cer ndodhi mer, u bo zjarr north londoni...

385 Komente

eshte produkt i mu(l)tikulturizmes! smiley

ky ishte gabimi fatal i Blerizmit.....Shume i lidhin kritikat ndaj miltikulturalizmin me racizmin dhe ksenofobine por nuk eshte ashtu. Emigrantet duhet te integrohen 100% ne shoqerite qe jetojne..Ky duhet te vihet si kusht themelor

o behu si une - tha, o te vrava !

- te dhjefsha integrimin - u pergjigj tjetri

 

Emigrantet duhet te integrohen 100% ne shoqerite qe jetojne..Ky duhet te vihet si kusht themelor.

 

Art nuk te lejohet te flasesh keshtu per hir te nik-ut qe ke zgjedhur. emigrantet  duhet te zbatojne rregullat e lojes ne vendet ku jetojne. kaq! po t'i kerkosh tjetrit te ndryshoje se keshtu do ti ( dhe kush tha qe ti ke te drejte), kjo s'me duket e drejte.

keta te zgjuarit e botes duhet t'i kishin parashikuar keto ndodhi. qe i kane parashikuar, i kane ata, por perqindjet s'ju dalin aty ku duan. jane ca si shume te larta. 

U shkrumbua Tottenham. Shkojne vjedhin dhe dyqanet per qejf... Shume dakort me Koranin, produkt i mu(l)tikulturizmes!

 E pash live në tv kur ndodhi mbas mesnate.Kishte dhe disa hebrenjë aty, që kishin dal për të mbrojtur dyqanet, se disa u sulmuan dhe u boshtaisën me produkte elektronike.

ca tv-iu e jepte, apo pjese e lajmeve...

BBC1

Protesta e djeshme ishte paralajmeruar ne Twitter pas vrasjes se M.D. te Enjten, nga Policia...

Hem, po venia ne te njejtin ekuacion e shqipes se anetareve te Peshkut me flamurkat perbri, produkt i kujt eshte?

p.s. Seç ka qene nje batute e Zonjes nga qyteti, nje gje pak a shume "se ushqimet ia doni fshatit etj etj

Mos harron një detaj içik si të vockël!?Shqipet me flamurka përbri nuk i rezistojnë integrimit ashtu si shumë kombësi të tjera që krijojnë geto në vendet pritse.Ulu dysh smiley

mos bej mase me llogjiken

Mirë pra ja na jep ti një përshkrim të mënyrës shqiptare të përfshirjes në shoqërin italiane dhe mënyrës marokine/kineze/ etj etj.Kur refuzon të bëhesh pjes apo të lejosh ndërthurjen e dy mënyrave të jetesës atëher ka probleme.Merkel e tha qartë ky sistem ka dështuar.Kur nuk e pranon përfshirjen atëher dera është e hapur.

po mire pra, a s'je edhe ti e dhene e te njejtit model integrimi, sic eshte marokeni, kinezi etj. etj.?

tek teoria e Macedunit "100 lule dhe 100 shkolla/kultura!" duhet ti kete rrenjet edhe kjo pune! smiley

p.s. Seç ka qene nje batute e Zonjes nga qyteti, nje gje pak a shume "se ushqimet ia doni fshatit etj etj

ia thote xha Bakua, teto Ollges. (pak a shume per qytetaret)   ''buken ia hane fshatit, qumeshtin ia pine.  po djemte sja duan per dhendurre...''

smiley

2 makina policie te djegura mbreme, nje autobus dhe disa dyqane te prekura...

8 punonjes policie te plagosur... dhjetera te arrestuar...

... 26 police te plagosur, 42 piplla te arrestuar!

je afer zones ti?

 

Jo, jo.

Por informacionin e kam te sakte...

une tek BBC news i degjova ato shifrat.  mgjthse asgje nuk eshte e qarte akoma!

8 punonjes policie jane ne gjendje kritike ne spital...

shqiptaret jane te mbrujtur me kulturen angleze, nuk hyjne tek multikulturalizmi....

po qishte bo nomi mer...

Nuk ka te beje me multikulturizmin por me perqendrimin e te huajve ne nje lagje. Tottenham ka me shume te huaj se sa Angleze. Te njejtat situata jane dhe ne shume qytete te medha ne France dhe Gjermani. Pastaj kishte 25 vjet pa rremuje. Duhet ndonje ne 25 vjet per te kujtuar njerezit qe jetojne keq diku. Sipas studimeve gjysma e femijeve ne Tottenham jeton ne varferi. Eshte nder zonat me te varfera ne Angli. Puna eshte se si te kanalizohet dhe jo te shperdorohen rremujat.

"zjarr" edhe ne Izrael, prej javesh biles !

Në Izrael sërish protesta masive kundër ngritjes së çmimeve

Lëvizja e protestave sociale në Izrael sa vjen e zgjerohet. Të shtunën (6 gusht) sipas të dhënave të policisë në shkallë kombëtare në demonstrata kundër ngritjes së çmimeve dhe pabarazisë sociale morrën pjesë rreth një çerek milioni njerëz. vetëm në metropolin Tel Aviv në rrugë dolën mbi 200 mijë njerëz. Mediet izraelite ndërkaq njoftuan se në protesta në mbarë Izraelin morrën pjesë mbi 350 mijë njerëz. Demonstratat filluan në mes të korrikut, shkaktare ishin rritja e qerasë dhe kostoja e lartë e jetesës.

 ...shkatrimet vjedhjet venia e zjarreve ne Tottenham jane kryer nga grupe gansteresh, kriminel, nga te rinje idiote, dorgaxhinje,  qe shfrytezuan nje proteste te disa familjareve dhe te aferme  te nje personi qe u vra nga policia, personi qe u vra ishte me precedent per trafik droge arme pa leje,  njihej nga policia ai kishte arm ne dore, dhe nuk ju bind thirjes se policise. Protesta degjeneroj ne dhune ne kaos nga persona qe nuk banojne ne Tottenham, deri tani jane arestuar 42 vet,..Policia ne Totenham eshte treguar inaktive ne goditjen e krimit flitet se nuk ka nje bashkpunim te mire me deshiren per te zgjidhur disa probleme qe egzistojne ketu sic jane papunesia, krimi, droga flitet se nuk eshte investuar ne kete drejtim per zgjidhjen e ketyre problemeve..Lagja e tottenhamit ka nje perqindje shume te larte te afrikaneve...

http://www.bbc.co.uk/news/10318089

http://www.bbc.co.uk/news/uk-14427105

Po të them se ndoshta kjo turma e mbrëmshme ka pasur "shtysa" për ti bër këto djegie për llogari të ndonjë shefi me kostum.Gjëra që ndodhin apo jo.

cdo gje ben vaki, kohe krize! Eshte bere keq per kontrata ndertimi!  smiley

kush me gjen ndonje fotografi ku njerezit mbushnin karrocat e supermarketeve me sende te vjedhura ne Tottenham dhe Woodgreen? Jo per gje po na akuzonin vetem ne shqiptareve per "gen shkaterrues" (me te drejte ne shume raste). Ja qe edhe ne mes te Londres se civilizuar pak po u terhoq ligji dhe shteti se cfare ndodh. Tundimi per te marre gjera pa punuar eshte kudo, vetem sasia sesa eshte ndryshon.

shperndahuni....se erdhi 80 lekshi

per 80 leksha ketu te peshku ka plot, te konfirmuar edhe me dosje, por jami i bindur qe ti nuk je pjese e ketyre, ke qene bashkepunetor vullnetar i Sigurimit.

Ja qe edhe ne mes te Londres se civilizuar pak po u terhoq ligji dhe shteti se cfare ndodh. Tundimi per te marre gjera pa punuar eshte kudo, vetem sasia sesa eshte ndryshon.

ke harruar qe shumica (ne mos 100%) e ketyre qe kane shkaktuar keto rremuja/grabitje jane me origjine nga Bota e Trete (Afrika)! Me duket se edhe Shqiperia eshte ne boten e trete! Shikon ndonje lidhje?

s'me intereson origjina e njerezve se aty ka pasur edhe angleze te bardhe se hajduteria ose edhe huliganizmi eshte i shtrire ne cdo komunitet e etnicitet. Ata jane qytetare britanike dhe jane brezi i dyte ose i trete.

mire more por .. mos fol duke u bazuar ne hamendje! Keto zona si Tottenham-i jane zona qe anglezet native u kane thene bye bye vite e vite me pare. Inglishat kane shitur shtepite dhe kane ikur ne zona angleze. Jane nje numer zonash ne Londer ku mizoteron komuniteti afrikan. N e zona te tilla si Tottenham, Hackney, Haringey, Brixton, Camberwell, Peckham, New Cross, Deptford ... etj jane pothuajse 100% popullsi me ngjyre brezi i 1, 2 apo 3. Ne keto zona ata pak te bardhe qe kane mbetur ose jane ne lidhje familjare me popullsine me origjine afrikane ose jane njerez qe jetojne ne shtepi te socialit(Council house) me shume me origjine nga Europa Lindore (perfshi edhe shqiptaret) ose ndonje i bardhe qe ka gjetur ndonje dhome me qira me te ulet se sa ne zonat e tjera! Sa per dijeni aq shqetesues eshte shkalla e krimit ne keto zona sa qe policia e Londres ka nje force speciale qe quhet Trident e specializuar ne krimin black on black! Ne keto zona ka banda gangesteresh ne baze te Post Code-it. Nqse nje anetar e bandes se nje post code tjeter kapet qe ka kaluar ne nje Post Code tjeter sipas rregullit te bandes duhet te vritet!! Ne keto banda ka femije qe nga mosha 12-13 vjec e me lart!!Ka shume NO-GO AREAS. E frikshme por e vertete!

Ne rastin konkret protesta e familjareve te te vrarit u rrembye nga keta te mesipermit. Ne fakt vete i vrari nga policia ne vetevete ishte nje kriminel dhe hapi zjarr kunder policise kur policia i kerkoi te kontrolloje. Ai u vra kur policia ktheu zjarrin per mbrojtje!

Nejse problem i gjere ky!

Te mira!

Koran, shume falemnderit per infon!!!

aha, po ti s'paske fare info or cun. Shiko jo me shume se ne wiki dhe e gjen se borough-ja ku futet edhe tottenhami ka rreth 47% te popullsise white british. Tani keto zona banohen ne mase nga komuniteti afrikan dhe i karaibeve dhe ka krim sigurisht dhe kjo ka arsyet e veta por ne pergjithesi krimi eshte i pranishem kudo. "Lufta e post-kodeve" qe permend ti me shume eshte e perhapur ne Skoci ku komunitete te huaja ka pak dhe adoleshentet e asaj ane (white british ee) rrihen e vrasin nj-tj vetem pse shkelin post-kodet e bandave rivale. Nje polic britanik shprehej se ndodh zakonisht qe bandat rivale perplasen per territor kur ka te beje tregtia e droges, prostitucioni ose aktivitete te tjera kriminale, por te vritesh ose rrihesh sic benin ne Skoci thjesht pse dikush nga lagjia tjeter shetiste ne parkun e lagjes tende kjo eshte cmenduri. Huliganizmi me periudhen me te "ndritur" ne vitet 80 more cun ka qene bere pothuajse krejt nga white british. Shqiptaret e ketij kallepi, qe kane shkuar ne Angli per cope te bukes dhe bejne si raciste me bejne me turp qe jam shqiptar.

Ti duhet te jetosh sa ne Londer sa ne Skoci, apo jo? smiley

dude, i've been here and there and everywhere...

if you've been here and there and everywhere... what the FAQ is wiki doing here then?

mire mire vazhdo me wikin ti! Shko ne keto zona pas erresires njehere dhe do ta shikosh del me breke apo pa breke! smiley

me tej ...

Shqiptaret e ketij kallepi, qe kane shkuar ne Angli per cope te bukes dhe bejne si raciste me bejne me turp qe jam shqiptar.

Nuk ka pune racizmi ketu eshte fakt,  me lart po te them vetem fakte qe i shoh per dite!!

Dhe degjo ... mos e kalo muhabetin ne nivelin  personal sepse as nuk me njeh dhe as nuk te njoh. Nuk kam nevoje te te tregoj ty nqse une luftoj per buken e gojes apo jam i pasur! Po ashtu nuk kam nevoje te di se kush je ti!

Duke u bazuar ne logjiken tuaj se si debaton ... po te them debati yne mbaron ketu!!!

Shihet qarte ne Vidio se si nga Gardiste te specializuar merret shenim dhe qellohet ndaj njerezve .Nje deshmitar ka filmuar nga nje vidiokamera amatore edhe nje Polic qe ngre flamurib Englez te rene per Toke . Ka shume akte patriotizmi nga rradhet e shtetareve .Kryeministri vendit sot akuzoi rende IS sepse ishte mjaftuar vetem me paralajmerimin e protestes dhe nuk e kishte njoftuar ate vet te dilte me shkopij e hunj ne dore per shperndarjen e Protestes . Nga rradhet e protestuesve ka me dhjetra te arrestuar te cilet jane gjetur   me  para neper xhepa dhe stikokalema . Thuhet qe njerzit nuk ishin te pakenaqur nga politikat e integrimit , por dikush i kishte paguar me idene .... Ne Totenhem te kete  sa me shume 'lavire rrugesh " etj . Prisni ne linje per te marre info te tjera nga genet shkaterruese te njerzve neper Bote !

pisllek gallat kish me thon naj turk po ta kuptonte ket humorin e holle ktu lart

 cfare patriotizmi o idriz? smiley

Shiko zot ...Ne jemi per lajme te rendesishme , nuk jemi per komentatore lajmesh nga  haremi . Per ato na del e terpon çKoqja qe u bejne Eunuket e Qeverise ! Pse e paket te duket ty te ngresh nje fjamur nga rruga ? Apo me qe eshte fjamur anglez nuk ka vlere , se po te ishte shqiptar do thoje qe e kane ly me boje "gjaku " pas fshirjes qe i bene gjakut pas nje skopitje smiley

Si ore nuk e sheh patriotizmin ti te shtetareve  ? Po pse perbetimi i shtetareve qe "nuk do lene me vandal ne kembe  ne se merret me qejflesha rrugeve " si te duket ty ? Ka dava Janina zot ...nuk eshte kala qe mund ta merrni Ju ne Lefqeni edhe pse rradhet i kini me trima virtuale po pa ...OQE smileyLaughing

Edhe po qe se nuk e sheh Ti Patriotizmin ai eshte ATY madheshtor ne mes te  Bulevardit te mbushur me "lavire" .

wow Idris... wow! smiley((

u mundova ta shoh, e lexova, rilexova komentin... wow. smiley

gjithsesi, sido qe ta kesh marre ate qe kam thene, cfaredo qe te mendosh se mund te meritoja ne vershimin tend verbal, une e pata vetem per kaq:

ne nje shtet ku ndalohet flamuri shteteror te valevitet neper shkolla (sic ndodhte me perpara) sepse ofendon komunitetin islamik apo ata qe nuk duan... dyshoj qe ai flamur paska mbetur zor per t'u ngritur nga rruga prej nje polici te pashkolle.

Nocioni komb o idris, te siguroj une qe nuk ka te njejten vlere ketu me ate qe mund te kete ne mendesine tende.

gjithsesi, shume falemnderit per fjalet e ngrohta. do kem nje jave perpara qe t'i shijoj plotesisht. smiley

nje jave te mbare ty.

 Idrizo, atje ne Tottenham dhe ne Wood Green eshte bere nami, me zjarre, vjedhje, qe jane 1o-20-30 here me shkatruese me violente sesa `shkatrimet `ne ruget e Bulevardit te Tirones, dhuna ndaj policise njekohesisht ka qene disa here me e madhe se sa ne Bulevardin e Deshmoreve, e megjitheate, nuk eshte ngrit Kryeministri  ose antaret e Partise se tij, te komentojne se mbrapa ketyre vandalizmave qendron, kryetari i Opozites dhe opozita ,, smiley, nuk ngrihen llapaqena per per hetim parlamentar, qe keta duan " pushtet " dhe perdorin kriminela, drogaxhinje per te shkatruar rendin kushtetues.Ketu rendi publik eshte i tronditur dhe shteti po vepron dhe do te veproje me force dhe me arsye per te kuptuar vertet shkakun pse ndodhi kjo, kush fshihet mbrapa, etj. U vra vetem nje tafikant droge, ndoshta nje kryetar ose antar grupi, ose thjesht nje njeri, qe theu rregullat dhe u be kjo qe u be atje ne dy lagje te Londres. Ne Bulevardin e Deshmoreve u vrane ashi qare 4 vete, te pafajshem, 4 qytetar qe nuk ben as nje akt vandalizmi, dhe Kryeministri Llapaqen me gjithe llapaqenet e tjere shpiken `lloje lloje historishe` qe dolen bllof per te justifikuar vrasjet. Ka nje ndryshim ngjarja, por ka dhe  nje te vertete Qeveria e Tiranes vret njerez te pafajshem pa asnje fakt vandalizmi dhe i akuzon protestuesit  si `pabuksa``kokepalare` ndersa ketu vritet nje njeri i komprementuar me krimin dhe Qeveria nuk i akuzon `pa buksa` ose koke palare` te ishte shprehur keshtu jo Kryeministri anglez po nje njeri i thjeshte pro qeverise, polic, ose politikan, brenda 24 oreve digjet e gjithe Londra! Mund ta egzagjiroj, por everteta eshte se per cdo ngjarje te rende, perfaqsuesit qeveritar jane shume shume te kujdeshem kur flasin, shume te matur, dhe me deshiren per te zgjidhur problemin jo mbi bazen e shpifjeve, por mbi bazen e fakteve, duke i analizuar ata shume drejte.. 

U vra vetem nje tafikant droge, ndoshta nje kryetar ose antar grupi, ose thjesht nje njeri, qe theu rregullat dhe u be kjo qe u be atje ne dy lagje te Londres.

 

po pra u vra vetem nje trafikant droge, nje afrikan, qe s`arrin dot te integrohet...pfff. le te vritet nga nje i tille çdo dite per te pastruar Tottenhamin dhe Wood Greenin...

 ..eshte palidhje ky komenti jot!

Nje nice comment nga the Guardian:

"These are the actions of angry people with nothing to lose, nothing to hope for and nothing to give a shit about. If you create a society where there are too many people with nothing to lose, nothing to hope for and nothing to give a shit about - sooner or later the bottom of the metaphorical well will drop out.

There are thousands of people up and down the country who need just a spark, any spark........"

 

Jo jo, shoqnite nuk "krijohen". Nuk mund te sherbeje fakti i shpresave te humbura dhe qasja revolucionare "nuk kishin c'me humb vec prangave" per vandalizmin. shoqnia nuk duhet te rrije peng e robve qe kan deshtu ne luften personale per jeten. ashtu si edhe globi nuk duhet te rrije peng i robve te hardallosur ne tru, te cilet mqse nuk gezojne dot vete, bojn plane nate e dite si me vjedh naj bomb atomike edhe krisem! une nuk diskutoj faktin qe robi i deshperum ben lloj lloj gjonash - vret veten mo, cer do boj me teper - une e kam me shume te paraqitja e dshtimit personal si deshtim i shoqnise. ta zejm, une kam nje timin ne londer, ka vajt si shume te tjere, ne moshe te rrime, esht sistemu atje, mesoi nji zanat, ka nje familje te cilen e suporton (sepse nuk polli nja 10!) mire, ka njerezit ketu ne US te cilet i bene deri edhe bashkim familjar, green card, u tha falemnerit por jam per s'mari ktu ku jam, ja ku eshte londra u tha, nje vrap pele, dhe vjen vertet cdo pushim qe ka, cdo feste e ketushme, te themi thanksgiving e gjera te tilla, pushime vere, mblidhen gjithe vllaznia (ka dy vllezen ktu dhe prindrit), e kalojne per bukuri te zotit, pastaj secili back ne shpite e tyne... ja ne angli shkoi edhe ai, fillim nga zero... nuk di a u shpreha qarte, por ne shoqni te tilla si kto te perendimit, une do dyshoja shume ne venien e fajit 100% "sistemit" (s'na la sistemi, avaz i nigjum ky, apo jo).

Per mu eshte thjesht, sic e kam perserit mese nje here, ceshtje kulture, kulture individuale, kulture te shtreses ku e ve veten - vini veshin, ne shoqnira te tilla robi e ka me shume ne dore ta vendosi veten diku, n uk po them ne buckingham palace e?, por diku, ku te ndihet me respekt per veten n'radh t'pare.

Koran, t'falenderoj per se dyti! Ngjarje te tilla jane shume informative per suportin e menyres se si e shoh une boten.

shoqnia nuk duhet te rrije peng e robve qe kan deshtu ne luften personale per jeten.

Emo, po une qe "nuk kam deshtu ne luften personale per jeten" dhe nuk prekem se na qekan vjedh ca supermarkete (dhe jo vetem kaq!), ne ç'a kategorie futem ?? 

 

te gjithe kemi deshtimet tona. kur edhe bill gejtsi deshtoi nja 7 a 8 here para se me u bo bill, llogarit te tjeret... deshtimi eshte menyra jon e jetes. puna eshte si e manaxhon deshtimin, sa e len atje te rrjedhi per dem te te tjereve, ndoshta te bashkedeshtakeve te tu, ti e di qe "knej" i kushtojne goxha rendesi asaj qe quhet "anger management", si edhe lidhur me kte "management of expectations".

po kur nuk e ke bill gejtsin per model, si i bohet ? 

billi nuk eshte model. billi eshte fakti kokeforte. n'dac me dit, mu me vjen keq per billin, i cili pat problem themelor si ta cmontonte malin me cash qe iu grumbullu (fondacioni me melinden etj), e imagjinon c'do te thote qe cdo godtije e pendulit te sahatit te murit te te beje, pa lujt gishtin, le te themi 50 milion us dollar me  te pasur... robi vjell vrer... i zakonshmi them... e imagjinon c'do me thon me vjell dollare... edhe me jeshil se vreri... botes nuk iu gjind karari sa per at pune, o Stalker...

botes nuk iu gjind karari sa per at pune, o Stalker...

Shenje e mire shume ! Dmth do ti gjindet ! (karari)  smiley

what's the point, qe me shume mund e djerse ja arrihet dhe ne Angli? Po pse, ca eshte anglia, bote e 3te?

Ky eshte nje problem social, qe gjendet shume shpesh dhe ne amerike, biles dhe me shume. Ti jeton ne tri-state area, apo jo? Te te jap une nje harte ti shikosh getot e zones me te pasur te amerikes? New Haven, Bridgeport, Norwalk, East Brooklyn, Queens Bridge, Newark, Orange etj etj...

what's the point, qe me shume mund e djerse ja arrihet dhe ne Angli?

po. dhe jo vetem aq.

Ky eshte nje problem social, qe gjendet shume shpesh dhe ne amerike,

s'e perjashtoi kush usa-n. as problemet sociale. por sado cinike dhe zemerzeze te duket, une e quaj nje "llastim historik" dhe hipokrizi politike par excellence justifikimin e harbuterise dhe kanalizimin e cdo pakenaqesie ne shtreter te interesit politik te X apo Y. Ashtu sic bej psh me gjithe langot hajduter ordinere qe monizmi (si cdo rend tjeter) i plasi brenda, dhe me vone na dulen ne mase te persekutumit e sistemit dhe martiret e demokracise etj etj futi epitete sa te dush ketu. me i llaf jom kunder matrapazllikut, dhe me duhet te them me shume hidhnim dhe pa asnje lloj dorashke, qe pellgje kulturore si keta qe flasim, i kane shume per zemer te dyja, edhe llastimin, edhe hipokrizine historike dhe klasore. Jane pellgje qe po te kene ne dore, ta kthejne mbrapsht padrejtesine sociale 10 fish. pa piken e meshires!

