe capacule nuk behet asnje projekt madhor ne Shqiperi.

 Art qeke shume i sakte dhe me kembe ne toke .Gjithsesi kur te lexoj me keta kapojt e detit qe ka plot Komiteti ose "urra patriotet " me kujtohet ajo thenia e Gezim Krujes .

Sivjet po i hapi birat e veshit . Vitin tjeter po i blej vathet smiley

Lexon gje ti qe po Ja JEP Vathet smiley

Si keta qe kane mend deri ne Gryke , Mixha mba me prralla, mashtron  e genjen me qindra mije ne cdo miting . Po meram po llaf , malli qe jeni dy tre kokrra qe i nxirrni lakrat ne shesh ketyre bufonadave te Kusareve me Pushtet .

flm 

Keshtu teknikisht une kam patur te bej me nje "copez "infoje ,t kur mendohej te dergohej  me tubacione nafta nga Vlora ne Fier . Ide e mire po se nga doli nje qe kishte kalem dhe e nxorri pjerresine e tereni ...lere o nene ...duhej te punohej nja caze qindra vjet ....po deri atehere mbaronte nafta . Lere cu ben naften vuvuzelerise ! 

thnx . Idriz, Nuk jam ekpert ne fushen e naftes po kam ca njohuri.

Babane e kam pasur inxhinjer nafte dhe "projektusin dhe dizenjatorin e sondes se pare te naftes ne Shqiperi",keshtu qe jam rritur duke lexuar libra projektesh dhe sondash nafte.

Sic e shpjegova dhe me lart ne lidhje me skandalin e shitjes se detit ka lidhje me projektin tjeter Greko-Italian: Poseidon, i cil do kaloje ne detin Jon dhe pritej te kalonte ne zonen tone detare(qe ju dha Grekut). Greku nuk eshte i interesuar per kete projekt(TAP), dhe fatekeqesisht pa Grekun ky projekt nuk behet.

Nese e mban mend ky si projekt filloi me perfshirjen e Bullgarise dhe Maqedonise....U bene te njetat studime ne vitet 2003-2006....

Art e plotesoi mrekullueshem Patriot . Por une nuk nisem si "profesionist " por nga Historiku i zhvillimeve te me suksesshmes ne Bote , alias Lefqenise se Berishes.

Shikojme historikun e  miqve tane ne vepra madhore keto 20 vjet . Perjashtuar ndihmes se Karitasit qe kur iku mori TASIN smiley

Duke lene menjane "Cekun e Bardhe "dhe "floririn e Xhon mcgout" ....e kapitalizmin PIRAMIDAL ...

Berry - berry i Italise ...Centrale Atomike , Plehrat dhe , themele per Mullijt me Ere per depo skoriesh berthamore . Ka fale dhe ca kullaro te kuqe per Berishen dhe ka kerkuar  " nje dash me pjekun e ca vajza me djergun "

Shiko Fazllicerine e lobet e pertej Oqeanit " Rruge Kombi "me nja 500 miljone dollare e me shume VJEDHJE qe mund te ishte "rruge dheu e permirsuar " nje hic pa vlere ekonomike as nje centimeshe .... 26 cope te vrare ne Gerdec e ca "nuk dinim gje " po na i futi Diveroli smiley . Dhe mbeshtetje per Minister e K/Minister !!!

Shiko dhe vepren madhore me te fundit te 21 Janarit ku Garda beri Detyren sepse keshtu e kane dhe Nderkombetaret e gadafit Garden . Policia qe shume e duruar ????? Dhe akoma prit Gomar te mbije Bar te gjendet shkaktari e URDHERDHENESI . Mbeshtetje per poste te Reja . Nuk mjaftojne hapsirat per VJEDHJE !

Dhe qershine mbi Torte certifikimin e zgjedhjeve te Tiranes . Akoma po japin "miqt e miqve " deklarata me ... e lagu se lagu e kapi se kapi , e hodhi se hodhi ,te hapen te mbyllen , ne mes e ne fund s'lejohet ...te besh gol etj etj .....qe dhe Xhibi me kete Logjike qe cfaq , fare mire mund te quhet Me i Madhi i Nderkombetareve qe e dun Shqiperine QOMET !

Dhe per te mos u keqkuptuar , po ashtu si miqte me callme qe na rrasen ne cdo fshat xhami e asnje meter rruge e asnje ujsjelles . Si miqte me papu ne krye qe s'lane me emer pa ndruar ne kaur e s'dhane nje lek per te permirsuar sistemin e Regjistrimeve ! etj etj .

Ja keto jane qe une nuk besoj KURRE qe Shqiperia deri me tani ka MIQ qe e duan me te vertete .

 Kur Memedhembja  mund te shitet LIRE , me lire  se nje Lulelakre nga pronaret e Magazes ...... E perse duhet investuar ne teritorin Shqiptar , me projekte e studime ?

