Agjencia e vlerësimit të kredisë Standard & Poor uli klasifikimin nga AAA në AA+ për Shtetet e Bashkuara përherë të parë në histori, duke bërë edhe një parashikim negativ.

S&P tha dje vonë se bëri këtë riklasifikim pasi plani i Kongresit për shkurtimin e deficitit buxhetor që u miratua të martën nuk është i mjaftueshëm për të stabilizuar gjendjen debitore të vendit.

Agjencia tha gjithashtu se ulja e klasifikimit pasqyron pikëpamjen e saj se “efektiviteti, stabiliteti dhe parashikueshmëria e hartimit të politikave dhe institucionet politike amerikane janë dobësuar në një kohë sfidash fiskale dhe ekonomike.

Media citoi zyrtarë të Shtëpisë të Bardhë, të cilët kanë thënë se S&P nuk i ka bërë mirë parashikimet për planin e shkurtimit të borxhit amerikan me dy trilionë dollarë.

Presidenti Obama dhe Kongresi amerikan arritën një marrëveshje para skadimit të afatit të martën për ngritjen e tavanit të borxhit prej 14.3 trilionë dollarësh, duke shmangur mospagimin e detyrimeve financiare të qeverisë. Marrëveshja parashikon uljen e deficitit me më shumë se dy trilionë dollarë gjatë 10 vjetëve të ardhëshme. S&P kishte bërë thirrje për katër trilionë kursime.

Dy agjenci të tjera të vlerësimit të kredive,  Moody dhe Fitch, nuk e kanë ulur deri tani vlerësimin për Shtetet e Bashkuara.

 
 

83 Komente

.. qe do te thote midis te tjerash ... fundi i $ si global currency!

Kina mesa po e shoh do dale rruar e qethur nga keto levizje...Beri ca levizje por ishte teper vone per te shmangur demet....E vetmja menyre per transparence eshte qe ne "global currency" te shendrohet floriri

Gabim, s'do te thote aspak kete.

mu me duket se nga ky klsifikim, me teper e hengri Kina se vete Usa...

Shuma e borxhit bie...bie dhe vlera e dollarit....Kete e kishin paraljmeruar shume analiste..Kina po periqet ti ktheje ato bono ne Euro, por dhe euro nga ana tjeter eshte e lidhur drejtperdrejte me dollarin dhe ekonomine amerikane..Perderisa Banka Boterore dhe FMN te jene ne territorin e SHBAse nuk ka shanse  te kete monedhe tjeter boterore....

he?
si ishte kjo me lart? wtf have you been smoking son?
euro varet nga kriza ne eurozone, greqi, itali, spanje...
Tjeter, agjensite e tjera ala nuk kane zhvelrsu kreditin amerikan...cike e dhime ktu kur mendon se kto agjensite e leshit nuk bon asnji levizje kur ishte puna te Lehman etj.
Efekte te menjehershme qe priten mund t'jene rritja e normes te interesit te credit cards dhe kredi dhenie plus qe ulja e shpenzimeve do ndikoje direkt te studentet etj

Pas shume kredive  Evropjane jane banka dhe agjenci Armerikane...Te mos harrojme ketu Goldman Sachs i certifikoi kredite greke(me shifra te fallsifikuara)...po gjithashtu ishte po kjo agjenci e cila u be garant per hyrjen e Greqise ne euro...(ne nje kohe kur greqia nuk plotesonte as kushtet me minimale)

In 2001, Goldman's financial alchemists formulated a scheme to allow the Greek government to hide the extent of its rising debt from the public and the European Community's budget overseers. Under this diabolical deal, Goldman funneled new capital from super-wealthy investors into the government's coffers.

The financial giant dubbed its airport scheme "Aeolus," after the ancient Greek god of the wind -- and, sure enough, any long-term financial benefit for Greece was soon gone with the wind. By hiding the fact that the government's future revenues had been consigned to secret investors, Goldman bankers made the country's balance sheet look much rosier than it was, allowing Greek officials to keep spending like there was no tomorrow.

 

 

gjithashtu ishte po kjo agjenci (Goldman Sachs) e cila u be garant per hyrjen e Greqise ne euro

Hmmm, ti e kupton qe te "krijosh mjete" nuk perkthehet ne "dhenie garancie"? 

Kolonializem hesapi smiley

Nuk behet dot debat me fraza te kapura pa lidhje me copy&paste ne google. S&P uli klasifikimin per Sh.B.A.-ne, pra per bonot e emetuara (borxhi) nga QEVERIA FEDERALE jo nga kompani private si Goldman.

Ne kohen e krizes Goldman Sachsi morri paketa te majme ndihmash nga qeveria amerikane...Dhe me ironikja keto ndihma ku vajten?...15,3 miliarde dollare i shpendajne bonuse per stafin drejtues......Dhe kjo ndodh ne nje kohe kur shtetasit amerikane humbisnin shtepite...Ca ironike nuk eshte..Nuk ka rendesi se bonot ishin nga qeveria federale..Rendesi ka se ne kohe krizash kompani si Goldman po perfitojne shuma kolosale dhe keto ne injeksjone dhe paketa ndihme nga vete Qeveria Amerikane

Degjo se deri tani po perpiqesha t'a permbaja veten per hir te edukates se debatit. Mos pra dreqin mos i fusni hundet kot aty ku s'ja keni haberin fare se behet PPU i merzitshem. Kercen dege me dege pa asnje lidhje thjesht se te duket se do fitosh dicka. Mund te jesh artist(e) shume e mire po lerja ket te tjerat atyre qe marrin ca me shume vesh se copy&paste nga google qe s'di t'i interpretosh.

