Nga Ervin Qafmolla Piramidat jo gjithmonë strehojnë faraonët. Shpesh ato ngrihen për ta, por kufoma e katilit nuk vendoset medoemos në vendin e paramenduar të prehjes. Piramida e Tiranës nuk u bë mauzoleumi, as mbeti muzeu-mi karagjoz i diktatorit. Në inerci të kohëve ajo u përdor në forma e për qëllime të ndryshme, për t’u pagëzuar në një farë pike “Qendra Ndërkombëtare e Kulturës”. Si e tillë, ajo nuk prodhoi dot as kulturë lokale, e jo më të përcillte kulturë ndërkombëtare. Por, ashtu në pezullinë e saj jashtë kohe e funksioni, mblodhi nëpër galeri, shkallë, në lulishtet përreth, madje dhe në majë, kalamaj, të rinj më të rritur, vajza e djem, me kitarë ose pa, me gjëra për të thënë ose me asgjë për të ndarë, njerëz që pinin cigare, verë apo marijuanë. Pa e kuptuar kush, dhe thjesht përmes këtyre adeteve të rastësishme, ky institucion arriti të bëhet pjesë e atij sistemi informal që në këto dy dekada ka prodhuar më shumë kulturë dhe se vetë Ministria e Kulturës. Ai diskutimi tjetër, mbi vlerat estetike e arkitekturore, zë në fakt një vend dytësor. Ka njerëz që e vlerësojnë në terma estetikë, sikundër ka dhe njerëz që nuk i tërheq. [...]

14 Komente

Tani, nese Mekja i pare qe ne njohim eshte muzhiku proletar nuk di sa qendron konstrukti 'Meke' per te futur ne te medoemos 'te paqyteterumit' me blackberry dhe rington Vivaldian. 

Një pakicë që bërtet e vepron me nënvetëdijen burimore se “kjo është e jona”, se “këtë e bëmë ne, njerëzit tanë”, dhe se “Berishët barbarë duan ta shkatërrojnë”. Brenda një analize të ftohtë akull, këto janë të gjitha gomarllëqe.

          ...piramidat  ne te gjitha koherat,jane ngritur    me  qellimin  e vetem per te varosur kufomat e krimineleve,prandaj ata qe do mendojne te kunderten, gjothmone do jene nje pakice...

piramidat ne te gjitha koherat,jane ngritur me qellimin e vetem per te varosur kufomat e krimineleve,prandaj ata qe do mendojne te kunderten, gjothmone do jene nje pakice..

Ruajeni per varr te Saliut .....le dhe nje dhome per vete si dikur besniket e Faraoneve . Mos i lini ne trup , goje ...   gjera te arta   se do vine ata si Ju , ose pjellat tuaja dhe do pasi te zbulojne varret te vjedhin te artat do thone " te prishen varret se analizat treguan qe eshtrat jane te nje Gomari , jo te Saliut " smiley 

na cane taravelen me kete piramide! Po qysh nuk u lodhen njehere? te gjithe e paskan kaq te nevojshme te shprehin mendimin, shfryjne dufin, ckerrmisin dhembet ne perqeshje kunder dufmedhenjve....????

na lodhen koken.

admine... smiley((

ende do servirni te ketilla shkrime?

kujt i intereson se c'mendon Ervin Qafmolla? Kujt?

kujt i intereson se c'mendon Ervin Qafmolla?

 gjez zoto;me cfare meret ky qafmolla se paska ide interesante?

ka mbiemer interesant doje te thoje ti...

po ku e di une me cfare merret, a kush eshte...

me shtang idjotesia eutanazike qe i kane injektuar atij pis mileti... smiley

 Në inerci të kohëve ajo u përdor në forma e për qëllime të ndryshme, për t’u pagëzuar në një farë pike “Qendra Ndërkombëtare e Kulturës”. Si e tillë, ajo nuk prodhoi dot as kulturë lokale, e jo më të përcillte kulturë ndërkombëtare.

shqiptaret na kerkojne nga ndertesat qe te prodhojne kullllture. teori tjeter kjo, ne vazhden e shume teorive qe ka prodhuar piramida. meqe piramida me mermer te prishur nuk e prodhoi, mire eshte ta shembim. e shkreta piramide, eshte aq e bukur dhe aq e vecante, sa asgje tjeter ne shqiperi. qendron atje si e vecante, por barbaret nuk e pelqejne, duan ta shembin sepse piramida i sfidon me nje epoke qe ishte, u jetua dhe eshte pjese e historise. barbaret duan ta fillojne historine nga viti zero, ashtu sic kane bere edhe paraardhesit e tyre dhe kane zhdukur gjurmet ne ate cope toke qe quhet Shqiperi.

shkrimin se lexova dot deri ne fund. i palexueshem. sa dua qe ajo piramide mos te prishet por te qendroje aty si deshmimtare e historise.

 Autori ka kapur diçka shumë interesante. Ja mbyllni sytë dhe imagjinoni të ardhmen... 

sipas autorit (me të drejt&eumlsmiley, do të vijë një ditë, që fëmiu i Ilir Metës psh, do u predikojë fëmijëve tuaj ndershmërinë, aristokracinë, të qenit* i virtytshëm, etj etj... 

unë pjellës time nuk kam ndërmend tia jap këtë barrë... 

 

Ja mbyllni sytë dhe imagjinoni të ardhmen... ..që fëmiu i Ilir Metës psh, do u predikojë fëmijëve tuaj ndershmërinë, aristokracinë, të qenit* i virtytshëm, etj etj...

...sa per kujtese,nuk ka nevoje te mbyllesh syte e te imagjnosh.... sa  te rritet femiu i Ilirit Metes  e  te predikoj "ndershmerine" e "virtytshmerine" e shoqerise,sepse  ajo dite tashme ka ardhur .Shiko live tani ne TV  djalin e Xhelil Gjonit ,(babai i te cilit per ne te emigruarit vetem nga nena nuk na shau) se edhe ai e ka emrin Ilir per koicidence , dhe kuriozitetin e ke te shuar.
 

Jo kaposh, jo. Jo dhe JO! Ka te drejte oranje aty. Ka shume te drejte. Pse nis replike kot? Edhe ti e di fort mire qe ka te drejte. Pse e ben kete gje? smiley((

..une po them jo se s'ka te drejte(tjeter kuptim  ta pranoja qe ka te drejte), por per te qene vertete fare duhet ti kujtoj se tashme ajo kohe ka ardhur dhe s'ke pse te lodhesh duke mbyllur syte e  imagjinuar..

po pra, ajo kohe e ndyre ka ardhur. dhe ti cfare ben pastaj? Xhelil Gjoni... ahhh kaposho... smiley

te pakten ne koncepte baze ne duhej te ishim dakord - e mira, e keqja, etj...

te pakten nese do debatohej, te debatohej per rrugen si te arrihej e mira, si te luftohej e keqja... e jo ashtu

C'keni me te ziun kokosh . Maksimumin e inteligjences  tij e ka te lidhur me perfytyrimin  si pjestar ose me ndonje Post ne komisionet e Varrim - Zhvarrimeve te ngritura nga babai shpirterorosqapor Saliu .... Cdo gje ,si te shkuaren si te tashmen , po lexoi Gjoni ne ndonje vend  i perfytyron  si kadavere smiley . Mos i permendni as papen Gjon Pali  smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).