The seedy, possibly criminal, behavior of many of Albania's MPs is disturbing and does not bode well for democratic development.  It is a widely held view throughout Albania that all parties have MPs with links to organized crime and accept money from organized crime.  This is a very troubling phenomenon that we and the international community will have to address at some point in the future. 

C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 TIRANA 000552

 

SIPDIS DEPT FOR EUR/SCE E.O. 12958: DECL: 08/12/2019 TAGS:

PGOV KDEM KCRM ASEC PHUM PREL AL

SUBJECT: CRIMINALS MAKING THE LAWS IN ALBANIA'S PARLIAMENT Classified By: AMBASSADOR JOHN L. WITHERS II FOR REASONS 1.4

 

¶1. (C) Despite the relative calm on Election Day, it has very much come to our attention that there is a strong undercurrent of people tied to organized crime that participated and/or were involved in possibly manipulating the June 28 elections.  The three major parties, the Democratic Party (DP), the Socialist Party (SP) and the Movement for Social Integration (LSI) all have MPs with links to organized crime.  While Post cannot legally prove these links, the conventional wisdom, backed by other reporting, is that the new parliament has quite a few drug traffickers and money launderers.  During the electoral campaign, one politician, Alex Keka, a local head of the Christian Democratic Party (CDP) in northern Albania, was even killed by a car bomb.  Keka was suspected of being involved in the trafficking of arms and narcotics.  (NOTE: Keka was not running for Parliament, although other members of his party were. END NOTE).

 

Law Breakers Turned Law Makers

------------------------------

¶2. (C) Some of the more noteworthy MPs with ties to organized crime are:

-- Tom Doshi:  An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in the Human Rights Report for physically assaulting a journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in financing SP electoral efforts.  He is known as the richest MP, with a declared fortune of more than $15 million and is also suspected of trafficking narcotics.  Doshi served in the previous parliament as a DP MP, before switching sides to the SP shortly before the election.

-- Lefter Koka:  Representing LSI from Durres, Koka is a member of perhaps the most notorious organized crime family in Albania, with ties to narcotics and human trafficking and other illicit activities.

-- Sokol Oldashi:  Olldashi, the current Minister of Public Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier, is suspected of smuggling goods and narcotics. Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to release prisoners from jails to act as electoral bullies.

-- Lulzim Basha:  According to one SP source, FM Basha, who represents the DP in Elbasan, was involved in facilitating the release from prison of a notorious criminal in Elbasan in return for support from the criminal's family.  Relatives of the criminal promised to "organize" people in Elbasan to support Basha.  The criminal was released on June 29, the day after the elections.

-- Paulin Sterkaj:  The 48 year old DP MP from Shkoder is a former professional wrestler with little to no formal education.  Sterkaj was previously in the SP and has been accused by a former friend of murdering a politician in Shkoder a few years ago.  Sterkaj claims to have business interests in oil, restaurants, and construction, but little is known about his activities.

-- Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has long-standing ties to narcotics traffickers and organized crime.  Ruci has also been banned from entering the U.S. since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

 

¶3. (C) Comment:  Post is not sure which tack the ODIHR report on the Albanian elections will take once released, but it is widely accepted locally that many MPs posing as "businessmen" are in fact strongly suspected of having ties to organized crime.  These individuals are now MPs, have immunity under the law, and are responsible for making the laws that will propel Albania toward further Euro-Atlantic integration.  The seedy, possibly criminal, behavior of many of Albania's MPs is disturbing and does not bode well for democratic development.  It is a widely held view throughout Albania that all parties have MPs with links to organized crime and accept money from organized crime.  This is a very troubling phenomenon that we and the international community will have to address at some point in the future. One bright spot, however, is that there are a few MPs who have begun to recognize that Albania should not have such characters represented in its parliament.  How long it will take though to remove these ruffians from power though is another question.  After all, money is the lifeblood of politics, and in a poor country with no campaign finance transparency or tradition of small donors supporting their favorite candidates, criminals are an easy source of campaign funds.
 

164 Komente

 Postuar nga....??? kush ???

Mos kini frike se nuk ju kercenon Shkelzeni sic beri me gjeneralin Hoxha  smiley

Te mjeret shqipo kush i qeveris thuaj !! Llumi i njerezimit,funderinat shqiptare qe komandojne e tallen me fatin e 3milione e kusur banoresh !!

Nga kush pritet te botohen keto gjera? Absolutisht te gjitha organet e shtypit konvencional apo elektronik kane lidhje te ngurta me tre partite kryesore sic thote dhe kabllogrami.  Gazetaret sic tha Ruzhdija te artikulli i Dervishit jane vegla te botueseve dhe pronareve te organeve te medias, dhe asnje nuk botohet/publikohet/transmetohet pa aprovimin e pronare qe jane ortake me politikanet.

Meqe permendet Ruci me siper, dikush qe kishte kaluar Kakavien kete vere me tregoi nje histori goxha interesante.  Kur shumica e njerzve presin ne rradha te gjata per te kaluar doganen, 19 maune mallrash kalojne goxha shpejte dhe pa asnje kontroll.  Ky njeriu pyet nje polic aty per aty pse keto muane kalojne me kaq lehtesi, dhe ai i thote "Ato jane muanet e vllait te Gramoz Rucit"...

Dhe jo vetem te Rucit, te siguroj. (nuk po i dal ne mbrojtje, jo) Ne fakt, aq keq eshte puna, sa lirshem dhe pa radhe, kalojne maune/makina persnale te "shokut/kusheririt/fisit" te deputeteve pa dallim krahu. Te shohin dhe ne drite te syrit me nje vanitet qe te vjen t'ia thyesh xhamat...dhe policet i nderojne...

Dihet ajo Teuta.

Meqe ra fjala te Ruci, andej nga fundi i Majit kur KQZ-ja mori vendimin te numeronte apo 117 kutite e famshme ku ishin hedhur votat gabimisht e Ruci doli ne konference shtypi kur i thirrte njerzit te dilnin ne rruge ne emer te votes se lire, demokracise, kunder diktatures qe po instalohej ne ato caste, e ne Vlore dolen njerzia bllokuan rruget e dogjen goma etj.  Sigurisht kjo mua mu duk skandaloze dhe abursde ashtu sic dhe eshte, qe ish ministri i fundit i brendshem i nje dikature te pranuar boterisht dilte e i thirrte njerzit ne revolte kunder nje diktature qe po instalohej dhe e shpreha kete gje qarte.  Njera ne peshk, militante e thekur, mu hodh ne gryke per kete gje duke me thene qe Ruci nuk eshte skllav qe pranon skllaverin si ty etj etj.  Kjo zonje apo zonjushe besonte (beson?) tek nje ish sekretar rrethi i PPSH-se, ish-minister i fundit i brendshem i komunizmit (koka e sigurimit namzi), nje kontrabandist, mafioz, narko trafikant qe edhe pse eshte numri i dy i partise me te madhe ne Shqiperi, nuk i lejohet absolutisht hyrja ne SHBA.  Kjo zonje a zonjushe ishte gati te bente lufte per nje kerrme, kriminel, hajdut qe bertiste se e grabiti nje tjeter hajdut i sojit te tij e me sulej muaj harbutce pse une nuk isha militante si ajo.

Corbe e politikes shqiptare, mishi po ai, nderron vetem garnitura.

Lum si ti i pakapshem ,qe e shikon te keqen e Shqiperise vetem te Rucat e PS,po ne qe nuk dime ke te shajme ,ke te besojme me pare.,se te gjithe jane" rucizuar" aq shume,sa nuk kane ndonje dallim nga njeri-tjetri.

Ehuuu, sa te thella jane rrenjet e korrupsionit ketu ne Shqiperi! Jo juve qe rrini jashte ,por dhe ne qe jetojme ketu ,nuk arrijme t'i  shohim dot deri ku shkojne  .Ca jane te afte t'i fshehin mire ato ,pasi mbajne perreth njerez si ata .ca te tjere se kane problem t'i tregojne ,se e dine qe s'i gjen gje .Jo Ruce ,e Berishe ,por dhe nje kryetar partie rrethi ,se keni iden sa pushtet ka .Ai vendos per gjithcka.Ka ne dore kush do punesohet dhe pushohet ne te gjithe sektoret ,ne te gjitha pozicionet(qe nga drejtuesi e deri te pastruesi),s''ka ngele i paafte pa u bere drejtues ,pa u vetepunesuar ne 2-3 pune ,e lloj -lloj perfitimesh te tjera ,mjaft qe te kene teseren e PD dhe LSI ose me mire, te jene njerez servila te partise . E kam thene dhe here te tjera ,s'ka gje me te shpifur ,se kur dikush qe mezi ka mbaruar shkollen ,i/e paafte per profesionin qe ka ,pa eksperience ne ate lloj pune ,vjen e te behet direkt drejtues institucioni dhe pretendon te ngrihet me shume ne karriere ,fale lidhjeve qe ka me persona te ngritur ne PD(nuk po flas per rang qeveritaresh dhe deputetesh..etj,se me keta kushedi c'behen )..s'te vjen te jetosh me ketu.

Para pak ditesh lexova te nje gazete ,per nje grua ,e cila me 8 klase shkolle kish arritur te behej deputete ne kohen e monizmit ..per fat te keq ,kjo parodi  vazhdon dhe sot ,por ne ndryshim me dje ,sot injorantet jane pajisur me diplloma te blera ,aspak te merituara ,madje per ta bere dhe me te ndritshme injorancen e tyre ,i kane keputur dhe nje master ,qe mos te hapin goje ,ata te "aftit" pa mastera  .Kur vendos njerez te paafte ne krye ,hajde prit pastaj qe ai te luftoj korrupsionin. Aq i perlyejne duart dhe aq pushtet kane marre, sa u duket vetja "zot" ,sa fillojne e bejne ligje dhe me e keqja ti ,s'ke ku ankohesh .ku te ankohesh? 

Ne shajme kohen e komunizmit dhe mire bejme qe e shajme ,por nuk ka vlere kjo e sharre po nuk nxorrem mesime dhe te ndryshojme mentalitetin e berjes se gjerave me bindje partiake. Prandaj shume parrulla te komunizmit ,ne menyre absurde dhe dramatike ,tingellojne kaq aktuale per kohen qe jetojme. "C'do populli ben partia,c'thote partia ben populli"

Ncuk te keqen e Shqiperise nuk e shoh vetem te Rucat e PS-se.

po mo jo , s'eshte fare nevoja qe te na i thote/konfirmoje ambasadori!

kush rri per nja ca kohe ne shqiperi, e kupton se me c'njerez ka te beje! 

keta duken qe nga gjuha qe perdorin, qe na toni i zerit! duket njeriu!

pastaj te tere ata me larte jane prototipa... jane si te thuash shembujt(mostra) e species se vet... 

smiley

 Ja dhe nje tjeter. CONFIDENTIAL Titulli: Berisha leviz ne drejtim te kundert me demokracine. (Backsliding)

Berisha dhe Topalli pengojne drejtesine. Berisha mbron Shkelzenin.

Isn't Obstruciton of Justice a crime?

Lexojeni pak me kujdes se ka plot mbi krye-kafshen.

http://wikileaks.org/cable/2008/09/08TIRANA675.html

Reference ID Created Released Classification Origin
08TIRANA675 2008-09-05 11:12 2011-08-30 01:44 CONFIDENTIAL Embassy Tirana

VZCZCXRO6147
PP RUEHFL RUEHKW RUEHLA RUEHROV RUEHSR
DE RUEHTI #0675/01 2491112
ZNY CCCCC ZZH
P 051112Z SEP 08
FM AMEMBASSY TIRANA
TO RUEHC/SECSTATE WASHDC PRIORITY 7415
INFO RUEHZL/EUROPEAN POLITICAL COLLECTIVE PRIORITY
RHCHAAA/NATIONAL SECURITY COUNCIL WASHINGTON DC PRIORITY
RUEAIIA/CIA WASHDC PRIORITY
RUEHNO/USMISSION USNATO PRIORITY 3527
RUEKJCS/SECDEF WASHINGTON DC PRIORITY
RUEHVEN/USMISSION USOSCE PRIORITY 2415
RHEHAAA/WHITE HOUSE WASHDC PRIORITY
RUEHBS/USEU BRUSSELS PRIORITY
C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 TIRANA 000675 

SIPDIS 

E.O. 12958: DECL: 09/05/2018 
TAGS: PGOV PREL KJUS PHUM PINR AL
SUBJECT: PM BERISHA'S DEMOCRATIC BACKSLIDING 

REF: TIRANA 452 

Classified By: Ambassador John L. Withers, reasons 1.4 (b) and (d) 

¶1. (C) SUMMARY: Since the Bucharest Summit in April, Prime Minister Berisha has embarked on a series of attempts to consolidate his powerat the expense of key independent institutions, including efforts to undermine and interfere in the work of the Prosecutor General, obstruct the onging investigation into the March Gerdec explosion, take greater 
control of the intelligence servics, and muzzle free media. 

There are several factrs apparently motivating Berisha in 
this trend: ear that the ongoing Gerdec investigation will implicate his son
; a desire to strengthen his hand i the run-up to next summer's parliamentary electin; and the 
erroneous perception that Albania's NTO invitation has 
lifted international scrutiny rom Albania, giving Brsha a 
perceived green liht to step back fromdmcratic reforms. 
END SUMMRY. 

Pressure onteProsecutor General 
---------------------------- 

¶2. (SBU) Prosecuto eea Ina Rama a een a near 
constant target o eih's sineMrh, including: 

- Public uiito t th ad f Berisha ally and Speakero alaent oal, who ordered Democratic Pary(D P 
to wakot on the PG's address to tePrimn and then 
cleared the diplomatic visio eto (including mbassy 
OPDAT Advisor) sota ofreigners would be seen when the 
session wasbodcast on TV. Topalli also sent an open 
letter o Rama, directing the PG on how to carry out the 
Gerdec investigation. 

- The new draft PG law, which seeks to undermine the 
independence and status of the PG by providing for the 
automatic suspension of lower-level prosecutors accused of 
any crime, no matter how minor (thereby taking away PG's 
discretion in removing line prosecutors); reducing the pay of 
the PG; and increasing political control over prosecutors by 
the Ministry of Justice by adding another MOJ representative 
to the Council of the Prosecutor's Office. The original 
draft law, which was much worse, was only reluctantly changed 
by drafters after strong private and public opposition by the 
Embassy and others in the foreign diplomatic community. 

Interference in the Gerdec Investigation 
---------------------------------------- 
¶3. (C) PM Berisha and Speaker Topalli have tried both publicly and privately to obstruct efforts by the PG and others to fully investigate the March Gerdec explosion: - Both Berisha and Topalli tried unsuccessfully to obstruct PG Rama's efforts to convince Parliament to strip former Minister of Defense Mediu of his immunity, a key target of the investigation. 

- Berisha's PD allies in Parliament rejected all five of 
President Topi's nominees for the High Court (the court which 
will pass judgment on Mediu's trial in connection with 
Gerdec) for no discernible reason (reftel) - but later under 
pressure approved a compromise slate agreed upon by both 
Berisha and Topi. According to the constitution, Topi alone 
has the right to nominate judges to the High Court, which 
must be approved by Parliament. 

- The Deputy Head of the High Council of Justice, which plays 
a major role in the nomination and supervision of judges, 
told the Ambassador that Berisha had angrily confronted him 
and accused him of "limiting the government's influence over 
the judiciary," then threatened to have the Deputy Head 
removed from office and "publicly ruined." 

Increased Control Over the Intel Services 
----------------------------------------- 

¶4. (C) Shortly after the Gerdec explosion, Berisha began a 
public campaign to blame the state intelligence service 
(SHISH) for the tragedy, then used Gerdec as an excuse to 
push to make SHISH subordinate to a new Department of 
Security that would report directly to the PM. At the same 
time, the Parliament approved the strengthening of the 
Ministry of Interior Internal Service - fully controlled by 

TIRANA 00000675 002 OF 002 

the PM - and which has legal authority to carry out 
wiretapping and domestic intelligence gathering. Post has 
learned that a new draft intelligence law, designed to weaken 
SHISH further, is in the works. 

Increased Pressure on Independent Media 
--------------------------------------- 

¶5. (SBU) Recent weeks have seen an increase in pressure on 
broadcast media: 

- The Ministry of Culture is trying to force Albania's most 
popular independent media outlet Top Channel - often a critic 
of the Berisha administration - out of its current offices, 
in violation of a legal lease Top Channel signed with the 
building's landlord, the Ministry of Economy (the building, 
the former tomb of Enver Hoxha, is listed as a historic 
landmark and thus under the jurisdiction of the Ministry of 
Culture). The Minister of Culture reportedly told Top 
Channel's director that he had been directed by Berisha to 
expel Top Channel from the building or lose his job. 

- On September 1, numerous TV outlets in Tirana received 
letters from the National Council on Radio and Television 
(NCRT) (equivalent to the U.S. FCC) instructing them not to 
run an ad critical of the government. The ad was paid for by 
a legally registered NGO, G99. One station has already been 
fined for running the ad. According to the law, ads by 
political organizations - but not NGOs - are subject to 
regulation by electoral laws. G99 is challenging the NCRT 
ruling. 

- An OSCE review has determined that a new draft media law 
could increase "the level of political control by the 
government" over the media and potentially lead to the 
closure of a pro-opposition TV station in Tirana. The draft 
law would also undermine the independence of Albanian state 
TV and the NCRT. 