Thuaj thjesht "E urrej Goldman qe ja degjova emrin per here te para para 2 vjetesh. E urrej sistemin kapitalist" dhe e ke me mire e te respektojme. Po, GS mori paketa ndihme nga qeveria amerikane. Po keshtu moren edhe shume kompani te tjera. Shume prej tyre, perfshi GS i kane paguar mbrapsht parate qe moren. Po, GS krijoi mjetet qe mundesuan borxhin e Greqise, etj. Po cfare dreq lidhje kane keto me nje "note" qe i ve S&P borxhit te Amerikes?

+1 smiley

Mos pra dreqin mos i fusni hundet kot aty ku s'ja keni haberin fare se behet PPU i merzitshem. Kercen dege me dege pa asnje lidhje thjesht se te duket se do fitosh dicka. Mund te jesh artist(e) shume e mire po lerja ket te tjerat atyre qe marrin ca me shume vesh se copy&paste nga google qe s'di t'i interpretosh.

 

..shume e drejte ky pretendimi juj o  gjembo, por me nje ndryshim te vogel qe ps ata qe jane specialist ose punojne ne ate fushe(masters e larte se me bc kam 3 vetem ne hyrje) te vete prezantohen  dhe kuptohet qe te tjeret i bie me shume  te degjojne...

Nuk jam as me tonin e 'copy/paste google' nga tipa qe sja kane haberin ekonomise,  por as me tonin kondesent te shkollareve qe kur vjen puna per te shpjeguar fenomene ne themelet e ekonomise se sotme fshihen dhe ata pas demagogjive e interesave.

Ah, ndoshta s'e ke keq persa i perket tonit - megjithse nuk ishte aspak qellimi im te isha "condescending" (se fjale kondesent ne Shqip s'ka). Juve si do shpjegoheshit kur here pas here, ne jo vec nje teme, thuhet e kerkohet e njejta gje e prape perseritet? Madje jo me larg, nje koment me siper u tha nga jo vec une qe s'ka lidhje fare, mirepo artisti vazhdon ne dege te tjera.

Ate fshehjen pas demagogjive e interesave nuk e kuptova fare.

Po mire Gjembo pse qeveria nuk u dha 2 milione njerezve qi humben shtepite para borxh deri sa te kalonte kriza? Edhe kta qi humben shtepite di i kishin kthyer kur te kalonin krizen. Pse nuk u jep edhe 6 milioneve qi jane underwater (less selling price than the value of the mortgage) dhe po te premtoj se kta 6 milione do i kthejne leket si Goldmani e shume korporata tjera. Nuk eshte ky kapitalizem i lire ku ai qi ban gabim ne nje investimi i ipet a second chance ne menyre selektive. Bere gabim do shkosh poshte si qe Goldman si James apo Jennifer. Si na shpjegon ti kete loje te ndyer, per me teper qi leket e taksapaguesve ju dhane Goldmonit pa na pyetur fare- sepakut mua nuk me pyeti njeri. Bota sot per sot ne shtegun qi ka hyre eshte duke vrapuar drejt gremines. Nuk ka korrektesi dhe kush po mundet po grabit dhe po vjedh legalisht. Ne sistemin juridin te Amerikes me ka ndodhur te shoh te arrestuar qe jane mbajtur 2 dite ne burg pse nuk kane paguar nje bilete metroje duke i kushtuar sistemit dhe shoqerise 5000-6000 dollare (paguaj avokate, paguaj gjzqtare, paguaj ushqim e me the e te thashe) kurse Angelo Mozillo ende is worth 300 milione dollare ose CEO i Lehman Brothers ende eshte worth sepakut 150 milione, ose CEO i Merrill Lynch is worth mbi 100 milione dollare dhe luan golf tere diten. Something profound is wrong with the system and if not addressed in a timely and just way- soooner or later it will collapse. Hajde gjemb na e gjembos kete pune? Nuk mund me bind kurre qe per krizen e fundit nuk ka shue qe duhet te shkojne ne burg- kurse nuk ka shkuar nje njeri i vetem sepse po nuk pagove bilete metroje te rrasin ne burg por po vodhe me miliona promovohesh. Gjembo ka pasur 2 lufta boterore. Pse a thua?

Po mire Gjembo pse qeveria nuk u dha 2 milione njerezve qi humben shtepite para borxh deri sa te kalonte kriza?

Me vjen keq qe po te zhgenjej por nuk punoj per qeverine Amerikane. smiley

Anyway, tema ka marre kthesen per Rrushbull me kohe.

Po mire nese nuk punon per ta pse mendon qe ishte mire pse ajo dha parate e mia per Goldmanet? Mos gjembo se te tillet si ti i kam njohur edhe ne vende tjera- kur thyhet qerrja ju heshtni dhe ulni koken si struci. Ju njoh juve. Kur punet jane mire per nje pakice e keni gojen plote kapitalizem- kapitalizmi i vertete si socializmi i vertete duhet te kene fytyre njerezore. Pa te c' duhen? Per pallavra si tuat?

Te lutem me trego ku lexove ti qe paskam shkruar une "qe ishte mire pse ajo dha parate e mia per Goldmanet". 

