Ne ditet e nxehta nuk besoj se mendoni per te ngrenen me shume sesa per tu freskuar ndaj vura sot ketu receten e kompostos se kumbulles, frut shume lehte i gjendur po aq sa dhe i ushqyeshem.Shumekush prej jush jam e sigurte qe e di si ta beje , por meqe Yummania njihet per recetat [...]

92 Komente

 Hashafkë e kulluar dhe ftohur në frigo .Të bëftë mirë !.

 sa m'u pika nje gote me leng kumbulle.  smiley 

 

O Enka a ben me kumbulla te papjekura smiley se mu ato me pelqejne, t"amlat nuk i kam qejf hic !

 ky do jete versioni me limontos smiley  

 

ca te them un rob i thart jam smiley

 ne vere thartirat heqin etjen, so maç beterr smiley  

 

Faleminderit, enka, t'i them mamit te m'a beje gati nje kane te madhe per kur te arrij ne Tirane, se me c'kam pare temperature vlimi andej smiley

si ishte puna e vlimit Kris se se kapasmiley

Ja nje teme pa grricje nervash smiley, rrofsh yummy! Qenka dhe per ditet kur bie shi me gjyma si kjo e sotmja. smiley

Kush e mban mend sa leke ka qene vazoja e kompostes me perpara? smiley

27 leke,(qindarka.smiley). po ajo e pjeshkes, ishte me e mire.smiley

Flm, te gjitha gjerat me pjeshke jane te mira smiley

 po per pjeshken keni ndonje kenge? se per kenge te thani ju, po ne realitet pastaj s'ka me kumbulla, vetem me llafe ...

mbi qershine ,nuk ve asgje.smiley

Jo si frut ,i paperpunuar,(se keshtu se kam qejf)por komposto ,recel.smiley

edhe une e kam pas pelqyer shume komposton me qershi.. si shpjegohet tani mund te them po bej vite qe skam vene ne goje komposto.. apo ngaqe kemi shume gjera te tjera dhe nuk u bie radha kompostove.. smiley. Do bej komposton e Enkes e vendosa smiley

ketline, me ka shkuar mendja per ca gliko ftoi. ammm edhe ca gliko arre; si i ben ime me keto gjera, smiley me vdes fare. apo recel rrushi, apo recel domateje... minkja ke mmbono. smiley

po te solli gliko ftoi aman me ruaj nje cike.. eshte njeshi per mua smiley

po me patellxhan,ju pelqen ?smiley

Kini meshire moj se jemi edhe femra dhe kurre sdihet cben nepsi, he te keqen smiley

Ketlin,thone qe eshte shume i mire,por une se kam provuar.Se imagjinoj dot,gliko..smiley

po i mire eshte e kam provuar, por kurre se kam bere vete, se gjithmone jam ne dashuri me ftoin. Por ketu ku jam ftonjte jane pa shije, gelqere ska.. keshtu qe gezohemi me glikot e turkut apo te grekut.. smiley

liko patellexhaneje kam ngrene dikur te shtepia nje shokut tim çifut.  ishin patellxhane te vogla mbaj mend dhe sme ka pelqyer fare. e hengra nga turpi....

likote time te preferuara ishin dhe jane; e arres dhe shalqiut (ketij te fundit andej nga gjirokastra,rastesisht apo jo, i thone edhe karpuz.smiley

ti e ben si njeri ketu qe tha - do vete te rregulloj maqinen por e tha ne anglisht maqinen smiley

Bejme mire ne ne Korce qe i themi imonik. smiley

kujt i thoni imonik juve ne Korçe, maqines, apo shalqinit?smiley

vella karpuz i thone kendej nga ne,edhe une e perpij te shkretin smiley

Gliko kaçke e kishe llafin? smiley

zotrules, amen! Edhe une do kthehem nga Shqiperia me vazo gliko arre, kumbulle, qershie, portokalle dhe shalqini. Te me zgjasin nga nje kokerr e nga nje kokerr deri vitin tjeter smiley. Me thane qe i kane bere gati, se ajo e arres behet vetem ne maj, e qershise ne maj/qershor, e kumbulles ne korrik dhe e shalqinit tani ne gusht. Te portokallit e kane te vitit te kaluar, po prape e mire eshte smiley Per mua, mbreti eshte glikoja e arres, megjithese ka shume mundim per t'u bere dhe mbaj mend qe kur isha femije e ndihmoja gjyshen, me ngjyroseshin duart boje kafe per dite te tera!

o grari, pikerisht per kackat e kisha llafne. te paharrueshme jane. apo ftonjte e kolonjes... o nene - o nene. neve na rrinin nga 2-3 muaj ne bufe, ftoi 1 kilsh, dhe i vinte era gjithe shtepise edhe nje kave pas momentit kur e egzekutonim familjarisht.

