STUDIMI-PUNA-04_tn_18.jpg (240×180)Shqiptarët harxhojnë mesatarisht vetëm 4 orë në ditë për të punuar, ndërkohë që flejnë mesatarisht 9 orë. Në një studim të kryer nga INSTAT, ku janë marrë në shqyrtim për një vit  2250 familje është evidentuar se meshkujt jo vetëm harxhojnë më shumë kohë për punë të paguar ne krahasim femrat, por paguhen te pakten 35 % me shume se gjinia femerore, per te njejten kohe pune. Ne kete studim tregohen se 95 % e grave dhe 39 % e burrave merren me pune shtepie, kujdesen per femijet, pergatisin ushqimin dhe bejne pazarin. Ekspertet kane analizuar diten e nje familjeje normale, ku rezulton mesatarisht se  rreth ores 23 te mbremjes  te pakten 40 % e burrave shkojne per te fjetur dhe 60% e grave jane duke bere pune ne shtepi.

Meshkujt shqiptare kane me teper kohe te lire per t’u marre me veten apo per te pare televizor, ne krahasim me meshkujt ne Norvegji, ku puna ne familje ndahet njesoj mes dy partnereve. Nderkohe ne Itali burrat harxhojne me shume kohe per punet e shtepise sesa grate. 

79 Komente

 Burrat nene hije,

lozin kuvendojne

pika qe s`u bie

se nga grate rrojne !

 

Ismail Kadare smiley

Ehhhhhhhh, ky eshte fakt i ditur ne shqiperi qe ne kohen e qepes!!!! Mos ta marrin per ters ata qe jane burra zamani ketu ne forum.

Edhe hajde e martohu po deshe me femra te huaja smiley

Mu kujtua ajo barcaleta: "eh mi motra diten e pare spashe gjo, as diten e dyte jo, po diten e trete sikur mu hap icike ky syu majt" smiley

Nderkohe ne Itali burrat harxhojne me shume kohe per punet e shtepise sesa grate.

Hmm, si gabim duket kjo. Nga një shkrim i qershorit tek revista New Yorker, thuhet: 

The average Italian woman does twenty-one hours of housework a week, while the average man does four.

 Top channel thote gjithmone te kunderten.

Meshkujt shqiptare kane me teper kohe te lire per t’u marre me veten apo per te pare televizor

jo or jo, ne kohen e lire  merren  te tjera.smiley

na marrshi pleshtat! u bete ju te flisni.

shyqyr qe NE meshkujt JU hapem syte dhe JU mbushem mendjen per emancipim, dhe filluat JU te flisni pa teklif te NA quani me dembele.

edhe po te jemi me dembele na lumte. mashkullit i shkojne keto gjera.

ikni lani enet aty, dhe ato... corapet, corapet. smiley

edhe po te jemi me dembele na lumte. mashkullit i shkojne keto gjera. smileysmiley

 

sa shume u preke zotrules, chill smiley

asgje e re nga horizonti vetem  taljont po me habisin pak ..

Nderkohe ne Itali burrat harxhojne me shume kohe per punet e shtepise sesa grate.
 

Ja e shumta fusin PlayStation-in ne kuti e bejne gati per neser smiley

Dhe italianet kot bejne po he, sa me rene cik ne sy smiley

' Shqiptarët harxhojnë mesatarisht vetëm 4 orë në ditë për të punuar, ndërkohë që flejnë mesatarisht 9 orë.'

Hajde jete, hajde!  Laughing

qe nga titulli, e shof se ska nai gje te re, apo qe se dime

perse ta lexosh smiley

Ky nuk eshte fakt qe na gezon ..smiley

Ps. Do doja nje titull te tille per shembull :"Femrat i bien qylit dhe bejne palle ariu, me shume se meshkujt". Te benim qejfin ne pa ,le te na shanin .smiley

gjes gjes. smiley

gjesi,gjesi .smiley

po ju vete keni thene qe punet e shtepise i keni qejf!!! vete keni qejf te lani rrobat, te gatuani... e ne jua leme keto detyra se duam qe te beni qejf dhe te argetoheni, e jo per t'ju shfrytezuar. smiley

ku i lashe ato corapet e tjera mer...

shiko, jane te ndara qejfet ne kete bote. meshkujt i bejne qejfet tjeterkund dhe tjetersoj. ju femrat - sic e kemi zbuluar ne meshkujt pas mijera vjetesh qe ju kemi studjuar, i keni qejfet duke bere pune shtepie. rajt? smiley