Po! Po te flet dikush qe rasti e ka cu te jetoje ne atlanta dhe new york city, te dyja metropole ku perzierja dhe cultural clashes jane mbase nder me te spikaturit ne bote.

une e quaj nje "llastim historik" dhe hipokrizi politike par excellence justifikimin e harbuterise

 

Varet per ç'harbuteri e ke fjalen. Nese e ke per ata qe vodhen supermarketin, une te them se ne kete rast, harbutet e vertete jane vetë supermarketet (dmth zoteruesit e tyre, kuptohet). Te vjedhesh ne nje supermarket, ne nje vend me sistem ekonomik te tregut te lire (konkurence + perfitim maksimal) eshte akt rezistence (modest, por eshte). Te vjedhesh xhepat e nje qytetari ne metro, PO, eshte harbuteri.
Pra varet se per ç'harbuteri flasim.

supermarketi eshte zgjidhja ku volia (convenience) triumfon mbi shijen dhe sqimen, ku mardhenia individuale me tregun kapitulloi para verberise funksionuese te marketimit massiv. Kaq ama; supermarketi, dyqani si i tille, nuk ka asnje borxh - sipas mendimit tim - te vuaje krisjet ne stoffin social te shoqnise. e mban mend besoj levizjen ludiste (Ned Ludd etc... histori por qe perseritet me qerthuj). nje version i yni eshte "po me uren c'paten".

Kaq ama; supermarketi, dyqani si i tille, nuk ka asnje borxh - sipas mendimit tim - te vuaje krisjet ne stoffin social te shoqnise.

 

Sigurisht, sigurisht, supermarketi si i tille nuk ka asnje borxh ! Pronari i tij (Mr Carrefour, Mr Freddy's... etc etc) shume ! Shuuuuuume borxhe !!  smiley

Problemi eshte pak me i komplikuar ne keto raste emigrant.kur krahason emigrantet qe vijjne ne usa apo angli me vendasit qe nuk bejne hair duhet te kesh parasysh se emigrantet jane nga me te pavarurit me te miret e me aventurieret e vendeve te tyre.Ata shperngulen nga vendet e tyre me nje motiv te vetem qe te permiresojne jeten e tyre.

Sistemi i welfare qe aplikohet te pakten ne usa u jep atyre qe mbeten prapa nga nje cope buke dhe nje banese te rrenuar duke i mbledhur te gjithe ne lagje te caktuara dhe duke krijuar nje  underworld  te sheputur nga shoqeria.nje brez i deshtuar sjell ne jete nje brez tjeter qe rritet ne mes droges burgaxhinjve prostitutave dhe keshtu krijohet nje rreth vicioz nga i cili ata nuk dalin dot.

uot?

plasi dhe ne kucove, me fal, ne brixton dhe enfield. S'e di ku bin...po larg totenamit jan

Gjithe keta londineze ktu dhe asnji first person picture...Son, i am disappoint!

...

Cocaine is a hell of a drug

Em i dashur ...gjerat duhen pare e anlizuar atje ku Lindin dhe Cfaqen. Mos me keqkupto po nuk rri dot pa ta thene se te "Tredhur " qe dine cdo gje per KUDO e CFAREDO , ka plot ne Lefqeni prane babasqapit . Ne kete rast Je plotesisht i perjashtuar dhe besoj e kupton qe nuk ka Lidhje me ty ...por argumenti JOT megjithse i VLERE ne fushen e "zemerates" se Kultures nuk eshte fort me kembe ne Toke . Mbase ke deshire te shtrihesh ...

 Ne Angli dhe KUDO ne Boten e e Civilizuar njerzit vajten se i THIRREN Bota e Qyteteruar . Nuk i thirri per skllever "moderne" , per njerez te kategorive "harbute " as per Hipokrizi . I Thirri te Jetojne me mire me qe e kishin ate Standart jetese , i thirri qe te njihnin e vleresonin me shume Lirine dhe te Drejtat e tyre , se pari per veten e me vone per te tjeret.

Jane te ZHGENJYER Em... Jo kaq thjeshte ate "problemin e diferences se Kulturave " Jane te perbuzur Em ..jane shndruar ne kontigjente te Krimit ne menyre masive Em. Dhe per te vetmen gje qe me vjen Habi , por ndoshta vendi nuk te ka lene te shpjegohesh me gjere ...Krahasimet me Ameriken JANE Utopi me cdo VEND ne BOTE !Ketu edhe protestat behen ne rrethe te vizuara me tebeshir , me pak njerez per te shprehur Indinjaten apo kerkesen . Dhe hajt mos ja i zbato pastaj !!! Krahasimet me USA  mund ti beje vetem ndonje Sqap i Kopese se Berishes i mbrujtur me delirin e "dum baben "

Qe barre e Rende shitja e PORDHEVE per Boten e Lire ...gje qe dhe vet perendimoret ( perfshi se pari ate Billi Gates ) i ka Detyruar te bejne njemije e nje Marifete "terheqese - zbythese " nga Urrate - Euforike qe mbollen ne fillim .I ka detyrur ti shohin gjerat ne sy sepse keshtu me Harbuteri nuk ka drite Tuneli !  Dhe nuk ka nevoje shume ta matesh me Kamerunas , me Marokene apo kudi cfare . Mate kete fenomen me bashkeshtetasit e Tu neper BOTE !

Shume feminore po dhe shume reale dicitura e nje Fotografie qe pasqyronte largimin per disa dite ( ore )  dhe kthimin e nje Palloi ne bronx Zoo .Dicitura shprehte

Palloi  zgjodhi ...." Lirine mbajeni JU , Une zgjodha Ushqimin .. " smiley

Halli qe ata nuk jane Palloi ! Dhe vete Qeverite qe jane atje kete gje e dine mire prandaj edhe nuk REAGOJNE HARBUTSHE as ne analiza !

Respekte !

Ketu edhe protestat behen ne rrethe te vizuara me tebeshir

 

ahahahaha, e kisha harru kete llaf ! Tebeshiriiiiiiii !!! (dmth shkumesi i tabeles se zeze, apo jo?)
rrofsh !!!!

 

Kjo me kujton ca ato protesat e Frances

nje hetim i pavarur zbuloi qe plumbi qe kish mbetur ne radion e policit, kishte qene plumb i policise.

protestuesit thonin sot qe "nese policia do kish dale te na takonte qekur u mblodhem aty, te na kish sqaruar rrethanat e ngjarjes, ne do ishim shperndare vete... " po policia i ka lene keta me ore te tera dhe i ka injoruar totalisht.

skandaloze.

vazhdoka zjarri bubulak atje, edhe sonte !  smiley

 Krimi i organizuar, zjarret ne Londer po cudisin te gjithe banoret e Londres, po cudisin boten, Policia angleze akoma nuk po tregon forcen e duhur, e kane marr si lehte me duket.Zjarret po ndizen ne jug te Londres, deri tani 215 te arrestuar, gjendja eshte shume serioze!

 Ah pike e zeze per rinine qe po rritet sot. Kane dale femijet 14,15,16,17 vjeç qe nuk kane frike nga asgje e mendojne qe jane te paprekshem...

bubulak i madh ne Croydon, Peckham, Lewisham, Hackney!! Keta po i ndezin zjarret kudo si zjarret partizane ... po festojne shumekulturizmin dhe mirepritjen britanike! smiley

Revolucioni i mullinjave! smiley

PS. Ndersa kryeministri dhe kryetari i bashkise jane me pushime dhe nuk po marrin pjese ne "feste"!!

Si shume te trembur duken keta policet e shkrete...

ka shume te drejta te njeriut (dmth ariut!) qe nuk duhen shkelur!! smiley

 Ore e pabesueshme, nuk guxon robi te flase sot per shkak se eshte "politically incorrect". Para 30 min kalova neper mes Peckham e Forest Hill e kishin zene jevgjite rrugen (femije ishin, nga 14 / 15 vjec) e s'linin makine te kalonte...policia aty as nuk nderhynte asgje...nje ti dhene gaz me kolpo makines...e hapen rrugen...keshtu ne pergjithesi vetja ju dhimbsej lol. 

Me se fundi Cameron kthehet sonte, ndersa Johnson neser... flitet per shtetrrethim...

... dhe ushtri ne rruge!

 Ruani veten juve!!

nuk i afrohemi zjarrit ne jo, rrime larg!

Ne Debenham's ne Clapham Junction dhe ne Birmingham ne kete moment! #-o

 Oh qenke okay ti smiley 

Debehams ne Clapham Junction? Se dija qe kishte. Po po, dine Shqiptaret te zgjedhin vendet e mira te Londres... smiley 

Une jam ketej nga North West, in a quiet, residential neighbourhood where crime is at its minimum, luckily for us there aren't any council estates close by. Po nejse, nami te behet se une neser fluturoj per memedhe, besoj pas dy javesh do jete qetesuar situata smiley

po ka Debenhams ne Clapham Junction, shume afer stacionit te trenit!

mos nuk e gjen makinen kur kthehesh derzi... smiley 

 Se prek njeri se esht me targa t'Tirones e me flamurin kuq e zi... smiley

Keshtu tha dhe ai me Audin qe e kishte parkuar te shkallet e Piramides...

 Laughing

Edhe po nodhi se prish zemren un, sjell tjetren siguracioni. N'fakt tashi qe e menoj, ishalla i vejn flaken se osht torturu e shkreta Laughing

Keto ngjarje kane vetem nje arsye: segregimi shtresave te varfera te te huajve ne zona te caktuara te lena pas dore. Ndodhin kudo neper qytete e rendesishme te Europes, jo vetem ne Londer. Ne nje forme apo ne nje tjeter.

Ne Milano, ne Via Padova qe njihet qe eshte rruga e marokineve, e tunizineve dhe e njerezve me ngjyre, ndodhi e njejta gje para 1 viti. Mbase jo me kaq flake, por gjithsesi... Ne Via Paolo Sarpi qe njihet si rruga e kinezeve luftrat midis bandave jane periodike... e keshtu me radhe.

Parisi gjithashtu... Jam i sigurt se plot qytete te tjera kane te njejtin problem. Eshte nje fenomen social.

 Ne fakt ketu nuk jane te lena pas dore hiç. I mban shteti ne pellembe te dores. Ju paguan shtepi e katandi nderkohe qe ato meren me pislleqe ne kurriz te pjeses tjeter qe punon. Pastaj fillon droga, krimi, etj dhe jane pikerisht keto qe ankohen se ju kane henger te drejtat. 

S'eshte se i kane ndare, ne fakt eshte krejt e kunderta, jane munduar qe ne ç'do zone te "mire" te ndertojne nje council estate ku mer pjese llumi i shoqerise...por sikurse permende edhe vete, keto probleme jane gjithekund, e vende vende jane me te theksuara.

Nuk e di pse me erdhi ne mendje "Children of men". Ndoshta edhe nga qe ambjentohet ne UK.

Mbase ky eshte vecse fillimi drejt te ardhmes se zymte qe pikturon ai film.

 

PS: Thjesht per ta dramatizuar pak situaten. smiley

natyrisht qe eshte problem social ... pa harruar qe nje % te mire te problemit e ze edhe tradita/kultura e ketyre "revolucionareve" qe kerkojne te mbrojne te drejtat e tyre duke vene zjarrin ndertesave e bizneseve disa qindra vjecare!!

Jo per te qene cinik, por me c'na kane pare syte ne te shkuaren, a mund te konsiderohet hipoteza e pergatitjes se terrenit dhe ndezjes se shkendise per keto trazira nga grupe interesi te caktuara (dhe te fuqishme) me qellim spekullim imobiliar?

duke patur parasysh krizen sidmos ne fushen e ndertimeve edhe kjo mund te jete e mundur.

Duhet patur parasysh qe shumica e ketyre demeve do te paguhet nga siguracionet tek pronaret e bizneseve dhe ndertesave. Sic e dini bizneset dhe ndertesat zakonisht jane te siguruara! Mjer ai/ajo qe nuk ka siguracion!

PO. Po prgatitet terreni per protestat serioze qe mund te cenojne status quo ne te ardhmen.

segregimi shtresave te varfera te te huajve ne zona te caktuara te lena pas dore.

Segregimin e ben shteti apo vete njerezit mblidhen aty ku ka te tjere te kombesise se tyre?

ne foto po shikoj plot te bardhe.....

ue...me keq se ne New Orleans, ku te pakten robt i zuri e keqja...turp i madh Anglia

Woolwich ne SE dhe Ealing shopping centre ne West ne kete moment!

Nga nje analize me TV - ata arriten ne konkluzionin qe ne keto rremuja nuk behet fjale per "protesta" apo "social deprivation" por per thjesht kriminalitet. Kriminelet papritur zbuluan qe ata mund te vjedhin cdo supermarket ose biznes qe duan dhe policia nuk ka se cfare te beje! Rremujaxhinje dhe kriminelet papritur zbuluan "fuqine e tyre" ... duhet kunderveprim i ashper nga policia!! 

CORBA meeting neser ne mengjes, Te shohim!

te shofim sa eshte tan Kameruni...shume impotent kta te policise, kap e fut ne furgon mer...si me qen ne irak

Me sa di une Peckahm dhe Hackney jane zonat me te varfera te Londres...keto jane trazira socjale..Priten protesta ne qytete te medha si Birmingham,Manchester,Liverpool dhe Bristol(sipas BBC)

Peckham me kujton ca Only fools and Horses....Nelson Mandela flat smiley

Si shpjegohet sa here e marrin pushtetin koservatoret ne Britani(dhe kjo ndodh teper ralle) kemi protesta nga me masivet

Dejavu to Thacerism?

 

Te varfer por ama paskan para per Blackberry smiley

The latest rioting may have been amplified by the use of social media, and many looked for causes in the painful austerity cuts in Britain’s national budget that have shriveled programs for unemployed urban youth. But police officials and some neighborhood activists themselves said many of the rioters and looters appeared to be thrill seekers and thugs, possibly encouraged by the initial slowness of the police to respond.

Edhe ne Vankuver para nje muaji te varferit (e nje nga qyteve me te shtrenjta) dogjen e vodhen?

Jane mbushur Baathoristet me iphone  ti kujton blackberry te inglezit....Ketu flasim per nje pabarzi te thelle socjale ne keto zona..keta jane hulgane adoleshente pa kurrfare te ardhme..Gjithe kjo fare urrejtjeje ishte akumular gjate ketyere dekadave dhe tani vershoi rrugeve...Me e keqja eshte se po perhapet si virus ne shume qytete te Britanise

Keto jane frytet e para te shkuritmeve drastike te Konservatoreve Brianike si mbyllja e Youth Centers dhe tarifat Universitare.....

Prit se do kete dhe më ! Dhe jo vetem ne Londer : ka kerku BQE (Banka Qendrore Europiane) shkurtime ne buxhete, e sidomos privatizime te reja, si menyre per te kapercyer krizen   smiley 

Ndoshta, juve e njihni Britanine me mire se une. Por duhet te jap si shembullj qe ketu ne Amerike nuk ka te tilla Shtepi Rinie dhe universiteti kushton goxha me teper se ne Britani - por s'ka huliganizma te tille.

Atje nuk ka te tilla..Ka Colmubine: Ka Oklahoma dhe vrasje sporadike per hobby.....Ka dhe nga keta ....dhe me shumice bile smiley

 

Ka dhe nga keta

Me gjej nje vend ne bote ku mund te blesh mitraloze ne supermarket?..... smiley

Cfare stilolapsi o arto!

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

si ai i SaliutLarge Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

Parker e ke....te lare n'ar te kulluar smiley ...Fshihe ne xhep po te duash smiley

po kete kacakun e dragobise kur e fute, se nuk e mora vesh? kete poshte, me dhom t'rame ne me kuron m'i dore ne me patllake m'tjetren? smiley

 

Cheers nga pishina zoto... smiley

T'i marrim me rradhe:

 1. Columbine - OK, meqe s'e ke lexuar ende ne google, ishte veper e dy adoleshenteve me probleme psiqike, jo te revoltuar sepse s'kishin mundesi te shkonin ne universitet nga cmimi i larte, apo pse ju mungon shtepia e rinise.
 2. Oklahoma: Ndoshta te ka "shpetuar" (qellimisht) qe Tim McVeigh nuk ishte i revoltuar sepse s'kishte mundesi te shkonte ne universitet nga cmimi i larte, apo pse i mungonte shtepia e rinise. Sipas tij, ai po merrte hak kundra qeverise federale per vrasjen e David Koresh dhe 75 njerezve te tjere te sektit fetar ne Branch Davidian. Tim ishte esktremist i djathte, racist, kundershtar i qeverise. Ah se ndoshta te ka shpetuar qe qeveria ne ate kohe (ne kohen e incidentit ne Branch Davidian dhe Oklahoma City) ishte e majte, president ishte Bill Clinton.
 3. Vrasje sporadike per hobby? Mos e ke fjalen per keto (meqe jeton ne Evrope)? Nese s'e kupton pse t'a dhashe link: vrasje ndodhin gjithandej, si ne Amerike, ashtu edhe ne Zimbabwe, Shqiperi, Angli, etj. Vrasjet i bejne individet pa dallim race, gjinie, perkatesie fetare, moshe, etj.
 4. Per "keta" me siper, qe ti nga Norvegjia a ku je e ditke qe qenkan me shumice (megjithse rrezik s'ke shkelur ndonjehere ne Amerike): po, ka disa. Te duket si tip studjozi ty ky qe eshte i revoltuar qe nuk ja mban xhepi te shkoje ne universitet? Meqe s'e ditke, tipa si ky jane ekstremiste te djathte qe s'i besojne asnje lloj qeverije.

Meqe dhe keto shembujt pa lidhje me siper, po te shtoj edhe une nje shembull te fundit te nje te revoltuari nga shkurtimet sociale te qeverive te djathta: Anders Behring Breivik

Pergjigja ime eshte e thejshte..e paster ..e qarte...Shif ca nivelin e kriminalitetit ne SHBA  dhe pastaj fillo me argumentat e tua smiley

SHBA ka nivelin me te larte te kiminalitetit ne bote duke mbajtur rekord per vrasje,grabitje,perdhunime dhe tregeti droge

Hiqe ca ate shotgunin qe bleve per krishlindje se filloi dhe u err dhe nuk dihet se kush troket tek dera smiley

Si gjithmone, kalon siper pemes se komshiut thjesht se kujton se do fitosh ndonje cmim. Vec ti mund te besh (&ccedilsmileylidhje ndermjet trazirave ne Londer dhe nivelit te kriminaliteit te nje vendi pertej Atlantikut. Urime.

 Art, ke numra, statistika ? se me duket po ngaterron koncepte korelative  mbi siperfaqe gjeografile, numer popullsie, dendesi per meter2. 

Per kuriozitet shife pak link mbi volumin e krimit sipas vendeve:

Rank  Countries  Amount  # 1    United States:11,877,218  # 2    United Kingdom:6,523,706  # 3    Germany:6,507,394     

Dhe te mendosh qe U.S of A ka nje siperfaqe prej 9,629,090 km2 kundrejt GB 229,848 km2, do the math se skam kohe tani, por sipas nje llogjike te thjesht i bie qe prape dy britani bashkev(me pak siperfaqe gjeografike se US) te kete nivele me te larta krimi sesa US. 

 

 

smiley

nese mund te shtoj...

numri i popullsise 5 fish dhe kriminaliteti as dy here me i larte. i takon qe ne fakt ne amerike ke 250% ME PAK SHANCE PER TE HASUR NE NJE KRIM APO DESHMOSH.

 smiley flm Z! good call

Korani - 7 Gsh 2011 - 7:00pm - #

mire mire vazhdo me wikin ti! Shko ne keto zona pas erresires njehere dhe do ta shikosh del me breke apo pa breke! Laughing

Kam shku une injorantja i here qemoti ne kto zona. Ashtu rrap shtrap si katunare pa e pas haberin se ku po vete. Do coja nje porosi tek ca miq femijerie. E si trime e madhe, thashe : vij vete. Gjeta me siklet te madh autobusin, mirepo zbrita ne stacion me perpara gabimisht.

Uhhh mi none mi none, sjam ndje naihere aq e friksume dhe  pse ishte ora 6 pasdite dhe dielli shndriste.  Nuk di si ta shpjegoj, por cdo gje ne ato zona ishte scary , very scary. Qe nga veshtrimet e njerezve, gjer tek gjendja e kabinave telefonike.

Dhashe e mora, mezi u lidha ne telefon me njerezit qe do takoja, dhe mora serish autobusin dhe vajta ne destinacion.

Pasi u depresova nga shtepija falas e shqipove, dola, dhe ky miku im me hipi ne autobus, por nuk me la vetem , erdhi dhe ai me mua gjer ne nje stacion qe ai e konsideroi te pershtatshme e pastaj u kthye per ne shpi te vet. Ishte autobusi i darkes,por kishte plot njerez, dhe ndersa ecte une veshtroja rreth e qark : Vetem une isha njeri i bardhe aty brenda.

Kur zbrita u betova, qe me kembet e mija, skam per ta kalu naiher kufirin e zones 2 ne Llondon .

ata qe ke pà ti ruzhdije nuk jane njerez, jane kokepalarë  smiley

po ta marr ne kuptimin e pare te fjales stakler, duke mos e konsideruar ironine.

por e perseris, qe sjellja e njerezve ne ato zona ishte e frikshme, kabina telefonike mbushur me te vjella njerezish, femra qe ulerinin ne rruge me njera tjetren, tregje te pista, rruge tmerresisht te pista, xhamat e dyqaneve tmerresisht te pista, adoleshente qe rriheshin ne mes te rruges.

une kete pashe, e kete thashe.

ja shendet

ti je e paanshme Ruzhdije, te njofim mire ne.

e mire,

merr dhe ti nji brisk pra

Shkon e shoqja e nje shokut tim qe jeton ne Wimbeldon to takoje nje shoqen e vet (shqiptare) ne Brixton me femijen e saj te vogel diten kur i shoqi ishte ne pune. Zbret nga autobuzi ne Brixton dhe futet ne rrugicen qe te conte tek shtepia e shoqes. Papritur rrethohet nga 4-5 "revolucionare" te moshes 15-20 vjecare. I thone na jep canten, portofolin, telefonin, parate, unazat, vareset etj! Ajo kundershton. Njeri nga keta "revolucionaret" i rremben karrocen me femijen dhe i thote ose na jep cfare te kerkuam ose do ta rrembejme femijen! E shkreta e tmerruar u jep gjithcka!!!

Qe nga ajo kohe ky shoku ka gjetur belane se gruaja nuk do te rrije me ne Angli por do te kthehet!!

Ja keshtu eshte puna me keto zonat "revolucionare" ku shteti u paguan gjithcka (shtepi, ushqim, mjekimet, spitalet, shkollat .. etj .etj) por keta jane ne hall te madh sepse duan modelin e fundit te iPadit, iPodit dhe nje televizor plazma 4 X 4!!! smiley

Ketu ne çdo sokak ka kamera(sistemi mobese) dhe nuk ka vjedhes bakalli qe mos te gjendet nga kamera.

Çdo qytet eshte kthyer ne nje big brother te madh, keta tipat e dhunshem te protestave i shalojne mire kur i kapin smiley

 sokak dhe bakall smiley Ke harru me permend edhe dolmus smiley

efendim,ne dedininiz? ;P

ke nje "in" teper a2. Jo per gje, po do ngaterrosh erjonin kur t'i futet prape turqishtes smiley

po pra,tani qe ma the e vura re,gishta jane te shkretet smiley

 Vallai e kam Turqishten 2/3 e kohes ketu, sdo i futem PRAP

Kjo quhet 'pasoje kolaterale'.

Shkaku eshte diku tjeter.

natyrisht eshte pasoja .. per te gjetur shkakun duhet lexuar "Vizione te qarta" sic sugjeron Pjeri me poshte! smiley

Problemi eshte se une nuk jam Pjeri. Keshtu qe po te pergjigjem qe, per te kuptuar se ç'jane pasojat kolaterale, rikujto bombardimet e NATO-s ne Kosove. Besoj se ti (me te drejte !) asokohe je prekur kur nje nga keto 'pasoja kolaterale' ka qene edhe bombardimi i nje karvani refugjatesh kosovarë. Dhe besoj se ishe dakort me shkakun.

Po tani, pa pas nevoje me kalu nga Pjeri, a m'kuptove ? (gjithe duke i kerku ndjesë ketij te fundit per lakimin e emrit...). 

a keshtu eshte puna me keto zonat "revolucionare" ku shteti u paguan gjithcka (shtepi, ushqim, mjekimet, spitalet, shkollat .. etj .etj) por keta jane ne hall te madh sepse duan modelin e fundit te iPadit, iPodit dhe nje televizor plazma 4 X 4!!!

Vertet mund t'i jepi shteti keto gjerat, por ama u ka hequr me te rendesishmet: Shtepite e Rinise dhe ngritjen e cmimit te unit. Se keta revolucionaret jane njerez shume studjoze.

