Kryeministri Sali Berisha e nisi mbledhjen e qeverisë duke sulmuar ndërtuesit. Ai tha se Shqipëria po ndërtohet në katër anët, por ka shprehur rezerva për ndërtimet e banesave. Berisha tha se ndërtuesit janë të babëzitur.

“Tregun e dëmton babëzia. Ka ndërtues që kërkojnë t’u shesin qytetarëve të këtij vendi me çmime, në periferi po them, 50 përqind më shtrenjtë se periferia e Berlinit, qytetit më të kamur të Europës. Uroj që të përqafojnë rregullat e tregut, të kujtojnë se fitimi ka një kohë,”- tha Berisha.

Duke degjuar kete logjike "ekonomike" te kryeministrit a duhet te diskutohet gjendja e tregut ne kete vend dhe cilat jane arsyet e "Bumit" ne kete treg ?

172 Komente

lol grave, je bere si Jezu Krishti, relaks pak. Si perfundoi ai muhabeti i kerkimit te naftes ne detin Jon? Asaj pyetjes, qe te pata bere pere pronesine e tokes (i takon atij qe e punon apo atij qe zoteron letrat) s'me ktheve pergjigje. smiley

Per temen, e tha Michael Douglas per Babezine dmth ne fakt thote Lakmia smiley :

Lakmia, ne mungese te nje fjale me te sakte, eshte e Mire.

Lakmia eshte e Drejte.

Lakmia funksionon.

Lakmia qarteson, kap thelbin e shpirtit evolutiv.

Lakmia ne te gjithe format e saj: lakmi per jete, lakmi per dashuri, lakmi per njohuri, lakmi per para, i ka dhene hov perpara gjithe njerezimit.

Babezia apo GREED eshte nje nga ingranazhet me te fuqishme te motorrit te cdo marketi, perfshi ketu eshte property market!

ola koran, greed=babezi apo greed=lakmi?

Hola!

te dyja! smiley

flm, tung

epo, kur jep mend dhe i pangopuri, nga ta fillosh analizen?

Lakmia dhe babezia jane dy gjera te ndryshme:

Nese lakmia perdoret dhe ne nuanca negative, por dhe pozitive, si ato qe ka dhene hunter-i me lart, babezia eshte te qenit i pangopur, grykes, por dhe mjerim i madh.

Ne rastin ne fjale, te djathtet e shohin si lakmi per pune e perparim, te majtet e shohin si babezi per fitime ne kurriz te te tjereve.

Tani, shifni e beni vete... smiley

Ana - c'na hape pune! Thashe se e binda lehte hunter-in me lart!! Bela e madhe me ju gjuhetaret! smiley

Tani me e perafert per GREED i bie te jete babezi.

dhe per lakmoj ose kam zili i bie ENVY!

Eshte lakmoj dhe kam zili e njejta gje, apo jo? 

PS. ne fakt ne kontekstin qe eshte perdorur fjala babezi nga KM me lart me shume do ti pershtatej fjala: unscrupulous

po pse ngaterroheni me "Greed", se nuk e kuptoj. Grava e ka bere pyetjen shqip, apo jo?

Ato sinonime jane ne disa kontekte, por zili tregon qe kete lakmi (te keqe ne kete rast) e ke ndaj dickaje apo dikujt tjeter, qe kerkon si e si ta besh tenden, por s'e arrin dot.

zilia eshte smire psh, por jo babezi....

Ha si i babezitur - si i pangopur,

ha me lakmi - ha me deshire te madhe

ha me zili - me sa di une, nuk thuhet

smiley

Ana - pyetja "A është "Babëzia" një kategori ekonomike e tregut?" nuk eshte e sakte (sorry grava!!). Nga pyetja mendja te shkon tek GREED qe nuk eshte nje kategori ekonomike (edhe babezia nuk eshte) por nje faktor psikologjik qe nxit ose lubrifikon motorin e marketeve!

Tani kemi dy situata/kontekste:

- nga konteksti i pyetjes se graves mund te themi GREED

- nga konteksti ne te cilin ka folur Berisha pershatet me mire Unscrupulous

PS. mbaroi ora e gjuhes per sot! smiley

pyetja "A është "Babëzia" një kategori ekonomike e tregut?" nuk eshte e sakte (sorry grava!!).

Sigurisht qe s'eshte e sakte. Babezia s'eshte industri kepucesh apo vjedhje zhavorri nga lumenjte qe te jete kategori. Eshte shtyse.

Mire, si te duash. T'i kisha shtyre dhe keto 20 minuta qe kane ngelur sa te dal nga puna. smiley

gjithsesi, mbetem ne pritje te kesaj temes, sepse po me vjen mendja verdalle keto dite, ngaqe po kerkoj nje shtepi me qira dhe cmimet jane te larta, e apartamentet te mjerueshme. Te kap nje makth pergryke, kur shikon ca apartamente te rrenuar qe i mbajne sa frengu pulen. Dhe ne periferi per me teper, se ne zonat e unazes, hiqe nga mendja te gjesh gje... Te blesh, pastaj, eshte enderr me vete...

ciao ana smiley

a mund te na thuash ndonje cmim? jam kureshtare.

Po, Fin, ketu e kam dhe gazeten... smiley

Per cfare interesohesh? 1+1? 2+1? ne cfare zone? smiley

Ok, ato qe kam pare une, 2+1, ne zonen perreth unazes, apartemente te reja apo te vjetra shkojne nga 30.000 e lart... Neper periferi, (ne fakt sot s'quhet me periferi don Bosko dhe Lapraka - shkojne tek 25.000 lek), Myslym Shyri - 30- 35.000 eshte minimumi... Disi me lire jane apartamentet ne zonen e Freskut, diku prane Dajtit, por atje eshte teper larg... (flas per vete, gjithnje)

Keto jane te rejat me te fundit nga agjensia e pasurive te patundshme Ana & co... smiley

 

flm e dashur smiley

Sa shpejt u harrua c'beri babezia e Wall Street para 3 vjetesh.

Babezia (ose Grykesia sjqip ) nuk eshte kategori ekonomike . eshte norme e kodit etik qe perfaqeson nje individ Grup apo krah Politik . Vjen e shfaqet nga njerez Injorante e pa Kulture , pa vizion e ne bashkesi kioskezimi .. Me cdo kusht Pasurimi . Pa regulla , te pa ndalshem , perfshi krimin . Shembulli me tipik klani e familja Politike - BERISJA ! Ka shume thenie per babezine ne dashuri .  Pjelle edhe krim po qe se te mbizoterojne rregllat e kanues. Poplli yne  largpames, ndertues , fjaleurte e pak veshderr per Babezine ne Dashuri ka nje shprehje :

dashuri e dendur - e pjerdhur e fendur.

Ndersa per Lakmine e Dagllas apo babezine e tij ...i urojme sherim nga Kanceri !

Kurse mua me habit shume nje person ne pushtet qe ne vend te nderhyje e te ndryshoje gjerat, flet si te ishte nje profesor ekonomie ne pension apo nje opinionist i gazetes Porn & Politike.

Pyetje per graven: A eshte e vertete ajo qe thote Berisha qe cmimet jane 50% me teper se ne Berlin? Nese po, ju si ndertues si e arsyetoni kete?

 gjembi-t; Jo vetem ajo qe tha me kete rast, por te gjitha apo pjesa me e madhe e atyre qe thote  ai ne fushen e ekonomise jane  marrezira ne kuptimin e vertete te fjales.Ne Ekonomine e tregut eshte tregu ai qe vendos dhe jo deshira apo "Babezia ", apo te gjitha ato sinonimet qe jane thene me shume te drejte  me spier.

   Nuk eshte fare e vertete se çmimet jane me te larta se ne Gjermani.Çmimet e ndertimit mesatar ne Tirane, varionin ne varsi te rrezez.Ne ate brenda unazez duke ecur drejt qendres, (them ato para tre viteve dhe ja u sqaroj pse e bej kete)nga 650 Euro/metri kuadrat gjer ne 950 Euro/m.Brenda Qendres me nje rreze  30-400 metra lineare ishin gjer ne 1500Euro /m.Dyqanet ishin nje tjeter mesele dhe benin perjashtim.Por ne kete mase gjigande te ndertuar ato perbenin nje pjese te vogel.

 Pertej  rrezes Kinostudjo-Fresk, çmimet shkonin gjer ne  500 Euro m kuadrat.Por dhe ne vartesi te qendrave te reja  te ngritura ose ne ngritje e siper.Dmth ku shifej se kishte perspektive nje qender e re si Misto Mame, Selit e Vogel, Kashar e  qendrat e reja te ngritura, çmimet nuk shkonin pertej kesaj shifre.Ama gjithmone ne vartesi te kerkese edhe oferta e ndertuesave.Ne loje paten hyre Bankaty.Perte fituar sigurisht.Por nuk u paralajmerua furtuna qe po vinte...Te gjithe u zhyten  ne sferen e ndertimit.Ketu do te ishte dashur te futej nje qeverri  vizionare, nje burre i vertete shteti.Por....Vardha lejet..Ndwertuesa u bene dhe mekaniket, çiraket, ekonomistet, barinjte e ku di sa te tjerre qe u rane ne dore nje grusht paresh.Sot ky sektor eshte ne katastrofe per ...40 arresye.me e para se..... eshte zhdukur leku.Ne treg nuk ka pare.Duhen te tjerat?

Rezultati me shembell:

  Ke kthesa e Kamzez, 170 metra ne drejtim te ures Kamzes, duke fillu direkt nga kthesa une sot ofroj apartamente me ndertim shume cilesor,15 metra nga asfalti me çmim 450  Euro /metri.Para tre viteve aty kemi shitur  2000 metra katror  individeve... angleze, me 600 euro metrin.I kane lene shkrete dhe nuk po e dime arresyen.Te gjitha paratamentet jane pa u shitur qysh prej tre viteve.Kemi marre kredi ne banka(jemi kater shoqeri) dhe kemi mbeteur brenda.Pse ? Se nuk ka treg.Ka ra ne toke fuqia blerese.Emigrantet qe dikur ishin  ata qe perbenin tregun kryesor, sot  nuk blejne asnje meter.Dihet pse dhe jo nga babezi leshi i ndertuesave.Ja konkrete.Ofroj une apartamente me  400-380 euro metrin.Kush do te bleje?Kostua gjer ne diten qe flas ka shku 330 Euro /metri.Me gjen kush ku  eshte e fshehur babezia ?

   Tek Liqeni-Kodra e Selites.Belvedere e Tiranes.Eshte stopuar blerja fare.Te gjithe ndertuesit, furnizuesit.(me hekur, llaç, çimento, dyer dritare, sanitaret, e çdo gje tjeter, jane  ne borxhe mes njeri tjetrit sepse nuk ka aftesi paguese.Eshte zhdukur leku  dhe valuta bashke.Ofrohen metra te ndertuara, apartamente ne shkembim me  koston e ndertimit, ..... te cilat nuk kthehen ne pare...)jane ne borxha te medhaja

 Nisma  me e pare, qe do te duhej te nderrmerrte qeverria do te ishte ndihma per te nxjerre ndertimin(dikur sktorime fitim prures) nga ky kolaps.Ndertimi, sipas meje,  ka per te ngrene disa qeverri njera pas tjetres.

  Nuk  eshte "babezia" por krizeqeverria qe po e zhyt vendin ne pasoja shume me te zeza se sa ne Greqi.Jane mijera apartamente te pashitura sepse nuk ka treg.Jane me mijera apartamente ne shkembim qe kane bllokuar te gjithe bisnesin qe lidhet me ndertimin.Jane me mijera apartamentene dispozicion te bankave, qe keto te fundit i kane perfituar nga shkalle gjykimi dhe qe  as mund t`i shesin  e as mund t`i ...hane. 

   Per kete problem kaqe te mprehte, ai  me nje papergjegjshmeri te hatashme del e llafos badihava.Disa  sjellin etimologjine e fjales dhe sinonimet e saj.Shqip babezia nuk eshte kategoria ekonomike.As shfaqja  e ketij tregu mizerabel, te ciln kjo qeverri ka pjesen e saj kryesore te fajit. KY NJERI ESHTE KUNDER TREGUT.Sepse as e kuptom e as degjon....Vetem mashtron.

ka nji kontradikte ktu grave:
cdo ndertues ose investues qe eshte debitor nuk do kembngulte qe t'i shlyente detyrimet ne mall (sepse ne nji ekonomi normale kjo nuk do funksiononte sepse kreditori do kerkonte parate). Fakti qe ndertusit preferojne me mire t'i mbajne pashitur ndertesat dhe t'i shlyejne detyrimet me mall me mire sesa te ulin cmimet eshte domethenes.

 Jo ore "nuk preferojne" fakiret.Nuk u shiten se nuk ka bleres, nuk ka treg.ka njeri nga Saranda ne kete blog?Por qe te kete vajtur  kete  vit aty.Jane mijera apartamete  te pashitura.Kjo  eshte  ne Vlore e kudo.Kjo  eshte gjendja.

Nuk u shiten se nuk ka bleres

Grava, me siper the "Ne Ekonomine e tregut eshte tregu ai qe vendos". Une s'e kuptoj tamam c'nenkupton ti me kete. Normalisht ajo shprehje do te thote qe tregu vendos per cmimin. Nese ndertuesit nuk e lexuan tregun apo s'donin t'ja dinin dhe vec ndertuan pa hesap, nuk eshte faji i tregut qe s'blen. Dhe mekanizmi i tregut quhet oferte-kerkese. Nese s'ka kerkesa, atehere oferta duhet te bjere. S'e ka fajin njeri pse ndertuesit edhe kane miliona euro borxhe sic thua zotrote, edhe s'ulin cmimet.