Te tjerat qe vuvuzeleria i ka sipas metodes "kujt do me i tregu Frojdin mer Jahu " ose "kujt po i trego Nichen ti " qe ua ka thane baba " me e dashe Kuvaitin shume " ((tani po del qe edhe Jozefines i paska thene dera e Fisit "me e dashe shume Arabine Saudite " pas shetitjeve me motociklete rere ne shkretetiren e GOPIT ) , jane thjesht nje KLIKIM per dije  KLIKASH . Apo nuk kane mesuar dhe JermeNshe nai ! smiley

Dhe nuk kane te bejne fare me argumentet Reale qe jepni JU dhe Patriot .

Edhe njehere falemnderit te dyve !

 

 A ju kujtohet Manas Petroleum qe do zbulonte ate detin e naftes? Po presin akoma ato, kane marre licensen dhe..... hic. Po qe se i del nonji peshk per nonji farm-out mire, nese jo, prap ska gje. Tani ca persiatje per projektin ne fjale dhe alternativat. 

Per projekte te ketij lloji vendos gjithmone (gjeo)politika.... mbi cdo faktor tjeter. Rusia kundershton cdo projekt te tille, ose do qe te pakten nje gassjelles jugor te jete nen kontrollin e saj, per arsye influence dhe $$ (cmimi gazit ne EU eshte 2-3 me i larte se ne Ameriken Veriore). Azerbajxhani dhe Rusia   kane kohe qe po flirtojne per kete pune (rusi ble gazin nga Azeret dhe ia shet europianeve nepermjet pipelinit jugor). Po per te njejtat arsye por ne sensin e kundert, Europa qendrore dhe Polonia (sidomos kjo e fundit qe u la jashte dere nga Gaspromi) kane interes qe ti "diversikojne" ofertat. Per arsye tregu por per me teper akoma sepse ato e pane me tmerr se ci punoi Rusia Ukraines mu ne mes te dimrit. I gjithe ky lemsh ngaterohet edhe ca nga situata jo fort e qendrueshme politike ne rajon.

Tani, edhe sikur kazaket. turkmenet, azeret etj te bihen dakort per nje pipeline (PL) te tille, a do ishte kjo ekonomike? PO. Gjithsesi kostot e nje Pl te tille shkojne reth 15mioUS$/km pa llogaritur mirembajtjen. Kush i ka keto para? Dhe per me teper kush eshte gati ti investoje? Mos harojme qe ne EU jane dhene leases per eksplorimin dhe prodhimin e gasit nga argjiloret (teknollogji e re kjo por premtuese). Tani cndodh me parametrat ekonomike te projektit nese cmimi i gazit ne EU bie? Ose cnodh nese gaspromi ul cmimet? Ose thjesht nderton gjithsesi degen jugore te PL?

Kur vjen puna te ambienti dhe siguria projektet e PL ne toke pergjithesisht favorizohen krahasuar me ato nen uje. Te mos harojme ketu qe deti adriatik eshte zone sizmike aktive. Nese operatoret vendosin te transportojne edhe naften apo kondensatin se bashku me gazin, rreziku potencial per ambientin rritet ndjeshem.

Tani nga sa me lart, sa jane shanset qe PL te kaloje ne Shqiperi? Gjithsekush ta mendoj vete, por qe une ne asnje menyre nuk do shkruaja nje pacavure te tille si artikulli me siper dhe per me pak akoma te fluturoja si Tritan Shehu njihere e nje kohe. Mos harroni qe per projektin ne fjale nuk eshte hedhur asnje lopate dhe.

Nejse spo zgjatem me shume se vajti vone (nxitoj pr gjume dhe me falni per gabimet me siper) porse gjithsesi keto kisha ndermend ne diskutimet e mija me siper. Kaposh me fal se u nxitova.

TAP, nuk eshte ne planet e BE-se deuke e vene se financohet nga dy vende qe nuk jane ne BE si Norvegjia dhe Zvicra(nenvizohet me poshte ne artikull)..       Interconnector and Trans-Adriatic Gas Pipeline Projects: How Competitive? Publication: Eurasia Daily Monitor Volume: 8 Issue: 10 January 14, 2011 01:30 PM Age: 146 days By: Vladimir Socor    

The Interconnector Turkey-Greece-Italy (ITGI) is a project of the Milano-based Edison with Depa, the Greek state-controlled gas transmission and trading company. ITGI proposes to carry 10 to 12 billion cubic meters (bcm) of “Caspian” gas per year, including 8 bcm to Italy and the remainder for Greece. The primary goal is to supply Edison’s electricity-generating plants in Italy with gas. Milano with other northern Italian municipalities, as well as (indirectly) Electricite de France, are Edison’s main shareholders. ITGI’s target date for completion is closely correlated with that of Shah Deniz project’s Phase Two of gas production in Azerbaijan. That production, however, is existential to the Nabucco pipeline project (EDM, January 12, 13).

 

ITGI would use Turkey’s pre-existing transmission pipelines for 1,700 kilometers, east-west across that country. A Turkey-Greece Interconnector of 300 kilometers (km) was added in 2007 by the two state pipeline operators, Botas and Desfa (Depa’s subsidiary). The remaining missing link is a Greece-Italy Interconnector. This would run for almost 600 km overland across Greece (to be developed by Desfa), and slightly over 200 km on the seabed of the Ionian Sea to Otranto in Italy (the Poseidon line, an Edison-Depa venture) (www.edison.it; www.depa.gr; www.igi-poseidon.com; European Energy Review, January 6).

