314 Komente

:o

kenge te bukura arbereshe! smiley

Duke pastru ca cd te vjetra gjeta nje kenge kenduar ne anglisht nga The Fish Hook (B. Lako dhe H. Kraja) e quajtur I Need You. Nuk ka ndonje vlere te madhe muzikore por eshte interesante (duhet te jete e para-viteve 95').

http://roomp3.com/mp3/35855/The_Fish_Hook/I_Need_You/

 si i pastroni cd-te ju squari? smiley

e shtyre nga postimet tuaja ne KQPDT 22 me Retron dhe Elinen, degjova edhe disa te tjera e kjo Q'ka me ndodh tash me pelqeu shume. Tash per tash po pi nje kafe pa sheqer dhe po ha nje pite pa kripe 

une vertet s'kam jetuar gjate ne shqiperi si 'e rritur' por bojkeni me fishhuqet kane qene shfaqja live me e mire qe kam pare aty.

 bojkenin e njoh po keto fishuqet kush jane? 

Ajka, The Fish Hook eshte nje nder grupet e para te formuara pas viteve 90'; nuk e di a kane nxjerre ndonje album ne kasete (ishte koha e kasetave atehere) dhe nuk para kane kenduar ne festivalet e kohes. Kaq di, kaq thashe Tongue

Trop, eshte pershtypja ime apo keta kane kenduar vetem ne anglisht?

">http://youtu.be/JB2BY2UVp4w..smiley

Me kujtoi ate filmin e Borat... smiley

gallate Borat  .smiley

 Four Tet/Burial/Th. Yorke - Mirror & Ego

e shkelqyer. smiley rrofsh. smiley

 Asgje,flm ty,me behet qejfi qe njerezve u pelqejne pak a shume kenget qe postoj...jo per gje por para ca kohesh po fillonte te me dukej vetja pothuajse i tepert ketu,biles edhe per tu futur s'me behej me shume !

Kjo eshte nga nje grup relativisht i ri italian...nga keta me ide goxha te majta,te impenjuar politikisht...! Aspak keq,ka dicka qe te terheq kjo kenga...ajo pjesa e fundit sidomos !

Le luci della centrale elettrica - Quando tornerai dall'estero

http://www.youtube.com/watch?v=1BM2Cjn-Ld4

 edhe mua me pelqeu e para, e dyta edhe me shume. Ketu vetem i tepert nuk ka pse te te duket vetja smiley

per zoton ama lind nje problem, meqe me rregull treshi dalim ne perfundimin se zotos i pelqekan ato qe me pelqejne edhe mua smiley

qe te dyja me pelqyen. smileygrazie. smiley

ajku. nuk eshte e pabesueshme qe ti mund te pelqesh kenge rrumbullake, ose quadrate ai angoli smussatti. smiley (ose une kenge katrore) po shijet mbeten shije ama. smiley

 

gjithmone sipas meje. smiley

 Ajo eshte.

Po iki te shoh ne enderr sikur di t'i jap bicikletes... smiley

smiley

mi chico latino

Mknoqe, PF.

 Gjak e dhjome ishalla!

 

ky lloj rocku besoj se rezonon shume me femrat. mgjs tashme duket ta kemi mbyllur kapitullin e ketij stili per nje ze me pak rocker e me shume goth (mund te nxirren lloj lloj perfundimesh shqetesuese feministe ketu smiley).

http://www.youtube.com/watch?v=WPLfSr00XXs

mississippi goddam eshte kenga qe i pelqej me shume (ti ndoshta e di). vura nje pjese historie amerikane tek pa censura, nje histori te tille mund ta kishte kenduar nina.

 sikur kjo kenga te mos ish greqisht, do me kish pelqyer shume... 

 po pse është arsye për të mos e pëlqyer kjo, mi An?