Nina Power:

Combine understandable suspicion of and resentment towards the police based on experience and memory with high poverty and large unemployment and the reasons why people are taking to the streets become clear. (Haringey, the borough that includes Tottenham, has the fourth highest level of child poverty in London and an unemployment rate of 8.8%, double the national average, with one vacancy for every 54 seeking work in the borough.)

Those condemning the events of the past couple of nights in north London and elsewhere would do well to take a step back and consider the bigger picture: a country in which the richest 10% are now 100 times better off than the poorest, where consumerism predicated on personal debt has been pushed for years as the solution to a faltering economy, and where, according to the OECD, social mobility is worse than any other developed country.

Puqist !

Sa per dijeni ka zona angleze shume me te varfra se Tottenham, Hackney apo Brixton etj ne Angline e Veriut dhe nuk ka pasur kurre grabitje masive te kesaj shkalle! Pse???

Mmmm papunesi 8.8%!!! PO ne Shqiperi qe eshte 30-40%, atehere shqiptaret duhen te fillojne grabitjet sipas kesaj, apo jo?

hajt, se do dalin gjona te mira ene te lira ne eBay tashti

"A BBC journalist has spoken to two girls that took part in Monday night's riots in Croydon, who boasted that they were showing police and "the rich" that "we can do what we want".!

Me ka bere pershtypje gjate kohes qe kam kaluar ne Britani...Kam jetuar ne shume vende por komb me violent dhe te alkolizuar nuk besoj se mund te gjesh ne Evrope..Nje kultur violence dhune e brumosur qe ne femijet e vegjen...Shkakun nuk mund ta shpjegoj dot...

Isha ne qender te Stokolmit para ca kohesh per nje birre..Te gjithe te kulturuar dhe civilizuar dhe me tutje vura re  dy te rinj qe cirreshin si kafshe..I degjoj me pas dialekt Geordie .. ..Oj!...smiley

kjo eshte e vertete deri ne nje fare mase ... ne fund te fundit ka nje arsye pse shoqeria britanike edhe sot e kesaj dite i ve shume theks klasave (nivelit kulturor/ekonomik) dhe grupimeve klasore!  Ne rastin konkret (dmth rremujat) nuk kemi te bejme me Geordies apo Cockney!!

Me ne fund ... ne TV ketu po behen pyetje te kesaj natyre per gazetaret ne terren "Cfare profili kane keta rremujaxhinjte?". Pergjigja eshte "turma eshte e dominuar nga njerez me origjine afrikane"!!

Keto pyetjet e profilit hapur ne television as nuk mund te imagjinoheshin para 3-4 ditesh se gazetari e humbiste punen direkt! Tani keto pyetje behen hapur! Pra vete shoqeria britanike po e pranon hapur qe ka nje problem edhe me profilet(background) e njerezve!! smiley

Me origjine afrikane...Hmm...Une nga dialektet qe degjova ne TV ata duhet ishin dy tre gjenerata Britanike(pavaresisht ngjyres se lekures)..Kane lindur ne ate vend,jane edukuar aty dhe jane pjese e shoqerise Britanike...Te zinjte(duke menjanuar ketu aziatitet si pakistanezet etj) jane integruar me se miri ne shoqerine britanike..Une vura re dhe shume britanike te bardhe mes tyre..Keshtu qe eshte pjese e katastrofes socjale dhe e thellimit te pabarazise socjale atje.

E thashe dhe me lart....Protesta te tilla kane ndodhur vetem nen qeverisjen e vemjeve blu konservatore. Shoqeria britanike sot po paguajne haracin e votes kryenece qe ju dhane konservatoreve

ndersa une sa here qe kam pare nje tufe adoleshentesh te bardhe qe cirren dhe jane agresive - kane dal shqiptar / kosovar...

Keshtu qe eshte pjese e katastrofes socjale dhe e thellimit te pabarazise socjale atje.

Pa dyshim qe qeveria ka mekatet e veta ... por jo vetem kaq ... eshte edhe ana kulturore e nje grupi te caktuar. Kur them origjine afrikane nenkuptohen edhe brezi 1,2 ... n.

Keta jane grumbulluar vete ne zona te caktuara (nuk jane detyruar nga qeveria te bejne kete) dhe kane krijuar nje kulture te caktuar lokale qe eshte shume e ndryshme nga kultura britanike ne pergjithesi. Jo vetem te varfer marrin pjese ne keto grabitje ... ti ke femije gjyqtaresh, avokatesh, mesuesish (profesionale) me origjine afrikane qe jane ne krye te grabitjeve sepse eshte ne mode per kete grup te kete the latest phone!! smiley

Nuk e beson por jane leshuar femijet 8 vjecare neper rruge kunder policise!! Ku jane prinderit e ketyre? Apo jane ne radhe per te marre ato ndihmat falas!! Nje jete te tere qe as nuk punojne as nuk bejne as me te voglen perpjekje per te permiresuar jeten e vet! Te njejten kulture ia pason edhe femijes!! Dhe ja ku jemi sot!! Qe punet te shkojne mbare duhet qeveria por duhet edhe koka jote ... pa kete te dyten nuk ka ilac te te beje medet! smiley

dhe kane krijuar nje kulture te caktuar lokale qe eshte shume e ndryshme nga kultura britanike ne pergjithesi.

 

e pra mo ! Si çifutet e Weimarit dhe keta, shume ndryshe !

Hajt, a lozim luftash ?  smiley

po lozim, pse mos lozim! smiley

Une futem tek ata qe nuk e dua luften. Amà frike, nuk e kam

tonight too? smiley

sooooo hillarious, to see the lowest scum of human dna degeneration - the missing link between apes and homo erectus sapiens sapiens can do!!! and so hillarious too to see the ridonculous way intelligence (sapiens sapiens) cowers!

smiley

OK, si behet lidhja me kete?

Janket vijne dhe japin leksjone civilizimi Britanikeve..... smiley

hmmm... PO?

ta kishe thene para 150 vjeteve, edhe ndoshta s'hahej... une ne angli banoj vete, dhe ngaqe nuk kam hyrje dalje me klasen aristokrato-fisnike, i njoh anglezet nga ca kendveshtrime... hmmm; balle per balle? smiley

E ke kabim zotrules, situata njihet me mire nga larg smiley

keto protesta e Londres po i ngjajne gjithmone e me shume protestave qe ndodhen ne Paris nja 3 a 4 vjet para.  edhe ne Paris  filluan diku ne nje lagje te populluar kryesisht me emigrante, gjithashtu si shkak u perdor vrasja e nje djali te ri qe ndiqej nga policia  pasi   kishte vjedhur (dicka e tille me duket) dhe u perhapen ne Marseje, Lyon etj...

nejse, ne futbolldashesve na prishi pune. neser do te luhej ne Londer miqsorja Angli-Hollande.  u anullua....

ne futbolldashesve na prishi pune

Krihu ti krihu ... se fshati po digjet! smiley

po mor koran, terthorazi po i them JO dhunes! (lexo midis rreshtave te lutem.smiley).  ''make love dhe futboll,  tha, no war''.smiley

po pra krihu ... zbukurohu per love! smiley

PS. ishte shaka Belul! smiley

sa zili i keni mer kta qe jetojne ke shpia pa qira...lol

Edhe shqipo(trademark kosovaret) keshtu e filluan karrieren ne fillim aty ..keshtu pa qera.....Sweet, sweet life of a spoonge smiley

ja njeri qe po shpeton rrobat e dyqanit...(s'e nuk i del koka ktu)

 

  Youths loot a Carhartt store in Hackney

Sa budallenj, sa maskarenj, sa hipokrite dhe sa debile i kane gazetaret...

bashke me psikologet, bashke me ca politikane qe fshihen prapa gishtit duke perkufizuar psikologjikisht nje brez te tere, kot e me kot, se nuk guxojne te thone ate qe eshte, realitetin...

leshte kane per te zgjidhur.

zotrules .. me leje .. a te te bej nje pyetje?

Ku eshte burimi i gjithe ketyre qe po ndodhin? dmth pse-ne?

Ma bo hallall nqse pietja eshte e zorshme! smiley

te cmimi £600 i nje i-phone, psh... te nje televizor falas, psh... nje macbook pro 2500 paundsh, psh...

te nje afrikan qe pranohet ne kete vend bazuar mbi nje rimorkjo me rrena, duke patur shembullin e 5 miljone te tilleve ketu qe nuk kane pranuar kurre te integrohen apo behen njerez, qe rrine me njeri tjetrin ne lukuni si milingonat, ne segregimin qe u bejne vetes, ne mungesen totale te edukates personale, edukates familjare, kultures se pergjithshme, nivelit minimalist te IQ-se... ne kulturen e pergjithshme te ketij vendi, ku puna e policit eshte kthyer ne pune gazetarie dhe letrash e raportesh... ku polici nuk guxon te te preke me dore se te vdesin fare zhgabat dhe kerrmaxhinjte e tjere qe fluturojne qark duke gjuajtur rastin te bejne ndonje lek - avokatet, psh... ne kulturen e pergjithshme qe mesuesi nuk mund te ngreje zerin dhe t'i bertase nxenesit edhe sikur ta kape me hashash ne klase, e zot na ruaj, ta preke me dore; gje qe vlen dhe per prinderit, etj etj etj...

nje shoqeri e tere e shthurur ne kulmin e mungeses se moralit, parimeve, ndershmerise, etj...

nese desheron me, mund te vazhdoj. smiley

kisha pershtypjen se jetoje ne angli korano... sikur me kujtohesh me flamur anglez; po do e kesh marre internetin me talk-talk, me duket smiley (nuk e di, kot po ja fus), ose je ne amerike. smiley 

te cmimi £600 i nje i-phone,

Yup!!! Nice answer!

Ama zbor po i ben zaku Mbreterise se UK-ut kesaj radhe! smiley

PS. ketu ne Mbreterine e UK-ut jam akoma qe mos qofsha! smiley  Internetin ne shtepi e kam me Portokallin dhe me ben Hamerrikan. Ne pune (shiko ca komente me lart) me ben nga Mbreteria e UK-ut!

 

O zoto, meqe nuk jam shume i informuar per keto qe po ndodhin ne Angli, cfare thone keta gazetaret e politikanet, por sidomos psikologet per kete qe po ndodh atje? Ne c'pike ia fusin kot keta dhe si eshte realiteti nga pikeveshtrimi jot? Thnx, in advance.

qe ata jane perfaqesuesit e nje brezi te ri, angry, per shkak te mungeses se prespektives, qe nuk paskan nje njeri qe t'u rrije afer dhe te kujdeset per ta, mungeses se shpreses, mungeses se optimizmit per nje te ardhme...etj etj etj, dengla si puna e ketyre.

ne londer shumica derrmuese - rendshem bile, kane qene zezake.

eshte e veshtire ta shpjegosh tamam permetaro, duhet te vish vete ketu dhe te njihesh me cfare lloj robsh jane... dhe te lutem lexo dhe nje koment me siper, se ka dicka aty brenda. smiley

i gjithe brezi i ri ketu eshte i nevrikosur dhe ndihet ashtu... edhe ne shqiperi eshte e njejta gje madje me nje faktor 10... dhe nuk shohim te tilla gjera, nuk shohim as ketu ne londer; por ja qe ndodh kur anetaret e nje komuniteti qe mbahen qyl nga shteti per breza te tere, qe lejohen te zbarkojne nga afrika dhe nuk integrohen kurren e kurres, etj etj etj... realiteti duhet thene ashtu sic eshte. shume zona ne londer jane spastruar nga te bardhet per shkaqe te ketilla.

me fal, se nuk dua te dal si ndonje racist mizantrop, nuk e kam per kete, por ja qe realiteti keshtu eshte, dhe askush nuk guxon ta thote, dhe askush nuk ka guxuar ta thote as ne media, as televizione, as gazeta... dhe vetem japin shpjegime bajate dhe te peshtira, demek me psikologjine e ketyre eksperteve te medhenj te woolwichit.

pse te mos thuhet e verteta permetaro?

 

Duan nje dajak te mire keta se jane mesuar bute e bute...

Harrove mungesen e Shtepive te Rinise.

asnje gje nuk u mungon per ashtu, gjembo. qe te gjitha i kane. qe te gjitha.

pervec edukates, njerzillekut, moralit... ketyre virtyteve qe jane gdhendur ne ate 2% te ADN-se qe ne njerezit e kemi ndryshe nga majmuni.

po qe shteti nuk paguan per keta te shkojne ne bordello nuk te duket padrejtesi ty?!!

 

Ore perse thoni pse nuk paguan "shteti", nga ku i mer keto para per te paguar shteti? Mjer kurrizi yne thoni!!! (T'i qaj pak hallin vetes!!! smiley)

po ja shteti u paguan vetem shtepine, ushqimin, ilacet, spitalet, shkollat .. etj ... por njeriu ka edhe nevoja te tjera!! smiley

Jete mizore

Te kuptoj shume mire, zoto. Gjera te tilla te ngjashme ndodhin edhe ketu ne US, madje ketej, kjo shtrese popullsie kane edhe nje sebep me shume per te justifikuar veprimet e tyre - skllaverine e brezave te meparshem. Gjithe shoqeria amerikane ka paguar 100fish cfare kane marre brezat e meparshem prej afrikano-amerikaneve shekuj perpara. Dhe vazhdon ende te paguaje. Eshte nje sens entitlementi (e drejte qe u takon me ligj) qe eshte induktuar ne mendesine e tyre: u takon dhe pike. Po shikoja nje emision para ca kohesh per nje program te qeverise ketu qe u jep pronareve te fermave nga minoriteti afro-amerikan nje subvencionim prej $50,000 ne vit, mjaft qe te provojne se jane te tille. Kushdo prej komunitetit ne fjale mund te aplikonte, mjaft qe te deklaronin  qe kishin toke bujqesore. Kishin punesuar edhe nje avokat qe sigurisht merrte pjesen e tij ne kete mes (goxha fare madje) qe ishte hapur racist ndaj te bardheve. Kur u pyet ne se ai i kontrollonte deklaratat e klienteve te tij, u pergjigj se shpresonte qe ata thoshin te verteten.  Kishte shume raste nga ata qe perfitonin qe megjithese nuk kishin as toke per ferme, as fermere nuk ishin, parane e merrnin. Kur i pyeste gazetari se perse e benin kete dhe ne se kishin ndonje kompleks faji, pergjigja ishte e qarte. Jo vetem qe s'behej fjale per komplekse te tilla, por e shprehnin hapur se atyre u takonte te merrnin ate $50,000 qyl ne vit thjesht per shkak te ... skllaverise se shekujve me pare.

Psikologet, sociologet, aktiviste te te drejtave te njeriut dhe politikane kane krijuar ne fakt "shtratin" teorik per justifikimin dhe atribuimin e cdo lloj deshtimi te ketij komuniteti tek burimet e jashtme (i.e., white men) dhe asnjehere te ndonje problemi nga brenda. Edhe kur ngrihet ndonje brenda radheve te tyre te tregoje me gisht probleme te brendshme te tyre, reagimi kunder i liderve te komunitetit mbeshtetur nga "djemte e fshatit" eshte shume i forte. Ka mijera shembuj qe ilustrojne kete. Pse te mos thuhet e verteta - pyet me te drejte ti. Per shkak te "political correctness" mendoj. Eshte ne dukje e lehte qe pas kesaj te thuash "ne djall me political correctness," por ne fakt s'eshte eshe aq e lehte ne praktike. Njeriu eshte qenie shoqerore mbi te gjitha dhe kjo lloj "correctness" eshte nje lloj rregulli shoqeror. Pervec kesaj, njerezit kane nje motiv te forte evolucionar per ta shitur veten si zemermire, racionale, dhe te gjykueshem para te tjereve dhe opinionit publik ne pergjithesi. Ne se dikush, nje politikan apo profesionist, do te kerkonte te thoshte te verteten ashtu si eshte per ceshtje te tilla, ai/ajo do te perceptohej si njeri negativ, racist, pavaresisht se nje e vertete e tille do t'i ndihmonte ata njerez me teper se teorite e sajuara per te justifikuara ato probleme qe ekzistojne mes tyre. Dhe perceptime te tilla kane ndodhur dhe vazhdojne te ndodhin. Humbjet qe ata kane pesuar nga deklarata te tilla kane qene te pallogaritshme.

smiley

megjithate jam krejtesisht kunder political correctness-it qe e permende ketu; kjo gje nuk ka asnje lloj korrektesie, as politike, as njerezore, as hic, as informative. bile eshte politically incorrect te thuash se qenka mire te genjesh. nuk ka asnje lloj korrektesie ne mashtrimin e turmave, qofte dhe per nje deklarate te vetme, qe mbi te gjitha, nuk ka asnje lloj aresye apo detyrim te behet at all!

Gjithe shoqeria amerikane ka paguar 100fish cfare kane marre brezat e meparshem prej afrikano-amerikaneve shekuj perpara.

 

E po mire, i bie qe dhe vete afro-amerikanet e sotem ta kene pagu ate 100fishin.
Dolem jek e jek, me nje fjale (meqe qenka pune te pagumi 'borxhi').

Nuk mund te paguash kur je duke marre.

Sa per sqarim, ne US, 1% me te pasurit paguajne 38% te taksave federale, 10% me te pasurit paguajne afersisht 70% te taksave dhe ata 50% me te varfrit paguajne aty tek 3% te taksave. Tani beje llogarine vete ti se ku futen 13% e popullsise se US-it qe jane afro-amerikaneve e sa per qind te taksave paguajne ata (do te ishte statistike interesante ta dinim se sa perqind te atij 100fishit aktualisht paguajne dhe sa per qind marrin back nga entitlements, por eshte ajo "political correctness" qe nuk lejon raportime te tilla).

mund ta rishikosh pakez te lutem? 38%+70%+3%=111%.

Posi jo smiley

Meqe ne top 10% futen gjithashtu top 1% e atyre qe bejne me shume para, 38%-nshi i pare nuk i duhet shtuar 70% ngaqe eshte already there. Pra, 10% ne krye paguan 70% te taksave, ata qe vijne me pas ne renditje, 40%, paguajne 27% te taksave, dhe 50% i atyre nga fundi paguajne 3% te taksave. Del ne rregull tashti? smiley

jes smiley thenkju smiley

Dakort me keto qe the pervec "Tani beje llogarine vete ti se ku futen 13% e popullsise se US-it qe jane afro-amerikaneve e sa per qind te taksave paguajne ata" - ti po e ben fakt te kryer qe e gjithe popullsia afro-amerikane jane te shtresa e me te varferve - gje qe s'eshte e vertete. Ka jo pak afro-amerikane qe jane shtrese e mesme, madje ka jo pak milionere (pakice, te kuptohemi).

Oprah, Tiger Woods, Sean John, M. Jordan edhe nja 20 repista "kokepalare" futen me siguri tek ajo 13%

smiley

Ke pare shume "MTV cribs" me duket smiley

Me shaka. Jo vec ata qe permende ti, shto edhe lojtaret profesioniste te basketbollit, baseball e futbollit (amerikan) - por ka plot afrikano-amerikane qe nuk duan te marrin welfare dhe jane bere avokate, inxhinjere, doktore, etj. etj. S'dua te kercej ne dege tjeter por ka edhe jo pak Shqiptare qe marrin welfare e s'paguajne taksa, pavaresisht se punojne ne te zeze e pastaj i sheh me Benz e Audi. Ama ajo qe thote Permetari se kush paguan me teper taksa, s'eshte aq e pavertete.

Jo jo, ajo qendron dhe plotesisht dakort  me cfare thote Permetari. I solla ata shembujt me lart thjesht per shaka.

smiley

P.S. Per shqiptaret mos me fol. Zbret rrobi nga goxha mercedes (ti kujto me vete, doktor ky me siguri) dhe mba ere patate te skuqme "french fries" bluza.

smiley

E di qe e the me shaka smiley

Sic thote edhe Chriss Rock ne ato stand up-et e tij viktimizuese " Ca wool milioneri eshte M. Jordan, milioner eshte ai bardhoshi qe i paguan M. Jordanit ato milionat" Big GrinBig GrinBig Grin

Po jo mor gjemb, nuk e bera ate supozim qe thua. Une e di qe ka afro-amerikane milionere, madje edhe miliardere. Thjesht po dua te bej krahasime te shperndarjeve te grupeve etnike ne popullsi me shprendarjen e taksave qe ato paguajne ne perqindje.

Ehe, Mrs Bachman.  

PS: eshte replikuar vetem filli i mendimit, replika me postuesin eshte thjesht rastesi dhe shpresoj te injorohet.   

smiley  Mos ki frike nga replika, Monda! E di taktiken tende te debatit ketu tashme. Une dal ndonjehere per qejf ketej te shkembej dy pare muhabet. Se marrim nga ty etiketime te tilla, eshte totalisht brenda te pritshmes. 

 

Frike?  smiley.

A del per qejf?  Edhe une per qejf e hedh ndonje fjale smiley.

Ti me pritshmeri, une me pritshmeri, jemi n'rregull.  Bile nga pritshmeria vec hodha vetem nje llaf* e jo me shume, pa jo se ...  Por meqe insistove pritshmerueshem:

Sa per sqarim, ne US, 1% me te pasurit paguajne 38% te taksave federale, 

Ajo % eshte vetem per taksat e te ardhurave, e jo "taksave federale" qe perfshijne edhe taksa te tjera e qe perqindja eshte "dic" me ulet. 

Por nejse, sic thame dhe e lame, eshte muhabet per qejf e me pritshmeri reciproke, se ohuuu kush i futet pastaj per paralelizem "distribution of wealth" te top 1%, e top 10% e lere pastaj ajo fjala "entitlements" etj etj etj e qe s'ia vlen me iu fut aq thelle se po digjet Londra.  

Me te mira smiley.

* sqaroj serish qe ne te njejten menyre u shpreh Bachmann ne nje interviste para disa kohesh.  Ti merre per etiketim po deshe, une me shprese se eshte rastesi e pritshmerueshme.  

Monda, pritshmeria ime eshte e tjeter natyre dhe ti nuk me ke kuptuar ndonjehere ne ate pike. E kam fjlalen per ambientin, mendesine, dhe ideologjizmin qe karakterizon shkollat amerikane. Eshte nje ambient ku te jesh politikisht majtas eshte norme, ku te menduarit kritik, ndonese i jepet rendesi e madhe ne dukje, eshte nga pikat me te dobeta te kesaj shkolle. Nuk po flas per tipa e individuale origjinale qe jane te afte ta vecojne veten nga turma. E kam fjalen per ata 90% te tjeret qe nuk dine (ose s'kane aftesine) te mendojne me koken e tyre.  E njoh mire kete mendesi ngaqe edhe vete jam produkt i kesaj shkolle, madje deri para pak vitesh kam dhene mesim ne universitete te tille. Sa per permendjen e Bachmann-it, e gjithe eshte nje shfaqje e vogel qe do te japesh ketu tek peshku. Se pari, ben sikur nuk do te replikosh por sikur ashtu si padashka, ne nje moment mungese kontrolli, ti nuk mund te rrish pa hedhur emrin e saj. Se dyti, pavaresisht se si ke qejf ti t'i shohesh gjerat, permendja e emrit te saj pas komentit tim eshte irrelevante. Sepse une nuk po beja ndonje analize te ndonje ngjarje a fenomeni - thjesht po permendja shifra, statistika. Sa per dijenine tende, ka shume fare te ngjare qe ti te dish shume me teper nga une se si e cfare thote Bachmann lidhur me kete. I personally have no clue. Ti as nuk jep as ndonje link apo citim te asaj qe ka thene ajo, qe te krahasojme te pakten nivelin e ngjashmerise dhe te shohim cfare eshte "kopjuar." Anyways, Monda, qe te jem fare i sinqerte me ty, ka dicka qe s'me pelqen ne kete reagimin tend. Nuk eshte hera e pare dhe nuk eshte fare ajo cfare ti mendon apo cfare sistemi besimi i referohesh ne jeten tende, por eshte nje lloj loje e sajuar kalamajsh perzjere me prapemendime superioriteti elitar - qe fillon gjasme me deshiren e mire per te "zbardhur te verteten", por vazhdon me nje arrogance qe i ngjan asaj qe shfaqin kalamajte e llastuar: "deri ketu me pelqente loja, tani nuk dua te luaj me me ty." Ne se ti ke pritshmeri te caktuar per se si e qysh dikush mendon dhe s'ta ka enda te hysh ne debat, atehere mos hyr fare. E di qe e ke te veshtire ta permbash veten (ose me sakte ben sikur), por tek e fundit ti e di se si do te perfundoje, apo jo? Perse mundimin? 

me fal, se nuk dua te dal si ndonje racist mizantrop

 

jo mo, ç'ne !  smiley)

 

Me hoqe mallin e Sarkozyse ne fakt, qe kur shkoi në nuk di cilin vend afrikan para dy vitesh, u tha : "ju nuk keni hyre akoma ne histori, ky eshte faji juaj".

