Nënpunëset thanë se prisnin vendimin e largimit, por u eshte kerkuar te dalin me shpejt. Incidenti ka perfunduar deri edhe ne konfrontime fizike.

Dy inspektoret shprehen se gjithcka eshte e qellimshme per shkak te angazhimit te tyre gjate procesit zgjedhor si perfaqesuese të Partisë Socialiste.

"Isha në zyre duke punuar duke bërë detyrën time funksionale, duke përgatitur materialet. Hyn befas Florenc Hoxha, Drejtor i Policisë Bashkiake që nuk është në të njëjtën drejtori me ne, tërheq tavolinën dhe më nxjerr me dhunë nga krahët, ndërsa unë i thashë se nuk mund të dal nga zyra
për aq kohë sa punoj këtu.

Por Hoxha më tha se duhet të dilja nga institucioni sepse isha e padëshiruar, ndërsa më gjuajti me grusht në stomak", thotë inspektorja Anila Cobani.

Edhe inspektorja tjetër Etleva Duro përshkroi të njëjtën situatë, ndërsa tha se edhe ajo vetë ishte pre e dhunës së ushtruar në ambientet e Drejtorisë.

Nje skene e tille ka shokuar punojesit e tjere te kesaj zyre. Madje sot nuk u eshte sherbyer as qytetareve pasi Drejtoria ka urdheruar mbylljen e dyerve duke pezulluar te gjithe veprimet. Ndonëse vete drejtori ka qetësuar situaten duke u shprehur se inspektoret do te qendrojne ne detyre deri ne mberritjen e vendimit zyrtar.

"Ndihem e terrorizuar nga kjo maskaradë që kam parë me sytë e mi. Më duket absurditeti më i madh që të nxirret me dhunë një punonjës, kur ende është në detyrë, pa marrë vendimin e largimit nga detyra", tha Miranda Porja, punonjëse.

Prane inspektoreve kane mbërritur menjëherë anetaret socialiste ne Keshillin Bashkiak Aldrin Dalipi dhe Gent Gazheli dhe Ervin Bushati, te cilet denojne dhunen brenda zyrave te administrates shtetërore.

"I drejtojmë një mesazh direkt Prokurores së Përgjithshme Ina Rama. Shihni cfarë po ndodh në zyrat e shtetit, shihni si po dhunohen gratë dhe përfaqësuesit shërbëtorë të popullit, zyrtarët e këtij shteti, pikërisht nga njerëzit të cilët nuk po ndëshkohen nga drejtësia, por po lihen të lirë rrugëve dhe për këtë arsye po ngjiten të drejtojnë institucionet", tha Dalipi.

Dalipi sqaroi se do te kerkoje mbledhje urgjente te Keshillit Bashkiak, si dhe do te vene ne dijeni te gjithe institucionet nderkombetare, ne lidhje me kete akt.

Nderkohe Policia Bashkiake e Tiranes permes nje deklarate beri te ditur se ka bere kallezim penal ndaj dy inspektoreve,duke i akuzuar ato per sulm verbal dhe fizik. Ne deklarate thuhet se dy inspektoret prej ditesh dhunojne institucionin.

 

Burimi dhe video: http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=218241

 

_________________________________________

Luis Tanushi

Gazeta Shekulli

Dy inspektore të Tatimeve të Bashkisë, kreu i policisë bashkiake dhe pesë persona të tjerë janë përfshirë dje në një sherr brenda zyrave të Bashkisë së Tiranës ku nuk ka munguar as përdorimi i dhunës. Inspektoret e Bashkisë kanë treguar shenjat që kanë pësuar nga dhuna që ka ushtruar mbi to kreu i Policisë Bashkiake, Florenc Hoxha.

Hoxha i ka kërkuar inspektoreve të taksave që të largohen nga zyra pasi janë të pushuara nga puna. Edhe pse drejtori i taksave në bashki i ka thënë se ato janë ende në punë dhe duhet të rrinë në zyrë, Hoxha ka tentuar që ti nxjerrë jashtë me forcë. Në këtë moment mes tij dhe dy punonjëseve ka ndodhur përplasja fizike. Dy inspektoret e taksave kanë përfunduar me shenja të shumta ndërkohë që e gjithë ngjarja është filmuar nga celularët e kolegëve të tyre. Sherri i ndodhur në orën 09.00 të mëngjesit ka tronditur të gjithë punonjësit e bashkisë. Dera e zyrës së taksave është mbyllur edhe për qytetarët dhe askush nuk është lejuar të hyjë brenda. Vetë drejtoria ka urdhëruar pezullimin e veprimeve. Videot e mësipërme tregojnë sherrin në zyrat e Bashkisë së Tiranës.

