Cmimet e automjeteve në tregun e brendshëm pritet të ulen ndjeshëm, pasi qeveria ka vendosur të heqë doganën dhe taksën e shitjes brenda vendit.

Top Channel ka mësuar formulën e re të përgatitur nga Ministria e Financave që shumë shpejt do i dërgohet si draft qeverisë dhe më pas kuvendit për votim së bashku me ndryshimet në buxhet. Sipas draftit, qytetarët që importojnë një automjet nga jashtë tani nuk do të paguajnë më doganë, por ajo do të zëvendësohet nga një taksë tjetër, e cila do të paguhet cdo vit, kur bëhet kolaudimi i makinës. 

Taksa e re bazohet pak a shumë tek e njëjta formulë si ajo e taksës së importit, por duke qenë se do jetë e shtrirë në vite, shuma që do paguhet për cdo vit është dhjetëra herë më e ulët nga taksa ekzistuese, e cila në disa raste ishte sa tre apo katërfishi i cmimit të vetë automjetit. Edhe taksa e re varet sërish nga numri i viteve të përdorimit të automjetit dhe cilindratat e saj. 

Por ajo që ndryshon është se nëse tani qytetari që importonte një automjet e paguante menjëherë detyrimin në doganë, taksa e re e shtrin atë në vite. Paralelisht me doganën dhe taksën e shitjes brenda vendit do të hiqet edhe taksa e qarkullimit dhe ajo e regjistrimit, të cilat nuk do të paguhen më cdo vit, sikurse është bërë deri më tani, por do të mblidhen në mënyrë indirekte përmes rritjes së taksave të karburanit. 

Burime i thanë Top Channel, se qeveria do të rrisë me 2 lekë për litër taksat e karburanit, cka sipas tyre bën një shpërndarje më të drejtë të taksës. Pasi aktualisht taksa e qarkullimit është e njëjtë si për ata qytetarë që i përdorin shumë automjetet e tyre ashtu edhe për ata familjarë që i përdorin më pak. Me formulën e re, taksa që një qytetar do paguajë për qarkullim dhe regjistrim do të varet nga sa e përdor automjetin e tij sepse do jetë e përfshirë në karburant. 

74 Komente

 epo shyqyr qe e kuptuan me ne fund kete skeme.....budallenjte...!!!!!!!!

 He te keqen, ja do rrisin karburantin tani... Edhe ku ishe? hicgjekundi. Me duket se dhe per ca muaj do me duhet te ndahem nga makina ime e dashur perfare. Se tani per tani, i kemi rralluar takimet. Eshte bere si topi i Mato Grudes, shkoj e shoh perdite, i flas, e perkedhel, e pershendes dhe... i hypi autobusit. 

europa ket metode pune ka pas gjithmone...edhe ne amerike te veriut, nqse e ke punen brenda qytetit (dhe nqse ke askes ne transport publik), nuk perdor njeri makinen. Po t'i shtosh karburantit dhe parkimin, i bi qe t'paguj 4fishin e asaj qe paguj per abone autobusi. Dhe behet fjale per rruge 1 ore e 10 minuta me bus, jo gjys ore sa mund ta kesh ti ne TR. 

 Mire e ke ti, po krahasimi bie pingul nga maja e fikut, mes transportit publik ne Evrope dhe ne Shqiperi... Pastaj, kjo eshte teme e sterrahur  ketu, e pa nxjerre gje ne drite.  

si nuk u knaqet iher ju shqiptaret mer...pupupu, ca paskeni qene smiley

 Ca t'i besh! Pa vizione te qarta nuk shkohet gjekundi! 

Se tani per tani, i kemi rralluar takimet. Eshte bere si topi i Mato Grudes, shkoj e shoh perdite, i flas, e perkedhel, e pershendes dhe... i hypi autobusit.

Me pelqen menyra e pershkrimit te momentit te ndarjes... nga makina smiley

Eh, me keto cmime qe eshte karburanti kemi filluar qe te gjithe ti bejme ngapak dalje makines... gjate dites me kembe/autobuz, ne darke me kembe/taxi...

Taksa e re bazohet pak a shumë tek e njëjta formulë si ajo e taksës së importit, por duke qenë se do jetë e shtrirë në vite, shuma që do paguhet për cdo vit është dhjetëra herë më e ulët nga taksa ekzistuese, e cila në disa raste ishte sa tre apo katërfishi i cmimit të vetë automjetit.