Sinqerisht e seriozisht : ç'ne gjithe ky konservtorizem nga ana jote ? Nuk ka lidhje fare me denglat e psikologeve e sociologeve por sikur nuk me duket te te kem lexuar te shprehesh keshtu per kokepalaret ne Shqiperi...

vetem ane nuk mbaj. ta dish. nuk jam konservator, jam tejet liberal ne fakt. por kur liberal do te thote te marresh nje pakice te degjeneruar dhe ta vesh te sundoje nje shumice te tere, me ligje, me privilegje, me censure ne gojen e shumices... me vjen keq, por ka nje ngaterrese ne fjalor aty; jemi duke pare fjale te ndryshme. liberalizmi im eshte personal, mbi baza personale, dhe fakti qe ti vjen vet i dyte, i trete apo i njemijte, nuk te jep asnje favor me shume se po te vije vetem.

nuk eshte konservizem te tregosh realitetin ashtu sic eshte. PIKERISHT ASHTU SIC ESHTE NE REALITET. Pse te genjejme? pse ta fshehim? pse? pse? pse?

kam une nje pyetje per ty ne fakt: 

pse e humbe fillin? je duke u marre me mua dhe fare fare me ato qe kam thene...

pse keshtu stalker? une mund te shprehem me esktremisht se shume nga ata qe has ti ne peshk. i usually want it all and want it yesterday.por cfare ndryshimi ben kjo? cfare i ben te padrejta apo gabuara fjalet qe kam thene siper?

liberal, liberal .. po pa kobure nuk je! Na trego si e ke koburen origjinale apo te convertuar? smiley

please...

what?

shaka! smiley

nje pakice te degjeneruar dhe ta vesh te sundoje nje shumice te tere, me ligje, me privilegje, me censure ne gojen e shumices... me vjen keq, por ka nje ngaterrese ne fjalor aty

Po sigurisht qe ka nje ngaterrese aty ! Une per shembull, me pakice kuptoj gje tjeter nga ajo qe kupton ti. Une me pakice nenkuptoj establishment-in (qe sundon nje shumice te tere me ligje, privilegje...etj etj) dhe qe padyshim, sikunder dhe heret e tjera (nuk eshte e para here), pas disa ditesh, do ta shikosh kur ta beje beje tul kete pakicen tende te degjeneruar. Ja kane marre doren ata po he ! smiley

taxes are the price of freedom - ka thon njoni 

 besojeni ose jo, anglia po jeton "nje 97`" shqiperie anglia eshte ne kaos te vertete ne keto momente, violenca dhe vandalizmi eshte shtrire po thuaj ne te gjithe uk,  arsyeat jane

1-kriza ekonomike financiare,

2-deshtimi i politikaneve me multikulturalizmin etnik,

3-krijimi `i getove`ne qytetet me te medha  me emigrante

4-shkurtimi i fondeve per arsimin, per  shendetsine, per policine etj

5-reduktimi i projekteve per integrim progres zhvillim te zonave te varfera

6-Papunesia, e larte, shance te vogla per pune

7-Taksat e larta

8-Ore te gjata te punes,

 

9--Paga te ulta,

10-Ritja e cmimeve

11-Renia e ekonomise

12-Luftrat ect ect ..

 

 

 

 

 

 

kush ta dha kete liste artiano?

cila prej ketyre qenka njesoj me 97 tone?

 Kaosi, o liberalo!  smiley

o zotrulso - kam pa shume te bardh ne kto..ene fotot e MET nga cctv tregojn plot te bardhe. po kta, nga cila pjese afrikes jane?

@ artiani: what? smiley

@ noshkaido: yeah, in manchester... back to the comments i exchanged with korani. smiley

but still... what? megjithmend nuk e kuptove cfare kam shkruar? me aq sa kam thene kishte vend per keqkuptim/moskuptim? what?

@ stalker: what????

Kryeministri i Anglise i kish telefonuar Berishes dhe i kish kerkuar borxh (triger happy) Garden e Republikes. Minstri i brendshem i Anglise kish thene ah sikur 100 trima me kallash ne dore si kta te kisha une e kisha ber Londren zap. 

A thua kjo do te quhet "Pranvera Europiane" smiley

Ashtu sic u quajt Vjeshta Europjane gjate trazirave te 2005-es ne France?

roitja evropiane(posi pra) e veres, edhe po. smileysmiley

"Botes i duhet nje Martin Luteri per te manaxhuar krizen", dhe ky eshte.. kush eshte ?

Anglia po perjeton filmin Children of Men. Life imitating art..funny!

 ne TV ketu po behen pyetje te kesaj natyre per gazetaret ne terren "Cfare profili kane keta rremujaxhinjte?". Pergjigja eshte "turma eshte e dominuar nga njerez me origjine afrikane"!!

 

Edhe  Arianet ne loje ...

"The violence we have seen is simply inexcusable. Ordinary people have had their lives turned upside down by this mindless thuggery," police commander Christine Jones said.

The riots appeared to have little unifying cause - though some involved claimed to oppose sharp government spending cuts, which will slash welfare payments and cut tens of thousands of public sector jobs through 2015.

Others appeared attracted simply by the opportunity for violence. "Come join the fun," shouted one youth, racing along a street in the east London suburb of Hackney, where shops were attacked and cars torched.

Marre nga ky artikull ne Huff Post.  

opinione ka shume, arsye ka nje.Kete arsye e di vete Anglia, ju dhe une  nuk do ta merni vesh kurre!      smiley

 

smiley what? smiley

Arsyeja eshte vec nje: Goldman Sachs

jopo, clubber lang smiley

Te ne ketej njihet me teper si Mr. T

jo. ai eshte clubber lang. smiley eshte tjeter gje. smiley

 Te gjitha te dhenat, vrojtimet,  por edhe sondazhet,tregojne se opinioni  publik evropian e sidoms ai evropiano-lindor e hedh poshte diktaturen.Mirepo kur pyeten  parapelqejne  te shofin njerez" te forte" ne timonet e pushteteve.Kerkojne nje  pushtet te zgjedhur  lirisht nga populli, mirepo çuditerisht urrejne parlamentet, partite, medjen.U pelqejne  legjislacionet e asistencave sociale dhe barazia, por nuk i  duan sindikatat.Rinia ka nje deshire per rremuja e shkaterrime te  motivuara  ne menyra te  ndryshme, por   dhe te rrezoje periodikisht qeverrite  ekzistuese.Nuk e preferojne shume nje opozite te rregullt.Mbeshtesin  nocionin e "Tregut"(nje fjale e koduar kjo per standartet perendimore  te jetese)por rinia ka nje urrjetje  dhe eshte e gatshme t`i ndeshkoje duke shkatrruar e mundesisht duke i shpronesuar fare te pasurit.Nje  urrejteje e llahtarshme  ngjizet per bankieret si  plaçkites te populli fukara.Gje plotesisht e justifikuar.

Them, se gjendjet e mesiperme, shfaqur shpeh me rrebeshe shkatrrimesh, jane karakteristike per  situata, te cilat ne thelb nuk kane ndryshuar shume, qysh se lindi socializmi revolucionar.Valle,  varferia, pjelle e sistemit te  vjeter, i cili nuk  ka ndryshuar asgje ne thelbin e vet, apo mos do te duhet et besojme se hedhja per toke e moderniteteit, mund te  therresi  ne  fushbeteje konservatorizmin kristian? Ne  se jorevolucioni....

 E kane shume gabim ata qe mendojne se keto jane shfaqje te  disa grupeve specifike lekure ngjyrosur.Perkundrazi, eshte dukuri e nje brezi te tere te rinjsh, pamvaresisht ngjyres lekures dhe prejardhjes, mentaliteti  i  civilizimit te sotem me diferenca te  medhaja mes  shtresave, po e shpie boten  drejt Perandorise  Kaosit...Situata te tilla sollen nevojne e krijimit te INTERNACIONALES.

... mato, cili  nuk ishte ne gjendje te pajtohej me modernitetin Bruke apo Robespieri? 

Perkundrazi, eshte dukuri e nje brezi te tere te rinjsh

shumica derrmuese e te cileve, krejt rastesisht jane me origjine afrikane. nuk ka asnje gje raciale ketu. nuk ka ngjyre... jam gabim? e korrigjoj direkt. por me cfare kam pare, mendoj se po shprehem accordingly and appropriately.

 

 Problematikat  shoqerore te  shtersave qe ngjajne ne te kater pikat e globit po njesoj ...perjashtojne  ..pigmentin miku im...Reagimet jane te brendeshme dhe vine nga faktore subjektive... te qeveisjeve standarte  teper te korruptuara.Prblemi  Nr. 1 i sistemit 

Grave jam plotsisht dakort me ty. Bankieret ne qoftese nuk i rikthenen Marksit ti vene gishtin kokes se do ti kene keq punet! smiley

 Kohe pas kohe, pas kesaj, kemi per te pare  "shume Londra".....Me per hajer,  te themi si tha ..prifti kur beri  ate lutjen: "Larg nga b...ime"!

Do zoti keta te vejne doren ne zemer..se nuk behet shaka me BBM! smiley

Nuk kam pune me pigmentin o grava. po sinqerisht tani, meqe pigmenti nuk paska rendesi, pse qenka kaq e rendesishme te lihet jashte pa u permendur si detaj?

sigurisht qe sistemi ka probleme ketu, sigurisht, dhe shume te renda bile.

nuk di nga t'ja filloj, se do te te kisha bere nje ekspoze` me gjithe qejf.

Pigmenti ka te beje me nje varferi sociale te trasheguar si pasoje e racizmit. smiley

Zotrules, me c'stabilitet emocional po tejkalon keto lekundjet globale mer burri dheut. smileysmiley

me vjen keq nese te kam keqkuptuar la rosee. smiley

te siguroj qe nuk kam asnje lloj lidhjeje emocionale me ngjarjet rrotull meje ketu ne londer apo gjetiu. mbase jam shprehur me ngjyra emotiviteti me siper, nuk e di... 

Zoto  xhani, nuk e merr me mendje si  jane syte e te rinjve tane.Te djemve tane ore! Nje fije  dhe merr zjarr... uji.Se  dhe  një çikë  e thashë... "Stralli"..qe e ka perdorur AI

Nuk kane shpresë...Po humbi ajo ça kujtoni  se ka mbetur?

 Dhe  nje llaf te fundit per  sonte; Ne se fuqite ekonomike te  botes, tere kapitali botror, si  qeverrises i sistemit,  nuk i therret mendjes, duke hequr dotre prej idiotesive me.... G.8 apo G.20, por te bejne..ato qe une nuk i  di  se cilat, ndoshta nje rikapitullim te tere mentalitetit te tregut  dhe  sidomos shperndrarjes punes, ahere  seriozisht duhet rivleresuar  teoria e Maltusit.Ndryshe revolucioni eshte i pashmangshem.Tipi  i  revolucioneve te sotme jane shkatrrimet  qe mund te marrin vleren e orteqeve...

Gjume te  qete dhe londinezeve...

Kesaj i thone te te tundin bazamentet e bindjeve te sapo-formuara, Zoto. smiley

Grava, djemte tuaj e njohin mire friken, bejne gam-gam vetem me sisteme qe mbajne dore te bute mbi popullin. Do kisha ca shprehje popullore per kete rast por po kursehem. smiley

taksat ne amerike paguhen ne disa nivele:

federale,
shteti,
qyteti/county,
social security,
medicare,

+ property tax,
+ sales tax mbi cdo produkt ( me ndonje perjashtim te vogel)

kshu qe mund te mos paguash federale nqs ben minimum wage, po ama paguan te tjerat pa perjashtim.

p.s. sa zili i keni ato me minimum wage mer..ueee, fukarallek maskarallek

Dakord mo grava, por me dakord do te isha sikur kjo te mos ishte thjesht deshire, por realitet.

per mendimin tim ngushtesisht personal, shqiptaret solidarizohen me njeri tjetrin gjithnje e me pak. Kane mbetur shume pak ceshtje te perbashketa, dhe jane te perbashketa pse ndahen nga nje grup personash, por dyshoj se tepermi qe te jene ceshtje e nje brezi apo gjithe popullit tone. me vjen shume keq, se do te doja dhe une te ishte ndryshe, por ja qe nuk e konstatoj dot gjekundi.

ne jemi te ndare me njeri tjetrin edhe kur sheshit fare, dites me diell, shitet sovraniteti yne kombetar.

ne jemi te ndare me njeri tjetrin edhe kur shohim te vriten para syve tane, para kamerave te te gjitha mediave, 4 persona me duar ne xhepa, krejtesisht te parrezikshem apo te pafajshem.

dyshoj o grava qe shqiptaret do kishin aq zell dhe te solidarizoheshin me njeri tjetrin sepse tha dikush, person apo organizate, psikolog apo historian, qe po venitet dhe humbet shpresa.

me vjen keq, por nuk e shoh ate qe thoni ju; do te doja shume ta shihja, por me vjen shume keq... nuk e gjej dot. smiley

 

La rosee...  aman te lutem dhe njehere po deshe, ma shpjego cfare me ke thene aty lart. pliiz se nuk e kuptova. smiley

naten e mire te gjitheve. smiley

Sic tha edhe Jon Stewart, ka dicka pozitive: Sales of baseball bats on Amazon have increased by 5,000% in England. On the bright side, people are still buying things!

Nje shoqja ime punonte si trainuese ne Youth Centers/Youth Clubs dhe pak a shume kam njohuri personale persa i perket kesaj ceshtjeje. Per mendimin tim krijimi i ketyre klubeve ishte suksesi me i madh i laburisteve ne lidhje me aktivizimin e femijeve te shtresave te varfera. Une kam vizituar disa here klube te tilla ne West Midlands dhe 60-70% te adoleshenteve dhe femijeve ishin me ngjyre....Kishte mes tyre dhe ASBO ish-femije problematike kleptomaniake,violente, alkolike etj qe ju ishte dhene nje mundesi te merreshin me aktivitete te ndryshme. Sporte,muzike,arte,programe kompjuteristike,gazetari,Graphic Design..etj . Keto programe i hoqen nga rruga dhe kjo ishte nje fare arritjeje per mendimin tim...Kishin aktivitete te ndryshme muzikore,ekspozita,botimin e gazetave te Youth Center.

 

Me mbylljen e ketyre Youth Centers/Clubs keta te rinj i ke neper rruge.Aty fillojne te keqijat..Ishin paralajmeruar  protesta dhe rremuja me perpara por askush nuk degjoi..Askush nuk i vuri re shenjat.(shikojeni pa kme kujdes daten e videos dhe titullin nga The Guardian..."Tottenham youth club closures: 'There'll be riots' In London/Sunday 31 July 2011).Ky eshte bumerangu i politikave konservatore dhe po sjell debate te nxehta politike brenda vete konservatoreve

 

Sa per ata qe e shikojne te keqen vetem tek britaniket me ngjyre...Hmmm

Ketu keni rremujat e fundit ne Greater Manchester...Te gjithe vandalet neper video jane britanike te bardhe

Po shikoja pamjet nga Londra dhe mu kujtua qe Londra eshte qyteti me me shume kamera ne bote.

Sa ironike!

Te gjithe keta i ke te arrestuar per nje jave...Kane arrestuar me mijera deri tani...Problemi eshte se nuk behet gje me arrestime se dhe ne burg nuk i mban dot gjysmen e Anglise. Duhen masa socjale dhe stimuluese qe te largosh adoleshentet shtreses se varfer nga rruget

cilet adoleshente te varfer?

me fal, po ata jane pikerisht ajo lloj shtrese, qe edhe mbahen qyl e jetojne qyl me ndihme sociale (qe i kane te gjitha, absolutisht te gjitha te paguara nga shteti) dhe njekohesisht shesin droge perdite?

ne zonen ku jam duke punuar aktualisht, ne Hackney - Poplar-Harca - Tower Hamlets, te gjithe jetojne me ndihma sociale, dhe i shoh kur fillojne e dalin nga pallati, kur zgjohen nga gjumi, i shoh edhe nga mesdita apo pasditja, kur fillojne e xhirojne gomat e makines para syve te mi... e jo makina, po Maserati, MB AMG, Range Rovers all pimped up and some scrawny ugly arrogant faces on the wheels...?

do you really think there's anything the government can do to drag them out of such cars/aka lives and introduce them to some social programs? and can you see that making any differences whatsoever?

sigurisht qe nuk mbahen dot burgjeve art. por mund t'i mbledhesh familjarisht, t'i paketosh, dhe t'i nisesh ne bisht te avjonit e t'i leshoh me parashute ne xhunglat apo savanat nga kane ardhur.

Nuk jam tifoz i masave ekstreme, por dhe tjetrin njeri me zor nuk e ben dot. Nuk u bene njerez baballaret e tyre kur erdhen ne kete vend, edhe pse nuk u mungoi kurre asnje gje, cfare shprese mund te kete qe te behen keta nje dite? cfare? ai raporti magjik 1 ne 1 000, 10 000...?

miremengjes smiley

Mirmengjes zoto

Per kete punen e (dole) ndihmave e ka ca fajin vete qeveria britanike se i mesoi vete keshtu. Adoleshente makina-pjellese qe jetojne me ndihma socjale, eshte skandaloze...Dhe ka shume britanike te bardhe te tille : Chavs scumbags*.

Ketu ne Suedi shteti te jep mundesine te gjesh pune (punedhenesit i mbulon nje pjese te mire te pages si fillim)..Nqs refuzon punen qe te jepet atehere te pret asistencen. Asistencen e kane ulur ne menyre qe te mos abuzohet dhe gjicka qe do marresh asistence duhet ta justifikosh,dokumentosh dhe paraqitesh me balance bankare qe te deshmosh se nuk ke mundesi financjare. Me kujtohet nje Shqiptar ne Sheffield qe vajti te merrete asistencen me Rolex  ne dore dhe BMW 540 te parkuar tek dera e zyres socjale...Priste ne radhe dhe dridhte celsat e BMWse  smiley .

Keto programe qe parashtrova kane dhene impakt ne jeten e tyre..Mos te themi 40% e tyre..le te themi 20% i largohen rruges totalisht dhe gain a skill qe i ka ndihmuar ne jete . Nuk eshte kjo nje arritje? sado ne perqindje te vogel.

Si ja dhe ujin gomarit? smiley

 tre të vdekur thonë mediat këtej... smiley

edhe 3 mije, edhe 300 mije, s'ka problem ! Ta ka thene dhe Sala   smiley

(eeeeeeee, e shikon qe "edhe kendejeza vrasin" ?? Pikerisht, nese te kujtohet, pas 21 janarit, kemi qene vertet nje pakice qe mbronim opinionin se "herpesi, ka ku meson". Si i kish thene ai ambasadori i nje vendi te rendesishem Sales, ate dite ? "Nxirrni mor ushtrine" ! Uuuuuuu, thane shumica ketu, Sala genjen ! 
Jo mor, nuk genjente hiç Sala !  smiley  Dhe vertet nuk genjente !! &nbspsmiley 

 nuk është njësoj. këta të tre anglezët psh, dikush i kish vënë përpara me makinë (person privat).

Ata të 21 Janarit, i ekzekuoi shteti. Jo polici, SHTETI. Ka shumë ndryshim. 

ah, pse shteti dhe polici, jane dy gjera te ndryshme ??? Tani po e mesoj une (lol)

Eh thuaj... ; e kemi te veshtire ne shqiptaret ti kuptojme gjerat mbi baza klasore, politike (politikisht politike). Do gjejme gjithmone arsye ose kulturaliste (shih ç'behet tek kjo temë: dabat i madh nese jane amerikonët apo inglizët më te dhunshem !! pff....), ose arsye psikologjike te ultra-stereotipizuara (armchair psychology) e keshtu me rradhe...

eh... 

 më thuaj, kur ka qënë herë e fundit, nëse ka pas ndonjë të tillë, që shteti francez ka shtirë mbi turmë, me urdhër?

Në Greqi, e di kur ka qënë? (me aq sa di). Dhjetor 46'. 

Arsyet kulturaliste janë të nevojshme për të bërë diferencimin - e nevojshëm ndër të tjera. Nuk barazohen në mënyrën sesi ndodhën, ngjarjet shqiptare me këto angleze. 

 

Shtenie me urdher, shtenie pa urdher... fundja ç'rendesi ka :  ai çuni 29 vjeçar qe u vra para ca ditesh ne Londer (e u be 'sebep' i ngjarjeve te ketyre diteve), sapo doli qe ai vetë, nuk kishte shtenë fare me armë. E megjithate, policia e vrau. 

Lal, shpresoj se me kupton ku e kam : nuk vuan as Anglia, as Shqiperia, biles as Siria per ligje (qe shpesh i quajne demokratike). As per aplikim te tyre. 
Problemi eshte : ç'fare nenkuptohet me kete 'demokratike' ???  Ose thene ndryshe : pse ketij Murdoch-ut nuk ja numerojne ne lule te ballit, ndersa atij çunit 29 vjeçar, ja numeruan me te parën ! Jo per gje, po meqe "gangster njeri, gangster tjetri" - tha

 Si ore nuk paska rëndësi! Ça po llafosim tani! E drejtë vërejtja mbi diferencimin klasor, kudo! E drejtë, e pranueshme. Po është cazë më e pabarabartë drejtësia në vendet me indeks të ulët demokratik, sesa në ato me indeks të lartë. 

Pas ngjarjes së Dhjetorit 46', në Greqi filloi lufta civile. Maloku ynë nuk ka skrupuj, për asgjë. 

 

Po është cazë më e pabarabartë drejtësia në vendet me indeks të ulët demokratik, sesa në ato me indeks të lartë.

Ok (per me teper qe ka nje far' te vertete ne kete qe shkruan). Po mire, meqe ky na qenka problemi, kur keto vendet 'me indeks te ulet' (per shembull Shqiperia) te arrije nivelin e atyre "me indeks te larte" (Norvegjise, per shembull), ça do beje vaki ?? Do bej vaki Breiviku shqiptar ?  smiley

 rritja e kualitetit të demokracisë në Shqipëri, do të sjellë njerëz dhe veprime më të përgjegjshme të politikës.

ti kujton Breivikun, që nuk ka sens ta përmendësh, sepse është shembull ekstrem i përjashtuar prej rregullit. Po unë të kujtoj përgjigjen e kryeministrit norvegjez ndaj Breivikut: terrorizmin, do e luftojmë me më shumë demokraci. 

 

E kapa nje dite plaken time (qe nuk ja ka haberin ketyre puneve) duke i thene nje shoqes se vet : "Po po, aty mbahu ti, ke demokracia" ! 

Po e bej dhe une si ajo ! Aty mbahu ti, ke kualiteti i demokracise  smiley)

 përpara se me qenë revolucionar, unë jam evolucionar plako. 

 

o ndjekes ne fshehtesi (aka. stalker!)  me duket se ke marre rolin e proletariatit me luge ne brez ne komentet e tua ne kete teme, apo jo? smiley

Je ne rregull me ato temat e tjera! smiley

Jo per gje, po meqe "gangster njeri, gangster tjetri" - tha

Te takon nje dreke m'u ketu perballe "mbreterise" se Murdochut Smile

Oranje me siper po te thote qe keta te tre i vrau nje person privat, as policia e as shteti. Lexo lajmet te plota se te ndihmojne

prandaj e denuat ju ngjarjen o gjembo. ju eshte plasur buza duke kerkuar me ngulm te denohet autori... thjesht kishit pak ngaterresa me nje emer te pervecem... edvin kristaq rama. ju kish zene rrugen... smiley

pse e prishe me kete postim? apo jeni penduar? apo kaloi shume kohe, dhe qeveria i veshi patkonjte, e nuk i hyn me gjembi* ne kembe. smiley

*thistle, thorn, any spikey thang.

po mos ishe aq seksi, do te te kisha rraf. smiley

te kam xhan ore malukat, se mos m'i marresh me te keq ca thashe, se atehere e meriton drurin megjithmend. smiley

edhe 3 mije, edhe 300 mije, s'ka problem ! Ta ka thene dhe Sala

Sikur e tha Spartak Ngjela kete, jo Sala.

per hir te se vertetes :  te dy e kane thene. Ne dy sense te ndryshme. Sala ne sensin : "insitucionet do mbrohen sikur te kete dhe 3000 te vdekur"; Ngjela ne sensin qe : "mund te vdesin edhe 3000 vete, per hir te nje ideali". 