+1000000000000000000000000000000000

po eshte e qarte qe eshte nje situate ku nuk do njeri te leshoje cmimet me shprese se do behet me mire. se kosto eshte reale...nuk mund te heqesh dore nga pallati, se ne shqiperi nuk ndertohen thjesht me leket e bankes (si Donald Trumpi smiley )

cmimet do bien vetem kur te kete falimentime te hatashme...si ne Detroit, po shihe se kush i blen ato shpiat e 'lira' atje. Ne Detroit dhe 100 dollare ta blesh shpine, s'ke ce do ...

si qenka e qarte mer noshke? ky thote qe ka hy borxh me ndertu pallatet. A nuk pagu interes per ate borxhin qe akumulohet apo vari trajsten argumentit?

po ti e kupto qe borxhet nuk i jane bankave, prandaj behet shkembim sherbimesh per mallra....ekonomi informale.

so spoke grava:
 

Jane me mijera apartamentene dispozicion te bankave, qe keto te fundit i kane perfituar nga shkalle gjykimi dhe qe  as mund t`i shesin  e as mund t`i ...hane.

po banka dashka ti shesi per nje cope buke ato apartamente dhe te realizoje humbje ne balance sheet?!!!

merr vesh ti qe eshte nje bumje me fitil gati atje... apartament per nje cope buke ke per te marre atje ku do behet geto

ti e di mire noshke qe banka ka dhe llogari per borxhe te pashlyme (te kqija) po shanset ne ket rast eshte qe t'realizoje nji fitim me t'vogel ose zero po jo humbje. Kam parasysh se debitori do kete pagu ca keste te principalit dhe interesit

grava, me fal qe po nderhyj po kam nje pyetje qe kam shprese te me ndihmosh t'i pergjigjem.  Leme menjane fjalet e Berishes se jane nje budallallek aq i madh sa nuk mund te merresh.  Ajo qe nuk kuptoj une eshte se si keta ndertuesit nuk kuptuan qe pas nje "boom" vjen gjithmone renia?  Me nje fjale si mund te vashdosh te ndertosh pa e vrare mendjen fare se kush do kete deshire/mundesi per te blere?

 ani, Ky  sistem tmerrsisht i eger, ka hdhur ne toke edhe ata  qe e nisen me Adam Smithin, jo me neve ca rronxhoponxho qe e menduam; "Sezam Hapu"!Ju besoj keni degjuar  per ish mikun e Rames  te fuqishmin Xhillari.Ing shume i  zoti, beri miliona ne ndertimet... dhe ka sot mbi  12 pallate te  ndertuara d te pashitura.ta bllokuara nga  Credinsi.Se..... ka mbi 20 milion euro kredi, te pakthyera.Me te  fuqishmit qe keni degjuar  Ju  gjer sot jane me ....nuk po e perdor ate shprehjen e goditur shqiptare. Dhulaku psh, i Vizionit...lere si  jane.Ore te  gjithe te  fuqishmit..Ka per te plasur  nje dite, keni  per ta pare. 

      Ky  vend nuk ka ekonomiste.Nuk ka ide zhvillimore, nuk ka strategji zhvillimi, nuk ka  vizione....veç atyre te mikut tone, Pjerit. Dhe une terbohem kur degjoj se kemi zhvillim.Nga na vjen ky zhvillim kur nuk prodhojme as gjilperen? Zaten po te kishte patur drejtim ekonomik, qeverrisje vizionare, nuk do ta  pesonim nga kapteret e piramidave.Ja ai  Beni mendjeshume i PS-se, te gjithe te diturit e shumte te partive qe "te thajne" ne ekonomine  e tregut,...  te kthyer ne te  ziun treg, fjalosin sot, e kane ngrene nga piramidat.  Beni ideshume qe ma bejne  te ditur,  futi vete paret  ne piramidat dhe ku  mi ka ? "Profesor" Angjeli e hengri  dhe ai  qafen e gjelit tek piramidat.Te gjithe...!

Ke degjuar njeri nga ekonomistet  tane  te flasi per kete tragjedi ne fushen e ndertimit ne Shqiperi?Asnjerin. Une po te kisha ne dore do te  nderrmerrja nismen nje ore e me pare per  te nxjerre ndertimin nga kolapsi dhe per te drejtuar çdo investim ne prodhimin bujqesor e blegtoral dhe me tere seriozitetin ( e jo me genjeshtrat e Salihut) ne turizem.Gjendja eshte  me e temerrshem se ja  u them une.

  Mos ma degjoni llafin dhe do Zoti  e nuk del sa them une...! Por regjistrojeni !

grava, shume faleminderit qe me pergjigjesh.   Une kam frike po aq sa ti se me keto ndertimet jemi ne prag te nje katastrofe te ngjasme me piramidat.  Qe nuk ka strategji kete e kupton kushdo dhe qe zhvillimi nqs egziston eshte vetem ne trurin e Berishes edhe kjo dihet.  Kam vetem nje shprese (te vogel) qe nje pjese e ndertusve (ata te ndershmit dhe te mencurit) t'i shisnin apartamnetet me cdo cmim te mundshem dhe sa me shpejt e te fillonin ndonje investim tjeter.  Mund te jem edhe komplet jashte teme se flas per nje vend qe nuk e kam pare per 15 vjet.

 ja te them c'mendoj une Ani; po kush u be ndertues? ca qe s'merrnin vesh nga asgje. po kush u be i pasur ne shqiperi? ca kot fare, ca medioker sic thote Alba.... S'ka strategji. pike. dhe e keqja e madhe eshte qe parate i kane njerez pa mend, medioker. sikur shteti te kish investuar dhe te conte ca njerez me bursa (po ca njerez vertete super-inteligjent, jo leng groshe) ne ca shkolla te mira jashte per nja 5 vjet te pakten dhe kjo te vazhdonte. nderkohe te kish punesuar ca te huaj qe marrin vesh nga strategjite ( se sic duket ne shqiptareve nuk na i kap truri keto pune), vendi do kish marre  drejtim tjeter dhe ca shqiptare do kishin mesuar. ne jo vetem qe nuk nxjerrim dot udheheqes per se mbari por nuk nxjerrim dot as tekniciene per se mbari. dicka nuk shkon. 

tani degjoj qe p.s. kerkon te ricikloje te pariciklueshmit. keshtu do rama se keshtu mund te qendroje ne post. kush pyet per vendin? kush can koke per shqiperine? e keqja eshte qe, ka njerez, qe ca kot fare, na i shikojne si shkencetare ...

Lira, une kam shume shprese (ndoshta eshte edhe thjesht deshire) qe disa njerz te kene nxjerre mesime nga kjo rremuje dhe te mos falimentojne.  Jam e sigurt qe nje pjese e madhe do humbasin shume para "when the dust settles".

Ani,

Problemi ne Shqiperi nuk eshte ekonomik por eshte intelektual. Shumica e "biznesmeneve" atje nuk kane as njohurite me elementare te tregut.

Edhe nje here, kriza eshte intelektuale. Shumica e biznesmeneve shqiptare nuk jane gje tjeter vecse cop injorantesh me pare. Kete faze e kane kaluar te gjitha vende, hence fjala periudhe tranzicioni. Pasunaret injorante jane pjelle e perkohshme e ketij realiteti te perkohshem ekonomik.

Tranicioni nuk eshte abstrakt por real. Kapitali perkohesisht kalon tranzit ne duart e injoranteve per te perfunduar ne duart e intelektit. 

Tranzicioni quhet i mbyllur kur kapitali shkon te intelekti dhe te dy bashke, kapen dore per dore dhe "live hapily ever after"!!!

 

"greed" e "gluttony" (lakmi e babezi/pangopesi) feja i ka ne dy nga shtate mekatet me te renda. 

Por nqs "greed" i eshte rregulluar biografia, 10 Hail Mary's ose "greed is good" Ayn Randce, Gekko-kshe etj  "gluttony" nga ana tjeter te pakten ne teori, e ka akoma pisk punen.  Ne praktike pastaj i eshte lujt feja sistematikisht, dekada e fundit ne US e me tej epitome.     

po t'mos kish qene lakmia, sot nuk do kishim perpara nga 1 kompjuter me shkrujt ktu te ppu-ja.

 ...ne se e katandisim biseden tek nevoja, per nje kompiuter, po

e kisha llafin per ato robt qe fale lakmise (dhe vizioneve te qarta) e bene kompjuterin personal grave, per cdo njeri qe do me ble, jo vetem per milioneret ose kompanite

Dakort ore dakort  por ketu jemi para njerit prej halleve me te renda qe i kane rene ketij vendi.Une nuk e shtrova sa per kundervenia Salihut pytjen.Jo! Nuk e kam fare aty sepse une ate  e di  mire fare tanime. Por se  asnjeri nuk flet  troç.Asnje nuk  i afrohet per te fole qarte e drejt.Bejne pallavra dhe demagogji boshe.Si  ky .. 

Grava, po mire, pse i mbajne apartamentet stok keta ndertuesit dhe nuk i ulin cmimet? Pse nuk hyjne ne tratativa me bankat, qe ato kredite te mos shkojne kacafiu?

robi kur mendon te bleje shtepi, duhet ta shtrengoje mire e mire rripin, se nuk eshte mall konsumi qe blihet perdite... Pastaj, ne kete mes, hyjne dhe plot gjera te tjera, si cilesia e punimeve, vendi ku jane ngritur pallatet (rrezja qe thua ti)... po dhe ne unaze te re te duash te marresh, jane bere pallatet ngjitur e ngjitur... Nga ana tjeter, shtresa e mesme, qe dhe mund ta marrin ne sy nje kredi, kane frike t'i hyjne asaj pune per shkak te interesave teper te larta.

Me duket se eshte krijuar nje rreth vicioz, por dikush duhet te leshoje pe, qe te filloje lemshi te zgjidhet. Ne kete mes, nese cmimet do te uleshin dhe kredite do te ishin me te lehta, konsumatori edhe mund te blinte, ne kete menyre ndertuesi do te merrte parate e veta. Por  kur ti preferon t'i mbash stok, sepse s'do ta ulesh pazarin, as une s'te avitem dot.

 

Ana,

Ai qe ka dhen betonin i ka marr nja 2 apartamente, po dhe ai i hekurit, ai tjetri i mermerit, i pllakave etj i kane bo nja 2 marrveshje te tilla. keshtu qe ndertuesi i ka kalu hallet e kapitalit te nevojshem fillestar.

Nese doni apartamente me ulje, shkoni e pysni tregtaret e materialeve te ndryshme te ndertimit qe mund te jene ne hall...

Ose ose, hudhe lekun qy ne themel.. trego dhe seriozitet, e merr dhe me 20-30% ulje smiley 

Bush,

Ta groposim lekun me thelle se kaq, thua ti?  smiley 

periferia e Berlinit, qytetit më të kamur të Europës.

smiley

hajtmo, me metrin e vet do i mase.  s'arrin ta konceptoje qe ka qytete te tjera mbi kryeqytetin.  (hallooo... federalismus.... te thote gje?!)  

andej nga bayern do ishin nxire nga thenie te tilla.

Dhe kush na fliska per "babezitje", kryekrimineli i arnauteve, antishqipetari me i madh i te gjitha koherave. Ketij Enveri per nga krimet dhe maskaralleqet i vjen tek maja e thojit.

po lexoja qe shpiat ne kroaci...20 minuta larg plazhit...mbase 100m katror, 300,00 mije euro. seshte shtrenjte shqiperia, po s'kan lek robt. 

Po ca lesh lakmie tek ndertuesit ne Shqiperi dhe ca lesh ekonomie tregu, po i tregoni njeri-tjetrit perralla?

Kur bien ofertat bien cmimet e ndertimeve (real estate) ne cdo treg qe eshte treg. Tek ne kush i ka bere ndertimet ne pergjithesi dhe si, me ca para?

Ma ha mendja shumica jane para korrupsioni e droge e prostitutash te fituara me lopate kshu qe ketyre s'i behet vone per ligjet e tregut. Pastrimi i parave + fitimi me lopate ka kaq kohe > humbja nga mosshitja ne keto kohe.

Le qe ku ka ekonomi tregu qe justifikon rrogen mesatare (ndac mathematical average, ndac median, ndac mode, apo ca mesatare te duash), rrogen e shumices derrmuese, me cmimet stratosferike te shtepive dhe apartamenteve, kjo dmth to begin with, qe ne kohen pa rane shitja.

Prit tani kur tja vini fajin ekonomise se tregut dhe kapitalizmin per korrupsionin ne Shqiperi. smiley

Ekonomia dhe ekonomistet ????

Shembulli me idelal, eshte ishministri i financave grekoshqiptare Angjeli, me milionat e perfituara nga shoqerit anonime , kthehet ne tirane dhe ku investon?, ky ekonomist me doktorate, me tituj shkencor e phd allshqiptare!, hap nje univertsitet te ri, unversitetin e 49 , me moton e njohur tashme " me kane thene se fitohet shume".

Hajdutet dine te vjedhin, por nuk eshte e thene se dine te investojne.

Nuk eshte per tu hedhur poshte studimi i studiusve te studios qe ndertojne, se faji eshte i qeveris, emigrantet nuk blejne apartamente, emigrantet me orientim majtas, desht te thoshte studimi i studios.

Doja te shkruaja nje koment shume te gjate rreth kesaj ceshtje, por pastaj u pendova dhe e fshiva te gjithin, sepse eshte garlliku me i madh qe mund te ekzistoje ne kete bote, qe te rrish e te komentosh garlliqet qe nxjerr nga goja Berisha.

Ne mendje te shkon ajo shprehja tek ai filmi (Belul!!!!) e atij aktorit korcar qe i thoshte kandidatit per kunat: "A ç´me çan koken!"

cmimet e tregut sot ne tirane (disa nga zonat periferike).....

kodra e diellit - 1000-1200 euro/m2

te unaza (Astiri) - 500 - 650 euro/m2

te fresku - 550 - 650 euro/m2

ne yzberisht - 500 - 600 euro/m2

te irfan tomini - 800 euro/m2

te liqeni - 750 - 1200 euro/m2

 

 

Sa jane ne qender?