¶6. (C) COMMENT: Taken together, Berisha's attempts to assert greater control over the judicial system, media and intelligence services, plus his attempts to undermine the Gerdec investigation, reveal an unmistakable and disturbing trend. The common denominator seems to be an attempt to 
negate the ability of key institutions to voice opinions of 
take actions contrary to the views of the PM. His immediate 
objectives seem to be to control the Gerdec investigation, in 
that SHISH, the courts, the PG and the media all play a major 
role in exposing the shady business deals and corruption that 
led to the March explosion, as well as and most importantly 
possible links to Berisha's son, who is rumored to have had a 
business interest in Gerdec.
A second motivation is 
certainly Berisha's wish to control the upcoming 
parliamentary elections, which are currently scheduled for 
June of 2009. The Embassy has raised USG concerns about such 
counterproductive moves on the part of a potential NATO ally 
in private conversations with senior GOA officials, including 
Berisha himself, and in occasional public statements, as have 
increasingly key international players, including OSCE, EC, 
human rights groups, and other NGOs. These efforts have had 
some success in stemming the tide. However, with next year's election likely to be close and the Gerdec investigation creeping nearer to implicating the PM's family members, 
Berisha's forays against independent institutions are likely 
to be ongoing. We must make sure he understands how 
carefully we are watching. 
 

 

However, with next year's election likely to be close and the Gerdec investigation creeping nearer to implicating the PM's family members, Berisha's forays against independent institutions are likely to be ongoing. We must make sure he understands how carefully we are watching.  

hahahahahahhahhahahahhaaahahhahaa eshte shume e vertete qe ju o ameriqene po e ndiqni me shume vemendje frymorin, aq sa vetem mbas 2 vitesh te kesaj kablloje e quajtet "burre shteti". Ah ju duhet te zhdukeni komplet si kontinent, se vetem keshtu shpeton ruzulli!

 Ja dhe nje tjeter per te dy "bandillet" e politikes ne Shqiperi qe tregon me shume se cdo gje tjeter qe shqiptaret vazhdojne te jene me mend ne koke (prandaj dhe zgjedhjet mbarojne koke-me-koke).

 

COMMENT: Certainly the most disturbing similarity
between Rama and Berisha's leadership styles is a distinct
authoritarian streak running through both men. Rama and
Berisha colluded over the past year and a half to undermine
the independence of the presidency via constitutional
amendments in 2008, and Rama and the SP have shown they are
at times willing to stand aside while Berisha attacks the
Prosecutor General and judiciary. Both Rama and Berisha are
known within their respective parties as near control freaks
who frantically texted candidates during live TV debates with
talking points and instructions. Berisha's penchant for
undercutting independent institutions will only be reaffirmed
with a second mandate - Tirana is already bracing for his
anticipated next assault on the judiciary as a means of
quashing the Gerdec case - and Rama's tendency to concentrate
decision-making power in his own hands suggests he might
furtively seek to weaken independent institutions should
those institutions challenge his authority. The media is
said to be Rama's bugaboo. No matter who ends up running the
country when Parliament convenes in the fall, apolitical
institutions and free media could continue to find
themselves under political pressure.
 

No way!!! Really... Nuk e besoj kete gje. Te dy jane i njejti m*t? Si ka mundesi? Kete duhet te jene nga ata Salistat "asnjeanshem"... se ndryshe... nuk ka mundesi.

 

 Po kush nuk i di keto ? ..e vecanta eshte se ambasadori amerikan  ka dal "tradhtar" me "miqt" e vet qeveritar ku ka ngren dreka e darka bashke, ku u ka buzuqeshur te gjitheve "familjarisht", dhe ku qeveritaret tane, deputetet (te gjithe te kabllogramuar) , jane ndier te sigurte tek `amerika`!!!

Po si do te vazhdoje loja pas kabllogrameve, kesaj pietje eshte e veshtire ti pergjigjesh, sepse ambasada amerikane, nuk mund te jete Prokuroria e RSH!

ore po ku jane Permetari, Lefty, solidarnosi etj etj. C'mendim kane per kabllot e ameriqeneve? Apo jane ne pritje te udhezimeve nga qendra? Kohe te veshtira, edhe buxhetet jane shternguar se tepermi, prandaj duhet edhe pak pune vullnetare si dikur kur e benit me kenaqesi.

 NEVE shqetesohemi per ate cfar ATO figurat lart kane bere . DRAMA eshte KJO ; NEVE NUK SHQETESOHEMI PER ATE CFAR ATO FIGURAT LART NA KANE BERE NEVE! .....KUSH ESHTE ZGJIDHJA ?!? , E NJEJTA GJE??? ...JEMI TE TRASHE DHE MIRE NA E BEJNE?????

NUK DUROHET ME! KY ESHTE ME TE VERTETE KULMI !!!! TE ZGJOHEMI

 Burgaj, ambasadës: Unë nuk merrem dot me Kuliçin, thuajini Berishës për të !

 

Komenti mbylles i ambasadorit Withers në këtë kabllogram nxjerr në pah pozicionin e vështirë të drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit përballë vartësit të tij Agron Kuliçi: “Burgaj na ka shprehur se ai ka problemet e tij me Kuliçin dhe të tjerë të supozuar për korrupsion në polici dhe lidhje me krimin e organizuar. Zoti Burgaj është i intimiduar pasi Kuliçi është një i afërt i kryeministrit dhe ish-bodigard i tij. Sugjerimi Burgajt lidhur me shqetësimet e ambasadës në lidhje me Kuliçin duhet t’i prezantohen kryeministrit Berisha, i cili është i vetmi që mund të marrë vendimi me postin se ku mund të punojë ish-bodigardi i tij”…

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/09/02/wikileaks-thaci-%E2%80%93shba-se-berisha-perzihet-ne-politiken-e-kosove.

___________

Kabllogramet per nendrejtorin e Policise se Republikes Shqiptare!

Top Channel /http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=218003

 

 

 

 Sa per te qartesuar dicka : Ambasada "AMERIKANE" nuk eshte as e DEMTUARA AS E FITUARA ne kete rast , eshte ,thjesht , mjeti me te cilin neme mesoijme sa te demtuasr dhe sa te PA_FITUAR jemi ......ceshtje koshjence . Kjo e fundit nuk duhet vetem kur shkojme te blejme kastraveca para ndonje katunari ...por edhe kur kerkojme te drejta para ndonje pushtetari.

VENDOSNI ZILEN PER ZGJIM

Une e kam permendur me perpara, bota na e vendos kapelen sic e kemi koken....Keta jemi ne...Nje palo komb pa aspirata,shpresa apo vizjon : Dhe keta politikane meritojme ne fund te fundit! Nuk eshte per tu cuditur ketu

Perderisa te mos kete nje organizim shoqerie civile jopartiake, nje organizim mbarepopullor per problemet jetike te vendit eshte e kote. Ne jemi mesuar me syte nga qielli te presim se mund te vije zgjidha vete...Fqinjet i mbushin sheshet duke protestuar per problemet e tyre..Ne, ne anen tjeter i mbushim sheshet per te brohoritur me pathos Saliun apo Fiqiriun per arritjet e tyre te pashoqe (dhe kur veme ne shtepi fillojme dhe i shajme)...A ka me dyfytyresi dhe paburreri se kjo?..Jem nje palo komb burracakesh dhe frikacakesh qe seshte i zoti te marre fatin e tij ne dore.

 Shqiptaret nuk e duan shtetin e tyre kjo eshte arsyeja, dhe shteti i tyre nuk e can shume koken per qytetaret e vet, keshtu qe shqiptaret i kenaqen lirise se shthurur, lirise se tjeterit ne dem te tjetrit, me nje fjale u pelqen te livadhisin dhe te vjedhin  te lire, u pelqejne ti lepihen atij tjetrit  qe ka pushtetin, dhe te perfitoj padrejtesisht! U pelqen fjala vjen si me Ali Pash Tepelen ku shteti funksiononte ne form grupimi, perkrahje, krahine,fisi, ku pushteti ndahej me ate qe ishte me horr, me kusar, me besnik ndaj Pashait, ose ndaj atij qe kishte fuqine, qe kishte edhe gurin edhe arren,.... e kemi krijuar vet kete kulture kjo eshte ceshtje,kulture,...ceshtje trashgimie!

Sot jemi kthyer ne ate lloje kulture menatliteti per shtetin tone, ne origjine ! 

Shqiptaret arriten te krijonin shtetin e tyre modern, jo te persosur, por e krijuan panvarsisht se ai ishtet ishte diktature! Sikur ai shtet te funksiononte ndryshe, ne nje forme tjeter sistemi demokratik, shqiptaret do te ishin me ndryshe, me te ndergjegjshem me qytetar, dhe jo barbar ndaj vetvetes, do te kishin friken e shtetit, do te ishin me te civilizuar , me te drejte me njeri tjeterin, ..shancet i humbem, shteti qe po ndertohet sot eshte i korruptuar, liberal,  jo dinjitoz!

Edhe keta te "wikileaks" ca paskan qene, priten sa mbarun pushimet njerezit edhe i nxorren keto.

smiley

 

HAhaha! Mjere populli qe jeton ne Shiperi e qe s'iken dote gjekundi. Per te tjeret,  me behet shume qefi. Se shpejti do kene mbretin e tyre te dashur Sali Mushka!!

Shkoni e thoni qe e kishte fajin PPSH dhe Enver Hoxha per shkaterrimin e shqiperise! Jame kurioze te di c'do thoni pas 45 vjetesh. Qe shitem votat te Berisha e Shlezeni per nje thes me miell?smiley

Ti flet si i dehur o mik.

Enver Hoxha e nxorri Shqiperine ne selamet (sipas teje dhe ca te tjereve ketu).

Kam je suggjerim per shumicen e shqipetareve en kete forum e qe jane jashte burgut (shqiperise).

Ka ndonje menure per te deskridituar ambasadat shqipetare dhe per te forcome bindjen ne shtetet Evropiane te mos mbeshtesin nje qeveri te korruptuar si kjo? Duhet te kete nje mundesi, nje zghidhje,  nje shprese.  Ndonje ide?

"Lulzim Basha: According to one SP source". Hej ta lumsha more Withers qe sorcat e PS-se i ke cuar deri ne Washington. Ne pergjithesi ato qe thuhen per deputetet e PD jane marre nga akuzat e PS-se qe Withersi i riperserit per nje audience amerikane, ndersa ato qe thuhen per deputetet e PS nuk jane me burim PD-ne, ose te pakten jo vetem PD-ne por edhe te tjera.

"Ne pergjithesi ato qe thuhen per deputetet e PD jane marre nga akuzat e PS-se qe Withersi i riperserit per nje audience amerikane, ndersa ato qe thuhen per deputetet e PS nuk jane me burim PD-ne, ose te pakten jo vetem PD-ne por edhe te tjera. "

Edhe deputet e PS jane te korruptuar nuk e ve njeri ne dyshim kete. Por me kete llogjike qe ndjek ti, me vjen keq qe po ta them, por niveli i IQ tende nuk e kalon ate te nje "german shepherd"

 

I padrejte! 2 kulisht qe kam tregojne shenja goxha te larta kuptueshmerie..

Po c'na mbeti tjeter . Ruzhdija qe qahej se i kane mor pronat po mBron te majtet . Bosi po bi pjese nga "shenime per demokracine " smiley  Shemja qe kur humbi zgjedhjet vjen si me te shame. Mati i Ri qe kishim kampion te Djathit , ktheu me te qara . Ata fyejt e carshoves u jane zene vrimat dhe s'po kapin mo asnje melodi !

Po une thash me vete ? Emi s'po bi asnje statistike per trendyn e kohes ? Dicka ka kuptu ai pas fitores se Bashes ( pa wiki )

Akoma pa Parti te rri ? Dhe si tha ai pa parti nuk dorrija une . Dhe keshtu u bera anetar i krahut te djathte  Partisesocialistedemokrate te Partise Demokratike ,me kryetar Republikanin e Pronave te Monarkise Mbreterore me xhaxhi Sabri Godon ! Keshtu as assange me kabllat s'me lidh dot smiley

A e kam kuptu keq trendyn a ?

Po pse ere nuk i dime ne keto te Wikiliksit  a si ? Pse ere kunguj ishim ne dhe kalamojte tane qe mezi qisnim buken e gojes ndersa maloket e Saliut gdhej te trashefuar Gjenetikisht hajna , "po zotrie jane milionere ?" Po pse ere kot e qiti poplli shprehjen "Rane malet u ngriten Halet " ?

Nji here te ka shpetu nje info tye... Veta kur me pyten kisha mejtimin e mendjes ne 2002 , se me nja nja 250 cope ne burg , po rende ama , nga ish ministra dhe deputete perfshi dhe dy kryesoret Bllofistin dhe Llapistin , shqiptaret vene men per ca vjet smiley . Ai qe i thashe ( ai qe mate letrat e pisave me poste ) qeshi dhe tha

Ai amerikoni ishte kuje ..Ai dote 2500 vete prej 91 deri me 2001 dhe ....te mos shohin me drite dielli smiley 

Si behet ? Kane kalu dhe dhjete vjet te tjera . Hodhi ne ere nje fshat ne njerez e shtepi , ka permbyte nja dhjete here rrethin e Shkodres , nuk lane me podium per te Imponuar Injorance e Harbutllek qe nga Jozepercka ( nje shkarpe pylli  ) e deri tek 'olet e vjetra si Pone me shoke e ca nga keto perckat e reja qe i perdorin   fjalet me I , kur thone QE .

Ja futi me pluma ne mes te dites miletit dhe i palosi si lepra nja ca cope ,, I tha K/prokurores Lavire Bulevardi , i tha Presidentit "Tradhetar e Pucist " i tha popullit opozitar "do ju q.nenat " Vodhi ne mes te dites ne syte e te gjitheve dhe Votat e 8 Majit dhe na tha "a me hani mutin " ?....dhe  i nigjove tie  ata te MbEdHeJte e BoTeS se Qyteteruar ne KURVERI ... "Mot do bajme gjana me te mira . Majeni dhe ca kohe kete burre shteti "

Lexo Wiki ti dhe mbro istikamet smiley 

!

flm.

boss, lexoje ene ket, masanej ik po pate me ik.

Kam frike se jane ca bostan qe nuk kane per tu pjekur kurre. I kemi provu, u kemi hapur ate trekendeshin e vogel per prove dhe une per vete, e kam mbyll prape per shume.

E ke vene re ti sa e sulmojne Zikon? Komunist, komisar partije, i pandreqshem, gjakpires...... Zikua stoik! Me abetaren ne dore, duke ju afru stallave...... (e di vete ai, i kam fol njehere)

 

 

E thashe vete se kam hall vje Belul8i dhe fit ate batuten....

Me sa kam pat mundesi me e dallu nje aktibitet amerikon ne Memedhembje eshte se

Jane 100 % dashamires te Popullit tone .

Por mbaje men veth ne vesh .Te gjithe jane produkte te LOBEVE dhe nuk ka asnje qe te perfaqesoje denjesisht si LINO Luften kunder se keqes ne Shqiperi. Kete fare te ndyre e la k/ndyresira Rajerson , qe spekulloi e abuzoi ne menyre te tmerrshme me Postin duke paraqitur si "Vije Zyrtare " te gjithe vrerin e krimineleve qe u kishte mbetur ora ne 44 , e  duke u perfaqesuar nga hajdute e Mashtrues nderkombetare si Xh.McGou ....pasi nuk ja kishte ngene ne ate kohe njeri Shqiperise kaq seriozisht . Boll te kryhej Rotacioni pa gjak dhe pa ndryshim kufijsh ose perplasje nacinale per momentin ! Kaq qe objektivi !

Jam i bindur katerciperisht qe vazhdon ajo fryme e 91 pasi si shume i lehte po me duket edhe ky i fundit . Kushedi ku e ka te fshehur ???? Por ne se do te bejne VETE USA me organe te specializuara dhe seriozisht nje Hetim te Paanshem ,ketu do dalin fije edhe pertej Oqeanit ! Nje e beri po nuk e coi deri ne fund edhe per Albanine . Gerdeci qe PLASJE e Madhe edhe per ata ! Europa as eshte ne LISTE , pervec ndonje dallkakuku si Berluskoni qe na perdor per vend Plehrash .Te tjeret na kane LAUNDRY !

 Lexo  vetem ate n/ktarin e P. Popullore ate musteqe tenderin austriak e Parlamentit te RI te Joziefickes , se cfare tha per 21 Janarin !

E mos ta ngas me se vajti vone ,po te behet kjo qe nuk jam i sigurt se do ndodhe , por do spastrohen me menyra te tjera , keto prallat e WIKILEAKS - it do quhen Realsoc smiley 

Te tjera ceshite po duken ne Horizont ...... Tjeter Jete -  tha  - natyra ndryshon !

Pac frymezim se shtatori ryri dhe piqen frutat deri ne tetor ...pastaj vjen dimri dhe kaplohesh nga mendime te zymta smiley Mo me fol me !

Shume mire e ke thene Idris. Amerika eshte vet fajtore per krijimin e plehrokracise ne Shqiperi, dhe vetem amerika vete mund ta zgjidh kete ceshtje. Ishte pikerisht mbasi Fatos Nano akuzoi ambasadorin amerikan se kishte ardhur ne Shqiperi me thike ne dhembe dhe mbajti nje fjalim demaskues te kesaj katrahure qe po i pergatitej ketij vendi ku ne krye te saj ishte vendosur nje njeri pa vlera e pashpirt me emrin Sali Berisha, qe Nano u arrestua, ndoshta vetem nje ore mbas ketij fjalimi gjoja per korupsion me nje gjyq qe skishte asnje lidhje me ndonje sitem drejtesie dhe u denua me mbi 10 vjet burg??????? Kjo eshte republika e bananneve per te cilen shume patriote paralajmeruan asokohe. Fatkeqesisht peshqesh nga amerika dhe ambasadori me idiot dhe me ksenofob amerikan i akorduar ne Shqiperi asokohe.

Ja dhe maxhoranca e sotshme dhe maxhoranca e neserme!