Sa per fjalet e tjera qe pasojne, po i injoroj per te miren e bashkebisedimit.

Une po te paraqes fakte gjembac...Une nuk jam ekonomist por gjerat themelore i kuptoj....Te shpjegova Goldman mori pakete bailout koloasale rreth 20 miljarde dollare.Te gjitha keto leke nga taksapaguesit amerikane te cilet humben shtepite dhe bizneset..Sic ta shpjegova shumica e fondit vajti per bonuse personale....

Sa per sistemin po e shikojme se si po vete...Po shkermoqet si kala pre rere....Kohet po ndryshojne gjemb

po nuk eshte t'u t'thon njeri qe nuk mori mer zotri po ma shpjego pak lidhjen e ksaj me ate qe po thoshe me lart, me dollare e euro, kineze e amerikon

 

Lidhjen e kesaj me lart?...Po pra ta shpjegova me lart..... Kompani si Golman,JP Morgan,Lehman Brothers etj shkaterruan dhe kavizuan ekonomine amerikane me sistemin e tyre liberal te kreditimeve.Goldman Sachs ishte pergjegjesja e krizes se 2008(dhe eshte ende nen hetim per kete) ..Ne fund te fundit humben konsumatoret dhe qytetaret amerikane nga keto levizje...Kreditime pa fund dhe pa kriter....Dhe kriza plasi...Me e bukura eshte se keto kompani ishin strumbullari i krizes dhe ne vend te penalizoheshin morren paketa te majme ndihmash nga buxheti qendror (te cilat vajten natyrish per bonuse te majme)..JP Morgan shperndau nje pakete 10miljarde dollareshe bonuse per stafin e vet ne kohe krize... CEO i Golman Sachs, Lloyd Bankfein mori 100 milione dollare ne bonuse (vetem ne 2010n)..

Golman Sachs grabisin hapur Ghaddafin ne mes te kaosit te luftes  (1,3 miljarde dollare, Fondi i Pavarur i Libise)....Goldman u pergjigj thjeshte..Leket i humbem: 98% te aseteve avulluan cuditerisht menjehere mbasi filloi lufta.(Goldman pergjigjet se i investuan ne firma te gabuara smiley )....Kjo pergjigje detyron SEC(US security regulators) te fillojne hetim ndaj Golman Sachs per kete ceshtje.

Ne anen tjeter shpendahen bonuse te majme per Senatin  (ne nje kohe kur qytetareve amerikane u thuhet perdite te shterngojne rripin)

Ketu kemi te bejme me keqmenaxhim total!

Dhe Kinezet nuk jane pa faj..

Kinezet duhet të ndihen të djegur në veçanti, sepse ata kanë blere 1.5trilion dollarë të borxhit amerikanë në rezervat e tyre ndërkombëtare. Ne ane tjeter kemi keqmenaxhimin ekonomik në SHBA duke rezultuar në zhvlerësimin e kredisë e cila tani kërcënon vlerën e dollarit.

Megjithatë, kinezët janë duke të paguar çmimin e manipulimit (me sukses deri tani) të të monedhës se tyre.Duke e mbajtur vlerën e monedhës së tyre, juan, artificialisht të ulët në tregjet ndërkombëtare, kinezët ishin të suksesshem për të fituar ne eksportet dhe tregun e huaj. Ironikisht, këto fitime nga jashte* u vunë në gjendje depozite per tu ruajtur ne thesarin e SHBAse. Eksportet kineze në SHBA gjithashtu theksuan se sa  jo-konkurruese ishte bere nje pjese e ekonomise amerikane. Por, tani për tani, Kina mund te perpiqet ne menyre me agresive per krijimin e nje monedhe te re globale(rezerve)... Problemi eshte se Kina nuk mund te heqe shume dollare nga rezerva se automatikisht kanon ne devaluim total te rezervave te saj

 

Gjithashtu Kina kercenoi hapur se nuk jep me borxhe.....Kjo mund ti fuse ne nje situate me te veshtire tregjet amerikane..Ketu kemi te bejme me nje lufte nervash

“The U.S. government has to come to terms with the painful fact that the good old days when it could just borrow its way out of messes of its own making are finally gone,”

“The lowering of the United States’ long-term sovereign credit rating has sounded a warning bell for the international currency system dominated by the U.S. dollar,” Mr. Sun wrote in the Communist Party mouthpiece. “Yet the biggest victims may not be the United States itself, but other countries that have depended on external demand to amass national wealth.”

 

 

ca t'them un ty...ti e nis me faktin se kina e hengri dhe me idene e floririt qe te zevendsoje dollarin (qe s'eshte jotja se edhe vete kongresmene amerikane e kane ngrit si teori po qe eshte qesharake); masanej thu qe shuma e borxhit bie dhe kjo ul dhe dollarin (kur normalisht duhet te ndodhe e kunderta...dmth, shif efektet pas 5 vitesh kur borxhi ka per t'u ul si pasoje e masave shtrenguse te projekt-buxhetit te ri dhe vleren e dollarit); po aty thu edhe se persa kohe FMN e BB jane ne USA, kto do mbajne dollarin si monedhe boterore dhe se kina do me ble euro po euro eshte e lidhme me dollarin...masanej kercen te goldman sachs dhe faktin e shperblimeve te majme qe moren kto pasi moren bailout nga Fed-i...edhe sikur t'i kesh 100% te sakta kto qe the, ti je shume konfuz ne ca thu o vlla...mire t'thane ktu, nuk behet diskutimi me google-> copy/ paste.

