—Mentor Kikia—   Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, si zot i ri shtëpie, vazhdon të presë e të përcjellë mysafirë që vijnë dhe e urojnë për detyrën. Pasi ua hapi derën qytetarëve, të cilët vërshuan lumë në zyrat e bashkisë së qytetit të tyre, Basha pati një javë të ngjeshur  takimesh me ambasadorë, [...]

33 Komente

 kryeqytetit më të ndotur dhe që banohet nga njerëz ndër më të pacivilizuarit e më të paedukuarit e Europës

Po pse mer, bashen mos e zgjodhen qytetaret e Kopenhagenit e? ata e zgjodhen, atij grupi i perket, ate grup do mbeshtesi se perndryshe e kapin per zhellesh e nxjerrin jashte. erdhi ndonjehere ne ndonje aksion pastrimi me ty basha kur ishte minister? te pyeti ndonjehere a te duheshin lek per qese dhe per te paguar kamionin meqe nuk vinte dot se kishte angazhime qeveritare?

+1

Edhe Luli pasi lexoi ket te Mentorit , i la qokat direkt ene kapi sqeparin me hjek barishtet smiley 

Luli osht tuj tall lesht me miletin tuj perqafu Elizat (noshta ajo ka thene qe eshte i ndershem per ceshtje nderi mer smiley) , per te rujt inercine e buzeqeshjes qe e ka shoqeru gjate gjithe fushates, ene per te mos u duk fort i irritum, per ti dhene te kuptojne njerezve qe punet jane mire, jane ne vije.

Pastaj njerzit vijne e kerkojne, dikush rruge, dikush uje, dikush kazana plehrash e dikush gjoba per shkelesit e barit. Luli u thote : po po.

E kshu i thote ne atij qoses qe vjen e kerkon lesh , po po i thote, mos çaj..., se ne kta te tjeret lesh do marrin.

Ah medet per ne. A do ta boje at unazen e re ky palla apo jo, ket na thoni , se per te tjerat sjena tuj majt syte nga sahati tirones

Varja unazes se re ruzhdie se unaza eshte ne fund t'dynjose, po thuj a do beje ate sheshin e qendres, qe e ka dhe para penxheres vet!

Nuk i pret dot sopata pallatet jo..........qe ka mbjelle vend e pa vend E Rama

Thumbnail0:40Add toEdi Rama Song: " I Pirë unë jamë me Kokainë "

ce ke ket stil t'shkrujtmi ti? me vjersh mer shok

nuk i pret dot sopata

pallatet jo ...

qe ka mbjell vend

e pavend e rama

mu m'duket se luli po ben muj mjalti me bashkin  smiley new practices ahead

Po pra, mas mujit te mjaltit do filloje muji i mutit. Vaj medet!

hajt se mm-ja kishte vite qe po shkonte te shohim ca ngjyre do jete ky lloji qeter smiley

 O FLORA KU JE?

Me keto takime gju me gju me popullin dhe me buzeqeshje kryetarka deri tani as ne nivelin e Rames ne dy mandatet e para nuk eshte.

Te shohim sa te gjate do ta kete sopaten Luli po me ngjan se ja kane dhene pa bisht.

Ka qene rreth vitit 2002 mesa mbaj mend kisha... ardhur nga Anglia per nja 2-3jave per te mbaruar disa pune..Kisha zene nje apartament me qera aty tek 21..E mbaj mend ka qene dhe dimer,shi...Nate,erresire(koha e prerjes se dritave). Beheshin punime ne rruge dhe punetoret punonin neper shi....Aty vura re nje gjatovine me pardesy te gjate ne mes te punetoreve shkurtabiqe...Me beri pershtypje te them te drejten(eshte Edi me tha kusheriri....) ...Qe ta mos ta zgjas muhabetin,perpara se te ikja komplet ajo rruge ishte asfaltuar dhe rregulluar ne kohe rekord(te marrim parasysh ketu standartet shqiptare te asaj kohe)

Megjithe zhvillimet kaotike dhe ndertimet pa sistem sot une mendoj se Rames i takon atributi i shendrimit te Tiranistanit ne Tirane

Basha le te vazhdoje me qokat, po e mira eshte qe ti publikoje te Web. i Bashkise dhe hapsiren televizive ta mbushi me problemet qe arrin te zgjidh hap pas hapi per qytetaret e Tiranes. Nuk ka nevoje per protagonizem te spikatur, mjafton qe te shperndaje drejte detyrat te vartesit e tij dhe pastaj ka kohe boll dhe per qoka dhe per te luajtur volejboll.