E keqja eshte se kam pershtypjen kjo eshte vetem maja e ajsbergut! smiley

Si flasin anglisht politikanët shqiptarë

 Në një telegram të zbardhur nga Ëikileaks, e që mban datën 17 korrik 2008, “njerëzit e ditës” së ambasadorit janë kryeministri Sali Berisha, presidenti Bamir Topi dhe ministri i Jashtëm i asaj kohe, Lulzim Basha. Dhe jo vetëm ata! Stafi i ngushtë i kryeministrit apo presidentit kanë kaluar gjithashtu “testin” e anglishtes, apo të gatishmërisë për të komunikuar me Ambasadën Amerikane ditë e natë. Pas të dhënave personale dhe numrave të kontaktit, komentet e Ëithers janë edhe më interesantet, lidhur me liderët shqiptarë. Kryeministri Berisha duket se e ka kaluar me sukses testin për të komunikuar pa përkthyes me Ëithers, fakt ky i njohur edhe publikisht. “Kryeministri flet mirë anglisht. Sekretaret e tij gjithashtu, ndërsa shefi i kabinetit, Arben Imami (sot ministër i Mbrojtjes) është shumë i dobishëm për orët e vona”,-shkruan në komentin e tij ish-ambasadori. Komunikimi me presidentin e Republikës, Bamir Topi nuk dukej të ishte po kaq i thjeshtë për zyrtarët e Ambasadës Amerikane në Tiranë. Sipas komentit përbri të dhënave të Presidentit, e njëjta vështirësi ishte edhe për shefin e tij të kabinetit. “Presidenti kupton anglisht, por e flet atë pa dëshirë. Njësoj është edhe shefi i tij i kabinetit, Dashamir Xhaxhiu”,-shkruan Ëithers në komentin e tij, duke shtuar fill se këshilltari diplomatik i Presidentit, Arben Cici ndihet më rehat teksa flet anglisht. Kur vjen radha tek ministri i Jashtëm i kohës, Lulzim Basha, ish-ambasadori shprehet pa hezitim për nivelin e lartë të komunikimit të tij në anglisht, sikurse edhe sekretaret e tij. Komunikimi në anglisht, CV-ja personale dhe profesionale e detaje të tjera pikante gjenden në telegramet që ish-ambasadori Ëithers i niste Departamentit amerikan të Shtetit. Një tjetër politikan që duket se tërhiqte vëmendjen e ambasadorit ishte Genc Pollo, për të cilin gjendet një CV e gjatë në një prej kabllogrameve të Ëithers, e ku përmendej se ministri fliste rrjedhshëm Anglisht, Gjermanisht, Frengjisht dhe Italisht. Personazhe të tjerë të jetës politike në Shqipëri analizohen si për pozicionet që mbajnë, ashtu edhe për ambiciet e tyre në politikën e ditës, por aq sa edhe në projeksionet e së ardhmes. Komenteve të ish-ambasadorit nuk i kanë shpëtuar ato që ai i quan franksione në PD, ku sipas tij spikasin kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, grupi Rusmali-Bode dhe ai i Presidentit Topi. Në krahun e majtë të politikës, ambasadori Ëithers ka veçuar në shënimet e tij përplasjen Rama-Nano dhe një sërë teorish konspirative për ish-kryeministrin, figura e së cilit vazhdon të komentohet plot interes në politikën shqiptare dhe në qarqet diplomatike.

 Si s'kan turp keta te wikit qe kan futur dhe Rucin aty?Duhet te ishte Sali krimineli dhe hajduti i votave .p.s si dalin kto topat e verdhe?se me qeshet po s'di si ta shpreh?

mos valle po mundohesh te jesh ironik??????

 po dal mi dale se po e per ashtu, populli di se edhe i nderuari minister Arben Imami ka vrare, ekzekutuar njerez gjate 97 ne Vlore... (ouuu ca thashe..., peshku mbro identitetin tim!!!)

dhe thoni pastaj se nuk i dinit keto....

dale tani te me kujtohen te tjeret... uuu ai langua fatmir mediu, ca nuk thuhet per te...

pastaj keta deputetet "minoritare" came... s'ka njeri qe nuk eshte i korruptuar!

vetem se withersi, si ka degjuar keto(ka degjuar ca te tjera) nuk do te thote se nuk jane te verteta 

E o? U bête esell te gjife mo? Vetem se foli nemcja? ( um fal desha me thon Withersi)

 http://cables.mrkva.eu/cable.php?id=246192

Ne kete kabllogram te 29 janarit 2010 pershkruhet takimi konfidencial Topi -Withers. Ne takim ngrihet shqetesimi se Demokracia ne Shqiperi po cenohet per shkak te veprimeve te Qeverise per te dobesuar institucionet. Withers nxit Topin dhe Shqiptaret qe te ngrejne zerin kunder veprimeve te Qeverise. Topi ankohet se nuk ka Opozite profesioniste ne Shqiperi dhe thote se ai nuk mund te beje Opoziten. Qeveria tenton te ktheje ShISh ne "Sigurimi". Topi i kerkon ShBA-ve te mbeshtesin Prokuroren Rama pas ajo "ka nevoje per suport."
 

 

Olldashi:

`Kush i verteton kabllogramet qe jane te ambasades amerikane`?

Blendo, ky qeka diamanti i kabllogramave.

Topi ne kte kabllogram te duket i kapluar nga nje ndenje e thelle trishtimi.

Mbas kti kabllogrami Topi eshte hero per mua.

topi del qe ka njefare ndergjegje, po shume i tulatur duket...i paskesh treguar ambasadori kompetencat kushtetuese te tij, po ky nuk e di car kompetencash ka?

Ja dhe nje "kabllogram" per Bulqizen.Nje shoku im ishte ne nje dasem te enjten dhe njerzit aty e kishin ndricu per ngjarjet atje.Gjithcka bahet per t'ia heq koncesionin atyne qe e kan e per ta marr Ilir Meta,i kishin thane.Aty eshte nje thesar i tane.Njerzit jane ba miliardera.Shefi i policise aty merr 10 milion leke ne dite nga  kontrabandusit e kromit.Galeri te tane te myllme qe n'kohen e xhaxhit me krom jashtezakonisht te paster,jane zane nga indivit te caktum.Dhe ajo vrasja ne bllok e para nje muji per hesape kromi ishte ba...

edhe kto i dinim. ambasadori qe na i do te miren si popull kur do komentoj per rolin e ambasades ne Gerdec? I kane dite dhe i dine te gjitha, ne Shqiperi behet gare kush raporton i pari tek ambasadori, cdo urdher kalon kopje ne ambasade, cdo mbledhje qeverie shenime shkon ne ambasade, cdo mbledhje Partie shkon ne ambasade, pa filluar tek bisedat private dhe informacionet ilegale.

Shqiperia eshte nje shtet bananesh, kukull e shemtuar ne rajon e interesave te huaj qofshin kto Evropiane apo Amerikane.

p.s. per vizitat e Metes ne ambasaden Serbe dhe "ties" e tij te ngushte me lobin Serb ne Tirane do dal ndonje kabell? jam kurioz mendimin e ambasadorit qe na i do te miren si popull.

Kjo wikileaks mesa po shohim vetem sekrete s'po nxjerr, kjo duket me teper si loje e ameriokaneve te nxjerrin vetem cfar u intereson atyre. Zhgenjim edhe wikileaksi... une mezi po pres sorroleaks-in tani, hhahahhaha

Ne fakt nuk jam i habitur nga nr i vogel i komnteve. Peshku ka ca kohe qe ka filluar te terheqe militante te verber, te cilet kete teme as qe duan ta hapin, e jo me te komentojne ne te.  

pyetje :

sa eshte distanca kohore qe nje wikileaks ?
Kur mund te dalin ato te mbremjes se 21 janarit ? (kur amb. fjeti vetem ne 5 te mengjesit - sipas deshmise se tij publike ne tv).

 Mos prit kot, wikileaks kishte shkarkuar files para 21 janarit mesa kujtoj dhe besoj qe ambasadat usa do kene ndryshuar protokollet e sigurise qe atehere. 

ku e gjen te dilnin ato te 21 janarit dhe me pas po jo, kabllot e rrjedhura nuk e kapin ate periudhe. E marr me mend se cfare ka shkruar Arvizu per Ramen, PS-ne, Doshin e te tjere ne ato kohe. Politikanet kryesore mendoj qe i dine shume nga korrespondencat e ambasades. Informacioni i klasifikuar mund te shikohet nga qindra mijera njerez ne US, kur nuk eshte shume i rendesishem (si kabllot e ambasades ne Tirane) dhe vetem nga nje dore njerezish kur eshte teper i rendesishem. Politikanet tane kane lidhje me njerez qe punojne ne administraten amerikane, kongresmene etj. qe i sinjalizojne se cfare shkruajne diplomatet e US ne Tirane.

skandale jane por nuk eshte e vertete qe nuk i ka botuar askush.. Shekulli e ka botuar, Panorama e ka botuar, Tema e ka botuar... Shume pak jane, por me mire te evidentosh te miren se te keqen. Te mos ia shtojme ligesine vetes

 Secila ka botuar ate pjese qe i intereson. 

  •  Koha Jone sot mban titullin: Gramoz Ruci i lidhur me krimin (nuk permend cunat e PD-se).
  • Panorama ne komentin e saj "harron" emrin e Lulzim Bashes kur numeron deputetet e dyshuar.
  • Top Channel nuk eshte marre fare me kete kabllogram specifik, edhe pse eshte marre rendshem me WikiLeakset keto dite.
  • Klani dje e injoroi fare, sot e kapi nga kendi i te akuzuarve duke i quajtur "Thashetheme Ballkanase" (Togfjalesh autodenigrues, sipas meje).
  • MAPO gjithashtu merr lirine te censuroje emrin e Lulzim Bashes nga lista e Withers. Duke folur per 5 jo per 6 deputetet (ne fakt 7 me gjithe Alibeajn). 
  • Shekulli e ka pasqyruar me ndershmerisht ne mendimin tim.

Sa me siper tregon edhe nje here tjeter sesi gazetaria tek ne ose eshte nen trysni, ose frikacake nga natyra, ose vegel per mbrojtese-sulmuese e organizimit kriminal qe e ka blere.

Blend, verej keto kohet e fundit qe TCH eshte jo vetem e rezervuar ne sulmet nga berishes & co, por ne disa raste i jep atyre shume me teper hapesire ne lajme. Si shpjegohet? Ka te beje me prishjen e piramides thua?

Nuk jam i sigurte per kete. Kabllogramet ku Berisha pershkruhet si nje despot me plane per polici sekrete dhe pushtet absolut kane gjetur hapsire ne lajmet e Top-it. Edhe emri i Shkelzenit qe urdheronte Shefin e Shtabit me telefon nuk u la pa nxjerre. Mua me vjen mire nese zelli per t'i rene berishes bie pak. Qe te mos behet qellim ne vetevete se humbet vleren e gazetarise. Ama e di qe demi qe do pesonte Topi nga nxjerrja jashte piramides do te ishte shume i madh.

Paulin Sterkaj:  The 48 year old DP MP from Shkoder is a former professional wrestler with little to no formal education

hahahaha

Kush ka kto o ai mundsi mer amon? ps. ky ka cepi djathtas qeka si kalors suxhuku 

 Romani `Kabllogramet` vijon..

Kabllogram i datës 31 dhjetor 2008

Lënda: Vizita e Kryeministrit Italian, Silvio Berluskoni, në Shqipëri.

Titulli: Superfuqi energjetike, apo super koloni?

 

Fillim i kabllogramës:

“… Vizita e Kryeministrit Berluskoni këtë muaj tërhoqi një vëmendje të madhe për mirë dhe për keq. Gjatë vizitës u lidhën marrëveshje për intensifikimin e marrëdhënieve ekonomike, veçanërisht në energji dhe agrikulturë. Qeveria shqiptare nënshkroi disa marrëveshje me kompani italiane për infrastrukturën. Dy prej tyre me vlerë 2.7 miliardë dollarë ishin në sektorin energjetik dhe u paraqitën publikut si projektet më të mëdha të së ardhmes.

Ndryshe nga Kryeministri Berisha, mburravec që tha me eufori mendjelehtë se projektet do ta kthenin Shqipërinë në një superfuqi rajonale energjetike, pjesa tjetër i ka pritur ato me rezerva.

Propozimi për ngritjen e një parku ere në Karaburun shkaktoi pakënaqësi në shoqërinë civile, për shkak të ndikimeve në mjedis. Projekti ndodhet shumë pranë një parku kombëtar të mbrojtur (Llogaraja shën. red). I kërkohet qeverisë që të bënte transparent për publikun përfitimi dhe kostot e këtyre projekteve. Por Berisha i përshëndeti këto projekte duke i cilësuar ato si pjesë të projektit për ta kthyer Shqipërinë në një eksportues të madh energjie në rajon. Në mes të dhjetorit, qeveria shqiptare nënshkroi edhe disa kontrata të mëdha me vlerë 1.4 miliardë dollarë me kompani norvegjeze dhe austriake (Statkraft dhe EVN) për ndërtimin e tre HEC-eve në lumin Devoll në jug të Shqipërisë.

Nëse flasim duke iu referuar realitetit, këto projekte mund të kategorizohen si një “mirazh në shkretëtirë” dhe nuk ka gjasa të realizohen, të paktën në afatin e shkurtër. Këto projekte janë të fundit në serinë e projekteve madhore të shpalosura nga qeveria shqiptare me shumë bujë, por që më pas vyshkën dhe nuk ndiqen më për t’u realizuar.

Është e qartë që të ndikuar nga filozofia “jo probleme në oborrin tim” italianët do të kenë iniciativën për të vepruar shpejt në kohë, ndërkohë Shqipëria është dëshpërimisht nevojtare për investimet e huaja, sidomos në sektorin energjetik. Megjithatë, shihet një rritje e pakënaqësisë publike ndaj këtyre projekteve, të cilat më shumë se kthim i Shqipërisë në një superfuqi energjetike, në mendjet e njerëzve lexohen si kthim i Shqipërisë në një koloni të fqinjit të tyre…” Fund i kabllogramës 

 

 

Shume prej ketyre "kablleve" me duken muhabete kafenesh. Ky eshte i lidhur me drogen, ky tjetri thote filani qe ka bere ate gje, fjale te riperseritur. Lul Basha akuzohet nga nje deputet socialist (!) (Brace, Taulant Balla) se ka liruar nga burgu nje kriminel ?!! Qysh kur kjo gje, ministri te liroje nje te denuar. Nuk e ben gjykata kete gje? Me e bukura ishte ajo per manipulimin e zgjedhjeve. lol Fletet e votimit te plotesuara me pare, futen ne qendren e votimit apo numerimit brenda kuti picash smiley dhe ne momentin e duhur, fap iken dritat dhe zhyten fletet brenda kutise. lol fiks filmi me Robert Redford kur nxjerr Brad Pitin nga ai burgu kinez...

Nejse, gje e mire kjo per mendimin tim, pavaresisht a jane serioze apo jo. Trasparence, presion, sido qe te quhet, kur nje politikan vihet nen shenjester apo i lihet te kuptoje qe ne te shohim, te kontrollojme, eshte pozitive.

ket titullin nuk e mora vesh une, se pikerisht kete kabllo e kam pare sot neper faqe te para gazetash.

keto gjera jane publikuar edhe perpara wikileaksit, po thuaj qe tani qe shqiptaret mesuan se e mendojne njelloj me ambasadorin amerikan, po marrin zemer. Gjithsesi, eshte vetem zemer kafenesh, jo ndonje guxim per te ndermarre veprime reale.

do ta kisha zevendesuar titullin keshtu

"wikileaks qe i publikojne, mbi te cilat llafosemi, e vijojme te mos veprojme!"

 

Si ti vjedhesh votat  me stilin shqiptar

 

US embassy cable - 09TIRANA360//confidential

 

TIRANE - Zgjedhjet mund të vidhen në njëmijë mënyra me stilin shqiptar. Të paguash për votën, ta dërgosh atë me kutinë e picave, të mbyllësh sytë para manipulimeve, t’u bësh presion anëtarëve të komisionit apo votuesve; të gjitha këto funksionojnë në proceset e brishta elektorale në Shqipëri. Ky është konstatimi i ambasadorit amerikan John Withers në një kabllogram të dërguar më 12 qershor 2009 në Departamentin e Shtetit, ku shpjegon me hollësi se si funksionojnë zgjedhjet në Shqipëri. “Edhe pse ka bërë përparime, Shqipëria mbetet një vend ku manipulimet në zgjedhje nuk mungojnë. Blerja e votave, ryshfeti për komisionerët, kartat e rreme apo frikësimi votuesve; të gjitha funksionojnë në vend. Si Partia Socialiste, ashtu dhe ajo Demokratike kanë akuzuar njëra-tjetrën për mashtrime në zgjedhje, por ambasada ka pyetur disa deputetë dhe pjesëtarë të shoqërisë civile për ta kuptuar më mirë këtë. Për fat të keq, ndërsa ky kabllogram shkruhej, një aktivist i PD-së u vra me armë zjarri nga një aktivist i PS-së në një qendër votimi në Durrës, gjatë një grindjeje për posterat elektoralë”, thuhet në mesazh. E gjithë përgjegjësia për organizimin e zgjedhjeve i takon qeverisë shqiptare.

Pikënisja në 1996

Zgjedhjet e vitit 1996 ishin pika më e ulët për Shqipërinë. Kishte parregullsi serioze, mbushje të kutive të votimit, frikësim të votuesve nga ana e policisë. “Autorët” e fitores së PD-së në zgjedhjet e vitit 1996 ishin presidenti i asaj kohe, Sali Berisha dhe zyrtari i Ministrisë së Brendshme, Ferdinand Poni. Fakti se Berisha është kryeministër sot dhe Poni merret me kartat e identitetit, ka shqetësuar PS-në që u frikësohet manipulimeve të reja.
 
Hidh votën, të lutem!
Një taktikë e vjedhjes së zgjedhjeve është votimi ‘karusel’, që do të thotë: një militant plotëson një fletë votimi dhe ia jep një votuesi bashkë me 50 mijë lekë për ta hedhur në kutinë e votimit. Procesi përsëritet gjatë gjithë ditës. Ka edhe variante të tjera të skemës, ku militantët aspak bujarë nuk të ofrojnë shpërblim, por të kërcënojnë me rrahje apo të shantazhojnë nëse nuk do ta bësh atë që kërkojnë.