Te dhenat e Tregut te lire te apartamenteve
sipas te dhenave te Entit per vitin 2011 (Çmimi mesatar i shitjes, leke/m2 sip. Shfrytezimi)

1 Tirana (mesatare) 84.750
2 Vora 50.000
3 Kamza 49.980
4 Durresi 73.968
5 Kavaja 58.327
6 Shijak 43.794
7 Shkoder 51.405
8 Puke 13.290
9 Laç-Vau Dejes 26.350
10 Koplik 39.256
11 Fushe-Arrez 6.922
12 Lezhe 52.200
13 Vlore 59.101
14 Orikum 48.600
15 Himare 53.400
16 Korçe 45.500
17 Pogradec 46.057
18 Bilisht 35.680
19 Erseke 24.959
20 Maliq 29.406
21 Leskovik 20.243
22 Fier 56.094
23 Lushnje 41.202
24 Ballsh 34.800
25 Patos 31.692
26 Divjake 46.671
27 Roskovec 36.772
28 Berat 37.281
29 Kuçove 32.672
30 Poliçan 20.848
31 Corovode 15.946
32 Ura Vajgurore 29.750
33 Elbasan 48.984
34 Librazhd 42.240
35 Cerrik 39.658
36 Gramsh 38.666
37 Peqin 39.796
38 Prrenjas 38.650
39 Rrogozhine 3.700
40 Gjirokaster 48.035
41 Permet 27.456
42 Sarande 49.500
43 Delvine 39.800
44 Tepelene 20.260
45 Memaliaj 9.340
46 Kelcyre 23.250
47 Konispol 34.170
48 Libohove 29.400
49 Laç 40.552
50 Kruje 52.230
51 Fushe-Kruje 52.230
52 Mamurras 27.147
53 Rreshen 39.193
54 Kukes 34.030
55 Tropoje 27.300
56 Krume 27.060
57 Peshkopi 40.410
58 Burrel 36.860
59 Bulqize 36.610
60 Klos 35.000
61 Sukth 41.000
62 Belsh 34.300
63 Selenice 25.200
64 Rrubik 28.000
65 Komuna Krrabe 24.505
66 Komuna Shengjin 52.000
67 Komuna Molot 29.481
68 Komuna kashar 58.200
69 Komuna Dajt 57.000
70 Komuna Farke 70.000

 eri83e koncepton dot se si  mund te  nxirret  prej atij fare  enti nje çmim mesatar  i  shitjeve? Behet fjale per bllokim te shitjeve si çrregullim i tregut, si  prishje  te raportit oferte kerkese dhe ata ne sherbim te treguesave qe ndihmojne apo i  vene paterica propagande politikqeverrisjes, hedhin ne tregun mediatik tregues qe nuk te gajasin vetem.

 Ore futuni ne internet dhe shifni bilancet  e kompanive te medhaja...dikur...Shifni dhe kredimarresit ne bankat...! 

Jane probleme shume te  renda, per te cilat nuk ka absolutisht asnje  nje tryeze ku te    diskutohen.Keni degjuar te  marri qeverria  ne analize ndonje here  gjendjen e sektorit dikur me fitimprures dhe ne agoni sot? Keni degjuar te diskutoje sektori perkates i Akademise tone apo i katedrave te fakulteteve qe merrem me probleme te ekonomise?Po ate katedren e I. te Ndertimit e keni degjuar te thote  ndonje llaf? Po ku...m...diskutohen keto halle,dreqi e mori kete vend?  Mos vetem ne zyren e te marrit?

  Statistika.... mesatarizimesh  per  bllofe, .... ate  emrin qe thote xhibi

 Duke i lene  per  pake ato fljalet me "lesh", per shume qe u  intereson po nderhyj kunder deshires, qe te  shprehem se  Ju  gaboni  kur sa shpreheni  ".... Kur bien ofertat bien çmimet e ndertimeve..."

 Nuk ka rene oferta, perkundrazi ajo eshte  tmerresisht e madhe.Ajo eshte shume  shume  me e madhe, sesa mund ta konceptoni.Ka rene kerkesa, qe eshte realisht fuqia blerese.

  Sa per  hamendesimet se me ça pare, me droge, prostituta a (ketu do te  zinte mire  vend shprehja Juaj) eshte ndertuar e ndertohet ne kete vend,  nuk eshte problem i tregut, i ligjeve te tij,  por i zbatimit te  ligjeve, i institucioneve ligjzbatuese ose me ne fund, qe nuk eshte e seres per nga radha; i politikave qeverrisese.Dhe keto as nuk vine e as nuk stigmatizohen "me ma ha mendja", por me analiza te  cilat ne ndertim ndiqen prej  organizmave tatimore, per çdo ze situacioni, per  seicilen firme,  me pallate, me zera dhe per  çdo muaj.Jane te gjitha ne internetin qe ndjekin organizmat tatimore dhe kjo eshte gjeja me e kontrollushme qe nga  nje zyre e sektorit  tatimor qe mbulon kompanine. Mesojeni, ndertimi ndiqet si asnje ze tjeter  nga tatim taksat!Ndiqen nga disa grupe e jo vetem nga  nje expert.

   Hiqeni  nga  mendja se ne sektorin e ndertimit, pastrohen pare, pa Banken.Paret pastrohen vetem nepermjet Bankave.Ne se nje shume  x nuk kalon ne konton e firmes"Y" me nje  fature bankare, nuk pastrohet  asnje here.Dhe del e zbuluar ne bilancin e firmes... menjehere.

   Ne ndertim, nje shume  dhe nje qindarke pertej 1.000.000 leke, nuk  thuhet ne  zerin perkates  te hyrjeve, se nga hyri, administratori eshte nden observim  prej exspertit tatimor.Me paderman do  ti gjeje emrin.Duan emer ato  pare, nga ardhen, ndryshe  firma kalon ne kontroll automatikisht.

  Del pytja, a pastrohen pare ne kete vend? Nuk e di!

  Por(tash po hamendesoj une) nga gjendja financiare  e  kompanive  te shumta qe njoh dhe  nga mendja  e kesaj qeverrie, te ciles ja kane pare e po ja shofin per dite gjithe shqiptaret, sepse realisht per  interes politik  te saj  dhe duke u  bere ure e shume qeverrive perrreth, per interesa te atyre e jo tonat, ka bllokuar çdo rruge te prurjeve,  per  te  cilat Ju  dhe hamendesoni, them se Shqiperise, parja  i ka kthyer  krahet.Jo  si veti  kryeneçe e saj  por si qeverrisje mizerabel...Paret pastrohen diku gjetke ne Ballkan ku qeverrite  dine si bejne.E jona di  mire te mos beje, ato qe i  duhen popullit. 

 Ne fakt kjo eshte nje çeshtje qe edhe mund te plasi, nese nuk nderhyhet me politika sociali. Une e kam nje plan per sherimin/ndreqjen e ketij sektori, por rezervoj ta konsumoj me ndonje te mençur aty ne Shqiperi. Per kete çeshtje kam vite qe mendoj, dhe i kam disa zgjidhje. 

Mos e konsumo Pjer, nuk e meritojne se t'a vjedhin planin direkt. Shitjua me mire - dmth botoje dhe beji qe te blejne librin.

10* Nga cila ane e horizoniti je  more lanetgjembi?

Nga ana e poshtme z. Grava smiley

Nuk e kuptova pyetjen.

Dikush duhet t'ia sqaroje krieministrit se shitesi do ta shese per aq sa bleresi ka vullnet te paguaje.Nese do ti mbaje cmimet e larta dhe ti mbaje apartamentet e pashitur per gjithe jeten pune e tij.

 Ja kemi thene por ka qene i zene,se kush dreqin i ka thene qe dukesh me bukur President,por u merzit qe Presidenti zgjidhet nga Parlamenti,do me u zgjedh ne popull,e ka ves te keq ate ''punen''  e votave.

 Me dy  rreshta, eshte thene  e tere  filozofia.Tregu, kerkesa dhe ...oferta--Alba. Por eshte i teri ..NJE VES

Ma ha mendja shumica jane para korrupsioni e droge e prostitutash te fituara me lopate kshu qe ketyre s'i behet vone per ligjet e tregut. Pastrimi i parave + fitimi me lopate ka kaq kohe > humbja nga mosshitja ne keto kohe....

Jam shume i gezuar qe xhibi e paska hequr bythen nga kutite . Dmth ka filluar te kuptoje se ato brenda kafkes jane organi te menduarit ose vatra e sajsmiley  . Pevecse ate qe Ja HA nuk kam verejtje tjeter . Keshtu duket sikur e le procesin pa fund ..se pasi ja HA duhet edhe ta pertypesh dhe ta kaperdish , ta tretesh dhe ...te te behet reaksion kimiko - fizik qe ushqen trurin ose . ...poshte kamunizmi smiley

Ndoshta jane investues te vonuar qe nuk duan tia pohojne vetes faktin qe keto apartamente nuk mund te shiten me keto cmime.

 Jo!Aspake.Ato mund te shiten te  gjitha vetem po ...te falen.Nuk i shkon kujt ndermend per te blere. Pse? Ky eshte  i  tere problemi.  

Ndoshta ka rene fuqia blerese.$1000 metri katror eshte i barabarte me cmimin e shtepive ne amerike.

 Ku moj u shit te qytetet tona me 1000 USD metri katror? Endrra!

Ne tirane shiteshin me 700 euro metri katror qe eshte afersisht $1000.

 sa per info dhe saktesim...dhe per te shuar kurreshtjen e atyre peshqve, qe nuk kane njohuri per situaten kendej....

punoj me nje sipermarres, nje shokun tim...para 4 vjetesh beri nje kontrate me nje ndertues tjeter, nja 1 milion euro klering 100% Kish ca pare ky dhe u fut. Pse? do pyesni ju, po do te punoje i ziu njeri, pa do dhe te fitoje.....Kleringun e mori me 350 euro m katror....mori nja 20 apartamente dhe i shiti te gjitha, ishte i shkathet ne kete pike. Nga perllogaritjet i binte nja 150 mije euro fitim.....mirpo ç'ndodhi...? Pasi i shiti te tera, natyrisht me keste, (pjesa me e madhe e bleresve ishin emigrante nga Greqia dhe Italia, pasi vetem ata kane para) ç'ndodhi, keta emigrante, nuk kishin mundesi financiare per te paguar kestet e radhes.....Ky miku mim, mbeti pa para...mori borxh qe te vazhdonte punen, me shprese se do ti lante, keto borxhe, sapo bleresit te sillnin leket.....asnje nuk kujtohej...bile disa, filluan te sperdridhen....ma shit apartamentin, se nuk kam para....dhe me kthe  leket, se jam pa pune......e ç'ti thuash kesaj????? rifiloi ky miku im, per te nxjerre ne rishitje keto banesa.....nqs, per shitjen e atyre 20 ap, nuk ju desh me teper se nje vit, tani per dy banesa ka 2 vjet dhe nuk po i ble njeri.......njerezia nuk ka para, a e kuptoni kete fenomen....e uli çmimin ky deri ne 300 euro, dhe perseri nuk po blen njeri......nuk ka paaraaaaaa, more njerez, nuk ka paraaaaa. Njerezit, kendej, po mendojne vetem per buken e gojes...pa per shtepi, me qera me mire...pra eshte nje vdekje e ngadalte.....se kur nuk do kene para edhe per qera, ç'do behet valle....??????????

po mir er daj, kur s'ka lek s'ka lek...

perderisa nuk ka bleres, te ardhurat e te cileve s'kane lidhje fare me ekonomine shqiptare, atehere car zgjidhje ka ky muhabet? 

 ..Noshke, keto nuk jane gjona, sot per sot, per kete duhen rruge dhe strategji te mirefillta ekonomike...ja nje, nga une, e kom thone edhe ne disa komente te tjera, per ata qe kane men...ndoshta e kam edhe gabim, po ja vlen qe te diskutohet...

u bo rruga e kombit???? sa kushtoi....nja 1.3 miliard euro...per sa kohe......4 vjet.....po sikur me keto pare te kishim ndertu nja 4 hec-e, si do te kish dale llogaria??? ja boji vete, kur me kete sistemin aktual, mizerabel, ne nje kohe optimale, ne inkasuam nga eksporti i energjise elektrike, nja 60-80 milion dollare,(2010) sa do te ish fitimi, sikur te ishin ndertuar keto tre kater hec-e? llogarite beji vete, dhe sot nuk do te ishim ne kete derexhe, po as borxhe nuk do merrnim, edhe pare do te kishim me shume....nuk di a je dakort me kete logjike amatori????????

mir er daj, rruga e kombit eshte nje idiotllik i madh per mendimin tim....

me mire ishin ndertuar 2-3 aeroporte te vogla ne Kosove dhe ketu, ca linja hekurudhore te brendshme apo deri dhe ne kosove..dhe aq, u lidh mishi me mishin. 

 noshKaido,"... perderisa nuk ka bleres, te ardhurat e te cileve s'kane lidhje fare me ekonomine shqiptare, atehere  car zgjidhje ka ky muhabet? "

  Bleresit, me qe  nuk priten te ishin nga.... Zanzibari, pa asnje lidhje me ekonomine shqiptare,por denbabaden shqiptare te ketij vendi, me banim ketu e gjer tek Ju, une them se kete ushrim arthemtikor, do te duhet ta zgjidhe vetem qeverria shqiptare,... me ekonomine e saj... me rritje "dy shifrore".Mirepo ky i mendjeshumi e gjen zgjidhjen tek "babezia" e te mbeturve ne rrjeten  e tregut te ekonomise tone.

ishte nje shembull shume i qarte - qe dmth grupi te cilit i ofroheshin keto apartamente ishin te gjithe emigrante, te cileve ju ulen te ardhurat prej krizes. Ne dac Saltrapin, ne dac Edinin te kishit ne krye, rritje dy-tre shifrore s'kishte per te pas naiher ne shqiperi qe te arrinin robt me rroga 400 / 500 euro ne muaj e te blinin apartamente 60,000+ euro.

ato mijra apartamentet qe kan ngel pa u shitur, ca do i gjej? do abandonohen fare?

