Ministri Shqiptar i Mbrojtjes, Arben Imami, që po merr pjesë në Ministerialin e NATO-s, në Bruksel, tha për DW se kontributi i Shqipërisë do të jetë në përputhje më kërkesat, që do të shfaqen në terren.

Në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s, që po zhvillohet në Bruksel, Shqipëria u angazhua për të kontribuar në periudhën e tranzicionit, që do të vijë menjëherë pas largimit të Gadafit dhe përfundimit me sukses të fushatës ajrore të NATO-s për mbrojtjen e popullsinë civile në Libi. Ky angazhim vjen pas gadishmërisë së Shqipërisë për të vënë në dispozicionm të Aleancës Atlantike, gjatë kryerjes së operacionit ushtarak në Libi të gjitha lehtësirat aero- portuale të vendit.

Arben Imami, Ministri i Mbrojtjes, pjesëmarrës në këtë takim tha për programin shqip të DW: “Shqipëria nuk ka kapacitete ajrore, apo navale për të marrë pjesë në këtë operacion, që synon embargon e armëve dhe krijimin e zonës së ndalim- fluturimit. Por Shqipëria do të marrë pjesën e saj në ndarjen e kostove të fushatës ajrorë të NATO- s në Libi. Shqipëria angazhohet për të kontribuar në të ardhmen e afërt me çfarëdo lloj kontributi, që do të ketë nevojë terreni, apo teatri i zhvillimeve post Gadafi në Libi. Fryma e përgjithshme e bisedimeve në këtë Ministerial është gadishmëria e vendeve anëtare për të kontribuar,”theksoi Imami.

Rasmussen deklaroi se largimi i Gadfafit eshte tanime çeshtje kohe

Gatishmëria e Shqipërisë për të marrë pjesë në kthimin e normalitetit në Libinë post-Gadafi vjen pas vendimit, që mori dje Ministeriali për zgjatjen e mandatit të fushatës ajrore edhe për 90 ditë të tjera, duke filluar nga 27 qershori. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Rasmussen e quajti të sukseshme fushatën ajrore të deritanishme: “NATO i ka ulur në mënyrë të konsiderushme aftësitë e makinës së luftës së Gadafit dhe deri më tani fushata ajrore ka qënë shumë e sukseshme, në zbatim të mandatit që Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara i ka dhënë Aleanceës Atlantike për t'u dhënë fund sulmeve mbi popullsinë civile dhe krijuar kushtet, që libanezët të vendosin vetë për të ardhmen e tyre”, tha Rasmussen. Ai shtoi se tanimë “çështja nuk shtrohet, nëse Gadafi do të ikë, por kur do të ikë dhe kur të ikë komuniteti ndërkombëtar duhet të jetë gati”.

Afganistani dhe Shqipëria

Situata në Afganistan është një tjetër fokus i Takimit të Ministrave të Mbrojtjes së NATO-s. Shqipëria kontribuon në misionin ndërkombëtar të drejtuar nga NATO, të njohur me inicialet ISAF (International Security Assistance Force) me trupa luftuese: “Po vazhdojmë të rrisim kontributin e Shqipërisë në Afganistan. Do të dërgojmë një togë për mentorim, drejtim, trajnim të policisë afgane nga specialistët shqiptarë. Po ashtu edhe një grup të policisë së shtetit”, tha për programin shqip të DW, Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami.

Adaptimi i politikave për mbrojtjen kibernetike

Një tjetër temë qendrore e takimit të Ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s është edhe adaptimi i politikave të reja për mbrojtjen kibernetike. Synimi është krijimi i një mbrojtjeje të centralizuar ndaj sulmeve kibernetike në bashkëpunim me vendet partnere, organizatat ndërkombëtare, sektorin privat dhe akademik. Ministri shqiptar i Mbrojtjes, Arben Imami, tha për programin shqip të DW se Shqipëria është pjesë e planit të veprimit të sapomiratuar në këtë Ministerial, lidhur me mbrojtjen kibernetike. “Shqipëria është palë në adaptimin dhe zbatimin e politikave dhe standarteve të NATO-s dhe BE për mbrojtjen kibernetike, e cila po merr një rëndësi të vecantë”, theksoi ai.

