Fotografia e dy te rinjve qe puthen midis rreshtave te policisë qe lufton me tifozet e Vankuverit te terbuar nga humbja ne finalen e Stanley Cup ndaj Bostonit, tani e ka bere xhiron e botes.

Po si ndodhi qe Jones dhe Thomas (emrat e te rinjve ne fotografi) u identifikuan si çifti “make love not war” ne ate nate dhune, perleshjesh e shkaterrimesh? Besoj se nuk do te çudiste askënd fakti qe Facebook-u pati rolin e tij. Zhurma nisi pasi babai i Scott-it, Brett Jones, beri nje postim ne FB, ndjekur nga pergjigja e vëllait te Scott-it...

Por ndryshe nga hamendjet e para, puthja që u pa nga e gjithë bota, nuk ishte produkt i pasionit te pakontrollueshem, te ndezur edhe më shume nga histeria e tifozeve te hokey-t. Brett Jones thote se vajza ishte e plagosur dhe djali vajti qe ta ndihmonte. Ata ishin midis policise dhe tifozeve ne çastin kur policet po hidheshin ne sulm kunder tyre dhe Aleksi, qe u godit nga nje mburoje policie, ra perdhe. Scott-i po perpiqej ta mbante prane dhe i dha nje te puthur si per t’i thene: “Mos ki frike. Çdo gje eshte ne rregull”, dhe tamam në ate moment fotografi shkrepi aparatin.

Eh, nje fotografi e tille do t'i duhej Ed Rames per te frymezuar demostratat. Po ja qe nuk jane te gjithe kanadeze.

74 Komente

PF, sikur te kishte nja 3-4 australi, me e bukur do ishte bota... smiley

por pa australian ama. rob me te shemtuar nuk ka ne bote se sa australianet, ne surrat por edhe ne rezultat.

te gjitha gocat nga australia qe kam pare... si shpyrta me jane dukur. smiley

po pra me surratit si tavoline saldimi, me zerin me te ngjirur se pijanecet e qofterise, dhe me dushin mujor. shije shume fine paske. nejse inati qe kam me australianet nuk ka te bej me shemtin e tyre fizike, (evidente) por me nje gje qe s'duroj dot, me pordhet, jan populli me pordhac ne bote, dhe me racisti gjithashtu.

aj lajk dhem mejt. smiley
nuk e di, mbase nuk kam pare shume... po gocat qe kam pare, si shpyrta me jane dukur. ti e futur me shume ne detaje dhe nuk di cfare te them per ato; e kisha fjalen thjesht per pamjen e fytyres. smiley

po pra musi yje te rena nga qielli jane, vetem se kur kan rene kan rene me fytyre ne asfalt.

ta paska thyer zemren ndonjera me duket... smiley
jane te mira qenet. per mendimin tim. smiley

superfemer alex

The Vancouver Kiss.
Shume e bukur fotoja. E pashe mbreme, biles ja nisa admin per ta vendosur foto diçiture. Ngjan me ate bardh e zi, ne Times Square.

P.S.
"Eh, nje fotografi e tille do t'i duhej Ed Rames per te frymezuar demostratat. Po ja qe nuk jane te gjithe kanadeze."

Dhe as ti nuk je kanadez, kot te genjen mendja, po he. smiley Aty te suksesi i protestes te Edit te rreh. Nje cope albanez me mendje albaneze ke per te mbetur gjithmone. smiley

"Aty te suksesi i protestes te Edit te rreh."

Me vjen keq qe nuk e paske kap sensin e humorit. Bile as Xhibi qe une e mbaja per me humoristik. smiley

Shum fantastike , cifti, veprimi , foto smiley

Bukur. Nje foto qe flet me shume se mijra fjale.

Nje foto qe flet me shume se mijra fjale. --Ky do te ishte titulli me i pershtashem nisur edhe nga pasqyrimi i shumices se gazetave e blog-eve ne internet dhe sygjerimeve te vete anetareve te PPU.Titulli i zgjedhur nga admin si me kontrovershell mbase synon ne ritjen e shkalles se debatit.

