A botohen libra te mire jo-romaneske ne Shqiperi?? Nga autore te specializuar ne nje fushe, qe nxjerrin nje studim te thelluar (po qe ka interes per shoqerine e gjere flas, jo dizertacion per ingranazhin e makinerive te prodhimit te bulmetit).

Se une vete te them te drejten kete zhaner e njoha pasi erdha ne USA. Ketu botohen shume libra te tille interesante, ca nga te fundit te kam lexuar jane librat e Malcolm Gladwell.

6 Komente

Menjefjale libra mes publicistikes dhe akademikes flas - s'po di as si ta shpjegoj ngaqe me duket sikur ne Shqiperi nuk ekziston si zhaner. Vec librave me analiza politike te pj#rdh%r& dhe kujtimeve te ish-te perndjekurve politike, qe nuk i lexoj dot se jane shume sad.

Aha - ja ku qenka pyetja ime.

He peshq na jepni mendime - apo nuk ka kohe njeri me lexu gjona si keto, se jeni te te zene gjithe diten duke shkrujt mendimet tuaja te PPU.

Tashi - e kam pare dhe tipin e romanit gjysem historik si Te jetosh ne ishull - po ai ishte kot fare.

Obobo, iku dhe kjo pytje me shoqet (pyetjet e tjera social-kulturore) smiley

E mora vesh tani pse adminat hapin pyetje si "pa censure",  "kenga qe po degjon tani", "kur ishte hera e fundit qe shkove ne hale", sepse interesi per gjera te tjera eshte O

Si ta marrim kete pergjigje apple - Po na rrotullohet tepeleku i kokes?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).