16 Komente

Shqipëria u angazhua për të kontribuar në periudhën e tranzicionit

Po ik ore pirdhu!

Alabaket buthegrisr...Shesin dhe mend

Ne valen e pacavures zgjedhore u shkarkuan me urdher "nga lart" 134 ushtarake te larte. Njekohesisht rekrutohen me teper police...Po kthet vendi ne nje shtet policor,se per mbrojtje dhe dinjitet..vari lesht se kemi NATON tani..Greku patrrullon ajrin,Italiani detin..Keta dalin dhe shesin dengla..Kjo tregon se ne'c pike te hallit eshte katandisur arka e shtetit;Sa po lihen pas dore  per mekanizmat me jetike te shtetit sic eshte ushtria....Prit dhe pak po keta do te quajne ushtri ato dy repartet e xhenjos qe dergojne ne Afagnistan se pjesa tjeter ketu do ti nxjerrin ne pensjon. Sic po quajne forca ajrore ata 3-4helikopteret transportues qe ju blene Frances duke lepirre rrogozet e Elizese

 

 

Ky me poshte ishte vazhdimi i komentit me siper, po nuk doja ta postoja se mendoj ajo qe kam thene i shpreh te gjitha:

Ne kemi 20 vjet tranzicion per vete... sepse kemi politikane qelbesira dhe felliqesira, tamam si puna jote o Imam. Plehre! Ti s'ben dot nje pale zgjedhje moj ndyresire; i ben Maqedonia dhe i nxjerr rezultatet te nesermen... ti neveri e dheut nuk i ke nxjerre as pas nje muaji!!! gje e shpifur!

Afganistan...Resultati zgjedhor 1dite kohe. Keta flasin per standarte...Ne i bejme te ndihen krenare dhe fiset Tuga-Tuga ne Afrike ....

Imami: Shqipëria kontribut për paqen në Libi

 

sa aeroplane F16 do coj Shqiperia?smiley

 Mortjaaa...!

Edhe një dorë kështu 5 gishtore e hapur tip "t'i japësh munxët"...

 ...e shoqeruar me nje na...na...na...

 Jo,jo,.. ne ga...ga..ga!  NATO na....na ..E rendesishme eshte qe ne te shtojme numrin ne Ministerialin e Ministrave te Natos. ministeriali!!! shqip eshte kjo?

I kemi vene punet ne vije japim intervist me duar ne xhepa!

alt

 pordhi kali ne der te hanit

“Shqipëria është palë në adaptimin dhe zbatimin e politikave dhe standarteve të NATO-s dhe BE për mbrojtjen kibernetike,..

O te shpelafte .....po dhe ne shumes me gjithe te parin tend qe i do Qomet iPOD

Po shko ore shaj dhe ti nje anetar te byros Politike te Ruseve dhe mbyllet kjo pune . Megjithse dhe pak mos tu duket ..... Flet Ministri i Stratagjemave ne Lufte kunder ...Kibernetikeve armiq qe do sulmojne Shqiperine .

 O te kesh dy  ... nje  ta cash ne Lufte Kibernetike , dhe nje ta mbash  se duhet !

Ikni or kokra e mashtruesit , u bere dhi ti te kuptosh nga Lufta Kibernetike . Ik or pembush detyrat per numrin e mercenareve te paguar qe duhen ..... e tregojua Kuvendareve te PD -se keto prallat kibernetike !

Bravo shqipot pasi kane vene ne terezi shtepine e tyre po vene rregull e qetesi ne shtepite e botes.

 O te kesh dy  ... nje  ta cash ne Lufte Kibernetike , dhe nje ta mbash  se duhet !