Ke te drejte. Kush kerkon gjen, ka thone i vjetri.

nje puthje vlen sa mijra fjal
dhe bota mbetet ne harrim
make love not not war
revolucioni s`ka kuptim smiley

Po me po, ashtu thoni ju, "nje puthje vlen aq dhe kaq.." nuk i tha ai mavria, "laviret e bulevardit?", sikur Edi te perdorte variantin, "bo dashni, bo protest" do ti hapet goja atij mavrise, duke thene "kara-kurvat e bulevardit", pastaj!! smiley

duhet te dali Luli me Ciljeten duke bo dashni demokratike qe te mesojn dhe socialistat

ciljeta eshte ne londer te princi i kalter

Mesazhi "make love not war" do ishte i plote sikur te puthej Rama me Ciljeten smiley

a thu se ka nai barriere ideologjike per tu kapercy....

imagjino po te kene nje vajze keta te dy smiley

" ... te puthej Rama me Ciljeten!! Kujdes me keto deklarata ... se i mbetet qejfi Xhozefines! smiley

Xhozi eshte e xanum me prijesin, kryekomandantin, diellin e demokracise, perandorin e pare --Sali Berisha,

e ku puthet ciljeta mer amaon me ate turi si majmun qe ka, tremb dhe shejtonin noten

Sapo e pashe ne gazete kete foto. Ka lezet po te behen gjithe revoltat keshtu.

Ka nje gje si prej publiciteti kjo foto. M'u duk si e stisur kur e pashe per here te pare. Ja keto na punon komercializimi i gjesteve.

mue me duken aktore. edhe sidomos kur mora vesh qe qenka qetty u lekunda fort. set up me duket... po nuk do ishte keq te sih e vertete ama. (breckat e kesaj cikes si shume te sakta per foto mitingu me "lufte").

Si duhet t'i kishte, te grisura? Me brecka e bejne luften? Apo ti dhe ca te tjere po shpresonit te ishte pa brecka fare smiley

jo po me rosat... jo po... me patat...

smiley

smiley

po me se leftojne valle

"dyfeqet" lidhur me gjalme* smiley

*varg vizionar qe nenkuptonte modelet e ardhshem rripkeputur

Çimo ça bo ti k'tu mre ? ec se maroi torta, varja loves

Ah nuk e vuna re qe qenka nje koment e dikurshem....

 

smiley

OOOO carissimo!Nuk mund te mungoje sot ketu....Gezuar Emigrant....ne veçanti per ate dashuri te ndjere qe ke per Shqiperine.....

gzum flamurin sorrella Flag Albania animated gif 120x90

smiley
vetem une s'mund te jem ne ate foto. smiley

jo mo, po une e kisha fjalen per ate shokun qe po e mban nga prapa.

mesa duket, ti nuk i kontrollon kurre profilet e njerezve. gjeja qe me ngjan me shume te ajo fotoja, eshte autobuzi; asnjeri nga ata aty nuk duket si une, gjekundi bile. smiley

He's a bit of a dreamer his mother says

Per cfare tubojne vankuversat? Per cmimet e shpijave?

Si fushata pacifiste e xhon lenon me jokon...i ftonte dhe ai gazetaret kur bote gili vili. Kjo qeka me spontane, dhe me alamet shale kanadeze..