Ah more Sali! Edhe kete e bere?! Edhe njerez ne Angli vrau ky zagari?!

kta te 3 nuk i vrau policia, i shtypi dikush nga turma kur kta po mbronin dyqanet e vete prej turmes.

  More Zoto!Nuk eshte puna vetem se plasen ca zjarre ne Angli dhe  nuk do te shuhen.Do shuhen sot,  do marren prape neser,pasneser e.. Ky avaz do jete, sa te kete  njerez qe... kruhen.Ajo qe mua me ben te mendohem dhe te pyes shpesh Juve, eshte fakti se, .. helbete vape eshte, gusht hesapi.Njomishtet jane kthyer ne kashte ne gjithe Evropen dhe Boten bashke.Merr zjarri, merr perpjete.....e perposhte

Sado qe e shuan Rama, por ku i dihet.Merr  kashta merr... !

Duhen rrahur vendce, jane nje brez te rinjsh qe nuk e dine cfar eshte disiplina, nuk e kan pasur kurre disiplinen  as ne shtepi, as ne shkolle as ne rruge, prandaj zgjidhja me e mire ne kete rast eshte nje e rrahur vendce dhe mbasi ti rrahin ti lene rrugeve si qente. Ashtu marrin nje mesim te mire, ashtu kuptojne se kurr nuk degjon prinder, kur nuk degjon mesues, kur tallesh me policine, kur del e vjedh e grabit pa tu dredh qerpiku c'te dal perpara, ka edhe dru pastaj. Politikanet ne angli dhe ofiqaret e larte te policise duhet ta kuptojne qe nuk ka ketu as arsye politike dhe as arsye te logjikshme apo te pranueshme revolte dhe ti lejoje policet ta shtrojne ne dru kete brez te llastuar qe i duket vetja i paprivilegjuar ne shoqeri duke varur ne qafe iphone4, me atlete 100 paundshe e me ipod e me laptop. Huri ne keto raste ben pune.

iphone4, me atlete 100 paundshe e me ipod e me laptop

 

E pra mo, u bo by.. e tyre, ëëë ??
smiley

ps: dhe thone pastaj qe ja fut kot Ngjela, kur thote se "Po pse o, kujtoni ju se e kish lexu Enver Hoxha Marksin ??"

kishe naj gje per te thene ti? apo e ke tip fetishi,vetkenaqesi.

duke varur ne qafe iphone4, me atlete 100 paundshe e me ipod e me laptop.

ora, ke haruar edhe kostumin ''adidas''  vlla. po ti vesh re, thuajse te gjithe protestuesit kane kostum dhe atlete ''adidas''.smiley.  thua adidas te jete sponsor i protestes?smiley

p.s   jam dakord me ty, por edhe me ato cka thene zotua per keta bicim ''protestuesit'',  ose   sic i themi na anet tona,  lamasherit.smiley

Per te thene diçka konkrete :

Pas protestave masive te viteve '80 (sidomos zjarreve ne Brixton), anglezet duket se e moren diç me seriozisht problemin e racizmit policor. Pati nje reformim te policise, ne baze te raportit 'Scarman' qe merrte deri diku parasysh karakterin social te krizes, gjithe duke mos perjashtuar faktorin etnik, sigurisht ! 
Ne fakt, thelbi i pyetjes qe duhet te shtrohet sot eshte : te tilla ngjarje, a jane nihiliste, apo kane diçka ne vetvete ?
Me te gjitha gjasat, nuk jane nihiliste. Jane nje forme per te hyre ne 'lojen' politike, nje menyre te shprehuri te kerkeses per tu llogaritur (si ajo kenga "na llogarisni edhe ne&quotsmiley. Per shembull, parlamenti do mblidhet neser ne seance te jashtezakonshme. Ky eshte nje fakt. 
Keshtu ka qene historikisht. Sindikatat angleze, per shembull, kane lindur nga levizjet dhe trazirat e shek XIX. Edhe sot, qe prej 2008-s, me ardhjen edhe te krizes globale, keta njerez perjetojne pothuaj nje taçerizem te ri. Kontrastet ekonomike ne Londer jane te frikshme. Do dilte, ne nje forme a nje tjeter, reaksioni (kundershtimi) ndaj tyre.  

avash-avash po zbulohet skenari i pucit ne angli. demonstruesve te kapur ju jane gjetur neper xhepa nga 250 - 300 paund dhe kane deklaruar qe jane paguar nga deputeti laburist Tom Doshley. nderkohe lavirja e buckingam palace flet per ngjarjet ne veri te londres, jazek.

 Tom Doshley

lol.

Amon mër amon, se e adhuroj une kete boten ne te cilen jetojme !

Doli sot ne mjes ne tv ai kingu, nipçja i Thatcherit, dmth David Cameroni dhe i tha popllit : hajdeni ke une e spiunoni ata halabaket se ua tregoj une pastaj atyre.

Tani : ky kingu (qe duket se rri nja i ore para pasqyres me kref balluket), jo me shume se dy jave me pare ju bo surrati si lavatriçe, nga lidhjet qe kish me ate skandalin e spiunimit (Murdoch & co.). Sot doli si trim, biles boni leksione mirebesimi tek policia, -reputacioni i te ciles kapi fundin e kazonit para pak javesh -, pikerisht per arsye te skandalit Murdoch.

Dhe thone pastaj qe Berisha e ka gjet vete ate shprehjen : "edhe habia me e modhe zgjat 3 dite" !

ky kingu eshte palle, kishte shku me pi kafe me grun n'bar n'itali. kishte porosit dy esspresso. kamarierja se kishte njof ene i kishte thone "merri vet". ky palloshi nga inoti s'i kishte lone bakshish smiley

Po mire po ata mijera greke qe dogjen 130 dyqane ne Athine ne 2008 te zinj ishin?

Mund ti veme nje paralelizem ketu?

 

padiskutim!

smiley

sa bukur, u thye dhe klisheja e "pranveres arabe". Nuk eshte me pranvere, dhe njerezit nuk demonstrojne per "demokratizim". Me e bukura eshte qe s'nderhyn dot as NATO.

A short history of the London Riot: http://www.counterfire.org/index.php/art...

Darcus Howe says hello:

http://www.youtube.com/watch?v=biJgILxGK0o

And then

http://www.youtube.com/watch?v=8xRo_0yBu...

 

Fillimisht ishte multikulturalizmi, pastaj erdhen emigrantet...? Apo qe e kunderta, dhe multikulturalizmi ishte thjesht nje perpjekje e kastruar per te zgjidhur nje problem me rrenje thellesisht ekonomike.

 Nuk është njësoj jo... kishte një foto Shekulli dje, me njerëz të komuniteteve me fshesë në duar, kundër trazovaçëve. 

Ndodhën trazira, edhe në Greqi, zgjatën me javë të tëra, po nuk kishin asesi këtë frymë! Nuk u vodhën supermarkete masivisht, nuk kishte komunitet që tu dilte kundër. 

 

njerezit "e komuniteteve" perfaqesojne avantgarden ne fakt...

edhe s'e kuptova, perse ma leshon si vlere kete punen e supermarketeve qe nuk u vodhen? absolutisht qe duhet te vidhen! revoltat nuk jane fenomen qe i nenshtrohet moralit te meparshem.

Dhuna eshte gjithnje legjitime kur vjen prej te shtypurve (sepse vete statusi i tyre eshte rezultat i dhunes me te cilen ballafaqohen).

Sol, cfare je duke thene, bro?

asgje te re, thjesht ate cka eshte konfirmuar si e vertete (sidomos) ne keto 225 vjetet e fundit.

do shkruaj pak me gjate per kete pune, mbase ia dal te sqarohem, po me vjen keq qe shoh nje shumice qe pajtohet me Breivikun, (edhe pse denoncojne ashper menyren qe ai zgjodhi per te reaguar)...

Dhuna eshte gjithnje legjitime kur vjen prej te shtypurve

Dhe si jane shtypur keta 14 vjecaret?

 avangardën mbase jo, po përfaqësojnë ato gjëra të përbashkëta që duan t'i mbrojnë. 

plaçkitja hapur Sol, e kompromenton kauzën - cilado qoftë kjo. Nuk mund të ç'bëhet një padrejtësi, duke krijuar një tjetër. Flasim për supermarkete dhe prona private. Me çtë drejtë tia vjedhësh mundin tjetrit kot? 

E kauza cila është më pas, vjedhja. 

Po ia thosha dhe Stalkerit, unë i majtë jam, po Evropës po tia shohësh hartën, është e gjitha blu. Nga kjo rezulton se njerëzit në Evropë nuk e zotërojnë kapacitetin e mjaftueshëm të pranojnë diversionin e multikulturalizmës. 

E majta historikisht, ka ofruar progres nëpërmjet emancipimit dhe humanizmit. Nuk më duket se i ka punët në vijë këto ditë të sodit, sepse nuk ofron dot asnjërën. 

Për herë të parë, po më duket se e djathta zotëron superioritet moral... 

Breivik si vlerë argumenti është si "ad hitlerum", nuk ka vlerë.

 

komponentja kulturale dhe / apo ajo ekonomike-klasore (marksiste)? Kjo eshte ceshtja, Jul. Vete anoj rendshem ne dominimin e elementit kultural (koncept shuuuume i gjere ky ne fakt) mbi ate marksist. Kur them "dominim" nuk them qe Marksi nuk qendron (akoma i kam ca neurone qe funksionojne); flas per strukture faktoresh, per hierarki te tyre, cili eshte "nested" tek tjetri. Per mua kultura eshte "overarching". me fal per termat ne anglisht, por s'kam aq kohe sa me i mendu shqip.

 Për mua janë dinamike ato në marrëdhënie mes tyre. Nuk e di si mund të shqiten mes tyre për të formuar një metodologji. 

 

Po ia thosha dhe Stalkerit, unë i majtë jam, po Evropës po tia shohësh hartën, është e gjitha blu. Nga kjo rezulton se njerëzit në Evropë nuk e zotërojnë kapacitetin e mjaftueshëm të pranojnë diversionin e multikulturalizmës.

 

Po dhe une po te thosha : Europa blu ?? Aferim !! (biles, po te isha nihilist, do thoja : "u befte e zeze, dhe ja tregojme prap vendin !". por sinqerisht, nuk jam nga ata qe mendojne se e mira vjen pas te keqes).

Ne fakt, qielli i Europes (por dhe i botes) nuk eshte hiç blu, eshte i murrme, dhe me shume ré. Dhe aq me mire po qe ashtu : pikerisht kur qielli ka qene i tille, historia ka prodhu ndryshime cilesore (pa hyre pastaj ne debatin se ç'blu zeza eshte qielli europian, aman ! 50-60 % e dynajse nuk votojne hiç fare; ata 40% qe ngelen, ndahen ne 21 dhe 19%. Une edhe kete 19% ja fal te djathtes, ta marre me gjithe qejf, nese na qenka pune votash). 

ah se harrova : nese eshte keshtu, pra nese misioni i te majtes na qenka te afroje humanizem (dixit postimi yt), kurre mos e afrofte ate humanizem ! Une per vete, nuk jam i majte atehere. 

 

e fundit : amon mër me ket "multikulturalizmën", me duket sikur e ka shkrujt Tajar Zavalani

Un personalisht nuk besoj se djegja e pronave private , apo hajdutlleku i dyqaneve sikurse ndodhi  disa vite me pare ne Shqiperi quhet e drejta per te shprehur pakenaqesine e te shtypurve .. Ta shprehin protesten e tyre ndaj institucioneve po qofte kjo policia apo tjeter por te perkthejme vandalizmat ndaj pronave privaste  si shprehje e te drejtes dhe priviliegj per te ushtruar dhune kur je i shtypur absolutisht jo !

Grava... nuk merr! Kaq. Nuk ka ndalur njeri Rama, te jemi te sinqerte. Ne duam, (DUAM) qe te ishte ashtu, por nuk eshte ashtu.

Zemerata popullore ne shqiperi nuk po shprehet, nuk kanalizohet kurre. Shume rralle kemi patur turma te zemeruara qe nuk jane nxitur nga partite politike; turma qytetaresh, e kam fjalen. Mjafti ka arritur te mbledhe ndonje rrondokopi` te tille dikur, me lajtmotivin "nano ik", dhe me, kur u zvordh e u be G99, u zuri mokra bishtin dhe atyre.

1997, ishte tjeter gje, dhe nuk po e perfshij fare ne kete qe po them; por qe gjithsesi, nuk kishte aspak natyre te tille; nuk besoj se do te perkufizohej ndonjehere qe ne 97 u cuan kafshet e pashkolla - qe refuzojne te kulturohen, te edukohen dhe te behen njerez dhe e bejne me ndergjegje te plote dhe deshire te plote, sepse e kane stil jetese (chav scum - sic thote arti i nderuar) dhe vetem te tille e njohin mbijetesen... ketu u ngriten thjesht per te vjedhur, per te djegur, per te  shkaterruar, sepse te tille natyre kane. kaq. tek ne u ngriten per aresye te qarta, dhe nuk eshte se u provokuan nga shteti; por shteti u nisi tanket dhe aviacionin per t'i shtypur; se te rrahurat dhe pergjakjet e vrasjet nuk po i permendim fare...

sot per sot, mashtrimi dhe mefshtesimi, mpirja qe u eshte bere shtresave te popullit tek ne, ka krijuar nje gjendje shume dramatike, shume te semure, shume te ndere, shume te ligesht... Nuk ngrihet me njeri. Nuk ka energji ai popull. Duhet nje aresye e tipit "mbijetese" qe te perjetojme ndonje levizje me tipar te tille. Por jo veteshkaterruese, se keto jane motive qe i injekton vetem Saliu me bosat e vet ne Beograd. inskenuesit e masakrimit dhe gjenocidit modern antishqiptar - vrasjes se shpirtit te ketij kombi; te gjuhes, tradites, kultures, diturise, njohurise dhe gjithshka tjeter qe na lane trashegimi te paret qe mezi e perftuan me aq gjak te derdhur dhe sakrifica.

Prandaj edhe une do te desheroja shume qe te ndodhte, por nuk bie dot dakord me ju o grava i nderuar, nuk besoj se mund te ndodhe ose do te ndodhe ndonjehere. dhe tek klasa politike, absolutisht asnje lloj besimi nuk kam. thene kaq, mendoj se kam folur shume.

ju uroj nje pasdite dhe nje mbremje sa me te kendshme.

***************

boll u zute ju pisputhet lart, se ju zura me pec. zevzeke.

 

 Zoto, Rama ka ndaluar tere OPOZITEN, te beje opoziten normale, po te behej fjale per  nje shtet normal.Por ai ka kryer krim sepse ka lejuar qe nje opozite e pushkatuar te rrije duarlidhur perballe qeverrisjes kriminale dhe e tera kjo,  prej nje njeriu qe e ndjellin Edi, i cili edhe don  rolin e liderit edhe merr pozicionin e fenducit.

Grava, ju e dini mire qe Saliu eshte ne gjendje, madje i gatshem t'i vere flaken atij vendi. Apo jo o Grava? E eshte i ndergjegjshem ai popull per kete FAKT??? Te pakten ata qe jane kaq te stervitur me jeten, sa ju psh, ose qe mendojne si ju, ose qe bejne pjese ne PS, ose qe besojne tek ajo, ose qe kane ato bindje...

ju jeni te ndergjegjshem per nje fakt tjeter, qe Saliun e ndjekin shume shqiptare, po shume ama i nderuar grava... smiley se te tille nivel inteligjence ka ai popull per kete moment, sado tragjik qe t'ju duket si fakt, ju lutem ta shohim ne sy, si burrat.

Te mos mbahet ai popull... besoj se e kuptoni, qe do te thote gjakderdhje dhe vellavrasje ne moment. smiley(((

E di qe po i meshoni anes politike, lojes politike, betejes politike; por ndihem i detyruar t'i thosha ato fjale siper, sepse pak me lart ju keni thene qe mund te ndiqet nga rinia jone, kjo cfare ndodhi ne Angli... smiley((

ne gjendje tragjike psiqike jemi ne shqiptaret o grava, edhe per nga ana intelektuale... por jo, nuk kemi bere kurre gjera te tilla; nuk jemi si zezaket e londres (dhe ju lutem shume mos ma merrni per racizem!!!).

kam shume deshire, edhe per faktin se une jam tipi i personit qe me intereson kjo ane, qe te lexoj nje propozim konkret nga ju, nje zgjidhje konkrete, - nese per zgjidhje do kishim nevoje.

per nga mosha e respektuar qe keni, dhe si ju rrefeu Pjeri me vizione te qarta, eshte rradha juaj te na transmetoni pakez shprese; rinia e humb shume shpejt "simiten" ne keto pune.

eshte rradha juaj te na tregoni se cfare ka ne rezervim per ne jeta. smiley

po thoni shyqyr qe nuk ju ra ndonje kryetar opozite si une, se momentin qe do hipja ne pushtet, mund ta mbushja sheshin Skenderbej me ish-politikane* smiley

* me konotacion alternativ. smiley (e kuptoni ju, e di une)

 I respektuari  intelektual zotrules!Ky  vend sot eshte para nje  rasti  nga me tragjiket  ne tere  historine e vet.Eshte para  rastit tragjik sepse eshte ne nje udhekryq, ku  nje pjese e popullit eshte e verbuar, nje pjese e shushatur dhe nje pjese e revoltuar, brenda nje hapesire te  perbashket, por ne nje rruge ku seicili nuk di drejtimin per ku keshtu?Per pasoje nuk po  dime as fundin e kesaj  rruge.Ça rruge po  ndjekim? Nje demodiktature ku morali i ideve shtytese eshte ...KUSARIA. KJo eshte ! Ka fund te  mbare  nje rruge e tille per nje shoqeri te vuajtur?E kjo nuk mund te mos duket nga nje alternative minimale.Ajo e normalitetit, per te  ecur ne shtigjet  e shoqerise se vjeter, por si te gjithe.Ne nuk po jemi,  ne udhen 'SI TE GJITHE !Ne ecim kuturu dhe duartrokasin ata  qe thoniJu, "te shumtet ama",.... kuturune.Shoqeri eshte kjo?

 Ajo qe mua me streson ore e çast eshte gjendja amofre e statures se  rinise shqiptare.Nuk e shofin kete qe shef syri  i  thjeshte i fshatarit, puntorit, minatorit, pensionistit, studentit, te rinjve e te rejave, qe i shef syri im dhe i mijerave si te mite? Po  syte e gjithe  ketyre  djemve e vajzave ne emigracion kur  u bie radhe te  vine, mos u kane zene perde andej qe nuk vakerrojne kur  vine? Mos  u  jane zene syte  te shikojne si e duan vendin,  si e endrruan para 20 viteve dhe si e gjejne? Si i gjejne prinderit shpierterisht e moralisht.Po  nga ekonomia ? Apo  si gjermanet!

   Po veshet mos u jane renduar kur degjojne se vendi i tyre eshte ne vrrull ekonomie si  Gjermania?Me ke tallet  Zagari  kur tallja arrin gjer ne keto  maja maskaralleku?Mire ata qe nuk  u ka rene udha per  nga Ghermania me toke, po  ata qe kane fluturuar persiper territoreve gjermane, mbi  re,( se te miren  nuk ka re qe ta mbaje, kurse e keqja mbulohet edhe  nga nje gjethe fiku.Si  te  palarat e kryekusarit.)  e  nden re, te mos jene ne gjendje  te dallojne talljen e kusarit? Ka vend valle per " OPOZITE" te  pordhamani Rama, apo per  te rrembyer hunjet ? Cilen do te perzgjedhe nje rini qe don te ardhmen e vet?

  Klubet dhe drogen apo 45 Univeristetet e hapura, qe me mire do jete per vete  rinin te  mbyllen sa me pare  te tillat, per  tu hapur tre kater te hairit, sepse me te shumtet kane dashur ta mashtrojne me copa letre.... per tu  pire lengun.Kjo eshte  pyetja per te gjithe ne, per   rinine ne menyre  te veçante  por edhe  Ju,  qe nuk jeni fort  larg, sa kujtoni.

grava... shume falemnderit per konsideraten. por nuk e quaj veten intelektual. kam edhe une nje perkufizim per ate fjale. natyrisht qe kush nuk do ta degjoje, por thjesht nuk jam nga ata. smiley besoj qe me kuptoni, duhej t'i thoja keto fjale. bie rehat me veten time te pakten. smiley

Persa me siper... zgjidhje grava. nje harte, nje rruge, nje shteg, nje menyre. si. ? smiley

keywords: protecting, property

Witnesses said the men were in a group protecting their community after riot police were called into the city.

Dhuna eshte gjithnje legjitime kur vjen prej te shtypurve

A do vlente kjo aksiome per Shqiperine post-komuniste ne lidhje me te shtypurit e diktatures komuniste?

kjo aksiome vlen per gjithnje dhe jo vetem per te shtypurit.

pyetja jote eshte shtruar mbi premisa te gabuara dhe perdor paradokse.

diktatura komuniste eshte paradoks, eshte si puna e "marksizmit kulturalist pro-islamik" qe perdorte Breiviku, apo si puna e "komplotit bolsheviko-plutokratiko-cifut" qe perdorte Hitleri, apo si puna e parulles "no freedom for the enemies of freedom" qe perdorin shume njerez qe sot konsiderohen normale nga shume te ngjashem te tyre.

Dhe me kete qe shkrova, i kam dhene pergjigjje edhe pyetjes tende, qofte kjo edhe e korrektuar.

Ohu, leri keto sofizmat e kota tani mbi teknikalitete se gjoja diktatura 46-vjecare qe perjetoi ai vend nuk ishte komuniste sepse nuk ka diktatura komuniste.  Nuk me intereson ai lloj diskutimi aspak.  Ne qarqet akademike ajo diktature njihet si diktature komuniste, dhe keshtu e portretizonte veten gjithashtu pavaresisht se si pas teje vete termi eshte paradoksal.

Rendesi ka qe the kjo aksiome vlen per gjithenje, pra qe je dakort qe ata te shtypurit e diktatures te ngriheshin e te ushtronin dhune mbi ata qe i shtypen per gjysem shekulli.

Ohu, leri keto sofizmat e kota tani mbi teknikalitete se gjoja diktatura 46-vjecare qe perjetoi ai vend nuk ishte komuniste sepse nuk ka diktatura komuniste.  Nuk me intereson ai lloj diskutimi aspak.  Ne qarqet akademike ajo diktature njihet si diktature komuniste, dhe keshtu e portretizonte veten gjithashtu pavaresisht se si pas teje vete termi eshte paradoksal.

Rendesi ka qe the kjo aksiome vlen per gjithenje, pra qe je dakort qe ata te shtypurit e diktatures te ngriheshin e te ushtronin dhune mbi ata qe i shtypen per gjysem shekulli.

****

nemos nuk more vesh heren e pare. more vesh sol? mora thuaj. aaaashtude. ja dhe nje guud diid per sonte, sa per te plotesuar listen karmike te Earl J. Hickey-t. smiley

mora mora... po kot dhe une

prona private eshte e shenjte. per ta mbrojtur vrasim. per ta marre vrasim.

njeriu eshte i pashenjte.

shoqeria, sic ka thene theqeri, nuk ekziston, ekzistojne vetem individet dhe familjet e tyre. pjesetaret e nje "komuniteti mbrojtes" qe ka qitur nje te tille kryeministre - habitem se si habiten qe po u "kolapson shoqeria"...