 

 shiko, ka qene nje periudhe kur ne qytetin tim degjohej vetem muzike greke, po nga ato te shemtuarat qe s'di c'te te them... atehere, dhe te vetmin Sirtaki qe kisha qejf filloja ta kisha zet. ndoshta prandaj e kam zet dhe greqishten si gjuhe, sa kam 10 vjet qe punoj ne kompani greke dhe asnje gjysme fjale greqisht s'kam mesuar...

ja qe te mos me merzitesh...  smiley

 

 smiley të të them një sekret, një herë e një kohë edhe unë i kisha inat greket. madje bën vaki të kemi qënë në të njëjtin qytet smiley

pastaj, dashë në rashuri me një greçkë and... the rest is history. se u know... duhej që t'i përshtatje ndjenjat me mjetet e shprehjes. kam shkruar dhe poezi në greqisht... një herë e një kohë smiley

për keq nuk ta marr ama, jo ty. 

të kisha mundësi do e këndoja atë më lart shqip, që të të pëlqente. smiley ka tekst dhe kuptim të bukur.

 

 Kam frike se s'ka gjasa "shpetimi" per mua. Sa here me del surrati i managerit para syve, per dreq, me ngrihen nervat dhe me shume. Por meqe jam njeri qe gjithnje u jap dhe nje shans te dyte te tjereve, do iki me pushime ne ndonje ishull grek, qe ta studioj "armikun" me nga afer... smiley

Sa per kengen, s'me mbetet hateri, (me theksin ke "e"ja) qe te na e perkthesh, kur te kesh terezine... smiley

intanto... mekatare jemi

smiley ah  ca bejn ofertat smiley ik mi nani nani tani smiley sifna neser !!

 Hi, honey... C'nani zeza... po perpiqem te punoj, po aha, s'paskam sy per qabe... smiley

lool ke nje zgjidhje hiqe kabllin e termetit smiley hahha   xhan xhan

http://youtu.be/ZdeihmAPYVk                                                                                                  per 'grekaqet'

sot kishin shfaqje ne selanik judas priest bashke me white snake .

per romantiket

kush po na mban ne goje

thuaj po deshe

tani eshte ora e tij

te lutem. falemnderit ty per keto prurje. flas per vete kur them qe me kane pelqyer te gjitha. edhe kjo e fundit shume e bukur. 6 dolcissimo. smiley

e futa dhe te "favoriti"(bookmarks) se dua ta degjoj prape neser. rrofsh rrofsh. smiley

Ja te te pershendes njecike dhe une: Ray LaMontagne - Jolene Smile

 gjes Ana:

Kisha, kisha një të dashur oh zemra ime

Që ngjante me re, reja e vogla ime

Si një re, re e vogël ikën dhe prapë vjen 

Një herë më thotë se më do, pastaj më gënjen. 

 

Dhe një natë, një natë, oh zemra ime 

Dëboj, largoj renë time

Nuk duroj, nuk duroj dot më të tallet

Një herë më do, pastaj më largohet. 

 

Dhe vjen Prilli, oh zemra ime

Dhe Maji, Maji reja e vogël ime

Pa këngë, pa lot e puthje 

Nuk është pranverë kjo e sivjetshme.

 

Re e vogël, re e vogël, të kthehesh të kërkoj 

Dhe bridh me kë të duash çdo darkë

Nuk mundem, nuk mundem më vetëm të rroj

Më mirë më duaj, pastaj më gënje, do duroj. 

 

smiley

m'gjes, Xhei-xhei! Rrofsh per mundimin. do perpiqem ta degjoj prape, duke mbajt kete tekst parasysh... vetem per hir' tend, ama.  Sidomos vargu "bridh me ke te duash cdo darke" me kenaqi shume....smiley  Si i thone nje fjale, lere te lire dhe do kthehet vete. po ta pranojme, e ka i cik tekstin patetik... ose eshte problemi im, kur me thote tropizma, qe po fillove te analizosh dashurine, pisk e ke punen... smiley Gjithsesi...

Dite te bukur

 smiley

Teksti patetik, nuk ta pranoj Anë. Është stili i tillë i kompozitorit. Stil fëminor, si ato poezitë e një poeti francez mesa mbaj mend prej gjimnazit, që kishte stil "naiv" në dukje. Një poezi kishte të tillë ky, për Hënën, që i dukej si pikë mbi i or smth. 

Ka një tjetër këngë psh, i njëjti kantautor, që flet për gocat, sesi dalin shëtitje e shkojnë në shkollë, kinema e në kurse dyshe. Pastaj martohen dhe nuk flet më njeri për to (ahahahaha). 

