nga Ilia Toli Unë isha 16 vjeç, nga fundi i vitit të dytë gjimnaz, djalë fshati nga Toshkëzi, Lushnjë. Lazri ishte korresp. vulln. i Zërit të Rinisë në Tiranë. Korresp. vulln. ishte njëfarë gazetari çirak, duke mësuar zanatin. Zakonisht i vërviste njerëzit në maja të larta, siç ndodhi dhe me Lazrin. Kot për qejf dhe [...]

230 Komente

Opa, ja dhe i tjeter. Gati butoni eej?! Na u djersiten mollezat.

shprehu pak me gjate e me ckoqur, se jam kurioz. smiley

per vete lashe nje koment tek TC dhe s'po e perseris ketu, po gjithsesi dhe aty duke folur me shume ne pergjithsi se ne vecanti te rastit s'di(me) gje fare.

 sot shqiperia po paguan harxhet e ketyre langova te kohes se diktatures. duhen hapur dosjet qe te qerohet kjo fare e keqe nga jeta politike. e kane zene shoqerine shqiptare per gryke keta sharlatane  qe i benin dhe i bejne te tera ...

eshte uji, por nuk me beso njeri.

 Tutta colpa di Bovilla!

kujdes, te thone "knej", permban sulfite... smiley

 

 Hahaha. Ore per cfare kane vuajtur njerezit mor aman. Ja mban tjetri 23 vjet inatin se i kane share Olimpiaden e Matematikes. 

Sa per Lazrin, po te kete qene ai komunist, gjyshja ime eshte Abraham Linkolni. Me Lazrin kam punuar ca vjet tek Zeri i Rinise. Jetonte ne nje dhome qe ua kishin dhene tek konvikti i vajzave ne qytet studenti bashke me tre gazetare te tjere qe nuk kishin familje ne Tirane. Me fytyren si te ishte vellai i Migjenit, dukej qe ne syfet qe ishte nga ato familjet e veriut qe kishin dhuruar aq shume diversante ne vitet e para te clirimit. Ne dhome mbanin mbi tavolinen e bukes nje model shtepie partie te bere me kuti brisqesh "astra" qe ti merte "me sy te mire" sekretarja e rinise, shtepi e cila behje strehe humori te perbindshem pas dopjove te dyta te fernetit. smiley

E hoqen nga puna (dhe ca pune se per ate kohe) se u fejua me Luljeta Lleshanakun, dere diversantesh. Per fat nja dy vjet me vone, doli batuta "po te te jap dy deshmore, a me jep nje te arratisur?" dhe pas ca muajsh Lazri iu ngjit PD se sapokrijuar.

Eh mer Lazer Komunisti... smiley

Them se PPU ben mire t'i kontrolloje nganjehere perrenjte e informacionit qe derdhen ne pellgun e thare ku prehet edhe Peshku... smiley

smiley

po mos mer mos.... se s'du me qesh shum ne ket ore te dites.... smiley

C'na kujtove "maketet" me kuti brisqesh Astra! I kisha harruar.

Ne dhome mbanin mbi tavolinen e bukes nje model shtepie partie te bere me kuti brisqesh "astra"

ahahahahaaaa... smiley

smiley

loooooooooool... ja ktu duhej ajo figura e zotrulsit...

 Lazri dhe nje tjeter qe rrinte ne nje dhome me te, kane pasur nje humor vrastar, nga ai qe behet me fytyre te vrerosur. Me kujtohet njehere qe iu ankuan sekretares qe ti hiqte nga konvikti i gocave dhe tu jepnin ndonje apartament ne Tirane, pasi ndenja ne konvikt kishte filluar ti demtonte psikologjikisht dhe dy prej tyre kishin filluar te urinonin ulur si grate qe prej tre muajsh... smiley

Me dalin akoma lot nga gazi kur e kujtoj fytyren e sekretares se rinise qe degjonte shpjegimin.

"Lazri" qe me ra mu per hise me e pas shok shkolle, qe bote humor te fytyres se vrerosur ishte pinjoll i nje familje (katolike) me shume emer nga qyteti i veriut te novelave te milloshit. ajo kohe e ka pas prodhu artin si alaska e xhek londonit florinin mer...

Ja mban tjetri 23 vjet inatin se i kane share Olimpiaden e Matematikes.

Me pelqen skontoja qe i ben me nje te rene te kalemit, si dhe alarmin qe ve per faktin qe Peshku nuk i bllokon keto shkrime po i le te dalin ne drite. smiley

Dmth ky s'duhet tja mbaje inatin se Lazri s'i ka bere kushedi ce (nese eshte e vertete historia e autorit), se kane kaluar 23 vjet, se Lazri ishte nga veriu dhe kishte fytyre migjenore, apo all the above?

Njerzit nuk jane kundra komunisteve te djeshem per idealet komuniste apo teseart e partise, po se tipa te tille qemoti (me po dhe pa tesera) luftonin sho-shoqin; nje njolle ne biografi ketu, nje deshmi fallco aty, e pa pritur te merrte jeta tatepjete.

Nejse, jam dakort, pervec atyre qe kane vdekur ne burgje ose ne egzekutime te tjeret s'kane te drejte te ankohen, sidomos tani pas 23 vjetesh. smiley

 Xhibo, ç'kina? Ore kot me t'pyt. Çere vaji perdor per pushken qe te ka met keshtu si e re, se kjo e imja ka fillu me u nryshk mer burre!!!

ej çuna te Tirana Calling.

Ju lexoj perhere se keni blog interesant , por nuk para ju komentoj, i kaloj ne paqe shkrimet qe publikoni.

Por kjo me beri me tere mend pershtypje. Mos e ulni deri ne ket pike piacen e muhabetit.

Pa dash fare te diskutoj historine e shkrimit, vete menyra si eshte shkrujt eshte e shpifur, si muhabet mejhaneje.  Shume cheap really.

Shkrime te tilla sju nderojne.

Nqs doni ti turreni Lazrit, apo historive te persekutimit te femijeve ne shkolla (megjithese se ky mu duk se thjesht ishte katunar por ne biografi skishte ndonje cen) te pakten te behet sic duhet, me analize objektive e cila patjeter mund te behet duke marre informacione te sakta se si kane qene punet ne ato kohe. Nuk eshte kohe aq e larget, te gjithe njerezit qe e kane jetuar jane akoma gjalle. Edhe une di plot histori interesante, ca nga ato qe te ngjethin mishin, e ca qe tregojne sesi triumfon talenti dhe ne diktature.

Por me kshu shkrimesh pffff nuk shkon.  Te 10sha PiEjxhDinë more Ilia. Me mire une qi jam pa shkolle.

 

mase e kane me postim automatik, dmth mjafto me e submit, ene maroi... te pakten ta bojn me ate testin qe s'je robot, qe te thojn shkruj kto germat ktu siper, ene te qisin ca zhgarravina etruske qe s'ka piejchdi qe i merr vesh, sado esell me qen...

 Ruzho, i ke rone ne koke! Lazri ishte katunar i keq dhe i vujte dhe nuk me cudit fare qe tia kete fute ketij katunarit tjeter. Ajo qe po mbroj une eshte qe e futmja e Lazrit ka qene e drejtperdrejte, lopthi me nje fjale dhe jo me Kama Sutra borgjezo revizioniste. Te futme te tilla ka pas qe ne kohen e Unit dhe Zurit (e ma men njeri librin "Dy heronj te Epokes se Gurit"?) dhe vazhdojne edhe sot ne te njejtin stil nga katnaret e sotem. 

Tani shif te te them une se cfare eshte e futmja me stil.

Ecin dy burra ne trotuar m'Tironet edhe kalo nje makine me shpejtesi qe i lag te dy e i ben qull, e as nuk e ngadaleson shpejtesine. Pasi shane me liber shpije, i thote njoni atij tjetrit.

- Nuk bohena rob ne mer daje, jooo! Ja gruja ime shkoi me nje OJQ ne Amerike per nja dy jave edhe kur u kthy me tregoi se si i kishte ndodhur me njerin qe e kishte lag keshtu me makine. Ky robi jo vetem qe kishte nalu, po e kishte marre me vehte ne makine, e kishte cu ne shtepi te vet, i kishte dhone te vishte rrobat e gruse qe e kishte me sherbim, rrobat ia kishte cu ne lavanderi dhe ate nate ajo kishte flejte aty deri sa i prune rrobat nga lavanderia ne mengjes. Dhe ai nuk e kishte lone as me fut doren ne xhep qe te pagunte lavanderine...

E shef ti nashtina cere domthone rob me kulture apo jo?

smiley

Ja gruja ime shkoi me nje OJQ ne Amerike per nja dy jave

smiley

ca prologu mer ta hongsha zemren smiley

Vallai une preferoj ate te futmen shqiptare...kshu shqeto pa vazeline smiley

 

 

PF, per pushken une e kam me stil shqeto si Tushja, po u ndryshk n'djall te veje. smiley

E kisha fjalen me lart qe nuk mundet ta trivalizosh muhabetin  ne ishte apo jo komunist Lazri (a ishte apo jo popull prifti) se vuajtjet e njerzve ishin reale, pavaresisht nese shkaktari kishte teser a jo, ishte komunist a i perndjekur.

Dhe po, edhe sot ka plot intriga e vuajtje, kush tha se s'ka, po atehere per nje artikull ne gazte edhe mund te te ikte gjithe jeta per lesh; ka pasur qindra e mbase mijra raste qe i ka pas ikur jeta per lesh njerzv per nje llaf goje, e jane kalbur burgjeve. E mbase para te tilla vuajtjesh keto te ketij cunit s'jane gje hic, e mbase Lazri ka qene djale flori pervec kesaj (nese) apo ku di une. Kushedi. Mbase po e mbase jo mbase ketij thjesht i vjen inat qe Lazri sot hiqet si disident e i persekutuar, a ku di une, dhe qe sot me shume ankohen xhelatet se jane persekutuar nga komunizmi. S'e di.

Por gjithsesi nuk do merrja guximin te trivalizoja dhe 'relativizoja' ngjarjen dhe vuajtjen e tjetrit, se eshte kollaj ta besh kur s'je ti ai qe vuan apo ke vuajtur. Bile po te mos kesh qene nga krahu 'i gabuar' i ekuacionit mund te duken dhe pa kuptim keto.

Nese ne mund ta kritikojme kete cunin per gjuhen dhe stilin e shkrimit, a na jep kjo te drejte ti mbyllim gojen dhe ti themi qe s'ka te drejte te flase per 'gjera te tilla'?

Ketej p.sh. behet nami per bullying ne shkolle sot, per sa vuajne femijet etj. Nje artikull denoncues ne gazete atehere ishte ku e ku me keq se bullying, apo jo? Ta vinte ate target sign ne kurriz dhe te shikonin njerzit krejt ndryshe qe te nesermen, e nuk eshte se duhej arsye pertej artikullit apo kritikes se nje 'kuadro' e gjera te tilla.

Nejse mo, nje gje eshte e sigurt: sot ka shume pak njerez qe pranojne se kane bere ndonje gje te keqe atehere (shume syresh as pranojne se eshte bere ndonje gje e keqe), shume pak, mbase me kokra, ndonje si Kongoli fjala vjen. Por ama te persekutuar nga komunizmi ke sa te duash, sot dolen te gjithe te persekutuar nga komunizmi, e me fort ankohen per persekutim e krenohen per disidente ata qe atehere kane qene rrogetare e shkrimtare e gazetare e gjithefaresoj-are.

Kurse Tushja thote mos e botoni po s'bete ndonje investigim alla NY Times, dhe sidomos po mos i botuat vuatjet e tjera. Po kesaj s'ke si ti vesh faj xhanem se kjo thote dhe...

Vallai une preferoj ate te futmen shqiptare...kshu shqeto pa vazeline

Dmth juve andej kur e beni kshu aristokratce dhe me delikatese vazeline perdorni? Te keqen e pleqve qemoti qe perdornin gjalpe dhe vaj ulliri. smiley

P.S. Peace people, se mos merrni dyfeqet vertet. Ose po doni te gjuani patjeter, gjuani kavanozin e vazelines se Tushes. smiley

P.p.s. Tushe, you know I still love you, me apo pa kavanoz. smiley

o gjib

o roje parkingu  qe rri si lugat smiley

roje roje, kape shtrengoje

ca me t'thane robi ty mer

 O Xhibo, a ta them edhe ty nji barcalete, se qekam ne qejf.

Shko katnari te blete vaj ullini ke dyqani ushqimor ke Selvia macahere. Po vaji ishte me tallon vetem per banoret e lagjes qytetaro-skraparllito-komuniste. Edhe sa afrohet ky katnari i shumevuajtur i thote shitesja: Ty nuk te jap vaj ullini, se ti nuk je banor i lagjes. Ti je katunar. 

U nxef katunari me shitesen komuniste qe ia shtonte edhe me shume vuajtjet, dhe nga inati del e shet gamorin e shumevuajtur (katnar dhe ai dhe i persekutuar gjithashtu se i ati kishte tundur njehere pelen e kryetarit) dhe shkon dhe ble nje kostum te rrobaqepsia me porosi poshte pallatit te Kacelit. Edhe shkon prape tek rradha e lagjes persekutese. Pret ashtu ne heshtje, por sa i vjen perseri rradha, ajo kucka komuniste qe ishte bere shitese pasi kishte spiunuar komshijen e ngushte qe shikonte filma te jugosllavi (pervin se drugin nuk e shifte ngaqe nuk gjente dot antene bishtdallandyshe) i thote perseri me nje ze te thate: Ty nuk te jap vaj ullini, se ti nuk je banor i lagjes. Ti je katunar.