Sa per sqarim kjo s'ka te bej fare me ate qe thashe une.

ore ti!!! smiley.

se sapo bera llafe dhe me alidean, smiley se me ra nje qese nga dora pertoke. smiley

po thosha, qe that was my good deed for tonight. just to tick an entry off my karma list. i was in fact, showing "i pakapshmi" that the universe has not entirely forgotten about him. i didn't, to be honest with you, read all of what he's written (because i got bored at the very first word: "Ohu&quotsmiley... so i don't have the slightest idea what he's told you. smiley

and to think that i just announced my messengership to him. smiley

boy, do i make a lousy messenger! smiley

*****

hi i pakapshem! smiley howdy sugar? smiley

Pjese nga nje shkrim ne Wall Street Journal. Besoj i sqaron te gjithe filozofimet mbi motivet e ketij "revolucioni". Nese pertoni ta lexoni, vetem shihni statistikat ne te zeza: "There is a notion that the criminality is the product of poverty or government spending cuts. That's false. The British government is spending as much as it ever has in history, and the poor in Britain have access to a social safety net that is remarkably generous by any standard. Then, too, the sort of people who torch cars and smash plate-glass windows to get at the jewelry and televisions inside are not, we suspect, highly correlated with those most put out by the reduced hours at the local library.

If there's a mystery here, it's that the recent violence is itself such an extraordinary happening. As writer and former prison doctor Theodore Dalrymple recently told this newspaper, "the question in Britain is not why there are so many burglars, but why there are so few." He explained that "only about one in 12 domestic burglaries is cleared up by the police," and that "of the burglars who are convicted, only about one in 12 or 13 is sent to prison."

In other words, a great deal of petty crime has come to be tolerated, excused, or seen as permissible or unavoidable in today's Britain. This attitude is only partly due to the difficulty of the police work involved. It also arises out of a sense of bad conscience—that people wouldn't do these things if they weren't driven to it by injustice or some other putative cause.

But these are not 18th-century sans-culottes, run out of bread. They aren't even Greek communists destroying property in order to demand the continuation of their welfare state. It is hooliganism pure and simple. If it serves as a wake up call, it should be to the fact that the veneer of civilization can be terrifyingly thin."

Doli dhe ky kokrra e idjotit dhe foli....Ky nje tru me Berishen tone ka smiley

se c'hyn Berisha ketu, vetem ti Art e di. o harrova, gjithmone fajin e ka Saliu... 

who bro? who? smiley

"Britania po shkel hapur te drejtat e njeriut" thote idioti...smiley

 

Ky flet ne emer te gjithe xhumuhurise demokratike islamike te popullit liridashes iranian.

Per nder, ta shohesh me sharre ne dore andej nga Terbuni, nuk te vete mendja fare qe ky nuk eshte ndonje Uk, apo Nu, qe ka shku n'mal me pre do dru.

Qe cka thote Alex Callinicos, qe eshte burre me mend:

 

The riots are essentially an elemental explosion by young deprived working-class people in the inner cities. The driving force was their hatred of the police, which acted as a lighting rod for all the different sources of their discontent. In its fundamentals, Chris Harman’s classic analysis of the 1981 riots applies to what has been happening these last few days: http://www.marxists.org/archive/harman/1.... All the features that have been denounced were features of the 1980s riots, and indeed of the American ghetto risings of the 1960s and the LA rising of 1992.

But there are some differences. For example,

(i)             The political alienation is greater than thirty years – partly thanks to New Labour, but also because of the decline of black nationalism and the hard Labour left, both lively and increasingly intertwined phenomena in the 1980s;

(ii)           This doesn’t mean that the riots are depoliticized ‘criminality’, as idiots of all persuasions keep on repeating: I am sure that many of the rioters participated, as FE and 6th form college students, in the student protests last winter. This is reflected in the way in which the abolition of the Education Maintenance Allowance has been repeatedly cited as a grievance these past few days;

(iii)           Looting as a form of do-it-yourself consumerism is a stronger feature than it was thirty years ago, reflecting the intensive commodification of desires in the neoliberal era: this doesn’t mean that the looters are automata driven by commodity fetishism, but their rebellion is inevitably shaped by the prevailing values in society;

(iv)           More interesting is the impact of the changing economic geography of London: site of one of the top two global financial centres, London is of course marked by a flagrant polarization between rich and poor. But, because of how gentrification has developed, you have neighbourhoods – Clapham is a good example, but even my own Dalston these days – where rich and poor live cheek by jowl. The makes possible outrages like the one reported by a shocked Danny Kruger, ex-adviser to David Cameron: ‘A mob attacked the Ledbury, the best restaurant in Notting Hill.’ (http://www.ft.com/cms/s/0/fac0b38e-c1d1-...) This co-existence of rich and poor was much less advanced in the early 1980s. Hence the element of class hatred you can feel in the scenes of broom-waving debs in Clapham and Ealing.

These riots are not conscious political movements. But they can only be understood by a political analysis that starts from the class antagonism that ever more deeply shapes all our lives. Any revolutionary left that plans to have a future must stand firm in the face of the moral panic being shouted up by the media and politicians and refuse to condemn the rioters – not because they are a new vanguard but because the responsibility for what happens lies with those who have allowed inequality, poverty, racism and police violence to fester and grow.

 Alex Callinicos                                                                        10 August 2011

 

Qe Martin Kingu

When you cut facilities, slash jobs, abuse power, discriminate, drive people into deeper poverty and shoot people dead whilst refusing to provide answers or justice, the people will rise up and express their anger and frustration if you refuse to hear their cries. A riot is the language of the unheard.

Grava, edhe nje gje tjeter para se te perendohem per sonte...

kam shume deshire qe t'i hidhni nje sy kesaj faqes:

http://www.dailymail.co.uk

nje foto flet me shume se 1000 fjale, qofshin dhe te miat (qe jane pixela kot).

dhe me shume se c'mund te flasin keto foto per realitetin, nuk mund te komentoj dot une. mbase tani e kuptoni tamam se c'po thoja me siper. smiley

naten e mire te gjitheve, nga londra. smiley

hahaha, shikoni ku eshte katandisur e majta ekstreme: mbledh aty-ketu copat e atyre qe s'kane kurrfare ideali a ideje, thjesht duan te vjedhin dhe plackisin dhe keto vjedhje e plackitje nuk i kane vetem per supermarketet apo bizneset e medha po themi, por edhe per ata biznesmenet e vegjel qe nxjerrin jetesen me nje dyqan apo edhe kalimtaret ne rruge te cileve ju marrin me force parate apo telefonat. Komunitet i huaj jane edhe turqit dhe kurdet qe jetojne ne veri te Londres por dolen te mbronin pronat e tyre me force kur shkuan keta looters-at atje. Por sic na mesojne ca diletante te politikes, populli nuk ekziston, populli shpiket, keshtu qe looters-at mund te kthehen ne revolucionare. Dikur mesuesi i ca te majteve ekstrem Zhizhek ankohej se protestat ne France para disa vitesh, nuk kishin kurrfare ideologjie apo qellimi politik, e njejta gje eshte edhe me protestat ne Londer por ekstremistet e majte nuk duan t'ia dine. Ne fakt kjo konfirmon vdekjen klinike te se mjates ekstreme perderisa nuk arrin te mobilizoje me shume se 3 vete dhe detyrohet te mbroje vjedhjen e paster e demtimin e tjetrit.

 

Should the Army be brought in to deal with the riots?

 • Yes84%
 • No16%

Thank you for voting....
                                      ....  you welcome     

http://www.640toronto.com/index.aspx

 

 10 *****

 Cfare thote ky zedhenesi i PK te Reformuar alias P . e Banditeve Demokratikas te Shqiperise  Politikani me show smiley 

Po ti sikur ke perdor edhe citate mer zedhenso ? Ku i ke , pse si perdor per kete rast ? Apo nuk ta gustarin mejtimin smiley ? Ja po ta jap une nje :

Trubullo qe te Kullohet smiley 

Po ne teori mos shite shume dengla ....ku eshte katandisur e majta ekstreme  ..... e di ti nga pervoja e babasqapit , qe e majta ekstrem nuk di te llafose . Te ve nje cope leter poshte deres dhe pastaj nje ...booom smiley  . 

Keto jane as te majta as anarshiste , as anarko - sindikaliste  as chartiste , ....biles as neoliberale si te babasqapit ne 98 smiley .

As me shume e as me pak ketu poshterimi e perbuzja e nje grupi shoqeror , qe emertohen Emigrante ,  i sheqerosur me gjoja masa "integrimi "... ka protestuar . Arsyeja ? Te paktene e Deklaruar ZYRTARISHT e Boterisht nga te gjitha Krahet ..... sepse poshterimi u shkallezua deri ne vrasje ! Dhe kjo eshte CFRYTEZUAR  me  mjeshtri e dinakeri si GJITHMONE nga Narcistet e Djathte  . Mbase kane ne mend edhe nje pogrom , po te te lexojne tye  ! Babasqapi ka bere ndonje koment apo akoma ? Dhe po na prure na bjer ndonje ku Imami me Mejdiun ...qeshin !

 një përgjigje kryesisht për sol dhe stalker, nisur nga çfarë kanë shkruar më lart. 

soli citon Calinikos:

 The riots are essentially an elemental explosion by young deprived working-class people in the inner cities.

Unë nuk jam shumë në dijeni mbi vërtetësinë e kësaj fjalisë më lart, ka mënyra për tu matur ma do mendja, nëse realisht protestuesit, janë pjesë e klasës punëtore. Po nga sa thonë edhe çunat që janë në Angli, nuk duket kaq e vërtetë. 

Sepse është e ndryshme psh, beteja e minatorëve, të cilën e mbështes pa doreza; këta ofrojnë krahun e tyre të punës dhe jetën e tyre. Kanë çfarë të ofrojnë, dhe oferta nuk i përgjigjet vlerës reale të punës që kryejnë. Ndërsa demostruesit e Londrës, duken njerëz të papunë dhe pa interes për tu përfshirë në marrëdhënie pune. Këtu hyn edhe diferencimi kulturor (Stalker), cila është oferta e protestuesve? Çfarë ofrojnë këta, çfarë realisht duan? 

Nuk citoj më kot hartën e Evropës politike, sepse kam dyshime që përballë nihilizmit të protestuesve të Londrës, çdo njeri komunitar, do të zgjedhë të vazhdojë të abuzohet prej elitës londineze, sesa të bjerë pre' e... hiçit? 

demostruesit e Londrës, duken njerëz të papunë dhe pa interes për tu përfshirë në marrëdhënie pune.

 

ok, e marrim me rend (ç'a do bejme, u pa puna !) :

C'fare eshte per ty nje njeri "qe paraqet interes per tu perfshire ne mardhenie pune" , ne nje shoqeri me sistem ekonomik te bazuar tek konkurenca dhe tek perfitimi maksimal ? Dhe meqe i permende : a jane minatoret pikerisht nje shembull i njeriut "qe paraqet interes per tu perfshire ne mardhenie pune" ?  

 nuk ta kuptoj pyetjen. çfarë është, sipas cilit kriter?

e ke fjalën që është i shfrytëzuar? Është. 

ajo që po theksoj unë, që e thotë edhe vetë Calinikos në fund, është që këto protesta nuk janë ndërtuar mbi baza politike. Ka ndryshim midis minatorëve dhe të rinjve londinezë. Të parët janë pjesëmarrës në një sistem, qoftë ky i padrejtë, të cilin përmes pjesëmarrjes, synojnë ta ndreqin - duke u nisur prej interesit të vet klasor. Të dytët janë mospjesëmarrës të vullnetshëm tek sistemi.

Kjo ndahet në dy nivele: në nivelin e pjesëmarrjes që përmenda më lart, dhe në atë të modelit. Një minator psh, ofron modelin e njeriut familjar, me fëmijë, që përpiqet të sigurojë jetesën e tij dhe të tyre, nëpërmjet një pune të ndershme, të keqpaguar. Ky njeri i tillë, meriton respekt. 

Modeli që ofron adoleshenti londinez, nuk është kaq ndjellës. 

 

nuk ta kuptoj pyetjen. çfarë është, sipas cilit kriter?

 

Po tani nje minut, perndryshe kot sa me vazhdu :

Ti shkruajte : "demostruesit e Londrës, duken njerëz të papunë dhe pa interes për tu përfshirë në marrëdhënie pune".

Dhe une te pyes: ç'fare eshte per ty si Oranje, nje njeri qe ka interes per tu perfshire ne mardhenie pune ?  Cilat jane keto interesa qe e motivokan tu perfshika ne mardhenie pune ? (dhe qe demonstruesit e Londres nuk i kane - interesat pra mo).

 Interesat që e motivojnë, janë ekonomike, sociale dhe kulturore, sipas meje.

përsëri s'e marr vesh ku e ke se "çfarë është njeriu që ka interes..." etj. 

Ti thuaje hapur ku e ke hallin, jo me pyetje.

 

hasëll hasëll, ti e do qe ta boj me "Pay Pal" pergjigjen smiley)  ; masanej, e merr vesh ti si eshte puna, pa e lexu hiç pergjigjen : ta  kallzo "Pay Pal"- i

ok, po shkoj me honger, erdhi ora e pushimit, se une jam edhe "i perfshire ne mardhenie pune" 

 

 të bëftë mirë dreka një herë. smiley

kur të vish (mgjse do kesh ardhur, kaloi një orë... ), më thuaj çfarë të motivon ty në punë. 

 

Me thene nje te vertete, mua me behet qejfi qe me ne fund, po shkruhet diçka per punen, tek peshku. Gjithmone me eshte duker si hilé, qe tema e punes pothuaj kurre nuk eshte trajtu, qofte dhe sadopak ketu. Fundja, qofte dhe per muhabet.

Ne fakt, me beri pershtypje menyra se si e kishe formulu ti kritiken tende, ndaj demonstruesve angleze : "njerëz të papunë dhe pa interes për tu përfshirë në marrëdhënie pune". Pra ti fole per perfshirje ne mardhenie pune. Kjo me terhoqi vemendjen. Dhe po mendoja : ne fakt, nuk eshte faji yt qe ti flet keshtu, eshte faji i Enver Hoxhes (seriozisht !). Sepse terminologji te tilla si "perfshirje ne mardhenie pune" jane puro terminologji socialiste (ose kamuniste - quaje si te duash, une nuk kam asnje état d'âme per ate periudhe). 

Ne fakt, une jo rastesisht evokova se, sistemi ekonomik aktual eshte i bazuar tek konkurenca dhe tek perfitimi maksimal. Keshtu qe ne kushte te tilla, nuk mund te flasesh per "perfshirje ne mardhenie pune". Puna ne kapitalizem nuk eshte perfshirje (integrim) por eshte thjesht alienim. Te gjitha teorite e tjera socialo-psikologjiko-kulturaliste (integrim permes punes... bla bla bla) jane thjesht ilizion ose retorike e perdorur qofte pa dashje (fali zot ata qe s'dine ç'thone), qofte me dashje ('egemonia culturale' e Gramschit). NUK KA INTEGRIM PERMES PUNES NE NJE SHOQERI ME DOMINUES DHE TE DOMINUAR. PIKE. Se me plase !

Ti shkruan : "Interesat që e motivojnë njeriun, janë ekonomike, sociale dhe kulturore...". Ne fakt, ti ngaterron interesat me nevojat ! C'interesa te kete punemarresi ne kapitalizem, kur ai e di fort mire (me kusht qe ta dije ! se ky eshte problemi, jo shumekush eshte i ndergjegjesuar) pra ai e di fort mire qe ka 2000 vjet qe vazhdon refreni 'dominues-te dominuar' ??! Dashke dhe tu motivoka ! Je ne metro kur shkruan per minatorin (meqe e more si shembull) : "Ka ndryshim midis minatorëve dhe të rinjve londinezë.Të parët janë pjesëmarrës në një sistem, qoftë ky i padrejtë, të cilin përmes pjesëmarrjes, synojnë ta ndreqin - duke u nisur prej interesit të vet klasor". Minatori u futka 1500 metra nen toke me qellim qe ta ndreqi sistemin ??   smiley)  Po qeka koqe kanari minatori !!

Laliiiiiiiiiiiiiiii, hiqe nga mendja : NUK ka motivime per pune ne kapitalizem. Nuk ka integrim permes punes. Ka vetem nevoje per te punuar, si nevoje per te(mbi)jetuar. Ah, nese dikush e ka me pasion shitjen e sallamit, nje tjeter ate te mbledhjes dhe zbritjes se shifrave (kontabiliteti), nje i tretë atë te kercimit me nje kembe (balerini), kjo pastaj eshte tjeter gje : kjo eshte njerezore dhe ka te beje me se shumti jo me punen -ne sensin e mardhenieve te punes -, por me punën ne sensin intrinsic (dmth pavaresisht nga faktoret e jashtem) te fjales punë. Mua personalisht kjo pune qe bej, ne sensin intrinsec te fjales (pra, ne vlere absolute - si punë ne vetvete) me pelqen (gje qe per me teper, nuk ndodh shpesh ne boten e sotme), por po aq jam koshient se puna qe bej, in fine, eshte alienuese. Dhe perpiqem qe jo vetem te jem kosheint i ketij alienimi, por dhe te distancohem (aq sa mundem ! - siç thote nje kolegia ime : "eh... on fait ce qu'on peut !&quotsmiley nga ky alienim.

Dhe nuk ju futa fare mundesise qe ka njeriu i sotem per te patur akses pune (edhe pse, nuk bej pjese tek ata qe mendojne se zgjidhja e papunesise eshte thembra e Akilit per mbarevajtjen e gjerave ne vendet perendimore (e degjojme shpesh kete refren, sidomos nga e majta institucionale). Shembull : Hollanda ka nje nga % e papunesise me te ulta te ne Europe : me duket se rreth 4%. E pastaj ?? C'e ben më te veçante Hollanden nga Franca, Gjermania apo Greqia jote ? kurrgje !! hiç ore, asgje !. 

 

ah dhe diçka: me kishe shkrujt diku me lart qe ti je revolucionar, por para se gjithash, je evolucionar.
Po mer po, ç'e pyet, na myti evolucioni : ka 2000 e kusur vite qe evoluojme : dominues-te dominuar, dominues-te dominuar, dominues-te dominuar, dominues-te dominuar...
Mos ma lodh kot doren tani  smiley

 shiko, së pari të të them diçka... këtë mënyrën e replikimit me pyetje, e kam zët në mënyrë natyrale, sepse përfundon ose me shmangie të debatit - me pyetje provokuese, ose me nxjerrjen në pah të problemeve të asaj që shkruan ai të cilit i drejtohesh, po pa fut dorën vetë në xhep, ose me ton patronalizues. 

zakonisht, kur ua nuhas keqdashjen pyetësve, nuk i përgjigjem. ose i darovis me ndonjë accessorie të rastit... që ta marrin vesh përfundimisht pse reagoj si reagoj. 

ti më duket se ke rënë në grackën e fundit, atë të patronalizimit. 

"marrëdhënie pune" në anglisht, është working relationships dhe në google, të nxjerr plot 148. milionë gjetje (në 0.19 sec). 

më tej, shumë të drejta vërejtjet mbi sistemin kapitalist të punës dhe alienimin. Jam shumë dakord. Megjithëse në konkurrencë dhe përfitim, ke harruar prodhimin. Apo ndryshe në terma të tjerë, produktivitetin. Është ky i fundit, bashkë me kushtet e përmirësuara vazhdimisht, që sigurojnë vazhdimësinë e strukturës. Strukturës që, nuk besoj se mund të vendoset nën stres prej adoleshentësh të paarsimuar dhe të papunë. Tek e fundit, unë mendoj se NUK DUHET të vendoset nën stres nga ata. Sepse alternativa e tyre, nëpërmjet shembullit që japin dhe ofrojnë në shoqëri, nuk është asesi më e mirë se kjo që shumë njerëz tashmë kanë. 

Po të them përsëri, se x punëtor, në rast se do të zgjedhë çfarë të bëjë, prej kujt të shfrytëzohet, do të zgjedhë në mënyrë instiktive të jetë minator psh, të punojë në minierë, të marrë pjesë në sindikata, të përpiqet të përmirësojë më shumë jetën e vet, të fëmijëve të vet, sesa tua dorëzojë gjithë strukturën sociale dhe ekonomike ca adoleshentëve. 

Të mbështesësh pa kushte protesta të tilla, pa mundësi artikulimi politik, pa synim, dhe shpesh herë pa sens dhe të dëmshme, po e kompromenton të majtën e sotme evropiane. Nuk mund të hidhesh e të kapësh çdo vagon që kalon aty pari stacionit të revolucionit, sepse humbet besueshmërinë pastaj. 

Këtë qëndrim, të refuzimit të shoqërisë sepse është ndërtuar në "dominues të dominuar", e përdorin jashtë mase shumë, komunistët dogmatikë. Po këta çfarë bëjnë? Në vend që të PËRFSHIHEN, për ta ndreq, shkojnë dhe alienizohen. Këta, sikur i kanë zënë pritë shoqërisë diku në një pozicion statik, e po presin tu vijë zogu në derë. Nuk më duket produktive kjo mua.

Po në temën e minatorëve, çfarë të bëri të analizoje fitimet e kompanisë krahasuar me rrogën e minatorit të thjeshtë, për të konkluduar se ky duhet paguar më shumë, çfarë të bëri ta shkruaje? 

Me dhimbje, me duket te pajtohme me kete qe ke thene smiley

 na

Fakti qe keta ngrihen e djegin e vene perpara shtetin i ben burra goxha me te mire se ne. Me duket se e kam tregu dhe njehere kete barcaleten me poshte; Sulltani vendosi ti ndertonte fshatit nje ure, por tha do e paguajne vete pak nga pak. Porositi sejmenet qe ti kerkonin seciles shpi ne fshat nga 10 thase miell, shqipot do revoltoheshin, dhe keta te sulltanit do binin dakord me 5 thase e keshtu tutti felici e contenti (a2 si i thojne turqisht kesaj?). Ok, vune taksen njerzit e sulltanit kur per cudi nuk u anku njeri. Raportojne te sulltani keta dhe habitet sulltani. Euuu, bejani 20 thase thote te shofim. E bejne 20, hic reagim. I iku menja sulltanit. Merrjani gjithe prodhimin thote lejini vetem sa mos te vdesin per buke. E rrisin prape taksen ata, hic fshataret. Ok thote sulltani, vini nga nje jenicer ne cdo krahe te ures qe ti beje ate pune ne bythe sa here kalojne. I vejne dhe jeniceret, hic kta. Do shkoj t'shof iher vet thote sulltani. Shkon, mbledh fshatin dhe i pyet a keni ndonje ankese. Joooo njerzit. Ngrihet njoni - kam une dicka thote. Pa he - thote sulltoja dhe mendon shyqyr qe doli te pakten njoni. Ne, tha ky tipi, na vute taksen e ures, e paguam. E rritet sa s'ka mo, s'beme ze. Vute jeniceret, prape su ankuam. Kerkesa ime eshte kjo, a mund te vini nga dy jenicere ne cdo krah se bohet rradhe e modhe?

hepsi memnun (razı) smiley

ku qe ky fshati,mos nga shqiperia e mesme ;P smiley ?

Thanks. Mo m'ngatrro me krahinarizma mu. Po smiley

"Kerkesa ime eshte kjo, a mund te vini nga dy jenicere ne cdo krah se bohet rradhe e modhe?" ....  

Variant me i eger dhe me i omel  me "kush ma leu kalin " ? Mos ua trego Pinkve !

smiley

Me kete rrefenje bindem tani pse Mullahu ka aq fansa sa ulerijne  " Sali , Sali , ti je per Shqiperi "

smiley

smiley

Cameron po flet live.....

 • Rrjetet socjale do te monitorohen nga policia
 • Cdo dyqan(edhe ata te pasiguruarit do te kompensohen plotesisht)
 • I jepet liri e plote policise per veprim
 • Mund te perdoret ushtria ne te ardhmen
 • Publikim i te gjitha fotove te demostruesve(grabitesve) duke i thene organizatave te te drejtave te njeriut(te cilat protestuan per publikimet) se siguria eshte prioritet
 • Do ndryshohet sistemi i ndihmes socjale
 • Mund te rriten vitet e burgut per grabitje

 

Milliband ne anen tjeter po e pjek ne Grill Camero-in...I erdhi mundesia e arte ne dore dhe duket se po godet gozhden ne koke! Shkurtimet ne shpenzimet e policise dhe edukimit i jane kthyer si bumerang konservatoreve

 Hajt ktu më poshtë... 

