Ura më e gjatë në botë është afërsisht 42 km. Ura në Jiaozhou Bay në Kinë është e gjerë 33.5 metra dhe kostoja për ndërtimin e  saj arrin në mbi 1 miliard euro.

ura34345-300x199.jpg (300×199)

 

Për ndërtimin e saj është dashur katër vite. Ajo është e mbështetur në 5 000 shtylla. Ajo lidh portin e Qingdao dhe ishujt Huangdao. Ura – ka edhe një tunel nënujor – është hapur sot pasi kaloi me sukses testin e sigurisë.

ura456689-300x211.jpg (300×211)

Ura e Jiaozhou është 4 km më e gjatë se ura që mbante rekordin botëror për gjatësinë, Pontchartrain në Louisiana, SHBA. 

ura576678780-300x163.jpg (300×163)

2 Komente

i bi qe neve do na kishte me ra me lire ta kishim bo ure ate tunelin e Thirres, nga mali ne mal. dilte dhe rruge panoramike

 Natyrisht swed smiley me kinezet ne do kishim bo 4 autostrada me 1 miliard euro, Ulqin-Vore, Durres-Ohri, Tirane-Kakavije, dhe Milot-Morine. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).