Spanja kshu e hengri, bumi i ndertimit e ka rrenuar fare tashti...

grave, shkurt fare:

- ku dhe si e shef ti qeverine qe te nderhyje ne treg? se per mu eshte jashte cdo llogjike kjo qe po kerkon. Fllucka e ndertimeve pati karakter tjeter ne amerike dhe per ket fajin e kishin bankat n'lidhje me kredite "pa dogane" po cmimet n'tirone kishin kohe qe kalu ne nivelin e fantashkences. Do vinte nji moment qe do merrte fund; per mu i zgjuar ishte ai ndertues qe e kuptoi kur me u ndal dhe i parapriu te keqes...nuk ka kuptim me kerku nderhyrje te shtetit tani

cmimet ne tirane s'jane te larta krahasuar me kryeqytete te tjera ne evropen lindore, po ja qe jemi popull i varfer

 

Cmimet ne Tirane sa per ne europen lindore jan me te shtrenjtat, nga c'kam qene vete dhe nga ckam degjuar nga shume evropiano-lindore me te cilet kam punuar etj. kurse rrogat me te ulta dhe papunesia shume here me e larte....

 po ti mos krahaso cmimet e bllokut apo ato 3-4 zonat kryesore me cmimet mesatare. krahaso cmimet e bllokut me zonat me te shtrenjta ne beograd, apo bukuresht apo sofje..per te mos u ngjitur me siper fare

Nuk di ku ke qene ti, por une kam qene edhe me siper dhe e kam pare qe cmimet ne shqiperi krahasohen me cmimet ne europen perndimore dhe jan me te shtrenjta se cmimet ne europen lindore, ne pergjithesi jo vetem ne tirane. vendet e tjera ballkanike jan shume me lire sidomos ne produktet ushqimore, qe jan edhe me te rendesishmet. ka qene keshtu keshtu gjat gjith periudhes te pakten qe nga 1998-ta.... qe shqiperia ka pasur cmimet me te larta dhe rrogat me te ulta. sa per bullgarine, serbine dhe rumanine ta garantoj qe kan kosto jetese me te lire se shqiperia....

bashkohem 100%. thjesht kisha pershtypjen se ky fakt ishte prone e dijes publike. nuk e dija qe do ishte e nevojshme te permendej. 

ne jemi vend shume i shtrenjte. shume i shtrenjte.

une mbaj mend kur jam kthyer nga turqia ne 96, dhe seriozisht, kur shihja ca mallra turke qe bliheshin me nga 5 dollare ne turqi, dhe perfundonin  nga 100 mije leke + ne Tirane... lemeri me dukej.

ekonomia jone eshte e ngritur ne te zeze... mund te shembet nga momenti ne moment... prandaj ne sfidojme llogjiken e tregut te lire, dhe na duket shume e natyrshme dhe normale.

prandaj ne sfidojme llogjiken e tregut te lire, dhe na duket shume e natyrshme dhe normale.

+1

 smiley

Kujtoj perpara disa vitesh ku pashe ne nje boutique tek Myslym Shyri te njejtin fustan qe une kisha blere tek Primark (besoj e ke degjuar) per £8 nderkohe qe atje ishte ne shitje per 85 mije lek. 

dy here krim...

 What do you have against Primark? smiley

ik er shif se po lozin femnat angleze kunder atyne franceze...i myti franca, po erdhi radha penalltive.

p.s. cuditem me mizerine e njerezve ne primark..

po ne nuk prodhojme asnje gje - prandaj cmimet jane te larta. po cmimet e apartamenteve nuk jane te larta. 1000 euro metri katror nuk eshte cmim i larte.

nuk eshte cmim i larte? 1000 euro metri katror, nuk eshte cmim i larte? mos e krahason gje me Londren? nuk eshte se po thoja qe ketu ne londer, ose angli cmimi i shtepive eshte i justifikueshem... edhe ketu, keto gjera jane te pajustifikueshme. sidomos kur mendon qe per cdo shpenzim tendin jane paguar ndoshta dhjetra kompani te ndermjetme dhe qeveria te keput shpirtin me taksa te paligjshme. por ne sfidojme cdo llogjike tregu, ku cmimi nuk justifikohet dot as nga marketingu ne rradhe te pare; se ne angli te pakten ka nje akademi te tere mashtrimi qe merret me marketing. por tek ne?

une llogjikisht do thoja qe tregun e dikton konsumatori; por ja qe nuk eshte ashtu tek ne.

po tek ne edhe "mission statement" i kompanive, eshte bloze fare. (pra njihet konsumatori prej saj - target demographics).

po ca te them un ty tashti - boji llogarit e cmimeve te shpive ne krahasim me rrogat. dmth, cila shtrese jeton ne apartamentet me 1000 eur m2 dhe sa i ka te ardhurat mujore dhe krahaso me te ardhurat mujore te nje shtrese ekuivalente ne londer dhe cmimet e apartamenteve.

mos krahaso cmimet e council homes ti ... smiley

council homes i kam me te degjuar vella, jo me te provuar. komunistit edhe ne vendin me social te evropes kur vete, sistemi i qellon strictly kapitalist, nga ai gjakpires dhe diskriminues bile...

do me falesh qe nuk besoj se analogjia do te ishte me vend. Londra vetem shtresen e varfer(c'quhet e varfer ketu) e ka me te madhe se gjithe Shqiperia, gjithashtu dhe shtresen e mesme, po dhe shtresen e ngritur... keshtuqe kemi te bejme me nje ambjent ku target demographics per cdo treg te jete typically ndryshe nga ambjenti yne. por tregu qe duhet te ece me llogjike te ngjashme, tek ne nuk ecen.

pastaj shtresa e ngritur ne angli, eshte krejt ndryshe nga shtresa jone e ngritur, qe karakterizohet nga nje fukarallek i theksuar intelektualo-mentalitar. tek ne, pasaniket e vertete mund te mos kene buke per te ngrene; cka ndoshta nuk ua ka korruptuar bukurine shpirterore.

me kupton?

pastaj shtresa e ngritur ne angli, eshte krejt ndryshe nga shtresa jone e ngritur, qe karakterizohet nga nje fukarallek i theksuar intelektualo-mentalitar. tek ne, pasaniket e vertete mund te mos kene buke per te ngrene; cka ndoshta nuk ua ka korruptuar bukurine shpirterore.

Me kete e devijove ca. C'lidhje ka bukuria shpirterore apo niveli intelektualo-mentalitar me cmimin e apartamenteve?

1000 euro metri katror nuk eshte cmim i larte.

Uroj t'a kesh me ironi kete.

cmimi i shtepiave ne krahasim me te ardhurat vjetore te nje familjeje

 Pikerisht. Si do ishte grafiku nese do behej per Tiranan?

 

boje vet e me thuj dhe mu...

nje apt. 100 m2 - 100,000 euro - dmth nqs koeficenti eshte 5, atehere do te thote 20mij euro ne vit te ardhura per familje. 

do ta besh llogarine tamam? se me grafike nuk ecen.

merr nje familje, psh, ku burri eshte oficer dhe gruaja mesuese. blejne dot shtepi te tille ne Shqiperi ata? Se ne Angli, burri oficer dhe gruaja mesuese, e blejne direkt.

po te flasim per sektorin privat, me te ardhura te cuditshme, shqiptaret bejne oferta te blejne dhe Milanin e Berluskonit. po nuk eshte tregues niveli jetese apo perballimi te kostos.

@ gjembi, thjesht po tregoja qe paralelizmi apo krahasimi i shtresave nuk qendron. nuk behet dot njehere. jane klasa te ndryshme komplet. ndryshojne qe ne natyre.

mbase jam gabim. nuk e di.

or daj, po cmimi 100,000 euro ne shqiperi eshte ekuivalent me nje apartament min 400,000 pound ne londer. pa me thuaj ti mua sa shpejt e merr nje oficer dhe nje mesuese nje apt te tille?

po ka blere bosi im shtepine 300 mije paund qe me dalldis perdite duke u ankuar: "'am skint genci, 'am skint". Ka dhe shqiptare qe kane blere shtepi, ka sa te duash, shume bile, ndoshta ja keni arritur dhe ju(uroj).nje oficer varet nga ranku; ketu ushtari ne kazerme merr nje 800 paundshe ne muaj. oficeri mund te marre dhe nje 50she te mire ne vit. mesueset poashtu, 30-35 000+ ne vit.

pastaj nuk po krahasojme numrin e aston martin-ave te londres me te tiranes. nuk eshte tregues niveli jetese ai.

me mire mund te merrnim politikat shteterore si tregues te nivelit, sesa te tilla raporte - qofte dhe qeveritare e te ngritura mbi virtualitet. shteti ketu te ofron: 1,2,3,4... gjera. shteti aty te ofron... (woolworths state, is a fair statement). fuqia e nje qeverie ne kete prizem? a nuk kontribuon direkt qeveria ne mireqenien e shtetasve te vet atehere?

eshte komplekse nosho. ju kuptoj shume mire ne ato qe thoni. do te ishin tepke te sakta sikur ekonomia jone te mos ishte fantazme.

besoj se do piqemi tek 672 eur m2 ... smiley

ne dac piqemi ne londer, andej nga qendra per nje kafe. c'te keqe ka? na marrshin te ligat(mbetshin me gisht ne goje, dmth smiley) ata qe s'na duan. smiley

 Qenkeni bere egoista te medhenj. E une u mburrja me komshinjte qe kam smiley

   Ora, me fal por te jesh ne nje vend si  aty  ku  jetoni dhe te mos e dini mire se produkt i  kujt eshte çmimi i nje malli ne treg nuk ju falet.Pse deshire eshte çmimi.Flasim per  Ekonomi Tregu , per  TREG apo per pazare arrixhinjsh.Ore e dini  ju  qe tregu  hedh ne hava strukturen politike, tere  sistemin?Kush  ka fituar ne Kine politika e PKK,  apo tregu? Mos  diskutoni  si  Berisha, qe nuk e ka idene e tregut !

mund te mos ja kete idene e tregut. po ato faturat qe tregu ua ka lidhur ne qafe shqiptareve, sikur nuk pasqyrohen shume tek vota... dhe as pluhurin nga froni nuk ja fshijne dot Berishes. do ja veme fajin atipizmit apo do pranojme qe ai merr vesh nga tregu aq sa ja lejon xhepi i perandorise qe ka ngritur?

duhet te ndodhe sic thoni ju grava; por ja qe s'ndodh.

 zoto  me duket  se nuk ke te drejte.Ore ketu  kemi nje perandori kusarie dhe nuk eshte aspak e vertete se funksionon sistemi i votes.Keto qe them une jane pasojat e baderdisjes mbi sistemin qe nis me voten....Po mdodh si them une dhe keni per ta pare!

  Eshte  nje  fukarallek qe ecen sipas katrorit te shpejtesise.

te njejten gje po them dhe une. nis apo jo me voten pastaj, eshte ceshtje e diskutueshme, se dhe problemi i votes varet nga nje dicka tjeter, e ajo nga nje tjeter ne vetvete... vete gjate, nese do ta kapim problemin qe ne rrenje. apo jo? dhe nuk me shkon mendja kurre qe sistemi i votes tek ne funksionon. funksionoi kete vit. dhe problemi qe shkakton problemin e votes, e ngriti koken perseri dhe u demonstrua me kete thune psikologjike ndaj gjithe popullit per keto tre muaj. dhe do vazhdoje.

po jam dakord me ju tani.

 Bredh po  ju  pergjigjem:

 E para, Qeverria te merrte  nje moratorium jp per..  sakfet,  por per  lejet e ndertimit,ne te gjitha njesite veendore, sidomos ne zonat e mbipopulluara dhene leje prej komunave(aty  dhe tekketo njesi eshte  realisht nje babezi e llahtarshme) me nje afat 2 apo dhe  3 vjeçar. 

E dyta, kredimarresave(perfshire dhe sipermarrjen  me mungese agftesie paguese, te ndikoje tek bankat qe jo me me 12 gjer ne 15 % interes plus liborin, por me kredi te buta, qe te mos i humbasin shtepite e prenotuara, apo te bien ne grepat e bankave se kane humbur te  gjitha palet.

E treta,  te ule taksat e larta qe parapaguan sipermarrja, ne kushtet kur produkti(aparatamentet) nuk kthehet ne pare.

   Smund te jete pa zgjidhje nje  hall i tille, por le te  vijoj ...

E katerta....a eshte ky  nje problem i madh me pasoja shume afatgjata, i cili  nuk eshte diskutauar as edhe nje here  te vetme nga asnje organizem ne vartesi  te kesaj QEVERRIE?  Konkluzion vizionar i zgjidhjes apo i  rrahjes se mendimeve ekonomike, per    nje  halli te madh si ky  eshte   nje fjale e thene nga i pari  i vendit,  me emrin BABEZI ? Asnje bekshi fshati nuk e merr kaqe lehte kete gjendje.

Sa te forta jane keto ndertesa nga sizmike ?

 Don i Madhi ZOT e nuk na biie nje termet   4  ballsh...! te gjitha ndertesat e kohes Enverit jane germuar ne bazamentet, per dyqane.U kane dale teper  shume shtylla mbajtese..

Kalamajte dhe budallenjte i ruan Zoti dhe ndoshta shqipot shpetojne por ne jemi ne nje zone me aktivitet te larte sizmik.Kodi kerkon rezistence ndaj nje termeti 7-8 ballesh.Nese  bie nje termet ne tirane zoti na ruajte se tirana do te behet si Haiti.Nuk besoj se naltmadhenia e tij ka parshikuar fonde apo trajnim njerezish per nje rast te tille.

 Kjo e vertete m'a nxjerr gjumin naten, kur mendoj familjen aty dhe kur jam per vizite ne Tirane!

ne jemi nje popull legen dhe pike. ( me apo deshiren e tij keshtu eshte)

Kryefjala nuk eshte puna dhe perfitimi prej saj por VJEDHJA!

nuk ia vlen me e shtejlleu fare me tutje . . . nuk ia vlen. Pjesa me e madhe duan te vjedhin, me sakte GRABITJE!

 

    Do te  kisha shume deshire te  dalin ekonoistet dhe  te jepnin opsionet e tyre.Do doja te  degjoja vetem njerin Zef Preçin. Dhe pastaj te  isha ne nje salle me... Mister Fullanin. He pra le te dali guverrneri  te japi opsionin e vet, te na japi  zgjidhje!Bankat qe u  jep mend ky,  jane te gjitha kasa qe jane mbajt  me intresat e kreditoreve, pse perfunduan gjyqeve? Dhe habitem se si nuk flet njeri ..Per gjer mu ku  keshtu ky vend?

