QSUT-08_tn_25.jpg (240×180)Qendra Spitalore Universitare është shndërruar thjesht në hoteleri ku shërbejnë mjekë, pasi në të nuk ekziston më asnjë medikament.

Prej kohesh pacientet blejne vete te gjithe ilacet dhe pajisjet e tjera te nevojshme, per sherbimin shendetesor si serume e shiringa.

Te afermit e pacienteve te shtruar ne Pavionin e Semundjeve te Brendshme shprehen se tashme nuk behet fjale qe t'u kerkohet te blejne ilace alternative me te mira, por te gjithe medikamentet qe permbajne recetat e mjekeve. 

Mjeket shprehen te revoltuar per punen qe duhet te kryejne ne keto kushte, pasi sipas tyre jane te detyruar t'u kerkojne pacienteve te blejne edhe ato medikamente qe nevojiten per te kryer nje nderhyrje kirurgjikale. 

Burime prane Drejtorise se Qendres Spitalore Universitare "Nene Tereza" thone se te gjithe tenderat e ilaceve jane ne procedura siper. Ne kete situate te krijuar as kompanite farmacutike nuk u ofrohen me QSUT-se, pasi nuk jane shlyer per rastet kur kane bere furnizime paradhenie, per te mos krijuar mungesa ne medikamente. 

19 Komente

Atehere mjeket te hapin edhe kurse se si te afermit te bejne vete nderhyrjet kirurgjikale, meqenese i blekan vete te gjitha smiley

e pabesueshme...dhe e frikshme njekohesisht

Welcome to Albanistan!.....

Kur lexova titullin mendova "Me ne fund po behemi si Singapori apo Malajzia" sepse ata kane hotele spitalore te mrekullueshme. We're getting there, sooner or later.

eshte per te vene duart ne koke. dhe jo vetem tek QSUT, por edhe tek Spitali Ushtarak. Ndersa neper rrethe rrezik nuk funksionojne as edhe godinat spitalore, pra hotelet.  mirpo po te ngreshe zerin, frymori te zgerdhihet dhe te thote: ju liberalizum vizat, shko kurohu jashte shtetit. e pra ky eshte shteti shqipetar, vendi me atraktiv i turizmit ne ruzullin tokesor.  

Thuaj mos u befsh per spital!!! smiley

E vetme arsye per te mos ardhur ne ate vend jane pikerisht spitalet kur lexon dhe degjon keshtu smiley

Nje kerkese te vetme kisha une.  N'dacin te mos japin ilace ne QSUT, n'dacin te punesojne e te pushojne njerez per zgjedhje, n'dacin t'i vene flaken a cer t'iu doje e bardha zemer.  Po a ka mundesi ate emrin "Nene Tereza" t'ia heqin?

Flm paraprakisht.  

Të shikosh se në ç'gjendje rrinin ata të shkretët tek "Home For the Dying" emri më duket shumë apropo.

Mos te te befte Perendia per spital...mjere kush ka familjare ne ate spital! smiley

 Po ky Sala eshte dhe doktor vete?

Kur u bera nje here per spital ,ne vend ta kisha mendjen te semundja ,e kisha te carcafet ,batanijet ,rrobat,ushqimi ,enet ,shoqeruesi ........keto preukupime idjote o te semurin me keq ,o t'a heqin mendjen nga semundja smiley

e bukura eshte kur pastruesit kerkojne higjen dhe rregull nga i semuri ,pa krijuar vete kushte te kerkojne llogari per batanijet mbi krevat ,enet mbi komodina .Po ushqimi ,ne nje kohe kur te sapo operuarit u kerkohen ushqime shume te lehta ,ata te sjellin pilaf.  smiley

Nje here nje pacienteje ,qe si kishe te afermit aty dhe i duhej te merrnte dicka ,te valixhja e saj ,po zgjatesh e shkreta perdesh ra nga krevati,nderkohe infermierja shikonte skenen dhe priste nga pacientja qe t'ja jepte ..Mua me iku truri ,se si nuk fola nje Zot e di !

per mos te folur per ilacet ,qe duhet ti marresh vete me vete ,madje kur u duhesh qofte dhe nje asperine infermiereve per ndonje paciente,vinin n'a pyesnin neve ,se a kishim ndonje asperine ...

Dje ne lajme ,kur po jepesh kronika e ketij lajmi ,pashe nje grua qe kish marre dhe koshin me vete.

.me gjithe mend qe mos te cofte Zoti ,se s'ke as ku ankohesh.

Kjo behet me qellim, ne favor te privateve

ka nje mafje ketu, e sigurt

Puna eshte vella se kur nuk ka shtet eshte katrahure......Thjeshte puna Salebanet nuk kane leke per medikamentet mjekesore por ka leke per parlament te ri,makina te reja,dieta qeveritare....

shteti nuk eshte vetem Saliu, Art..

ku eshte prokuroria? S'eshte pune lekesh ketu, ka vite kjo gjendje ne spitalet shteterore, vjen njeri iken tjetri gjendja me keq

mendoj qe eshte krim i organizuar. Ja ne Itali psh, pavaresisht se partite politike i kane rrumpalle si puna jone, shteti funksionon, policia ben punen e vet, prokuroria te veten

shkon te privati, cdo gje ne rregull dhe pasterti, dhe cilesia eshte shume e mire, cmimet jane te larta por po te mendosh dhe leket nen dore te shteterori, aty aty shkojne, pervec operacioneve

kjo gjendje eshte katastrofale, as ne Indi apo Bangladesh nuk gjen si te Nene Tereza.

ty te beka alergji ajri.. fute koken prap ne m*t e jeto i qete...

te debatosh me ju eshte humbje kohe.

kush po debaton me ty m*t

dukesh tip i zgjut shume ti..

ik tani se te erdhi saliu hahahaha

shteti nuk eshte vetem Saliu

Ky eshte lajmi me i mire qe kam degjuar sot.  Kur ka ndodhur?

edhe une....mi  tu   smiley

 " .... Ne kete situate te krijuar as kompanite farmacutike nuk u ofrohen me QSUT-se, pasi nuk jane shlyer per rastet kur kane bere furnizime paradhenie, per te mos krijuar mungesa ne medikamente... "

 

 Kjo tregon se qeveria qenka ne borxh edhe tek firmat farmaceutike. Ajde qeveri ajde.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).