Tani kjo gjeja e takses te importit qe i rraset takses te kolaudimit, vlen vetem per makinat e importuara tani, jo per te gjitha. Apo jo?

Nuk do të paguajnë më doganë, por ajo do të zëvendësohet nga një taksë tjetër, e cila do të paguhet cdo vit, kur bëhet kolaudimi i makinës.

do të hiqet edhe taksa e qarkullimit dhe ajo e regjistrimit, të cilat nuk do të paguhen më cdo vit, sikurse është bërë deri më tani, por do të mblidhen në mënyrë indirekte përmes rritjes së taksave të karburanit. 

Tani... do hiqet ajo e shtijes qe nuk e paguante njeri gjithsesi, sepse te gjithe qarkullonin me akt-perdorimi ose kontrata hua-perdorje. Kjo do kthehet ne nje takse te pervitshme (sic ishte ajo e qarkullimit dhe regjistrimit). 

Do hiqen taksat e qarkullimit dhe regjistrimit, qe do t'i paguajme prap kur te blejme karburant (se pse duhet te paguaje me shtrenjte per karburantin psh nje traktorist apo dikush me piaggio, apo une qe kam gjenerator te shpia ec e merre vesh ti).

Si perfundim, mua po me del hesapi njesoj, ne mos me keq se ve bast qe kjo taksa e doganes (apo rishitjes) do jete goxha me e larte se taksat e regjistrimit dhe qarkullimit se bashku. Dro ia fus kot, po une kete parandjenje kam.

Hunter, kam pershtypjen se taksa per te cilen shqetesohesh do vleje per te gjithe, sepse perndryshe do shkojne rrangullinat kacafiu

??? si mer per te gjithe?!

edhe per makinat qe kemi tani? dmth do te rritet kolaudimi edhe per makinat, qe aktualisht i kemi me dogane te paguar?

zgjidhja ?

Hiqni dore nga Benzat o Shqiptare, se as perendimoret qe fitojne 10 fish me teper nuk kane takat t'i mbajne !

Tani qe do rritet dhe karburanti, behet domosdoshmeri qe per nje familje "normale" te merret makine e vogel, dmth me motorr te vogel dhe qe harxhon pak

S'mbajne dot te gjithe fuoristrada ... jo

Blini makinat Franceze !

Blini makinat Franceze !

smiley  Ku jane ato ikonat e zotrules qe eshte topi i verdhe i shtrite ne toke duke u gajasur?

eshte fakt se makinat Franceze nuk harxhojne fare ... meqense kisha pershtypjen se miqte tane Shqiptare kane fryke nga rritja e çmimit te karburantit ...

Kuptohet, nuk me çudit reagimi yt, se ne USA s'hecin me makine, por me tanke ...  smiley

o Lefty, po pse ore vetem francezet bejne makina qe s'arxhojne shume karburant?!  dmth: japonezet, gjermanet, apo italjanet me shoke nuk bekan makina te tilla sipas teje?smiley

p.s   ajo ''citroen picasso'', te shqyhen nga benzina.smiley

lefto, tregoja venin me naj citat napolon bonaparti, po ashtu te thekuer, e? e di vet ti... qe t'mos ket ka t'luj beluli...

belul, ah c'jane ato rrotat e triciklave per opinga...

gjalle...-tha-... e me opinga te reja.smiley

prit i her: smiley

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />

smiley

loool...

http://www.theautochannel.com/news/2008/04/25/085210.1-lg.jpg

Meqe me fole per Napoléonin dhe per makinat, m'u kujtua ajo qe me kishte thene nje mik i im, babai i te cilit ishte pronar i nje grupi te madh Sigurimesh ketu  (Insurance) ... Makina Buggati "Napoléon" eshte me e shtrenjta ne bote dhe rrjedhimisht ngaqe eshte e paçmuar, (vetem 5 egzemplare ne bote, te ndertuar ne vitet '30 nga vete Ettore Buggati), siguracioni i shkonte ne stratosfere per vetem nje ekspozite makinash ...

Ja pra, admiroje !

Dhe per ata qe nuk e dinin, firma BUGGATI, (shqiptohet, Bygati), nuk eshte Italiane, por Franceze ... te pakten keshtu ka qene deri sa vdiq themeluesi dhe sa djemte e tij i vune derrmen kompanise ne vitet '50-'60 ... Firma Buggati pasi u ble nga nje Italian ne vitet "80, eshte blere nga Woslvagen prej 1-15 vitesh ... por makinat vazhdojne te prodhohen ende eskluzivisht ne France, afer Strasbourg-ut ... aty ku ka qene selia e firmes historike !

