Aleanca ushtarake e Atlantikut te Veriut, themeli i politikës amerikane të sigurisë për 6 dekada, po përballet me një të ardhme të pasigurtë, deklaroi Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gates. Në fjalimin e tij të lamtumirës dhe të largimit nga politika. Shefi i Pentagonit vuri në pikpyetje suksesin e të ardhmes së NATO-s, duke thënë se kontributet e pakta dhe mungesa e vullnetit politik nga vendet anëtare, mund të përshpejtojnë dhënien fund të mbështetjes amerikane në të ardhmen.

"Udhëheqësit e ardhshëm politikë në Shtetet e Bashkuara, për të cilët Lufta e Ftohtë nuk ishte një përvojë dhe eksperience siç ishte për mua, mund të mos i konsiderojnë të dobishme investimet e Amerikës në NATO. Unë po parashikoj  realisht nje një të ardhme të zymtë, në mos fatale për aleancën.....

Robert Gates

Lajmi i plote ne Anglisht nga Yahoo News

58 Komente

po SHBA, tani qe u fut Shqiperia do largohet nga NATO?smiley

 Pranej duan me u largu pra.

na iku per lesh hyrja ne nato

Puna eshte se vendet e Natos jane te tejlodhura me lufterat e SHBA-se anembane botes. Kontributet jane ulur... Vendet e BE ne anen tjeter jane treguar ca e ftohta dhe indiferente kundrejt NATO-s. Franca dhe Gjermania kane plane te tjera per krijimin e nje Ushtrie Evropjane. Ketu kemi te bejme me interesa politike dhe gjeostrategjike.

 PO a kane bythe keto te mbajne paqen boterore pa ShBA-ne.... historia e larget dhe e afert, ka treguar se evropianet e sotem, nuk kane bythe per per te bere boten zap.....

Evropa ka qene anemike ne politiken e jashtme se nuk ka pasur nje vije politike te perbashket...E vetmja menyre qe Evropa te kete sukse eshte te Federalizohet(gje qe ka shume pak gjasa). amerikanet kane hapur shume vatra zjari te cilat veshtire ti shuajne....

 ...te drejte ke Art, po kur i lene "miqte" ne balte kjo do te ndodhe.....

Genjeshtra me e madhe qe kemi degjuar nga historia dhe nga politika eshte qe Amerika mban rolin e paqeruajtses, apo qe paqja ka nevoje per mbrojtje.

Popujt nuk jane gjakatare. Terheqesit e marjonetave qeveritare jane. Dhe qeverite me te fuqishme ne bote jane ato qe bejne te derdhet me shume gjak. Troc muhabeti, interesat e terheqesve te marionetave (te cilet jane kryesisht te bazuar ne Amerike dhe perdorin qeverine amerikane e ushtrine e deleve amerikane) nuk perputhen me interesat e popujve.

Qe te kete paqe ne bote, s'ka nevoje per lufte. Eshte budalleku me i madh dhe per sa kohe ka naive qe kujtojne se po luftojne per paqe, s'do kete prosperitet.

Amerika do te terhiqet nga NATO-ja qe te beje sipas qefit te vet se nuk po i hecin planet sic e mendonte  me pare: me te qeshur me te ngjeshur. Tani eshte vetem me te ngjeshur.

Franca ka shume vite qe eshte shprehur kunder Natos dhe pro shperberjes se saj....Dhe kur flasim per vende te fuqishme si France,Gjermani kontributet e te cilave kane qene minimale...aty kemi krize.....Problemi me i madh eshte vete ne Amerike tani...Obama ka dale hapur per nje politike te re Amerikane e cila do te perqendrohet me teper per Amerikanet dhe per reduktime te shpenzimeve ne armatim:

Eshte shprehur Franca kunder Natos e vertete, po tani qe po luftojne nje cope Gadaff, po kerkojne ndihmen e "Shabes" se s'kane kellqe vete.

Ja nje pasqyre e shpejte

"Pointing out that the Libya mission has lasted just 11 weeks, Gates told NATO representatives gathered in Brussels that "it has become painfully clear" that the effort to drive Moammar Gadhafi from power had revealed a range of "shortcomings, in both capability and will, that have the potential to jeopardize the alliance's ability to conduct an integrated, effective and sustained air-sea campaign."