Stalker, një shkrimtar që kam qejf shumë (Nikos Dimou), shkruante për anarkistët, se këta janë ajo pjesë e shoqërisë që ka sensorë më të fortë ndaj abuzimit ligjor të shtetit (nënkuptoj policë, masa sociale), dhe këta reagojnë të parët. 

Këto protesta, mund të shihen dhe lexohen si prelud i atyre që në mënyrë normale do të pasojnë. Ato realet. Po, këtë mund ta bëjnë, mund të jenë indikator. Ama deri këtu... 

Oranje,
kishe shkrujt me lart se je

shumë të drejta vërejtjet mbi sistemin kapitalist të punës dhe alienimin. Jam shumë dakord. Megjithëse në konkurrencë dhe përfitim, ke harruar prodhimin. Apo ndryshe në terma të tjerë, produktivitetin. Është ky i fundit, bashkë me kushtet e përmirësuara vazhdimisht, që sigurojnë vazhdimësinë e strukturës.

 

Po kush e mohoi prodhimin ?? Edhe ne nje shoqeri ku puna nuk eshte alienim, prodhohet ! Pse ç'a behet, tirret lesh ?? Permes komentit tim, thjesht doja te insistoja qe nuk mund te kerkosh integrim (perfshirje) permes punes, ne kushte te nje ekonomie kapitaliste (apo tregu te lire, quaje si te te vije per mbare...).

Tani (per ta lidhur me kete me lart) ti shkruaje :

po në temën e minatorëve, çfarë të bëri të analizoje fitimet e kompanisë krahasuar me rrogën e minatorit të thjeshtë, për të konkluduar se ky duhet paguar më shumë, çfarë të bëri ta shkruaje?

Me beri te shkruaja ate që shkruajta, fakti se jam plotesisht dakort me kerkesat e minatoreve ! Greva eshte nje nga format e kundershtimit, kam bere vete qe jam shkepur para disa muajsh (reforma e pensioneve ne France). Une nuk pretendoj se po te refuzosh sistemin e sotem (te ndertuar mbi bazen e 'dominues/te dominuar') duke mos punuar, i thyeke hundet kapitalizmit !  Nje propozim i tille do ish po aq naiv sa edhe ajo puna e bojkotit te produkteve shqiptare, qe na vikan nga keta te PD (a diçka e tille).  Amà e anasjellta - pra pretendimi se keta demonstrues u dashka te integrohen permes punes -, me duket thjesht demagogji. Dhe kjo kategori, nuk i ka zene hiç prite shoqerise (apo po pret ti vije zogu ne dore - sikurse shkruan), qofte dhe per nje arsye te vetme : ajo nuk eshte ndonje kategori statike, perkundrazi eshte plotesisht mobile (here punon,here jo, here flaket nga puna.... e keshtu me rradhe). Perkundrazi, eshte klasa dominuese ajo qe i ka zene prite shoqerise prej shekujsh ! Biles per te qene te sinqerte deri ne fund, edhe ajo vete eshte mobile (jo rastesisht thuhet me ironi se edhe pasurine, eshte veshtire ta trashegosh me shume se 3 breza), por ç'eshte e denueshme dhe aspak e pranueshme, eshte ideologjia e saj qe perpiqet te na mbushe mendjen se "ky eshte ligji natyror i gjerave, keshtu eshte ndertuar bota, keshtu ka qene e do te jete". 
 

Këto protesta, mund të shihen dhe lexohen si prelud i atyre që në mënyrë normale do të pasojnë.

Keto protesta as mund te shihen, as mund te lexohen si me do qefi mua apo ty. Ato jane pjese e nje te tere, e nje lufte dhe perpjekjeje te vazhduar te njerezimit per te ndryshuar rendin pseudo-natyror te gjerave. I cili me patjeter dhe ne menyre te vazhdueshme do te ndryshoje (dhe kurrsesi jo se dua une apo ti).

   Nuk të them se e mohove, nuk e përmende. po është pikërisht prodhimi që i siguron vazhdimësinë sistemit. sepse me anë të tij përmirësohen kushtet, rritet mirëqënia. kompjuteri, interneti, janë shpikje të kapitalizmit inventiv psh. 

  unë nuk besoj se është i pranueshëm (kulturalisht) individi mospjesëmarrës në sistem, në formën e punës. sepse, fundja... duhet të punosh që të kuptosh se po të shfrytëzojnë. Pa punuar, si do e marrësh vesh? (ahahahaha).

  Po mirë, cila është zgjidhja më e mirë që do propozoje ti, për të nxjerrë jashtë loje sistemin e shfrytëzimit? Për t'i bërë njerëzit të kuptojnë se ky nuk është rendi natyral i gjërave. Për këtë duhet një strategji, apo jo? Nuk mund të përkrahësh pa kushte çdo lëvizje kundër kapitalizmit. Sepse, ndodh diçka interesante këtu... lëvizja e caktuar bën vaki të jetë anti-kapitaliste dhe antishfrytëzuese, ama edhe ajo vetë, ka axhendë të sajën që shtyn përpara. Një lëvizje antikapitaliste, nuk mund ta përdorësh si kobure që shtie "në drejtim të paditur", kundër kapitalizmit. Nuk qëllohet kapitalizmi me plumba qorrë, që nuk dihet se kë zënë. Apo jo?

Tani të të bëj dhe një pyetje të fundit, a janë të aftë këta njerëz që po përmendim këtu e këto protesta, tia arrijnë asaj çka synohet? Se më duket që ne të dy, biem dakort mbi qëllimin, po jo mbi mjetet. Sepse kjo protestë, mund të rezultojë në vektor negativ drejt synimit të barazisë dhe një sistemi mos-shfrytëzimi. Sikur këta njerëz që sot protestojnë, t'i kishin frenat e shoqërisë në dorë, ajo çka do ofronin, do ishte një kapitalizëm 'më i mirë', apo një 'më i keq'?

 I cili me patjeter dhe ne menyre te vazhdueshme do te ndryshoje (dhe kurrsesi jo se dua une apo ti).

qenke pesimist në drekë dhe evolucionar në darkë. smiley.

 

është pikërisht prodhimi që i siguron vazhdimësinë sistemit. sepse me anë të tij përmirësohen kushtet, rritet mirëqënia. kompjuteri, interneti, janë shpikje të kapitalizmit inventiv psh.
 

pupupu, po kush ti thote ty keto gjera aman ! Kompiuteri qenka shpikje e kapitalizmit ??  smiley)
Thuaj me mire qe po bo gallate me mu !
Po mire ore, po marr ne shembull banal historik : Bashkimin Sovietik (thjesht si shembull i nje sistemi te ndryshem nga ky aktuali). E pra, me gjithe vonesen historike (ne fillim te shek XX, Rusia cariste ishte te pakten nje shekull prapa per nga zhvillimi teknologjik, ne raport me Europen), ky vend e prodhoi bomben atomike ne pothuaj ne te njejten kohe me USA, qe aplikonte (dhe aplikon) nje sistem diametralisht te kundert me ate te Bashkimit Sovietik ! Prodhonte USA, prodhonte dhe BRSS. C'ka ketu per ti thurur lavde prodhimit ??? Si more vetem kapitamizmi prodhoka ?? Si more kompiuteri qenka shpikje e kapitalizmit  ?
Ik se ke bo gallate, s'ka mundesi ndryshe !! C'te vazhdoj une më, aman

 nuk të duket paksa ironike, që krahason BS me USA, në luftën mes të dyjave, e para HUMBI. Normalisht prej kësaj, do duhet të vinin mend të majtët, apo jo? 

 

eh ce ka gjetur Londren... kane plasur pusetat dhe ujerat e zeza kane marre rruget... kuterbon gjithandej. si ne pershkrimet e Dikensit dikur...

Më ka qëlluar të shëtis nëpër lagje të një skamjeje ekstreme dhe te vizitoj familje qe jetojne ne nje situate te skajshme materiale. Ajo cka bën përshtypje lidhur me vendet absolutisht të varfra (geto, apo lagje të qyteteve me një standard tepër të ulët jetese), është se pavarësisht banesave të rrënuara, atje ka një oaz të mirëfilltë jete. Jetesa në këto lagje shpërfaq pothuajse të njëjtat ligjësi si dhe ajo në kuartierët e tjerë të qyteteve, ku banojnë shtresat e mesme, apo të larta. Pra, nga sa kam vërejtur unë, ritmi i jetesës ka të njëjtat vecori: ka një tentativë-orar për të ngrënë bashkërisht vaktet, është dikush që menaxhon ekonominë shtëpiake (gruaja zakonisht merret me kët&eumlsmiley dhe është dikush që siguron të ardhurat. Këto të ardhura janë shumë të ulëta, por ato janë deri-diku të mjaftueshme për t’u ushqyer, për të siguruar rroba, apo orendi të vjetra/të përdorura si dhe për të dërguar fëmijët në një shkollë publike.  Por, ajo cka kam vërejtur unë, është që tipari më i dukshëm i një shtrese që jeton në varfëri është ai i sorollatjes. Pra, nëse dikush që është i punësuar, ka një sens lëvizjeje të koordinuar, (të planifikuar), ai që nuk gjendet në marrëdhënie pune, ka krejtësisht kaotik sensin e lëvizjes. Ky sens kaotik lëvizjeje rezulton në një sorollatje të përgjithshme, nëpër bare/pube, nëpër shkallët e pallatit, apo nëpër rrugët e qytetit. Ajo, cka e bën situatën të vështirë, është se horizonti i lëvizjes ngushtohet së tepërmi, duke përfunduar, ose pranë një pub-i/bari të vetëm, ose tek shkallët e një pallati, ose në një qoshk të caktuar rruge. Në këtë mënyrë, njerëzit e papunë, janë shumë të ndikuar nga ideja e përforcimit. Njeriun me një sens të shthurur lëvizjeje, e ndihmon shumë ideja e përforcimit. Në këtë drejtim, shoqërimi me njerëz të ngjashëm si ai (nëse përdor një fjalë shqip, të ngeshëm), i jep të papunit ndjenjën e përforcimit. Por, sipas mendimit tim, këtu qëndron iluzioni. Nuk ka asgjë që të jep përforcimin në jetë, sesa një sens i përqendruar lëvizjeje. Ky sens fitohet vetëm përmes inkuadrimit në një sistem, (qoftë ky arsimor, apo institucion pune, apo qoftë riedukimi). Kështu e shpjegoj unë faktin pse këta të rinj, të mësuar me iluzionin e përforcimit, (si rezultat i apatisë dhe papunësisë së tyre), gënjejnë veten se do të jenë kaq të fortë dhe në përballjet me policinë. Përplasja me policinë është thjesht një manovër, por që do t'ua heqe per nje kohe te gjate iluzionin e përforcimit që të fal papunësia.

po po na dalin shume te bardhe dhe te punesuar .. me pranga neper duar. nc, nc, nc...zotrulso, tu ka prish plani me duket

Plus kesaj po na dalin dhe aristrokrate....

Chelsea Ives Ambasadore e lojerave olimpike...njekohesisht  bije milioneri arrestohet per dhune gjate trazirave te diteve te fundit(Dergohet ne polici nge e jema)

Vajza gjate kohes si ambasadore kishte pasur kontakte me qeveritare te larte,ministra dhe gjithashtu Kryetarin e bashkise se Londres.

Ketu vajza e mbare(me persona VIP) duke marre nje medalje per promovimin e futbollit ne komunitetin e saj

 

cfare plani m'u prish? cfare plani paskam patur njehere...

u qendroj te gjitha gjerave qe kam thene 1000%. kush te doje t'i diskutoje, bujrum. (bujruN do thoshte a2, se ashtu i thone turqit)

oj, edhe nje gje tjeter...

nese une do isha aty, psh, policia do kishte 1000 here me shume shanc per te me kapur mua, sesa te tjeret. ngaqe jam i bardhe, bie ne sy, 1, dhe 2, kamerat mund te kapin me shume detaje nga cehrja ime sesa nga cehrja e dikujt qe reflekton shume me pak drite - per shkaqe opaciteti. smiley ne nje akuarium me 10 peshq te kuq, eshte shume kollaj te kapesh peshkun e vetem blu.

The moral decay of our society is as bad at the top as the bottomPeter Oborne

 

 AP)

 

 

David Cameron, Ed Miliband and the entire British political class came together yesterday to denounce the rioters. They were of course right to say that the actions of these looters, arsonists and muggers were abhorrent and criminal, and that the police should be given more support.

But there was also something very phony and hypocritical about all the shock and outrage expressed in parliament. MPs spoke about the week’s dreadful events as if they were nothing to do with them.

I cannot accept that this is the case. Indeed, I believe that the criminality in our streets cannot be dissociated from the moral disintegration in the highest ranks of modern British society. The last two decades have seen a terrifying decline in standards among the British governing elite. It has become acceptable for our politicians to lie and to cheat. An almost universal culture of selfishness and greed has grown up.

It is not just the feral youth of Tottenham who have forgotten they have duties as well as rights. So have the feral rich of Chelsea and Kensington. A few years ago, my wife and I went to a dinner party in a large house in west London. A security guard prowled along the street outside, and there was much talk of the “north-south divide”, which I took literally for a while until I realised that my hosts were facetiously referring to the difference between those who lived north and south of Kensington High Street.

Most of the people in this very expensive street were every bit as deracinated and cut off from the rest of Britain as the young, unemployed men and women who have caused such terrible damage over the last few days. For them, the repellent Financial Times magazine How to Spend It is a bible. I’d guess that few of them bother to pay British tax if they can avoid it, and that fewer still feel the sense of obligation to society that only a few decades ago came naturally to the wealthy and better off.

Yet we celebrate people who live empty lives like this. A few weeks ago, I noticed an item in a newspaper saying that the business tycoon Sir Richard Branson was thinking of moving his headquarters to Switzerland. This move was represented as a potential blow to the Chancellor of the Exchequer, George Osborne, because it meant less tax revenue.

I couldn’t help thinking that in a sane and decent world such a move would be a blow to Sir Richard, not the Chancellor. People would note that a prominent and wealthy businessman was avoiding British tax and think less of him. Instead, he has a knighthood and is widely feted. The same is true of the brilliant retailer Sir Philip Green. Sir Philip’s businesses could never survive but for Britain’s famous social and political stability, our transport system to shift his goods and our schools to educate his workers.

Yet Sir Philip, who a few years ago sent an extraordinary £1 billion dividend offshore, seems to have little intention of paying for much of this. Why does nobody get angry or hold him culpable? I know that he employs expensive tax lawyers and that everything he does is legal, but he surely faces ethical and moral questions just as much as does a young thug who breaks into one of Sir Philip’s shops and steals from it?

Our politicians – standing sanctimoniously on their hind legs in the Commons yesterday – are just as bad. They have shown themselves prepared to ignore common decency and, in some cases, to break the law. David Cameron is happy to have some of the worst offenders in his Cabinet. Take the example of Francis Maude, who is charged with tackling public sector waste – which trade unions say is a euphemism for waging war on low‑paid workers. Yet Mr Maude made tens of thousands of pounds by breaching the spirit, though not the law, surrounding MPs’ allowances.

A great deal has been made over the past few days of the greed of the rioters for consumer goods, not least by Rotherham MP Denis MacShane who accurately remarked, “What the looters wanted was for a few minutes to enter the world of Sloane Street consumption.” This from a man who notoriously claimed £5,900 for eight laptops. Of course, as an MP he obtained these laptops legally through his expenses.

Yesterday, the veteran Labour MP Gerald Kaufman asked the Prime Minister to consider how these rioters can be “reclaimed” by society. Yes, this is indeed the same Gerald Kaufman who submitted a claim for three months’ expenses totalling £14,301.60, which included £8,865 for a Bang & Olufsen television.

Or take the Salford MP Hazel Blears, who has been loudly calling for draconian action against the looters. I find it very hard to make any kind of ethical distinction between Blears’s expense cheating and tax avoidance, and the straight robbery carried out by the looters.

The Prime Minister showed no sign that he understood that something stank about yesterday’s Commons debate. He spoke of morality, but only as something which applies to the very poor: “We will restore a stronger sense of morality and responsibility – in every town, in every street and in every estate.” He appeared not to grasp that this should apply to the rich and powerful as well.

The tragic truth is that Mr Cameron is himself guilty of failing this test. It is scarcely six weeks since he jauntily turned up at the News International summer party, even though the media group was at the time subject to not one but two police investigations. Even more notoriously, he awarded a senior Downing Street job to the former News of the World editor Andy Coulson, even though he knew at the time that Coulson had resigned after criminal acts were committed under his editorship. The Prime Minister excused his wretched judgment by proclaiming that “everybody deserves a second chance”. It was very telling yesterday that he did not talk of second chances as he pledged exemplary punishment for the rioters and looters.

These double standards from Downing Street are symptomatic of widespread double standards at the very top of our society. It should be stressed that most people (including, I know, Telegraph readers) continue to believe in honesty, decency, hard work, and putting back into society at least as much as they take out.

But there are those who do not. Certainly, the so-called feral youth seem oblivious to decency and morality. But so are the venal rich and powerful – too many of our bankers, footballers, wealthy businessmen and politicians.

Of course, most of them are smart and wealthy enough to make sure that they obey the law. That cannot be said of the sad young men and women, without hope or aspiration, who have caused such mayhem and chaos over the past few days. But the rioters have this defence: they are just following the example set by senior and respected figures in society. Let’s bear in mind that many of the youths in our inner cities have never been trained in decent values. All they have ever known is barbarism. Our politicians and bankers, in sharp contrast, tend to have been to good schools and universities and to have been given every opportunity in life.

Something has gone horribly wrong in Britain. If we are ever to confront the problems which have been exposed in the past week, it is essential to bear in mind that they do not only exist in inner-city housing estates.

The culture of greed and impunity we are witnessing on our TV screens stretches right up into corporate boardrooms and the Cabinet. It embraces the police and large parts of our media. It is not just its damaged youth, but Britain itself that needs a moral reformation.

Perfundimisht, revoltat dhe bastisjet jane momenti kur "when they tortured and scared you for twenty odd years, and you can't really function youre so full of fear, you become fucking crazy you cant follow their rules".

ata qe mbrojne pronen dhe dalin me fshesa per te pastruar rruget ne emer te komunitetit, jane termidorianet e perhershem, dashnore te qetesise dhe stabilitetit qe u garanton mireqenien mbi shtypjen e Tjetrit dhe tjetrit. ata jane "doped with religion and sex and tv, and they think theyre so clever, so sexy and classless and free".

keto budallalliqet qe e definojne klasen punetore si pjesemarrese vullnetare ne procesin e shtypjes, shfrytezimit dhe alienimit jane kot.

proletar dmth person qe zoteron vec krahet e tu (dhe te femijeve), jo njeri qe prodhon etj etj. dhe "working class hero" nuk definohet mbi te shkuaren, eshte "something to be".

 

Ka qene shume joshese teza e Pasolinit qe shikonte tek periferia armikun me te madh te konsumizmit apo konsumerizmit. Per fat te keq u gabua shume rende.

 

Per te krijuar modele ideale te kritikes sociale, kam frike se shumica e teoricieneve i heqin proletariatit (ta quajme) anen njerezore, e cila eshte e vertete qe pezullohet si gjendje apo aftesi nen trysnine ekstreme te shtypjes, por me te dale prej ketij stadi emergjence proletari sillet si termidoriani yt qe pastron rrugen e komunitetit. Sa per te shtene pak xixa ne ket' modelin tend shume joshes, pa jo per gje.

revoltat ne londer nuk jane armike te konsumerizmit, jane produkt i konsumerizmit. ashtu si kriza globale nuk eshte armike e kapitalizmit, por produkt i saj. revoltat nuk e kane nje ndergjegje politike.

mirepo ato prodhojne akt, e nese njeshi behet dy, lind politika. ne u befte tre, lind mundesia per ndryshim. si tha ai anglezi: "ketu dhe te bardhet u bene zezake"...

http://www.guardian.co.uk/uk/2011/aug/13...

sa per te hedhur poshte idene e "rraces dhe kultures". Nje nga zerat me interesante ka qene Darcus Howe.

http://www.youtube.com/watch?v=jevc5M3T0...

 

sa per punen e atyre qe me te bere revolucionin kthehen ne termidoriane, kete e ve shume ne dyshim. e megjithate, edhe sikur te jete keshtu, revolucioni pasi ndodh, nuk zhbehet. ai shenjon edhe pike. we cant pretend there was no lenin, we cant pretend there wasnt a robespierre, we cant pretend there was no thomas muntzer, no spartacus, no cleisthenes, no plato, no spinoza, no marx... dhe s'e kam fjalen per njerezit, apo per historine qe shkoi. e kam fjalen per shenjimin e thelle e perfundimtar, qe nuk ka lene pa prekur gjer edhe idiotin e fundit, qofte ky tim polenti apo mbreti i arabise, qofte sara pelini, apo karla bruni.

Linket do t'i lexoj, por une s'po thosha qe revoltat ne Londer jane armike konsumerizmit. Perkundrazi. Doja te fusja, ndoshta ne menyre te njeanshme, idene e jouissance-es (kenaqja e pulsioneve vetjake) si faktor ne dinamikat sociale. Natyrisht pastaj qe, e pare nga siper, rendesi ka levizja dhe jo shtysa.

Per t'u dale perpara termidorianeve (nomenklatures se shtreses) nxoren te ngrohte nga furra ate konceptin e "njeriut te ri". Difekti ishte, sic doli me vone, qe ky i fshinte rruget me detyrim vullnetar.

Asgje s'zhbehet, e di. Vetem tek "s'zhbehet" ka plot tre kalime.

s'kish dhe nevoje per te folur aq shume per njeriun e ri, se njeriu, pas carjes qe ndodh, i ri eshte, s ka se si ndryshe. frika nga termidori eshte frike e pabaze.

Po e terholl edhe pak per te thene qe ne fakt endrra per te krijuar njeri te ri s'eshte thjesht enderr e komunizmit a socializmit. Edhe nazistet bie fjala kerkonin te ndertonin njeriun e ri arian, edhe fashistet fashistin e ri, edhe Nietzsche kerkonte njeri te ri qe t'i mbijetonte vdekjes se Zotit. Kusure te vizionit historik shkencor te botes kam pershtypjen keto: kemi gjetur receten e sistemit ideal, por na mungon njeriu, personazhi, ekzekutuesi, lenda e pare, kavja. Ndaj "ta bejme njeriun". Te pakten ai tjetri donte "ta lindte".

Nejse, sipas meje gjendja e njeriut i ngjan gjendjes se ujit. Ne kushte temperature dhe presioni normal, njeriu eshte termidorian. Termidoriani eshte uji ne gjendje te lenget. Une per vete s'kam frike nga termidoriani, as druajtje. Perbuzje here pas here, por jo urrejtje.

muhabeti eshte qe edhe gjithcka qe s'eshte fashizem, kamunizem, islamizem, kristianizem e ku di une, dmth kjo qe eshte tani, edhe kjo njeriun e ri po prodhon. te ri fringo madje.

muhabeti eshte i shkurter, njeriu gdhendet nga shoqeria gjithsesi. puna eshte te vendose se cila shoqeri e gdhend. pastaj, po te ishte perfekte rrjeta, merimanga s'do ia gjente vendin vetes. kjo s'do te thote ama qe merimanga nuk e braktis cergen e vjeter per nje te re, me te mire, ku do te krijoje pakenaqesi te reja.

muhabeti eshte i shkurter, njeriu gdhendet nga shoqeria gjithsesi. puna eshte te vendose se cila shoqeri e gdhend.

tamam, kete e besoj plotesisht. o i gdhend njerzit komunizmi ( nga frika) o s'ka sistem qe t'i gdhendi me mire. Ja ashtu, i ve ne rresht qe te blegerinje si dele. e c'e do kapitalizmin, dalin londinezet me hunj ne duar dhe prishin pronen e tjetrit kot se koti. e shikon sa fringo jane krijuar, te papare asnjehere ne shoqeri. 

jo ore jo, sozite e tyre e kane pare diellin me me mijra vjet ne kete toke. ''fringo i ri'' eshte thjesht riciklim i llumit te vjeter ...

dialog në tv grek...

 - Ç'janë këta refugjatë! Na plasën shpirtin! Vijnë këtu në lagje, thyejnë, vjedhin, ngacmojnë gocat! Të palarë, të qelbur, të pasjellshëm! 