Unë personalisht bëj pjese tek njerëzit, të cilët para zgjedhjeve menduan se Rama nuk duhet të merrte një mandat të katërt në këtë bashki. 

Aha, dmth Kikia ben pjese tek njerezit qe mendonin se Basha duhet te merrte mandatin e pare ne kete bashki.  

Dhe ky qe "zhgenjimi i pare"?  Qe therret zhgenjimin e dyte?  Edhe lokomotiva?  

Mire Kikia, mire, te shkuara dhe ty.

Hehe sa bukur e nxjerr jasht kontekstit ate qe thote Kikia.

Jo jo, as qe presupozohet te krahasohem me kontekst-berjet-nxjerrjet e tua smiley

Kontekst berjet e mia? Dobet dobet.  Tani dihet qendrimi jot mbi kete punen Basha-Rama, por besoj se nuk eshte e ndershme te citosh dicka qe ka shkruar tjetri komplet jasht kontekstit per te riperseritur qendrimin tend.  Si i thone amerikanet ketej "Going way out of your way".

Ajo fjalia qe citon ti, pasohet nga kjo fjali:

Por bëj pjesë gjithashtu tek njerëzit që mendojnë se në dy mandatet e para zoti Rama ishte një kryebashkiak model i përkushtimit në punë, falë të cilës sot Tirana ka një infrastrukturë të mire, ka një gjelbërim shumë më të madh dhe çdo rrugë është e mbjellë me pemë.

E fundit, se une e kam pranuar dhe vazhdoj te pranoj hapur pamundesine time per t'u perballuar ne debat me ty.

Me brisk Okami:  Kemi nje pale zgjedhje me dy kandidate.  Njeri thote qe nuk bej pjese ne ate grup qe donte te fitonte filani.  Me llogari te thjesht fare, i bie qe bente pjese ne grupin qe donte te fitonte filani tjeter.  Mund ta komplikojme i cik llogarine nqs Kikia bente pjese ne grupin e Milloshit.  Por cik si llogari e panevojshme se behet llogaria kotnasikoti terkuze. 

Me t'mira.

 

Me brisk pa brisk, mos harro se ka dhe njerez qe s'votojne dhe gjerat nuk jane gjithmone dikotomi te tipit "if you're not with us, you're against us".  Per me teper referoju asaj asaj fjalise te dyte qe pason ate fjaline e pare qe citove ti.

(e sajta e fundit)

Dmth Kikia tip "I'm too sexy for my voting booth"?  Po qe ashtu pastaj, ta msheli e mos t'i bie n'qafe Bashes kot.  Se kjo "paanshmeria" ka ca te mira te tipit "I'm too sexy for this one or that one" por edhe e paguan ndermjet te tjerash, edhe me (pa) drejtesine civile e te kerkuarit llogari.  

Sa per reference, une mund t'i referohem edhe diteve te bukura kur luaja me pafka ne lagjje, por ja qe s'me volitet ne kete diskutim ketu.  Edhe njehere, behet fjale per zgjedhjet e 2011, kur autori e shpreh qarte mospreferencen per nje kandidat.  Kjo eshte e drejta e tij.  Ashtu sic eshte e drejta ime e jam shprehur pa ekuivok qe jam kunder kandidatit tjeter.  

Kur lexoj pastaj pershtypje/kerkese llogari/indinjate/urdhra te kesaj natyre nga Kikia e te "paanshem" te tjere, me thote mendja te gajasem me driteshkurtesine.  Pse te thote mendja, do thuash ti?  E ke parasysh pergjigjen vete; per kokrren e qejfit. 

Me shume shume te mira smiley.

