Kete supe pata rastin ta provoj pardje .E gatoi mikja ime lituaneze.Me tregonte se eshte shume popullore ne vendin e saj, sidomos ne kohen e veres pasi eshte shume freskuese si supe.Pasi kerkova ca ne internet zbulova se ne fakt eshte e ngjashme me taratorin tone, okroshken ruse etj etj.Per me shume rreth ketyre supave [...]

34 Komente

Enka, moj, po kjo qenka njesoj si sallata ruse, vetem se me me shume uje... smiley Nuk e di ne do me shkonte ndonjehere ndermend qe mund te behej supe me patllixhane turshi apo me veze te ziera...

Une per vete, s'kam nder mend ta provoj... Ne kete pike, preferoj tradicionalet. smiley

Na e shkruaj shqip, se  `šaltibarščiai` ngjan si salibasha....

smiley

toke ktu smiley

Enka, ene une besinke e çorbes jam vallai, mos na ngatrro tashti me kshu cirrilongjesh smiley

vallaj une vdes per supa e corba por jam e hapur ne provat e reja shoqeni.dhe kjo nuk me zhgenjeu sado qe supat tona serish me pelqejne me shume.

po ik mi

i fusim ca krahe dhe te brendshme gjeli i ziejme neve llup llup, ene i rrasim nji supe gjithe yndyre aty qe te plasi armiku klases

smiley

ho me pse qesh smiley

Qy m'sabah t'hahet supe me long gjeli ?

Ma mire nji paçe smiley

kur quhet taratori supe, paçja ska pse mos quhet alamet supe smiley

Po erdhe ketu te betohem qe do te jap nje paçe mi Ruzhe qe do lepish thonjte smiley

veç me thuaj smiley

ps.se harrova per pak,t'kom fiksim Ruzhe(kshu si shoqe)

mos dreqin,

e kisha i rruge per stamoll, por isha tuj pertu ene thuajse e kam anallu 90%.

se vallai po nuk qe n'stamoll, per anadoll sjam tuj marre rrugen per i pace.

 

qasu ,qasu se ne mes te stamulles me ke smiley

all right

po erdhem, shtregoje rripin se i dum do paçe prej jush smiley

tu rrit nera smiley

smiley (vet i sat vjen mi)?

te rezervoj lokalin,jo per gjesmiley

jo me jo, nji tavoline na del smiley

kom vdek per cike Stamoll smiley(

mire mbase piqna ne te njejten kohe smiley ca veni do ta qerasesh Ruzhen , ne Taksim? smiley ka nje pacexhi te mire tek `buyukparmakkapi sokak` smiley

ne ortaköy eshte nje ''kırçiçeği'' .ne fakt eshte pidexhi po ben nje paçe te mrekullueshme,do ta eksploroj edhe kete qe po me thua smiley

buyrun,ju pres smiley

he he rrofshsmiley nuk e mbaj mend kte ne o.koysmiley flm

Laughing

E shoqeruar me pershesh smiley

Sa e cuditshme,sa po shihja yummanine per ndonje ide smiley

lol Ana te siguroj qe ka nje shije shume shume ndryshe as qe i afrohet sallates ruse smiley

dhe eshte panxhar jo patllixhan smiley te paska ik menja per imam bajelldi me duket smiley

ne shqip lexohet  -shaltibarshai-

 

a2 smiley

Nga ngjyra duket shume e shijshme: smiley

apple mua me pelqeu si shije , mgjth isha pak skeptike ne fillim.

freskohuni me tarator ju... se dushi me uje te fresket ju ben alergji. smiley

dhe ata qe jane plazheve tani e enden si morracake (smiley), iu befte deti gazpacho iu befte... smiley (e dini vete ju qe jeni plazheve smiley)

 Aha u ktheva dhe një herë tek origjinali për tê parê se ishte panxhar dhe jo patllixhan.

Po pse taratori tek supat hyn moj enka ? S'më kish vajtur mendja .

Tarator me patate skisha ngrene ndonjehere smiley 

patatet nuk hidhen ne supe thjesht shoqerohen me te.

Se desh harrova smiley

tamam si taratori yne eshte, vetem se kjo lituanezja paska pak patate. ne taratorin tone te thyhen dhembet nga patatet.

u befsh... tarator o yummani... gastronom qenke. smiley

ej o njerez nuk thashe qe jane njesoj me taratorin.ne  wikipedia jane shenuar si supa te ngjashme.taratorin sado qe ne nuk e quajme supe ne bote si supe te ftohte e llogarisin.psh. bullgaret qe e mbajne si nacionale taratorin e paraqesin si supe.

eshte e ngjashme the... apo e kishe qe eshte e ngjashme per shkak se haet me goje dhe kjo?

degjo ketu ti; miremengjes smiley

enka, s'e ve ne dyshim qe po the ti eshte e mire, eshte e mire smiley

Po me kete ngjyren vallai ... me kujtoi nje film qe njera i kishte zier perimet me gjithe spangon e i doli supa me ngjyren e spangos smiley

smiley

 

kto lituanezet mundet qe pastrojne qytetin me shpejt se ne,

por per supa na marrin te keqen smiley

apo ishin estoneze ata se harrova une

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).