Among the problems Gates cited:

 • Two of the alliances smaller members, Denmark and Norway, are conducting 30 percent of the bombing missions aimed at Gadhafi forces. "While every member voted for the Libya mission," less than half of NATO's 28 members have participated in the campaign, Gates said.
 •  

   

 • Pilots flying the world's best fighter jets can't find targets because they don't have the proper intelligence. "The most advanced fighter aircraft are of little use if allies do not have the means to identify, process and strike targets as part of an integrated campaign," he said.
 •  

   

 • The NATO control center where the Libyan missions are planned is strapped and can barely handle the 150 sorties that aircraft are flying daily against Libya — only half the number of missions the center is designed to handle, Gates said. Even that required "a major augmentation of targeting specialists, mainly from the U.S., to do the job — a 'just in time' infusion of personnel that may not always be available in future contingencies," he added.
 •  

   

 • The mission is running short of bombs and missiles and is having to turn to the United States for new supplies, even though Gadhafi's Libya is "a poorly armed regime in a sparsely populated country."

Krenarine e kane shume te madhe francezet, po lufta do kellqe, jo rrahje gjoksi stil français. 

Why wouldn't the Statue of Liberty work in France? Because she has only one arm raised.
-----

Q. How do you stop a French tank?
A. Say "boo"
----

During WW2, the French resistance fighters, in their finest hour, bravely threw sticks of dynamite at the advancing German troops. The Germans then lit them and threw them back.
----

What do you call a french man killed defending his country? ... I don't know either, its never happened!
-----

Q. What does a French military alliance and a French romance have in common?
A. Both are brief, sordid, and completely meaningless.
-----

What's the shortest book ever written? French War Heroes.
------

Q. What is the most useful thing in the French Army?
A. A rearview mirror, so they can see the war.
------

Why is good to be french? You can surender at the begining of the war, and US will win it for you.
------

Q. How many frenchman does it take to guard Paris?
A. Nobody knows, its never been tried before
----

What do you call 100,000 Frenchmen with their hands up? The Army.
----

Why don't they have fireworks at Euro Disney? Because every time they shoot them off, the French try to surrender.
----

The French are to warfare what the British are to cooking
-----

Q. Why did the French agree to build the channel tunnel?
A. To make it easier to escape to England when the Germans come again.

me fal po dhe amerika e sotme nuk do kish qene keshtu po te mos ishte per francezet; nuk do kish qene e pavarur. ndoshta, gjithmone.

Jane shakara o zotrules. Si do ishte Amerika, veshtire t'a dime.

nuk e ve ne dyshim. po nuk ka shume burreri kur ja ze ndihmen ne goje ore e minute tjetrit. 

nejse, eshte fakt, qe pa france amerika ndoshta edhe sot e kesaj dite do kish mbetur koloni e anglise; si kanadaja, australia, etj.

Nuk dua te kaloj ne teme tjeter keshtu qe s'po flas me per kete.

smiley

si mund te rrihet brenda temes me nje titull te tille? apo gurra popullore amerikane ishte brenda temes? smiley

Gurra popullore Amerikane ishte per nje shkeputje te shpejte per te qeshur pak - ti e di qe po te futemi ne muhabete a ndihmoi Franca Ameriken gjate revolucionit, a do fitonte dot pavaresi Amerika, etj. etj. nuk mbarojme pa nja 200 komente.

+2

+4

smiley)

Kjo e fundit ishte kryeveper. O sa kam qesh!

Dennis Miller says "The only way the French are going in is if we tell them we found truffles in Iraq."

It's no surprise the French won't help us get Saddam Hussein out of Iraq. They didn't help us get Germany out of France, either.

 

well... that probably means something at least: stop fcuking meddling! by the time (sometimes) americans realized that, they're in too deep to even think of an honourable retreat. and that's the case with almost 100% of the times.

