Kriza globale financiare e vitit 2008 vuri në lëvizje ndryshime gjeopolitike që, sipas parashikimit të shumë vëzhguesve, do të shkojnë duke u thelluar dhe intensifikuar në vitet që do të vijnë. Në këto ndryshime nuk po luan rol vetëm ndikimi i shtuar kinez në Azinë juglindore dhe si garant i stabilitetit të ekonomisë globale në [...]

6 Komente

Domethene, Selanike e tatepjete si ka qene do te jete.

Po filloka sherri prap ne Ballkan. Megjithse kam idene se Gjermanet e kan marr situaten ne dore. Vendet e vetme qe akoma nuk jan ne tutelen Gjermane jan Shqiperia dhe Maqedonia.

"Për arsye të ndryshme politike dhe historike, Turqia ka pak shansa që të krijojë ndonjë ndikim në Serbi..."

Me gjithe respektin per Besnikun,jam i mendimit se ketu e ka gabim.Ndikimi turk ne Serbi eshte disa here me i madh se ne cilindo shtet tjeter te Ballkanit.Edhe sot,pjeset me elite te Beogradit quhen Kalemegdan,Tashmajdan,Topçider ,Dorqol...,

gjersa gjuha e sotme serbe permbane me shume turqizma se cdo gjuhe tjeter,pa permendur ketu numrin e madh te boshnjakeve ne Serbi,e qe realisht jane nje "komb" i dale nga flirti(!) turko-serb.

Sa i perket Kosoves,ne jemi aty ku jemi - te ngujuar ne mes te  civilizimit te Perendimit dhe  te Lindjes(lexo: Turqise).Doren ne zemer,ky opcioni i dyte ka filluar te shfaqet vetem pas "rilindjes" se Turqise dhe forcimit te saj  ne arenen nderkombetare.

Zaten,(jo rastesisht) simbolizohemi me shqiponjen dykrenare e cila me njeren koke shiqon nga perendimi,ndersa me tjetren nga lindja.

 

 Jakova ylli Serbise eshte Rusia,jo Turqia.Nuk do te thote gje se, dy apo tre lagje te Beogradit, thiren Turqisht,dhe jane me Turkun!

Nuk eshte  ceshtje e toponimit te nje lagjeje apo te disa qyteteve te tera(Kurshumlija psh.),por eshte ceshtje e ngjajshmerise se mentalitetit,menyres se te menduarit,kultures dhe antropologjise aziatike.

Kjo puna e yjeve qe thua ti,eshte nje grimce  me dredha.Ne kohen kur Turqia nenshkruante pakte me Serbine per deportimin e shqiptareve,shqiptaret shetiteshin ne  Detin Mesdhe me nendetse ruse.

Ku dua te dale?Eh,po miqesi ne mes shtetesh nuk ka.Ka vetem interese,prandaj Besniku ka plotesishte te drejte kur thote se duhet dredhur politika.

 Autori, kam pershtypjen se nuk i ka te dhenat te sakta, sepse ne Serbi mbizoterojne me shume investimet italiane se ato gjermane. Edhe nga ana politike e fetare, Gjermania e ka aleatin e vet, me kohe, denbabaden, Kroacine, keshtu qe hipotezat qe autori i paraqet si reale, habisin te gjithe. Serbia, dihet boterisht, nuk eshte me e fshehte, qe aleatin kryesor politik e fetar, ka Rusine, keshtu qe te besh nje paralele ndermjet Gjermanise dhe Rusise ne Serbi, eshte diçka artificiale dhe jashte realitetit. 

 Kosova, si dhe Shqiperia, ne vend qe te perfitojne nga hapesirat qe krijohen ne marredheniet midis shteteve te tjera te rajonit mund ti perkushtohen atyre vlerave qe bene te mundur zhvillimin e vendeve qe sot jane me te perparuarit e botes (Suedia, Danimarka, Hollanda...vura ne liste vendet relativisht te vegjel). 

A i shkon ndonjehere nder mend Rusise te sulmoje apo te influencoje Suedine fqinje? Perkundrazi, eshte Suedia qe shihet me admirim ne Rusi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).