Jozefina Topalli, kryeparlamentarja shqiptare, është radhitur në Gjuhën Shqipe të klasës së katërt fillore, si një personalitet I shquar, përkrah Nënë Terezës dhe Ismail Kadaresë.

Në tekstin  e cituar , në faqen 24 të tij, poshtë okelios “Shkruajmë” (shkruajmë për emrat), krahas   portreteve të dy personaliteteve në zë: Nënë Tereza dhe Ismail Kadare, është vendosur edhe portreti i kryetares së parlamentit    shqiptar, Jozefina Topalli.

Autorja e tekstit, Mimoza Gjokutaj, u kërkon  fëmijve, veç  një liste me emrat e njerëzve  të shquar të vendit, si ata  që janë prezantuar me fotot përkatëse, të shkruajnë edhe   nga një fjali për secilin, pra për Nënë Terezen, Kadarenë dhe Jozefina Topallin.

Tema

10 Komente

Jallah ,i doli fjala Bradit ,pavaresisht se e kish per Saliun.smiley

smiley

 

u kërkon  fëmijve, veç  një liste me emrat e njerëzve  të shquar të vendit, si ata  që janë prezantuar me fotot përkatëse, shkruajnë edhe  nga një fjali për secilin ...

A ta shkruaj edhe une nje fjali vetem per Xhozefin(ene)! smiley

Dua edhe une te kem te drejten te shkruaj nje fjali per Jo.To.pallin! 

smiley

....edhe keta si shume paskan shkruar .

PERSON OF THE WEEK
------------------

10.  (U) Jozefina Topalli, the first female Speaker of Parliament:
Not just the Speaker, Topalli is also one of the most influential
members of the ruling Democratic Party.  During her tenure as
Speaker, she has raised the profile of this previously drab role as
she highlights her own causes and the work of Parliament.  Topalli
has become a central figure in the ruling coalition, assuming a
starring role in the country's public campaign for Euro-Atlantic
integration and speaking out strongly on gender equality and
domestic violence issues.  She has traveled to more countries than
any other government official, most recently to lobby members of the
Organization of Islamic Countries in support of Kosovar
independence.  Her assertive style can catch the opposition off
guard, or provoke anger, and there are some in her own party and
outside that resent her influence with the Prime Minister.  With the
PM's career likely entering its political twilight, Topalli's
growing activism is understood by many as positioning herself as his
successor, well ahead of any overt power struggle for chairmanship
of the party.
 

Zhoz TePalli ...Figure e shquar patjeter... Edhe gruaja e Shamil Basayev-it eshte figura me e Shquar ne historine e Ceceneve... smiley

Ne lidhje me Jozeficken me kujtohet qe para ca kohesh nxori qe te Akti i Pavarasise te cilin ja dhuroj zonja Muzeut te pavarsise ne Vlore ishte dhe firmae  saj. Natyrisht ne permasa gjigande kete akt e ka publikura ne koridoret e Kryesise se Kuvendit. Gazetari i ketij emisionit (Foni) hodhi dhe ai firmen poshte firmes se saj. Cfare ndodhi? Gazetarit nuk i lejohet me te hyje ne ambjentete Kryesise se kuvendit me urdher nga Garda e republikes ndersa ne Muzeua Pavarsise e kane fshire me blanko firmene tij.

 

Per kenaqesine tuaj ju lutem kujtoni te qeshuren e Jozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzit1

 

Po qe se, kriteri i vlersimit te Jozefines, do ishte mbajtja e krahut te Sali Berishes, kryetarit te partise vet, ajo,  vertet eshte e shquar ajo reciton, per te tjerat, aha, vlen shume per te deshiruar!

 

 Derrat nje turi kane!

Edhe Pango sngelet mbrapa....eshte e cuditshme qe, pothuajse te gjithe pedesitat, vuajne nga e njejta sindrome,si kjo e stokolmit, kur vjen puna tek, prekja ne `seder`!  ..ngjajne shume me njeri tjeterin, kane nje prerje   smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).