What do you expect from a culture and a nation that exerted more of its national will fighting against DisneyWorld and Big Macs than against the Nazis?"
 

now what. hundreds of years of french culture and contribution to the world go down the hole because the french did not fight as you wanted them to for a 5-year war??? what do you expect from that culture? really? is that why americans; especially the posh ones work for a whole year; or years for that matter, to save money for a week of holidays in that crappy craphole of Paris?

omg, what you guys are saying is so dull that i find myself defending the french!!! jesus!

Te ishte emigranti ketu do thoshte "ehh c'na u tha shpirti per ca ngjala Janine" smiley   ndersa une te them,  "ehh c'na u tha shpirti per ca pâté de fois gras"

Megjithate, per ate pune e shpenzimeve 1 vjetore ne Paris, une nga franceze kam degjuar edhe kete shprehje.

"Po kerkon diçka, kerkoje ne Paris. Nqs nuk e gjen ne Paris, kerkoje ne New York, nqs nuk e gjen ne New York, mos kerko me kot. Nuk ekziston"

smiley

vetem nje gje me vjen ne mendje... ravi.

Vetem per ravin mendon tere naten? Po venusin? smiley

one needs the end of the world as we know it... at least to fend off the jibberish(g) tolling like a bell incessantly, over and over and over and over and... over again.

Me ne fund jam dakort me ty! E pastaj me quajne mu zemerkeqe e te pameshirshme. Jo, nuk kam meshire per kete bote larvash! Kam porosite nje pale krahe fluture per vete... smiley

Me fal se po nderhyj, po dicka me tha qe po mendoje per mua dhe ne fakt qenka e vertete. C'e mire me solli ne mendjen tende, zoto?

O zotrules,

Po i futeni nje debati me Kapon, kot e me kot nga nje shaka e sjelle per humor.

Francezet vertet i ndihmuan amerikanet, por per interes te vete. Si eshte ajo thenia e popullit tone plot fantazi, "per inat te sime vjehre do fle me mullixhine", edhe kjo pune. Per te dobesu interesat britanike, ndihmuan Ameriken, jo se ju dogj xhani per emigrantet evropiane apo indianet homogjen ne kontinentin amerikan. smiley

Sa per britaniket, mendimi im personal eshte populli numer 1 ne bote. Babilonia, Roma e lashte, perandoria Osmane e c'do perandori qe ka njohur ky njerezim nuk arrin dot as cerekun qe kane arritur te bejne anglezet qe nje cope ishull, te kete ne zoterim gjysmen e botes!

nuk ka debat te tille. te pakten jo nga une. bile i lexova me qejf anekdotat. thjesht fola kur mendova qe disa ishin perseritje te pakuptimta... behet pak bajate, prandaj.

Why do the French plant trees in their boulevards?

So the Germans can march in the shade.

 

 

Dmth USA po pregatitet te luaje tashme hapur dhe fort per hesap te vet. Nqs ndodh, dyshoj fort se a do te jene europianet te afte te mos u shkoje mendja tek opsioni ushtarak kur ekonomia e BE te shembet?! Se bie fjala psh, pa NATO neper kembe, Ameriqia, do te perdore presionin ushtarak per te shitur gjithandej prodhimet e veta, dhe per te " blere" gjithe burimet e mundshme energjitike. Kjo mund te shkaktoje dhe renien e BE. Ec e imagjinoje pastaj se si do i veje halli ballkanit, kur kemi paqe vetem se kemi presion nderkombetar.

Po deri tani per hesap te vet po luan se asnje nuk po  jep kontribut...Planet dhe ligjet per Ushtri panevropjane jane bere....Kane qene problem vetem Britaniket ne kete ceshtje..Por tani u miratua nje ligj qe Francezet dhe Gjermanet mund te perdorin luftanijet Britanike...Ballkani  ne anen tjeter po mbahet ne kembe nga karrotat e BE-se..po dhe ato karrota po dalin te skaduara

e vertete, por sdq me pak rezerva. Deri tani Usa ka qene garanti ushtarak i prosperitetit ekonomik europian. Kur te mos jete mbetet pikepyetje.
Sa per ushtrine europiane, kam pershypjen se europianet i mban bashke mireqenia. Ne mungese te saj, gje qe me sa duket po i vjen ora, eshte e dyshimte se sa do mundin te bejne politika te perbashketa.
Sa per ballkanin mendoj se shqiperia ne rast se USA heq dore nga interesat ne rajon, i ka punet shume keq.