Si perfundim, vertet Kina ka te drejte me i kerku llogari Amerikes per masat ne buxhet etj, dhe qe te mos jetoje pertej mundsive te veta reale ne menyre qe te paguaje borxhin po nga ana tjeter, Amerika ngelet prape terheqse ne treg.
AA+ e shoqrume me parashikim negativ eshte vertet ulje nga AAA po prape atraktive (shif deklaraten e japonezit sot qe eshte kreditori i 3 m'duket - se nuk jam i sigurt nqse eshte para ose pas K. Jugut - i Amerikes)

C'masa shternguese o br3dho.....Masa shtenguese tani qe po mbytet anija?...Keto masa shtenguese nuk ndihmojne aspak situaten por godasin shtresat e varfra dhe ato te mesme..Duhen kapur per fyti korporatat dhe te shkundin xhepat se boll kane bere lojen e strucit..

Qe te kete nje rritje ekonomike SHBA duhet te rrise taksat detyrimisht....Republikanet jane kategorikisht kunder kesaj...(sa per copy paste..une po ti parashtroj mendimet e mija me fakte)....Nqs nuk rrit taksat do veje me poshte se AA+

Jane shume faktore qe luajne rol ketu, une ti shpjegiova me lart...Amerika e koorporatave falimentoi....Sot numerohen rreth 37,2milion amerikane qe marrin kupona ushqimesh..Dhe numri sa vjen dhe rritet me shpejtesi. Jane amerikane qe kane humbur punet,shtepite dhe nuk kane mundesi te sigurojne as buken e gojes.

Kur te kuptosh ironine, lexoje perseri se ndoshta e kupton ndryshe.

Ore, se juve ju pelqen t'i beni pak lemsh muhabetet. GS nuk ia mori leket qeverise dhe sic ia mori ia shperndau si bonuse drejtuesve. Edhe Qeveria nuk ia fali leket GS. Ia dha BORXH, me %, qe sado e vockel, serish eshte Interes. Eshte diskutim tjeter parimor nese pas nje periudhe  te tille GS duhej t'i shperndante te tilla bonuse apo jo, por kjo eshte politike e insitucionit privat. Vete ata e gjykojne sa ia vlen te shpenzosh per individe te vecante, qe per Banken jane asete te cmuara. Institucionet private te tilla, dhe GS per me teper, nuk jane ne treg per te siguruar simpati apo admirim mbarepopullor, jane ne treg per te gjeneruar fitime. Dhe ketu, s'ka asgje te gabuar.

Ne cdo rast, ky diskutim eshte krejt pa lidhje me vleresimin e fundit te S&P.

 Degjo se deri tani po perpiqesha t'a permbaja veten per hir te edukates se debatit. Mos pra dreqin mos i fusni hundet kot aty ku s'ja keni haberin fare se behet PPU i merzitshem.

 

Koment tipik arroganti medioker. Po sic flet dhe ti per shqiperine pa e pasur idene fare. 

Dua t'sqaroj vetem qe vleresimi i byrove te tilla si s&p apo moody, kon pak, po fare pak te bojne me statistiken e vertete. perfundimet e tyne kan shume pak tharm statistikor mren. hiqeni mendsh, nqse e keni ket menim, qe kto burime bojn naj shkence te modhe me numra. kto jon tip "mos i jep borxh refijes" me shum se 30 lek, se ajo nuk e kurse shum capu-in (theksi te u-ja).

por united states esht keqdrejtu, qe nga kohe e klintonit, kjo s'do as men as kalem. nji dit do dali ajo, se s'ka ka shko. edhe vet dilema e sodit, ajo qe "e dum usa si gjith evropa" apo jo, eshte nje shprehje e trubullise cerebrale dhe e dyshimit te cuditshem ne identitetin e vet, qe rrjedh edhe si pasoje e keqdrejtimit.

po kshu esht kur fati i vendit eshte ne dore here te red-neckve qe mbushin suburbian, here te getove metropolitane. kshu eshte kur vota e gjithsecilit peshon isoj.

kshu eshte kur vota e gjithsecilit peshon isoj.

Shume interesante kjo! Disa here me ka shkuar mendja sa valid eshte ky parim!!!

PS. psh per te marre referencat kur applikon per british citizenship .. vetem nje group njerezish (profesionesh) nga nje designated list e percaktuar nga Home Office kane te drejten te jene/te firmosin si reference per te tjeret!!

po kshu esht kur fati i vendit eshte ne dore here te red-neckve qe mbushin suburbian, here te getove metropolitane. kshu eshte kur vota e gjithsecilit peshon isoj.

 

Yes... nobody as smart as you... you make big decisions...

jo, jo; i quti ktu je ti. ti i bon zbor komenteve, sa % jon jerk reactions, sa % jon qe kon lidhje me temen. kupto ti tashi...

Qe vleresimet e rating agencies jane "opinione" kete e thane vete ata, ne Kongres kur u desh te deshmonin per krizen financiare.  E kur u pyeten perse u kishin dhene AAA per CDS qe ishin ne fakt junk bonds pergjigja ishte: well, ours is just an opinion.  Me demek, nje llaf thane.  