 

The Trans-Adriatic Pipeline (TAP) is a project of Norway’s state-owned Statoil, the Swiss Elektrizitaet Gesellschaft Laufenburg (EGL), and the German E.ON Ruhrgas, with stakes respectively of 42.5 percent, 42.5 percent, and 15 percent in the project company. TAP proposes to carry 10 bcm of “Caspian” gas per year in a first stage, and 20 bcm in a second stage (by adding compressor capacity). The first-stage goal is to supply gas for EGL’s power plants in Italy and Switzerland. TAP’s target date for completion is (like ITGI’s) closely correlated with that of Shah Deniz project’s Phase Two of production in Azerbaijan, although this is existential to Nabucco.

 

TAP would (like ITGI) use Turkey’s pre-existing transmission pipelines running the full length of that country from Erzurum to the Greek border. It proposes to build a new, 520 kilometer pipeline overland from Thessaloniki in Greece to Albania’s Adriatic coast, continuing with a 115 kilometer line on the seabed of the Adriatic Sea to Brindisi in Italy (this segment’s designation being extrapolated to the overall project). The elevations profile is especially challenging, with its highest elevation point at 1,800 meters in Albania’s mountains, and its lowest section 820 meters deep on the seabed (http://www.trans-adriatic-pipeline.com; www.statoil.com; www.egl.eu; European Energy Review, January 3).

 

When examined as commercial projects in their own right (irrespective of strategic considerations and European priorities) TAP and the Greece-Italy Interconnector display serious weaknesses. These include shared weaknesses and project-specific ones. Both projects require transportation of Caspian (in practice, Azerbaijani) gas through Turkey’s pipeline grid, before that gas would reach the proposed pipelines in Greece and/or Albania en route to Italy. However, certain sections of Turkey’s grid would require substantial upgrades for enhancing capacity and removing bottlenecks, so as to accommodate the additional transit volumes for these two projects. For example, the bottleneck between Sivas and Ankara poses special problems even before the gas flow reaches Turkey’s main centers of consumption, without factoring in any future additional volumes for other countries.

 

Furthermore, the TAP and Greece-Italy Interconnector project companies would have to lease pipeline capacities from Botas along most of the east-west distance on Turkish territory. Upgrades, capacity expanding measures, and leasing would involve major additions to investment and operating costs. Without factoring in those costs, claiming a cost advantage for these projects is an over-optimistic picture.

 

Each of these two projects lacks a uniform transit regime across the countries involved. The transit regimes would have to be negotiated separately in each case, within differing regulatory environments, facing potential transit risks and problems. The Turkish government and Botas have a track record of stonewalling in negotiations. The Nabucco consortium, however, plans to build its own pipeline on Turkish territory; and it enjoys a uniform legal regime in all participant countries, guaranteed under the 2009 inter-governmental agreement.

 

The tripartite ITGI project agreement, signed in 2007, entitles Turkey to a 15 percent lift-off from the gas flow, at the expense of the other ITGI partners. The Nabucco project had faced the same Turkish demand, incompatible with EU norms. But the Nabucco consortium, backed by the EU Commission, ruled out any lift-off in the signed agreement.

 

EU financial backing for ITGI construction seems unlikely in the near future, or as long as the project competes against Nabucco over Azerbaijani gas. Greece needs an international bailout even without undertaking this massive infrastructure project on its territory. Whether Edison’s stakeholding Italian municipalities can correspondingly finance this project is doubtful. Edison’s other major (indirect) shareholder, Electricite de France, must manage its own debt portfolio, and is meanwhile negotiating to join Gazprom’s South Stream project.

 

TAP (unlike Nabucco) is not closely linked with the European Union, and thus it is not a frontrunner for EU financial backing of construction work. TAP’s founding and dominant stakeholders are in the non-EU countries Norway and Switzerland. The consortium has selected another non-EU country, Albania, for planned storage of Caspian (i.e., Azerbaijani) gas, instead of storage on EU territory. TAP’s minority shareholder E.ON Ruhrgas is a recent add-on, for a foothold in the EU; but this does not significantly change that picture.  For these reasons, and considering TAP’s rivalry with Nabucco, the EU seems unlikely to finance TAP construction work (feasibility studies and limited technical assistance is a different matter). Evidently aware of this, Statoil (the main driving force in TAP) is now publicly coming out in Brussels against EU financial backing for Nabucco’s construction. Statoil wants a “level playing field” for these projects in the EU (European Energy Review, January 3).

 

Indeed, the EU Commission is mobilizing financial backing for Nabucco. A “level playing field” as urged by Statoil would mean either withholding such backing from Nabucco, or dividing any financial support between Nabucco and the rival projects. In the existing circumstances, Statoil’s proposal amounts to a Nabucco-stopper, for the sake of one or two non-strategic projects, and without necessarily addressing their inherent problems. The ITGI and TAP could, however, find their raison d’etre as Southern Corridor components, once Nabucco opens the way for Central Asian and Middle Eastern gas to Europe

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).