Votë me "pica"
Një tjetër teknikë që ka edhe më shumë efekt është votimi me fletët e vendosura në kutitë e picave. Gjatë gjithë ditës, komisionerët porosisin pica dhe në kutitë e tyre vendosen fletët e votimit të mbushura për njërën parti apo për tjetrën. Komisionerët kanë marrë për të mbyllur sytë ndaj kësaj teknike edhe shpërblime të majme deri në 500 euro. Askush nuk numëron sa vota ka në kutitë e votimit dhe sa votues rezultojnë në regjistrin zgjedhor.

Kartat e rreme
Një tjetër mënyrë është të votosh disa herë me karta të rreme. Sipas këtij plani, militantët votojnë disa herë me emra të ndryshëm ose dhe me një emër, por që nuk është shënuar nga komisioneri. Me kartat e reja të identitetit, kjo supozohet të largohet si teknikë, por nuk dihet nëse do të ndodhë vërtet.
Ka probleme ende me shpërndarjen e kartave të identitetit në Shqipëri dhe ndaj ka shqetësime se kjo teknikë e votimit të shumëfishtë mund të vazhdojë sërish.

(GazetaShqiptare/BalkanWeb)//Elira Canga

do dilni ne demonstrate mer...apo jeni te lodh nga plazhi 

Dilni pra

Prit se filloi telenovela... smiley

dil pra mo

..Prit se e lane telenovelen ne pike kulminante: Fernandez ishte nisur te vriste Palomen...   smiley

Po na e vrane Palomen na ke ne proteste neser...Qeveria te nderhyje per rikthimin (ringjalljen e Palomes ne serial)...

Leji mer ata  ,po ti ca po bo

smiley

 

Gjithë njerëzit që i hapën rrugën mafies

Nga Mero Baze

Ish Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë shqiptare, Gjeneral Luan Hoxha, citohet të ketë denoncuar djalin e Sali Berishës, Shkëlzen Berisha, si njeriu që ka bërë presion të mos ndalej procesi i demontimit në Gërdec. Gjeneral Hoxha i ka dëshmuar ambasadorit amerikan në Tiranë, skenën e presionit telefonik të Shkëlzen Berishës dhe më pas ka thënë se nuk mund ta denoncoj dot në Prokurori, pasi nuk ka besim tek hetimi dhe është i pasigurt për jetën e tij. Nuk dua të merrem më me faktin që fabrika e Gërdecit është pronë reale e Shkëlzen Berishës. Siç e thotë dhe Gjeneral Luan Hoxha, këtë e dinë dhe shumë vet të tjerë, përveç tij. Ajo që më trondit në gjithë këtë histori, është roli kyç i personave që i kanë hapur rrugën mafies shqiptare në pushtet. Një fajtor i madh i pafajshëm në këtë histori, është ish shefi i Shtabit të Përgjithshëm. Përfytyroni një gjeneral tjetër në një vend tjetër të botës, qoftë dhe në vende të botës së tretë, që të kërcënohet në telefon nga i biri i kryeministrit që merret me trafik armësh dhe të ketë frikë për jetën e tij, deri në atë shkallë sa të mos shkoj të bëjë as denoncim në Prokurori për këtë çështje?! Askund, përveç shteteve ku diktaturat e familjes qeverisin. Në çdo vend normal të botës, i biri i kryeministrit mund të kërcënohet nga shefi i shtabit nëse ka probleme me ligjin, por kurrsesi e kundërta.  Por, kjo tashmë ka ndodhur dhe si Luan Hoxha janë dhjetra zyrtarë të lart të shtetit shqiptar, të cilëve Shkëlzen Berisha u ka dërguar sms, fakse, telefonata dhe njerëz, për t’i hapur rrugë biznesit të tij vdekjeprurës. Fakti që të gjithë këta njerëz heshtin dhe mbi të gjitha, fakti qe prokuroria është e lehtësuar që këta heshtin, tregon shkallën e degradimit të shtetit shqiptar dhe drejtësisë në këtë vend.

Ne jetojmë në një vend, ku Shefi i Shtabit të Përgjithshëm ka frikë për jetën e tij, për shkak të aferave të të birit të kryeministrit. Dhe, mendoni sa të sigurt e kemi pasur mbrojtjen e Shqipërisë, me këtë gjeneral në krye të vendit. Përfytyroni që ne të ishim shtet në luftë me Serbinë apo Greqinë dhe nëse niste lufta, Gjenerali ynë kryesor, përmbi fatin e Shqipërisë, të kishte frikë për jetën e tij!!!.  Fakti që në një shtet si Shqipëria, një gjenerali të tillë i bie në pjesë të jetë në krye të ushtrisë shqiptare dhe të iki prej andej si fajtor, pa guxuar të tregojë fajtorin real, tregon se si i seleksionon pushteti  njerëzit që duhet t’i hapin rrugë mafies në këtë vend.

Përfytyroni pas Gjeneralit, që e kishim zgjedhur për të ruajtur Shqipërinë, se si është sjellë Prokuroria me këtë çështje.  Ata kanë në dorë faksin që Ministria e Drejtësisë i ka dërguar Shkëlzen Berishës për ta informuar për procesin e miratimit të kuadrit ligjor për Gërdecin, kanë në dorë dëshmitë e sekretareve të Aldo Bumçit që faksi ju dërgua Shkëlzen Sali Berishës, kanë hyrje daljet e Shkëlzen Berishës tek Fatmir Mehdiu të regjistruar në video dhe në bllokun e sekretares, kanë dëshmitë e njeriut hije të Shkëlzen Berishës, Rrahman Selmanllarit, që bën deklarata të gënjeshtërta lidhur me lidhjet e tij me Gërdecin, kur provat tregojnë të kundërtën, kanë përfshirjen e Fahri Balliut në ndërtimin e fabrikës së Gërdecit me një kompani ku ka futur të bijën e tij pronare, kanë dëshmi të punonjësve të administratës së Ministrisë së Drejtësisë, Mbrotjes dhe Ekonomisë, për bezdisjen e Shkëlzen Berishës derisa u miratua kuadri ligjor, dhe nuk e kanë marrë asnjë ditë në pyetje Shkëlzen Berishën.

Arsyeja është se ndjehen të pasigurt!!! Dhe, me këtë arsyetim, ne shqiptarët duhet të kemi një Shef Shtabi djalë të mirë, por frikacak, një kryeprokurore vajzë të mirë, por që ka fëmijë dhe familje dhe edhe ka frikë, dhe për këtë shkak t’i hapim rrugë një regjimi familjar në pushtet, që sundon duke kërcënuar dhe shantazhuar institucionet, të cilat tanimë kanë rënë.

Dhe, si  për ta kompletuar këtë panoramë të dorëzimit të pushtetit para mafies, në një analizë të ambasadës së SHBA-së në Tiranë mbi politikanët e korruptuar dhe të lidhur me mafien, mes të tjerësh ishin dy figurat që janë “yll në ngjitje” në PD, Sokol Olldashi dhe Lulzim Basha.

Në  portretin që u bënte ambasada në Tiranë, të dy politikanët e rinj të PD-së vlerësoheshin si të lidhur me grupe kriminale dhe droge, të cilët i kane përdorur në zgjedhjet e vitit 2009 në Fier dhe Elbasan. Për Olldashin citohej  një emër konkret i një personi të inkriminuar, që në bashkëpunim me Enkelejd Alibeajn, kanë liruar vrasës për t’i përdorur në fushatë. E njëjta gjë citohej dhe për Lulzim Bashën ne Elbasan. Problemi që lind pas kësaj, është se si ajo parti, e cila thuajse nuk ka më asnjë institucion veç Sali Berishës, djalit dhe vajzës së tij, që emërojnë gjithkënd, u ka hapur rrugë pikërisht këtyre dy politikanëve të vetëm të etiketuar nga ambasada amerikane si të lidhur me krimin dhe korrupsionin. Kjo është shenjë që tashmë shoqëria ku jetojmë, partitë, institucionet, njerëzit e thjeshtë, e dinë se çduhet të bëjnë. Ata duhet t’i hapin rrugë mafies. Në një vend ku gjenerali kryesor ka frikë të birin e kryeministrit, një kriç i papërgjegjshëm, që sillet rrugëve me çantë me para, në një vend ku prokuroria gëzohet që njerëzit nuk denoncojnë aty familjen e kryeministrit, në një parti në pushtet që u hap rrugë atyre që janë të lidhur me krimin dhe kriminelët në këtë vend, mos prisni që shoqëria të veprojë ndryshe.

Standardi që ka vendosur regjimi familjar i Sali Berishës, tashmë është pranuar nga disa si fat dhe nga shumica si fatkeqësi, por aman gjithsesi është pranuar. Tashmë as fëmijët e Sali Berishës nuk kanë nevojë të kërcënojnë më, as Shkëlzeni nuk ka nevojë të telefonojë dhe të bëj fakse, as Argita nuk ka nevojë t’i bëjë telefonatë tatimeve të fshehin të ardhurat e Fazlliçit, as Liri Berisha nuk ka nevojë të marrë çdo ditë në telefon Motrën e Gimes në Ministri të Shëndetësisë, për ta porositur ku do gjejnë paratë e radhës për fondacionin e saj, as Agim Shehu nuk ka nevojë t’i bëjnë telefonatë për të gjobitur bizneset e njerëzve të opozitës, as Sali Berisha nuk ka nevojë të shajë dhe mallkojë më shefin e ri të Shtabit të ushtrisë, kryeprokuroren, apo kryetarët e gjykatave . Të gjithë e dinë se duhet t’i bëjnë.  Të gjithë janë në garë kush ta kuptojë më mirë dhe më shpejt çfarë do Berisha, çfarë do Liria, çfarë do Argita, çfarë do Shkëlzeni dhe të nxitojnë ta bëjnë. Të gjithë i hapin rrugë rregjimit , i cili në fakt është një pakt i ndyrë i mafies primitive të këtij vendi, me ca burracakë që janë ushtarë të saj në pushte

5 *

Sa ja rrit kredencjalet vetvetes ky derrkuci i Baluxhistanit... smiley

 

 

Olldashi:Kabllogramin per Durres-Kukes e ka bere Julian Assange , jo Withers

 

Qeveria reagon për herë të parë publikisht në lidhje me kabllogramet e Ambasadës Amerikane në Tiranë që u publikuan nga faqja e internetit Wikileaks.

Sokol Olldashi, ministër i Transporteve vë në dyshim vërtetësinë e tyre, sidomos për pjesën që lidhet me rrugën Durrës-Kukës, duke pretenduar se nga miliona informacione qe kane tronditur diplomacine boterore, ato qe jane shkruar per Olldashin e Shqiperise, jane hartuar nga vete Wikileaks, jo nga diplomatet amerikane

“E para unë nuk kam asnjë konfirmim që ky është një informacion që ka dalë nga Ambasada Amerikane dhe informacioni vjen nga faqja e Wikileaks. E dyta është një informacion tërësisht i provueshëm. Ju keni arkivat tuaja dhe mund t’i hapni dhe verifikoni. Tuneli është shembur në datën 5 nëntor të vitit 2008, ndërkohë që është rihapur. Ceremonia e inaugurimit është bërë në qershor të 2009-s dhe nga ky muaj nëse ka një ditë që tuneli nuk ka qenë funksional, atëherë keni të drejtë”, tha Olldashi.

Ai mohon që Bechtel të ketë kërkuar mos hapjen e tunelit në qershor, edhe pse në shkresat e Ambasadës Amerikane thuhet se vetë drejtori i Bechtel, Michael Adams është përpjekur të bindë kryeministrin Berisha të mos e hapë tunelin në qershor.

“Nuk ka asnjë deklaratë të drejtorit të Bechtel, ju mund t’i drejtoheni vetë Bechtel zyrtarisht dhe të merrni një përgjigje. Nuk ka asnjë deklarim të drejtorit të Bechtel, janë të gjitha spekullime. Ne kemi qenë në bashkëpunim të përditshëm me kompaninë, veçanërisht për tunelin, sepse ai ishte pjesa më e vështirë e rrugës. E gjitha ajo është një çartje e madhe e cila as nuk e di se nga vjen dhe as për ku është nisur”, theksoi Olldashi.

Por a janë informacionet ne lidhje me Durrës-Kukës që Ambasada Amerikane i ka nisur Departamentit të Shtetit të pasakta, sipas kreut të Transporteve?

“Nuk mund të them nëse ka gënjyer ambasadori Withers për sa kohë që nuk di nëse kjo është një shkresë ose jo e zotit Withers. Kjo është një shkresë që del nga Wikileaks. E provoni dot që është shkresë e zotit Withers? Nëse e provoni atëherë hajdeni më pyesni dhe unë do ju përgjigjem”, theksoi Olldashi.

Tuneli i rrugës Durrës-Kukës u shemb për herë të parë në dhjetor të vitit 2008, kur ishte ende në ndërtim.

Shembja u riparua nga Bechtel dhe në 27 qershor të vitit 2009 qeveria shqiptare inaguroi rrugën.

Por siç vërteton edhe ky dokument zyrtar i Ministrisë së Punëve Publike vetëm pak muaj pas hapjes së tij, në 11 tetor 2009, tuneli u rimbyll sërish, në të dy kahet e tij për shkak se paraqiste rrezikshmëri dhe që kompania duhet të kryente edhe disa punime të tjera.

Siç thuhet edhe në deklaratën për shtyp të Ministrisë, kalimi në rrugën e re Durrës-Kukës do të ishte i pamundur për një periduhë disa javore, por që në fakt zgjati disa muaj.

Shekulli

COURT NULLIFIES ALBANIAN-GREEK SEA AGREEMENT

The highly  unusual nature of the ruling 9-0 has bred enormous speculation.
Another observer suggested that the Court had to have had the
clearance from PM Sali Berisha to make such a ruling since
the terms of a few judges on the court expire soon and they
would not want to jeopardize future appointments from the PM
by going against Berisha's will. One long-time expat legal
expert told PolOff that a 9-0 ruling by the court against the
treaty "is inconceivable" unless the court received at least
tacit approval by the GOA to reject the treaty.  Grumblings
over the treaty have also been heard from the military.
Observers widely speculated that the treaty was a quid pro
quo for Greek support for NATO and the Stabilization and
Association Agreement
(SAA).
 

... nga te gjitha faktet e paraqitura per kete ceshtje edhe une besoj se mbase eshte rast i rralle  qe ne ja kemi  hedhur  Grekeve ne politike...

ahhh .... more Withers ti duhet te konsiderohesh  "the man of the year" per ne Shqipot! Mire qe i certefikon keto info wikiliksi, problemi qe del realisht esht dhe hipokrizia e qertifikuar si shoqeri ne menyren me te kristalte  e ku serish ne koridoret administrates do ecet me kravata.. parfume te shtrenjte e buzeqeshje hipokrite ne deklarata shtypi..ku serish do te "luftohet" korrupsioni..serish nuk do denohet njeri, serish do shtyhen procedura deri ne data skadence  e ne do vijojme te qajme tek pupupuja ...

epo e kishe shancin ca pak muaj me pare....e ne fillim te vitit te ngrije zerin.

nuk e ngrite, nuk votove...po tashti te vjen keq. A e gjete ate qe e kerkove?

patjeter qe kam votuar Noshkaido .. kush te tha qe jo .. megjithese hezitova deri ne momentin e fundit..

nr. 2 i PS, G. Ruci eshte trafikant i konfirmuar nga amabasada dhe i vetmi politikan ne Shqiperi qe nuk i lejohet ne shkele ne USA. Cfare pret tjeter ti?

Pse permend vetem Rucin ti, se ajo lista eshte ca e gjate?..Ata te tjeret nuk i sheh apo te kane zene syte lesh?

Per dy arsye: asnje nga ata nuk eshte ne hierarkine partiake si Ruci. Ministri i diktatures qe edhe sot drejton PS-ne duke qene nr. 2 i saj dhe shume here edhe nr. 1 dhe njeriu qe mban Ramen ne karrigen e kryetarit te PS. Se dyti, akuzat qe thuhen per disa nga ata ne liste per mua nuk jane te besueshme se kane burim PS-ne.

Domethene ti merr pjesen e Wikileaks te Rucit te sakte...per te tjeret "e djathte" kane mashtruar.... Kjo eshte bindje militanti..Po militanti naiv nga ata qe cirren per te fituar nje buzeqeshje te kryetarit smiley

kur ndodhi kjo,qe nuk lejohet Ruci ,te shkele ne USA,qe kur ishte ne pozite apo kur kaloi ne opozite?

KORRIERI

SHBA bllokon Gramoz Rucin

E Enjte, 29 Korrik 2004
Shtetet e Bashkuara nuk kane lejuar qe Sekretari i Pergjithshem i Partise Socialiste, Gramoz Ruci, te marre pjese ne Konventen Kombetare te Partise Demokrate te Xhon Kerrit. Burime  prane PS i kane thene korrespondentit tone se Ambasada Amerikane ka refuzuar te pajise me vize Sekretarin Socialist.

...ka thashetheme qe te njejten gje eshte bere edhe per revolucionarin e vonuar Spartak Ngjela,vetem pritet rasti kur ky te aplikoj per vize per ne USA ose nqs e ka nuhatur nuk do kemi rastin ta mesojme  kete haber ..

 kaposhi.. na thote..."ka thashetheme qe te njejten gje eshte bere edhe per revolucionarin e vonuar Spartak Ngjela...

