Meqe Bursa eshte po aq e pa-parashikueshme, cili eshte parashikimi juaj : do te kete apo jo market crash ? *

 

* Konsiderohet se nje 'market crash' ndodh kur ka nje renie te precipituar te aksioneve ne masen e 20% brenda pak ditesh

20 Komente

Po ti po parashikon te investosh ne burse apo si?

jo hiç, ashtu kot, meqe jemi dhe dite e marte

prit tetorin!

Filloi.. Sot u rrit ca bursa e shitjes se litareve

Dje investoret humben 1trilione dollare ne marketin amerikan.....Ka marre tatepjeten dhe nuk shihet drite ne fund te tunelit

sot eshte pak me mire. kjo eshte nje mundesi e mire per te bere para, me vone. ca stoqe shume te mira kane rene keto dite. ato do ngrihen nje dite se jane kompani me emer.  me pak kujdes mund te dalesh shume mire nga kjo situate. megjithate asgje ne kete bote nuk eshte 100% e sigurte. 

Lira, po ke ndermend te blesh stoqe prit edhe pak. Fundi (bottom) akoma nuk ka arritur. Do te kete ulje te metejshme te vleres se tyre, besoj.

Sa per pyetjen e shtruar me lart, kjo videoja ketu e jep pergjigjen me mire. smiley

 ah, keshilla jote erdhi shume vone. une i bleva dje dhe besoj bera mire. qe sot vajti pak lart.

edhe sikur te shkoje poshte ( s'ka si shkon shume nga cmimi qe bleva une) perseri do te rritet.

 Investo ne Ar, Nafte, dhe US treasuries. Per muajt e ardhshem duhet te jene ok, megjithese me naften kam ca dyshime qe mund te shkoj prap poshte. 

Nuk e di! Kjo varet! Nese te pangopurit e finances do te jene mjaftuar me plackitjen e radhes (i referohem asaj cfare ndodhi ne USA se fundi) atehere nuk do te ndodhe gje.

Nese nuk jane mjaftuar dhe jane merzitur tej mase nga monotonia e luksit dhe e shperdorimit, atehere do te vazhdojne te luajne.

Cfare te bejme?! Bota eshte ne duart e halabakeve! (si zakonisht)

Lol..Mezi po pres,.

Do ndodhi kur mos ta kemi faaaaaare mendjen !
E kam te vdekur  Icon biggrin.gif

 

 

It will crash or come close, but will recover most of it - at least this time around...what happens down the road is a different story altogether.

... the name of the game is...buy & sell, in the same 1/20th of a millisec smiley

s'ka rendesi ne vete lart apo poshte.

We don't know that we don't know. Per me teper pyesni te penduarit si Yves Smith. Zakonisht keta I Kane pas prinderit punetore te thjeshte. They get it

Ku eshte Pjeri te na sqaroje , pse ndodh kjo, e deri kur !

Eshte per tu habitur ( jo shume ) si eshte e mundur ku e vetmi "institucion" si bursa, nuk preket nga ligji?

Jeta jone eshte e ndikuar nga ligjet, ku per mire, ( te pelqen),  ku per keq ( nuk te pelqen), por duhet ta respektosh. Te ngasim makinen ne shpejtesi  sa thote ligji, te ndalojme makinen si thote ligji, te abortojme kur thote ligji, te pijme duhan ne ato ambiente  ku parashikon ligji, te martohemi sipas ligjit, te rrisim femijet sipas ligjit, te ushqehemi sipas ligjit, te vishemi sipas ligjit, te ndertojme shtepi sipas ligjit, te votojme politikanet sipas ligjit, ti respektojme politikanet sipas ligjit, ti fusim paret ne banke sipas ligjit, te deklarojme sa kemi ne banke sipas ligjit, te tregojme te verteten ku i kemi shpenzuar parate sipas ligjit, te hypim ne tren avion  sipas ligjit, biçikleten ta nisim sipas ligjit, te thajme teshat ne ballkon sipas ligjit, te degjojme muzike ne shtepi sipas ligjit ( volumi), te levizim me dokumenta sipas ligjit, te japim shenjat e gishtave sipas ligjit, te paguajme taksat sipas ligjit, ligji na shkerdhen, por duhet ta respektojme ligjin, keshtu thote LIGJI.

Po BURSA pse nuk ka nje ligj, dy, tre, kater, nje qind, nje mije, aq ligje sa duhen ?

Pse BURSA eshte i vetmi "institucion" ku lejohet te mashtrosh, te vjedhesh, te fallsifikosh ?

Pse BROKER, shqip TELLALLET, kane imunitet kundrejt ligjit ?

Dikur, kur tellalli "mashtronte", u denonte me gjobe , ose i hiqej e drejta e ushtrimit te zanatit,neqoftse  tellalli  therriste " blini fiq tek X , fiq Tivari" nje kohe qe X nuk i ishte thene nga jane, u gjobite, ose i hiqej e drejta e punes.

Ndersa Broker-it, edhe pse mashtrojne sa kane mundesi, nga njera ane, therrasin "bliiiiinnii" e nga ana tjeter therrasin "shiiiiiiittnniiiii" e ne fund te dites, fitojne shuma te pallogaritshme, ky tellall me kollare eshte per burg, jo per gjobe.

Michael Moore , Wall Street me shiritin skene krimi.

sic u duk nga indekset pozitive, trazirat e  Anglise ndikuan per mire neper bursa te ndryshme sot. besimi i tregetareve u rrit.  perfundimi, le te vazhdojne edhe ca trazirat atje, per te mire te ekonomise boterore..smiley

This is how the markets work.

"Buy on the rumor, sell on the news, do the opposite, do both, or neither, depending on which way the wind is blowing"

smiley

 

Aksionet kishin hypur shume .Hedge funds nuk i milnin dot me keshtu qe filluan ti shkurtojne.Derisa te dale ndonje teknologji e re qe ti eksitoje investuesit tregu do te kete 2-3 vjet te mire pastaj 2-3 vjet te keqinj e keshtu me rradhe dhe Dow do te qendroje vend numero.nga viti 1969 deri ne vitin 1980 ekonomia u rrit 300% ndersa dow ne vitin 1980 ishte tek 600 te njejtin nivel qe kishte ne 1969.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).