 

www.theautochannel.com/news/2008/04/25/085210.1-lg.jpg

e si e kish emri projektuesi dhe prodhuesi i bugattit mo?

PS: lexohet leshte "bygati". smiley

kultura eshte gje e madhe lefto. disave u duhen shekuj qe ta pervetesojne... edhe ne Champs Elysee sikur te banonin. smiley

ça do thuash me kete o Zotrules ?!

Qe Michel Platini eshte italian dhe jo Francez ?!

Une isha 100 per qind i bindur se Buggati ishte marke Italiane, se emri ashtu duket, por lash nam me disa miq francez ... se dhe une njelloj si ti dola e i thashe : "jo bygati, Buggati, se eshte Italiane"! Si ?! me thane !!! lexoje mire njehere ^^ dhe ashtu ishte ...

La Bugatti è una casa automobilistica francese nota specialmente per le sue vetture sportive ed estreme, ma anche per le sue lussuose e particolari vetture d'anteguerra.

Wikipedia Italisht

it.wikipedia.org/wiki/Bugatti

Dua te them o lefto, qe me mire se e di italiani si lexohet emri i vet, nuk ka france napoleonike qe ta kundershtoje. po eshte pjese e kultures kjo lefto.

Molsheim? ne momentin qe ka dale Bugatti ishte pjese e Gjermanise. viqipedhjaje sa te duash kete. smiley

PS: po "Lefty" si lexohet ne frengjisht? lefti? ka te beje me emrin tend, apo thjesht pseudonim i yti ne peshk? - kuriozitet, pa te keq. smiley

lash nam me disa miq francez ... se dhe une njelloj si ti dola e i thashe : "jo bygati, Buggati, se eshte Italiane"! Si ?! me thane !!! lexoje mire njehere ^^ dhe ashtu ishte ...

Nuk e kane keq jo, edhe General Motors ne fakt lexohet "Zhehnerral Motohrrs" smiley

 

Ah, dmth ti po thua qe Shqiptaret s'duhet te blejne me Mercedesa por Buggati? s'eshte ide e keqe. I pafsha te gjithe Shqiptaret me nga nje Veyron

Ja t'a perdor edhe une njehere kete te zotos: Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

  merr nje vw polo/a 1.2 liter

ose:

http://www.showroom-car.com/wp-content/uploads/2011/03/Mini-Cooper-S.jpg

kto jan 1.6 me sa kam pare. 

1.2L Polo 

0.9L Fiat 500 TwinAir (dy cilindra smiley )

0.9L Fiat 500 TwinAir (dy cilindra Big Grin )

Me mire ja fut me vrap smiley 

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

eee, kane nje version me 104 kuaj fuqi....fiat-i i ka tulle kto motorrat e vegjel

twin-air eshte teknologji novatore, mos te te genjeje ai motori 0.9 me 2 cilindra.

 d.m.th. hunter ia vlen nje Fiat 500, thua ti? Me pelqen nga pamja, po s'e di a ben per rruge te gjata. 

1.6 por kjo ne foto eshte cooper-s, eshte turbo.

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

smiley

 Bashkohem me kukurizmat e parashkruesit! smiley 

Flm belul smiley  ka ndonje kombinim ne tastjere per kete?

Lefty, po kukurisja (flm Ana) se ndoshta Francezet harxhojne me pak - megjithse ke jo pak Fiat-ra e Smart (qe s'eshte Franceze) qe harxhojne pak. Por makinat Franceze, si dhe ato Italiane, duhet te shiten megjithe mekanikun.

nuk e di gjembo, une i kopjoj nga zotua.smiley. ne fakt kur klikon te figura, jep nje kombinim te tille: Fz   por kur e provova, ncuq, nuk doli.

p.s  te me fale zotua per plagjaturen.smiley

Peugeot 206-207 gjithmone me ka pelqyer. Shume makine e mire.

Sa per punen e Benz e di qe s'eshte taman ashtu. Jane mesatarisht makina  te perdorura shume vite, por qe akoma punojne xham. Nuk kane probleme, pjeset e kembimi gjenden e nderrohen lehte, kushtojne relatisht lire, kane amortizatore te mire per rruget tona,  nuk te lene kurre ne balte, bluajne cdo lloj karburanti (provo karburantet e qelbur qe shiten ketu smiley ) dhe ato me nafte nuk konsumojne shume.

po mer..kjo eshte sa per te rrjep me shume lek...pse thu ti, ata qe kane pagu ate doganen me miliona lek, do marrin gje mbrapsht? jo or taj..me kto taksat ato dun me vjel lek nga te gjithe se ka shku per lesh buxheti i shtetit.