E more kaposh xhani qe ja keput katundit.Ngjeles i vjen anash ti e Berisha yt  me gjithe talukane.Eshte  i revoltuar e demokrat i vitit 1975, more vesh more? Kur  ai burri, i bente dhe pulat te hanin..... veç strrallit, ai  Taku i Ngjelines ja plasi..."Diktature e urryer...!. Ndaj matu kur  do te thuash ndonje gje te hajrit.... se te shpetojne pa u ndjere dhe kane ere te rende.. 

eh o Grava .. per Ngjelen votova ne zgjedhjet e 2009 .. si specie ne zhdukje,  po realisht kur nigjova at nr 30 mije qe shqiptoi pas 21 shit .. ia vuna vizen dhe atij ..

smiley

po jo, nuk quhet. Se te kesh votu per ngjelen ne 2009 quhet gabim , se athere ishte kunder Rames

po ta votosh sot je ne rregull smiley

Po cil t'votosh mi aman, cil t'votosh.

none per fat te keq..do vijoj te vendos viza pafund ..mbase do sofistikohem tek poezite sarkastike ne ato flete te nemura votimi

  Alidea ,me beso mua! Nuk e ka  thene ashtu.Por ja hoqen  pjeset e thena dhe lane  ato qe ju deshen.... Sander  mafishes.Ka then tekstualisht keshtu:

"....ne  emer te lirise mund te  vdesin dhe 30.mije..." 

Prandaj,  te  kam xhan, hiqja vizen qe i  kishe vene !

E vertete ,ne kete kontekst e kane thene dhe "vrasesit " e 4 njerezve te pafajshem ,e perdoren kete deklarate te Ngjeles ,jo vetem te deviujar nga kuptimi i veterte ,por paturpesisht per rreth 2 muaj  ,e perdoren si te vetmen kunderakuze per t'u mbrojtur dhe justifikuar vrasjet e 21 janarit nga Berisha ,se gjoja ,kjo tregonte qe Rama kishte organizuar qellimisht kete proteste te dhuneshme , qe te vriste me shume .dmth dhe 30mije. Mjere ne ,jo vetem nga keta qe kemi ne krye ,por dhe me shume, nga ata qe u besojne atyre .

ka qene nji konge 

rrabababam rrabababam

deputeti lagjes ç'na e martove nonen

rrabababam rrabababam

Tashti, kta qe thojne qe ne te votojme, le te na imagjinojne neve para fletes se votimit

teksa jemi ne di(apo multi)lemë  se cilin nga keta me lart te votojme

eh, çe gjet te shkretin njeri dhe se hoqi

 Pa u prish piramida e Enverit nuk kemi si t'shpetojme i' here e mire nga keto tmerre qe lexojme perdite!!! smiley

 

smiley

piramiden e kemi n'tru ne mer lal

ajo piramida mrena shqiptareve duhet prish ..

 Vari lesht asaj qe kemi t'tru!

Ajo e mermerit n'mes t'Tirones duhet prish!!

Sa here t'a kane shpjegu k'tu n'Peshk se sa t'kqija vijne prej saj?

 

 

Une jam lexuese selektive, 1 nder 100 çpjegime lexoj smiley

do m'ken shpetu

gjynaf mor ,se s'kane ku rreshqasin pa leke, katundaret.smiley

e ta mendosh ,qe katundaret jane dhe demokrat.Vetes se tyre po i'a heqin reskun.smiley

smiley

 

 Une ne fakt po pres per kabllin e funnit ku Withersi t'i kerkoje State Departmentit t'a heqin nga Shqipnia se gruja ka fillu me u anku se superi i pallatit, n'Bronks ja ka bo bene!! smiley

 

In light of a new book I just read concerning the Customary Law in Albania (hereto, CLA), keeping in mind that I may have "korite-d" certain Oaks, all this viewed together with the fact that the Superintendent of the building my wife and my male children live is from a certain area of Southwestern Balkans, where the CLA holds sway, I request my immediate transfer to another third world country of same degree of kiss-assedness of America and hereby, transfer my "blood" from the hands of my male relatives from my father's side, to the hands of the male relatives of the father/fathers of the United States of America!!

 

 

Më keq se sa kaq nuk ka

Janë tronditëse të gjitha ato që po dalin nga dokumentat online të WikiLeaks-it. Ka në to opinione dhe vëshgime, të cilat kanë rëndësi në radhë të parë për faktin, që nxjerrin në shesh mendimin që diplomacia amerikane ka për klasën politike shqiptare në përgjithësi, e për “beniaminin” e vet Sali Berisha në veçanti (të gjithë e dimë se sa rëndësi ka ajo që mendon diplomacia amerikane për establishmentin sundues të një vendi si Shqipëria). Por më shumë se sa këto opinione e komente të trondisin faktet e të dhënat, të cilat ose u japin formë ‘materiale’ gjërave që deri më sot i kishim hamendësuar, ose përforcojnë gjëra që i kemi ditur përgjysmë, ose na mësojnë gjëra të reja, që s’i kemi ditur. Djali i kryeministrit që i jep vetes të drejtë të marrë në telefon e të urdhërojë shefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë, shefi i shtabit që shkon në ambasadën amerikane për të dëshmuar, se ka frikë nga familja që sundon, një shef tjetër shtabi që emërohet në vend të të parit, s’ka gjë se në adresë të tij paska pasur zëra që merrte pará në këmbim të caktimit të një ushtari në një mision paqeruajtës (është përhapur si një flamë kjo puna e shitjes “së posteve”; mund të dalin gjëra të tjera më pas, jo domosdoshmërisht nga WikiLeaks-i), një kryeministër që bën ligjin në këtë vend tok me familjen e tij, e në të mirë të familjes, deputetë majtas e djathtas të nakatosur me krimin, një drejtor i madh policie, ish-bodyguard i Berishës, i përzjerë me rrjete kriminale, një drejtor policie më i madh se ky që di gjithçka mbi këtë fakt, por s’di ç’t’i bëjë, pasi është i afërm dhe ish-bodyguard i kryeministrit, një ministër që liron të burgosurit, me kusht që këta të fundit t’i japin një dorë në fushatën elektorale, një kryeministër që don të fitojë zgjedhjet se s’bën, pasi vetëm në këtë mënyrë mund t’i shpëtojë drejtësisë, etj, etj.

Respublica.al

This cable, just in:

Tomorrow, the American Ambassador,  in Albania, Mr. Nighthawk will telephone Mooch (I don't kiss nobody's ass) Nano and will tell him to, I quote, "eat shit"! I repeat: EAT SHIT!! 

Over and out! 

Po cfare "trup"   turpi ,thua ti ,ai s'ka TRU.

Ska tru per te qeverisur, jam dakort, por per te vjedh dhe per te mashtruar, ai ka plot! 

C'ti besh ,eshte shume "karizmatik" e dalldisin njerezia pas tij.smiley

Po ai ,si ngjan as Enverit ,qe te thuash ,nxjerrin mallin e tij.smiley

 Per karizmatik ai eshte, nga koka tek kembet!  Ai ska ngjashmeri me as nje shqiptar te mencur e te ndershem, me asnje shqiptar intelektual, medioker do te thosha! Edhe ate `doktorllikun` qe e ka e ka, pa `update`,i jane fshire te gjithatha nga truri, ai ne keto 20 vjet mesoi  zanatin e djallit, dhe u be ai qe eshte sot Politikani me i korruptuar, me i perfolur ,me i urryer, per ata qe kane pak tru ne koke, per te tjeret, sbehet fjale, qe e duan dhe e perkrahin sepse jane bashkegrabites, bashkevrases! 

Ate rastesia e pruri ne maj te Piramides! 

Lustracioni shkatërroi hetimin për Gërdecin

Gazeta Shqip
2011-09-03

Zamir Shtylla bëri marrëveshje me Berishën me ndërmjetësimin e Ferih Baliu
“Vëllai i prokurorit u pa duke ngrënë drekë me kryesekserin e Kryeministrit”

Ligji i famshëm i lustracionit duket se ka qenë mjeti më efektiv i Kryeministrit Sali Berisha për të shantazhuar deri në dorëzim prokurorët e çështjeve të lidhura me Gërdecin dhe skandale të tjera financiare të qeverisë së tij, ndërkohë që prokurori i Gërdecit, Zamir Shtylla dyshohet se ka arritur një marrëveshje me Berishën, me ndërmjetësimin e një njeriu që prezantohet si pronar i medias në të djathtë dhe kryesekser me emrin, Ferih Baliu. Emri i Fahri Balliut është shkruar në dy kabllograme të ndryshme dhe të dyja herët gabim.

Dy kabllograme të ambasadës së SHBA në Tiranë, të cilat po publikohen ekskluzivisht në gazetën “Shqip”, hedhin dritë mbi prapaskenat që sollën dështimin e çështjes hetimore në tërësi.

“Prokurorët i kanë thënë ambasadës se ligji i lustracionit ka pasur një efekt të rëndësishëm demoralizues mbi korpusin e prokurorëve, veçanërisht pas dorëheqjes së prokurorit kryesor për çështjen e Gërdecit, Zamir Shtylla, i cili besohet se ka arritur një marrëveshje me Berishën, marrëveshje që i lejoi të mbajë një vend pune si prokuror në këmbim të dorëheqjes nga çështja e Gërdecit”, thuhet në kabllogramin 09TIRANA87.

Ligji i lustracionit ishte një nismë e Kryeministrit Berisha, që synonte të shkarkonte nga puna një numër zyrtarësh të lartë që kanë pasur poste edhe gjatë kohës së komunizmit. I prezantuar para opinionit publik si ligj për dosjet, apo ligj antikomunist, lustracioni rrezikonte vendin e punës të shumë zyrtarëve, përfshi gjykatës të Gjykatës së Lartë apo asaj Kushtetuese. Njëri prej njerëzve të kërcënuar me pushim nga puna në bazë të ligjit për lustracionin, ishte edhe Zamir Shtylla, prokurori i çështjes së Gërdecit. Ndërsa Berisha shpallte me të madhe se po luftonte komunizmin, ambasada e SHBA-së dëshmon se si prokurorët e kohës së komunizmit si Zamir Shtylla (i akuzuar në media edhe për tortura e për gjykime politike), arriti të bëjë një marrëveshje me vetë Berishën.
Kryesekseri i Berishës

Ambasada raporton se si oficeri i saj për çështjet politike pa duke ngrënë drekë vëllain e Zamir Shtyllës me Ferih Balliun. Emri i Balliut është shkruar gabim.

“Që nga miratimi i ligjit (të lustracionit) më 14 janar, Zamir Shtylla, prokurori kryesor i angazhuar në hetimin e Gërdecit ka dhënë dorëheqjen, duke deklaruar se dëshiron të mos e politizojë më tej zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm”, thuhet në kabllograme. “Ndoshta mund të jetë thjesht një rastësi, por fakti është që dy ditë para se Shtylla të jepte dorëheqjen, asistenti politik pa vëllain e Shtyllës duke ngrënë drekë me kryenegociatorin dhe kryesekserin e Kryeministrit Sali Berisha, pronarin e një gazete të djathtë, Ferih Baliu”, vijon më tej kabllogrami.

Kryeministri Sali Berisha rezulton nga këto kabllograme jo thjesht një njeri i korruptuar, por padron i kriminelëve, shantazhues, njeri që çon prapa demokracinë shqiptare për hatër të interesave të veta të pista etj. Ndërsa propozon ligjin e lustracionit në emër të luftës kundër komunizmit, rezulton se ai është i gatshëm të bëjë marrëveshje me ish-komunistët, mjafton që këta të fundit të mos jenë pengesë për punët e tij.
 

 More djema , perse ju duhen  kabllot e ambasades amerikane?Perdite e per minute populli flet  per kusaret.Me vjen mire ky term se kam ndikuar qe te futej ne fjalorin e dites per ata  qe kundershtojne me shpirt sistemkusarine, pasi eshte tipiku qe karakterizon kete mentalitet qeverrisjeje.Ka dallim te madh mes kusarit dhe  hajdutit, por nuk eshte ky rasti ta spjegojme.Ka plasur mbare kusaria.Jane keputur  gjithe leqet e sholleve...Se kjo e dallon kusarin nga hajduti.Qe vjedh ç`ti vije perdore....

 Ka nevoje kush te bindet me kabllo perkusaret  e kryevendit, se sa kur  shikon Petrit Vasilin  minister te  shendetesise  ....te  popullit te shqipeve? Ore  i nipi beri   vitin e shkuar gati 12.milione euro xhire  nga  nje magazine(depo barnash)  sorrogato, qe ka ne Tirane? Por eshte ministri i kryeministrit, dora vete Vasili qe e ushqen duke bere kusari mbi  leke  gjaku te  fukarenjeve dhe te semurve.Spitalet katandisur si spitale partizane...!

... Ketu duhet ngritur i  madh e i vogel, me te lagjeve e te katundeve, me te  mençur e biles gjithe te marret, me ju,  te  diturit perjashta e gjithe  hajvanet ketej pari, per ta bere pluhur e hi  kete sistem te kusareve.. Sot  ky patriotizem i duhet  vendit.Ne e doni kete vend.

Akoma nuk  "bindet"  ndonjeri....

Merr  vesh  hajvani ?

 Grave ky eshte rast i mire qe njerzit ata qe kane humbur punen, ata qe janene veshtirsi ekonomike,  qe nuk kane nje prespektiv per femijet e tyre, per jeten e tyre te ngrihen dhe te shkojne tek Parlamenti, dhe ti nxjerrin bojen parlamentareve, tu thone te gjithve hajdute dhe kusar, dhe te kerkojne zgjedhje te reja, parlament te ri ! Me keto publikime te wikit, ky Parlamet eshte i paligjshem, nuk mund te lejohen deputet te lidhur me krimin, vjedhjen, drogen, nuk mund te lejohet qe shqiptaret te udhehiqen nga nje qeveri hajdutesh, vrasesish, te akuzuar dhe te pa dalur ne gjyq! Po nuk u be nje perplasje me kriminelet ai vend nuk ka te ardhme! 

 Me kete ide kam qene  dhe jam.Nuk ka shpetim tjeter ky  vend.

 per mendimin tim, e dini ca  i mungon popullit(qe te ngrihet)?

i mungojne ca koncepte themelore, si pershembull c'ka eshte e mire dhe c'ka eshte e keqe... ose c'ka eshte(duhet te jete) normale, vlere, e drejte e tyre dhe c'ka eshte anormale, antivlere, apo detyrim i tyre ndaj ketij sistemi.

po keto merren vesh vetem me ane te edukimit. nuk mjafton qe ju dhe une bashke me ju te shpresojme se populli, per te cilin flasim, na lexon ketu... nuk ndodh... 

une e kam provauar dhe e provoje cdo dite qe te ndryshoj menyren e te menduarit te atyre qe me qendrojne prane(gjithnje me bindjen se ajo qe une mendoj si te drejte eshte ideali qe duhet ndjekur)... dhe e kam te veshtire, qe nga prinderit e mi, sinqerisht!

e vetmja zgjidhje qe une shoh eshte edukimi dh einformimi i popullit, fshatarit dhe qytetarit qe ne shumice jane me tetevjecare a te mesme; mos u genjeni nga ata qe keni prane, se nuk eshte as e pergjithshmja dhe as mesatarja.

populli do informim, dhe jo propaganden e gazetave (politike), qe s'jane gje tjeter vecse artilieria e rende e leshuar ndaj shpirtit kritik.

shpirti kritik, ja ku doli! tani nje pyetje? kush kerkon(duhet te kerkoje) ndryshim, pervecse te rinjte?! une shoket e mi te paket nuk i shoh te reagojne ashtu sic duhet... dine vetem te shajne njeren pale, sic edhe shpesh behet ketu! 

-- Tom Doshi: An SP MP from Shkoder, Doshi, singled out in the Human Rights Report for physically assaulting a journalist in the Sheraton Hotel, was a key figure in financing SP electoral efforts. He is known as the richest MP, with a declared fortune of more than $15 million and is also suspected of trafficking narcotics. Doshi served in the previous parliament as a DP MP, before switching sides to the SP shortly before the election.

-- Lefter Koka: Representing LSI from Durres, Koka is a member of perhaps the most notorious organized crime family in Albania, with ties to narcotics and human trafficking and other illicit activities.

-- Sokol Oldashi: Olldashi, the current Minister of Public Works, Transport, and Telecommunication and DP MP from Fier, is suspected of smuggling goods and narcotics. Circumstantial evidence links Olldashi and Fatmir Kajolli in Fier to Minister of Justice Enkelejd Alibeaj in a scheme to release prisoners from jails to act as electoral bullies.

-- Lulzim Basha: According to one SP source, FM Basha, who represents the DP in Elbasan, was involved in facilitating the release from prison of a notorious criminal in Elbasan in return for support from the criminal's family. Relatives of the criminal promised to "organize" people in Elbasan to support Basha. The criminal was released on June 29, the day after the elections.

-- Paulin Sterkaj: The 48 year old DP MP from Shkoder is a former professional wrestler with little to no formal education. Sterkaj was previously in the SP and has been accused by a former friend of murdering a politician in Shkoder a few years ago. Sterkaj claims to have business interests in oil, restaurants, and construction, but little is known about his activities.

-- Gramoz Ruci: SP MP and party General Secretary, Ruci has long-standing ties to narcotics traffickers and organized crime. Ruci has also been banned from entering the U.S. since 2005 due to a permanent visa ineligibility.

 

COMMENT: Certainly the most disturbing similarity between Rama and Berisha's leadership styles is a distinct authoritarian streak running through both men. Rama and Berisha colluded over the past year and a half to undermine the independence of the presidency via constitutional amendments in 2008, and Rama and the SP have shown they are at times willing to stand aside while Berisha attacks the Prosecutor General and judiciary. Both Rama and Berisha are known within their respective parties as near control freaks who frantically texted candidates during live TV debates with talking points and instructions. Berisha's penchant for undercutting independent institutions will only be reaffirmed with a second mandate - Tirana is already bracing for his anticipated next assault on the judiciary as a means of quashing the Gerdec case - and Rama's tendency to concentrate decision-making power in his own hands suggests he might furtively seek to weaken independent institutions should those institutions challenge his authority. The media is said to be Rama's bugaboo. No matter who ends up running the country when Parliament convenes in the fall, apolitical institutions and free media could continue to find themselves under political pressure.  