E tu nxef kriptokatunari mo, edhe i thote shiteses. "Dish Natyren (se te thoshe Zotin i hashe nja tete vjet biruce) mire heren e pare qe isha me xhomlek e qeleshe qi e kuptove qe isha katunar, po tashi qe jom me kostum allafronga ku e kupton?

"Vre ktu mer veshderr" i kthehet shitesja sigurimse. "Po nuk e shef ti qe gjithe komunistet e lagjes i kane shishet me tapa plastike te NISH Gomes, kurse ti mer kulak e ke myll shishen me kacarrum misri?!!!

E keshtu ti Xhibo mo, nje te lajmeru shitesja te plotfuqishmin e lagjes, e nji ta meshtjelle katunarin me gazin e deges per tentative mashtrimi te dyqanit socialist, e nji t'ia rras nja 12 vjet burg te mira qe i erdh festja rrotull.

Po do ti qe erdh demokracia, e nji te dale katnari nga burgu e nji t'ia rras kesaj shitesesh kriptoagjente ne gazete me emer e mbiemer e adrese, e nje t'ia cjerre masken, e nji ta bo qepaze dhe ne fejsbuk, sa te shkreten qene duke e heq nga puna edhe ne ate zyren e gjendjes civile ne Pensilvania ku punonte prej 17 vjetesh me devocion. Qe atehere thone se shitesja nuk do ta shofi mo me sy vajin e ullinit, dhe ble vetem vaj misri tek nje farmers market qe e mbyll shishen e vajit te misrit me kacarrum misri qe te duket sa me ekologjik

Eh mer Xhib, sa keni pas vujt (dhe vuni akoma ) ju katnaret. smiley

kostum te rrobaqepsia me porosi poshte pallatit te Kacelit

eee, po kjo do audiencen perkatse, o PF, mos i hidh kto perla si pa t'keq, se te deno historia masanej.

PF, te perfundonte ndryshe ky cmitizim s'kish se si. Tashme e kuptoj, mu qartesuan papritur vizionet: Lufta e klasave ne Shqiperi paska qene katunar on katunar violence, ndaj dhe deshtoi komunizmi. smiley

Juve ju eshte bere katundarizmi si xha Sulos femerllleku, dhe si ata ketrat lajthine;  edhe pasi u martuan ata prap tek lajthia e gjenin melhemin kur grindeshin, ajo i jepte kuptim jetes se tyre ketrore.

Por in comparison ama, kavanozi i Tushes all the sudden u be me intrigues.

P.S. Desh thashe per nje moment si tespiet ne duart e pleqve, po e terhoqa nga frika se Gjembi do bente aludime ne kolaboracion me vazelinen. smiley

xhibi.

Mendon se gjithe qe mund te shkruhet i sherben nje qellimi te caktuar, apo duhet shkruar , per te treguar ku ishim, si ishim, e ku po shkojme!

Vazhdimsia e revolucionit kulturor ( une si katnar e kam te veshtire ta kuptoj) edhe sot e kesaj dite , besoj se ka nje qellim.

Sipas mendjes time, po mundohen te nxjerrin ne drite dy rrymat me te rendesishme te kohes kur lindi revolucioni kulturor ( Kadare i ka bere elogji ketij revolucioni) rrymes Kaderiane e atij Agolliane.

Keto dy poete te socializmit, sherbyes te diktatorit, te ndryshem ne ide, Kadare ishte per te mbajtur dritaret hapur, edhe pse korrenti mund ti bente keq diktatorit, Agolli ishte per te mbajtur dritaret mbyllur, edhe ne kete rast, mungesa e ajrit mund te damtonte diktatorin, ateher partia si gjithmon e ditur e largpamse, vendosi te mbaje hapur vetem nje kapak.

Kjo zgjidhje gjeniale e partise, krijoi "kurthin" per poet e shkrimtare te rinj, te cilet bini mbrenda ne kapakun e hapur .

Motoja , pak a shume ishte " askush si Kadare, e pak kush si Agolli".

Xhib, qytetar eshte veshtire te behesh , je ne rradhe per nje shishe voj  me ore te tera, dhe te duket vetja qytetar ( po sikur te rrinim ne rradhe per tartuf,aristokrat)  ,ndersa katnar eshte kollaj , se ta veshin te tjeret.

Ky artikull me kujtoj nje episod te atyre viteve; Ishim ne plazhe duke luajtur "jol 14", njeri nga lojtaret kishte sjelle me vete  te birin tre vjeç, te habitur mbas letrave, kur degjojme dhembet e femijes qe benin "kerc,kerc", kthehet i jati nga i biri e thote -  po ky ku e mori buken me sheqer ?

FMG, pa shume lidhje: kam bere me se nje here debat mbi cilesine e doktoraturave te shkencave ekzakte ne Europe dhe USA, dmth krahasimin mes tyre. Cilesia e ketij shkrimi po me ben te jem edhe me i bindur ne ate pandehmen time qe ne US doktoratura ne keto lloj shkencash duhet te jete me solide se matane atlantikut; eshte e pamndueshme qe nje PhD i ketushem te shkruaje kaq rremuje... ka lende te vecanta qe te mesojne per keto pune, edhe po te jesh i nje shkence ekzakte - te pakten pervojat e mia te tilla jane.

PhD e ka marre ne matematike apo ne hartim-shkruesi? smiley Ndoshta ne profesionin e vete eshte me te vertete i mire. Jane te rralle ata qe kane talent ne disa fusha (kete e them pa ironi) si ti, si ne matematike ashtu edhe ne letersi. E kisha si kompliment kete per ty.

ka nje lende 800-she gjembo, te detyrueshme ne programin 30 pikesh te kreditit mesimor - ti me kupto se c'po them - qe te meson si ndertohet dhe strukturohet nje shkrim, cfaredolloj qofte ky, si dhe se si behet nje prezantim ne nje audience te veshtire (kjo eshte nje perzierje degjuesish nga ata qe jane familiar/proficient me temen tek ata qe e degjojne per here te pare - si ta besh prezantimin qe ti gozhdosh te gjitha shtresat aty me interes. Per ket e kisha. Sa per shkencat qe po flasim, Europa tenton te jete me teorike, me shkence per shkence, dhe me pedante se ketej.

Te kuptoj qe ka lende te tille, dhe ai mund t'a kete marre edhe e ka kaluar, po kjo s'do te thote qe ka mesuar gje smiley

Em,

Teoria e Gjembit (individi ne fjale eshte shume i zoti vetem ne nje fushe) eshte me e lehte per tu vertetuar/pranuar se ajo qe PhD ne ShBA jane me te mira ne pergatitjen e nje individi te kompletuar nga te gjitha anet (packa se kjo eshte me ndjellese smiley&nbspsmiley

S'mund te flas per nivel doktorature, por per nivel undergrad + grad e pranoj ate qe thua nisur nga stili i ndryshem i studimeve ne te dy anet e Atlantikut (me shume leksione ne klasa "masive" ne Europe vs. perzierje leksion/zbatim ne ShBA ne klasa me te vogla, vecanerisht ne Uni Private).

tjetri eshte PhD o FMG; Doctor of Philosophy... eshte shume i rende ai titull e ajo kembore, teorikist gjithnje... nuk di ne Europe, e perseris, po ketej jane ato 4-5 provimet e lirimit, te fundit fare... pa note, tip kalo ose ngel, pa pyetje, ti dhe Professori i fushes qe s'eshte fiks ajo per te cilen ti po mbron disertacionin... nuk du t'i kujtoj amon... jo mer po ca thu, shiko, mbrojtja e disertacionit ne vetvete eshte tip koktejli mer, dmth me 80% ata te komisionit e kane nda menien perderisa ke vajt deri atje...

e teprova, por mu kujtun, u bon vite... ueee ka kalu nje dekade mer!!! fiks!

ka qene nje nga lendet ku kam marre B ne fund, dhe e di cila ishte arsyeja, sepse prezantimin qe bera (tema "Desertification", pra qellimisht e zgjedhur e tille qe nuk ishte fare e fushes sime) e zgjata nja 4-5 minuta me shume se koha e lejuar (psh te themi 45 minuta, une e cova aty te 50 minutshi), mire dhe aq se mbi 5 minuta teper ose manget me duket te rrasnin "C" fare... ehhh ca me kujtove, po te mesonin edhe se si te beje kontaktin me sy me audiencen, si te mos rrije ngulur ne nje vend, body language, te mos tregoje lodhje, as emocion, ku te pushoje pak, si ta merrje vesh qe po te ndiqnin... nuk po futem fare tek shkrimi i artikujve apo qofte edhe posterave ne konferenca...

Çimo, mos e luj fare.

Te njejtat kritere jane edhe ketu ne Gjermani. Nuk po flas per Europen ne pergjithesi, sepse Europa eshte term shum i gjere. Po jane disa kritere si ato qe i permende melart, qe jane thelbesore dhe konstante te pandryshueshme gjate prezantimit.

 

ca msova une prej ksaj permblidhet ne:
"ndyraq"

Une mund dhe te kem nje stil artistik jogjenial, por ata qe ankohen per mua s'shkruajne as shqip. Jam shkencetar me fame boterore, por kur te dhemb, te dhemb. Te dhemb dhe me shume kur Lazri del disident. Me kontaktoi dhe Afrim Krasniqi ne mbrojtje te Lazrit. Dmth, prape dhe prape, ne Shqiperi s'kisha asnje shans te degjohej zeri im. Afrimi po merret me mua vetem se po i bej zarar ne USA Lazrit, se po te ishte per Shqiperi ma gjenin vegjen.

 Lazer Stani ishte gazetar te Zeri i Rinise, na doli dhe Lazri i perndjekur politik. Dhe Luljeta, kryeredaktore e Zerit te Rinise. S'gjeti njerez me te besuar partia per te vene ne krye te detyres. Te bente njeri gazetar te Zeri i Rinise asokohe po te ishe kaq i perndjekur sa Lazri. Brenda 1 diteve o 2 do ve ne facebook ate artikullin ku Lazri me denoncon me forme fleterrufeje anonime. Te pakten une s'jam anonim. Ketu me ka.

http://www.facebook.com/pages/Lavdi-poet...

Shoku, merre me me pak stres, nga nje gjysem libriumi ne darke, shetitje, pak sport ... dhe veji mend punes e matematikes ku mund te jesh goxha me produktiv sesa ne luften me mullinjte e eres. Une kete lazer stanin as e njoh hic, edhe mund te jete legen e kokrra e legenit, po c'te rruhet ty qe pas njezeteca viteve te merresh me lazrin per ti cjerre masken. vari mer ...., shif punen tende dhe gezoju qe megjithse lazri donte te te groposte ti ja dole. Lexo dhe ate intervisten e Visar Zhitit meqe je ketej verdalle.

 Eh, lum si ti mor Ilia qe e paske gjetur nje qellim ne jete! Sa ka qe nuk dine c'te bejne me jeten e tyre dhe e shpien dem ate.

Jam shkencetar me fame boterore

A ka mundesi me na hudh ndonje link te ndonje artikulli te botuar nga ty ne ndonje peer reviewed journal, se na bere kureshtar.

Jashte matematikes: a e dije qe fshati yt ka nje poezi shume te bukur shkruar nga nje poet shume-shume i spikatur i letersise shqipe te pas 90-tes?

Po s'te pat rene rasti ta kesh lexuar, ta sjell edhe ketu per kollajllek.

 

 Emo artikull nuk gjeta, por gjeta kete linkun

http://www.ratemyprofessors.com/ShowRatings.jsp?tid=1235488

studentet jane te poshter e?

dhe thashe te gjej edhe ndonje gje me prane te vertetes dhe gjeta kete. Mu duk tip open minded vecanerisht nga fjalia e nenvizuar ne leter. Si tha ai burri i huj tek ai libri i vjeter: "Le te hedhe i pari gurin, ai qe nuk ka bo gabim ndonjehere."

Sunday, April 11, 2010Islam is Leaving Albania Most Westerners, myself included, know little about Albania. Over the last few years I’ve picked up a few tidbits of knowledge, but Albania is still largely terra incognita for me.

When I posted the Albanian translation of Geert Wilders’ speech the other day, I mentioned that many Albanians who are officially Muslims consider themselves Christians, and that the tradition has been passed down secretly within the families for centuries, but I didn’t realize how extensive this phenomenon was. Our Albanian translator, Ilia Toli Ph.D., has left a comment on the post giving more details:

I’m a Christian Orthodox Albanian. Now there’s a census in Albania and the religion will be one of the check-boxes. The biggest opposition to this are the Muslim authorities. They know that people by the millions will declare themselves Christians if given a chance, and that they’ll not be able to brag as they do now that Albania is 70% Muslim. Intermarriages are rampant and children declare themselves Christians. A strong motivation to do so is the fact that Turkey is the pariah of Europe. At every major terroristic event, Albanian Muslims denounce their faith by the hundreds of the thousands. In the northern, mountainous, sparsely inhabited part of the country there are still some oases of fanaticism.