Nuk kuptoj pse Shqipria s'duhet apo s'mund te preket nga kjo krize qe ka mberthy Perendimin mbare, kur dihet qe i vetmi gjenerator oksigjeni per ekonomine kane qene/jane remitancat kshu qe riperkursioni i krizes nga vine keto remitanca eshte i pashmangshem. Sic shihet kjo krize edhe per ca vite ka me ec me breke neper kom, per mos me thene qe s'kemi prek akoma fundin.

Po ekonomia "e lire" historikisht kshu ka qene, boom/shembje, flluskat e cmimeve jane fiziologjike dhe kur pelcet, s'eshte e ndershme te pretendohet qe humbjet tu faturohen  te gjithe taksapaguesve ndersa fitimet te jene individuale, sipermarrsi e di mire qe risku e fitimi kapen gjithmone qafe per qafe dhe seleksionimi darvinian ne treg vjen natyrshem.

Duke lene menjane, te metat  si te pushtetit qendror/lokal ashtu dhe te gryksise se sipermarrsve, si rezultante ka me dale qe mekanizmi stabilizues dhe i detyrueshem do jete ULJA E CMIMEVE te shitjes, edhe "poshte" kostos, sesa nje kapital te nguju per 'n' vjet dhe, ndertuesit ti ulin veshet(bashke me cmimet) e te adaptohen me pase si target klientele vendasin(qe jeton ne Shqiperi).

 

e "vrave" graven me ket. Kta ndertusit ne shqiperi kishin kriju boten e tyre te fantazise dhe tani qe filmi mbaroi, nuk pranojne me hap syte. Paradoksi ktu eshte se grava e ka fare te qarte se brockullitjet e berishes se "shqiprine nuk e ka kap kriza" jane retorike e nji kryeneci qe nuk ve mend. Po nga ana tjeter, nuk do me pranu faktin se emigrantet dhe levizjet demografike brenda vendit ishin shkaqet kryesore qe levizen tregun e banesave. I pari eshte prek nga  kriza boterore dhe i dyti mund te jete stabilizu (ktu duhen pa ritmet e levizjeve fshat>qytet vitet e fundit)

 Bredh nuk eshte tamam ashtu.Levizja e lire nuk eshte e perfshire tek sipermarrja e ndertimit.Ata  erdhen, zune nga nje cope toke bote, ndertuan ku vila e ku haure e kasolle dhe po i legalizon shaboni ata.Tjeter mersele ajo "pune".Nuk jane ketu, ku ben fjale mister babezia...

   Nuk eshte as tek, si thote ABekteshi,  ca te meta te  vogela te pushteteve horizontalisht e vertikalisht.Qe me pushtetet e zgjedhura te  rejat xhedide, pritet  te nisi furtuna e lejeve,  per tu bere me pare edhe te zgjedhurit e rinj.

   Sipas meje kemi  te bejme jo me "ca te meta", por me nje krim  ne permasa te medhaja. As eshte sherim ulja e çmimeve.Per ke te ulim çmimet ? Nuk ka bleresa, keni marifet te na gjeni  banore per qytetet qe ti...fshatarizojme akoma? Se uljen e çmimeve e keni gati. More me kosto ti marrin.Na duhen...ca mijera  banore, qe te mos kene as kasolle,veç ca pare xhepeve.

   Jane ndertuara apartamente ... me shume se sa ka banore ne nevoje.Hallexhinjte  ne nevoje, per nje apartament nuk kane pare.E merrni vesh, se me enjtet?

 

o grave, po shiti poshte kostos o vlla nqse ke hyre borxh...ca ka per t'u habit ktu? pse ore, u be qameti se do shesesh nen kosto? po edhe humbje ka biznesi o vlla...nqse shteti qenka aty per t'u garantu biznesmenve humbje zero, ne te s'emes shkofte ai shtet!

Tjeter, jo te gjithe ata qe erdhen nga zonat rurale dhe u vendosen ne ato urbane, ndertuan ku deshen e ku munden...ke plot prej atyre qe shiten shtepite e tyre dhe vune ca extra e blene apt. ne Tr., Dr. etj

 

nejse Br3dharak, per menimin tim, para se me i dhon Graves ate kshill, per hir te fairness duhet n´fillim me e pyt, a i kan ardh rob qe dun me ble apartamente ene sa jon kthy mrapsht se nuk i ka pelqy cmimi.

ti si ta kesh vet...........po un them per vete se duhet me i sqaru nja dy gjona n´fillim para se me i thon ate llaf t´modh.

Pedro, ne morim graven si shembull po une e kisha per cdo ndertus ne pergjithsi. Nuk shkon fare ky mentaliteti qe nuk njef humbje ne biznes. Kjo eshte kultura e biznesit ne shqiperi. Le t'm'i bleje shteti pa fitim - thote grava...e kupton llogjiken? se une jo per vete. Ka kohe qe flitet per apartamente te ngelura pa shitur dhe cmime qe nuk levizin pedro. Askush nuk detyroi kto me i shit apt. me fitim 10% ne vend te 100% fjala vjen; pse u dashka sot qe nuk po u shiten apartamentet qe shteti t'i veje kusht (jashte cdo llogjike) bankave duke u caktu dhe normen e interesit qe duhet t'u kerkojne kreditorve...e pse? qe t'u shiten apt. ndertusave...o punto nero, o punto nero! - tha ai robi

 Bredh, ku pikerisht kam thene te mi bleje shteti? Se dyti,  pa shko neser ke Banka jote dhe i thuaj du  nje kredi.... me sa % interesi ? Kush  thote me ju vu kusht Bankave, por  politikat e nje shteti duhet te jene te  tilla qe te ndihmoje  ata te kasolleve me kredi te buta.E ke degjuar ndojehere kete fjale ...LLOGJIKE?

   Merr  vesh qe nuk ka bleres per te ndertuarat e megjithate  dhe njerez qe ven ne dore nje grusht pare, i fusin ne ndertim? Ore  nuk eshte  fjale=a poer mua, per nje apo disa  bejme fjale per nje mall te superprodhuar dhe ku per te nuk ka treg...Nuk ka bleres ore miq!Ku do veje malli, di gje shteti  per  kete?Ka ai  ndonje analize apo koment ku do veje ky mall dhe sa eshte rritja mesatare vjetore e familjeve te reja neper  keto  mavrite qytetet tona?Emigrante  ne vit, sa i kthehen dhe qe duan shtepia? Di gje shteti apo ta  gjejme une dhe Bredhi..?Keto jane probleme qe duhet ti ndjekin, ti dine ne maje te gisdhtave institucione te  shteti dhe qe ti thone bisnesmengdherit :Ore perse ma kerkon lejen e ndertimit dhe pallatin  qe don te  ndertosh zotrote?Mua  me rezulton se nuk ka kerkesa per strehim. Ne keto mehallen  e baçes se Bexhetit, me te cilin zotrote ke nje kontrate shkembimi per lejen,  tre arrixhinj do te  kemi kete vit(po e basdardoj pake, por e kam tek qeverriberja si  konceptim).Ndaj pa  shikoje mos i hedhje ato paret  ne ndonje fabrike qe te prodhoje ...gavanoze me leng frutash apo kopsa me bri kau....Apo qepuka ne gavanoze se sikur i duan andej nga  filifistuni..Ky fare  Shteti nuk ja u ka haberin ketyre halleve se ky shtet funksionon  jo me institucione, por me regjim, ndaj  ben sehir... eshte  sehirxhi  dhe mafish ne keto pune. Shteti i  Ketij me babezi, eshte vetem .... per ti mbrojtur njerezit nga ....Termetet.

miremengjes grava.

me kete nuk jam fare dakord grava. si fillim, konstatoj qe e ke shkruar rrembimthi dhe me shume emocione. po nuk ka rendesi shume kjo.

nese shteti do te kish thene ty kur doje te ndertoje qe "c'leje ndertimi do, nuk me rezulton te kete kerkesa", jam i sigurte qe sot do thoshe, "te korruptuarit, duan leke, nuk te japin nje leje ndertimi..." etj, ose do kapje anen ligjore, qe nuk po respektohej ligji per te te dhene lejen e ndertimit, ose do i thoshe shtetit: "i gjej vete klientet une", ose "i kam te gjetur, mos u shqeteso ti per kete"...

me fal, po ti po kerkon nje shtet qe te te marre per dore. "jo ashtu grava, se nuk eshte mire, bej keshtu, se keshtu eshte mire...". me nje shtet si tonin grava, nuk besoj se ti do te luaje nga kolltuku i zyres per te shkuar ne zyrat e shtetit per te marre keshille ekspertesh per kete fushe, ose problematiken qe po ngre sot, e lere me te kesh shkuar/fakt i kryer!

per mendimin tim, per shtetin investimi egziston qe ne momentin qe ti ke nje projekt dhe terheq, e zeme, 10 000 euro nga llogaria jote bankare per te filluar projektin.

nuk ka shtet ne bote qe te te ndjeke kembe pas kembe qe te fuse hundet ne pune e tua: "cfare do besh me kete 10 000 euro ti grave?" -- "ku i con ato 100, 200, 500, 10 000 euro?". Nese ti nuk je i kujdesshem me lekun tend, nuk ka shtet qe te mban.

nuk e prisja kete postim nga ty.

zotruls je gabim po ska gje. nje shtet serioz ka politika dhe strategji per cdo aspekt te ekonomise dhe industrise, dhe duhet ta kuptosh qe industria e ndertimit tek ne eshte vetem ne funksion te pastrimit te parave, sepse sic po thote edhe grava nuk ka kerkese, ato ndertesa mjerane superte shemtuara po na mbushin qytetet dhe jan bosh.... kurse ndertimet prap vardaaaaa. E pra shteti duhet te nderhyj. Eshte njesoj si te ekrkosh tehapesh restorant tjerter ne nje bulevard plot me erestorante bosh... dicka nuk shkon mire ose me qeverisjen qendrore ose ate vendore, sepse vetem te jene ose budallenj ose te koruptuar te te japin leje per retorant perseri. Nuk mund te thuash ti i gjej vete une klientet, me fal po eshte budallek.

Po tani... shtet serioz, apo jo? shtet serioz eshte dhe Anglia. Dhe pastrimi i parase edhe ketu eshte biznes i mirefillte, qe ndodh ngado. Kam pare une psh, indiane qe kane nga nje kjoske, po kjoske me plot kuptimin e fjales, dhe kane nga 6 veta te punesuar aty, e mbajne hapur nate e dite, nuk kane ndonje xhiro kushedi  cfare, dhe vetem kur i shef tek ndalojne te kjoska e tyre me bentley qe kushton sa nje shtepi, apo me lamborghini qe jane akoma prototipe.

shtet serioz... jam dakord, po nuk mund te presesh qe shteti te marre ne patronazh cdo qytetar personalisht, tek e tek. eshte e llogjikshme ta kerkosh nje gje te tille, por jo te turfullosh sikur cfare paska ndodhur nese realiteti nuk eshte i tille.

eshte nje Amerike e tere Ora, qe ka mbi 50 miljone njerez pa medical insurance; qe qe neser mund te vdesin nga nje grip i thjeshte e nuk i merr njeri ne dore. dhe o eshte shtet serioz Amerika, o kush eshte tjeter?

Nje biznes qe deshton, eshte thjesht biznes qe deshton, pastaj pergjegjesite jane te gjithanshme; por nuk mund te mos pranosh qe pergjegjesia kryesore per deshtimin eshte faji/fati i biznesmenit ne rradhe te pare. edhe ne rastin e nje shteti si i yni. Me nje fjale, nuk ka justifikim grava(per shembull, me fal grava nese te permend ketu) qe te thote: po nuk e dija... po shteti yne keshtu, apo ashtu. Sepse ate e dime te gjithe se cfare malli eshte shteti yne; SIDOMOS GRAVA qe di me shume se une, psh.

nuk shoh dot gabim te ajo qe po them.

ma shuaj kuriozitetin.

e lexova une gabim grava kur ke thene:
 

Se uljen e çmimeve e keni gati. More me kosto ti marrin.Na duhen...ca mijera  banore, qe te mos kene as kasolle,veç ca pare xhepeve

sidoqofte, ideja qe ti shpreh eshte e njejta. Ne kuptimin qe refuzon ta pranosh humbjen si mundesi

Tregu eshte treg dhe ndertuesi do te marre aq fitim sa te mundet.Por duhet theksuar se disa vjet me pare apartamente te ndertuara me krah te lire pune ne shqiperi shiteshin pothuaj me te njetin cmim  sa ato te vendeve europiane.Shfrytezimi i shqiptarit nga shqiptari ka qene me i eger se sa ai i shqiptarit nga greku apo italiani.Kjo sa per record.

Norma mesatare e fitimit te developers ne shba pasi gjithshka eshte thene e bere eshte rreth 10%.

 Alba2265,  pra eshte TREGU(Kerkese -Oferta) ai  qe e vendos normen e fitimit dhe jo deshirat e ndertuesave apo te qeverrise. Nuk merr dot ndertuesi apo cilido bisnes fitim sa te mundet por  sa i krijon hapesiren tregu, keerkesa per mallin e tij. Ne se dikushi e ka vene  1000 weuro metrin dhe nje tjeter e ka me  500, kush u çmend tja marri te parit ne raport me te dytin?Ketu eshte  hedhur ne hava Tregu, me lejet pafund qe ka dhene qeverrisja. Me mburrjet se kishim rritjet dy shifrore, pa analizuar  se nga na vinte rritja.Se  si e qysh  eshte hedhur ne hava tregu, hajt te shtrojme nje tjeter diskutim,  por gjendja e krijuar e verteton kete qe sapo them.

    Qeverrite e pergjegjeshme nuk i ruajne te qeverrisurit prej saj nga ...termetet por pikerisht nga rrisqet qe sjell nje çrregullim i tregut.  Ruajne elementet qe sigurojne funksionimin normal te tregut. Prijne  me measat mbrojtese dhe paralajmerojne per rrisqet e bisneseve. Qeverrite e mira e ndjejne vehten partnere me bisnesin, jo  kapo qe kur del vajze tu thote  bisneseve: "T`ju rroje o te babzitur !