Por qe ai "llafi" i tyre ka marr robt ne qafe, ka marre. E qe shkojne pertej llafit ne "policy making" edhe ate e kane bere e do bejne.  A jane problemi kryesor?  Absolutisht jo, pjese e sistemit (te keqperdoruar pa teklif qe ne kohen e aktorit te filmave me cowboys.)  

 

eri83 - 7 Gsh 2011 - 12:07pm - #

      mu me duket se nga ky klasifikim, me teper e hengri Kina se   vete Usa...

 

 

Urdho ??? Po me Kinen ç'patet ?? 
Nga ky klasifikim do ta haje mileti amerikan, se do ti thuhet se duhet "me bo reforma", dmth me shtrengu rrypin. Lere Kinen se ka hallet e veta.
ah, sa per Madame Clœnto (keshtu e therrasim nga kjo nohija jone Mrs.Clinton), vajze miljarderësh ishte, miljardere eshte dhe te tilla do ti kete edhe vajzat. 
Mos i ngatarroni gjonat, ju lutmi. Qajani hallin atij qe i duhet qarë.

i shumezoke me 'shume' gjonat ti....Mrs.Clinton, nje goce ka e ca pak miliona, mos i ekzagjero gjonat kaq shum

K'shu m'than mu, edhe kur bona llogarine e minatorve te Bulqizes. M'than qe i kom ekzagjeru i çik si shume gjonat.

Ashtu doli n'fakt. I kisha ekzagjeru i çik. Po ke pa ti : doli amà qe thelbi (nja 70% e te vertetes) ishte siç e kisha thone  smiley

K'shu dhe puna e Clintoneshës : nji çikë apo dy çika, meleona apo melearda, aty-aty jemi, ke 70% i t'vertetes smiley

po sigurisht qe kjo ka te beje shume me kinen si financusja me e madhe e borxhit amerikan. Disa me shaka thone qe Shba eshte si ajo shtepiakja e keqe qe prish paret e burrit (Kines ne ket rast). Jo se AA+ ka me ndryshu naj gjo t'modhe per Kinen se prape AA+ mbetet rating me i mire (pa nga termat per me investu)

ka Kinë e Kinë, or taj !

 

Ti e kishe per keto :

 

apo per keta :

Shanghai... Où les plus hautes tours de Pudong contemple la pauvreté 

robo nuk po ta kap fillin e mendimit...ca po munohesh me thon? se ka kineze te pasur e te varfer? po pastaj?
T'gjithe kto kinezet lart dhe ata 1 miliard e 330 milione e ca mije te tjere kane nji qeveri t'vetme qe vendos se kujt me i dhon kredi. 

Meqe  llafi ishte nese "e hognri apo nuk e hongri Kina", une thjesht desha me thone qe duhet se pari me e percaktu se cila Kinë e hà !

 

ps: me e mbyll muhabetin : desha me dale ktu una : qe eshte debat pa buke dabati "e ha apo nuk e ha Kina ne ket mes". Dmth, pytja osht e shtrume gabim. Se doemos qe ka vetem nji qeveri ! Por varet per cilet puno qiviria (qe menia ta thote se puno per ato bukuroshet me carter, apo jo ?)
Masanej, fundja me nje mendje jemi, perderisa vete shkrujte : "Jo se AA+ ka me ndryshu naj gjo t'modhe per Kinen se prape AA+ mbetet rating me i mire". Me i fjale, ato kinget prap me carter kane per t'qenë; ata zgjebsat, prap ke plenat smiley

ehua...po bota kshu eshte gatu o burr' mgjte. eshte fakt se Kina mbetet ala shembull regjimi komunist i centralizum, si rrjedhoje konsidero faktin se qeveria kineze investon jashtzakonisht shume ne projekte gjigande zhvillimi. Shtoji ktu edhe tregun e madh qe paraqet dhe qe josh cdo biznes te fuqishem...varferi ne terma absolute do kesh kudo po ne terma relative ka bo shume...ket nuk e mohon dot askush...shif ca levizje te shfrenume demografike ka pas ne Kine si pasoje e zhvillimit. Jane fshatare tipike te varfer qe konvertohen ne punetore qe kane lene varferine pas

ehua...po bota kshu eshte gatu o burr'

K'shu po e lejm. Biles po shtojme dhe ne ka i grusht miell, e vazhdojme gatimin smiley

Keto komente ketu ka rreth 10% lidhje me uljen e klasifikimit. Rreth 70% jane knee jerk reactions... Goldman Sachs, Greqi, euro, Kine, Greenspan, imperializem...

muhameto- cdo gja sot asht e lidhun. nese mendon qe ka gjana dhe ndodhi qe nuk kane domino effect e ke gabim- une vertete mendoj qe do kemi Lufte te 3 Boterore. A e di pse? Te pasuri ja futen njerzimit edhe njehere dhe do t6e kthejne drejtimin e mllefit ne lufte te re. Mos e ki gjale se 99.999999 % te shqiptareve do te perfundojme mish per top.

versioni mashkull i Ravit

kam te njejten frike prej me teper se nje jave...

une vertete mendoj qe do kemi Lufte te 3 Boterore.

 Une, mbase e kam gabim, por besoj se Banka  e Amerikes do te  jete Kina.

Kurse.. "Lufta e Katert", besoj se.... do te  behet, me.... shigjeta! 