Or ti ,me cilat lloj grash na ngaterron ti ne ?!  Do kesh pare  keto dite ndonje dokumentar ,per qejfet e grave gjate mesjetes ,se tani kane ndryshuar qejfet .smiley

Mo m'i kujto ato corapet ,se i kam alergji .smiley

PS:C'fare qejfi beni ju meshkujt, qe ne se bekemi  dot ?!.smiley

Pse, paska LLOJE grash? Laughing

hmmm Laughing

he! ja ku qenkan... te atletet! po nuk i shqitkam dot. Laughing

me duket se u dashkan lare megjithe atlete. Laughing

psh, kete lloj qejfi. Laughing

Ky lloj qejfi,ju sillka shume ne qejf juve ?! .smiley

PS:Meshkujt shquhen per mungese fantazie .smiley

Po ti e kishe para syve dhe nuk i re dot me te e t'u desh te pyesje. Laughing

neve na mungon fantazia?

Me duket se ne fantazuam te paret per emancipimin tuaj. t'ju nxirrnim nga shtepia te merrnit pak ajer se u myket brenda. Laughing dhe do ti? mezi ua mbushem mendjen!!! LaughingLaughingLaughing

Per cilin emancipim, kontribuat juve ,mo ?! .:0

Ju thjesh liruat cik litarin "e skllaverise  " qe vete e kishit shtrenguar .smiley

smiley

hmmm

edhe litaret ne i kemi shpikur. smiley

rri tani o venuske, se mezi ju emancipuam. te lutem shume. na u deshen shekuj qe t'ju mbushnim mendjen qe ka nje bote te tere jashte mureve te shtepise. smiley

PS: nuk kontribuuam, e beme te gjithin vete! smiley

 Ne nje teme tjeter thate qe grate kane me shume tru se burrat, e mire,ai qe ka tru punon se ai qe nuk ka tru rri kot,tani kjo me mundon mu,te rri kot apo te kem tru,por me sa e kam pare veten time une keshtu ne pergjithesi me duket se i kam te dyja.

c'ja fut kot! LaughingLaughingLaughing

shif si talletLaughingLaughingLaughing

Shqiptarët harxhojnë mesatarisht vetëm 4 orë në ditë për të punuar, ndërkohë që flejnë mesatarisht 9 orë. 

Kemi edhe aneksa! Lum ne per veten!

me siguri e kishe fjalen per ankesa! smiley

Po kush ju thote dembele ju ore aman? Ncncnnc kush eshte ai qe ju thafte goja jarebi...po ju dhe gabimet ortografike ne vend i gjeni, sikur 500 faqe te jete shkrimi smiley 

ankesa doja te thoja...ke te drejte smiley 

shiko edhe spelling-un ne burrat po ua korrigjojme .. dhe na quani dembela po deshet! kemi fakte ne! smiley

ejnt dhet dhe truf bro. smiley

Si urdheroni!!

Kafe, raki deshironi? Keni ngrene mengjes apo t'ju pergatis diçka shpejt e shpejt...nuk mund t'ju leme pa buk, ju jemi borxhlije perjete! *rolleyes*

Sa mire! Ehh sikur t'a kuptonin te gjitha grate detyren e tyre ashtu sic e kupton ti! smiley

u bene qoftet? smiley

rakine na nxirr ate te miren. ate te gjirokastres. smiley

kemi gjize ne? smiley

 

Para ca vitesh me pushime ne Shqiperi ne vere! Ngjitur me vendin ku po pushonim ishte nje cift nga Ballshi ne te 50-tat. Sec po i pelqente muhabeti me mua qe diten e pare! Diten tjeter ne mengjez me trokiti ne dere ne oren 6 te mengjezit "Ehh ore akoma po fle ti gjumash! Hajde ore se u ftof kafeja."

Une ashtu me sy gjysme te mbyllur se nuk doja ti prish qejfin shkova per kafe! Gruaja i kishte bere kafet, kishte mbushur gotat e rakise dhe kishte lene nje shishe 1/2 litroshe me raki ne tavoline.