 

Anila Çobani

“Tani ti plehrë do paguash atë që ti ke bërë te njësia 10. Zhduku nga zyra”

“Drejtori i Policisë Bashkiake hyri në zyrën tonë dhe mu drejtua mua me fjalët: Tani ti plehrë do paguash atë që ti ke bërë te njësia 10. Qërohu nga tavolina”. Kështu e nis rrëfimin e saj Anila Çobani, inspektorja e taksave në bashkinë e Tiranës, e cila dje është dhunuar nga Florenc Hoxha. Në këtë intervistë për “Shekullin”, Çobani tregon se shefi i saj i kërkoi të rrinte në punë, por drejtori i policisë tentoi që ta nxirrte me forcë nga zyra duke i shkaktuar edhe shenja në trup.

Zonja Çobani, çfarë ndodhi sot në zyrën tuaj në Bashkinë e Tiranës?

Në ora 09:00 isha në zyrën time në zyrën e Kontrollit dhe Analizës së Riskut në katin e dytë të Drejtorisë së Taksave dhe Tarifave Vendore në Bashkinë e Tiranës. Kisha në dorë shtatë-akt kontrolle meqenëse më ishte lajmëruar largimi im nga puna në ditët në vazhdim, shtatë akt kontrolle në procese pune për t’i çuar tek tatim paguesit që të firmosin për kontrollet që bëja unë. Po punoja në tavolinë, zyra jonë është e tejdukshme nga të gjitha anët me xhama dhe shoh që në korridor shfaqet shefi i policisë bashkiake, Florenc Hoxha. Ai hyri te zyra jonë. Fatmirësisht nuk isha vetëm, isha me dy kolege të mia dhe një koleg. U drejtua nga mua dhe më thotë: Tani ti plehrë do paguash atë që ti ke bërë te njësia 10. Qërohu nga tavolina. Unë i thashë: jam duke bërë detyrën time institucionale dhe mos guxo të më prekësh me dorë se nuk lëviz nga tavolina. Është drejtuar për nga unë dhe më ka tërhequr zvarrë me karrige dhe ka bërë një rrëmujë që ne e kemi filmuar. Në këtë kohë kur filloi të ushtronte dhunë, drejtohet një kolegia ime për ta ndaluar. Edhe atë e keqtrajtoi duke e tërhequr zvarrë.

 

Çfarë ndodhi më pas?

Ndërkohë kur u bë rrëmuja që po më tërhiqte zvarrë dhe unë i thashë nuk dal se po bëj detyrën time, vjen Drejtori i Përgjithshëm. Unë i them atij: Më thuaj a duhet të iki nga puna apo të vazhdoj? Drejtori e shtyn Florenc Hoxhën edhe më thotë ti do rrish në tavolinë, mbaro detyrën. Kaq ndodhi, ai vazhdoi me sharje në korridor. Ndërkohë bëmë padi edhe në prokurorin. U mbyll dera e jashtme ndërkohë që nuk është lejuar asnjë nga media që të hyjë. Në këto momente jemi thirrur që të marrim lajmërimet e largimit nga puna nga shefja e burimeve njerëzore. Kemi firmosur në protokoll, kemi takuar shokët dhe shoqet, morëm fletët.

 

Po njerëzit e tjerë a u përfshinë në sherr?

Jo drejtori na ndihmoi që ta largonte. Është akt individual i Florencit i shoqëruar nga dy civilë që se di a ishin nga komisariatet, por nuk ishin të bashkisë. Dua të theksoj se ndërtesa e policisë bashkiake është larg nesh dhe që të hysh në zyrën tonë monitorohesh nga kamerat dhe duhet të kesh dokumentin e identifikimit që të klikosh për të hyrë. Se si ka hyrë dhe për çfarë ka hyrë nuk dihet se drejtoria jonë nuk ka lidhje me policinë bashkiake, ka punë thjesht me taksat.

 

* * *

 

Shenjat e dhunës së ushtruar mbi inspektoret e taksave

“Shkova në ndihmë të Anilës, më goditi dhe mua”

Etleva Duro është një nga dy inspektoret e taksave në Bashkinë e Tiranës, të cilat janë konfrontuar fizikisht me kreun e Policisë bashkiake, Floren Hoxha. Ajo rrëfen për “Shekullin” atë që ndodhi në zyrën e tyre dhe se si u dhunua nga kreu i policisë bashkiake i shoqëruar nga pesë persona të tjerë.

 

Zonja Duro, çfarë ndodhi sot mes jush dhe kreut të policisë bashkiake?

Drejtori i Policisë Bashkiake Florenci hyri në zyrën tonë edhe na tha: Nuk jeni më të dëshirueshme në ambientet e kësaj drejtorie. Ndërkohë ne nuk e kishim marrë ende pushimin nga puna, e morëm tani në orën 15.30. Edhe sot ishim në krye të detyrës. Ai erdhi i shoqëruar nga pesë persona të tjerë, dy civilë dhe tre policë bashkie. Ai ushtroi dhunë mbi ne, rrahu Anilën. Shkova unë për ta ndihmuar sepse ajo ishte e shtrirë në tokë. Prapë edhe mua më tërhoqi zvarrë. Më rrahën me shenja, çfarë të të them. Në gazetën tuaj kam dhënë edhe një intervistë në KQZ ku u kërcënova për largim nga puna nga komisioneri i djathtë. Gjithçka e qëllimshme nga Drejtori i Policisë sepse ishte shoqëruar vetë i pestë. Ata hynë në zyrën ku ishte Anila Çobani.