 

 diablement agressive

 

 

I dini emrat te pakten ? S'ma merr mendja ... vetem "benzat" njofin shqiptaret, por harrojne se as vete Gjermanet nuk i thone "benz", por "mersides"   smiley 

 

Citroen DS3 2010

 

 

http://www.voiturefr.fr/citroen-occasion/photos/photo-citroen-grand-c4-picasso.jpg

 

http://www.autogaul.com/wp-content/uploads/2010/04/Peugeot-RCZ-2011-Rear-Angle.jpg

 

Peugeot 308 cc felin

 

28.000 euro e shet njeri kete, e perdorur pak ...

Hidhuni, se s'ka dogane tani ! ^^

 

http://www.occasionsdulion.com/photos/69/270/0000270_VN1089/peugeot-508-ets-fahy-sa-0000270_VN1089_01_PD.jpg

 

http://images01.olx.fr/ui/11/34/95/1300875822_180252995_1-Peugeot-407-coupe-27-v6-hdi-griffe-bva-13007.jpg

 ne shqiperi jo benz por super-benx duhet o Lefty. te pakten benzi te shpeton koken, po me ato makinat e vogla franceze, c'te besh, ku ta fusesh koken? apo pak aksidente ka ne shqiperi?

 Une jam kundra. Qytetet shqiptare jane super te ngarkuara me makina, sidomos Tirana. Duhet te filloj te zhvillohet transporti publik, duke marre cdo lloj takse per makinat e duke perdorur per te ndertuar rrjetet moderne te transportit publik.

Perdorimi i makinave duhet dis-incentivuar e jo shtuar. 

S'eshte ide e keqe.

dakort jemi ne parim, por zhvillimi ben qe nr i makianve ne Tr te rriten akoam me disa fish ... duke ditur se nr i makinave per /1000 banore eshte ende shume i ulet ne krahasim me boten perendimore ...

Ne Shqiperi e ne TR sidomos, duken "shume makina", sepse rruget jane te ngushta dhe te gjitha kalojne mes per mes qytetetit ngaqe s'ka periferi, dmth Unaze te madhe .. kur te baroje kjo, qytetei do marri fryme ! Ndryshimi ka per te qene i menjehershem

Plus qe shpresojme ato 2 linjat e Tramvajes se behen per nje 3-4 vjet ...

Nga ana tjeter, nuk i duroj dot 4x4, Porschet, x5 qe s'ka ngelur katundar pa blere  vetem per t'u dukur !

Jo mer daj, ka lezet ketu kur shef nje Porsche 1 here ne vit rrugeve, por ama e thua plot gojen qe "paska lek ky" ... po tek ne te hapet barku !

Me jane neverit fare ato makina, ndaj bej propagande per makinat e zakonshme qe mbajne europianet

 Plus qe shpresojme ato 2 linjat e Tramvajes se behen per nje 3-4 vjet ...

 

Zoto, please ate shokun tat qe zhgerryhet ne te qeshur ketu... smiley

Po prapagande edhe ketu....?! apo e kishe me humor dhe s'e kam kapur une?! smiley

 

 Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" style="border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; " />

Qeveria e mire shikohet tek makina.

Pse t'ia heqim bensin shqiptarit !

Te takon rasti te pyesesh " po si jeni zonje, djali si eshte!", pergjegjia e zonjes " djali ka bens", djali ka dale me bens", "djali ka shkuar te marre ne pune Y me bens", d.m.th, i morem vesht te gjitha se ku shkon bensi i djalit, po se si eshte djali me shendet kush e mori vesht.

e forte fare kjo !!!

smiley

 Bo..bo..ca do u boka,hajde dil me makine tani,nejse lajm i mire.

Trafiku ka per te ik per...

... per durres? smiley

.... per Lezh...

po mire, nisu per ne Durres dhe perfundo ne Lezhe smiley

Lefty.

Sa te zote jane policet francez, arrijne te lexojne targat e makinave komplet ?

Ka nje mori numera e germa .

 Lefty,po flasim per makina dhe jo per Peugeot.

 po Shabon Memine me peugeot 407 e ka bo partia...