Sa u ulem ne tavolinen e ballkonit gruaja i tha te shoqit "A jeni ne rregull ju se po shkoj te fle edhe pak?" I shoqi i tha "Ne rregull jemi ne, shko fli ti, se po te na duhet ndonje gje te therrasim!" smiley

epo te ka faj lulka?

keshtu eshte, se ngaqe jane eksperte ne punet e shtepise sa i bejne dhe me symbyllur(merita jone kjo, meqe ra fjala smiley), shkojne e na fshehin gjerat neve... jo rakine, jo ato te ngrenshmet... e merr vesh ca na bejne? ne nuk ua prekim kurre gjerat ketyre... - dhe thone pastaj qe ne meshkujt jemi territoriale! po neve mezi na kane more, se i mbajme me kimet dhe në* pellembe te dores.

uejt e minit! per ate me asterisk nuk jam shume i sigurte... eshte "në" apo "me"? - gjithsesi, ju get maj point. evriuan gets maj point hier. smiley

aj get jor point! smiley

dhe nje histori tjeter perpara se te iki te bejme pak pune sepse 4 ore pune kane mbetur nga dita e sotme  ... qe te jemi ne rregull me sondazhin dmth smiley

Erdhi per vizite ne Mbreterine e UK-ut nga Shqiperia(Tirana) nje miku i mikut tim qe po e quaj Zeqo. Qe thoni ju Zequa eshte goxha burre me emer ne Shqiperi dhe njihet si per burre me edukate dhe i civilizuar! Qendroi tre dite ne Londer dhe pastaj shkoi per nje vizite ne Norwich tek nje miku i tij profesor(anglez) i cili e kishte vizituar Zeqon disa here ne Shqiperi.

Zequa fjeti nje nate tek shtepia e profesorit. Diten tjeter mbasdite u kthye ne Londer dhe miku im, Zequa dhe une u takuam per nje kafe! E pyeta Zeqon - He si ja kalove me profesorin?

Zequa duke shtremberuar buzet tha ... po ja beme goxha muhabet po me thene te drejten ai nuk pati aq shume kohe te ulej me mua ne tavoline se na sherbente!

Ne pergjithsi kaluam mire tha ... por mua sikur me shijon me shume kur kafene ma ben e zonja e shtepise! smiley

PS. ngjarje reale! smiley

Femra ....pa femren ju meshkujt nuk rrini dot ,prandaj kot vazhdoni me kete rrefren shekullor  .smiley

PS: Zoti e kuptoi kete gje ...prandaj e krijoi femren .smiley

smiley

 Meshkujt jane arsye, femrat jane instikt smiley

Ps: prit tani sa te zgjohen feministet  e pertej antlantikut smiley

Meshkujve s'ju ka ngelur me asgje per tu mburrur smiley

yet, ngado qe te silleni, prape te ne perplaseni. 

ju kemi juve moj per t'u mburrur! pse qorton veten tani? uh, po dhe kjo eshte cilesi e mire e jona tani, apo jo? kemi dhe xhentilesen te pranojme fakte te tilla, shpeshhere jo realiste. smiley

si ka thon i modhi P.J. O'Rourke, "without men civilization would last until the next oil change"

smiley  O Zoto shyqyr qe s'jemi homo dhe lesbike qe perplasemi te njeri tjetri smiley por, kur ke dhe keshtu burrash gentil me mir  akoma smiley

 smiley

Ka lezet .smiley Ju jeni per shtepi ,jo keta te PPU-ja .smiley

smiley

mos me hajde varavingo internetrave ti... ec na bej kafene aty. smiley

  Te befte mire ..smiley

smiley

mmmm, me meze brenda. smiley

ngriu ma sill ketu tani. ca pret, te shkoj une deri te tavolina qe ma ke lene 2 metra larg?

tani ika megjithmend.

ciao. 

ik , ik !Dembel hesapi ,perton te eci 2 m .smiley

Per mos te bere 2m ,iken e ben 2 km. Mashkull ,hesapi .smiley

smiley

xhentilesen xheni, e shpikem ne burrat. edhe fjalen e sajuam ne gjini femerore.

nuk e quaj dot perplasje kete. ne meshkujt jemi shume dembele qe te perplasemi. smiley

ju uroj nje dite te kendshme smiley

Burrat nuk jane dembele vetem se pertojne nje cike fare, se kur vjen puna te gjuajne femra jane te paret ne sulm.. smiley

 Kena kalu ne vend te dyte sic duket,jeni bo ju te parat per sulm.

 ''''Ne kete studim tregohen se 95 % e grave dhe 39 % e burrave merren me pune shtepie,'''

Po te llogarisim se mbi 50% jetojne ne fshat dhe normalisht s'bejne asnje pune shtepie qe s'ka lidhje me ndonje rregullim,suvatim, meremetim e gjera te ngjashme, i bie qe ky 39% te gjendet ne qytet, dmth 78% e burrave ne qytet merren me pune shtepie.