Ose një tjetër, që kishte marrë një himn nazist dhe e kish kthyer në melodi fëminore. Savopulos, është tejet i këndshëm. 

 

 To the memory of a very dear friend!

My Way

 

I turn to you

aha! ajku m'bone per raki, e do thote idrisi 'u bone ti per raki' smiley

ajka po e ve dhe nje + perkthimin qe gjeta smiley (leider kein remix)

My mother went to market to buy some coal,
She brought me back a lovely boy from Poland.
Oh what a boy he was, how handsome and how fine,
Ah, those black eyes of his, ah, you kitten of mine. 

My mother went to market to buy some cabbage,
She brought me back a handsome boy just off a coach.
Oh what a boy he was, how beautiful and fine,
Ah, those white teeth of his, ah, you kitten of mine. 

I have been eating almonds, I have been drinking wine,
And I have loved a boy and could not part from him.
O what a boy he was, how lovely and how fine,
Ah, those black locks of his, ah, you kitten of mine.

 She brought me back a lovely boy from Poland.

 

Nuk e di nese e keni degjuar albumin e Qelbanix. Midis kengeva ka nje rimarrje te Eja o shoku yne e Kozma Dushit. Sipas meje eshte fantastike. Ne nje fare menyre e kane ndryshuar komplet linjen muzikore e i kane nderruar vendin tekstit. Funksionon. Nuk eshte me ajo kenga qesharake ( sipas meje po ) e peshtirisht e embel qe kendon K.Dushi, eshte nje britme adoleshenciale qe noton ne nje dashuri te mundshme!

http://www.youtube.com/watch?v=LvzOJHqqmnw

 

kisha kohe pa i degju  bidellsat smiley thanks

L'ing. Fausto Giovannardi ha scoperto che la melodia del più popolare canto della Resistenza italiana al nazifascismo è stata ispirata dalla ballata yiddish "Koilen" arrangiata, ai primi del '900, dal fisarmonicista gitano Mishka Ziganoff... 

 Hera e pare qe e degjoj kete kenge...bukur teksti!

e bukur. smiley

Sidomos video!

Gjeja e habitshme eshte qe jane femra goxha te bukura, po maskohen keshtu! smiley

edhe video po. shume e goditur. rrofsh qe e solle. nuk e kisha pare asnjehere. smiley

te uroj nje fundjave te kendshme smiley

 o zoto, o i poshter, pse kur i sjell une i ben katrore keto ti? smiley

Osmiley

 

jo te gjitha qe sjell ti jane "katrore"; jo gjithmone qe them "katrore" eshte katrore(nganjehere te ngacmoj, apo jo?), dhe jo te gjitha katroret nenkuptojne mospelqim. smiley

E keqja eshte qe nuk e gjej dot se kush e ka bere videon, e jam shume kurioz. Me duket si ndonje nxenes i Tim Burton, ndoshta pak me i shkathet e me ide me te qarta.

Por me pelqen ideja e plakave qe futen ne çdo dhome e shikojne te kaluaren e tyre. Te pakten, une kete kuptoj.

Ajku, he mos se Zotrules te ngacmon, se ka me te keq. Poshte Katrori, Rrofte Rrethi!

 Regjia eshte e Emma Freeman.

Directed by Emma Freeman

 

 

Pu pu te tmerrshem qekeni. E une qe s'e gjeja dot.

Per fat te keq Ema Freeman paska bere vetem ca pjese serial te padegjuar kurre. Ka bere ama edhe Gallows, video tjeter e CocoRosie.

Po me pelqeka vertet kjo Freeman! Ka disa skena e disa prerje qe jane te denje per filma te medhenj, foto ideale, ambientim timburtonian apo perziere me nje fare kujtese rurale shume joshese. Ndosha eshte edhe merite e CocoRosie, por ne te dy videot germon ne nje Amerike rurale e provincale qe gjithmone me ka joshur. Pak a shume si Supernatural, serial! Keshtu qe , E.Freeman, save the name!

 rrofte rrethi!

maskarenj jeni. terkuze e beni kur i dedikoheni. smiley popull zevzek smiley

@des... ja maaaan. te bukur e kish bere ate videon. shume profesionale m'u duk.

njecike katrore, po intruguese ne te njejten kohe.

aspak katrore ne mendimin tim, ouverproudjusd do thosha si kenga, si videoja.