There have been for centuries some Jews of Muslim outlook in Albania. They’re heirs to Shabetai Zevi and live in the countryside of Berat. By now they have no interest on Israel and Israel has no interest on them. They regard themselves just like another Muslim tribe. They’re called Donmeh.

There are a colorful variety of traditions among Albanian Muslims that point to their Christian non-distant past. For example, many have two names, one Christian at home and one Muslim in public. The point is that these all have been very diluted with time. There’s no special designation for these people.

- - - - - - - - -

There’s a great divide between Albanian Muslims of Albania and of the other neighboring countries. All terrorist groups caught in USA were from the latter. They’re more arrogant and assertive.

Sometimes Albanian Christians are even more assertively anti-Serbian, if not at a rhetorical level, because we’re suspicious patriots. By the way, personally I am not a patriot at all, I’m pro-Serbian.

These are the optimistic notes. On the pessimistic side, I don’t want Albania to be template for the future France. Islam is leaving Albania but not the Muslim ways. They’ll be around for the centuries to come. That can be easily noticed on what Albanians reproach themselves. Just an example. Albanians do not ask God to “please give me a horse”, they ask him to “please make the horse of my neighbor die.”

Among friends we try to totally avoid the topic of religion, and if it unfortunately happens, we all recite in chorus “but we’re grown up without religion.”

 

Well...

Well Em......, kjo eshte prove ne mbeshtetje te teorise se "gjembit"; (mbase) i afte ne nje fushe, krejtesisht i pazoti (per te mos thene budalla) ne te gjitha te tjerat smiley

Me falni more njerez po une kujtoja se TC-ja po tallej me kete muhabet, sidomos kur lexova qe doktori ne fjale kishte plane serioze per kolonizimin e henes (apo marsit?).

 Dmth, artikujt e mi gjenden ne revista shkencore. E drejte qe s'keni degjuar ju se mesa shoh ju degjoni vetem gjerat qe shkruhen ne revistat kot.

Ketu eshte nje libri im www.amazon.com/Some-Algebraic-Methods-Cryptography-applications/dp/3843377596

Ato komentet per fene islame ju kam bere nder, por aq e keni.

Kudo qe vete une ketu me thone "pse s'e ben dhe nje doktorat me ne?"

Blogu im ne fakt do jete ne pergjithesi shkencor dhe tani po studioj per inxhinjeri aerospaciale, pas doktoratit ne matematike nga Pisa, Itali. Por keto gjera jane shume budallalleqe per ju. E vetmja shkolle qe ka kuptim eshte shkolla mbi futjen prapa.

Dr. Ilia, deri tani po t'a mbaja pak anen per hir te "benefit of the doubt" e per hir te "fairness", po tani e menderose.

A ke ndonje artikull ne ndonje organ te mirenjohur qe te mund ta shoh edhe te te them c'mendoj. Se librin nuk e hap dot - dhe me liber nuk se me impressionon, me thene te drejten. Kam nje ketu afer qe ka mbaru per matematike e jep mesim ne keto shkollat rreth e rrotull dhe ai ka botuar nje liber mbi nje teori strukturore matematike me mbimbulim te qarqeve baze, por kjo mer daje nuk e ben shkencetar me fame boterore. smiley  Dhe ai nuk e mban veten per te tille, se kane nje cike sens mase njerezia, nuk u be deti kos. Kupton? Do nje cike me teper se aq ai muhabet. Cka s'do me thene qe ti s'je e? Vetem qe fama s'te ka ardh deri tek une, te themi. Edhe ndodh.

Nejse, por ti do beje vertet mire te tregoje ndonje punim (jo disertacionin, e? please!) te pranuar nga peer reviewers ne organe te njohur qe ta merrja vesh konkretisht se c 'ben e c'kontribut jep; e kam vertet kete.

Ja psh, nje gje si pune e kesaj:

http://www.cprm.gov.br/pgagem/Manuscript...

ose si kjo:

http://www.springerlink.com/content/u663...

ose si kjo:

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.10...

merr vesh, ose si kjo:

http://www.cinsug.org/conference2006/Pap...

ose si kjo:

http://support.sas.com/resources/papers/...

ose c'te duash ti xhanem... qe me se pari te realizosh se per te thene "shkencetar me fame boterore" eshte nje big deal, dhe qe si rregull ai qe eshte nuk e thote.

Sa per tekstet qe shkruan jashte matematikes, si ky hyneri qe ke sjelle tek tirana calling, te them vertet qe duhet te mesosh te shkruash.

"Islam is leaving Albania but not the Muslim ways. They’ll be around for the centuries to come. That can be easily noticed on what Albanians reproach themselves. Just an example. Albanians do not ask God to “please give me a horse”, they ask him to “please make the horse of my neighbor die.”

 

ky eshte konstatimi me me vend i z.Toli. edhe Kadare e ka shprehur para disa vitesh me menyren e tij ne nje interviste. ai tha  "Kultura e sotme shqiptare ka ardhur kontrabande nga lindja, me pashaporte fallco, ku mbi te shkruhet Zakonet Popullore Shqiptare..

 Ja ku na u bene 2 llaci-faci ( eri88 & Ilia) bashke. c'te bejne te shkretet, ketu do kullundrisen se atdhe tjeter nuk kane. as vete s'e dine nga kane ardhur. Bredharaku i pyet; c'beni ketu? po ku te vene, as ata s'dine c'te bejne. inatin qe nuk e dine nga kane ardhur ja u nxjerrin shqiptareve (nje eri88 & nje shkencetar me fame botrore).

o tempra o mores!

ilia, hiqe ate foton me ata pantallona te shkurtera se le nam, si shkencetar me fame botrore qe je. se keta amerikanet, pantallonat per sport i mbajne deri tek gjuri te pakten. nuk je ne fshatrat e myzeqese ...

emri aty ne gazete eshte ilir dhe jo ilia...mos e ka pas per ndonje tjeter?
smiley

Mendoj se inatet personale te para 20 e kusur vjeteve, duhen lene menjane, aq me teper kur nuk ka me artikuj te tille ne shtyp.  

ok, ti me siguri e ke kuptu se ktu flitet shqip dhe shkruhet shqip e per shqiprine. Qe ktej me rregull treshi kupton se antaret jane shqipo. Hence, my question (in english):
WTF are you doing here?

+1

 +111

 

E paske zgjidhur, pse s'thua.

Ah, gjysem libriumi thosha une ... ti paske kalu dhe fazen e valiumit, good luck me LSD-ne

robt kane humb njerez per faj te nji regjimi ose dikujt qe ju qep nga pas ose qe shkrepi kembzen e revoles ne fund dhe paten 2 pare mend qe t'mos ja vejn fajin vendit jo me, ta perdorin si justifikim per urrejtje ose ndrrim emri se gjasme kjo picira qe paska heq ja paska nxi jeten.  
2 pytje Ilia:
- me ket histori persekutimi ke mor n/shtetsine amerikane? (mos m'thuj se t'ra llotaria si shqiptar se ti nuk je shqiptar kshuqe i ke mor hisen nji shqiptari nqse e ke bo)
- nji president i ktij vendit qe t'ka dhene fame ka thon nji llaf te mencur:
ask not what your country can do for you but what you can do for your country.
Ti je dakort me ket?

 

E nderrova emrin se m'u peshtiros Shqiperia se jane te gjithe si Lazri dhe me keq:

 

E kjo vjen nga dikush qe ka doktorature ne matematike...

Si perfundim TC a u bete pishman qe bete publike nje ceshtje kaq delikate psikologjike? Gjynah te shperdorohet koha e kaq shume njerezve te cilet e lexuan kete fare gjeje prej respektit ndaj faqes suaj.

Xhib, meqe te lexova tek TC-ja - nuk gjej dot asnje lidhje mes kesaj flluske dhe regjimit enverist. Te aludosh per nje lidhje te tille eshte edhe fyerje per ata qe jane persekutuar, edhe tregues i nje zelli te tepert per te interpretuar politikisht pse ma dogji kafja gjuhen mua.

Miredita Trop!

S'di ça te them per TC ku shkruajne shume persona, po te pergjigjem per veten time e pak te tjere. Natyrisht qe nuk eshte qellimi im te shperdoroj kohe duke perdorur respektin si monedhe. Nese ti apo ndokush tjeter mendon se ka ndodhur kjo me vjen keq, por me shume s'di ça te them.

A ishte e nevojshme ta lexonim? Edhe ketu s'di ça te them, varet nga rradakja e secilit. Sipas meje Po, eshte mire qe te lexohet, e secili formon mendimin e tij, ne te mire e ne te keq.

Xhibi ama, thote nje gje shume te sakte : s'mund ta vendosim une a ti qe X ka vuajtur pak e tani duhet ta qepi. E vendos ai, vepron ai si t'ja marri mendja, e eshte edhe pergjegjes i veprimeve te tij.

Kaq per momentin.

Des ti rrofsh qe mu pergjigje. Me kete rast edhe une po flas me shkoqur. Kur vure para ca ditesh linkun e blogut te ketij personi, mendova se po talleshe me te dhe me erdhi keq, duke qene se blogu mu duk nje cep ku kishte gjetur vend te derdhej ai lloj sikleti qe robi nxjerr nga goja kur eshte ne kllapi - kujtime te vjetra, te thena pa rend, te perseritura, mbetje qe mendja gjen castin e duhur per t'i hequr qafe nepermjet fjales.

Ama s'di te kete njeri normal qe, qofte edhe ne kllapi, te shprehe kaq shume urrejtje, sa per njerin e per tjetrin. (Anesore kjo: cudi e madhe, se profesoret e matematikes qe kam pasur si ne gjimnaz si ne fakultet kane qene tipa shume pozitive, madje te benin te mendoje se duke iu futur matematikes kishe ndonje shans te ngeleshe ashtu femije i lumtur si ata). Artikulli qe ju keni botuar perpiqej - them perpiqej sepse ngjallte shume dyshime tek lexuesja - te telendiste nje burre & gruan e tij tashme nje poete e dashur per shqiptaret, per nje incident te pakuptueshem me nje 16 vjecar. Dyshimet perfundimisht beheshin te paperballueshme po te vazhdoje te lexoje logorrene ne zhvillim.

Dhe s'kishte perse te ishte surprize qe kopja e gazetes ku kishte ndodhur gjema, sjelle nga askush tjeter vec vete te gjemuarit, te tregonte se behej fjale per nje hic asgje. Si perfundim krejt rasti me duket here tragjikomik, e here nje nga fatkeqesite e shumta intime te individeve.

E permenda respektin per Tirana Calling per te thene qe brockulla ka shume por redaktoret te mbahet te forte smiley.

Des ti rrofsh qe mu pergjigje. 

Asgje te keqen! smiley


Trop, kjo qe ben ti tani pas pilafit (te komenteve te autorit, e blogut te tij etj) eshte Monday morning quarterback-ing e dashur; na lexon dje dhe i pergjigjesh komenteve tona neser. Plus qe ne ishim vec komentatoret, jo protagonistet. smiley

Kurse teoria qe ky me pretendimin e tij fyeu te persekutuarit, edhe pas ca thote tani, s'me duket se pi uje; to each his own dhe secili shfaq veten (edhe ky ne kete rast) ... nuk perfaqson dot te pernjekurit nje njeri i vetem, as ai me i perndjekuri ... le te shkeputemi pra nga idolizimet perfaqsonjese.

Sikur hic fare, shkrimi ngjalli ca debate se ca duhet te kete bere prifti qe te kete qene popull gjate luftes, dhe ku duhet ta kete bere phd-ne qe te quhet prift pas saj. If anything, une s'jam pishman se te pakten konfirmova mendimin per Tushen qe ajo s'perdor gjera artificiale, aq me pak biprodukte nafte te servirura kavanozerisht. smiley

 Xhibiii...! Xhibiiiiiii...! Xhibi mer te hort dreqi vesht, Xhiiibi!

smiley

lene mer shejtanin te mori i cik frym se maroi smiley

ca po i bo Ruzhdije? a t'njoftoje njeri urgjencen apo ca?

po jo re shyqyr qi ka ra n'qetsi

une skam cer me i bo, a se shef qi e kam flamurin me shQIponje a jo smiley

 Ah ajo SHQEPonja do iu mori ne qafe juve. E shef kete shkencetarin e persekutum ti qe i ka bo naften shqiponjes... Rrini ju gjindja pa shkolle... smiley

Si thoshte ke ai libri vet? Kishte nje shok quks nga Qukesi, kurse ky qeka toç nga Toçkeza. 

E vetmja gje qe me cudit eshte qe nje cun tirone shkru nje poezi si kjo me poshte per Toshkezen, kurse presori e paska nderru emrin nga Ilir ne Ilia. Jo po se talleshim me Henri Cilin ne!