 

Si tha ai cifuti? Competing Kleptokracies.

Ckane per te na thene bilbilenjte qe bilbilosin lart e poshte peshkut duke ironizuar, tallur e share me ata qe nuk behen pale me ndonje nga keto banda kleptokrate? C'kane per te na thene bilbilenjte qe na thone qe barazlargesia (me sakte mos mbeshtetja e bandes se Rames) eshte dicka e felliqte dhe e ndyre? Mos valle do na derdellisin prap per te keqen me te vogel? Mos valle do fillojne e te bejne krahasime se kush eshte me i keq, qe te na bindin qe te mbeshtesim ate qe eshte me pak i keq sipas tyre?

 

 

Ai cifuti, cifut taman! E ka than ma sakt nuk bohet !

 Ketu behet fjale per  nje plage qe ka qelbezuar tere "trupin" e ti e nis nga hallatet, per peshen 

Ca thua ore? Ketu behet fjale per nje plage qe ka qelbezuar tere trupin, kurse ti na thua ta sherojme duke i hedhur ca mikrobe brenda.  Leri militantizmat e shpifura se po humb cdo lloj kredibiliteti.

I pakapshem kjo eshte elementare. Tani duhet qe ju te paanshmit (hahahaha) te mbeshtesni AKZne. Nga kjo mbeshtetje qe ju do i beni AKZse do vije si rezultat qe s'do ekzistoje me PD-ja. Sepse hiq ju te paanshmit (hahahaha) nuk e mbeshtet me njeri tjeter Berishen. Pra pasi t'i ikni edhe ju Berishes, nuk do kete me PD. Dhe shyqyr zotit sepse parti me antikombetare se ajo nuk ka per te patur ndonjehere Shqiperia.

Sa per PSn mos u shqeteso fare sepse jo vetem s'eshte tronditur elektorati i saj por madje eshte perforcuar ideja se Rama duhet te heqi dore perkohesisht nga kryetarlleku ne favor te Gramoz Ruçit dhe dy gjenaraleve te tjere, Paulin Sterkaj dhe Tom Doshi, sepse vetem keshtu do mund te largohet kjo BANDE qe tashme ka pushtetin. Me pas pushteti do i kthehet perseri Rames dhe keta trima me flete do duhet te terhiqen plot nderime ne izbat e tyre.

Fati i Berishes dihet pastaj se kush do jete. Nuk e kishte te kote Hitleri ate paranojen qe Ruset po ta kapnin te gjalle do e fusnin ne nje kopesht zoologjik. Edhe Saliun aty do e gjesh deri sa t'i mbarojne ditet e perendise. Me nje bilete dymije lekshe do mund te shkosh ta vizitosh edhe ti babain tend shpirteror per te cilin edhe ne keto dite turpi, nuk resht se punuari e shqetesuari.

eshte perforcuar ideja se Rama duhet te heqi dore perkohesisht nga kryetarlleku ne favor te Gramoz Ruçit dhe dy gjenaraleve te tjere, Paulin Sterkaj dhe Tom Doshi, sepse vetem keshtu do mund te largohet kjo BANDE qe tashme ka pushtetin.

Qysh, si ishte kjo? Qe ne krye te PS-se te vihen banditet Ruci, Sterkaj dhe Doshi sepse vec banditet mund te largojne banditet e tjere (te PD-se)? Dhe po fitoi PS-ja do qeverisin banditet Ruci, Sterkaj dhe Doshi. Cfare ndryshimi ka ndermjet banditeve?

Ca eshte elementare? Te paanshmit qe mbeshtesin Berishen? Ca eshte ky absurditet? Pse flet kaq percart?

Te mbeshtesim AKZne?  Une per veten time mund te them qe AKZja s'hyn fare ketu dhe per me teper ajo s'eshte parti.  Ti vazhdo dokrrat.

Si te thote dhe gjembi me siper pra per te larguar banditet duhen bandite?

Babain tim shpriteror qe nuk reshtkam se punuari e shqetesuari per te? Hajt mos mu drejto me mua here tjeter.   Baba shpirteror kane njerez si puna jote e jo une.  Ti me babain tende shpirteror Edi Ramen shko merru me militantet qe kane baba shpirteror Sali Berishen.

Te palarat e privatizimt te INSIGUT dhe lidhjet me mafiozet  nderkombetare "Finley", pronaret e DigitAlb  

 

classified section/confidential

 

ALBANIA'S INSURANCE PRIVATIZATION: DIRTY MONEY?

 

1. (C) Dallas-based American Reserve Life Insurance Company
(ARL) on December 9 was awarded the tender for the GOA's 61
percent of Albanian insurance company INSIG for 25 million
euro. The remaining 39 percent is owned by EBRD and IFC.
The Ministry of Finance organized the tender, which to many
observers seemed less transparent than most. The MOF refused
to release the names of interested companies prior to the bid
opening, as has been the practice with past tenders. When
the MOF awarded the tender to ARL, open-source inquiries
revealed that ARL and several U.S. interlocking insurance
companies are owned by Texas businessman Gene Phillips and
run by members of his family. Phillips has been implicated
in numerous fraud and bribery schemes and was arrested by the
FBI on racketeering charges in 2001, but later acquitted.
According to Post sources, Phillips and business associate
Ron Finley have links to Bulgarian crime organization
Multigroup. Finley recently bought controlling interest in Albania's digital TV company DigitAlb and both Finley and Phillips are behind CableTel, a large cable TV company operating in Bulgaria, Macedonia, and Kosovo. End Summary.

Note: Please see Post's classified Intellipedia site for
background information and open-source URLs:
http://www.intelink.sgov.gov/wiki/Albanian Insurance Company
INSIG Sold To American Reserve Life Insurance

Albania's Last Privatization
----------------------------

2. (U) On December 9, Albania marked the end of an era. The
GOA sold its last state-owned company, insurance provider
INSIG, to Dallas-based American Reserve Life Insurance
Company (ARL) for 25 million euro. INSIG was established in
1991 as a state-owned monopoly, but lost much of its business
when the GOA opened the insurance sector to private companies
in 1999. INSIG has life and non-life operations in Albania,
Kosovo, and Macedonia. 2007 profits were 1.8 million euro on
revenues of 17 million euro. Reported assets totaled 50
million euro.

Shady Money?
------------

3. (C) While there have been many rumors of Albania's
organized crime (OC) gangs laundering money by investing it
in construction and other infrastructure projects, it is
reasonable to assume that OC gangs from other countries could
also find Albanian investments lucrative, particularly given
allegations of pervasive corruption of government officials.

4. (C) The INSIG tender process seemed less transparent than
most. The MOF refused to answer our questions concerning
which companies had expressed an interest in bidding and
simply announced the winning bidder. Apparently, 12
companies expressed interest initially while only three - a
Slovenian company, a German company and ARL - submitted bids.
On the surface, everything seemed reasonable and ARL's bid
was considered fair by industry experts. However, a check on
ARL using public sources turned up some disturbing facts.
ARL is part of a network of insurance companies owned by
Dallas businessman Gene Phillips. Phillips has had many
encounters with law enforcement agencies, including an arrest
in 2001 by the FBI on racketeering charges, although he was
acquitted two years later. He was also linked to Texas
insurance commissioner Carroll Fisher, now serving time in
jail for taking bribes. Fisher allegedly received money and
property from Phillips.

Bad Company
-----------

5. (C) One of Phillips' business associates was Ron Finley,
who, with brother Jeffery owned Finley Equities. According
to Philip Bay, president of AmCham of Albania and regional
director of U.S. real estate firm Colliers, the Finleys were
associated with Bulgarian OC gang Multigroup, with which Bay
had some encounters when he was working in Sofia. The
Finleys own CableTel, a large cable operator in Bulgaria,
Macedonia, and Kosovo, in which Phillips, through his maze of
companies, is also a shareholder. In October 2008, CableTel
bought Albanian digital TV company DigitAlb.

EBRD Is Concerned
-----------------

TIRANA 00000892 002 OF 002

6. (C) EBRD and IFC bought 39 percent of INSIG in 2004,
intending to sell their shares to the new owner or exercise
their put options to sell the shares back to the GOA. EBRD
Country Director Dan Berg told Econoff that he wanted to do
additional investigation into ARL's background, but EBRD
headquarters apparently thought that was not necessary. Berg
has asked his headquarters to look into ARL and will decide
what to do based on that information. Berg said EBRD has the
right to disqualify ARL if enough negative information is
discovered.

Comment
-------

7. (C) How much OC money has fueled Albania's economic growth
is impossible to estimate, but what we suspect about ARL
could well be just the tip of the iceberg. Albania's vast
and largely unexploited tourist potential will likely attract
not just tourists, but also money launderers and other shady
businesspeople, underlining yet again the need for continued
U.S. and EU assistance to Albania's fledgling oversight
bodies.
WITHERS

Publikuar më: 2 Shtator, 2011
Wikileaks: Edhe Blushi ka spiunuar Ramën tek ambasada

 

Nuk ka qenë vetëm Kastriot Islami ai që ka spiunuar Ramën në ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, por dhe deputeti Ben Blushi. Në një kabllogram të publikuar nga Wikileaks thuhet se Blushi i ka thënë zëvendësambasadores Jones se Rama është duke kërkuar që të marrë postin e kryeministrit me anë të një revolucioni si skenari ukrainas apo gjeorgjian.

Ndër të tjera Blushi thotë se Rama do të humbas dhe këshillin e bashkisë pas koalicionit PD-LSI dhe për këtë do të stopohet puna e tij si menaxher i Tiranës. Më tej Blushi thotë se shumë ministra të Qeverisë Berisha nuk e kishin idenë se do të ishin bërë ministra dhe këtu merr një rast të Arben imamit i cili as që e di nëse do të jetë në qeverinë Berisha.

Më tej Blushi thotë se Lulzim Basha do të përdorë liberalizimin e vizave për të fituar bashkinë e Tiranës në zgjedhjet e vitit 2011.

 

C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 TIRANA 000618

SIPDIS

E.O. 12958: DECL: 09/10/2019
TAGS: KDEM PREL PGOV PINS AL
SUBJECT: SP INSIDER: NO END IN SIGHT TO BOYCOTT; DISCUSSES
NEW CABINET

Classified By: CDA Deborah A. Jones, reasons 1.4 (b) and (d)

1. (C) SUMMARY: Ben Blushi, Socialist Party MP and member
of the SP's ruling body (and prominent critic of SP
Chairman Edi Rama), told PolOff on September 11 that Edi
Rama will try to sustain the SP's boycott of
Parliament until PM Berisha agrees to negotiate with Rama
over SP demands. In blasting the boycott, Blushi said it
undermines Albanian democracy and Albania's image as a NATO
country. While he and other SP deputies may defy Rama and
enter the Parliament,
they are likely to be expelled from the Party in doing so.
Rama's tactic is to become PM via a peaceful "color
revolution" ala Ukraine or Georgia. Blushi also said several
cabinet nominees had no idea they were even being considered
for cabinet posts
until the nominations were made public. Interior
Minister-designate Lulzim Basha would use his job as Interior
Minister to push for EU visa
liberalization and to position himself to run for Mayor of
Tirana in 2011. END SUMMARY.

It's All About Me
-----------------

2. (C) Blushi, who has been Edi Rama's most vocal critic
from within the SP since the June elections, said Rama will
continue the boycott until PM Berisha enters into
negotiations with the SP over a list of eight SP demands
(demands that have been made public) that the SP says must
be met as a condition for ending the boycott. Blushi
derided many of the SP demands as totally unreasonable,
particularly the requests for the formation of an
SP-dominated parliamentary committee to investigate
allegations of electoral fraud as well as the demand that
all parliamentary committees have equal SP and DP
representation. Blushi said Rama was also seeking
unspecified "political guarantees" from Berisha that would
secure Rama's role as Tirana's main power broker. At the
end of the day, Blushi said, the SP boycott of parliament
has less to do with parliament than with Rama's role as
Mayor of Tirana.

3. (C) Blushi said that because Rama is not in Parliament
he has little to lose by continuing the boycott. Blushi
claimed that Rama sees the legislature as a weak rubber
stamp body for the PM, and thus does not believe that even
a long-term boycott will damage democracy or stability in
Albania or impede the work of the government. Blushi said
Rama cares only about his own role as Mayor of Tirana and
SP Chairman, and claimed that Rama is using the boycott in
part to force PM Berisha to give unspecified "political
guarantees" to Rama in order to secure Rama's position as
Tirana's main power broker. Blushi said the coalition
between Berisha's Democratic Party (DP) and the Socialist
Movement for Integration (LSI) means the SP no longer
controls the Tirana city council, effectively stripping
Rama of his ability to control building permits in the city
and cutting Rama off from his base of support among
Albania's prominent construction companies and builders.

To the Barricades!
------------------

4. (C) Blushi said Rama has deluded himself into thinking
that the only way the SP can take power is via a "color
revolution", ala Ukraine or Georgia. Blushi said Rama
envisions using massive, but peaceful, demonstrations to
force PM Berisha to resign, and has even ordered brightly
colored scarves for protestors to wear. Blushi said few SP
members would likely follow Rama onto the streets for mass
demonstrations (an observation echoed by numerous other
observers) and ridiculed Rama's planned revolution as
little more than a fantasy. Blushi said Rama at this point
sees no point
in taking part in the 2011 local elections, and will
probably push for an SP boycott of the elections
altogether.

Blushi Urges Internationals to Speak Out
----------------------------------------

5. (C) Blushi said recent comments by the OSCE, EU and UK
Ambassadors in Tirana that "the opposition belongs in the

TIRANA 00000618 002 OF 002

Parliament," were helpful, but not strong enough to
influence Edi Rama. Blushi said Rama and others in the SP
were waiting for the U.S. to speak out, and said only a
statement by the U.S. could push Rama into ending the
boycott. Blushi dismissed the idea that a boycott of
parliament is an internal political dispute, saying that an
extended boycott will undermine both democracy and
stability in Albania, set a negative precedent for the
future, and hinder Albania's EU aspirations.

6. (C) Blushi said that eventually he and a small group of
other SP Deputies might break ranks with Rama and enter the
Parliament, but admitted he and the others are
reluctant to do so just yet. Blushi said anyone who
defies Rama by entering the Parliament will be expelled
from the SP. Blushi said "nearly everyone" in the
25-member SP's ruling body (known as the Chairmanship or
Presidency) privately opposes the boycott, but only a
small handful have condemned it publicly. Blushi said he
and others opposed to the boycott would hold a small rally
on the evening of September 11 to publicly call on Rama to
end the boycott.

Nominees Caught by Surprise; Basha for Mayor?
---------------------------------------------

7. (C) Blushi said several of PM Berisha's picks for
cabinetposts had no idea they were even being consideredfor cabinet positions until Berisha publicly annouced his
nominees on the evening of Septeber 9. Blushi said he
met with Defense Minister-esignae Arben Imami only two
hours before Imami's omiation was announce d publicy ad
that Imami hadno inkling he was even beingconidere for
a cabne t post. Blushi said sevrlohr pcks wer alsQ
caught totally off guard.
. C lusi sai current Foreign Minister ndItro
initrnoominee Lulzim Basha was piced or Intro
iiter both to promote EU vis ibealzation an oposition Basha for a run or Myro Tirana in 2011.
Blushi said PM Berisawns hsown Democratic Party and
not Foreign inistrnmne Ilir Meta to get credit for
visaliberalization hus partially explaining why Bash
will go to MoI. Blushi said Basha will also us his
position at the MoI to position himself fora run for
Tirana Mayor in 2011. Blushi said Beriha appears to be
grooming Basha - at least for nw - to become the next DP
leader.

9. (C) COMENT: As Rama's leading critic within the SP,
Bluhi certainly has reason to paint Rama in the worst
possible terms. But Blushi is a serious and wellrespected
politician, not given to hyperbole or xcessive spin. He
has positioned himself withinthe SP as the leader of the
anti-Rama faction, uging Rama to accept the fact that the
SP lost th parliamentary elections and move on. Blushi's
caim that Rama has no incentive to end the parliametary
boycott anytime soon tracks with what Post as heard from
numerous other sources, and Rama hs in the past used the
threat of street demonstrations and boycotts to try and
attract the attention of the international community and
force concessions from the Berisha government. At this
point, the danger of large street demonstrations is slim,
but the boycott is likely to continue for the time being.
At some point, the boycott will become a serious impediment
to the functioning of the Albanian government, as the
DP-led majority lacks the 84 votes necessary to pass
certain key pieces of legislation. END COMMENT.

JONES

 Ndonje wiki derguar ambasades Papua guinea kur do kemi se na u be boze kjo e Amerikes?

ore po ndonje wiki  qe i eshte derguar ambasades shqiptare ne amerike, ka dale?smiley

p.sh politikanet amerikane i ankohen ambasadorit shqiptar apo sekretarit te ambasades per per Obamen...,politiken e sigurimit shendetesor, vrasja e Osama bin Laden etj..smiley

 

 Ca mund te thuash per nje shtet,ku Presidenti,Kryeprokurorja,Gjeneralet,Ministrat,Opozita,etj ankohen te ambasada amerikane se skane fuqi dhe kane frike.

Nga kush kane frike?Kush e qeveris kete vend?

Pergjigja eshte nje,e qeveris MAFIA!

 

Pse s'i boton askush? Keto i dha dhe top channel.

Do u kete ardhur ndonje "alo" ,nga LART.