Tregu eshte nje lloj piramide grava.ne maje te saj qendrojne ata qe jane ne gjendje te paguajne 1000 euro m2.pak me poshte ata qe munden 800 euro m2. me poshte ata qe munden  600 e keshtu me rradhe sa me afer bazes aq me lire.Numri i atyre qe ishin ne gjendje te paguanin cmime te larta eshte ezaururar keshtu qe kane mbetur ata qe munden te paguajne shume me pak.Ndertuesit qe hyne vone ne loje u ka ngecur derri mac ne dore.shkaterrimi krijues eshte bukuria e kapitalizmit.

 Kete shkaterrimin krijues bere mire qe ma the se nuk e dija.Por ju nuk dini ate tjetren qe shkaterrimi  i te  gjitheve ... ne cilen qoshe te bukur na ka çuar e don te  na çoje akoma?Pa pyet ndonje amerikan mend se do na ndihmoje shume, me rrugezgjidhjjen ne eshte apo jo babezia problemi.

Amerikanet s'kane c'te thone me shume se jane vithisur ne hale per vete .kapitalizmi eshte boom and bust.Ka nje kohe per te fituar e nje kohe per te humbur .Nje kohe per tu ngjitur e nje kohe per te rene.nje kohe per te shitur e nje kohe per blere e nje kohe qe te qendrosh menjane e te mos besh asgje.vetem udheheqesi i dashur mendon se kapitalizmi eshte udhetim i ndritur nga fitorja ne fitore.

 Ashtu  posi!Tani me erdhe  atje ku jam dhe une.Eshte  problem sistemi dhe  jo babezie o mavriu  yne. More miqte e mi.Mos u tallni me ata qe kane nje hall se halli eshte  virus i keq.Eshte si  Ebola. Si  qymyri qe nxin kedo.Biles dhe juve aqe larg se prek nga te zemrave tuaja ketu.Dhe nuk kam fole hiç per vehten time sepse qe ta dini tanime, buken e ..çiliminjve une nuk e ve kurre ne loje.Kam ate qe shumeve dhe u ka munguar, mendjen.Por kam plot miq e shoke qe kane qene goxha bisnesmene te fuqishem ne ndertim dhe sot nuk kane buken e çiliminjve...Por sa te punesuar  tek ata i kane lene udheve?Sa vete kane  paguar  nga buka e çiliminjve keste  bakash dhe sot u kane vatur per  dhjame qeni, se bankat i kane hdhur gjyqeve e me nje seance ligji tak-fa...ja jep bankes?Sa ...ashtu e sa keshtu po e pesojne dhe KY yni ne vend qe te vere gishtin kokes dhe te diskutoje hallin  ka zgjedhur hellin per ...bisnesmene mavrite...Ai llafi  i baabzise eshte  realisht, nje hell per  bisnesmenet..

Grava,

si burre i urte qe jeni, le te flasim me letra te hapura, shqetsimi jot, si qytetar e si sipermarres, per sistemin ekonomik qe s'rri me ne ekuiliber eshte me se legjitim, por ama secilit duhet me i dhene rolin/peshen qe i takon.

Pse s'ngrinte ze biznesi i ndertimit per superprodhin me pare (keni shoqaten tuaj, apo jo), por vetem tani qe po vijne nyjet ne kreher. Pushteti mund t'ju lehtesoje pak me burokracirat apo me barren fiscale, po prape pesha/risku e bllokimit te kapitalit i ngelet privatit(ndertues/banka), nqs flasim per ekonomi tregu.

Edhe biznesi eshte loje, fiton/humb/barazon, por me te drejte si thoni, sistemi duhet te ngele ne ekuiliber e ketu hyn ne loje shqetsimi juaj, si i shume te tjereve, qe s'ka nje vizion te qarte smiley  kush do beje efektin lokomotive ne ekonomine shqiptare per vitet e ardhshme. E ketu, dalin ne pah kapacitetet e kabinetit te qeverise, sepse loja nuk eshte me vetem brenda kufijve, por me gjone.

 

 ABekteshi , pse ore beson se bisnesmenet jane shqeto  mendje?E dini ju cilet u bene bisnesmene?Por ama shteti medoemos do te duhej te nderrhynte me kohe.Pa provoje te diskutohet me gjere kyproblem dhe shifeni sa "kucure" do te dalin.Per kapacitete kabinetesh te munguara dhe mentalitet qeverrises arixhishe  eshte shqetesimi im, se kjo pune vate mori perrupine.Shume shpejt  do te plasi por na ruajt Allahu!Ky me flet per babezi...

Kjo me ka terbuar fare.Se si ne kete vend nuk ngrihet njeri me mend te flasi, atje ku fjala ze vend?

 Po bankat , c' bejne me ato apartamente?

Ne fakt 'derri mac' perfundon ke bankat, per ato ndertime te pashitme qe jane bo me kredi, dhe logjika e ftohte financiare e tyne funksionon ndryshe, do ti shesin me cmimin qe tregu i thith, pranojne eventualisht humbjen dhe, nga ana tjeter per balancim s'ben cudi qe interesat e kredive per klientet e ardhshem rriten, sepse sic shihet risku eshte i larte.

Me falni, po per cilen humbje e keni fjalen? Po pse, megjithmend po thoni qe per nje apartament te posandertuar, me nje cmim tregu, themi 100 000 euro, kredia e marre nga ndertuesi(per kete apartament) ka qene gjithashtu 100 000 euro?

Banka nuk ka humbje gjekundi. banka nuk e ka problem fare qe nje apartament me cmim tregu 100 000 euro ta shese qe neser me 70 mije euro apo edhe me pak... leket e veta i rikuperon(rimbledh?) gjithsesi.

ketu duhen pyetur ata qe jane marre me ndertimtari, te na tregojne si vene cmimet tamam-sagllam. psh, 100 000 euro per te bere themelet e pallatit (plus trualli? - kete nuk e di), x euro kati i pare, y, kati i dyte... e me rradhe.kaq eshte kredia totale e marre nga banka - startup cost(kostoja fillestare?), kostoja totale e pallatit; dhe kaq eshte shuma qe do te mblidhet nga shitja? shume ndertues marrin kredi minimale, (ose hic) nga banka thjesht per te siguruar fondet e nevojshme per fillimin e projektit. dihet qe kur ke bere themelet dhe dicka mbi to, mund te nxjerresh nje tabele te rruga me ca gaxhimixhi ku shkruan "shiten apartamente"... dhe qytetaret lene depozita, kush 60%? - sa mund te jete. c'ka i siguron ndertuesit fonde te tjera shtese per te vazhduar projektin.

Po te mos ishte fitimprures ky biznes o vella, nuk do i kishin hyre shqiptaret sikur te ishte biznes; ku e di une - shitje kokoshkash ne kinema? e kam fjalen, qe dhe bankat ne raste te tilla, zor se do kishin ndonje humbje.

Banka s'del kurre me humbje, biles ja ku po e them qe bankave i intereson falimentimi i budallenjve te tille, sepse nga ta bejne jo vetem fitime kolosale financiare po edhe politike dhe strategjike. Banka ka per borxh ta mbaj ashtu nje pallat pa shitur edhe 100 vjet se fundja prone e ka me vleren e tregut, nuk i prish asnje pune nje prone qe kushton kushedi sa here me teper se kredia qe i eshte dhene fillimisht nje budallai.

Ja qe nuk ja thua fare nga kjo pune. Nje ndertese banimi nuk mund te mbahet dot e pashitur dhe jo ne perdorim jo 100 vjet, por as tre vjet. Pas tre vjetesh mosperdorimi te baneses, ajo fillon nje proces te "kalbjes" dhe behet ose pergjithmone e paperdorueshme ose me nje kosto jo te zakonshme rinovimi perseri e banueshme dhe e shitshme.

Bankat mund ti mbajne keto si asete ne rregullimin e bilanceve kur u duhet te marrin kredi vete, por per ti shitur vete me fitim, ky lloj biznesi nuk ia vlen fare bankave

@Ora,

ky arsyetim mund te vleje per biznese(korporata, shoqeri ...) me shume asete qe kane vlere tregu shume te larte se kredia e marre, por edhe ne keto raste biznesi ka potencial me dal nga bataku.

Bejne politike e strategji kur blejne borxhin e nje shteti / bashkie (bonot e thesarit, obligazione, produkte derivate ...)

 

Nese banka jep nje kredi 100000 euro.Huamarresi nuk paguan dhe i detyrohet bankes psh 80000 euro.Banka e merr e nxjerr ne shitje dhe e shet psh me 50000 euro.Per diferencen 30000 euro e hedh ne gjyq huamarresin.Nese ai ka nje pasuri tjeter ia merr gjykata nese jo i mbahet nga rroga ku punon.Ne shba zakonsiht shpallin falimentim.

Qe banka humb(jo se falimenton) per kredite e pashlyera, kjo s'do as men as kalem(jep 100 e mer 60/70, eshte apo s'eshte humbje kontabile/reale), po sa eshte pesha e ketij zeri ne bilanc, kjo varet nga shumat e pashlyera dhe sa solide eshte banka, sepse flasim per kredi biznesi qe supozohet te jene miliona euro.

Kredite e keqija ne fjale mendoj qe stomaku i bankave i tret, por falimentimi i firmave te ndertimit qe kane probleme me kredite bankare eshte pas dere.

I pata shkruar pergjigjet por i ka fshire fshesa pa pike kuptimi..... nejse ment e tyre jan pune e tyre.

Ne cdo situate sido qe ta marresh banka nuk humbet nga falimentimi, vecse fiton. Jo vetem qe fiton kestet e marra deri ne momentin kur subjekti deklaron falimentimin, por sekuestron edheobjektin i cili zakonisht eshte ndertuar me lire se te pakten 70% e cmimit me te cilin del ne treg. Te lutem ma shpjego si humbet banka? Ne cfar rrethane?

pedro, banka ska nevoje ta lere te myket nje ndertese, por edhe sikur ta beje perseri e fituar del, sepse me nje ndertese ne dispozicion ne mes te nje qyteti patjeter qe e fituar do te jete. Mund ta lere me qera ose ta beje pjese te nje konstruksioni me te madh, vet objektin ose truallin. Ne shume vende bankat kan asetet e tyre ne kompanite qe marrin persiper te tilla ndertime. Zakonisht jam dakort qe banka i nxjerr ne ankand dhe i shet objektet me nje cmim me te lire se cmimi i tregut per efekt te planeve mujore apo vitore qe ka banka, por gjithmone me fitim del.

".... sekuestron edhe objektin i cili zakonisht eshte ndertuar me lire se te pakten 70% e cmimit, me te cilin del ne treg..."

Joo! Ora .E ke gabim.Kostua reale sot ne Tirane per cilesine e ndertimit te klasit te mesem, shkon 320 deri 330 euro /metri kuadrat. ka dhe deri ne 365 eure /metrikuadrat.Dhe eshte ne rritje çmimi per  bazen materiale.Ka mbi 4 vjet kjo pune.Futu ne sajtin e Shoqates Ndertuesave dhe marrveshjen e tyre me Qeverrine. 

Te lutem ma shpjego si humbet banka? Ne cfar rrethane?

banka nuk vlerson mire riskun; jep kredi qe kane pak shanse te shlyhen, jep aq shume sa nuk ka likuide per me shly kreditoret. Arsyeja pse Lehman dhe Bear Stearns, gjigande bankare falimentuan ishte pikerisht sepse u ekspozuan ndaj mortgage backed securities, shkurt vune bast dhe injoruan riskun e shlyerjes ose humbjes potenciale te kredive.

Arsyeja pse Lehman dhe Bear Stearns, gjigande bankare falimentuan ishte pikerisht sepse u ekspozuan ndaj mortgage backed securities

Je i sigurte? smiley Keshtu thuhet zyrtarisht, por je i sigurte qe eshte e vertete? smiley

Shembulli me shqeto vjen nga vete kjo krize mor mik,

knej nga Perendimi nga 2000 - 2008 i hapen mire rubinetat apo jo, duke dhene kredi ipotekare, realisht gjer me 120% te vleres se patundshme, per persona fizike e biznese, gjersa u cmimet u bene te prapanueshme me. C'ndodhi me bankat ?

Konkretisht ne mikro: vlera ne 2008 e shpise ishte 100, kredia mbi te shpesh ishte 100/110, plasi flluska, plasi edhe kriza, papunesi, ulje te fuqise blerese, subjekti qe mori kredi ka ngrit duart lart, sot ajo shpi/ndertese vlen mesatarisht 20/30% me pak, procedura ne rruge legale per shpronesim nuk i dihet sa do zgjase, ndoshta cmimet do bien akoma, vitet kalojne ...rezultati del nen 100, qe te kuptohemi deri ne nje fare mase e pranueshme per aktivitetin bankar, por jo se s'ka humbje fare.

Humbja apo falimentimi i nje banke, ne keto tre vjet ke shembuj boll, analizohen me shume impaktin qe kane ne sistem, sesa mbi vete banken.

 

 Per çdo kredi ta zeme 100.000 Euro banka ka dhene realisht 70.000 Euro.Dhe ne se me ato pare jane ndertuar apartamente me koston  qe shkon deri ne 130.000 euro, banka e nxjerr ne shitje nepermjte Permbaruesit, fillimisht me 20 % ulje.Nuk pataqitert gjoja njeri ne tender.heren e dyte e shet tek ..."miq " te Permbaruesit me 70.000 euro.Dhe byllet filmi.Banka ka fituar rregj 27.-30.000 euro, prej kisteve te paramarra.