Ky 5 % i grave qe s'merren me pune shtepie po ashtu gjendet ne qytet, c'ka e redukton ne 90% per grate e qytetit.

Keshtu duke marre te mireqene qe ne fshat, shtepia eshte nen sundimin e plote te grave, ne qytet kemi 78% te burrave dhe 90% te grave qe merren me pune shtepie, pra jemi afer barazise.

Perndryshe duhet supozuar se edhe burrat ne fshat veshin perparese.

kta paskan publikuar statistikat e brendshme te INSTAT

Teme limonate si per vere smiley Po mire, kur grate sipas peshqve u dashkan si te qemotit, po burrat, si duhen valle?

Ja si tha... Big Grin

Where have all the good men gone and where are all the gods?
Where's the street-wise Hercules to fight the rising odds?
Isn't there a white knight upon a fiery steed?
Late at night I toss and I turn and I dream of what i need

I need a hero
I'm holding out for a hero till the end of the night
he's gotta be strong and he's gotta be fast
and gotta be fresh from the fight
I need a hero
I'm holding out for a hero till the morning light
He's gotta be sure and he's gotta be soon
And he's gotta be larger than life
Larger than life...

Somewhere after midnight
In my wildest fantasies
Somewhere just beyond my reach
There's someone reaching back for me
Racing on the thunder and rising with the heat
It's gonna take a Superman to sweep me off my feet

I need a hero
I'm holding out for a hero till the end of the night
he's gotta be strong and he's gotta be fast
and gotta be fresh from the fight
I need a hero
I'm holding out for a hero till the morning light
He's gotta be sure and he's gotta be soon
And he's gotta be larger than life
Larger than life
 

...po kujt ja tha Big Grin

Behar te mbare, c'thote plazhi?

man == hunter, brings food on the table

dhe ket se ndrysho dot sex & the city smiley

eehhh: http://www.balkanweb.com/TV/index.php?id...

Grate kryejne pune te renda krahu, nderkohe qe burrat emigrojne ose kalojne kohen ne kafen e fshatit. Kjo eshte pamja qe te ofron fshati Liqenas i Korces, ku ende ruhet tradita e shekujve me pare.

shyqyr qe e pastruan njecike temen keta moderatoret tane, se gati ishte nje termet 27 balle te shkalles se Richter te terbuar ketu ne Angli.

si guxoni dhe humbni seriozitetin ne nje teme te ketille, kaq sublime?

venuske moj damlla. po te gjalle e kishe ate zhaben me? e di c'dmth kjo apo jo? - kafja ishte akull!

here tjeter, nese do te me japesh zhabe te gjalle, ma jep azureus. shkon shume me raqine. smiley

Sa me dashke ..o Zot ..sa embel me therret "damlla"!.smiley

E di c'do me thene ajo zhaba ?! ..Kujdes kur shan femrat se ato kane fut djallin ne shishe e jo me nje zhab ne filxhanin e kafese .smiley

T'a kesh mire me femrat ,se vec mire do gjesh ..   smileysi per shembull:

 

Kjo azereus ,c'fare eshte ,qe qenka kaq e mire per ty  !smiley

Venus, dukesh qe je e re ne peshk. Zotua, 3 nder dy goca, u therret "damlla". smiley

Ana H 

Kjo nuk do te thote ,qe s'na "do "te 3-ve .smiley

 

erdhe ti mavri? smiley

Kush eshte mavria ?

kush ja ka rrufitur ajken kesaj? apo kjo eshte kafja me azureus brenda?

cila femer e ka futur djallin ne shishe moj? mos e ngaterron gje me perrallat arabe te djallfutjes ne shishe nga Salomoni? smiley

sa femra kane qene? smiley (meqe thua "ato&quotsmiley

e pe qe nuk vdiqa nga zhaba e do me vrasesh me komente te ketilla?

 askush nuk ia rrufit dot ajkën asaj, tha, dhe u bë 

ja ka rrufit zhaba ..smiley

Degja Zotrules ,se ty s'te mbushet mendja ,por duhet te ishe Djalli ,qe t'a kishe provuar vete ,e te bindeshe ..Femra te tilla ka plot ,me lopate . Normale jo une ,se une maksimumi nje mize kam fut ne shishe .smiley

Ki kujdes nga zhabat ,se ka dhe zhaba helmuese ,mos i nevlereso nga pamja .smiley