Ajka, des nese mund t'ju bej nje pyetje keshtu rrethore, cfare ju pelqen tek kjo kenge?

"katrore" nuk dmth e keqe. Ne kete rast per mua dmth e bukur. me te njejtin konotacion e perdor shpesh here edhe per ajkun. (qe s'ja mora vesh njehere kete pseudonimin, s'ja mora)

keshtu i thone?

i ke rene ne koke. Kalofsh fundjava te kendshme!

 

 

 

Ne radhe te pare...se di cila eshte fjala e sakte ne shqip, "arrangment"...ndoshta po themi "kombinimi" i instrumenteve. Po ta vesh re ka nje fare nderthurje mes instrumentesh "te gezuar" e disave "te trishte". Ky kombinim i embel e i kripur ne radhe te pare, funksionon!

ketyre pyetjeve rrethore nuk u pergjigjem une smiley

per me teper qe s'kam dhe kohe, meqe i kam ngarkuar vetes nje goxha pune smiley

 

sa na injoroni neve ju!!! smiley

lloj soj pretekstesh jepni. smiley

Vej veto!

Nese nuk pergjigjesh do ve Backstreet Boys per nje muaj!

 "Penny Lane"

In Penny Lane there is a barber showing photographs
Of every head he's had the pleasure to know
And all the people that come and go
Stop and say hello

On the corner is a banker with a motorcar
The little children laugh at him behind his back
And the banker never wears a mack
In the pouring rain, very strange

Penny Lane is in my ears and in my eyes
There beneath the blue suburban skies
I sit, and meanwhile back

In Penny Lane there is a fireman with an hourglass
And in his pocket is a portrait of the queen
He likes to keep his fire engine clean
It's a clean machine

Penny Lane is in my ears and in my eyes
A four of fish and finger pies
In summer, meanwhile back

Behind the shelter in the middle of a roundabout
The pretty nurse is selling poppies from a tray
And though she feels as if she's in a play
She is anyway

In Penny Lane the barber shaves another customer
We see the banker sitting waiting for a trim
And then the fireman rushes in
From the pouring rain, very strange

Penny lane is in my ears and in my eyes
There beneath the blue suburban skies
I sit, and meanwhile back
Penny lane is in my ears and in my eyes
There beneath the blue suburban skies
Penny Lane 

Kenga qe po degjoj tani jane "Lajmet" nga grupi i famshem londinez "TVSH".

Meqe Artiani vura Penny Lane, i pergjigjem  me kete version fantastik te po te njejtes kenge, shume zbavitese

 desaparacidos Penny Lane nje kenge qe nuk e kisha degjuar ndonjehere dhe ky varianti me pelqeu , Penny Lane eshte  rruge ne Liverpool ku afer saj kishte shtepine  nje nga ikona e Bitellsave John Lennon dhe aty takohej me Poul Mcartin Geoge Harrison Ringo Star teksi i kengesh eshte shume i bukur, me pelqeu. ja nje variant tjeter i penny lane per kenaqsi

http://www.youtube.com/watch?v=5ThLR2ekYQc

Meqe je xheneroz i modh, ta mora dhe une ket.

smiley

... and then I'll tell you smth good to make it up to you.

Ndoshta s'kujton Rilken, por deri diku Rembone e pse jo, edhe Auden. Ketu...

Ka grupe qa kane fatin e meriten te ngelen te pavdekshem, pertej Kohes e Moralit. Credence Clearwater jane nje nder ta...

ore me falni mua, se injorant hesapi... smiley

po kur m'i beni keto grupet sikur jane legjende me vete dhe flisni me te tilla superlativa (c'ka me shton ndjenjen e injorances)... dhe qe une nuk i kam degjuar fare... e di si i thone? per mua ata s'kane lindur fare, e lere me te jene te pavdekshem.#

te themi te drejten... 20 vjet muzike kemi qe degjojme ne shqiptaret... hidhi dhe nje 5ce tjeter qe kur vdiq kumandari, ja na u bene 26 vjet... eshte pak e habitshme ligjerata me kesi superlativash.

eeej, po injorant hesapi, mos e merrni per zbulim shkencor. smiley

E ke per CCR apo per Captain Jack?

 thuaj... te dyja? smiley

Captain Jack eshte shenje proteste per nje fushate sensibilizimi qe une e Squarepusher kemi marre kundrejt zonjushes Ajku per arsye mos ndarje sekretesh muzikore me ne. Ne e konceptojme kete si nje te drejten tone te padiskutueshme!