 

venuske, ti grenxe, c'ke sot me xhan? recel domateje thashe. do ta them prape? 

o kris... hidh njecike ketej po deshe. smiley

 me fal, po ça jane kaçkat? s'e kam degjuar me pare...

Arrave Jugu (Korca, Permeti, Gjirokastra, e me the te thashe) ju thote kacka.

zotrules, flasim kur te kthehem smiley

 Faleminderit, Kristida! 

Flm. Kristida, sa po i pergjigjesha, kur e pashe pergj. tende.

Kristida, neve na ke gjeografikisht me afer se zotrules smiley

Bujrum, se Montreali nuk eshte larg smiley

me rrofsh o kris. smiley

Ore lanet, thashe flasim kur te kthehem, se njehere m'i kane marre aty ne kufi smiley Dmth me gjithe mend aty, ne UK ku ndenja dy dite rruges ne kthim.

Thoje xhan ,thoje.smiley

dhe une patellxhan thashe .ne nje familje jane.smiley

recel domatesh.

he. ta thashe.

ca do besh?

pa he de?

he de?

he?

?

smiley

smiley

Ti vete i thua ,vete

pastaj m'i ngjit mua

hileqar je

hileqar

smiley

zoto, nga kolonja je ti mo? Meqe jemi te kumbullat, ato gerqinjat e Kolonjes behen gliko, apo vetem raki? 

behen ca te duash ti... vetem me thuaj c'jane gerqinjat. ne kolonje... ehe, sikur s'u themi ashtu.

qe thua ti korcarke, gorricat e gramozit jane delikatese me vete. smiley

e mo mire, aty afer, se une , me te degjuar e kam, mund te m'i kete zene veshi gabim keto gerqinjat,  megjithese jam vete cerek kolonjare. smiley

te kam pyetur dhe njehere tjeter ty, po s'me je pergjigjur... se nga me eshte krijuar ideja qe ti je korcare... nuk e di smiley s'po i bie dot me te. smiley

zoto, gerqinjat jane nje lloj kumbulle smiley

u vulos, kris. smiley (thjesht nuk mendoj se e kam degjuar ndonjehere)

he heathrow je? te dal? smiley

 

Kesaj radhe do t'i bie nga Franca. Heathrow me ka shtene friken, jo vetem me keto glikote qe me konfiskoi, po edhe me radhen per kontrollin e pashaportave kete heren e fundit para nja nje muaji, kam pritur me ore ne dore 3 ore e 20 min, radha pa fund! Megjithese CDG ne Paris nuk eshte me mire! Aty duhej kjo komposto e ftohte e kumbulles smiley

kaq shpejt u terhoqe? nje luge donja une. sa per te kujtuar nje kohe. smiley

 

S'ka problem, punon akoma posta smiley

pse s'thua ti... do likam nam duke lepire zarfin. smiley

Laughing te marrte e mira se m'a nxorre ujin qe po pija nga hundet!

si po pije uje nga hundet me? smiley

smiley

enka, pse eshte i ushqyeshem kumbulla? smiley

Ngaqe ka fiber?

me rrethojne njerez kumbulldashes dhe dua s'dua kumbulla eshte e pranishme ne jeten time, sado e paperfillur nga une. as sime meje qe vazhdon te me ndjeke me tas kompostoje ne dore s'ia kam bere ndonjehere qejfin. gjuhesisht ama me pelqen shume 'kumbull majoshe' dhe 'plum pudding' dhe ajo vjersha e ftohte e w.c.w. te parendesishme keto qe po them, por s'kam c'ti bej hijes persekutuese te kumbulles.