Ps:Ato perrallat arabe ,me kane pelqyer shume ne vogeli ,se i besoja .smiley

 

a e shef? mendjen per te bere keq e keni. ti do te me helmosh. prandaj thashe "azureus" aty siper. se jua lexoj mendjen direkt, tre ore para se te shprehesh bile.

po mbete duke u mburrur o derbardhe... po punet kush do i beje? apo ato corapet qe lashe para nje jave te kembet e krevatit, kush do i fuse ne lavatrice? kane zene pezhishka aty, e ti mendjen si te mbushesh shishet me djaj dhe te helmosh engjellushet.

me ato zhabat lajme syte ne, more vesh, mora thuaj. smiley

PS: me cmende me ato pikat dhe presjet qe m'i ve nje ore larg fjales dhe fjalise.

po pse o derbardhe, edhe kungujt e mediave tona(hmmm...gazetaret) i afrojne me shume.

PS2(2 qe c'ke me te) mavria eshte ajo ana. qe ka filluar te mbaje statistika per mua. c't'i bej qe do fshihen keto komentet, se do e kisha thene nje fjale tamam... kam hall se me iken dem me fshirjen. smiley

bobobo sa qahesh ti ! Me thuaj nje here te vetme qe une te kam bere keq ,perjashto kafen me zhabe..smiley  Corapet po si lave dot,flaki ne koshe (une keshtu bej smiley

Per t'u mburrur ,s'jam mburrur ndonjehere ,te pakten jo para teje ,se ti te ben fertele pastaj .smiley

Pikat te kam thene ,qe i kam fiksim .Mo kerko t'a heq kete fiksim ,se m'pelqen .smiley

Pssmileyergoja ne privat  Anes ,ate qe doje t'i thoje .Apo ke frike ,se e fshin Ana  smiley

 

 

ku t'u qava moj xinxifilke? kafja me zhabe me shijoi boll. edhe e dyta. me dhe dhe kafe dhe dreke. shume eficente... smiley vetem sikur mos kishe permendur ate flakjen e corapeve.

po c'ke me anen o derbardhe, lere rehat te punoje me ato shifrat aty... gaxhimixhi.

Me Anen ,s'kam gje ,perkundrazi jam shume feministe dhe i mbeshtes gjithmone . Thjesht nje keshille smiley

PS: Me behet qejfi ,qe te pelqeu dreka .smiley

 

 

azureus. farmak si ca femra qe patrullojne peshkun. smiley

Une farmak ?! 

smiley

Sa shpejt u bene dy ,c'ne ?!smiley

Nuk jane me dembele. Ka ndryshu struktura social ekonomike. Eshte e orientuar drejt sherbimeve, marketimit, ku femnat jane me te favorizume. Gjithashtu, ato jane me te zaptushme, nenshtrushme, shfrytezueshme ne pune, cka i ben me te preferushme nga biznesi fason dhe kompanite call center, qe jane dhe punedhenes te konsiderueshem ne treg.

ah sa pune te papaguar bejne grate e vafraaa,pastaj cohet ``njeri`` dhe thote ``uaa pse nuk u kenaqe ti qe lave,fshive,bere dreken,lave femijet,hekurose,lave rrobat,i ndere,i mblodhe .............., jo po ti s`qenke mire pra``smiley

harrova ca kanali e jep (amerikon apo kanadez)...eshte nji reality show anglez per jeten e romve...shume cool. Intervistonin kto gocat qe do martoheshin ose ishin martu (btw, kto ishin t'gjitha bjonde ose kuqse me quka) dhe m'habiti fakti se duke mor parasysh ku jetojne dhe mentalitetin aty, nuk e kishin problem me pranu se vendi i grus (te pakten, asaj rome) eshte ne shpi...me bo pune shpie, rrit kalamojt, shkurt fare me i ndejt lepe-peqe burrave.
Duhet me pranu se kjo ma mbushi zemren me gezim dhe hare...ne sensin se tradita e hershme nuk ka vdek ala po trashgohet ne venat e romve.
Tani, e keqja ktu ishte se nuk ke shans me mor kshu grash se ato e kishin sakrilegj me mor jo-rom.

p.s. ah po, dhe i gjo qeter: tradita qe ato e respektonin deri ne nji thosh:
strictly no sex prior to marriage!

Ka një shprehje të Hygoit, që thotë: Lavdi Zotit, që gjithkujt i ka dhënë lodrën e vet: gruas i ka dhënë fëmijën, burrit i ka dhënë gruan, djallit i ka dhënë burrin. Gjithsecili ka fushën e vet të lojës. Dhe atje përpiqet më shumë.
 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).