Na dhe poezine e Toshkezes edhe njehere se eshte e mrekullueshme

Toshkëz
                       Ervin Hatibi

Toshkëz o toshkëz me emër peshku 
toshkëz o toshkëz 
o fshat dyfeku 
që s'të kam parë fare 
veç kam parë vajzën lozonjare 
almën që s'është më fshatare 
toshkëz-toshkëz me kasht' e baltë 
toshkëz moj 
me hu e lopatë 
po të këndon ervini i ngratë 
ndryshe nuk e qasin gratë 
toshkëz o toshkëz 
përparimtare 
me çizme e shami basme 
shami basme nëpër gardhe 
gardhet janë nëpër ugare 
ugaret plot me fshatare 
të turpshme që punojnë 
punojnë që të rrojnë 
të rrojnë që të punojnë 
e jetë të gëzojnë 
toshkëz 
me gardhe e varre 
toshkëz 
s'ke male fare 
toshkëz 
plot me traktorë 
plot kombajna e zetorë 
brigadierë e revizorë 
shefa, dizenjatorë 
stallierë, viça e lopë 
kryetarë e agronomë 
kapistra, shalë, hamshorë 
pula, qena e milorë 
plot mullarë hamullorë 
kallamishte e piktorë 
plot flamurë tranzitorë 
dhe mësues provizorë 
që nga shkodra gjer në vlorë 
toshkëz 
toshkëz me lëndina 
me lëndina e kodrina 
dele tulla edhe shina 
duhan rrugë e makina 
rendimente e vitrina 
pIepa thana qepë vidha 
e kuti me aspirina 
që të mos na dhembë kaptina 
ka më pas xhama e tjegulla 
por edhe vreshtë edhe pjergulla 
plot bute e fuçia 
rroftë vera! lart rakia! 
pellgje pellgje edhe çezma 
që në verë i zë lemza 
plaka plaka pleq shumë 
që i hyjnë gjithkujt në punë 
toshkëz me zhaba 
toshkëz pa kishën 
kishëzën e prishëm 
toshkëz me kanalin 
kanalin s'e ndalin 
pengesat që dalin 
për toshkëzën këngë thur tërë jetën 
o toshkëz... 
o t... shkë...to...ëz t.

 

 

aman ere, se neve anjoranteve na kane kap dhe kohe te keqija.

tashti dhe te dush ti bish hasha shqiponjes , ste hyn n'pune per asisend.  As me nrru emrin as asisend.

Hatibi çka dash ne toshkez tobestafkurllah

sa e vogel bota

rrofsh

poezia klas, ne vend te nje gote birre ne ket darke korriku smiley

o t... shkë...to...ëz t!
a thu autori ka dash me thon:
o te shk....?

hera  e pare qe e lexoj kete poeme. ndoshta as vete autori se ka dit cka ka dash me thane... shume shume poezi e dobet.

I sigurt? Lexoje me mire, a me sakte, lexoje pa pretendime, pa kerkuar ndonje arsye apo celes...lexoje si pershkrim, mundohu te ndjesh fshatin qe ngrihet varg pas vargu, shtoji nje doze ironie socialiste...

Per mua eshte krejt e cakerdisur, des. eshte nje nga ato krijime qe nuk ka rob ti beje nje analize sado te thjeshte, pra literale se artistike e me the te thashe eshte disfate e sigurt. Ato tre vargjet e fundit njehere, jane turp me vete. Nejse.

Mos Av. Mooooooos.... Toshkeza eshte e dalme prej shpirtit te them. Eshte kata-strofike ne kuptimin nuk e di a e di te modh te fjales.

 Mua me duket si tip elegjie per Toshkezen, kjo AV. Si ato vajet e kujat qe vene vetem ato plaka qe dine t'i vene neper morte. Vetem se xhenazja nuk eshte nje njeri, por nje fshat i tere. O Toshkez. Per nga forma, flasim. Te tjerat pastaj, c't'i buroj kujvenesit nga shpirti.

 mundet, mundet smiley...se si i thone nji fjale: kush te rref, te don...

te rashe nje qe te mora mendte ty. smiley

lajk dhis? smiley

 te pelqeu? smiley

epo mire, jam une gabim...smiley

po po te rrifja pra. smiley tani bej nje gjysme pune vete dhe ti. te tera une do i them? smiley

 E nderrova emrin se m'u peshtiros Shqiperia se jane te gjithe si Lazri dhe me keq:

nga ilir ne ilia smiley? sa fantazi paska ky djale smiley.

Si nuk te paska marre NASA ne pune mor burre i dheut? Ata i kerkojne me qiri shkencetaret me fame boterore si puna jote. Nje talent si ty, te japi MATH 101 tek Suffolk? Kushedi ca duhet te jesh qe te japesh mesim ne grad school tek Suffolk, mbase shkencetar me fame galaktike.

e c'me bone kurioz me ter mend tani.

Emo,

Qe te jesh i qarte ti, une sot do hypi tek treni per te ik ne shpi si zakonisht. Tek vagoni i trenit, gjysma e pankarta-reklamave jane te Suffolk University dhe gjysma e nje shkolle tjeter kjo qe ben reklama per xhenerik, usta kondicioneresh, hidraulik etj etj.

Nejse....

Tashti jom i qarte, tha  smiley

shof qart e ma qart e vuej thell e ma thell.

i qivja udhet ksaj pune, shqiperi dambllamadhja, te dalte edhe ajo pak rrenje qe te ka mbet, se s'mbeti lamash pa te bere hasha...

Reklama-pankartat kane nje gje te perbashket me kete shkollen e hidraulikeve. Zakonisht nje zezak/zezake dhe poshte shkronjat blu "I am a mom and have a full time job but at Suffolk....... ndersa shkolla hidraulike thote, "Get a career in plumbing..."

smiley

smiley

loool... vajta e pashe ate faqen me suffolk. e tha PF-ja, po nuk di pse e mora si me te qeshme...

eh c'na ka gjet.

lene t'keqen

kam pas siper kokes nji qi ka maru grad school ne Suffolk

bir nona vet, ku thrret kiameti

..........

Suffolk ne Amerike apo ne Angli?

n'boston pra mo

theksi o-ja dyte

p.s. se mos dolem te njofshem mi tobestafkurllah smiley

i fjal kam in-trusting ..

 O Emo, po ky e paska pas fiksim Olimpiaden e Matematikes mer burre i dheut. Shif se ca shkrun te prezantimi i autorit ne Amazon

About the Authorwas born in Toshkëz, Lushnjë, Albania on Jan. 24, 1972. He started studying Math at 12, participated at and won all high school Math olympiads. He finished his Ph.D. in Mathematics at the University of Pisa, Italy in 2004, and has held a variety of research and teaching positions in many universities in more than 6 countries in 3 continents.

 

 

6 kantris, 3 kontinente dhe cdo olimpiade. E vetmja gje qe nuk sqaron eshte nese ishte Olimpiada e Klasave te Gjimnazit te Toshkezes, apo Olimpiada e Lojrave Olimpike. Nje ze i mrenshem me thote se bohet fjale per Lojerat Olimpike te Munihut. smiley

smiley

e mo boll dhe ti

çpaske qene , kaurr i keq fare, kur te qepesh ste leshon

 E lashe mo e lashe, vetem qe ky shkrim ishte si ajo kometa Elenin qe thote Ravi, qe vje njehere ne 100.000 vjet. Gjynof mos e shkrepshe njehere...smiley

+1 smiley

citius, altius, fortius smiley

 

 çar o ky mer çuna e goca........, po m'duket pak si i roit......lene qe nuk ka qullos gjo me ket shkrimin, po po na hapet dhe bythesh, si me qene anjshtajni......me siguri, vetem ky e di ate teoremen e pitagores.......te jete kaq i vetkenaqur tjetri.......pale, kur i thote Emo, me na sjell nai blog, per punet e veta shkencore, na sjell skanime gazetash te vitit ikepirdhu.........sa i paskas ra pazari TC..........deeees, mos e leshoni veten.......jo kaq poshte....

 çar o ky mer çuna e goca

osht nji lushnjar... kaurr... qe s'i pelqe mo shqipnia

(kjo e thonme me tonin e asaj te ai filmi qe ma ka msu beluli: "deshen me vu dor... ne m'nrun tate...)

 ej Em, a e din ti ate shprehjen......na u roiten bletet..... ene ky paska roit......

them qe i falet. per shum arsye.

cer nuk fal ne fakt eshte tirana calling. ka qen blog per se mbari, kjo shume seriozisht! ka qen njoni qe shkrunte per shqiperine e vjeter mer ej, bilbilenjte e kapedanet e vjeter, i harrova emrin. dmth mbase vjen prape ne baze blogu, se per momentin sec ka ca shkrime te hallakatme, per shijen time gjithnji... ca me thon.

hej, se nuk osht naj qanet i modh po he, po tani po afro gushti bektashi e? smiley

sec me thot thell i gjo ne gjongul muve, qe vec me uj bogove ftofet...

 ec e provoje, po ta majti.... a do vish ne gusht te shkojme ne Tomorr.....? se paske qen hunrrenc ti...nuk erdhe ne qershor....po ja tha punet nuk me lene........hahahahaha

e kom i menie te keqe fare.

osht nji lushnjar... kaurr... qe s'i pelqe mo shqipnia

Lushnja nuk eshte hambar i mushkonjave, merr vesht.

smiley

 

qeveria ka nxjerre kinina kunder mushkonjave anofele smiley

 

belulo, merr vesht ti. ai nga ato shkollat e Ushnjes dhe Tiranes beri para. ato shkolla me te mirat dhe te keqiat e tyre u bene trampoline per ne perendim. nuk po mohoj rolin e tij si studioz por ...

alo Ushnja, Ushnja  me degjon?  Lira, ma thirr njeçik munalen me...smiley

sa tough crowd peshku...dalin kritiket dhe nga brima miut me shajt tjetrin smiley

ju te tjeret beni si te doni, por une per vete jam shume i emocionuar qe nje shkrim i nje shkencetari me fame boterore prezantohet ketu, dhe aq me teper Ai dora vete begenisi te vije te bisedoje me ne peshqit pa uje ketu! smiley

 DMTH, trima. Kam punuar si profesor ne Ecole Normale Superieure de Lyon, Johns Hopkins University, Northeastern University. Kam botuar libra dhe artikuj peer-to-peer reviewed. Juve ju duhen vetem universitete te mira se jeni dhi te zgjebosura me bishtin perpjete.

Kam dhe disa libra ne dore duke shkruajtur. Nejse.

NASA s'merr me ne pune se po mbyllet, por ju jeni 40 vjet retarded dhe s'e keni marre vesh. Me date 15 Korrik kam interviste me Lockheed Martin. E di qe s'dmth asgje per ju se s'ju ka mberritur akoma fjala. Do kem intervista me Boeing, Bigellow, SpaceX. Po ju me ke keni intervista? Me Zan Caushin?

Arguing with you is like Special Olympics. Even if you win, you still are a retard.

Paso e qudo (lexojeni ne shqyp)

Arguing with you is like Special Olympics. Even if you win, you still are a retard. ...... Congratulations. You just won!

Po ku i dime ne se c'fare eshte Lockheed Martin, Boeing apo SpaceX mor burre i dheut. Shyqyr qe erdhe ti te na i sqarosh. 

Qe ketej e tutje do te theras Von Brauni shqiptar, megjithese nga e kaluara ngjan nje cik me shume me Korolevin.

Nejse.... te ecte mbare ne intervista edhe suksese ne jete e karriere.

 

P.S. Tu shtofte edhe fama boterore ishallah!

P.P.S @ Belul. S'me the si vajti ajo intervista tek Goldman Sachs?

Dy gjera mesova nga kjo letra e hapur

1. Keta jemi ne. Hame koken njeri tjetrit. Lufta e klasave e djeshme apo e sotme nuk ishte faj i partise dje apo partise sot. Ajo eshte thelle ne karakterin tone. Partite vec se shfryteruzan kete

2. Me teper me mbushet mendja se marja ke keto tema te perndjekur, vuajtes dhe denues e fajtore , vec ushqen kete urretje dhe ndarje klasore ne Shqiperi. Nese duhet te kete nje ligj ai duhet te  jete" Askujt nuk ilejohet prej sot e tutje te shpalle se sa ka vojtur apo se kush e ka bere te vuaj. Denimi Burg 5 vjet po shpalle se ke vuajtur apo se kush ka bere te vuj.

---------------------

Ilir

Lashe nje koment me lart duke mos lexuar komentet e tua.

E di cfare? nese je vertet ky qe je cke qe meresh me ne ? Posti apo doktorlleku, apo shkenca nuk te ben njeri. Njeri te ben si sillesh Dhe me fal pa dashur te te fyej po ajo qe ke shkrojtur dhe menyra si sillesh te ben  te dukesh si Bathorist.

Mjaft o burre me cfare te ka ndodhur 23 vjet me pare. Po te ishte kaq shkencetar dhe i squt do ti shtrija doren ketij Lazrit dhe ti thoja "Hej si ke qene Uroj te jesh mire " Nese ai ka bere ate qe thua ti ( dhe per momentin po e besoj) Po ti cfare ke bere? Se edhe ti kere dicka ndyshe do te kishe perfunduar jo ne burg por ne grope pas perballjes me skuadren e pushkatimit. Nese ai Lazri ka qene i tille ti me kete qe thua je nje Llazer i dyte . Te dy njesoj jeni Te gjithe njesoj jemi Urrejtje per njeri tjterin kjo eshte ushqimi yne shpirteror

. Me date 15 Korrik kam interviste me Lockheed Martin...

... good luck  e zoti ta befte mbare Ilia ...por me  ate punen e ndrimit te emrit sikur je nxituar shume , sepse ajo  duhej te ishte gjeja fundit  qe mund ti thuhej  nje  audience  e molepsur me shoke dhome , pune ,klase e ideali te  Lazer Stanit...