Bota nga bipolare eshte kthyer ne 4pole sot...Kemi SHBA-BE-Kine-Rusi

Evropjanet sic e the i mbante se bashku mireqenja dhe sistemi socjal...Ky i fundit po peson ndryshime radikale anembane evropes.Tani BE eshte ne probleme...Sherbimet shteterore po privatizohen,arsimi i larte po kthehet me pagese etj. Une nuk mendoj se SHBA do te heqe dore nga Ballkani ne nje te ardhem te afert....SHBA akoma kan nje as nen menge i cili mund ti bashkoje me Evropjanet dhe ky eshte Plani i Mburojes Raketore qe planifikohet te vendoset ne Evrope...

nje opsion per europen mund te jete afrimi me Rusine. Kjo do conte per lesh 65 vjet histori dhe do te mbinxehte keq konfliktet ne zonat me rendesi strategjike. Gjithashtu ne euroazi do te krijoheshin qendra te reja hegjemonie, si psh Lindje e mesme + Turqi. Nje aleance e tille do te ishte strategjikisht proamerikane dhe mund te ishte nje gur vendimtar ne peshoren e forcave, nqs USA do pranonte te hiqte dore nga mbeshtetja per Izraelin. Me nje fjale hodhi budallai ( Gates) nje gur ne lume, dhe jane turrur peshqit t'i shohin filxhanin.

Art, Eshte pak i egzagjeruar ideja tende se SHBA mund te largohet nga NATO. Lexojeni mire ne Anglisht Perkthimi eshte korekt por titulli...????

Tjetra Getjs eshte ne largim e siper. ne politke keta njihen si presione ndaj pales tjeter kur kerkon te arish dicka. SHBA kerkon te arij qe te tjeret te kontribojne me shume ne NATO dhe jo SHBA 75 e te tjeret 25%

Meqense ai eshte ne largim e siper eshte nje mjet i mire per presion.

Te tjerat qe komentohen ketu duke mos lexuar shkrimin por vetem titullin jane ....por...dhe me rigon

PS e shoh kete ves te shqipove te lexojne vetem titujt e gazetave dhe aspak cfare shkruhet ne to. kete e dine gazetat tona kur shkruajne me tituj bombastike per dicka qe aja vlen te flitet.

nejse ....

 

joppo, SHBA doli nga NATO dhe perplas deren!!!

Nato-ja me shume i duhet Europes se Amerikes. Siguria e Europes eshte lehte e cenueshme si nga Rusia si nga rreziqe te tjera dhe kjo ishte fakt ne kohen e luftes se ftohte, kur siguria e Finlandes qe ishte ne kufi me Bashkimin Sovjetik ishte siguria e gjithe Europes dhe siguria e Europes ishte dhe e Amerikes. Amerika nuk ka shume nevoje per Naton si e tere (aleatet kyq ne Europe, me vete si shtete i ka), vendet e Natos kane nevoje per Ameriken. Nese vendet e tjera te Natos nuk permbushin detyrimet e tyre dhe fillojne te ndertojne struktura mbrojtese kolektive paralel me Naton, Amerika e ka thene qarte edhe me pare se Nato behet relike e se shkuares. A i leverdis kjo Europes?

Egzistenca e NATOs eshte vene ne pikpyejte qe ne fund te viteve 90. Ne Pentagon civilet kerkonin shkrirjen e NATOs meqense "Mission Statement" e NATOs i kishte humbur qellimi me mbarimin e luftes se ftohte. Ushtaraket ne Pentagon dhe me presionin e ushtarakeve Evropiane kerkonin ( ashtu sic kerkojne edhe sot) ti zgjasin jeten NATOs. Interesat jane te kuptushme Shkrirja e NATOs do te thote se ata mbeten pa pune. Buxheti shkurtohet etj etj. Atehere ne Prill 1999, ju ndrua koncepti strategjik  duke e quajtur NATOn si force qe do te ndaloj dhe zgjidhe konfliktet boterore, stabilizoj situatat jo stabile ne bote ,  per te ndaluar represionet ethnike, luftrat civile, ndalimin e armeve te demtimit ne mase, etj etj

Kosova ishte aksioni i pare nen keto ide.