Nuk e di se ca qendrimi mban Kikia mbi garimi Rama-Basha, as nuk e di nqftse eshte i paanshem apo jo.  Une thjesht shtova qe ka mundesi te jete edhe nga ata qe s'ka votuar fare.  Pastaj ti thua qe ata qe s'kane votuar te mbyllin gojen, kjo eshte komplet absurde.  Pavaresisht te votuarit apo jo, Kikia si qytetar i Tiranes ka gjithe te drejtat te indinjohet, kerkoj llogari, e ti japi keshilla kryetarit te bashkise te qytetit i te cilit eshte banor.

Sa per reference ti bej c'te duash, por kjo nuk e ben te pavlefshme ate qe po te them une.  Une s'po te them ti referohesh diteve kur luaje pafka ne lagje, por fjaline qe pason ate qe citove ti.  Qe Kikia e ben te qarte mospreferencen per nje kandidat, kjo eshte e qarte, por kjo s'do te thote qe me kete mospreference ai tregon automatikisht prefencen per kandidatin tjeter.  Edhe njehere kthehemi tek nxjerrja jashte kontekstin e fjalise nga ana jote, qe mundohet te krijoj dikotomi false.  Edhe njehere referoju fjalise pasuese ku Kikia e quan Ramen kryebashkiak model ne dy mandatet e para.  Tani Kikia nuk del kshu haptaz te na thote pse nuk e preferoi Ramen per nje mandat te katert, po une po bej nje hamendesim bazuar ne kete fjaline pasuese e po them qe Kikia s'e preferoi Ramen per nje mandat te katert se mendon qe cdo zyrtar i zgjedhur vendor apo qendror nuk i duhen me shume se dy mandate per te vene ne jete vizionin e tij e per te bere pune, ose Kikia s'e preferoi Ramen sepse jo vetem se ai po kerkonte mandatin e katert por dhe per faktin qe mbas mandatit te dyte, Rama kishte marre kryesine e PS-se dhe perqendrimi i tij ishte drejtuar drejt kryesimit te partise dhe ardhjes ne pushtet te saj ne zgjedhjet qendrore e si rrjedhoje puna e tij si kryebashkiak kishte humbur efektshmerine qe kishte dy mandatet e para, ose se mbas gati 11 vjetesh e tre mandatesh Rama ishte ezauruar tashme si kryetar bashkie i Tiranes etj etj.  Pra kjo mospreference e Kikise nuk lidhet detyrimisht me ndonje preference te tij per Bashen.  Per me teper fryma e shkrimit te Kikise, eshte e tille ku ai e perdor Ramen e dy mandateve te para si shembull pozitiv per Bashen, ku akti i marrjes se sepates nga Rama per te prere shtyllen e Keshit perdoret si metafore nga Kikia per ti keshilluar Bashes se si ky duhet te veproje.  Pra me pak fjale, qellimi i shkrimit te Kikise nuk eshte te tregoje mospreferencen per Ramen dhe preferecen per Bashen sic mundohesh ta tjerresh ti duke cituar nje fjali jashte kontekstit e duke i shtuar asaj komentet e tua tendencioze.

Tani, ti mund te te thote mendja te gajasesh me Kikine dhe te paanshmit, duke i futur keta te fundit ne thonjza per te ironizuar paanshmerine e tyre qe ne fakt nuk ben gje por tregon militantizmin tend, por meqe ky eshte blog publik duhet te perballohesh edhe me faktin qe te tilla militantizma tendencioze mund te te hidhen poshte lehtesisht. 

Tani, ti mund te te thote mendja te gajasesh me Kikine dhe te paanshmit, duke i futur keta te fundit ne thonjza per te ironizuar paanshmerine e tyre qe ne fakt nuk ben gje por tregon militantizmin tend, por meqe ky eshte blog publik duhet te perballohesh edhe me faktin qe te tilla militantizma tendencioze mund te te hidhen poshte lehtesisht.  

smiley

Ehe, mire smiley

Ju paske shtuar dhe te qeshur nervoze ketyre pergjigjeve "ehe, mire"? smiley

Ehe, shume nervoze smiley.

"Unë personalisht bëj pjese tek njerëzit, të cilët para zgjedhjeve menduan se Rama nuk duhet të merrte një mandat të katërt në këtë bashki. " - Pergjigja ime per ket qe ka thone Kikia eshte "Maje mren tashi".