Nuk e di Kapo, po mu m'duket se nji interviste ke Playgirl eshte arsye me e mire per tu mburr smiley

Po he pra se Ilia s'eshte as emer Grek - apo e kam gabim?

 Jo, jo, u pelqen ketyre kur u them se s'dua te kem te bej fare me rrenjet e mia barbare. Perseris dhe nje gje qe shume s'e kane kuptuar. Kam bere shume shoke shqiptare qe i kam njohur jashte Shqiperise. Dhe serbe, turq, kineze, te te gjitha vendeve te tjera. Dmth se s'paragjykoj. Puna eshte, realisht, Shqiperia eshte nje cmendine e madhe qe e kane marre ne dore te cmendurit. S'ka kuptim fare asgje, eshte budallallek dhe harxhim kohe.

Sa here shkoj neper departamente per te mbledhur firma nga profesore te ndryshem per pune provimesh te ndryshme, te gjithe me thone "pse s'e ben dhe nje doktorat ne departamentin tone?"

Ilir

Je nje perfaqsues tipik i asaj qe quhet SHQIPERI

Mohimi i emrit Ilir nuk te ben aspak jo Shqiptar kur sillesh si 3/4 e shqiptareve turme

.

..te gjithe me thone "pse s'e ben dhe nje doktorat ne departamentin tone?

 ...po nje PHD eshte tre vjete o tu mbyllte,nuk te del nje tyyyy....jetoje pak jeten se njehere te jepet dhe sidomos  ti duhet ta jetosh ate ........anyway ajo historia e brek...  borxhe eshte fantastike....

 toko, po kerkoj te drejten time. Sikur ta kisha bere, mire ma beri, por s'e bera. Mashtroi kot ndyraqi. S'harrohet. Me ka kushtuar shume fare. Lexoji pak ato historite e tjera, jane shume pak, 3 histori ne 3 gjuhe. Duhet te kuptosh qe gjella me kripe dhe kripa me karar. Shume eshte shume.

kaposhi, jeta shijohet dhe duke bere shkence. Pune eshte. S'eshte se rri gjithe diten ne laborator. Ndonjehere s'kam as c'bej se reagentet duan kohen e tyre te vije reaksioni.

Ndonjehere s'kam as c'bej se reagentet duan kohen e tyre te vije reaksioni.

..epo mire atehere,mere mundimin te harxhosh ne te ardhmen disa minuta ketu ne PPU ,se nuk do zhgenjehesh nga "miqte" virtuale  qe mund te beshe...

kaposh

Kerkon te na i shtosh "miqte" virtuale ketu tek PPUja?

Nga popullimi i fshatrave Belge tek reaksionet kimiko inatcore smiley

 

te gjithe me thone "pse s'e ben dhe nje doktorat ne departamentin tone?"

po edhe ti, shkemb koken, tamam koke lushnjari. Jo dhe jo!

Me ket koken e lushnjarit nje barcalete.

Kishin kap nje komunist lushnjar gjermanet dhe e torturonin qe te tregonte shoket. Lushnjari hic, asnje emer. Torturo dite e torturo nate, kur nje mbremje degjojne qe nga qelia e tuj degjohej nje 'bum-bum' i mbytur goditjeje. Gardiani i turnit vrapon pernjeher tek qelia se tha se po bente llagem lushnjari qe te dilte nga burgu, po sa hap deren sheh lushnjarin qe perplaste koken pas murit dhe renkonte: "Ah moj koke, moj koke qe nuk mban mend asnje emer!"

 

plaku im ndjese paste se ku kish nigju qe fosfori bo mire per kujtesen, edhe qe peshku ka fosfor, edhe kur kisha naj provim ne shkolle, i thoshte nones time, shif mos gje naj cik peshk... smiley  qe te majsha men pytjet me i llaf... e vertete kjo, PF. smiley

 

 

 Tashi qe po thu kte, me kujtohet qe kur plaku im shkoi njehere ne Kine per inxhinierllik (jo aerospacial) anej ka vitet 70, solli si suvenir nje bust Maceduni prej fosfori qe ndriconte naten. Plaka qe sa u fut maceduni ne shpi, e vuni tek komodina e krevatit tim se kur vite per te me pa naten se mos isha zbulu, nuk e nizte driten se ndriconte maceduni. A thu ti qe ai fosfori i macedunit te me kete bo mire, se kshu me kujtesen jam ezber. Aq sa qe sa here kaloj prane ndonje universiteti, gjithmone do me dali dikush te shkallet qe te me pysi: "Pse nuk vjen ta bojsh edhe ti nje doktorature tek departamenti jone?"

permys.... smiley

hajer dalt... ishalla... lool

 Naten e mire te gjitheve tashti. Edhe Peace to the world mo, se keshtu u katandis ky muhabet. smiley

smiley

dhe ti sikur the qe do ta myllje mer

smiley

rrofsh,tani po kam qeshur smiley

 Une e vendos me koken time. E vendosa inxhinjeri aerospaciale. Ne fakt m'u desh kohe ta vendosja, se s'jam mendjelehte. Po te mos e kisha vendosur akoma mund te kishin influence, pastaj eshte kot. Une s'i bej doktoratet kot per te mbushur sirtarin, i bej ne deget qe me ngjallin me shume interes dhe qe duken me te ardhme.

Ilir/Ilia - po na thuaj o derebardhe me dy rreshta te pakten - cili eshte kontributi tend origjinal tek dija njerezore qe te ka bere ty shkencetar me fame boterore? Dmth dicka qe te tjeret nuk e kishin bere me pare  ne fushen e kriptografise dhe ti e bere. Cfare aplikimesh ka (nese ka) kjo dije e re e sjelle per here te pare ne syte e njerezimit nga ty? Duam ta dime qe te jemi krenare, me kupton? Te pakten te dime per cfare te te urojme!

Botimi i tezave te PhD-se ne nje liber dhe 10, 15, apo 40 white papers, apo dhenia mesim ne 3-4 universitete per 2-3 muaj, apo intervista me Boeing nuk te bejne me fame boterore, apo jo?

PS. Qe te jem honest me ty kur lexova komenetet e tua me siper, sidomos deklaraten "Une jam shkencetar me fame boterore!" mendimi i pare qe me erdhi ne mendje ishte "Gjynaf i shkreti, paska ikur per lesh!". Please prove me wrong! smiley

PS2. Ne lidhje me kete qe ke shkruar per Lazrin - flm qe e ndave eksperiencen tende me ne! Por une do te thoja qe ti si njeri i civilizuar qe presupozohet te jesh duhet ta dish mire qe bota e civilizuar ne keto raste i permabhet parimit "Forgive, but don't forget!" Ne presim mesazhin e paqes nga lloji i njerezve qe ti pretendon te jesh, jo ringjalljen e hasmerive, apo hedhjen poshte ose percmimin e origjines, etj, me kupton?

Ilir/ia, gabimi i vetem i yti pas shkrimit qe lexuam tek TC eshte qe ke folur/shkruar. smiley

Mgjths pare ne aspektin tone si lexonjes dhe komentatonjes rezidentare te Peshkut, duhej nje figure e re per te trazuar ujin, e ne kete pike gallata paska perspektive ketu me c'duken bathet (se ti beke goxha miks dhe reaksion ketu me ca tipa), so wellcome. smiley

,... so wellcome..

 ....sidomos per nje  mendim te specializuar ne fushen e propabilitetit dhe statistikes i cili ka qene i njeanshem,i opinionizuar  dhe pa oponente...

Ore Ηλια, a e kupton more babush se me kte nisme maska-cjerrese ndaj Lazrit, ti i je drejtuar, as me pak dhe as me shume, peshtiros-ndjellesve te tu? Dmth neve qe po te lexojme, ne qe jemi krenar per rrenjet tona dhe te tuat barbare, neve qe nuk jemi "pro-serbe" si ty!

A e ke marre ne konsiderate mundesine t'i drejtohesh ndonje auditori me dashamires per ty: psh te shkruash per Lazrin ne ndonje gazete serbe, ne reviten e NASA-s, ne ato departamentet doktorature-lutese etj. etj?

A nuk e kupton se me veten tende ti mund te besh cte duash, por nuk mund te fyesh dhe denigrosh ne kete menyre tet ate, nenen tende, fisin dhe popullin tend, more qyqar?

Kastrioti i dergoi Ballaban Pashes nje traste me buke dhe nje kerrabe (esht ai shkopi i kthyer ne maje, qe tremb delet) Kuptimi ishte qe me mire bari e me nder ne vend tend , se sa gjeneral pro serb..kshtu..pro-osman. Per ty puna esht me e thjesht: Futi nji te masturbueme, mbas kaq vitesh o burre i dheut, nami u bofte...

Mos ju ngele qejfi por s'kam mundesi t'i lexoj dhe t'u pergjigjem te gjithave. Tek tuk c'te me zere syri.

Korani, po ta them tani. Eshte qe ne parathenien e librit tim se c'bera une qe s'e kishin bere te tjeret. Eshte dhe ne parathenien e artikujve te mi qe jane online.

Kur u propozua ky kriptosistemi me 2001 en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Encryption_Standard, pati 2 profesore te famshem UK qe thane "ne dime si ta thyejme. zgjidh kete sistem ekuacionesh me 4000 variabla dhe thyhet." Ky standardi ishte adoptuar nga shume qeveri, perfshire USA, Japoni, Europe. Une me nje italian punuam mbi keto ekuacione per disa vjet, dhe me 2004 provuam qe keta profesoret ishin gabim. Per kete me kane ftuar te flas ne vendet me te ndryshme te botes, perfshire dhe QEVERIA amerikane dhe gjermane. Ne ate kohe ishte nje gje shume e madhe, beri shume buje. Per punen e ketyre profesoreve angleze foli New York Times. Per punen tone qe provuam qe ata ishin gabim s'foli, por prej atehere i gjithe komuniteti ne kete ceshtje pranoi punen tone si te sakte, brenda pak muajsh.

Tani thjesht dua te bej gjera te tjera, prandaj nderrova.

Bariu, une ne ato auditore shkruaj dhe me degjojne. Shkruaj dhe ketu qe t'i dhuroj nje cope pasqire Lazrit, te shihet sa i shemtuar eshte, "kulaku i dreqit."

Te masturbuemen ia fusin te gjithe, dhe Venusian Artists en.wikipedia.org/wiki/Mystery_(pickup_artist), se i kam shoke dhe me kane thene keshtu.

 like. smiley

Une me nje italian punuam mbi keto ekuacione per disa vjet, dhe me 2004 provuam qe keta profesoret ishin gabim. Per kete me kane ftuar te flas ne vendet me te ndryshme te botes, perfshire dhe QEVERIA amerikane dhe gjermane. Ne ate kohe ishte nje gje shume e madhe, beri shume buje.

Per hir te faktit i kam degjuar/lexuar keto perpjekjet qe po beheshin per thyerjen e kodeve te kriptimit ne UK! Pune e mire me duket edhe ajo qe keni bere ju per te provuar te kunderten! Urime per kete!

Natyrisht qe qeverite jane shume te interesuara per kendveshtrimet nga ane te ndryshme te sistemeve te kriptimit qe jane baze per sigurine e komunikimit nepermjet sistemeve elektronike sot!

Une e kuptpj kenaqsine tende profesionale qe te jesh i ftuar dhe te prezantosh gjetjet (findings) e tua ne ate fushe nga keto qeveri. Por duke e pare kete nga nje ane tjeter mqnse ke vendosur te ndryshosh drejtimin (qe eshte shume veshtire ta besh kur afron te 40-tat) me ben te mendoj qe ose kjo nuk te ka dhene rezulatet qe ti mendoje ose je cmenderisht i apasionuar per aeronautike! Per koecidence edhe une kur isha i vogel lexoja shume libra me astronatute dhe anije kozmike, Mendja me ishte mbushur top qe do te behem astronaut! Andej nga fundi i 8-vjecares e nderrova mendjen! smiley

Pa u perpjekur te ndryshoj drejtimin qe ke vendosur te marresh, ti ke plot shanse te tjera psh. specializim ne communications security qe eshte big business ne njejten kohe big money, ku do te kesh shancin te punosh me shume me ato qe ke studiuar ose ke bere research deri edhe sa te flesh me PKI, RSA, MD4, MD5, symetric apo asymetric keys! smiley  Me aftesite matematike mund ti futesh ndonje pune si quant ne ndonje banke qe tja ndjesh lezetin edhe PhD-se edhe xhepit dmth! smiley

Nejse sugjerime keto por good luck per planet e tua!

Edhe nje sugjerim te vogel shoqeror kuptohet ... puno pak me shume ne drejtim te "soft skills" ose sic quhen ndryshe "people skills"! Ecja perpara i kerkon te dyja edhe aftesite profesionale por edhe "people skills", vecanerisht komunikimi, ashtu sic thote populli veshederr (fjale e peshkut Idris kjo) shqiptar "zogu nuk fluturon dot me nje krahe!"! Edhe nje here ky eshte vetem sugjerim, por ti bej si te duash!