Keto ide kerkojne me shume perkrahje nga te gjithe anetaret. Tani flitet me shume per forca mesymese dhe paqeruatjese se sa forca mbrojtese. Ne NATO gjate  luftes se ftohte vetem SHBA dhe Turqia kishin ( dhe mund te them se akoma kane) forca strategjike mesymese Tere vendet e tjera kane forca strategjike mbrojtese. Kjo ne zbatim te kushteve te luftes se ftohte Nga vendet e NATOs kekrohet qe edhe vendet e tjera te marin pjese me shume me forca mesymese. Kosova ishte tereni ku pritej te trejnoheshin forcat Evropiane  si forca mesymese dhe paqeruajtese .  Bile per mendimin time me sa kam lexuar kjo ishte dhe aryeja qe NATO u fut ne loje ne Kosove. Gjeneralet deshin te mbanin vendin e punes. Ata krijuan strategjine e re dhe meqense Kosova ishte e para mundesi qe u dha qe perputhej me missionin e ri te NATOs   menduan ta provonin veten para civileve se NATO duhet te qendroje.

 Fatkeqesisht nuk ndodhi. Me tu angazhuar NATO ne Kosove bara me e rende i mbetit SHBAse.(perseri nen preteksin se Evropa nuk eshte e  pregatitur) Afganistani ishte rasti i dyte Edhe atje perseri Evropa nuk po tregon ndonje interes per tu stervitur si force mesymese dhe paqeruatjse. Ndaj civilet sie Gejt tani jane te irituar.

Ata ndjehen te mashtruar nga Gjeneralet Evropiane dhe behen kercenime te tilla. Tani civilet  kane me vete dhe publikun qe kerkon te balancoj buxhetin dhe degjojme deklarata te tille. Thirja e Gejt nuk i behet Evropes por Gjeneraleve te NATOs.

Ideja eshte ose mesoni te jeni efektive dhe me resultat ose ja u preme burimin e parave dhe mbetet pa pune.

Cfare dot e ndodhe ? Kush e di Mbase dhe NATO do te shperbehet, por aspak nuk flitet per largim te SHBA nga NATO Kercenimi eshte shthurje e NATO, dhe mbetje papune e gjeneraleve.

Gejt dhe civilet me dyer te mbyllura e kane thene me kohe. tani ai eshte personi mei pershtatshmeper te bere nje kercenim te tille hapur. Ai eshte ne largim e siper Cdo ndyshim nga kjo qe thote Gejts do te ndodhe kur Gejts nuk eshte me ne Pentagon.

Ja sa te mbaroje lufta ne Libi, se do e shpetoje ai aktori yne Naton !!

 

smiley)

na plasi trapi ne se iku usa nga natua, ne me naton i shtyme nje pale zgjedhje. gjer te te tjerat, shofim e bejme.

smiley)

mos vdeksh kurre!

Vdisni te beni shock and awe me titujt e artikujve. Meqe keto dite s'ka pasur shume te tille nga mediat tona ju kthyet botes: Do ike Amerika nga Nato, te mblidhen urgjentisht pleqte e Krujes. smiley

Djema, kriza financiare, me sa duket ka prekur edhe kete organizem ushtarak, dhe divergjencat si duket tani po dalin ne siperfaqe. Te mos harrojme edhe qe ne te dy krahet (USA dhe EU) ka qarqe anti/kundra njera-tjetres, por qe nuk dalin shum ne pah, per shkak te etikes.  

Titulli eshte i ekzaxhiruar. Nuk behet fjale per braktisjen e NATOs nga USA por rishikim te qendrimeve. Gates kritikon partneret ne NATO per pjesmarjen ne luftra si dhe tregon se qeverite nuk bejne asnje tentative per te plotesuar kushtet e vena nga NATO per financimin e ushtrise.