Raportimet qe ambasadat u bejne ministrive te tyre perkatese, ka qene, eshte dhe do te jete, por puna eshte te ndryshoje gjendja e brendeshme, te filloje te ndryshohet ligji per zgjedhjet, te paraqiten ide-projekte edhe nga parti te vogla, ky do te ishte nje fillim i mbare.  

lol ai kablli per shefin e shtabit, qe ankohej se e kishte marre ne telefon çuni i Sales, dhe e kishte urdheruar.... Shefi i shtabit ky, palo burre, me dyfishin e moshes dhe me medalje marshallah ne xhakete, qe merr urdhra nga nje çunak hahahaha

Ah po ai tjetri, erdhi shefi e ri te shtabit, ai qe merr pare nga ushtaret qe shkojne me mison ne Irak, Afganistan. hahahaha figurat madhore te shtetit, brezi i vjeter ky, ato me integritet, pijaneca, te korruptuar.

Kablli tjeter per Mediun...Kishte qare si femije ne zyren e Withers, ne kohen kur ndodhi procka e Gerdecit...Kishte mesuar lajmin se do ta perdornin si koke turku per te kenaqur Amerikanet dhe te merrnin driten jeshile per ne Nato smiley

 

 Klima e frikës dhe sundimi i familjes “Berisha”                              Mustafa Nano     Kush ka qenë i pari që ka përdorur frazën “pushteti i familjes”, Edi Rama, Taulant Balla, Mero Baze, apo dikush tjetër? Duhet gjetur e duhet t’i japim një medalje, pasi “pushteti i familjes” nuk na qenka një sendërgjí opozitarësh. Përkundrazi, është një fakt, që verifikohet tanimë nga të gjitha drejtimet e nga shumë dëshmi. Njerëzit, me dëshirën për t’i parë gjërat ashtu si janë e për t’u vënë emrin e tyre, do ish dashur ta kishin bërë me kohë e me vakt këtë verifikim, pasi ndikimi i vajzës së Kryeministrit në qeverisje është tanimë një gjë e provuar dhe e stërprovuar, të paktën në nivelin e fuqisë së saj për të rekrutuar, promovuar e graduar miq e shokë të vetët në të gjitha rangjet e qeverisë e të administratës, ndërsa emri i djalit të Kryeministrit ka dalë qartazi në një numër situatash në aferën e Gërdecit. Të dy këta janë përfolur në shtyp edhe për rrethana të tjera, që kanë të bëjnë me blerje e shitje trojesh, me trafik influence në vendimmarrje, me lidhje të dyshimta me biznesmenë të vendit e të huaj, por të gjitha këto, edhe pse janë hamendje të besueshme, kanë nevojë të provohen e të dokumentohen mirë. Ndërsa në rastet e mësipërme, fëmijët “Berisha”, që nuk janë dhe aq fëmijë, janë qartazi “brenda”, me kokë e me këmbë.

Po pse po e nënvizoj këtë gjë pikërisht tani? Ngaqë ambasada amerikane ka të njëjtin mendim, gjithashtu? Jo, personalisht nuk më intereson më tepër se sa duhet opinioni i një ambasade apo i një ambasadori; as fakte e të dhëna të cilat jepen prej tyre. Sigurisht, zëri i tyre është një zë më tepër; për më tepër, është dhe zëri më i besueshëm në këtë kermesse-in shqiptar, pasi diplomatët amerikanë janë më të çinteresuar se sa aktorët lokalë për të goditur njërën palë apo tjetrën, njërin politikan apo tjetrin. Por prapëseprapë, nuk do merrem me spekulime të tyret. Ajo që më ka goditur në mënyrë të veçantë është një provë e dhënë prej tyre, që konfirmon edhe njëherë tjetër dy gjëra të ditura e të thëna këtej nga anët tona: 1. Berisha po sundon tok me familjen; dhe 2. Në Shqipëri ekziston një klimë frike prej bandës së Berishës; deri dhe personalitete e dinjitarë të lartë të shtetit nuk guxojnë të dëshmojnë fakte kundër kësaj bande.

Një parantezë. Kur dolën kabllogramet e para të “WikiLeaks”-it, në një shkrim të vetin në “The Guardian”, Timothy Garton Ash nuk i kursente lëvdatat në adresë të diplomatëve amerikanë, të cilët – kështu dilte, sipas tij, nga dokumentet e bëra publike – dëshmojnë dhe njëherë që janë vëzhgues të vëmendshëm, të kujdesshëm, inteligjentë e të rafinuar (këta përcaktorë janë të mijtë, dhe i kam prej shijes që më ka mbetur qysh nga hera, kur kam lexuar shkrimin). I kam dhënë të drejtë Garton Ash-it në atë moment (kish pasazhe të tëra të ‘WikiLeaks’-it, të cilat, po t’mos e dije përse ish fjala, mund t’i merrje për vëzhgime eseistësh të sprovuar e scholar-ësh të regjur). I jap të drejtë më shumë në ditët e sotme, kur po dalin në dritë dokumente që kanë të bëjnë me Shqipërinë. Në tërësinë e tyre, këto dokumente japin një tablo të plotë e të saktë të kësaj botës sonë; dhe materialet e publikuara janë të hartuara me një gjuhë të sofistikuar (s’e kam fjalën për gjuhën angleze; e kam fjalën për gjuhën) e me një stil tek-tuk nazik. Të kuptohemi, nuk janë të gjithë diplomatët amerikanë të tillë; por edhe nuk ka pse të jenë, në fund të fundit. Amá nuk mund të mohohet që këto kabllograme të nxjerra në shesh, përveç shumë dëmeve të mëdha që i kanë bërë diplomacisë amerikane, i kanë bërë dhe një të mirë: e kanë nxjerrë në dritë si një diplomaci elegante e eficiente. Dhe, këtu po e mbyll parantezën. Por, po mbetem në të njëjtat arsyetime.

Diplomacia amerikane është diplomaci e informacionit. Ata informohen, informohen, informohen. Në rastin shqiptar është pikërisht kjo që të tërheq vëmendjen. S’do ish keq që qysh tani t’u sugjeronim historianëve të nesërm të Shqipërisë që, për të gjetur të vërtetat e ngjarjeve tona, të mos harrojnë të rrëmojnë më së pari në arkivat e Departamentit Amerikan të Shtetit. Një dëshmi, fjala vjen, si ajo e Luan Hoxhës, ish-shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë, nuk do kishin ku tjetër ta gjenin. Dhe, po ndalem pak në këtë pikë. Për të dalë atje ku e fillova.

Është e frikshme, apo jo? Rezulton, që shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë ka gjëra të rëndësishme për të thënë, ka dëshmira për të dhënë (në funksion të denoncimit të një regjimi të korruptuar e të denoncimit të “pushtetit të familjes&rdquosmiley, dhe nuk ka guxim as t’ia thotë publikut shqiptar, as të informojë institucione të sigurisë kombëtare, të mbrojtjes së rendit publik, të shërbimeve sekrete apo të hetimit. Çfarë bën? Shkon për t’u rrëfyer në ambasadën amerikane, shkon atje për të thënë se djali i Kryeministrit është i përzierë në aferën korruptive të Gërdecit, me pasojë vdekjen e gati 30 personave, shkon atje për të thënë se nuk mund ta thotë në vend tjetër këtë gjë; përndryshe, i rrezikohet jeta. Të njëjtën gjë paska bërë dhe zv/kryetari i Këshillit të Lartë të Drejtësisë. E shikoni se në ç’klimë të frikës e të terrorit jetojmë? Dhe me këtë klimë të terrorit prej “familjes” duhen shpjeguar shumë gjëra në Shqipërinë e viteve të fundit, një numër aleancash, heshtjesh, konvertimesh politike, qëndrimesh publike, rreshtimesh opozitarësh e gazetarësh në favor të pushtetit etj. Ka dhe faktorë e mënyra të tjera për të shpjeguar gjëra të tilla (korrupsioni, sidozot), por klima e terrorit është, me sa duket, mjeti më i parë që mban më këmbë sundimin e familjes.

Dhe kështu, është hera për ta mbyllur me një quiz tjetër. Ç’është Shqipëria? Nuk e di. Mund të ketë shumë përgjigje. Por njërën, afërmendsh, e kam në majë të gjuhës: Shqipëria është një vend, ku një familje sundon e vetme, kryesisht nëpërmjet terrorit.

A s'perben cudi, perse nuk i bllokon Amerika sot keto dokumente online?!

Si bllokon dot.....SHBA nuk eshte Kina...Dhe nese kthehet ne nje Kine te dyte nuk mund ti bllokoje ne rang boteror por mund ti censuroje vetem brenda vendit  smiley

U perpoq ti bllokoje duke i bllokuar disa here web-in dhe ne menyra te tjera duke i bere presjon mastecard,paypal dhe visa qe te mos benin qarkullime per Wikileaks por gjithcka qe e kote se Assange ka nje ekip te mirepergatitur dhe ka lidhur kontrata njekohesisht me gazetat dhe mediat me te fuqishme ne bote.

Gjithca e ka zanafillen disa dekada me pare(ne 1970)..SHBA u perpoq te censuronte mediat me skandalin e Watergate dhe saktesisht NYT....Ishte nje beteje per ekzistence midis  NYT dhe presidentit Nikson dhe NYT(dhe media e lire) e fitoi betejen kunder censures...Nikson dha doreheqjen

 

Berisha në ekstrem: Uidhers gënjen, SHBA gënjen, shtypi letër higjenike!

Kryeministri Sali Berisha nxitoi sot t’i quante kabllogramet e Wikileaks histori shtypi, akuza të sajuara apo Arsen Lupen të kohëve moderne. Pra më pak fjalë i tha ish ambasadorit Xhon Uidhers se ishte gënjeshtar dhe i fërkoi shpatullat kolegut Alexander Arvizu. Sipas Berishës, SHBA është mike e shqiptarëve dhe jo e politikës dhe po kështu ambasadori i ri.

Por duke mohuar akuzat e kabllogrameve se familja e tij ka pushtet mafioz, kreu i qeverisë i tha njëkohësisht Uidhersit dhe Arvizusë (sepse dhe ky nis kabllograme aktualisht), se ishin mashtrues. Por në këtë mënyrë i tha dhe SHBA-ve se gënjejnë, por për sy e faqe si diplomat i shtirur u shpreh se e do fort Amerikën. Por kujtojmë se si “talli bythën” kryeministri me prestigjiozen “Nju Jork Tajms” në 2008pas skandalit të Gërdecit. Drejtësia e SHBA-ve e gjeti fajtor Efraim Diverolin dhe e dënoi për mashtrimin me fishekët dhe abuzimet me trafikun e armëve.

Kurse për Berishën këto akuza nuk ishin të vërteta. Pra përsëri SHBA gënjen dhe ai ka të drejtë. Ose e thënë ndryshe, ai fshin bythën me Nju Jork Tajms, kurse amerikanët në fakt e kanë si qeveri të dytë këtë gazetë. Të kalojmë tek gafa më e fundit e kreut të qeverisë. Ai i tha medieve shqiptare sot se po kështu fshin bythën dhe me to. Tani që 90 për qind të tyre i ka futur nën sqetull, i paguan apo përdor, njëkohësisht i përdor dhe si letër higjenike. Asnjë prej medieve, duke i përjashtuar disa me kokrra, që nuk po u përmendim emrat, nuk kanë guxim ta kundërshtojnë. Sepse të dashur lexues, prej shumë kohësh (unë e di mirë se çfarë bëhet në këto media dhe jam dëshmitarë për shumë prej tyre), në mbrëmje vonë marrin në telefon për titullin e madh pronari, Zeni, Doktori, Basha, Iliri, Fatosi apo Mediu, dhe me kuç e me maç. Të rroni vetë të dashur kolegë, sepse me profesionin tuaj, me gazetat dhe televizionet tuaja, kryeministri ynë po fshin bythën.

lol, me hapur se po e sfidon SHBA-ne nuk behet. Njerit (Withers) i thote se ke konspektuar gazetat dhe me to ke mbushur raportet per tia cuar qendres. Pra me nje fjale ke tall bythen. Ndersa ketij tjetrit (arviziut) i thote se ti po qe je burr i mire. Tani te shohim sesi do te sillet ky arviziu (nga shpirti jo nga ngjyra); do te mbroje kolegun e tij te meparshem dhe sigurisht vendin qe e ka emeruar, apo do vazhdoje ti thote "burre shteti"? hahahahahahaha perfytyroni nje malok qe te shkerdhen gruan dhe ti i thua me buzeqeshje se ishte deshira e gruas dhe prandaj e respekton.

 Nuk e kam pa ne pozite me qesharake se sot, para kamerave,  kete fare qeverrisesi.Wikileaks ka tronditur ameriken, kete e ka telendisur  gjer ne pakufi dhe pa pike turpi  del e po na  ben gjasmen indiferentin.Se gjoja behet fjale per ca artikuj  shtypi,per ca thash e theme, per ca palo gazetare qe shfrytezokan pushtetin e katert dhe thone ato qe kane thene.Kur aty flitet per nje mafje te drejtuar nga familja  ..mafjoze, thene prej perfaqesuesit te  Amerikes, i barabarti  me ate  qe kishte sot ne krahe.Por qe deshi te  bente dhe diversionistin..."Me i  mire ky se ai tjetri ..."!

Ose e thënë ndryshe, ai fshin bythën me Nju Jork Tajms, kurse amerikanët në fakt e kanë si qeveri të dytë këtë gazetë.

Ha-ha! Mire per te tjerat, po pse shkon e prish me kete me siper?

Sipas Berishës, SHBA është mike e shqiptarëve dhe jo e politikës dhe po kështu ambasadori i ri.

Even with all of the Democratic Party's troubles -
fallout from the Gerdec explosion; corruption allegations;
and a generally ineffective government, the Berisha
government can and will take credit for bringing Albania into
NATO and for a period of relative stability and strong
economic growth.  Sali Berisha also remains Albania's
sharpest and at times most ruthless political strategist, and
his opponents on both the left and the right underestimate
him at their own peril
.

  o daku .. po qe se;  ai babuci eshte "merciless" with.......mozin & comp. hallall ato tax qe mer.Do thuash ti qe dhe ky ka qene komunist ,po sikur ndihemi me mire me ket se sa me cunin e Xhelos dhe sigurimsin  e Lymit..

 

 

prokuroria (nese mund te quhet e tille), duhet te rihape hetimin per vrasjen mafjoze te Kosta Trebickes pasi  vrasesit dhe urdheruesit e tyre nuk duhen denuar kur te kene vdekur vete.

http://youtu.be/ZO3gWIGzH3A

by S&G

"Let us be lovers we'll marry our fortunes together"
"I've got some real estate here in my bag"
So we bought a pack of cigarettes and Mrs. Wagner pies
And we walked off to look for America

"Kathy," I said as we boarded a Greyhound in Pittsburgh
"Michigan seems like a dream to me now"
It took me four days to hitchhike from Saginaw
I've gone to look for America

Laughing on the bus
Playing games with the faces
She said the man in the gabardine suit was a spy
I said "Be careful his bowtie is really a camera"  smiley

"Toss me a cigarette, I think there's one in my raincoat"
"We smoked the last one an hour ago"
So I looked at the scenery, she read her magazine
And the moon rose over an open field

"Kathy, I'm lost," I said, though I knew she was sleeping
I'm empty and aching and I don't know why
Counting the cars on the New Jersey Turnpike
They've all gone to look for America
All gone to look for America

Kjo e Majkos qenka e fort shume....

former PM and PS leader
Pandeli Majko (please protect) described Rama's leadership
style as being similar to Berisha's with a few key
differences.  Rama, like Berisha, makes political decisions
without consulting PS leadership, but Baze claimed Rama
one-ups Berisha by not even informing the party leadership of
the decisions he has made, leaving his close associates the
only recourse of watching tv to find out what's going on.
Many Embassy contacts confirm that Rama's tendency to take on
everything by himself often makes him a frantic and
capricious leader. Rama is also similar to Berisha in that
people outside the PS such as media moguls, businessmen, and
NGO leaders often have more influence on Rama's thinking than
party leaders.

Shume zhurme per "asgje"!

fiks e ke gjet: per "asgje"

PS kishte disa figura intelektuale nuk e di si erdhi puna e perfundoi ne duart e edi rames nje piktor medioker, p majkos ish student i dobet i  inxhinierise qe perseriste klasen pervit e te tjereve si keta.Se bashku me debilet e PD  keta jane fitira e shqiperise ne bote dhe ferkojne berrylat ne pritjet e tubime me homologet e tyre te huaj te pregatitur ne shkollat me te mira te perendimit.

Te mendosh se shqiptaret kane besuar fatin e tyre ne keta njerez dhe presin qe ti nxjerrin ne selamet eshte equivalenti i te besuarit se do t'ia kalosh nje ferrari te fjales se fundit ne garen e formula uno i hipur ne nje gomar te cale.

kaja nonen shqipe....!

pisllik, pisllik, pisllik!

Mund te mungonte edhe "skandali" Demir Fazllic? Skandali i leshit, nje bllof, nje hic i sajuar e gatuar nga mediat ramiste (TCH, Shekulli, GSH), te njejtat qe sajuan vjedhjen e ores te G. Bush.

Akoma sot nuk kam marr vesh se per cfare e akuzuan konkretisht. U sulmua, sepse 1. mik i Berishes, 2. origjine serbe, 3. doli ne foto i shoqeruar nga policia boshnjake. Kaq. Kaq mjaftoi per te lincuar mediatikisht nje person te lire, pa asnje akuze konkrete, deri aty sa edhe nje i moderuar si Pandeli Majko u çorr me bertitje ne parlament. Kurse prokuroria shqiptare, menjehere u tregua e gatshme ta marre ne pyetje (per cfare akuze?) dhe ti sekuestroje pronat e llogarite bankare. Abuzim i paster, cenim i lirise ekonomike e civile, sabotim i paster. Forca "e ligjit" dhe dhunes hyn ne veprim, pasi opinioni publik u indoktrinua nga mediat ramiste. Skema te njohura nga PKSH/PPSH/PSSH. Ky eshte modeli Rama.