Isha kete weekend ne NY, Manhatan, hoteli nje bllok larg Time Square. Makinen ia dorezova valet-it, ma parkoi tek kati i trete i ketij parkimit ketu, pagoja $43.00 ne dite +tax qe te ma mbanin ngrohte dhe vete paguaja taksi per te ardhur verdalle.

Kur te vije dita te parkohen edhe ne Tirane makinat me kate ne cdo kat, atehere do e shofi edhe Ana topin e Mato Grudes. smiley

vallai, isha per pune ket jave me njonin qe vinte nga jashte dhe u sillte me maqine neper tirane. Edhe mire mo, se ne tironsit smiley vijme verdalle 3 ore per me gjet nai vrime ku me fut maqinen ene spara i perdorim kto parkingjet zengjine. Por ky tipi, kur na duhej te mbaronim punen diku ke libri universitar e la maqinen tek parkingu me kate tek Vesa Center. Alamet parkingu vallai hypte maqina ne ashensor oohoho .

Rrofsh , i thashe, ma msove ene mu qe rroj n'tirone.

Por e rendesishmja ishte qe mu mush menja, qe ne ket dite te zeze per biznesin privat, te kesh nje parking publik te tille eshte alamet biznesi. Nga te vetmit qe te jep fitim te garantum. Po kush ta jep lejen thuj...eh

C'ti besh hallit kur je larg e s'ka autobuza, pa per ne Tirane nuk ke nevoje per makine...ne kembe e ben rrugen, sikur sa eshte Tirana. Me ate rast ben edhe stervitjen e dites e nuk ke nevoje te paguash palestren smiley 

... pa per ne Tirane nuk ke nevoje per makine..

Qendro me prane mentalitetit te babadheut! Makina ne Tirane nuk eshte ceshtje nevoje, ajo (makina) ... duhet ose per te dale nga blloku ose per te shkuar ne plazh!

Eshte pune statusi dmth se perndryshe bota qeshet dhe fshati tallet!! smiley

#-o

Epo edhe dhi e zgjebosur edhe bishti perpjete? Keshtu s'ben jo, babadheu bashke me mentalitetin e tij te zgjohet nga gjumi. Po ne qe ecim gjer tek stacioni i trenit ne kembe, marim trenin e bejme nje ore rruge per ne pune???

Jo me larg se dje, dikush tentoi t'me mbushte mendjen se keto ishin pasojat e komunizmit, e mohova plotesisht por ndoshta kishte pakez te drejte zoteria smiley

t'i zesh me shqelma! smiley

aqua. asnje te drejte nuk kishte.cfare pasojash komunizmi??? Po ja ku kemi fqinjet tane ne, qe nuk kane pare kurre komunizem me sy, italianet... gjithe terronia ka si mission statement: "nella nostra famiglia non lavora nessuno, e siamo stanchi lo stesso"!jo se po i marr per shembull me te vertete, se nuk dua te stereotipizoj as italianet, po as neve; se nuk eshte e drejte... po ja qe ka ne Itali punera qe po nuk i beri shqiptari, nuk i prek njeri me dore. - pra, kemi nje pjese shume te madhe te kombit tone qe e hedh poshte ate pretendim. smileypuna, aqua, nuk do t'i jepte askujt kenaqesi, ne rast se behet per mbijetese, ne rast se behet per te siguruar mjete jetese... dhe sidomos per rastin e mesiperm dhe kur puna, edhe e lodhshme, nuk arrin dot te te siguroje buken e femijeve apo nje jete me dinjitet.te me falesh, po te vendi ku po punoj se fundmi, jane te gjithe banore qe i mban shteti me shtepi, etj(kanselli). dhe kur i sheh perdite o aqua... tek xhirojne gomat para syve te tu, dhe jo goma, po goma maserati apo amg-je... e lloj soj makinash te tjera qe nje qafrrjepur 18 vjecar indian apo afrikan nuk ka shance t'i shohe as ne enderr... e jo me te beje cirk.prandaj, jepua dhe shqiptareve te drejten e te kapardisurit pak, se nuk behet nami. te gjithe njerezit kapardisen, gjithandej... nuk eshte pasoje e nje sistemi politik... mund te jete pasoje e gjithe sistemit politik, me te gjithe spektrin e tij, por jo e nje sistemi te vetem apo tipar i filan kombi. smiley

dmth "edhe dhi e zgjebosur edhe bishti perpjete" ka karakter global! smiley

te gjitha kombet qe njoh une e kane ne folklor dembelizmin.