Ai thote se vetem 5 vende nga 28 anetare gjithsej japin 2% te buxhetit per ushtrine. Kjo eshte nje kusht per te qene anetar i NATOs. Keto 5 vende jane USA, Angli, France, Shqiperia dhe Greqia. 

Ai sjell edhe shembullin e Norvegjise qe do te terheqe forcat ajrore nga sulmi ne LIBI jo sepse nuk do, por sepse ushtria nuk i ka mundesite finaciare per te perballuar ate. Po keshtu ai kritikon edhe menyren se si veprojne anetaret Evropiane, qe ulin shpenzimet per ushtrine dhe USA i rrit ato.

Mbi te gjitha ai kritizon 2 grupet: Nje grup qe eshte vetem per nderhyrje humanitare dhe nje tjeter qe eshte i perfshire ne luftime te verteta.

Pra nuk behet fjale per dalje nga NATO por korrigjim i politikave, qe ne syte e mi eshte mese e drejte.

Ketu eshte nje artikull per gjermanofolesit:

http://www.markenpost.de/libyen-verteidigungsminister-gates-kritisiert-nato-partner-4562/

 

vallai, ndihet impakti i shqiperise ne nato

Ne viziten e fundit ne Europe, Obama tha, me shume te drejte, qe aleanca amerikane-europiane eshte e qendrueshme, sepse nuk bazohet vetem mbi interesa te perbashket, por mbi vlera te perbashketa.

Puna eshte se vendet e Natos jane te tejlodhura me lufterat e SHBA-se anembane botes...

 

 

But make no mistake, the ultimate guarantee against the success of aggressors, dictators, and terrorists in the 21st century, as in the 20th, is hard power -- the size, strength, and global reach of the United States military, said Mr. Gates .

 

Friday’s speech, delivered after a two-day meeting of Nato defence ministers, was the only one directed at a foreign audience, a strong sign of how concerned Mr Gates is about both Europe’s failings and the shift in American mood.

As we make the tough choices needed to put this country's finances in order and to secure our future prosperity -- including the sacrifices that will be required of all Americans -- there will undoubtedly be calls to shrink America's role in the world -- for us to sharply reduce our international commitments and the size and capabilities of our military.

He said that fears of a “two-tiered” alliance – with the US and a small group of European allies, including the UK – doing the difficult jobs, while the others benefit from Nato protection without bearing costs or risks, had long been discussed. Now they had finally materialised.

After leading the initial bombardment of Libya in March, America reduced its effort, leaving Britain and France to take the lead. European governments have since pleaded with America to increase its involvement again.

"The mightiest military alliance in history is only 11 weeks into an operation against a poorly armed regime in a sparsely populated country, “Yet many allies are beginning to run short of munitions, requiring the US, once more, to make up the difference."

 

Nga prespektiva e Evropjaneve Nato shihet me teper si nje strukture ne sherbim te interesave Amerikane...Dhe deri ne nje fare mase kane te drejte...SHBA e ka perdorur Naton per politiken e saj te jashtme dhe tani shohim nje fare sbehje te influences Amerikane kur eshte rritur indiferenca Evropjane karshi Natos. C'kane dashur Amerikanet eshte bere dhe kjo ka krijuar nje ftohje te Evropjaneve.....Ctaksirat ka taksapaguesi Francez apo Gjerman pse i teket Amerikaneve te bombardojne Irakun apo tragjikomedine e titulluar "Demokratizimi i Afganistanit"...Keto aventura te superidiotit Bush po i kushtojne rende Amerikaneve sot. Politika e jashteme e ka humbur influencen qe kishte, e ka shtuar se ndjeshmi urrejtjen ne boten Arabe.

Operacioni i Libise nxorri ne pah defektet e medha te Alenaces...