Gjithe te mirat!

veja veshin sugjerimit te Koranit. ka nje kompani ketej, qe eshte pjese e reed elsevier (uk), quhet lexisnexis per ameriken divisioni, ajo ka marre biznesin e sigurise se te dhenave nga qeveria e madhe prej choice point-it dikur, ku profilizimi jot mund te hyje ne pune.  shif te kthesh dijet e italise ne dollare amerikan. ne sistemin arsimor rruga eshte e gjate dhe bezdite nuk e shlyjn bukurine e mundshme te research-it; plus, une nuk besoj qe keto shoqnite e ajrit do jene nji dashni e qendrueshme, them qe e ke te castit, me 90%, ket prirje per atje.

megjith gomarlliqet pa fund qe solle ktu dhe ke thon gjetke (serbet nuk kane c'e dun nji si ty, ta dish prej meje ket, se serbet jane vertet fare burrash, hasmit jepi hakun), nga peshku s'ka gjet gjo e keqe njeri, te uroj qe te prift e mbara. edhe mos u merr me shqipnin, se eshte me e ngatarrume se 4000 ekuacione simultane shqipnia, e ka dashnine te veshtire, e do zemren me 8 dhoma dhe jo lajthize toshkeze. bjer ne paqe me te, nuk ka zgjidhje unike, ose nuk ka forme te mbyllur relacioni, ene kaq. mend ne koke, shnet e pare!

s'ka si pica emo, gatim shqiptar. po e kemi perj 2000 a 3000 vjetesh.

ne atehere na prisheshin domatet kot, jo me mos benim pica. smiley

lol sa e forte smiley)

ilia,

ta kuptoj inatin, pa tallje. Edhe une deri vone urreja fort njerin ne lagje, qe gjithmone me ka rrahur kur isha femi. Ishte dy vjet me i madh se une, shume zemerkeq ishte. E pashe para ca vitesh, i zbutur, me grua, me karroce me femi, i dobesuar, floket e rene. Me erdhi gjynah, nuk i fola. M'kaloi inati menjefjale. Bej sevap, falja ose meshiroi Lazrin.

P.S. Lexova qe ke nderruar emrin. Turp te vije, por me turp nqs e ke bere falas e s'ke marre ndonje pension grek.

Ne nje teme tjeter ketu tek PPU, emigranti ka thene nje llaf me vlere, dhe po e citoj meposhte

...............ka shume shqiptare qe ndihen shume mire ne lekuren e tyre pse jane te tille, sic ka dhe shume shqiptare qe deshtimet ne rang personal i delegojne jo tek vetja, por te shqiptar-lleku;................

Ne rastin e Ilias, me modesti do te dilja ne konkluzionin, qe Ilias nuk ia ka fajin ne menyre direkte Shqiperia, por me keqardhje po e them qe eshte Toshkezi ne Lushnje.

Ilia, nuk ke faj. Ke lindur dhe je rritur ne kohen dhe vendin "e gabuar". Kete e di dhe vete ti, prandaj edhe gjithe ajo ndjenje inferioriteti, qe sjell mepas edhe gjithe ate ndjenje urrejtjeje.

Duke ruajtur gjithnje bonsensin per ty, i cili rrjedh nga nje lloj keqardhje per ty, duke e pare edhe kete gjoja-konflikt me Lazer Stanin, do te doja te thoja, qe rreziku me i madh per karrieren tende ty Ilia te vjen nga komentet dhe ratings te studenteve te tu, sesa nga nje shkrim i ketu e 23 vjet perpara nga nje gazetar i nje gazete i rangut te trete ose i katert, i shkruar ne faqen e gjashte apo te shtate. Dhe te thuash te drejten, eshte paksa e paimagjinueshme qe ta kuptosh, se si ai shkrim ka arritur te pengoje karrieren tende profesionale.

A mos valle si pasoje e ketij shkrimi, ti nuk arrite dot te beheshe inxhinier aerospacial apo astro-fizikant ne Shqiperi?

 Mua më habit predispozicioni i shoqërisë shqiptare për tu toksifikuar kaq rëndshëm. Në rast se mund të marrim anëtarët e ppu si sample... 

Duket se gjithë shoqëria është kthyer në trup të lënduar, pa kundërtrupa e pa vaksina fare. Degjenerim maksimal. Madje i përshpejtuar në proporcion gjeometrik. Meqë e kemi dhe mathematikan njërin mbartës. 

 

ok, pavarsisht te gjithave, mangesite e argumentit e me the e te thash, une e besoj se ka ndodhur vertet keshtu... por dua te shtoj gjithashtu se per ca nyjezime te erreta apo gri te qenies njerezore, nuk e ka fajin aspak te sherbyerit atij sistemi apo e kunderta... kam pare te ndodhin plot histori te tilla edhe ne post-komunizem...

des, xhib, edhe universi mbahet nga proporcionaliteti, jo me jeta e njerezve. sensi i mases duhet te jete instiktiv, por kur nuk ndodh keshtu eshte shoqeria ajo qe shfaq respekt dhe ruan raportet.

Llaf per pieiçdi Trop!

Jam kurioze te di po te mos kishte piecdi ky djali do ta kishit kryqezuar keshtu?

Duke njohur peshkun, ka shume mundesi qe po. Por, qe te jemi "fair", kryqezimi u intensifikua pikerisht pas mburrjeve.

Ashtu eshte po ama edhe keta kritiket per tolerance u mburen.

DBLP eshte index i mire per publikimet ne informatike dhe similar. 

kur  im ate ishte student,dy vite me lart qe dhe sala dhe im ate e kujton si sekretarin me te rrepte te partise ``ever``.dridheshin bashkestudentet e sales prej demaskimit te eger qe u bente(tradite e panderprere me sa duket).keshtu qe lazri,as i pari as i fundit,por shume mbreselenese te thuash per veten``shkencetar me fame boterore``,sinqerisht me ben per te vjelle.

 shiko, se u be kjo teme satirike. dhe pse thoni ju? sepse Ilia e beri lemsh, e nisi me Lazer Stanin-shejtanin dhe e stisi me veten e tij si shkencetar boteror. keshtu si rezultat, lazer stani  dhe shejtanlliqet qe bente per t'u futur berryla njerezve  dhe per te perfituar vete, u harruan. shto ketu budallallekun anadollak lindor te trasheguar qe nuk duhen treguar gjerat, po mbajtur sekret se na zemrohet lazri dhe poetesha me fame botrore. si perfundim na dolen dy shqiptare ( njeri e ka mohuar shqiptarine) me fame botrore. gje qe nuk e dinim me pare. 

qe Ilia ben mire qe tregon dhe denancon, s'ka piken e dyshimit. shume mire ben, jo vetem Ilia por edhe Des...... qe e futi ne blogun e saj dhe ata qe e sollen ne peshk. gjithmone jam habitur me kete mos-folje te shqiptareve. sikur njerzit te flisnin, tregonin dhe denanconin, nuk do kishim kete shoqeri te semure qe kemi. dhe ky mentalitet i mbajtjes se sekreteve do kish marr fund. do ishim sheruar nga mentaliteti lindor dhe do kishim perqafuar hapjen perballe tkurrjes, clirimin e shpirtit dhe denimin e fajtoreve qe tundin flamurin e demokracise dhe vazhdojne te helmojne shoqerine shqiptare. 

duhet thene; Mjaft, ish spiuneve, ish te liqeve qe vazhdojne te jene ne politike. duhet thene; largohuni, dhe kerkoni falje per ato qe keni bere. le te kene kaluar jo 20 vjet por edhe 100 vjet, perseri duhet folur pasi keta lango as kane ndermend te pendohen po nuk u ballafaquan me faktet. ate qe nuk e beri dhe ben shteti shqiptar ( hapjen e dosjeve), duhet ta bejne njerzit qe e kane pesuar ne kurriz. po ku te le mentaliteti anadollak i fshehjes se gjerave?

Lira, a ka mundesi te me thuash me pak fjale CFARE KONKRETISHT ka denoncuar Ilia?

 Eee mire dhe ti tani!

e dashur jo ``denAncoj`` por ``denOncoj``

 Ky Peshku, rri, rri, e kap nganjehere nganje t'forte fare!! 

Po ky qenka yll!

Sic thote Jerry, ky te mban inat me gjate se Stalini! smiley

Fwom Abenja, wif love!

Hajde, ciao-ciao! smiley

shiko se nuk do me e thon PF-ja cer ka denoncu ky.

ky qe thu ti mrrok, ka denoncu kete:

Kot për qejf dhe meqë kishte mundësi (dhe se i duhej të publikonte me çdo kusht), Lazër Stani shkaktoi një ferr të vërtetë kaq herët në jetën time, falas, pa faj. Ai njihte profesorin tim, Gjovalin Dakën. Dikur profesori im kishte qenë profesori i tij, në një shkollë tjetër. Lazri i kishte kërkuar Profesor Gjovalinit “të lutem profesor më vër një dhjetë,” dhe e mori dhjetën. Për t’ia shpërblyer profesorit, ai shkroi një artikull kritik rreth meje te Zëri i Rinisë.
Po ktheheshim nga Olimpiadat e Matematikës nga Saranda rreth prillit 1988. Në stacionin e autobuzave të Sarandës Lazri iu afrua grupit tonë dhe mori emrat e të gjithëve ne. Ky ishte një kurth. Ky komunist grabitqar ma kishte vënë syrin, për çfarëdo arsye që s’më intereson ta di. Shkruajti një artikull ku më akuzonte se kisha munguar në klasë që të mësoja më shumë matematikë. Përveç që ishte falso, kjo gjë ishte dhe një krim i madh i të mos qenit rini komuniste e përsosur polihedrike që ne e kishim për detyrë të ishim asokohe në Shqipëri. Aq më keq, unë një djalë nga fshati kisha mëkatuar aq rëndë sa të tërhiqja vëmendjen e Zërit të Rinisë.

ne ka bir k**ve qe merr dot vesh gje nga kjo turlia me nolt, eshte per ta bo PhD ne ato shkrimet kriptike smiley

Sa per te hudh nje kocke ne tavoline, une psh du me dit qe kush e kishte inot ket robin para 25 vjetesh, 16 vjec kur i musha, rash n'kontakt me ca zonjusha: a e kishte inot presori a lazri? ene pse? per ide antikomuniste, gja? smiley  ah po, qe kishte mungu ne shkolle (huh??? s'po mor vesh mo gjo, shkrim pse kish mungu njoni ne ore te arfmetikes ne toshkez te lushnjes te gazeta zeri rinis?? jo mer po ato UFOt e ravit jon ku e ku me mir se kjo). Tani kjo perla: "më akuzonte se kisha munguar në klasë që të mësoja më shumë matematikë." do mbetet ne analet e Bullshitit botnor, me kornize florinit. Ndersa "kjo gjë ishte dhe një krim i madh i të mos qenit rini komuniste e përsosur polihedrike që ne e kishim për detyrë të ishim asokohe në Shqipëri. Aq më keq, unë një djalë nga fshati kisha mëkatuar aq rëndë sa të tërhiqja vëmendjen e Zërit të Rinisë." arrin qe t'i boj trunit xhiro te atilla ne kundershtim me akrepat e ores, saqe te duket sikur ora 4 vjen para 3-shit me gjith pasojat qe ka kjo ne jeten e perditshme.

Tani thot desi - i zoti blogut - qe s'ka rendesi a shkru bukur robi... or vlla, nuk po kerko njeri marcel proust, mer... por po kerkon stadin e gzim kulufit qe bente me shum sens kur thoshte "u shofshin jevgjit".

Me apo pa stadin e Gezim Kulufit ky rrobi ju ka zene me pune per nje kohe te gjate.

Po, ani. ka qene shkrimi qe me ka intrigu me shume dje dhe pjeserisht edhe sot. Vetem se nuk di cfare shef ti ne ket fakt?

Kam pershtypjen qe kur lexon nje gje qe te duket pa vlere dhe pa kuptim ne pergjithesi e injoron dhe nuk mundohesh ta analizosh.  Ne te vertete nuk i kam lexuar shumicen e komenteve.  Me beri pershtypje sasia.

Nejse une nje laf thashe.  Nuk eshte se ka shume rendesi.

nese nje gje nuk ka vlere nuk eshte e thene se ajo (te dashuron) nuk ka kuptim. nga ana tjeter, vlera e kategorise rritet kur mendon sa shume gjera te ketilla te pavlera mund ta perbejne. sic shkruan edhe albin kurti gjetke, premtimet absurde te politikaneve nuk kane asnje vlere ne vetvete, por shpjegojne shume per sistemin qe kane ndertuar e po perfeksionojne keta palo shqiptare.

Lira, a ka mundesi te me thuash me pak fjale CFARE KONKRETISHT ka denoncuar Ilia?