Lul Basha eshte komplet i paafte dhe kjo duket qysh ne fillim. Dikush qe merr nje post te ri kerkon te inspiroje qytetaret duke perveshur menget dhe duke lene buzeqeshjet idiote te fushates. Ky toci nuk ka mend per pune por vetem per show. Jam i bindur qe eshte totalisht i paafte si manaxher i pavarur (tani eshte ne rang kryeministri dhe qeveris vete). Ky trap me komplekse duket sikur kerkon te laje figuren e tij me takimet plot hipokrizi dhe pa kuptim.  Keto behen ne fushate jo tani qe ke celsat ne dore.

Qofsha i gabuar, por TR ka dite te zeza perpara.

po nuk eshte se eshte i paafte o djalosh, eshte buratin i berishes po ju them. ai do marri sopaten vetem kur ti bjeri bilbilit berisha, a kuptoni? Dmth dhe i paafte eshte, te merremi vesh, po nuk ky problemi kryesor e kam fjalen.

 E futi n'sedër lulin Kikia ...i lumtë !Prit  se ka tre zarfe për t'hap për t'dhanë llogari dhe vota për të numuruar pas 4 vitesh pavarsisht mendimit tënd për detyrat e kryebashkiakut. 

E di si eshte kjo puna e kritikave ndaj Bashes qe ditet e para kur ai as nuk ka zene vend tamam ne zyren e kryebashkiakut te Tiranes?!

Ca uji i ke dhene gomarit? I ke dhene uje te ngrohte? Ma ke nxeh gomarin! I ke dhene uje te ftohte? Ma ke ftof gomarin!

Me nje fjale, cfaredo qe te beje Basha, kush eshte i kampit anti-Basha do ta kritikoje gjithsesi, cfaredo qe ai te beje.

Po ca doni qe te beje Basha tani ne gusht?! Tani edhe te duash, s'ke cfare te besh. Jane te gjithe me pushime.

Une do te tregohesha me i dururar dhe do te filloja te beja bilancin pas 100 diteve, per te evituar figura infantile. Jo per gje, po nuk do t'ju degjojne kur te beni kritika me serioze.

Për këtë arsye zoti Basha, duhet që edhe juve të merrni një sëpatë, ndoshta jo një sëpatë të vërtetë me teh dhe bisht, por një sëpatë tjetër, e cila tu presë duart atyre që e bëjnë pis qytetin tonë, atyre që shkatërrojnë mjediset publike e ndërtojnë bizneset e tyre në kurriz të qytetit...

...kjo eshte nje kerkese vertete e sinqerte e Kikia-se qe i bashkangjitet  atyre qindrave  te tjera te bera nga qytetetaret ne takimet e fundit me Bashen, te cilet  gjithashtu i kerkuan  te veproje urgjendisht per te ndeshkuar shkelsit e ligjit.Ndryshe nga qytetaret Kikia shpreh edhe mendimin tjeter se dalja me sopate e ishkryetarit ishte nje lajthitje qe nuk duhet perseritur....

Basha tani eshte ne pauze ose menopauze te hershme . I ngjan Baletes kur diskutonte ne Kuvend ne 91-92 . Fliste dhe qeshte ( me veten ) duke pare nga "llozhat "... or tieTongue .  K/Mullahu eshte duke thyer rekorde tani dhe duke u treguar niperve e mbesave per Atdheun sa i bukur eshte , kur te bie Bixha . Akoma nuk ka teshtire per Yxhymet e Lulit . Helbete dhe "miqt e miqve " per musteqetendera akoma jane me pushime . Ja dhe ca dite dhe do e marre edhe qysqine edhe kazmane edhe autoblinden Luli  smiley Po per cfare ??????

Tani edhe une jam me menjtim te mendjes se Luli eshte  eshte ne fazen e te fluturuarit me Kiki nga prapa , dhe se ka mendjen tek Kikija qe ka shkrepur pistoleten per te filluar ..."Nisu " !

Lereni te takoje ca nga keto " zogzat " se edhe cun i pashem eshte ,sa ti kthehet ai i retushuari qe noton pa  kapele noti .... pa Ju lagur floket , dhe ti rrase automatikun e xhepanete ne brez smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).