"The mightiest military alliance in history is only 11 weeks into an operation against a poorly armed regime in a sparsely populated country, yet many allies are beginning to run short of munitions, requiring the U.S., once more, to make up the difference,"  U shpreh Gates

Gates hoqi dorashkat dhe foli hapur dhe nuk ka vend per panik..por per pragmatizem...Sic e kam titulluar ne artikull "Ai Paralajmeroi"

 

Art,

Me sa kuptoj une nuk ka prespektive evropiane dhe prespektive Amerikane. Diferenca ne prespektivat eshte prespektive e ushtarakeve te NATOs dhe prepspektive e civileve ne SHAB dhe Evrope.

Civilet ne Amerike dhe Evrope  jane te indinjuar shume se Libia deri tani eshte nje deshtim i politikes se re te NATOs te percaktuar ne 1999 dhe forcuar me tej me 2009.

Operacionet e NATOs ne Libi po "run short" ne municione sepse ushtraket ne Evrope nuk jane te  pergatitur ushtrakisht dhe politikisht per strategji mesymese.  (mund te thuhet me te drejte ketu pengese jane civilet politike Evropiane)  

Ndersa civilet amerikane pasi lejuan ushataraket te investojne  ne pregatitjen e ushtrakeve  Evropiane me strategjine e re ne tre luftera (Kosove, Irak, Afganista) dhemiljarda $ tani shikon se perseri Evropa nuk eshte e gateshme. Ne kete provim Evropa po mbetet ne klase pavarsisht nga investimi Amerikan dhe civilet amerkane jane te indinjuar

Ndryshimi midis Evropes dhe SHBAse eshte se ne SHBA gjeneralet kane akoma force ndersa ne Evrope qe pas Luftes se Pare Boterore, forca e ushtarakeve ne politike eshte e dobet. ( me force politike kupto perkrahejn  nga populli, nga te zgjedhurit e popullit ne politike etj) Dhe eshte ky ndryshim  qe bara ushtrake e NATOs gjithmon i ka rene SHBAse, sepse ka pa pasur "Political willing" te shpenzoj per ushtrine.

Kjo situate  ishte deri diku ne mos plotesisht e justifikushme gjate luftes se ftohte ku NATO kishte strategine e "Dig In and Defend" Instalimet ushtarake ne Evrope ishin te majftushme. Evropes nuk i mbetej shume per te bere vec te leshonte ca truaj dhe te kishte nje force te mjaftushme mbrojtese.   Deri ketu "every one was happy"

Tani strategjia ka ndryshuar Duhen me shume shpenzime me shume para dhe me shume angazhim. Kete civilet Evropiane nuk e pertypin dot. Dhe kjo jo per ndonje arsye se "kane inat" Ameriken apo politiken e saj etj etj (Sic shprehen disa ketu)  Thjesht sepse tani duhen me shume para dhe historikisht qe ne krijimin e shoqerise njerezore civilet kane kerkuar te japin me pak per ushtrine dhe me shume per civilet, dhe e kunderta me ushtraket.

Per mendimin tim deri sa te dale nje rrezik tjeter i mjaftushem ti trembe civilet ne te dy anet e oqeanit dhe ti detyroj nga frika te shpenzojne ne ushtri , NATO eshte ne rrezik ne mos te shperberjes se plote, te pakten ne reduktim dhe zvogelim te rolit te saj ne politke, dhe ne buxhet 

Toko ti e administroke kete teme qe s'te ka pelq Vizioni ...im smiley

Ma u fut aq thelle ere se nuk del dot . Vet NATO ka patur si IDE e mbeshtetje Praktike , ka organizuar dhe ka ne KUJDES nje Organizim Luftarak Europian ,  te ri , te cfaqur qe para viteve 90 dhe emertohej BEP . Siot na e lexojme OSBE . A e mba men nje nga silogjizmat me te bukura e me me vlere te Kisingerit . Edhe na e kopjuam smiley

Problemet zgjidhen nga ATA dhe Atje ku Lindin. Ka edhe nje shtese si Pune HAPASH smiley

Amerikanet e ngulin sot dhe ta ckulin kur dun ata or tie ! Jo se ua kuptojme NA !

Si more do dal Amerika nga NATO? Ore pse nuk mbjellin ullinje ata dhe te heqin mendjen nga keto budallalleqe?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).