 

Tropizma po te pergjigjem tani se mi leshojne komentet me pikatore. s'kam c'te them pasi eshte e qarte qe gjerat i shikojme dhe kuptojme ndryshe. s'dua te futem ne ''polemike'' se edhe komente s'kam. Te gjithe e ke te spjeguar mire (sipas meje) tek komenti i Des... Nuk i shtoj dhe heq asgje atij komenti.

jo, une dua qe te me kuptosh per komentet e mia ketu - qe nuk kane qene pak. Pervec anes gazmore - Ilias nuk do i vije asnje e keqe, dhe mbase as e mire nga Peshku - une fenomenin e shoh me ter mend shqetesues. Duke nis qe nga nje fare zhgenjimi i perserit prej nje blogu prurjet e te cilit i lexojme me qejf si pak te tjere, deri tek tipologjia e e percuar nga autori. Mbase ti nuk e ndjek peshkun shume nga afer, por para ca kohesh patem rastin e nje autori me emer gezim hajdari, qe tundte nje cmim italian 9montale) si hajmali dhe nderkaq me nder krijimi qe i lexuam ishte i perbindshem - ti mbase nuk do e besosh, por ishte fiks nje fjalim i enever hoxhes ne kongres ta zeme, i kthyer ne vargje... smiley

Neqoftese ne shqiperi ka nevoje per cmitizime, eshte pikerisht kjo, emrat, titujt, fryrjet pa vepra etj qe mesa duket Perendimi i jepka pa dogane. Ne kohet e para - para 44-es, fenomeni njihej si "buono per Albania".

me fal per zgjatjen, por opinionin tend une e vleresoj, dhe desha me u shpreh sa me qarte qe mundem.

qe mund te kesh te drejte, nuk do e diskutoj fare... po kam nje pyetje ashtu, rrufe.

kush e mbaka etalonin, standartin e matjes se cfare eshte krijim "i perbindshem" ose "i mrekullueshem"?

dua te kuptoj, prandaj po pyes. mund edhe te mos pergjigjesh emo. smiley

nje sec, ishalla e gjej prape nje link, dhe shihe vete...

jo jo, nuk e kam per ate. mund te jete tamam ashtu si thua ti. - dhe kur them "mund te jete", ti e kupton cfare dmth... qe shijet e mia me te tuat do bien dakord. po pastaj, kush e vendos a eshte me te vertete ashtu?

kush e mban standartin?

eshte shume gje e gjere kjo, Zoto. Thuhet qe shijet jane subjektive, por ne fakt pohimi eshte gjysem i drejte. Sepse ato nuk jane vetem subjektive. Kane edhe nje komponente te vleresimit kolektiv ne kohe te ndryshe (dia dhe sinkronik - ishalla s'e kexo idrisi se i ka inot keto te mufatmet ai). Une them qe ka njerez qe e kane nje status te vecante ne vleresimin e tyre, dhe kjo per shkak te njohurive te tyre. Me sakte gjithkush e ka nje fare statusi te tille ne shkalle te ndryshme. Per paralel po te jap degustatoret e veres. Pse na duhen? Kur secili pi veren qe do... Degustatoret e veres kane avantazhin se njohin me qindra lloje vererash dhe dine c'thone sepse flasin me shume permasa... vlera e tyre ne rrafsh te individit qendron ne pandehmen e perputhshmerise se shijeve te tij me individin e dhene (gjasa nuk eshte asesi zero). Kjo gjase rritet ndjeshem kur behet llaf per nje pelqese kolektive... ndaj dhe prodhuesit i punesojne.

ps. e do linkun se e gjeta smiley  smiley

 

kur thua "kolektive" cfare nenkupton? kolektivin e peshkut?

sepse kur dikush afirmohet, afirmohet gjetiu, pavaresisht perkrahjes apo pelqimit te peshkut. pra e merr diku tjeter verdiktin.

tani kush e mban ate standart? qe mund te jete i padrejte kur e gjykon ti(ose une, ose ndonje tjeter).

nganjehere e bej une kete gje. dhe qellon qe personi i interesuar dhe i afirmuar te jete prezent ketu kur e bej. ndodhin ca dukuri te cuditshme, ca reagime egzotike. smiley

te detyrohem nje sqarim ketu, qe me sinqeritetin me te madh, nuk e kisha fare fjalen te keto lloj dukurish. dmth, nuk doja te dilja tek ato. po i perdor si shembull "fluturimthi" me shprese qe nuk do merren per sindroma akute. smiley

Jo, jo Peshkun, smiley

peshku eshte kafeneja e preferuar si dhe tryezat e preferuara ku vijne njerez te preferuar. e kisha tek bashkesia ne koncept. tek bashkesia e pafund e lexuesit dhe e librave/veprave ne kohe - te dyja virtualisht te pafundme ne gjeresi (numer) dhe thellesi (kohe). ka nje dinamike pothuaj bizarre te pelqyerit ne kohe te veprave konkurruese. nje veper qe pelqehet nga nje brez del kot me vone dhe e anasjellta (kujtoj c'thoshte shopenhaueri per shekspirin). tani shija dhe njohja jane dy kategori te ndryshme qe ne thelb (njera eshte estetike dhe tjetra filozofike) dhe gjithe ndrydhja vjen se ne duam ti saldojme bashke ne nje kontinuum keto dy gjera thelbesisht te ndryshme. Ama duhet thene qe shija (gustoja) nuk eshte nje entitet ne hava, ndikohet shume nga njohja. eshte pikerisht ky ndikim i ndryshem ne baze nivelesh te ndryshme te njohjes, qe i ben te krahasueshme (sado unfair te duket kjo) shijet.

kush e mban standartin? Me duhet te them qe nje "banner holder" nuk ka, besimi ne dheniet e cmimeve po bjerret me katrorin e kohes, numri i shitjeve dhe fenomeni bestseller eshte minuar keqas nga justin bieber dhe dan brown si dhe nga numuri i pafund i klikimeve mbi porn... pra, Zot, pergjigja eshte a) "nuk e di", dhe b) njerez te cilet individualisht i besoj/vleresoj shume... une i kam te ketillet psh... nuk i besoj verbtaz, por marr rrugen qe me thone... dhe te shumtat e hereve i kam bekuar smiley  e ketu eshte magjia e kesaj...

besoj se po kuptohemi ne kete pike. dmth gjerat mbeten subjektive. dmth edhe pasthirrmat tona eksklamative ne pro apo kunder dikujt/dickaje, mbeten ne kornizat e subjektives.

njerez te preferuar? te kujt? te vetepreferuar? une jam nje nga ata qe vijne ne peshk. cfare i preferuari qenkam une? nuk ka dite emo qe nuk mendoj te mos kthehem me ketu... thjesht me duket sikur kam lidhje pak me ate cope shqiperie andej; perpos lajmeve dhe mashtrimeve dhe ngjyrosjeve apokaliptike qe i behen situatave dhe ngjarjeve aty... po ja qe vjen dita e neserme. dhe cikli rifillon.

gjithsesi, do desheroja qe ta shihje ate qe ke thene me siper me syzet e komentit ketu qe po i pergjigjem une tani. jam i bindur qe do thoje dicka me te rafinuar. dhe kjo eshte me magjike.

Ka shume barcoleta me keto cmimet dhe shkollat "jashte shtetit".   E kuptoj shqetesimin per kete fenomen megjithese nuk me duket i ri.  Thjesht ka evoluar.

smiley je shume i keq Emo (ne mnyren tate dmth)

Nuk kam kellqe tja nis nga themelet.. Kush eshte tu i dhene doren e dyte, te trete etj. te bojes nga jashte a mund te me shpjegoje se cka brenda?

Lira, meqe ti s'po ma thua, apo s'ke mjaftueshem komente per te ma thene, po ta them une:

Toli denoncon Stanin per prishje figure ne moshen 16 vjecare, duke qene se ky i fundit ka shkruar nje artikull sa nje rrip ku denon fenomenin e heqjes se nxenesve nga lendet e shkencave shoqerore me qellim pergatitjen per olimpiade shkencash ekzakte, duke permendur si shembull ilustrativ shkollen, mesuesin, rastin e Tolit. Stani eshte kunder se ashtu e mendon ai demtohet formimi i pergjithshem i robit (shume liberal Stani), se nuk citon ndonje artikull shkencor apo fjalim te Enver Hoxhes me kete rast (shume gabim Stani). Ja pra perse Stani qenka sipas Tolit nje qen bir qeni, nje maskara e nje mashtrues, nje spiun, e se c'ishte nje fjale qe mbaronte me -aq, e detyrimisht edhe gruaja e tij kishte po keto atribute, por ne femerore.

Qe ta marrin vesh edhe ata qe s'e kane marre smiley.

Une u sqarova per vete.. smiley thenks dhe shnet..

 po he si vendose? kush e ka fajin, stani, gazetar i famshem, i talentuar aq shume sa nuk kish tjeter vec tij , apo ai 16 vjecari qe ashtu si Stani vinte nga fshati dhe vetem me forcat e tij, dhe vetem me forcat e ti, po e perseris, dhe pa i rene kujt ne qafe fitonte olimpiadat.

p.s. tropizma, sa kam qeshur; ne komentin tend ''stanin '' e lexova gabimisht si ''stalini''. 

po stalini c'hun ketu mendova?

lira s'ke faj se kur permendet enveri pernjehere ngrihet fantazma e stalinit.

po ke nje detaj gabim te historia, qe toli s'e kishte fituar olimpiaden (me dy mendje e kisha ta thoja apo jo kete, se mos me qendis ndonje artikull i zoti i punes).

Gjithe ky denoncim publik pa corpus delicti mbetet minimumi ne kuader te mitomanise, maksimumi ne ate te shpifjes. Keshtu qe Z.Ilir/Ilia, nese s'deshiron ta ndieje veten te sulmuar pa te drejte, do te duhej se pari te vendoste shkrimin e gazetes (ate te L.Stanit) perkrah akuzes qe ngre. Dhe se dyti, por jo me pak e rendesishme, te ndertonte ndonje hipoteze rreth ngjarjes.

p.s. Nese, pastaj, shkaku i gjithe ketij idhnimi eshte vendosja e familjes se L.Stanit dhe se shoqes ne NY, apo poezite e Leshanakut ne angl., zoteria duhet te informohet me pare, sepse ndoshta s'eshte e vertete qe familja ne fjale jeton vertet atje.

Sa per poezite e Luljetes, e c'jane ato perpara kontributit dhe suksesit Tuaj z.Ilir/Ilia?

nji sek tani se linket me gazeten e skanume ai i vuri me lart. Qe aty "zbulova" dhe qe emrin e kish pas Ilir.
Tjeter, ky gishtin ja ka drejtu fajtorit dhe provat i ka bo publike dhe, sic ma permendi njoni ktu, duhet me pas parasysh qe ne province, kto gjona shifeshin me lente zmadhuse dhe une nuk e kam te pamundur me besu se Ili(r)/a e ka pas jeten te veshtire pas ktij artikullit por do ishte qesharake me e trajtu ndryshimin ne konsideraten e msuesve per Ilian si persekutim politik dhe si rrjedhoje, me kerku denim publik te Lazer Stanit.
Pa kalu pastaj te fakti se ky nuk mjaftohet me Lazrin po perfshin ktu edhe familjen e tij dhe pa anashkalu faktin tjeter qe ky i konsideron barbare gjithe shqiptaret e Shqiprise dhe prej ksaj ka ndryshu edhe emrin...(dhe ket e thote nji qe paska Phd).

une s'e kisha lexuar gazeten, tani e pashe. mu neverit me keq ky Stani ( me c'kam degjuar dhe me pare). tamam tip i ndyre qe lufton te dobtin, te pambrojturin. e gjeti t'i nxjerri emrin nje 16 vjecari te pambrojtur. turp! dhe po, i ka shkaktuar tjetrit shqetesim te madh. dhe po, kjo tregon sa karakter te keq ka ky stani.

bredho, t'i ndajme gjerat. lere c'thote ky per phd-te dhe nderrimin e emrit. nje gje e thote tamam: shqiperia eshte nje cmendine e madhe ku ca te cmendur jane vene ne krye.

Br3dh, une gjykoj shkrimin aty siper ne krye te faqes, se lexuesi ate shikon. Kjo moda e pergjigjeve nga artikullshkruesi, bashke me informacionet plus, eshte luks qe ta jep blogu pastaj.

Tashti per ta zgjatur edhe nje cike punen, kur dike e pyesnin nje here e nje kohe se cfare kishte mesuar nga jezuitet, ky dikushi pergjigjej: "aftesine per te qene i kontrollueshem". Qe s'eshte gje e vogel, sepse nenkupton te folurit/te shkruarit/te vepruarit thjesht dhe qarte, kontrollueshem pra. Shpesh gjerat jane te nderlikuara dhe eshte e veshtire te shkruash thjeshte, pervecse eshte aftesi qe s'arrihet kollaj. Por verifikueshem, nje njeri qe merret me Shkence si mesje Ilia ketu me siper, e ka per detyre te shkruaje. Per ndershmeri ndaj logjikes formale se pari.

rrezik s'e ka pas fare keq ai Lazri kur ka shkrujt ket artikllin. Ilia (ish-Iliri) mund t'ja ket var vertet torben gjuhe-letersise dhe i eshte perkushtu pasionit te madh, matematikes.

nje gje me cudit, se sa te thjeshte e kemi ti thomi te tjereve, ti harro/fal kete, ti harro/fal ate....

let tu dale boja ketyre zarave te partise, si atehere e si sot....ky anashkalimi i mekateve, sado te vogla, i ka bere njerezit te papergjegjshem...s'ka pergjegjesi personale, as qe me duket se ekziston mes shqiptareve. S'ka as turp, as brerje ndergjegje...

 Shiko tani Fin se ti ngrite disa ceshtje parimore qe me ngacmuan perseri. Per mua, pervec faktit qe na beri te kalonim nje pasdite te kendeshme me qyfyre, mendoj se telat qe prek Ilir-ia me kete fleterrufe nuk jane dy sa te nje ciftelie, as gjashte sa te nje kitarre, por nje harpe e tere. Ja ti them une ca prej tyre me thuaj ti ku kam qelluar, ku kam gabuar e ku kam harruar.

