Periudha e verës shënon kthimin masiv të emigrantëve shqiptarë, të cilët kthehen për të takuar të afërmit e tyre dhe për të kaluar pushimet.

Por, jo gjithçka është e lehtë për ta gjatë kthimit. Shumë prej emigrantëve ankohen për policinë e shtetit, individë të së cilës u kërkojnë para.

Sipas emigrantëve, gjithmonë kur kthehen në Shqipëri, do të përballen me postoblloqe të shumta të policisë, punonjësit e së cilës, kur i shohin me targa të huaja, i ndalin dhe u kërkojnë lekë për të kaluar.

Në adresën e gazetës sonë kanë ardhur disa dhjetëra emaile nga emigrantët, të cilët ankohen pikërisht për këtë fenomen të policëve, që është i përsëritur ndër vite.

21 Komente

Në adresën e gazetës sonë kanë ardhur disa dhjetëra emaile nga emigrantët, të cilët ankohen pikërisht për këtë fenomen të policëve, që është i përsëritur ndër vite.

 

Dhe besoj se Merua u ka zgjidh hallet,

Ti e vè gjè nè dyshim kètè lajmin??...pèr disa vite..kjo vjedhje sikur u ndèrpre..tè paktèn nuk bèhej haptas, tani èshtè kthyer pèrsèsi  fenomeni "njè kafe pèr shefin??".. nè vendin antar tè NATO-s...kanditat pèr BE...nè vendin me tè ardhura tè larta tanimè..dhe me rritje ekonomike tè paparè...dhe e bukura èshtè se i quajnè turistè...dhe i quajnè pushime!!!

 Mati e ka cdo gje te lidhur me Saliun. Po shave Saliun, cfaredo te besh, ke gjithe te keqijat. 

Kuptoje more zdap, komentin, une nuk fola per Salen, por aty thuhet se gazetes Tema i kane derguar shume emaile emrgrantet, a thua se kjo gazeta ju zgjidh hallet, apo eshte pjese e Ministrise se puneve te mbrendshme. Mero nuk po zgjidh hallet e veta dot.

jo vetem qe u zgjidh hallet, po u kthen dhe leket.

nuk ka asnje model anti-korrupsioni, ne sensin teorik, e as nje program anti-korrupsioni, ne sensin praktik, qe te mos kete si pjese te tij elementin e informacionit, dhe rolin e medias.

kshtu qe e pranon apo s'e pranon koka jote prej pecikllasi, ankesat e derguara tek adresa e ksaj medie, dhe publikimi i tyre nga kjo medie.. kto JANE pjese e zgjidhjes se problemit.. kurse ti me rrotkarllekun edhe idiotsine tende prej militanit, mbetesh pjese e problemit.

aman jo "postoblloqe" smiley

Pershtypja e te huajve per policet shqiptar eshte se ata jane "te bute" spara i ndalojne makinat me targa te huaja, kur shohin ndonje turist te huaj i thone "ec,ec.." ose "rruge te mar", vazhdo. Por nuk ndodh keshtu  me "turistet e vendit".  Do te ishte e udhes qe keto mesazhe te shkonin edhe ne stacionin e Policise (rajonet) po duke menduar se kjo nuk funksionon, spara u besojne shefave te policise, rajoneve, te shkretet "turiste shqiptar" i raportojne mediave! Nuk bejne keq, eshte nje menyre alternative shpresedhenese, mbase media do t`pengoj keta police te mos "vjelin" parate e "turisteve te vendit". 

Bah, kam levizur ne Shqiperi plot me targe te huaj dhe s'me ka kerkuar ndonje polic lek. Lajm tipik i TemAs, muhabet kafenesh.

Ohuuu, mero thote i kane kerku lek ti thu jo. Si t'dush me, mos beso smiley

Amon mer se keta e bejne muhabetin te trashe fare. Do tjetri ti bjere qeverise (te ciles mund ti biesh per mijera gjera) dhe perhap thashetheme te percipta. Cudi se nga ato dhjetra letra qe i paskan shkruar TemA-s (u be TemA si celulari i Berishes njehere e njekohe), asnje s'paska dhene emra, shifra apo vendndodhje qe ti qiste Mero ne gazete.