Shume foto e bukur dhe shume domethenese. Vec duhet patur parasysh
ata dy te rinjte me sa kam pare nga intervistat e tyre nuk ishin huliganet qe shkateruan Vankuverin as Policet me mburoja plastike. Pra nuk ishin militiante. Ata ishin aty paqesisht dhe rastesisht.Kjo foto tregon se zgjidhja e problemeve dhe NJERZIRLLEKU nuk vjen nga kafshet militante por nga njerezit.
Pra i dasHur PF nje foto e tille nuk i ben pune Rames, se nuk eshte per Ramen por i ben pune popullit ( sikur arnatutet te ishin Kanada-Australiane)

per ke kishin dal ne miting kto militantet? lol

toko, dikur duhet te te mbushet mendja qe militanti dhe militantizmi nuk eshte nje gje e keqe ne menyre te pakushtezuar. Ashtu sikurse vera, psh. Ajo behet e keqe kur e tepron ca hesapin. Pa militante nuk ka levizje politike, ka nje popull inert, i cili nuk mund te ndryshoje asgje.

Dhe per kete teprice hesapi flas une emo.
Milantante ka dhe do te kete. Por nje popullsi me 99.9% miltantizem nuk ecen dot perpara. Nje demostrim si ai Vankuverit me 99.9% miltante (tifoze huligane apo police) nuk mund te sillte gje tjeter vec shakterim, djegie, te burgosur dhe te plagosur
Prandaj ajo fotografia me lart duket aq njerezore dhe domethense se tregon ne nje aktivitet shkaterimi sa njerezore duket ajo puthje. Mendo si do te dukej ajo puthje ne nje aktivietet dasme apo feste ditelindjeje. Askujt nuk do ti bente pershtypje.
Emo, ndaj ajo foto nuk i ben pune Rames dhe militanteve te tij sic uron PF. Se ai nuk mund ta bej ate. Ai (dhe ata) eshte/jane pjese e huliganizmit DHE KETA NE FOTO NUK JANE HULIGANE.AshTu sic nuk do ti bej pune as qeverise e militanteve te tyre qe jane shkaKtaret e ketij veprimi (vajza u lendua nga POLICET djali e puth ta qetesoj)

Toko, per ato qe nuk e kuptojne humorin e batutes, kam dhene shpjegim. Per ato qe nuk dine te lexojne shpjegimin, vec te hap kurse analfabetizmi, mo!

Faleminderit per sqarimin PF nuk e kisha pare ose jam analfabet smiley

natën e mirë prej evroplandit Çimo

Kto jane PERENDIMORE.

like! smiley

Ja edhe Baloja, qe vendosi te nderroje kah:

edhe baloja i vet qe e mban me doren e majte. smiley

komenti me i 10-me "finally Canadians did something" smiley)

do hiqja nje paralele tjeter... ne youtube eshte bere legjendar "the riot dog", qeni qe eshte i pranishem ne protestat e dhunshme ne Athine... jane protesta qe vazhdojne per nje kohe te gjate dhe shume here me te dhunshme se ajo e 21 janarit qe zhvillohen kryesisht para parlamentit grek...
mentaliteti i trasheguar nga diktatura dhe bythlepirja ndaj qeverise nuk i lejon shume kalemxhinj e anal-iste te shohin pertej hundes se tyre dhe kerkojne edhe sot jo pergjegjesine per vrasjet por denimin e "pucistave" dhe organizatoreve te 21 janarit... edhe ne greqi procedohen e penalizohen protestuesit e dhunshem por nuk vriten, pavaresisht se sulmojne "institucionet" e shtetit e perdorin molotov koktails...
http://www.youtube.com/watch?feature=pla...

http://www.youtube.com/watch?v=a2HrSLjDdRY ..rrezimi i bustit te diktatorit...

nuk ka nevoje per koment por duhet theksuar se ishim diktature dhe ate dite kush ishte i pranishem, sot pyet se si nuk u vra njeri...pergjigja eshte e thjeshte nuk pati urdher... prandaj Basha e Berisha sot nuk mund te justifikohen me te berin kurban te ndonje gardisti, ishte njeri prej tyre qe dha urdher...ose cfare flet me teper per te verteten, ishte vrasje e paramenduar e skizofreneve te pushtetit...llogjike tjeter nuk ka

E bukur!

Me vjen mire qe rinia ben seks ne vend qe te merret me dogma.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).