 E vetmja gjendje ne te cilen mund ta ha kumbullen eshte rakia e kumbulles!

e paske lexuar vizione te qarta, eeee? smiley

nese mund te shtoj nje citim tjeter nga pjeri ketu: kumblla (oshafe) perdoret per laksativ.

eh mir-o mire... c's'te meson pervoja. 

Jo mer zot. Kam nja 10 vjet qe nuk lexoj me libra shqip apo shqiptare.

kumbulla ka kalium,dhe kur behet komposto bashke me lengun e embel luan pak a shume nje rol serumi,zevendeson elektrolitet ne gjak.kaliumi eshte po aq i nevojshem per funksionet membranore te qelizave sa natriumi.

Komposto kumbulle? Lajk  it smiley

perfundimisht jam teletajp smiley

enka cfare na lidh ne te dyjave?

para gjys ore bleva kumbulla te thata pa fare per hoshaf,dhe gjithe kete muaj kam bere komposto me kumbulla te fresketa.

enkaa shpejt ne stamboll te shtojme ca kile bashke smiley

hahaha e forte kjo telepatia.po normal se i cerek zemre e kam lene ne Stambollsmiley

avash mi ti, pse ça u bë zemra - domate zemërkau ta lësh copa copa anej knej? smiley

hahahaha qashtu smiley

je që je aty, hudhu i xhiro knej smiley

sdo qe keqsmiley ishalla zemer smiley

 

a2,s'mund te mungoje te kjo teme. Po beja habi,pse s'po te vinte era e kumbulles.smiley

me mire syri se nami smiley...nuk kam nuhatur hic kendej,andaj

sa u futa,shkova direkt te kumbullat smiley

kur lexoj per komposto e gliko, ne mend me vjen gelqerja ku hidheshin kumbllat etj. Qe aty nuk m'bohej me i provu. Plus, kto te emblat nuk i kam dash najher...teme per potato chips ose djathe te bardhe ose naj gjo qe ka kripe mren?

kur lexoj per komposto e gliko, ne mend me vjen gelqerja ku hidheshin kumbllat etj

une thashe se mos filloje e lyeje muret e shtepise ti.. dhe pemet anes rruges gjithashtu.smiley

p.s.  bredho, po sikur nuk hidheshin kumbullat ne gelqere me duket mua?  ndofta jam gabim....  zhapat e shalqiut po!

hidhen hidhen

ne nga anet tona kshu i bejme ti Belulo...ca t'i besh, nuk jemi te gjithe nga Vlora smiley

Speca te mbushura me gjize smiley

hm gjizeeee...

e ke pa ate Johnny lo stecchino me Benignin?
Ke parasysh si e humbte fare kur i permendnin te emen dhe thoshte mendushem ne theks sicilian: mia madre...
Ja ashtu po them dhe une 'gjize' tani

 

Nese je ne Toronto, heren tjeter qe do kaloj andej do te te lajmeroj, se aty mund te te gjej ca gjize sa per neps smiley

rrofsh per llafin e mire ti!
ke inot zoto?

ngordha fare br3dho. smiley

gjes gjes. smiley

Uje gelqereje

bredho ,e di c'thòne per ata/ato,qe pelqejne te emblat?smiley

ncuk po une hyj te kategoria tjeter

 

ca thon? i shajne me rob shpie?

jo mo eshte gje e mire per ata dhe e keqe per ne.smiley

c`thone venus se me dogji smiley

me te "djegur" eshte ne fakt.smiley
thone qe e kane "libidon" te lartesmiley

aaaa keshtu na qenkerkesh puna ;P

kushedi sa i ha ruzhdija smiley

pune dreqi...duhet me u bo diabetik se s'ben dmth?

C'thone se na le pezull

ja naten e mire te gjitheve.

ika se e lodha adminin duke me fshire...

befshi qejf.

smiley

naten ,befsh qejf dhe ti.
shpejt u dorezove.smiley

osht bo njeri operacion ?

e kam frigun plot me prevede kumlle , e kullume, e papame, te sjell shpirtin ne vend.

kshu qe sjam tuj e lexu dare En, kur te jete vakti kismet

lol

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).