perfshire dhe gjermanet. nuk njoh komb qe te mos kete pertaci ne folklor apo te egzistoje ne zhargon - te folmen urbane. smiley

psh iranianet kane nje shprehje - cuditerisht te ngjashme me tonen:

shorts tu khun nadarre, drahto ba guz  mihaet beshkone. (s'ka as breke te "vendi" dhe do te thyeje peme me p*rdhe)

 

Po sipas tij, pronesia kolektive dhe mentaliteti qe gjithcka eshte e shtetit e asgje e imja rriti nje brez (ai eshte ne te 40tat) ku ishte ok te mos u mundonte shume ne pune, te vidhte nga vendi i punes, etj. Sipas tj, nje pjese e mire e popullit tone ish ambjentuar aq shume me borxhin, dembelizmin dhe aspiratat e ulta, e keto te fundit ishin pasojat e komunizmit.

Argumentin qe sjell ti, ia permenda edhe une atij, qe ne jemi popull punetor, qe kemi bere pune nga me te rendomntat per te ndihmuar veten e familjen, e me beri pyetjen "sa veta njeh ti ne Angli qe jane akoma me ndihma e me shtepia qe ju ka dhene shteti"...i permenda qe pyetja ishte e pavend pasi ke shqiptaret e Greqise, te Italise, etj. Spekullimet pastaj vazhduan...ndoshta edhe ato do te ishin te njejte me bashkekombesit e tyre ne Angli apo Irlande ku ofrohej kjo mundesi nga shteti.

Jam dakort me ty, kjo nuk eshte çeshtje kombi, se dru te shtrember ka ç'do barre. Ama kur i ke mundesite te arrish me shume, perse te kenaqesh me pak? 

p.s. It's not that I'm giving Albanians a hard time, it's simply that I want them to do well...

po mire, dakord me argumentet e tij, po i kish shkuar ndonjehere mendja atij te konsideronte dhe anglezet vete? po ketu ka bosa sindikatash o aqua, qe marrin nga 300 mije paund ne vit,  qe eshte lek i madh shume, sinqerisht, dhe si e kapen te fundit para nje muaji? jetonte ne nje shtepi te kansellit prej vitesh, 3 bedroom flat dhe paguante vetem 130 paund ne jave!!! po a nuk u kapen dhe deputetet qe kerkuan rimbursim per gjera te hatashme? duke filluar nga qiraja e dvd-ve porno e deri te pellgu i rosave ne kopesht?

a nuk eshte trend ketu ku jetojme ne qe te rinjte punojne nje jave te tere per t'i lene leket pastaj klubeve ne fundjave?

punen e shqiptareve ketu, e kuptoj, sidomos me fjaline e fundit qe ke thene, nuk thuhej me kendshem se aq. no other comments on that.

une mendoj qe mirenjohja eshte mire te mos kthehet ne urrejtje, anglia eshte sjelle me shqiptaret shume me mire se gjithe bota marre se bashku. jam edhe une me ate qe thua ti. eshte koha qe nese shqiptaret nuk duan t'i kthejne dicka ketij vendi, te pakten t'ja kthejne duke doing well per veten e tyre.

perseri mendoj qe ne shqiptaret ketu ne angli jemi jo pak punetore. ne ambjentet qe "shetis" une(ku me con puna, si i thone), shqiptaret jane shume te mire dhe te respektuar bile nga ajo ane.

smogu ne Tirane ne vere e kalon 2000 here nivelin e lejueshem. keshtu me duket se e mbaj mend nga televizioni qe publikoi nje studim te ministrise se mjedisit.

ecja dhe cdo lloj tjeter veprimi fizik nenkupton rritje te ritmit te zemres , qarkullimit te gjakut dhe rritje te ritmit te frymemarrjes. sasia e ajrit qe qarkullon ne organizem gjate sforcimit fizik rritet. kjo do te thote qe nje sforcim fizik ne nje ambjent te ndotur nenkupton nje thithje me te shpjete dhe me te dendur te toksinave apo smogut ne organizem.

e konsideroj sforcimin fizik ne nje ambjent si Tirana tejet te demshem per shendetin.

urime dhe njehere meshkujve shqiptare sikur te ishin me te vertete dembele si na e bejne te tema tjeter.

ju miin:

smiley

Laughing

Ncuk nuk ndodh ne Shqiperi kjo smiley

 Po ketu ç'patet a derzinj qe ma keni hequr komentin, apo se thashe shyqyr dhe permenda Vizione te qarta. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).