Mos jeni gje kundra Av ?

dua te besoj ne optimizmin tend, grava. por sonte e kam te pamundur. neser ndoshta smiley

te pershendes

naten e mire

 Nje dite e mire ketej dhe nje nate e qete nga Ju!

shshshshshshtttt, se mos na zgjohet market crash-i

Moody's ben analizen vjetore per Shqiprine

i permbledh  

very good read.

thx, man!

qe ekonomia shqiptare te dyfishohej ne vlere, dmth, qe ekonomia shqiptare te shkonte nga vlera 10 ne vleren 20, do t'i duhej nje rritje prej 7% per 14 vjet rresht. pra, qe gdp-ja shqiptare te shkonte nga 20 miljard dollare ne 40 miljard dollare ne vit, do te duhej qe rritja ekonomike e shqiperise te ishte 7% per 14 vjet rresht.

deri tani nuk eshte arritur asnje gje. perrallat qe u thote saliu atij kombi tuhaf!!! ne 2017 - thoshte diku para nja 2 muajsh, - Shqiperia vend i zhvilluar!

Me cfare? me leshte? me rriqna?

ma va! smiley

well, 10 years in a row. smiley

 

 ..ai tha,nen udheheqjen time, lexo nga 2005 e tehu,  smiley , rritja ekonomike e vendit ishte 9%, bodja tha 6%, por sic shikohet llogarite keta i kane bere pa hanxhine, 2001 deri ne 2005 i thone 4 vjet, keta i `vodhen` per vete keto 4 vite, qe te rrisnin shifren e aftesive te tyre, por ndryshe i ben Hanxhiu llogarite .  smiley

artian, me shifrat e sales dhe teknicieneve te sales un nuk shkoj as ne hale, o burre! Une me kto gjera merrem, ndaj e them. thjesht du me ngacmu zoton se kom qejf kur e kap ne gabime smiley

smiley

 

 nuk e ve ne dyshim emigranto  smiley

PS: me rritje 3,5%,  shqiperise i duhen 28 vjet, thjesht te dyfishoje GDPne e saj. pra nuk eshte se u arrit ndonje gje e madhe...

me te njejtin rrezik qe qeveria po paguan rrogat e nepunesve te saj sot, ne raport me ekonomine, dhe financat e saj/inflacionin etj... me te njejtin rrisk do paguaje edhe pas 28 vjetesh nje rroge qe ne raport me ekonomine, duhet te jete dyfishi i vleres monetare te rroges se sotme (pa llogaritur ndonje dem te inflacionit).

shqiperia vend i zhvilluar ne 2017? si Gjermania, me duket... po me kalendarin e saliut, keto 6 vjet do kalojne pas 150 vjetesh me duket.

gjermania sot e ka gdp/fryme: 35 700 dallora, shqypnia e sales: 8 000 dallora per firome/firaun. pra, 4.5 here me e vogel. pra, me ritmet 3.5% ne vit, shqiperise (ne rastin ideal qe gjermania te mbetet ne vend numero) qe te arrije gjermanine e saliut, do t'i duhen minimumi: 4.5*28 vjet=126 vjet.

dher ju gou.

well, 21 years smiley

(not 28)

e vertete. shume ndjese. 

shume e vertete. thanx. smiley

PS: te korrigjohem pak vete: 94.5 vjet(jo 128). rajt? smiley

PS2. ndihem shkelqyeshem qe me qellove njehere. te lumte. te shtrengoj doren. smiley

aj lajk it. smiley

hej, po me doli dicka o burre i dheut, qe mu desh ta lija PC, biles edhe tani rastisi qe u ktheva.

Shake your hand, back, big man! smiley

 

m'falni burra po e keni gabim hesapin te dy.
Llogaria eshte e thjeshte:
- injoro inflacionin dhe zeje se fut ne banke $8,000 me interes vjetor 3.5%.
Sa vite do ju duhen per me i bo $35,700?

 

m'u m'del diku te 44-45

 

* anallim...tamom-tamom, i bi 43 vjet, 5 muj e 26 dite

me rritje 3,5%,  shqiperise i duhen 28 vjet, thjesht te dyfishoje GDPne e saj

un i them do 21 vjet.

po ta dush me formule, ta kallxoj n'ven.

Por gabim per ket nuk jom. Dmth kjo nuk esht pune opinioni, bredho smiley

 

matematika ime ngel n`klase para tendes emo po ktu duhet ta kem mire une

$8,000 ne banke me interes vjetor 3.5% shkojne 35,700 per 43 vjet e gjys

sa po m'deshpero... smiley

kemi rate = 3.5%. Pytja esht: per sa vjet dyfishohet investimi? pra sa vjet do me u bo 16K. C'duhet 35,7K se nuk po e kuptoj?

problemi qendron te vemendja, jo te aftesite... ne kete rast. vemendja ime ishte lethal weapon 2... hera e dyte qe e shoh kete jave. smiley

bredhi e ka per tjeter gje, plot te drejte, ti emo, per tjeter gje, egzakt gjithashtu... bredhi vemendjen firifiu... edhe ti nga deshperimi humb pjesen tende te vemendjes. ai me shume... une pastaj, skandal fare. smiley

doja me t'ngacmu mer... smiley

o lanet, nuk ta kam fajin une qe ben 2 pytje ne nji koment. Une u kapa me pytjen e dyte se e kom inotin me gjermont.
Na bere corap qe u befsh lemsh!