Ushqim per militante me me pak se 2 grame tru.

"pèhap thashetheme tè pèrcipta"....vendi: porti i durrsit..shifra: nga 10 euro e sipèr...emra: tè gjithè atyre qè peshkohen..aman o fmg...se tè nxijnè jetèn dhe nuk ju a ka njeri borxh ato lek qè kèrkojnè!!

 

Arb, nuk thashe qe s'ka korrupsion por qe s'me ka rastisur mua. Thashe edhe qe nese TemA do te kishte te dhena do ti nxirrte, prandaj shkrimi eshte i kote. Nese ke raste konkrete qe te kane ndodhur, pse nuk i tregon te dhenat?

cfare te dhenash konkretisht do ti?

me thuaj nje indeks korrupsioni qe bazohet ne ato te dhena qe kerkon ti.

ik fshiu e mos shkruaj me ktu se skane kohe robt te lexojne militantizma, kane vetem kohe per arsyetime, e kto t'i nuk i njeh.

a thu do jete e larget dita kur Tema t'hapi nji filial ktu n'Toronto?

Dy here me ka ndodhur qe ne nje mori targash shqiptare ne trafik te ndalohej vetem makina ime me targa te huaja. Heres te pare nje polic me afersisht 8 unaza floriri neper duar dhe nja dy byzylyke te drejtohet tere arrogance dhe kerkon gjithe dokumentacionin e makines, heres te dyte me kerkuan vetem siguracionet. I pane dhe pane dokumentacionet, pale qe s'merrnin vesh asnje llaf ca ishte shkruar dhe gati te zhgenjyer dhane shenje te ecja. Pyetjes time se ne ç'baza bene seleksionimin e makines s'ju pergjigj as era.

you have the right to remain silent
p.s kjo eshte tipike shqiptate, pse se ndalon dhe ate tjetrin pse vetem mua.
p.s 2. te kesh numru gati 8 unaza dhe 2 byzylyke te duart e policit paske qene ne stres te madh dhe ke dash me gjet argument sido q te shkonte puna smiley

Stresi i vetem qe me kishte zene ishte qe une dhe zoteria pasagjer donim te ishim ne kohe ne nje gezim familjar. Kur pashe ate doren qe zgjati polici te marre dokumentat kuptova mire se pse vetem makinat me targa specifike ndalen; s'ka se si te financoje ndryshe argjendarite.

Me tutje, shqiptaret i ka mbuluar korrupsioni pasi i kane zgjatur qafen. Une kam cdo te drejte te di se ne c'baza eshte bere seleksionimi i kontrollimit te makines time:baze numerike, shenjash te dyshimta,...

Rosee ke gjithe solidaritetin tim. Ashtu jane, r..q..a te gjithe, ku te krehin ndonje lek. Po rripin e sigurimit e kishe?

Shkova në Greqi në janar dhe në kthim ishin disa pa pasaporta.Nga krahu grekut ndenjën në autobuzë dhe nuk hipi njeri për kontroll,kur u futëm nga krahu shqiptarë hipi polici dhe mblodhi pasaporta(për mua ishte e gabuar kushdo të shkonte ta verifikonte vet si nga greku) dhe ata që nuk kishin i mori jashtë dhe i la në anë të rrugës.Më mbas kur mbaruan të gjithë shkuan birbilenjtë vet një nga një në sportel duke paguar nga 10 euro shefit dhe erdhën hipën në autobuz.Tani përsa i përket policve rrugorë janë çakenjë apo më mirë po u them lango rrugësh që ku të të mbërthejnë të të zhvasin ndonjë lek.Çfarë mi ngre nervat është metoda shkërdhatë e marrjes së  dokumentave duke qënë i detyruar ta pagusha gjobën që të vënë në vend e për të ikur e shijuar ato dy ditë pushime duke mos u vërdallespur komisioneve.Nëse të kap në gabim le të vër gjobën por me dokumente s'ka punë.Nuk kam parë polici jashtë të të marrë dokumentat se je shpejt apo s'ke rrip etj etj.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).