Tani, sa per C Jack natyrisht ishte shaka. Kurse CCR jane grup serioz, nje nga ata grupet " e keqinj " qe vijne nga Amerika e thelle e fshatare, me instrumente gati te ashper e tekste te thjeshte. Mirepo jane te vertete, jane shume autentik. Provo degjoji, se di, Fortunate Son psh, kenga ime e preferuar. Degjoji mire.

rrofsh. per te mesuar jemi. po ta degjoj qe tani. smiley

uiiiii, kete e di une

Po po, enderro me sy hapur ti...

Ne fitojme, ti... mund ti drejtohesh Keshillit Zgjedhor! smiley

Tani na fol per CocoRosie!!!

po une ju pushkatoj te dyve me nje plumb, manipulatore agjenturor

gjume te embel cifti. veprimtaria armiqesore vazhdon...

 

Depende  

ndeshu me më tepër dinjitet me armikun deso

haha per pak desh na e hodhe me roxette. bravo des me kutunjon jemi akoma ne loje. dhe fuqishem

No Ajku!

 nuk ka kraut qe t'i rezistoje ketij, ajka don't hassel the hoff, dorezohu!

 he mo rri tani, se ka edhe kshu..

sam pipell spiik french.

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

Es geht kein Weg zurück ...
https://www.youtube.com/watch?v=0miBaCU-G7M

Weißt du noch, wie's war?
Kinderzeit... wunderbar...
Die Welt ist bunt und schön.
Bis du irgendwann begreifst,
Dass nicht jeder Abschied heißt,
Es gibt auch ein Wiedersehen

Immer vorwärts, Schritt um Schritt ...
Es geht kein Weg zurück!
Und Was jetzt ist, wird nie mehr ungeschehen.
Die Zeit läuft uns davon, Was getan ist, ist getan.
Was jetzt ist, wird nie mehr so geschehen.

Es geht kein Weg zurück (2x)

Ein Wort zuviel im Zorn gesagt,
'N Schritt zu weit nach vorn gewagt.
Schon ist es vorbei.
Was auch immer jetzt getan,
Was ich gesagt hab´, ist gesagt,
Und was wie ewig schien ist schon Vergangenheit.

Immer vorwärts, Schritt um Schritt ...
Es geht kein Weg zurück!
Und Was jetzt ist, wird nie mehr ungeschehen.
Die Zeit läuft uns davon, Was getan ist, ist getan.
Was jetzt ist, wird nie mehr so geschehen.

Ach, und könnt' ich doch nur ein einz'ges Mal die Uhren rückwärts drehen,
Denn wieviel von dem, was ich heute weiß, Hätt' ich lieber nie gesehen.

Es geht kein Weg zurück (3x)

Dein Leben dreht sich nur im Kreis,
So voll von weggeworfener Zeit,
und Deine Träume schiebst Du endlos vor Dir her.
Du willst noch leben irgendwann,
Doch wenn nicht heute, wann denn dann...?
Denn irgendwann ist auch ein Traum zu lange her.

Immer vorwärts, Schritt um Schritt ...
Es geht kein Weg zurück!
Und Was jetzt ist, wird nie mehr ungeschehen.
Die Zeit läuft uns davon, Was getan ist, ist getan.
Was jetzt ist, wird nie mehr so geschehen.

http://youtu.be/h9WRDRMqRw0

Nuk e di pse po sa here digjoj Vacen me krijohet bindja se eshte e domosdoshme te kete kengetore te tille qe te krijohen kushte per kompozime te "forta" qe te shtyjne ne mocione te thella !

Ma do mendja qe edhe vete Vacja do te perkulej me kenaqesi qe zera te tille e pasuan ate me te njejtat emocione 

 http://youtu.be/snSB2y8SUUc

qo

nji vit ma shum

natën e mirë dashur miq

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).