po folim per gjona te ndryshme po hesapin e kena bo njisoj.
Une nisem nga zoto qe pyt se per sa vjet te ardhurat per fryme ne vit te shqiperise (8,000) shkojne te niveli i gjermonit sot ($35,700). E ky hesapi im del te 43 vjet, 5 muj, 22 dite, 2 ore e 48 minuta fiks

ahaaa... ok; as isha fare ne brendsi te muhabetit.

meqe po folim per ket, pa kalkulime fare: ne asiher nuk kemi per tu bo si gjermont! Asiher. Edhe me udhehqjen me te mire, me politikat dhe strategjite me te mira, te rregulume me magji. Jo cdo gjo eshte udheheqje, politike, vizion ekonomik etj. Matematikisht pergjigjia ishte qe ne dum infinit vjet te bohena si gjermont. Dhe jo vetem ne sa per ate pune. edhe nje pjese shume e madhe e Europes.

po nuk lujten dojcat ee? uf mo, ca te kapme smiley
se me t`lujtme venit, as Akili qe ish Akil nuk kapte dot per qamet breshken qe nisej para
(btw, ky paradoksi ma hiqte trunin kur munoheshin me ma shpjegu)

smiley

ps. nuk ke pas faj me ate te akilit, bredho. ai paradox eshte wrong! smiley akili gjithnji e zhulaq breshken. s'ka bo vaki te kete breshke qe t'mos e kapi akili. pse-ja eshte muhabet i gjat shum, dhe zoto do me fjete besoj smiley por nje nje levozhg arre le te themi qe pika si e tille, pa permasa, pa siperfaqe, pa volum (dmth kto = 0) nuk ekzisto. piken e shpikem ne, sic shpikem edhe shume gjona te tjera... smiley dhe ai paradox munet me qen i vertet vetem po te ekzistonin pikat.

 

smiley
gjeta nja 2 libra (.pdf) per paradokset dhe mù kujtu ai dreq Akili. E nejse, nisa me i lexu...me shume prej ktyne qe kane mren funny presumtions, si ai robi qe thote se cdo gjo qe qet nga goja eshte rrene dhe ti nuk di me i besu apo jo se eitherway, eshte me te futme etj.

Po sa m`doli para kjo historia e Akilit, e lashe librin...djerse te ftofta m`shkun ne trup dhe mù kujtu presori i gjeometrise

..bredho ;a mund ta shprehesh ne  menyre funksionale se empirike eshte e lehte llojgaritja..8000+3.5x8000(x-1)=16k

pse do me m`ngatarru plako? te gjithe e dime se per ca po flasim dhe te gjithe dime me e llogarit (une u kapa mas numrit te viteve me arrit gjermonin, emo e kish me dyfishimin e te ardhurave).

$8,000(1 + .035)43.5 = $37,500 (perafersisht)

fiks smiley

 Rritje e ngadalshme ekonomike, me nje GDP te ulet, nuk e bejne e nje vend, te deklarohet se ka nje rritje dyshifrore ekonomike, kjo eshte genjeshter e madhe! 

kumti baze i artikullit eshte ky:

Moody's also rates Albania's institutional strength as low, reflecting to a large extent its relatively low scores on the World Bank 's governance indicators for government effectiveness and the rule of law. As the World Bank has pointed out, the former is below what would be expected for a country of Albania's income level. Stronger institutional capacity would also be supportive of foreign direct investment, which would in turn be supportive of economic growth and hence of the sovereign rating. However, continuing tensions between the main political parties could hamper Albania's attempts to be accepted as a candidate for membership of the EU. As a candidate, Albania could expect extensive assistance from the EU in its efforts to strengthen its institutions.
 

muhabet i vjeter, qe nga kohe e Marksit, kur superstruktura behet prange e forcave prodhuese.

Michael Hudson: The case against rating agencies

(Artikulli eshte disi i gjate, po postoj vetem nje pjese)

[ ... ]

Threats to downgrade the U.S. and other national economies to force pro-financial policies

At the point where claims for payment prove self-destructive, creditors move to their fallback position. Plan B is to foreclose, taking possession of the property of debtors. In the case of public debt, governments are told to privatize the public domain – with banks creating the credit for their customers to buy these assets, typically under fire-sale distress conditions that leave room for capital gains and other financial rake-offs. In cases where foreclosure and forced sell-offs are not able to make creditors whole (as when the economy breaks down), Plan C is for governments simply to bail out the banks, taking bad bank debts and other obligations onto the public balance sheet for taxpayers to make good on.

Standard and Poor’s threat to downgrade of U.S. Treasury bonds from AAA to AA+ would exacerbate the problem if it actually discouraged purchasers from buying these bonds. But on the Monday on August 8, following their Friday evening downgrade, Treasury borrowing rates fell, with short-term T-bills actually in negative territory. That meant that investors had to lose a small margin simply to keep their money safe. So S&P’s opinions are as ineffectual as being a useful guide to markets as they are as a guide to promote good economic policy.

But S&P’s intent was not really to affect the marketability of Treasury bonds. It was a political stunt to promote the idea that the solution to today’s budget deficit is to pursue economic austerity. The message is that President Obama should roll back Social Security and Medicare entitlements so as to free more money for more subsidies, bailouts and tax cuts for the top of the steepening wealth pyramid. Neoliberal Harvard economics professor Robert Barro made this point explicitly in a Wall Street Journal op-ed. Calling the S&P downgrade a “wake-up call” to deal with the budget deficit, he outlined the financial sector’s preferred solution: a vicious class war against labor to reduce living standards and further polarize the U.S. economy between creditors and debtors by shifting taxes off financial speculation and property onto employees and consumers.