- po ti, këtu banor i lagjes je? 

- Po, kam 20 vjet këtu.

- nga je?

- shqiptar jam! 

Kete e besoj smiley

ata qe mbrojne pronen dhe dalin me fshesa per te pastruar rruget ne emer te komunitetit, jane termidorianet e perhershem, dashnore te qetesise dhe stabilitetit qe u garanton mireqenien mbi shtypjen e Tjetrit dhe tjetrit. ata jane "doped with religion and sex and tv, and they think theyre so clever, so sexy and classless and free".

Shpresoj qe kete mos t'a lexoje ndonje hundelesh kokepalare e te preke pronen tende; te shohim cfare reagimi do kesh ti kur te te prekin pronen tende. Me siguri do u puthesh duart e do i pergezosh?

Dmth edhe ata qe s'kishin prona fare por dolen me fshesa per te pastruar pronen e te tjereve e paskan gabim? Jo per gje po komun-izmi sikur eshte per ndihmen shoqerore te komun-itetit. S'e paska patur keq ai qe ka shkruar ate skecin me lopen e vjedhur te xha Lonit.

kane pasur nje skec humoristet e medhenje te Shkodres, ku njeri ishte denuar ne kohe te komunizmit per vjedhje magazine a dyqani po tani pretendonte te ishte i persekutuar politik. Kur ja kujtonin faktin qe ishte denuar per vjedhje, ata qe e mbronin thoshin se e ka bere per te demtuar pushtetin diktatorial komunist. Edhe keta hajdutet ne Londer, kur te trimfoje revolucioni proletar, do kujtohen si heronje pasi vodhen PS3 dhe celulare per te demtuar sistemin shfrytezues kapitalist.

Kurs: Zgjidh & Merr 101!  smiley

Tani logjika e kesaj pune shkon keshtu ... njeriu (dhe shoqeria) kane nevoja ... plotesimi i ketyre nevojave e shtyn njeriun(dhe shoqerine) te gjeje rruge qe plotesojne keto nevoja! Ndryshimi ketu eshte nese individi lejohet te gjeje vete keto rruge te plotesimit te nevojave (ne kapitalizem) apo eshte shteti ai qe organizon gjithcka per te plotesuar nevojat e individit (ne shoqerite komuniste).

Ne themel te dyja rruget jane te bazuara ne plotesimin e nevojave dhe te lakmise njerezore (greed) per te jetuar me mire. Ne kapitalizen individi ka lirine t'i perdori te gjitha aftesite e tij (brenda kornizave te ligjit), ne komunizem shteti vendos limitin se sa duhet te permisresohet jeta e tjetrit (shperndajen e te ardhurave). Komunizmi tregon pak respekt per aftesite e ndryshme fizike apo mendore te individit. Nevojtarit te pa afte, dembel, jopoduktiv, jo ambicioz i garantohet nga shteti i njejti nivel jetese me te aftin, me punetorin, me produktivin! Ky injorim i aftesise se individit dhe produktivitetit con ne ulejen graduale te aftesise se shtetit te plotesoje nevojat e te gjitheve ne te njejten shkalle ... pra niveli i jetese bie!  Komunizmi jep me shume hapesire per plotesimin a nevojave te te gjitheve duke vene theksin tek plotesimi i nevojave te shtreses me nevojtare (qe ne te shumtat e rasteve eshte edhe me pak produktive) duke ndeshkuar shtresen me produktive.

Kapitalizmi jep me shume hapesire per individet e afte, produktive. Kjo vjen vjen me nje kosto ate te shfrytezimit te njerezve me pak produktive psh punetoret e thjeshte ne emer te pasurimit te tyre. Shteti kapitalist me ndergjegje te plote lejon shfrytezimin e njerezve si nje premium per te nxitur njerezit e afte, ose qe jane te gatshem te rrezikojne kapitalin e tyre ne biznese ne emer te fitimit por qe ndihmnon duke hapur vende pune per pjesen tjeter te popullsise.

Asnjeri nuk eshte perfekt .. por historia ka treguar qe kur individi lihet i lire per te gjetur rruget per plotesimin e interesave te tij (brenda kornizes ligjore te shtetit) shoqeria ka ecur mjaft perpara ne sensin ekonomik por eshte ndeshkuar ne sensin moral ... ndersa kur individi nuk eshte i lire per te gjetur rruget per plotesimin e nevojave te tij por eshte percaktuar nga shteti (psh. byroja politike!!!) atehere shoqeria eshte zhvilluar me ngadale ne sensin ekonomik por mjaft solide ne sensin moral.

Tani keto jane modelet kryesore te tanishme (ka edhe hibride!!) ... zgjidh e merr!! smiley

sol. mendoj se je gabim kur flet per "revoltat".

keto ne londer, nuk ishin revolta. ata qe pate ne televizion, nuk ishin njerez te revoltuar. ishin njerez qe jane mesuar aq keq me qylin, sa jane qylo-dipendente te pasherueshem. dhe ku ka me qyl se te grabisesh nje dyqan ku nuk ka as roje as njeri te te thote "cfare ben"? dyqane ku kepucet mund te shkojne edhe 2-3000 paund (si debenhamsi), ose cantat 5 000 paundshe, ose argjendaria, ose... ose...

me fal nese te kam keqkuptuar, nese ke dashur te thuash dicka tjeter dhe nuk e kam kapur.

ata njerez qe keni pare, shumica derrmuese, ndoshta 100% e tyre jane njerez qe mbahen me ndihma sociale, familjarisht. shume punojne ne te zeze, dhe shume prej tyre thjesht per leisure time kane shitjen e drogerave - kryesisht marijuanes dhe hashashit. nese shkojne ndonje dite ne shkolle, kuptohet qe nuk jane studentet me te shkelqyer(hah!); te pakten per nga sjellja, i pate kush jane. - njera prej tyre ishte edhe ambasadore e londres per lojrat olimpike, dhe e coi e ema vete ne gjykate.

ato protesta, si kurre ndonjehere kane dhene nje rezultat. ne faqen zyrtare te qeverise, kane nje seksion peticionesh qe firmosen.  nje peticion i propozuar ishte qe keshillat (councils) t'u nderpresin te gjitha ndihmat familjeve qe nje ose me shume anetare te se cilave u perfshine ne ato ngjarje, madje t'i perzene nga shtepite, qe mbahen me taksat e qytetareve. ky peticion, si asnje tjeter, mblodhi per 3 dite 100 000 firma. dhe si ligj, ka per t'u diskutuar ne parlament, dhe do te miratohet; desh s'desh parlamenti, shume keshilla (councils) mund ta marrin kete vendim ne menyre krejtesisht te pavarur; sic edhe eshte sugjeruar.

tani, te te them te drejten, une nuk e di sa i kushton shtetit mbajtja e nje familjeje te tille me asistence sociale. njehere bera ca llogari mbi nje te njohurin tim - shqiptar, british citizen, qe ka nje djale dhe gruan - shqiptare. atij qerane e shtepise ja paguan shteti, - rreth 320 paund ne jave (nuk e mbaj mend mire, por eshte ne Camden - zone qendrore, e shtrenjte, dmth), faturat ja paguan shteti, dritat, ujin, council tax - qe mund te veje edhe mbi 100 paund ne muaj, leket per nje kujdestare per djalin, qe t'ja marre dhe t'ja coje ne shkolle... etj shpenzime si kjo; dhe nderkohe, ky edhe punon vete dhe ka te ardhura shume te mira smiley (i lumte, do te thoja, megjithmend). tani, ju bejini llogarite vete, i dashur; pervec sa kam thene me siper, ka edhe perfitime te tjera nga sistemi, qe jane job-seeker-allowance (qe nuk e di sa vete, po mund te jete 50 paund ne jave, thjesht sepse je regjistruar ne job centre si i papune), sherbimi shendetsor, kuptohet, krejtesisht falas (qe eshte per te gjithe, por taksapaguesit e japin kontributin e tyre kur paguajne taksat, dhe qeveria i ndan taksat ne sektoret qe i duhen - national insurance number, psh - me sektorin shendetsor), aresimin krejtesisht falas... dmth shteti ben cmos qe keta te behen njerez, pa asnje lloj shpenzimi nga xhepi i tyre.

keshtuqe, me vjen keq, por mendoj se cfare ke thene me siper, eshte gabim.

edhe ata qe kane dale me fshesa, ndoshta nuk te kane lene pershtypje te pare te duhur, por sikur thjesht te kuptoje qe nga nje tweet i vockel mblidhen 1000 veta me fshese ne dore per te pastruar nje Clapham Juncion qe prape mbreme eshte bere kapice me plehra, dhe prape ka per t'u bere sot, nga klubexhinjte dhe pijanecet kompulsive te fundjaves qe cfare s'hedhin ne rruge, edhe breket e sutjenat. 

ndoshta nuk eshte kunderpergjigje, por eshte nje gjest.

Nje laburist, i zgjedhur lokal i kesaj partie ne keto zonat ku ndodhen keto trazira, kur pyetej per protestat shprehej: "shikoni, une jam i majte, jam per rishperndarjen e pasurise, besoj edhe tek "street politics", por kur them "politike rruge" kam ne mendje studentet ne Tianamen Square, jo ca femije qe thyejne xhamat dhe grabisin HMV-ne". Keto qe ndodhen ne Londer, nuk mund te perkufizohen edhe si "riots" pasi keto te fundit kane nje program politik. P.sh fshataret ngriheshin kunder pronareve te tokave per shkak te keqtrajtimit dhe mohimit te te drejtave, ose te tjere per shkak taksash etj. po keto ne Londer pse u bene? Ne fund te dites cfare ishte ajo qe donin a kerkonin keta njerez pervec se per te marre mallra pa paguar? Keto qe ndodhen ne fakt, duhet t'i vene ne pune vemdimmarresit e politikanet dhe ketu nuk e kam fjalen per masa ndeshkuese ose dore te forte ne polici, por per te permiresuar ekonomine. Sa me shume permiresohet ekonomia, aq me shume ulen trazirat sociale. Ne Angli ekonomia po perpelitet per shkak te krizes per te marre veten, shkurtimet buxhetore kane filluar te ndjehen, puna eshte bere me e veshtire per t'u gjetur etj. Sigurisht ekzistojne edhe shkaqet e tjera si "greed", familje qe nuk interesohen cfare bejne femijet e keshtu me rradhe.

Zoto,po citoj Juve:

    " keto ne londer, nuk ishin revolta. ata qe pate ne televizion, nuk ishin njerez te revoltuar. ishin njerez qe jane mesuar aq keq me qylin, sa jane qylo-dipendente te pasherueshem. dhe ku ka me qyl se te grabisesh nje dyqan ku nuk ka as roje as njeri te te thote "cfare ben"? dyqane ku kepucet mund te shkojne edhe 2-3000 paund (si debenhamsi), ose cantat 5 000 paundshe, ose argjendaria, ose... ose.."

 Dje shkuante nje profesor angles, dhe ai nxirrte ne dukeje se ato revolta kishin gjeresisht karakter social...Ai, apo Juve e keni gabim...?

Varet cilet profesore lexon.

 Gjemb nuk duhet te thuash gjera  te tilla.Cilin profesor lexoj? Ate qe bindem se thote gjera me mend.Shkurt e thjesht.Jemi para problemeve te medha e te renda te sistemit.Ka deshtuar biles motamo si  dhe  i socilaizmit.Zaten se mos ka qene ndonjehere ndryshe, por sot brenda botes njesistemshe, i  kane ikur argumenta justifikues te perdorur dikur...Pake  a shume  ne kete hulli  ishte ..profesori.

Per  mua jane te gjitha gjepura   ato qe u vishen  te  rinjve; jo  huligane jo hajdute e jo  ashtu apo keshtu.Edhe sikur mes turmave te kete dhe ka te tille, asgje nuk e heq thelbin e revoltave, dmth te  krizes.Eshte e sistemit.

Po varet pra z. grava se ashtu sic ka ketu mendime te kunderta, ka edhe profesore me mendime te ndryshme. Profesoret njerez jane, jane edhe ata te ndare ne te majte e te djathte.

Cfare do te thote karakter social grava? a nuk eshte valle "karakter shoqeror"? A nuk jane valle pjese e shoqerise keta? jane se z'ben. pra kane patjeter karakter social.

protestat me karakter social, i nderuar Grava, nuk zgjidhen kurre me arrestime ne mase - qe jane bere gati 1500 arreste deri tani. Besoj se te gjithe jeni dakord me kete.

Deklaratat e qeverise, qeveritareve, profesoreve, sociologeve, psikologeve dhe politikaneve etj, qe mohojne apo mundohen ta shohin nen nje kendveshtrim jorealist, qe nuk egziston fare ne fakt, jane deklarata mashtruese, genjeshtare, qe demaskohen direkt nga vete masat qe merr qeveria, dhe qe, qe te gjithe keta te mesipermit, pa asnje dyshim, i quajne masa te drejta - por qe ne nje realitet te tille - karakter te paster social, nuk do te ishin perballur kurre me te tilla masa.

besoj se ju me kuptoni. smiley

Profesorin anglez, e kshilloj qe urgjentisht te shkoje te ndjeke klasa, ku te mesoje qe te genjesh dhe te thuash dokrra e dengla ne publik, jo vetem qe nuk eshte zgjidhje, por eshte kunderproduktive dhe tejet e turpshme.

Zoto..." protestat me karakter social, nuk zgjidhen kurre me arrestime ne mase - qe jane bere gati 1500 arreste deri tani." 

Domozdo  qe keshtu  eshtepor duhet kuptuar  qe qeverrisjet bejne sikur  i  gjeti te  papergatitura situata e re.Ne fakt  nuk  u ngjizen sot, por prej  vitesh.Mirepo sistemi eshte krejt i paafte te jape zgjidhje.Kameron tha:"Jemi perpara nje  gjendjeje te rende te  ciles i duhet dhene nje zgjidhje...Cila mund te ishte ? Arrestimet ? Gjepura me shume shtohet urrejtja...E pelczet ku nuk pritet..priteni  se  dhe ..amerikanet  sikur i  dine keto lloj "manifestimesh"....  

dyshoj qe do te ndodhe gje grava.

qeverite... kush pyet per to, i nderuar? per sa kohe qe qeveria nuk mbush fare te degjoje popullin e vet... eshte qeveri e skaduar dhe nuk perfaqeson askend, por nje minoritet. ne rastin ne fjale, qeveria e cameron-it perfaqeson ata qe ka arrestuar vete, ata profesore dhe politikane qe nuk kane as kellqe dhe as turp po qe vene e s'lene gje pa deklaruar duke u perperlitur t'i shpjegojne keto dukuri me lloj soj gjepurash e duke u hedhur hi syve njerezve.

anglia nuk eshte para nje gjendjeje te rende sepse 1 apo 2 mije zezake vershuan si likaone dyqaneve... anglia eshte ne gjendje te rende sepse ketu ka shume zezake, qe kane te drejta qe nuk duhet t'u takojne. kaq. dhe jo vetem zezake, por edhe te bardhe. kjo nuk eshte pune ngjyre, jam shume dakord; por per nje here, del publikisht, e ilustruar, qe ky problem ka edhe ngjyre. dhe ngjyra eshte sa e bardhe, aq edhe e zeze... eshte ngjyra e dystandartshit qe aplikohet paturpesisht. dhe jo vetem nga qeveria angleze, po nga cdo qeveri tjeter hipokrite e kesaj bote.

dy standartshi ne kete rast, u pa fare qarte qe do te thoshte: me shume te drejta se c'i takon nje keste njerezish, dhe shume pak te drejta, - aspak - per nje keste tjeter.

qeveria eshte raciste ne kulm dhe racizmi eshte i institucionalizuar. 

e di, shkova pak me larg sesa pritej.

mu` ne surrat te atyre profesoruceve.

me shume respekt per ju grava. smiley

Ne fakt levizje te Tilla hapin shune "dritare " per analiza . Dhe ka vend mendoj per shume kendshikime , perfshi dhe te Lopeve me Police te Berishes . Perfshi biles edhe  pacavuren " Rilndja Demokratike " qe akoma nuk po na bie mendimin Largpames dhe udherrefyes te suksesmadhit Nderkombatar Sali Lefqens Ham - Hum Berisha i Pare  TongueDhe nje shembell qe tregon se duhen analiza te detajuara pa nencmuar asnje detal , eshte edhe komenti qe vjen nga Norvegjia .

Bevrik kishte bere disa thirrje telefonike Policise , PARA se te vriste "

Mendjet e "ftohta" .... dhe ato qe parashikojne masa per te ardhmen , dine te vleresojne edhe kataklizma , pa e lehtesuar Krimin e Kriminelin. Por gjithsesi edhe nga ankesat e PARA te Emigranteve apo edhe vete qytetareve angleze qe u perfshine ne kete LEVIZJE , ajo qe duket me qarte eshte se QEVERITAREVE pordhamane e te bindur qe kane POLICI e Garda pas vedi ...u jane zene Veshet . Me e pakta qe mund te bejne eshte te japin DOREHEQJEN dhe te gjejne menyra Reabilitimi per veten .

Kohet kane NDRYSHUAR dhe nuk genjehet me njeri me mbllacitjen e rimbllacitjen e Lopeve me Muuuuuuuuuuu "se Diktatura zotrie " . Keto dengla qe paten njefare rroli per te pare me tej drejt se Ardhmes i kane kaluar efektet propogandistike . Dhe kete vertetoi edhe Londra ...thirrjet si "Liria e te Drejtat e Individit zotrie " nuk jane me BINDESE . Njerzit nuk jane produkte e brume te Politikaneve Karieriste  ! Ka ardhe koha ( biles per mua ka kaluar )  se keto Ngjarje  duhet te shoqerohen me menjanimin nga skena te ketyre Lllapaqeneve dhe me programe Konkrete ku me te vertete Individi te ndjehet i LIRE ne PROGRES . 

Ja cfare thone emigrantet (turq e kurde bashke) "Ne nuk kemi dale te denojme revoltat, ne jemi ketu per te thene se ne rruget e londres qarkullon nje bande edhe me e madhe, edhe me e dhunshme, edhe me e rrezikshme, 'metropolitan police'"

http://www.youtube.com/watch?v=aIr0ES-gw...

 

Qe Alexander Cockburn: "A revolution is not a tea party, sniffed Lenin, but he should have added that it often starts off with a big party. Perhaps he was acknowledging that when he said a revolution was “a festival of the oppressed.” After the storming of the Winter Palace  in October 1917 everyone was drunk for three days, conduct of which the prissy Vladimir Illich no doubt heartily disapproved."

Qe dhe "The Guardian" http://www.guardian.co.uk/commentisfree/...

Politicians and media talking heads counter that none of that has anything to do with sociopathic teenagers smashing shop windows to walk off with plasma TVs and trainers. But where exactly did the rioters get the idea that there is no higher value than acquiring individual wealth, or that branded goods are the route to identity and self-respect?

While bankers have publicly looted the country's wealth and got away with it, it's not hard to see why those who are locked out of the gravy train might think they were entitled to help themselves to a mobile phone. Some of the rioters make the connection explicitly. "The politicians say that we loot and rob, they are the original gangsters," one told a reporter. Another explained to the BBC: "We're showing the rich people we can do what we want."

 

qe dhe "The right to work" http://righttowork.org.uk/2011/08/right-...

The government cuts to Education Maintenance Allowance (EMA) and increased tuition fees that sparked mass student protests last year are resulting in the further exclusion of young working class people.

Youth unemployment is at its highest ever levels. In London youth unemployment stands at 23 percent.

A generation of young people face either no work or at best low paid work, restricted access to education, alongside cuts to benefits and services.

 

dhe ket, per ta lexuar te gjithen

 

The English Riots In Context

By Rebel Griot

13 August, 2011
Countercurrents.org

Rioting and looting was not the only violent activity being carried out by Englishmen on Sunday night. Some hours before Cameron appeared on our TV screens vowing to take revenge on the risen British youth, his bomber pilots carried out a raid which slaughtered 33 Libyan children, along with 32 women and 20 men in Zlitan, a village near Tripoli. He, along with the rulers of France and the USA, are desperately trying to stave off economic collapse in the same way they always have – through the slaughter of third world people and the theft of their resources.

That is the context in which these riots need to be seen. Our mode of living in the West is predicated on violence and looting. For those who do not understand this, you need to look into how Western military forces have turned Afghanistan into a giant heroin poppy plantation with one of the lowest life expectancies on the planet, how they have turned Iraq into a living hell to steal its oil, how they are setting up Syria for an invasion as a prelude to the ‘final solution’ of the Palestinian ‘problem’ and how they are already stealing Libyan oil wealth which Gaddafi had ploughed into African development but will now go straight into the coffers of Western arms companies. This is before we even mention the debt-extortion under which third world countries pay 13 times as much in loan interest to the West (on loans they have already paid back many times over) as they receive in aid.

Our young people have grown up witnessing all of this. They are well aware that the West enriches itself by violent plunder. They are also aware that more than half of their so-called ‘representatives’ in parliament have been systematically stealing TVs, electronic goods, clothes and anything else they think they can get away with, by means of large-scale fraud. They know that the police murder people with impunity, and their communities are subject to harassment and humiliation by police on a mass scale. They know that the bankers who have destroyed the livelihoods of millions, are still paying themselves bonuses extorted from the public purse.

They also know that none of these people are ever likely to be bought to justice through legal mechanisms. Most of the MPs guilty of fraud either still have their jobs, or have moved on to lucrative directorships with the companies for whom they did favours whilst in office. The police investigate themselves and find themselves not guilty. The army investigate themselves and find themselves not guilty. Tony Blair investigates himself and finds himself not guilty. The rich and powerful are demonstrating to our young people daily that the way to succeed is through robbery, theft and violence. This is the world into which they were born. This is the morality which surrounds them. This is the air they breathe.

Compared to their role models, the vast majority of the rioters have behaved impeccably. Attacks on small businesses, houses and civilians have been the exception, not the rule; the main activity has been the looting of big chain stores and the besieging of police stations. In so doing, the youth have succeeded in achieving what everyone else has failed to achieve – holding the police and corporations to account. The message to the police has been clear – you cannot murder, beat and humiliate us with impunity. Several police stations have been burned to the ground and all London police have had their summer leave cancelled. When incidents like Mark Duggan's murder arise, it is never a case of one ‘bad apple’; the process of cover-up is a systematic one which requires large-scale collusion. Some officers may now think twice before getting entangled in such matters in the future.

As for the big corporations, the efficiency of their exploitation and enslavement of third world people has created such poverty across the globe that people are increasingly unable to afford to buy what they produce. This is the major systemic cause of the economic crisis. They may not know it, but the corporations our children are attacking are indeed the primary cause of their own poverty. More than this, these companies employ advertising techniques that ruthlessly target our children with a cruel message that their social status depends on the acquisition of their goods; they should not then feign surprise when poor children also try to acquire them.

With their so-called "mindless looting", the dispossessed youth are in fact carrying out a primitive form of wealth redistribution. What they are doing in a disorganised and spontaneous way, is precisely what we should be doing in a systematic and disciplined way. We need to build organisations that are serious about creating ‘socialism from below’ - taking control of the factories, chain stores and land, and using them in a way that provides for the massive social needs for which capitalism is completely unable to provide. This is the real Big Society – the one Cameron and his ilk are utterly scared of.

I am not blaming Cameron, or the politicians, or the media. These are our enemies. They are being true to their class. They are exploiting us and lying to us efficiently and effectively. They are doing their jobs perfectly. I am blaming those of us who do care, who do want equality and an end to classism, racism and imperialism. We need to step up and provide leadership and organisation, and until we do that – our criticisms of the youth are hollow and deceitful. If we leave it to children to bring accountability to policing and to redistribute wealth, without any leadership or guidance, we shouldn’t be surprised if they do a messy job.

O zot si mund te mund te jete njeriu kaq kafshe, e llaftarshme. Vetem ajo zhurma i here, si kucedra me plevit. Mos na bini kshu vidjosh mor amon smiley

. Cfar skene

nuk shoh gje smiley

skene e tmerrshme...smiley

 Eshte humor me remujat ironi!  smiley

London Rioters Forcing People to Strip

prandaj s behet me ai vend..

 artian , paç jete te gjate !Me shkrive  me skenen e "tmerrshme" te vjedh-hajdutit !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).