 

hahahaha 

 

Nje foto kujtim......Pas marreveshjes se armeve gjate kohes se embargos..

Albanian weapons trade with Gadaffi

 

In January 2010, MEICO a company owned by the Ministry of Defense of Albania engaged in a complex operation of exporting 150,000 82-millimeter mortar shells to Libya. Two Serbian gun smugglers made this export possible. One of them was Slobodan Tesic, who violated the UN weapons embargo to President’s Charles Taylor Liberia; the other was Zoran Damianovic, who in July 2005 spent a short stint in prison in Montenegro for attempted smuggling of a thousand M70 and M72 Zastava assault rifles [At War note: These are reverse-engineered Kalashnikov variants.] The export of 150,000 82-millimeter mortar shells was made to a Montenegro company Yugoimport of Montenegro, a subsidiary of the Serb weapons company Yugoimport SDPR according to the EUC (end user certificate) and the cargo manifest and the bill lading of the vessel. The payment was made through Niksicka Banka of Montenegro, a bank with old ties to the weapons trade of the MOD of Albania. This kind of ammunition export smells badly as Montenegro, a small country of 600,000 inhabitants, imports 150,000 82-millimeter mortar shells when its military by 2009 had phased out the 82-millimeter mortars. What was the need to import mortar shells while phasing out the mortars using such ammunition? According to the records of Harbor Master Office of Durres Port (main port of Albania) and the Center for the Surveillance of Sea Space situated at Plepa, 5 miles away from Durres Port (the center is run by the Albanian Navy), the vessel loaded with the containers full of mortar shells followed a south-southwest course in the Adriatic Sea. Strange enough Montenegro lies on the Adriatic shore north of Albania. This riddle of a vessel with a north destination sailing south can be solved thanks to the Port Clearance document issued by the office of the Harbor Master of Libyan port of Ras Lanuf, proving that the vessel left Ras Lanuf port empty after unloading the cargo there. This Port Clearance of Ras Lanuf was handed over to the Albanian Port authorities after the vessel returned to Durres Port. The last but not the least the Niksicka Banka paid for the purchase of the 150,000 mortar shells by funds coming from a Libyan company called LAFIC (Libyan Arab Foreign Investment Company). On Feb. 23 insurgents and defected soldiers stormed the SAM 5 air base near Tobruk. They filmed seized caches of weapons and ammunition.

[NOTE from Mr. Thanasi: This was on Euronews channel and on a video on the Guardian under the title: Libya’s uprising against Muammar Qaddafi leave many dead. From second 29 to second 40. This footage contained the filming of several cases of 82-millimeter mortar shells produced in Policani, a weapons and ammunition factory in South Albania. The year of production of this batch was 1988.]

 

 

Azerbaijan’s Foreign Minister sent a letter to Albanian Foreign Minister Lulzim Basha, secretary general of Organization of Islamic Conference (OIC) Ekmeleddin Ihsanoglu and the head of the organization’s Foreign Ministers’ Council, Pakistan’s Foreign Minister Khurshid Kasuri on illegal arms sales to Armenia, spokesman for Foreign Ministry Khazar Ibrahim told APA.

http://en.baybak.com/elmar-mammadyarov-sends-letter-to-his-albanian-pakistani-counterparts-and-oic-secretary-general-on-arms-sales-to-armenia.azr

Masi Buall Mavria i thyu dhomet Imamit me 1996, tani pritet qe noi libirs, t'ia thyej edhe ato te tjerat. Minister me budalla nuk kisha pare. Aty violina e pare esht Franca, dhe seç ka ky minister me llogarite e fuqive te medhaja, kjo gje nuk kuptohet. Ketu ka dy gjojna, ose eshte ekzaltuar, pra i ka hum llogjika, ose po ben lojen e no njonit. Eshte diçka jashte interesave te Shqiperise e jashte fuqise se saj.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).