1- Denoncimi - kaq ne mode keto kohet e fundit. Pra personi qe nuk e hedh nje ceshtje per gjykim publik, por denoncon duke e quajtur vehten apriori si viktime dhe personin tjeter si fajtor. Ngjarja ka gjithmone vetem nje ane, nje tregimtar (akuzues) dhe lejon vetem tifozllek, pro ose kundra. Mua me kujtojne ate fletrrufete qe viheshin dikur tek xhamat e dyqaneve te rruges se Durresit. E vetmja gje qe mungon eshte qe te pikturohet edhe personi i akuzuar me favorite te gjata, pantallona kauboj dhe mundesisht nje cigare qe nxjerr tym ne goje

2- Komunistizimi - Gjithmone funksionon ne distance te afert. Nuk ka nevoje per fakte, ose ato nuk perfillen. Mjafton qe personi te kete jetuar ne periudhen 1945-1990 dhe ti mund ta futesh ne kete kategori. Nuk kerkon njeri tesere partie, ndersa dosjet jane akoma sekrete. Kjo te garanton menjehere mbeshtetjen e nje grupi te caktuar tifozash. Eshte si te shkosh ne stadium e pas nje goli te diskutueshem te bertasesh: le ta gjykojme, le ta gjykojme. Sa shoke do besh? Asnje. Po po bertite "Gol" apo "Anallim loje" ja ku e ke menjeher gjysmen e stadiumit me vehte.

3. Hakmarrja - deri ne brez te shtate, sic bente dhe Enveri. Falja dhe harrimi jane mikroborgjezizma, burrat marrin hak. Ose sic thote Iliria "s'ka gje, nuk dua kale per vete, vec ngordhja kalin hasmit"

4. Pordha me rigon - Me nje llaf une mund te dukem si budalla, por ne fakt jam me fame boterore, kurse ti po plas nga zilia. Tani c'te thote peshkisti i gjore? Kokrra misri na hedh nga siper, kallep misri do te te pandehim. Se mos leshove trendafile e te quajtem shalqi (apo karpuz si i thone Iliat)

Ne vija te trasha keto, se po te hysh ne te hollat pastaj komente te tipit pse e the keshtu e pse e the ashtu, vazhdojme gjer per Kershendella. 

 

Po pra, Iliat si Heronj te kohes sone, leteratyre real-soc, pa humor e ironi, thjesht me peshen e fajit qe çasti historik e ve si bombe ne tavoline, i heq siguresen dhe ata qe jane ulur per te ngrene sille e shkojne jeten me lojen e kalimit te bombes tek tjetri. Gostia e bombes nga Toshkeza.

plasen diplomat ketu apo me duket mua smiley  ore kujdes me phderat se kshu do finishoni looooooooooooool

Ore PF..ky thote "Nuk dua Atdheun (nuk jam patriot), por jam Pro-serbian, ndersa ju analizoni variantet e mundshme!!!!!

Mua qe jam nje bari i rendomte qe mbashtroj vetem dele shqiptare, me mbeti mendja qe ky eshte pro-deleve-serbe.

Te kishte ndonje preference per Labet, Kavajsit apo Elbasanllinjte edhe mund ta kuptoja. Por Hane-Serbi??? Po pse mo Ηλια te pelqen Serbi???? Po nuk te dalin pepinot mo?

Po si mo Ηλια te peshtiroset Shqiperia ty mo ??? Po shiko c'ke ngrene a derezi, ndonje luge corbe, dhe te peshtiroset gjithe jeten ..Ηλιαααααα

Vafsh ne ...Mars o ish-Ilir, dhe mos u kthefsh!

Hej, po nje akt te vogel pendimi nga Lazer Stani a nuk mund te ishte dicka komplet shfryrese ne kete situate. "Me falni o njerez per kumbullat qe kam shkruajtur. Nuk ndihem krenar per c'kam shkruar dhe shpresoj te me gjykoni per punen time te tanishme....baj baj "

se po na del cdo kryetar kooperative apo gazetar i zerit te rinise (po rinia PDiste/PSiste, kane 'organe' shtypi me sot?) e te kerkoje mos-hapje te dosjeve smiley

Poooo, edhe ta lyeje koken me hi biles, plus ndonje larje kembesh Ilias me mirre dhe tharje me floke. Apo s'eshte edhe katolik Lazri. 

jo po te dale disident lazri tashti .... kercente valle ne goje te ujkut, dmth

 Tani, meqe jemi ne nje pike kruçiale te diskutimit te hakmarrjes dhe formave te saj ne jeten njerezore, personalisht do te rekomandoja shume fuqishem qe te kthejme ate rubriken e Klubit te Librit me nje liber qe eshte prere si me gershere per ca tipa te PPU. Mua personalisht me ka bere goxha pershtypje.

Libri eshte ky

Eleni

Kushdo qe ka kindle mund ta download. Mund ta huazoni edhe tek librarite e lagjeve apo ku di une. dhe po se gjeten te gjithe, do te mesojne nga diskutimet. 

 

Tema:"A devoted and brilliant achievement." The New York Review of Books

In 1948, as civil war ravaged Greece, children were abducted and sent to communist "camps" behind the Iron Curtain*. Eleni Gatzoyiannis, 41, defied the traditions of her small village and the terror of the communist insurgents to arrange for the escape of her three daughters and her son, Nicola. For that act, she was imprisoned, tortured, and executed in cold blood. Nicholas Gage joined his father in Massachusetts at the age of nine and grew up to be a top investigative reporter for the New York Times. And finally he returned to Greece to uncover the story he cared about most -- the story of his mother's heroic life and tragic death.
*Vendi pertej Perdes se Hekurt eshte nje kamp perqendrimi ne Shkoder ku komunistet greke i internuan si armiq. Historia eshte real life story e autorit, emrat jane te gjithe reale dhe te pandryshuar.Leme dy jave per te gjetur librin, dy jave te tjera per ta lexuar, dhe pastaj ta diskutojme.Penar, Fin, Vullnetaret e Frontit! Pleaseee!

i wish i could speak.

 Tamam per kete aresye propozova kete liber vecanerisht. Kam idene qe shume vete qe nuk e kane lexuar, pasi ta lexojne, do te thone te njejten gje.

I will get it

Kete librin e kam lexuar para shume kohesh dhe eshte vertet shume interesant.   Sec kam nje frike qe do dale ndonje te na e "demaskoje" N. Gage si perkrahes i Vorio Epirit.  Otherwise, great choice.

S'ka nevoje te demaskohet, se ai prekrahjen nuk e ben fshehtazi...

do dale ndonje te na e "demaskoje" N. Gage si perkrahes i Vorio Epirit.

Kjo ishte me sarkazem?

Kjo do te thote qe do kisha shume deshire te diskutoja librin pa diskutuar bindjet e autorit.

Dhe ironikisht ishe ti e para qe permende bindjet e autorit...

Gabim bera.

Te them te drejten s'e kam lexuar librin (ende) por nqs libri eshte per nenen e tij nga Vorio Epiri, do jete ca e veshtire te mos diskutohet.

Jo nuk ka te beje fare.  Eshte ngjarje shume njerzore.  Me vjen vertet keq qe e permenda Vorio Epirin.

Interesant duket PF. Do te shoh mos e gjej ketej. Flm per sugjerimin smiley .

na shkallmoi shpirtin. E kam kap dy here veten me syte plot.

PF ka nje point! Dhe ky point eshte qe koha nuk ngrin ne pikat e nxehta ku padrejtesi te lemerishme jane kryer, dhe se institucioni i faljes nuk eshte nje shpirtmadhesi bosh, por nje menyre jetese. Sepse koha eshte e verber ne ate qe jeten e vazhdon dhe e komplikon me nderthurje te reja, te cilat po te priten me shpaten e se drejtes se kohesh se shkuar - ver re te drejten si funksion i kohes - do vere ne vend nje drejtesi duke shkaktuar plage te tjera. E drejta eshte mizore sepse nuk vjen e thjeshte, e paster dhe e paperziere ne menyra te pazgjidhshme me elemente qe jane patjeter kompromentues dhe per dreq me lart ne hierarkine e te drejtes. Vajza e kriminelit! Me e forte se Athinaja! Po pra, e drejta eshte e infektuar me jete dhe me virusin e tmerrshem te dialektikes. Ne ket kuptim, screw it!

Flm, Jul!

 tamam fjalim phd-je. po Gage s'eshte bere njeri o burre i dheut. gage ngrihej kundra amerikes kur nderhynte ne kosove. gage eshte gati te beje, ate qe bene serbet, ne jug te shqiperise. kjo s'do te thote qe mos ja lexojme librin. lexoje, lexoje se mire te ben po mos u genje shume nga nje liber gjysem fikshen dhe gjysem real.

 Filmin nuk e kam pare Emo, po libri eshte i mrekullueshem. Eshte jete bruto d.m.th, si ai fustani me llokma mishi i Lady Gagas.

well, it was worth it. per gjithe atmosferen dhe setting-un. ndonshta nje jo-ballkanasi s'do i fliste kaq shume. por mua me foli dhe shume fare biles.

 Eh, klarineta eshte brenge e gjalle! Te them te drejten, kur kam pare W. Allen per here te pare t'i bente klarinetes , mendova me vete: Po ky po tall menderen me ne apo si. U be Udi (me Dabellju) per klarinete!

i kam pare nje tour ne europe, mbaj mend kam qene ne austri. kishte nje gje narrative klarineta e tij, dicka prej te folure njeriu, s'di si ta them, me mbarime te spikatura te sekuencave, sic eshte nje e folur me temperament. me ka mbet ne mend. po e kerkoj ne tube nje here mos i gjej gje...

Sipas teorive te "rratheve pas hedhjes se gurit " kuptohet fare mire perse Leke Plepi ka aq shume fansa .

ky eshte i njejti gejxh dmth ai vete, vete ai? se po qe ai qe them une se eshte me siguri genjen. ky hyn ke shoqeia e ngushte e berishes.

Se mora vesht arsyen, pse keshillohet te lexohet " Helena"  e Gage.

Per ato "burra" qe jetojne ne amerike dhe kane lene familjet e tyre ne shqiperi, apo per njohjen e krimeve komuniste !

Ne shqiptaret , qe nuk njohim se çfare ka qene ( dhe eshte) komunizmi kemi nevoje te lexojme Gagen.

 

uah uah uah sinqerisht me ke habit !!!Po lus Zotin mos te kem thene ndonje llaf para 16 vjetesh ,mgjs kam pas nje ne klase qe i therrisja ''kafshe''(se me bezdiste ne fakt) ...thua rri me pret ne ndonje qosh me thike ne dore brrrrrrrrrrr

 Dmth. Varet. S'eshte se i mbajme mend te gjitha. Por kjo qe beri ai ishte fare e ndyre. Profesori im i kishte bere nder. Lazri na afrohet si i bukuri shejtan te stacioni i autobuzave dhe na ben gjemen. Tani ben si i persekutuar. S'besoj te kesh thene ndonje gje kaq me zarar para 16 vjetesh se do ta kishin thene c'bere. Lazri e di c'beri. Me tha nje gazetare qe u interesua njehere per Lazrin ne Biblioteken Kombetare, kete pune ka Lazri. Lart e poshte me thashetheme, duke ngaterruar njerezit qe s'mund te mbrohen.

 ....prape ti........po si te del kjo kohe, meqe merresh me pune te medhOja, te merresh me staner mer jahu........po shko ore se po te presin ato universitetet, se kon zone radhe per ty......apo do qe te jesh protagonist ketu......

Mos e kij merak, jam njeri me 1000 talente, i perballoj dhe 2 universitete amerikOne qe kane zene radhe per mua, dhe t'u jap xhevap arnauteve. Vetem Lazrit t'i nxjerr bojen se eshte shume e rendesishme per mua. Ai me beri te famshem me 16 vjec, une jam betuar se da bej te famshem (ose famekeq) per pleqeri. Kjo eshte vetem shija e pare. Da shohe Lazri sa nalt d'ia qis zanin.

kto arnautet jane rrace e keqe Ilia...i fusim naj dore paidhaqe ne plako? dhe n'fun fare nji frappe e masanej ik e grricu se na cave torovelen.
(m'thuj si e do frappen)

Arnautet mund te jene dhe rraca me e mire ne bote, por pervoja ime tregon ndryshe. Une ne zgjedhjet e mia do bazohem tek pervojat e mia, jo tek te tuat. S'pranoj paidhaqe dhe frappé nga ti. Te lutem mos e merr per fyerje, po te ishim njohur ne rrethana te tjera d'i kisha pranuar.

what's your damage bro? why are you so angry? who with? smiley

Dmth, une kete historine e Lazrit s’e kisha harruar se qeni qe te kafshon s’harrohet, por e kisha lene. Kur lexova online “poezia me shpetoi shpirtin,” m’i beri nervat kacurrel dhe iu betova “ta shpetoj une shpirtin ty.”

Sa keq, zoteri, sa keq!  Vazhdoni te harxhoni energjite tuaja te cmuara ne historira te pavlefshme, kur nderkaq bota e madhe e shkences pret diku ne qoshk, e mjere dhe e lene pasdore, nga ju si shkencetar me fame boterore qe jeni...

Zbojeni djallin qe ju vjedh kohen e cmuar e mos lini ne terr informativ njerezit profane qe presin zbulimet tuaja me fame boterore si shkretetirat tokesore shiun qiellor.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).