First, make structural reforms to the main entitlement programs, starting with increases in ages of eligibility and a shift to an economically appropriate indexing formula. Second, lower the structure of marginal tax rates in the individual income tax. Third, in the spirit of Reagan’s 1986 tax reform, pay for the rate cuts by gradually phasing out the main tax-expenditure items, including preferences for home-mortgage interest, state and local income taxes, and employee fringe benefits—not to mention eliminating ethanol subsidies. Fourth, permanently eliminate corporate and estate taxes, levies that are inefficient and raise little money. Fifth, introduce a broad-based expenditure tax, such as a value-added tax (VAT), with a rate around 10%.

Bank lobbyist Anders Aslund of the Peterson Institute of International Finance jumped onto the bandwagon by applauding Latvia’s economic disaster (a 20 percent plunge in GDP, 30 percent reduction of public-sector salaries and accelerating emigration as a success story for other European countries to follow. As they say, one can’t make this up.

As the main advocate and ultimate beneficiary of privatization, the financial sector directs debtor economies to sell off their public property and cut social services – while increasing taxes on employees. Populations living in such economies call them hell and seek to emigrate to find work or simply to flee their debts. What else should someone call surging poverty, death rates and alcoholism while a few grow rich? The ratings agencies today are like the IMF in the 1970s and ‘80s. Countries that do not agree sell off their public domain (and give tax deductibility to the interest payments of buyers-on-credit, providing multinationals with income-tax exemption on their takings from the monopolies being privatized) are treated as outlaws and isolated Cuba- or Iran-style.

Such austerity plans are a failed economic model, but the financial sector has managed to gain even as economies are carved up. Their “Plan B” is foreclosure, extending to the national scale. By the 1980s, creditor-planned economies in Third World debtor countries had reached the limit of their credit-worthiness. Under World Bank coordination, a vast market in national infrastructure spending for creditor-nation bank debt, bonds and exports. The projects being financed on credit were mainly to facilitate exports and provide electric power for foreign investments. After Mexico announced its insolvency in 1982 when it no longer could afford to service foreign-currency debt, where were creditors to turn?

Their solution was to use the debt crisis as a lever to start financing these same infrastructure projects all over again, now that most were largely paid for. This time, what was being financed was not new construction, but private-sector buyouts of property that had been financed by the World Bank and its allied consortia of international bankers. There is talk of the U.S. Government selling off its national parks and other real estate, national highways and infrastructure, perhaps the oil reserve, postal service and so forth.

S&P’s “opinion” was treated seriously enough by John Kerry, the 2004 Democratic Presidential nominee, as a warning that America should “get its house in order.” Despite the fact that on page 4 of its 8-page explanation of why it downgraded Treasury bonds, S&P’s stated: “We have changed our assumption on this because the majority of Republicans in Congress continue to resist any measure that would raise revenues, a position we believe Congress reinforced by passing the act,” was one of the three senators appointed to the commission under the debt-ceiling agreement. He chimed in to endorse the S&P action as a helpful nudge for the country to deal with its “entitlements” program – as if Social Security and FICA withholding were a kind of welfare, not actual savings put in by labor, to be wiped out as the government empties its coffers to bail out Wall Street’s high rollers.

No less a financial publication than the Wall Street Journal has come to the conclusion that “in a perfect world, S&P wouldn’t exist. And neither would its rivals Moody’s Investors Service and Fitch Ratings Ltd. At least not in their current roles as global judges and juries of corporate and government bonds.” As its financial editor Francesco Guerrera wrote quite eloquently in the aftermath of S&P’s bold threat to downgrade the U.S. Treasury’s credit rating: “The historic decision taken by S&P on Aug. 5 is the culmination of 75 years of policy mistakes that ended up delegating a key regulatory function to three for-profit entities.”

The behavior of leading banks and ratings agencies Cleveland and other similar cases – of promising to give good ratings to states, counties and cities that agree to pay off short-term bank debt by selling off their crown jewels – is not ostensibly criminal under the law (except when their hit men actually succeed in assassination). But the ratings agencies have made an compact with crooks to endorse only public borrowers that agree to pursue such policies and not to prosecute financial fraud.

To acquiescence in such economically destructive financial behavior is the opposite of fiscal responsibility. Cutting federal taxes and Social Security payments to obtain a more positive S&P “opinion” would give banks an ability to “pull the plug” and force privatization and anti-labor austerity plans by refraining from rolling over the U.S. debt – and cutting taxes Tea-Party style rather than funding spending by taxation on a pay-as-you-go-basis.

The present meltdown of the euro provides an object lesson for why policy-making never should be left to central bankers, because their mentality is pro-creditor. Otherwise they would not have the political reliability demanded by the financial sector that has captured the central bank, Treasury and regulatory agencies to gain veto power over who is appointed. Given their preference for debt deflation of the “real” economy – while trying to inflate asset prices by promoting the banks’ product (debt creation) – central bank and Treasury solutions tend to aggravate economic downturns. This is self-destructive because today’s major problem blocking recovery is over-indebtedness. 

 Lexova sot nje thenie te Xh.Bajden:"Vetem Kina dhe Amerika mund te bejne zgjidhjen golbale te krizes.."!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).