Po funksionin nej korrupsion "i zyrtarizuar" ,nepermjet ligjit Per Bankat sa aqs dreqi nuk mund ti bejeme balle.Kush fiton prejkesaj afere te ndyre...? Agjetet Bankare, gjyqtaret, Permbaruesa..Kush humbet?Te mjeret njerez dhe dhe cilido bisnes i rene ne kurthin e marrjes kredive per ndertim.Nje shoku im ndertues ish shume i fuqishem  mori 600.000 euro Kredi ne Credisn Bank.Kishte  2743 metra katrore tike tek Burgu.Egzaktesisht poshte  Zures Pergjitheshme te  Regjistrit Pasurive.Nga keto 770 metra toke ja dha nje Tiranas  mik i veti dhe nje sheleg Perendie me tere kuptimin e fjales.Ja besoi  sepse ai futi tere dokumentat per leje ne Bashki.

Rama nuk ja dhe lejen edhe pse dokumentat jane ne bashki qe prej viti 2004.Kalon nje dreq rruge ne Planin e Adil Çarçanit...

    Perfundimisht banka e hodhi ne gjyq dhe me nje seance e fitoi ajo, pa as edhe ta therriste te shkretin Baftjar Dobi.Ja nxorri ne ankand dhe perfundimisht, Permbaruesi ja  shiti token e tij dhe te Tiranasit qe ja kishet dhene baftajarit ne mirembesim per kolateral.Me sa e shiti do te pyesni ju? Me  Aqe  leke, sa  i detyrohej Baftjari Bankes.Kishet 7 vjet qe paguante kredine me 13 % .Perfundimisht Banka e falimentoi.Por dhe e ka futur ne nje borxh te madh se ku do ti gjeje paret e vleres se tokes per  Tiranasin?Nje bisnesmen i cili ka ndertuar rruget rreth e rreth Parlamentit.Nga ato rruge,  Rama nuk i ka dhene 90.000. 000 leke qe beri kthesen perballe Parlamentit..." pse ate nuk e kishte te perfshire ne Kontrate.I ka fituar tre here gjyqet por ne fund Gjykata e Larte ja rrezoi.Kushtetuesja ja njohu  por pare ai nuk mori dot kurre...12 vjet gjyqe....Ja keshtu eshte "partner" Bisnesi me shtetin e vet.E sa ka te tilla.

Kjo qeverri dhe jo vetem kjo e shofin bisnesin si..." rrjepes te proletariatit ".Sa ka zanati more çuna.....Degjove more zoto! Bisnesmen ne Shqiperi dhe jashte fijeve te lidhura me shtetin...beji vend kokes... !Ja keshtu ja!

grava, po ti po flet sikur sapo e njohe "shtetin" shqiptar. mendon se je komplet i lare?

shume dakord me ty; i ke bere te gjitha gjerat sipas rregullave dhe me moral. por ti e di fort mire si funksionojne gjerat aty. ne nje shtet te tille, a eshte e lejueshme te themi qe cdo nisme bisnesi eshte si tip llotarie? a mund te themi keshtu? pra u vute ne dijeni. me falet mua qe nuk i njoh gjerat aq mire, por ty nuk te falet grava.

e rendesishme qe dua te them ketu, eshte qe kontrata ka dy ose me shume pale nenshkruese. jo nje. pa i lexuar vete kontratat qe behet fjale, nuk di cfare te them grava. jam i detyruar te mjaftohem me ate qe thua ti. shpresoj vetem qe kur permend gjykatat(ne rastin e tre gjyqeve te fituara), te mos jesh duke i permendur per ndonje gje te madhe apo fakt mbeshtetes. do te ishte qendrim me dy standarte i dashur, ose do te ishte kunderargument.

me vjen keq po nuk jam biznesmen. nje cope meditesi ne sherbim te kapitalizmit imperialist jam, ne nje bote qe eshte e Zotit, ku te gjithe jemi qiraxhinj dhe te gjithe sillemi si pronare. smiley

Grava, kur egzekutohet kolaterali banka merr vetem pjesen qe ka ngel pa marre, pjesa e mbetur i kthehet pronarit. E mira e do qe kur e ke lakunne fyt ta shesesh vet pronen dhe mos ta lesh deri te permbaruesi se vertet qe atyre ankandi i pare "ju deshton" gjithmone. Meshire nga bankat nuk kerkohet se keto bankat tona jane gjakpirese, mjafton te shohesh tabelat e amortizimit te kredive ku ne vitet e para te marrin pothuajse vetem interesat dhe pas gjysmes se kohes fillon paguan principalin. Po Fullani fle gjume, me behet shume qejfi qe po i mbaron mandati, po s'me behet hic qejfi qe nje kryehajdut do behet guvernator

bankat tona? do sillesh mire ti? smiley

nuk e marr vesh. kisha pershtypjen qe isha shprehur qarte. pse dolet me keto komente?

@abekteshi.

jam shume dakord, por vetem ne rastin e nje skenari te tille.

eshte shume e thjeshte.

per nje pallat qe xhiroja totale e shitjeve do te shkoje, e zeme 2 miljone euro (20 apts me nga 100 000 euro apt), ju po thoni qe huaja e marre nga banka prej firmes ndertuese eshte 2 miljone euro? po pse biznes eshte ai?

kredia mund te shkoje ndoshta 50% e xhiros totale, ndoshta 60%, ndoshta dhe 10%, varet. Nese firma nuk shlyen kredine se apartamentet i mbeten pa shitur dhe pallati konfiskohet nga banka; ne rastin e nje kredie 50% te xhiros mbas shitjes, bankes i duhet thjesht te shese apartamentet me gjysme cmimi, dhe i ka te gjitha leket e veta te siguruara. po gjithmone varet nga situata dhe cdo vecanti/detaj i saj.

nuk keni pse ta komplikoni kaq shume.

biznes fitimprures eshte ai qe ka hyrjet me te larta se daljet. kjo nuk do as shkolle, as ekspertize, as te lexosh ndonje gje apo te flasesh teorikisht.

nje hua e mire e bankes, eshte ajo hua qe rikthehet e gjitha me perqindjet e percaktuara ne kontrate. nje hua e mire eshte dhe ajo qe krijon me shume hyrje sesa dalje, edhe sikur perqindja mbi huane te mos merret e gjitha, por thjesht nje fraksion. (ketu perfshij edhe kostot e bankes; leku qe i mbetet bllokuar diku tjeter ne nje hua, etj...) por ju lutem shume, mos harroni qe ne shume raste, keni te beni me banka te njejta, ku ka kredi qe dyfishojne vetveten virtualisht, plus jane zera ne pritje per te nxjerre perqindjet e tyre.

dmth, nje kredi 2 miljoneshe qe merret nga banka Reiffeisen, ka shume gjasa qe te shpenzohet ne nje biznes qe nuk i mban leket ne kasaforte, por ne llogari bankare pikerisht tek Reifeisen. ne kete rast kemi vetem nje transferte nga nje llogari ne nje tjeter; pra banka zere se ka nderruar sirtarin e lekeve; dhe perseri pret t'i vije dyfishi i shumes qe i nderroi sirtarin, plus perqindjet.

praktikisht ka shume gjasa qe i gjithe pallati i sekuestruar t'i dale qyl fare; pavaresisht se ne letra mund t'i rezultoje si fitim(ne rastin e shitjeve qe thashe me siper), barazim ose humbje. dhe ne kete rast, vetem fjala humbje mund te shkruhet me thonjeza ("humbje&quotsmiley se vetem ajo eshte e imagjinare. - por ne skenarin qe thashe ama.

Fundi i fundit, bankat jane pergjegjese per kredite qe japin, e njohin mire politiken e tregut - te cilen e diktojne dhe vete, ne rradhe te pare, jane pergjegjeseper kontrollet qe bejne dhe kushtet qe vendosin mbi kredite.

dyshoj qe ju, une apo ndonje tjeter mund te shqetesohemi per nje banke. edhe sikur te humbe ndonje euro apo miljonsh ne nje biznes te falimentuar.

Po kuptohemi tani,

jam dakord qe puna kryesore e nje banke eshte te kontrolloje cilesine e kredidhenjes e qe duhet te mare persiper riskun dhe teorikisht, nqs se banka do te mos humb fare, kredia ipotekare e dhene duhet te jete e pjesshme me vleren e projektit neser apo te kete kolaterale te tjera, e gjer ketu jemi dakord, banka eshte e mbuluar.

Une mora shkas nga sa thote Grava, qe shume firma ndertim te medhaja jane ne renie te lire dhe mendoj qe kur kane marre kredite, raporti kredi/(kapital i vet) nuk i ka qene aq i justifikueshem/shendetshem sa thoni ju, dhe aresyeja mund te jete vetebesimi/grykesia i/e tepert tek ecuria pozitive e tregut i te dy kraheve(banke/ndertues). Duhet me i mendu edhe 'black swan'-et.

Tjeter, per bankat ka shume peshe faktori KOHE e KOSTO/OPORTUNITET, ato shuma ndekohe mund te kishin dhene rendiment shume me te larte, po te mos ishin keto probleme. Gjithe ky muhabet duke e pa me syrin teknik te bankes, pastaj nqs flasim per humbje reale dhe efektivisht mbi kurriz te kujt luhet eshte muhabet i thelle e duhet me e kap muhabetin nga A-ja, c'eshte paraja.

firma te medha pa plan B? Pa plan kontigjence? smiley

sado te medha te jene, nje biznes qe ngrihet ekskluzivisht mbi egon, etjen, lakmine per para dhe per t'u pasuruar sa me shpejt dhe sa me shume qe te jete e mundur, me cmime irreale stratosferike te pajustifikueshme per nje ekonomi te dhene; qe nuk ka plan kontigjence, plan shpetimi... me fal, por keto mund te jene makina parash, por jo biznese te mirefillta. plus qe shumica ne shqiperi jane pastrim parash. smiley

jo ne renie te lire, por te fillojne arrestimet, them une.

se kollaj na e bene koken daulle nate e dite per korrupsionin, leje ndertimi dhe betonizim qytetesh e plazhesh? asnje kunderefekt nuk duan keta? smiley

Ca ti besh, do piqemi edhe ne ngadale ngadale, sdq nuk do jete si '97 smiley ...me e keqja qe mund te ndodhe do hiqen ca zero nga llogarite bankare.

dmth, nje kredi 2 miljoneshe qe merret nga banka Reiffeisen, ka shume gjasa qe te shpenzohet ne nje biznes qe nuk i mban leket ne kasaforte, por ne llogari bankare pikerisht tek Reifeisen. ne kete rast kemi vetem nje transferte nga nje llogari ne nje tjeter; pra banka zere se ka nderruar sirtarin e lekeve; dhe perseri pret t'i vije dyfishi i shumes qe i nderroi sirtarin, plus perqindjet.

Zotrules, nuk eshte kaq hesap i thjeshte.

Sipas praktikes se mireperdorur nga bankat, ne nje kredi qe jep banka, ajo nuk jep kredine 100% nga kapitali i vet, sepse do ishte nje biznes jorentabel, qe te bllokosh nje kapital dhe likuiditete per nje kohe shume te gjate. Prandaj edhe banka ne nje kredi prej 2 milioneshe si ne rastin tend, nuk e jep te plote ate nga kapitali i vet, por vetem 10%, pjesen tjeter e mbulon me kredi qe i thith ne tregun financiar, dmth edhe banka punon me leket e dikujt tjeter. Prandaj edhe nese e ke parasysh perqindjet e kredive ne Shqiperi jane me te larta se ne Europe apo diku gjetke, dhe kjo jo sepse bankat jane te babezitura per fitim, por sepse duhet te llogarisin edhe perqindjet e interesave qe duhet te paguajne per huate e marra ne tregun financiar.

o pedro, po ca po ben o vella? sistemin bankar pret te sqarojme ketu? po sigurisht qe punon me leket e dikujt tjetri. po prandaj eshte banke ajo. por ne letra ama, qe ne momentin kur banka ka "vene dore" mbi nje shume parash, ajo shume parash eshte pronesi ose pergjegjesi e bankes. prandaj fitimet dhe humbjet jane te bankes. tani humbjet ne shumicen e rasteve futini ne thonjeza.

Per perqindjet e kredive ne Shqiperi, nuk mendoj se eshte ashtu si thoni ju.

nuk besoj kurre qe nje banke me fitim vjetor 2-3 here me te larte se buxheti i qeverise shqiptare, te katandiset ne ate pozite qe thoni ju, sa te marre hua ne tregun financiar per te mbuluar nje h@ale Shqiperi. nuk me duket aspak realiste. aspak.

 Grava i nerum . Ka qene nje tregim sovjetikce me pune "rrepkash " qe mbaronte me "terhiq  e terhiq e shkulen repken " smiley Ne kete pike  po i shtohem dhe une "mendimit te vyer ekonomik " per Babezine!

Edhe njehere nuk eshte Kategori Ekonomike . Eshte veti e nje Individi apo Grupi , Klani ,Tarafi , etj etj Tipiku i kesaj teorie eshte grupimi politiko, spiunoklanorohajdutor PD e SOTME . Ky grupim po shin lemin ne Shqiperi ne cdo fushe duke bere teori per hir te teorise qe nga  nga militantet par klubeve te PD deri tek maja e tij qe shfaqet me teorite e Jozefickes ne ndertim "Prish shtepi e ben kasolle "......e ne krye si gjithnje Lefqensi me ham -hume si Kreu i Grabitesve ne shtetin MULLAR ekonomiko gjynafqar !

Konkretisht qe te funksionoje nje biznes , ai duhet ti nenshtrohet edhe Ligjit te Falimentimit. Ketu del zbuluar me llape jashte , me shume se gjuha e Ver Llapes, k/mullahu i "Babzise" kur mba fjlime lehesish ekonomike dhe habitatoret e tij e digjojne me Poterizem  (Hari )  

Ti i di me mire se une keto pune , por ne se te kujtohet kur Meksollaret menduan se do ndertonin SHTET smiley ne 92 nxorren dhe nje Ligj ose nje Liber te Ligjshem mbi Ndermarjet ( veprimtarite ) e Biznesit ku perfhihej dhe e FAMSHMJA Kategori Ekonomike FALIMENTIMI ......... A njihet ky Ligj dhe a eshte aplikuar ?