P.S. I bukur edhe ky klasifikimi i deputeteve socialist ne 4 grupe. Spikat banditi, Tom Doshi

ca je tu bo me, po citon median e koco kokdhimes

Edhe ceshtje komoditeti, ato kabllet ti lexojne gazetaret, ajo eshte puna e tyre. Ne publiku nuk mund te merremi me leximin e gjithe materiale, informacioneve. Pashe emrin tend ne fund. Mire. Per gazeten Shekulli njesoj e mendoj, pa problem, por e kam vleresuar qe deri tani jane treguar transparent ne kete histori.

komod je vallahi, komod. rehati cilesi e moskuptuesit ka qene gjithnje.

Nuk te marr vesh. Mos kerkon nga une qe te futem e te lexoj gjithe kabllogramet?! Apo po thua, qe nuk me lejohet te citoj Shekullin per arsye ideologjike?!

Une, pak a shume si gjithe shqiptaret, lexoj nje sy te shpejte te gjithe gazetave, tv, per te pasur nje ide te pergjithshme. Ne rastin konkret, Shekulli kishte publikuar kete kabllogramin, qe mua as me shkonte nder mend ta kerkoja te Wikileaks, prandaj e permenda ketu. Pervec kesaj, po i njoh nje merite Shekullit, qe me eshte dukur korrekte ne publikimet e Wikileaks.

nuk kerkoj as nga ty, as nga ndonje human qe te lexoje gjithe kabllogramet - per arsye kompasioni ne specien e perbashket.

Thjesht me vjen mire qe kur te puqen interesat personale apo ato te Toyotes, i jep kredite dhe armikut. Si tha rapsodi "Pse asht shka, hakun mos me ia ngrane
shume ish’ kane Paji trim me nam
"

eeeh mer cun, edhe al caponen ne burg e futen per evazion fiskal. edhe ate mezi ja provuan.

E pra.

Fazllicin per cfare e akuzoni?

Po mja' de mja'

per pastrim parash e akuzoNIN (jo une dmth)

Pastrim parash te kujt? Car do te thote pastrim parash? Ka kryer krime ne Serbi, Bosnje, Angli ky Fazllic? Eshte i denuar atje? Nese jo, per cfare po flasim? Nese po, shume mire, kjo eshte pune e tyre, jo e shtetit shqiptar. Car lidhje ka kjo? Rezulton i kerkuar nga Interpol dhe shteti shqiptar nuk e ka dorezuar? Po ben pastrim parash? Apo po ben investime ne nje shtet te huaj? Ka shkelur ndonje ligj shqiptar, ka kryer ndonje krim ne Shqiperi? pfff budalleqe

me kto standarte diskutimi qe ke ti ... do perpiqem te te nxjerr online dike nga "organizata e pionereve socialiste" se mbase e sqaroni bashke. sorry.

Me fal qe te ngaterrova, ishin shume pyetje. Po une vetem nje bera.

Per cfare krimi ne Shqiperi e akuzojne Demir Fazllic, qe ta lincojne ne media, parlament, ta therrasin ne prokurori, ti sekuestrojne pasurite?

Ky eshte shteti ligjor, demokratik, respektues i te drejtave politike, civile, ekonomike, qe mjafton nje lincim mediatik per te rrasur brenda nje qytetar?

e zeme se me ngaterrove. ka te beje me dy gjera, e para me menyren se mbi c'baza fillojne hetimet per dike nga prokuroria dhe e dyta mbi ate qe tom doshin e quan bandit packa se as vete nuk e ke pare duke shit droge as gjykata nuk e ka denuar, ndersa dmair fazllicin e quan burre te mire se nuk ka prova qe eshte kriminel. dmth vari k***n

Tom Doshin e quaj bandit, sepse ka qelluar me grushta nje gazetar ne hotel, sepse e kam pare te drejtoje bandite te tjere te paguar kunder policise, sepse eshte person i dhunshem me aq sa di personalisht.

Por qendrimi im ndaj tij mbaron ketu. Une KURRE, pavaresisht cfare mendoj, nuk do te pranoja qe Tom Doshi te arrestohej dhe ti sekuestrohej pasuria pa arsye, sepse nje apo disa gazeta/politikan, apo ambasador e quajne bandit.

Fazllicin e akuzojne (jo vetem shqiptaret, e jo vetem ballkanasit), si nje prej interlokutoreve dhe seksereve te mafias, biznesit e politikes ne rajon, mafia, biznes e politike qe urat nderetnike i ka tashme shume me te forta se sa vete popujt.

Informohu per Fazllicin tej gazetave shqiptare, meqe beson se ne Shqiperi gjithcka eshte e shitur a e blere. E ne besofsh qe gjithcka ne bote eshte e shitur a e blere, ose sic tha ai komentusi "kapitalizmi nuk ka ideale, njef vetem interesa" - atehere s'kam c'te te them, jetoke ne nje wordless world

Dhe meqe nje gazete shkruan muslim-bosnian mafia, hajt ta arrestojme, hajt ti sekuestrojme pasurite. Kshu eh? Kjo eshte ideja e jote per te drejtat civile?

 Hunter, problemi eshte te dopio standarti. Per aq kohe sa me te drejte akuzojme Doshin, Rucin etj per lidhje me boten e krimit, megjithese nuk kemi prova ti fusim ne burg, me duket e cuditshme qe nje njeri, emri i te cilit eshte perfshire ne gati cdo afere ne Ballkan, te jete kaq prane kryeministrit te vendit e ty te duket nje gje normale. 

Nqs Wiki ka provuar dicka eshte ajo thenia e famshme "ku ka ze, s'eshte pa gje". Mbase shume nga akuzat qe behen per politikanet shqiptare zmadhohen pa fund nga nje ambjent politik komplet primitiv, po ama nuk mund te themi sot se pas ketyre akuzave nuk dhe ca gjera te verteta. 

sepse eshte ;Bosnian-Muslim mafia boss Damir Fazlic,

Une kam 6 vjet qe them Politika jone eshte kriminale ( te dy krahet) Mirpo ja qe dalin ca cunake e thone se gjerat po ndryshojne

Une kam 6 vjet qe them qe poilitika jone punesohet dhe paguhet nga Mafia kriminale shqiptare. Mirpo ja qe dalin ca burra mexhelisi dhe thone se une nuk e njoh shqiperine

Une kam 6 vjet qe them qe tek ne nuk sundon politika, as K/ministri as ministrat e as organet lokale por sundon krimi i organizuar por ja qe dalin ca e thone se qeveria po lufton krimin e organiuzuar

Une kam 6 vjet qe them se ai vend eshte mbushur me hajdute e kriminele mirpo ja qe dalin ca cuca qe ju duke vetja te zgjuara e me akuzojne se po shaj shqiperine

Index: Which countries are perceived to be the most corrupt?

http://www.cnn.com/2011/WORLD/africa/09/02/country.comparisons.corruption.index/index.html?hpt=wo_c2

Shqiperia me 3.3 ku me keq eshte Somalia me 1.1

 

 

 

 

 

E vërteta të çliron
 

 

 

...dhe mund të çlirojë ndoshta dhe vetë Sali Berishën, që po merr zvarrë vendin nga makthi i një prindi të sëmurë që e do doemos të pafajshëm djalin e tij.

 

 

E kam shkruar diku tre  vjet më parë dhe në një libër timin se tragjedia e Gërdecit ndryshoi historinë e Berishës dhe qasjen e tij ndaj politikës dhe shtetit shqiptar. Epoka e qeverisjes së tij të re mund të ndahet lehtësisht në dy epoka, në atë para dhe pas Gërdecit. Nuk dua të vlerësoj më shumë pjesën e parë dhe të poshtëroj pjesën e dytë të qeverisjes së tij, por duhet të pranojmë se para Gërdecit Berisha ishte më i lirë të zgjidhte, më i lirë të qeveriste dhe më i lirë të sillej në mënyrë më korrekte me institucionet e pavarura të shtetit shqiptar. Gërdeci ndryshoi historinë e tij politike dhe familjare në mënyrë dramatike.

 

 

Mesdita e 15 Marsit, telefonata e parë e gruas së tij se baxhanaku kish vdekur në  Gërdec në biznesin e djalit ë tyre, alarmi për të fshehur gjurmët dhe kufomën e familjarit të tyre, ngatërrimi i shpejtë i emrit të baxhanakut dhe kompanisë amerikane dhe dhjetëra detaje të tjera dramatike, filluan të prodhojnë një qasje të re politike të familjes në pushtet. Nëse para 15 Marsit të vitit 2008 Berisha qeveriste për tu pasuruar me një plan të kujdesshëm me kosto të ulët për të dhe partinë e tij, pas 15 Marsit 2008 Berisha po qeveris i diktuar nga tragjedia që ka shkaktuar djali i tij me shpresë se vitet në pushtet do t’i mjaftonin ta varroste këtë histori.

 

Pas 15 Marsit 2008, ai vuri në shënjestër gjithë institucionet e pavarura dhe medien që u mor me çështjen e Gërdecit. Beteja e tij e pashembullt kundër gazetës Tema, ndaj meje personalisht dhe të afërmve të mi, ishte një patologji që e prodhon ideja se unë isha dëshmitar që i biri i tij merrej me atë fabrikë vdekjeje. E pata paralajmëruar në gazetë para se Gërdeci të shpërthente se i biri i kryeministrit po merret me biznes armësh në Vorë dhe kaq mjaftoi që ai të humbiste çdo ekuilibër njerëzor, politik dhe shtetëror në sjelljen ndaj një qytetari të këtij vendi dhe ndaj një medie që drejtohej prej tij. Mjaftoi pas Gërdecit që unë dhe disa kolegë të pakët gazetarë të përmendim lidhjet e djalit të tij me Gërdecin që ai të shfytyrohet publikisht, të na fyente me libër shtëpie dhe të mos linte rast pa na nxjerrë armiq të Shqipërisë për çdo ngjarje që ndodhte këtu. Edhe kur ndodhi masakra e dytë e Familjes, ajo e 21 Janarit, ai e kishte mendjen pikërisht tek ata gazetarë që i kishin zbuluar sekretin e tmerrshëm të djalit të tij vrasës. Dhe na shpalli puçistë pa ja mbajtur të na thërriste të dëshmonim. Dhe e dini pse? Se mendonte për një çast se Halimi do të na pyeste për 21 Janarin dhe ne do t’i flisnim për 15 Marsin, për djalin e tij vrasës, për baxhanakun e vrarë nga biznesi i djalit, për turpin e Familjes që rrënoi shpresat e shqiptarëve për një vend të lirë dhe demokratik vetëm për një biznes të ndyrë të një djali të papërgjegjshëm, që si gjithë fëmijët e liderëve ballkanik autoritarë, biznesi i parë që i shkon në mendje është tregtia e armëve.

 

 

Historia e Sali Berishës pas 15 Marsit fillon e degradon në të gjitha aspektet. Ai nis urgjent futjen nën presion të Prokurorisë së Përgjithshme, Gjykatës së Lartë, Institucionit të Presidentit, medies dhe gjithkujt që guxonte të ngrinte gishtin. Por kostoja më e rëndë ishte pikërisht politika e tij pas 15 Marsit 2008. Nëse para 15 Marsit njerëzit që i duheshin Sali Berishës ishin ata që ai kish pasur besnikë apo që kishin një reputacion të tyrin në publik, njerëzit që i duheshin pas 15 Marsit ishin njerëzit që  dinin gjithçka për djalin e tij në Gërdec dhe nuk flisnin. Sapo kishte hequr nga Ministër Drejtësie Aldo Bumçin, një njeri që e quante dizastër dhe të neveritshëm në punën e tij, dhe kur mendoi se kish shpëtuar prej atij që e quante dizastër, ndodh tragjedia e Gërdecit dhe i biri kujtohet t’i tregojë se prokuroria ka kapur një faks ku Aldo Bumçi i raportonte Shkëlzenit se si e kishte bërë përmbajtjen e vendimit aprovues nga Ministria e tij. Zagari i gjuetisë i PD-së, siç e quan ambasadori Withers Aldo Bumçin, u rikthye me urgjencë kryetar i PD-së së Tiranës, deputet dhe sërish Ministër. Viktor Gumi, një burokrat korrekt i Ministrisë së Drejtësisë, ndaj të cilit kishte bërë luftë për ta hequr si njeri i Skënder Gjinushit, pati dhe më shumë fat. Ai kishte bërë diçka si një shënim në krah të faksit për Shkëlzenin dhe nga armik dhe “nip” i Gjinushit u bë figurë e PD-së, zëvendësministër dhe deputet. Ridvan Bode, i cili kishte kundërshtuar projektin, me idenë se ishte ndonjë pazar i Mediut me Delijorgjin, ishte kthjelluar papritur që ishte i Shkëlzenit dhe u bë i paprekshëm. Ilir Rusmali, i cili nuk kishte mundësi ta korrigjonte gabimin e refuzimit për ta firmosur vendimin për Gërdecin, u eliminua siç e thotë Wikileaks pas një kërkese të prerë të Berishës për dorëheqje, duke i sajuar një komplot për vëllain e tij biznesmen përmes Agron Kuliçit. Një sërë ministrash dhe zyrtarësh të tjerë që kishin dijeni për çështjen, u bënë të paprekshëm. Këshilltarë dhe shefa kabineti të Sali Berishës, që kishin pritur e përcjellë djalin e tij për të firmosur letrat e atij biznesi, morën papritur rëndësi dhe u bënë ministra. Më surpriza prej tyre ishte Arben Imami, shefi i kabinetit të Sali Berishës, i cili u dërgua Ministër Mbrojtjeje, pikërisht për të heshtur rreth gjithçkaje që flitej në ato korridore. Një paraardhës i tij, Gazmend Oketa, nuk u tregua shumë luajal dhe i fluturuan nga arshiva shumë dokumente që sot i ka prokuroria dhe media dhe kjo nuk ka për t’iu falur kurrë. Fatmir Mediu, dëshmitari i Djallit në këtë histori kriminale, ka po ashtu  pjesën kyçe në këtë transformim të Berishës. Ai kuptoi dëshirën e Berishës për të heshtur dhe e shiti shtrenjtë heshtjen e tij. Nëpër tavolina ai thotë të vërtetën. Ai të tregon se nuk e njihte Mihal Delijorgjin dhe nuk e njihte vërtet. Unë e dëshmoj këtë. Ai ja ka refuzuar këtë projekt Delijorgjit dhe Selmanllarit për muaj të tërë. Bile Delijorgjin nuk e ka pritur as në zyrë. Por një ditë në zyrën e tij filloi vizitat Shkëlzen Berisha. Mbi 50 vizita të regjistruara nga sekretarja për një muaj, dhe dosja u firmos. U firmos për Shkëlzen Berishën. Më tej, atje ku ngecej puna, Shkëlzen Berisha merrte në telefon gjithkënd, Ministra, drejtora, dhe deri Shefin e Shtabit të Përgjithshëm. Administratori i tij real në këtë biznes, Rrahman Selmanllari, ka dhënë dëshmi të rreme dhe prokuroria nuk ka guxuar ta marrë të pandehur. Vetë Shkëlzen Berisha, që ka lënë gjurmë gjaku në çdo cep të kësaj historie, ende nuk është thirrur.

 

Sali Berisha e mbrojti atë me zjarr dhe hekur. Shkatërroi medie, shkatërroi politikanë, shkeli mbi parimet e shpallura të tij, bëri aleancë me djallin vetëm që e vërteta e djalit të tij vrasës të mos dilte kurrë. Dhe si për mallkim të Zotit, si për të qetësuar shpirtrat e vrarë nga kjo masakër, ata që kanë punuar dhe e dinë kush ishte pronari real i fabrikës, del më në fund në dritë e vërteta. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë dëshmoi, ose më mirë të themi u rrefye në të vetmen “kishë” të sigurt në këtë vend, se djali i Sali Berishës ishte ai që urdhëronte gjithkënd për të ecur para ky projekt.

 

 

Gjithë degradimi që Berisha dhe Familja e tij i kanë bërë politikës shqiptare, demokracisë, medies dhe institucioneve të këtij vendi shkuan dëm. Piramida e frikës dhe terrorit për të mbuluar të vërtetën u shemb dhe tani ne kemi vetëm një akuzë dhe një fajtor për Gërdecin. Në akuzë është i biri i Sali Berishës si pronar real i Fabrikës së Vdekjes, fajtor është kryeministri Sali Berisha që ja dhuroi këtë biznes të birit të tij me ligësi dhe në raport me bashkëpunëtorët e vet, fshehtas, si skuth, që të mos ua dinte as për nder që po bënin të birin milioner. Dhe pas tragjedisë bëri ç’mundi t’i mbante zagarët, kameleonët, zvarranikët dhe gjithkënd që kish përdorur i biri në këtë histori.

 

Tani gjithçka është e kotë. Bashkë me një të vërtetë të madhe, merr fund një degradim i madh i historisë së Shqipërisë, i historisë së politikës dhe demokracisë vetëm për shkak të një djali plangprishës, që është rritur në makina trafikantësh dhe përfundoi në kthetrat e tyre si trafikant armësh. Është e tepërt që Shqipëria ta paguajë kaq shtrenjtë papërgjegjshmërinë e një njeriu vetëm pse ai është djali i Sali Berishës. Është e rëndë që ne sot të qeverisemi nga këta idiotë, zagarë gjahu dhe zvarranikë trafikantësh, vetëm pse ata dinin që i biri Sali Berishës ka vrarë 26 vetë. Çojeni atje ku e ka vendin atë njeri dhe kemi për t’u çliruar të gjithë. E vërteta të çliron dhe mund të çlirojë ndoshta dhe vetë Sali Berishën, që po merr zvarrë vendin nga makthi i një prindi të sëmurë që e do doemos të pafajshëm djalin e tij. Është dëshirë shumë njerëzore, dhe ja pranojmë, por jo kur ngrihet mbi një politikë çnjerëzore ndaj të tjerëve. Ndaj gjithë Shqipërisë. Ai nuk vlen kaq shumë.

 

Mero Baze

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).