Po ! Vetem me Urdher POLITIK dhe vetm ne rastet e SUDEVE , si ne  efektin domino , ose ne raste te tjera kur Mullahet ndjejne era kerme ose xhepfryrje . Me dhjetra te tille me te vegjel . Dhe krakteristika nr NJE e kesaj kategorie Ekonomike eshte se ajo zbatohet gjithmone POLITIKISHT nga ky KLAN i RRULERAVE , me idiotin ekonomik qe mba fjalime per te prekur gjendrat e loteve te Bathoristeve si ne rastin e "vaskave prej ari " ...."Po zotnie , femijet e mi jane milionere "

Pra ne se ne ate ven do te ekzisonte TREG dhe Ekonomi Tregu , keto biznese do ti ekspozohehin njesoj ...si Fitimit ashtu dhe Riskut ( por jo si perkedhelje ) por si Faliment veprimtarish duke ju nenhtruar edhe neneve qe kane te bejne me probleme administrative ( si gjoba ) apo edhe atyre penale qe kan te bejne me Mashtrimin Publik e dhjetra nen nen  - nene qe do perfundonin me Oj Nene oj Nene smiley Kjo te jep te drejten e plote te therrasesh me k/Mullahun se ne ate vend i Vetmi Ligj qe zbatohet eshte :

"Ha te hame o Hasan Gllava , shtate pjata  e tete tava "...te tjerat nuk po i bie se na preken toricienet ekonomike smiley

Dhe Falimenti do te cfaqej menjehere ne  keto Biznensmene te "fendshem " ne "Teori te henes " ne se do te kishin detyrime te gjithaneshme ekonomiko -socale e mbi te gjitha do te paguanin TAKSA ! Po Taksa ama ! Dhe si shmbull shko ne nje fushe tjeter te trajtur po aq kriminale ne Ligjesite Ekonomike si  "se fermeret zotnie "  Kaq si gjykim normal pa bere e len shkak per asnje TEORI e Teoricien . Me pas vetem analiza perse Falimentoi ! Ketu po ! Ec aty! Eshte shkolle me vete ! Partia e Punes psh FALIMENTOI si kategori ekonoike smiley

Une te kuptoj shume mire , biles kam dash te blej edhe nje HYRJE tek ty , po me qe mendoja se nuk do kishte rast ku te bisedonim me vone per problemet e ndertimit , si psh sot  ne PPU , e lash he per he ! smiley

Respekte !

 

 

 Ta jap hyrjen edhe me kosto por ama jo me ...kiste(humor)

Ore Idris, me te vertete.Te ofroj  nje Papafingio(tarac  vile tre katshe) 135 metra katrore, 75 metra nga vija e ujit, ne Golem.Ull kur i thone.I kam shitur dikur  me 80.000 Euro te tillat.Sot ta jap ..si i PPU-se de, me 60..Merre se femijet e tu do te me kujtojne....Komshi ka njerin prej çunave te mi...ja qe dhe bisnesi....  plasi ne PPU 

Qe ti veme pike ketij muhabeti babezia eshte tipar i kapitalizmit .

Si ka thene herbert huver:i vetmi problem me kapitalizmin jane kapitalistet vete .jane teper te babezitur."

Diku aty nga fillimi i viteve 2000 emigrantet kishin akumuluar nje sasi kursimesh dhe kishte nevoje per ndertime banesash.biznesment e ndertimit qe u futen heret bene fitime te mira.kjo beri qe te futen me shume njerez ne biznesin e ndertimit.kuptohet klientet nje dite u firuan dhe ata qe u futen vone ne loje ngecen.Po keshtu kane ngecur ata qe blene te paret apartamente me cimime teper te larta sepse nese do ti shesin do te marrin me pak se sa kane paguar per to.keto apartamente bosh do te shiten teper lire nen kosto.ata qe do ti blejne kur ekonomia te kthehet do ti shesin me fitim.Fatkeqesia e njerit eshte lumturia e tjetrit.thjesht kapitalizem 101.

.... Në një forum me Bankat e Shqipërisë, organizuar ditën e sotme, është ngritur shqetësimi nga ana e bankave, për pamundësinë e marrjes së kolateralit në rastin e kredive të këqija. Ministri i Financave, i pranishëm në këtë takim, tha se qeveria premton ligje të reja për të siguruar që bankat të marrin kontroll të shpejtë mbi këto asete, në mënyrë që kreditë e këqija të mos ndikojnë në planet e tyre për të dhënë kredi, thuhet në një raport të Reuters.

   Bankat thonë se procesi i marrjes së aseteve është i komplikuar. Me probleme është mungesa e informacioneve nga Zyra e Regjistrimit të Pasurive dhe mungesa e koordinimit mes autoriteteve. Deri më tani, Gjykatat kanë hapur rrugën për Bankat, për të rimarrë 143 milion euro asete, për shkak të kredive të këqija.

 Përqindja e këtyre kredive ka arritur në 14.42, më e larta e dekadës së fundit.....!

   Si shume i vonuar FORUMI......

Grave, ke te gjithe te drejten per te mos ta pelqyer Berishen, por nuk mund te mohosh qe ka nje baze te vertete ne ate cfare ka pohuar. Ndertuesit jane te babezitur dhe madje te paskrupullt. Pjesa dermuese jane spekullatore te vertete.

Arsyet e bumit ne kete treg gjenden piksepari tek mungesa e rolit te shtetit si rregullator i tregut, si frenues i spekullatoreve. Rrjedhimisht, kryeministri i vendit eshte bashke-pergjegjes ne kete katrahure.

Kushedi kush i ka keshilluar kete deklarate. Ndonje djalosh i ri si une. Si gjithmone mjaft koherent ne inkoherencen e tij Z. Berisha. Zgjohet nje dite te bukur edhe kujtohet per katrahuren qe e rrethon. Nderkohe qe vete, banon ne nje pallat-katrahure te tille.

Ndertuesit jane te babezitur dhe madje te paskrupullt. Pjesa dermuese jane spekullatore te vertete.

Nuk e di a e di qe edhe grava eshte ndertues.

po e ka shkrujt para 1 viti e gjys mer. Ka ndryshu mendim per berishen qy atehere

Sigurisht qe e di qe eshte ndertues. Graven e njoh personalisht.

Nuk ka gje me negative se sa kur nje vend e bazon rritjen e tij ekonomike vetem tek nje sektor i vecante i ekonomise qe ne fakt duhet te jete thjesht nje sherbim, sic eshte (ne rastin ne fjale) sektori imobiliar. Akoma me keq kur ky kthehet ne nje spekullim te vertete imobiliar (shiko Spanjen se si po vuan aktualisht edhe pse shume here me e zhvilluar se ne).

Ne keto 22 vite ekonomia e Shqiperise ka funksionuar pak a shume ne kete menyre: "Motori" i ekonomise ka qene (e vazhdon te jete) ndertimi. "Karburanti" kane qene remitancat e emigranteve si edhe parate e pista te kriminalitetit (droge, prostitucion, vjedhje).

Kjo eshte nje ekonomi inegzistente. Nje ekonomi fallco.

 

"Karburanti" kane qene remitancat e emigranteve si edhe parate e pista te kriminalitetit (droge, prostitucion, vjedhje). Kjo eshte nje ekonomi inegzistente. Nje ekonomi fallco"

                 Kjo eshte e vertete por kjo nuk eshte ekonomi fallco : qyteti ku une jetoj ne Fr, i ndertuar ne pjesen me te madhe ne shek XVIII (1700...- dmth fillimi i kapitalizmit industrial) ka qene i teri i ngritur nga sklleverit e marre forcerisht nga Afrika. Pará e piste ka qene dhe ajo, pará e tregetise se mishit, sikurse edhe ajo e prostitucionit (tek shqiptaret sot). Ti deshiron ta veshesh me moral kapitalizmin industrial, por ai edhe te duash ti e une bashke, nuk e vesh dot ate qyrk. Keshtu ka qene historikisht e keshtu u ndodhi jo rastesisht edhe shqiptareve

Pershendetje Stalker. Ne fakt ajo qe shkruajta nuk kishte te bente me moralin, por me shqetesimin mbi perdorimin jo te mire te aseteve financiare (ngado ardhshin ato).

Eshte fatkeqesi kur komunisti trushlulur fillo e komento tregun... prit kur te filloj e ta shtetezoj tani si Cavezi.

Per Olsin dhe Bredh, por dhe kush don te kuptoje.

  Kur e kam hedh shqetesimin kam parandjere se situata ekonomike brenda tregut te ndertimit,  po agravohej.Qeverria e Ketij,palo  qeverrisesi, ne vend qe ta analizonte me pergjegjei dhe te merrte masat, e sulmoi   biznesin me kryesor, i cili i ndryshoi faqen situates urbane.Nuk po them gjithenje per mire e per mbare, por nuk eshte me ajo e virgjera qe kishim.Dhe ate e beri vetem e vetem per arresye elektorale ose sa per Syrret Inxhihan.Gjera te natyres dhe specifikes se vete.

  Pse leshon fjale  tymuese ky shtetar? Se pari KY nuk njeh ligjet e tregut, pra mendon  dhe vepron me mentalitetein e sistemit qe e rriti e  beri te mençur ndersa vetem flet, per sistemin qe djalli  vete e vuri ne zbatim te tij, ne qeverrisjen.Nuk ishte  fare pune babezie por ...prodhohet, ndertohet, transportohet, shitet gjithe sa kerkohet.Ishte natyra e vet  tregut ne veprim

   Mirepo, ... ne se qeverrisja ndjek treguesit zhvillimore ne menyre te gjithanshme, ndjek situaten financiare nepermjet  treguesave financiare, bankare etj.etj, ajo qeverrisje nuk pergojon  por orienton dhe ...  vepron.Dhe  jo vetem oreienton, por parandalon fenomenent negative qe godisin tregun.Sepse ne kete  treg u  leshuan te  gjithe, mekaniket, tekniket, shoferet, doganieret, policet, deputetet, tregtuesit e lendeve me prurje te madhe leku, skafistet, brigadieret, çobanet....te merguarit me deshiren e madhe qe ta  kishin nje banese ne Atdhe dhe  me qe akoma nuk po e kuptonin tufanin qe po u  kanosej ku  kishin zene jatak, i hodhen paret ne ndertim.bankat pa asnje  horizont por te joshur pas interesit si kasa perqindjeje dhe  jo prioritetesh zhvillimore,   dhane pa mase kredira.

   Te gjithe, te gjithe kush pati ca pare ne xhep dhe  me leje, por pa leje te shumtit,  hodhen tere leket ne tregun e ndertimit.Tregu i ndertimeve u be prioriteti i  gjithe prioriteteve, nden qeverrisjen e Nanos dhe mori  hov te ri sapo erdhi  KY. E jo vetem ne Tirane e rrethinat, por ne çdo  cep qytetas e nderqytetas....te  Atdheut tone, te cilin nuk e paskane dashur hiç, keta  derdimene te qeverrisjeve.Qe ja bene gropen ketij vendi.

  Dhe ja  ku jemi..me  gjendjen  financiare... katastrofike!

   Ne fund te nje grope te  stermadhe,  ku po ju them me pergjegjesi sa nuk ka me ku te veje. Nje dite, shume shpejt do te plasi kjo mase me C4, te ciles Ky  i  thote qeverrisje.

   Nuk  ka me leke.Ka mure, llaç, tulla, hekur, pllaka, dhoma, apartamente, gjyqe te panumurta nga bankat per rrembim kolateralesh, armate permbaruesish dhe vleresuesish te kolateraleve, shperdorime, mashtrime me  çmimet  e kolateraleve, korrupssion i papare, police  ne ndihme te permbaruesave,korrupsion gjigand me legalizimet,  shkresa per legalizime te te paligjshmeve, legalizime te ilegaleve,fatura te gatshme per te paguar, por asnje qindarke neper xhepa...Une qe po ju  them kam apartamente dhe  ju ve ne dispozicion  me koston..degjoni, me humbje!

  Borxhi shtetror ndaj ndertuesave( fituesit e tenderave publike,  te rrugeve etj.) kalon 300 milione euro !

Thashe vetem pake fare per  te  mos ju  lodhur

Tani  me thoni.... Ju mue, ku pikerish eshte i mveshur  mire  e bukur   ai  llafi "babezi"?

  

Te gjithe, te gjithe kush pati ca pare ne xhep dhe  me leje, por pa leje te shumtit,  hodhen tere leket ne tregun e ndertimit.Tregu i ndertimeve u be prioriteti i  gjithe prioriteteve, nden qeverrisjen e Nanos dhe mori  hov te ri sapo erdhi  KY.

Ke thene nje te vertete te madhe Grave. E pashe dje ne mengjes heret kete palo batakci qe si krye i paskrupullt qe eshte banon ne krye te nje mega-barake shumekateshe (polikatiki') pas Shallvareve. Ky pijanec dy-leksh qe kushedi per cilen marke vere (apo xhini) ka lejuar ate monstruozitet po aq shumekatesh ne mes te Sarandes.

Ndjese qe komentova ne kete teme, po mendoja se ishte aktuale. Nuk e di se kush e rihapi.

grava,

te flanederoj per temen.

personalisht kur shkruaja komente per rrezikun e "bumit" ndertimor ne ekonomi dhe fushen sociale ne tema te tilla pikerisht ne kete forum shume komentues qumeshtori me bachalors e masters ne usa e ne evropi i gezoheshin "gjasme pamjes perndimore" qe po merrte Tirana dhe me quanin si antisocialist si anti RAMA-ist si malokxhi e berishist, si nje person qe vetem shan dhe ndjell urrejtje.. e djalli vete e di se cme kane shkruar.

kunder kujt pyes une sot !!! e verteta eshte se politikani albanezi eshte vetem nje grup dhish e delesh qe kmandohen nga nje bari i padukshem me RFID i cili nuk do ma je dit se si ndjehet ai popull shqiptar.

e kam thene athere po e them tani e do ta them dhe ne te ardhmen :

pasojat e kaosit urban qe ka ndodhur ne Tirane e Shqiperi mbare do ti vuajne breza te tere pasardhes (deri ne 8 breza).

ishte naiviteti jone si popull apo egersia alabake antishqiptare kete duhet ta sqarojme besoj !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).