 

Ju ata dy personat e tjerë i njihnit që ishin punonjës bashkie?

Jo s’janë punonjës të bashkisë. Janë punonjës të Policisë së Shtetit. I ka pasur vartës ky zoti Florenc Hoxha dhe i ka marrë për t’i përdorur. Ata nuk u përzien, ushtroi dhunë vetëm Drejtori i Policisë Bashkiake. Kur po ikte unë i tregova shih çfarë shenje më ke lënë. “Ou ashtu, tha ai, ti më kërcënove mua do të bëj kallëzim penal”.

 

Godina e policisë bashkiake është larg zyrës suaj madje godinë më vete. Si ka mundësi që drejtori i Policisë Bashkiake duhet të gjendej te ju?

Ka vetëm një lidhje në kat të tretë ose nga jashtë . Gjithçka është e filmuar se nga ka hyrë. Ai ka ardhur te zyrat tona dhe jo ne të kemi shkuar tek zyrat e tij.

Sherri në zyrat e Bashkisë së Tiranës

Kreu i policisë bashkiake: Dy gratë më dhunuan

Bashkia e Tiranës ka njoftuar dje se Drejtori i Policisë Bashkiake ka dorëzuar sot një kallëzim penal ndaj dy inspektoreve Anila Çobani dhe Etleva Duro. “Policia Bashkiake i kallëzon dy punonjëset për sulm verbal dhe fizik, për kundërshtim në krye të detyrës, si dhe për kërcënim. Çobani dhe Duro prej ditësh dhunojnë institucionin e Drejtorisë së Taksave dhe Tatimeve në Bashkinë e Tiranës, duke mos lejuar funksionimin normal të kësaj zyre. Çobani dhe Duro, prej ditësh, fyejnë dhe kërcënojnë brenda zyrave të Tatim-Taksave, duke e bërë punën të pamundur. Në këtë situatë, Drejtori i Përgjithshëm i Tatim-Taksave në Bashkinë e Tiranës, ka kërkuar ndihmën e Policisë Bashkiake për të larguar nga ambientet e punës dy punonjëset e lajmëruara për largim nga detyra. Ambientet e Tatim-Taksave të Bashkisë së Tiranës menaxhohen nga ana e sigurisë nga Policia Bashkiake. Policia Bashkiake duke kryer sot detyrën, u përball me një sulm të ashpër të Çobanit dhe Duros, të cilat ushtruan edhe dhunë”,- thuhet në reagimin e Bashkisë së Tiranës.

167 Komente

prit se kjo nuk eshte asigjo, ose me mire me thone osht vetem fillimi. Prit kur ti shkoje neser arviziu Bashes dhe ti rahi shpatullat e ti thote:'" ti je kryebashkiaku qe i duhet tirones" (finally Tirana got its own Mayor).

... ndersa Basha do ti jap Arvizut ''çelsin e arte te qytetit''.smiley

no comment !!

Shume i rende!

Nqs eshte e vertete qe eshte qelluar me grusht barkut ajo inspektorja, ky zoteria (plehra) duhet plasur ne burg.

Pastaj qe inspektoret e tatimeve jane ushtare ramista te gjobave e presioneve dhe meritojne te largohen eshte tjeter pune, po ky eshte agresion i ulet.

Po tja kishte kput ne kjo nje gju ke topet ktij deles qe merret me femra.

Kane burra kto gocat apo jo ?

Po te dashur kane ?

ca presin ????

Turp, turp...

 Si ka mundesi nje polic i qelbur te prek me dore nje grua ?,... e ka goditur me grusht ne stomak dhe e ka gricur nga krahet, ai duhet te denohet, per perdhunim, ngacmime seksuale se e ka kap nga lleret e krahut ne ambientet e zyres se shtetit!! Menyra e e ushtrimit te detyres se Policit jashte cdo rregulli dhe procedure sic tregohet eshte teper e rende, e pa lejueshme dhe e denueshme!

Ku e gjejne forcen keta njerez te ndyre, te veprojne kaq dhuneshem me nje grua!

Ai duhet te denohet, per perdhunim ndaj seksit femer! Drejtori i BB ishte ne procedim 4 muaj per `ngacmim ceksual` ndaj nje pastruese hoteli, kur se ky gomari ky polici i ndyre, e ka kapur perdore grune botes, i ka gjyjt dhe me grusht  sikur me pas grun e vet!!!..... ai duhet te jete  i cmendur, dhe pervers!

Ky eshte nje skandal tjeter i radhes  me perdhunuesit psikopat te  Lul Bashes! Ai vend eshte plere, dhe nuk hyhet ne europ me plera si keta!

Florenci do te jete me fat po shpetoi nga procedimi per burg, ose nga ndonje dru i te afermeve te asaj zonje! 

.....i ka gjyjt dhe me grusht  sikur me pas grun e vet!!!.....

Pse mor pall, gruas tende i gjuajtke ti me grusht.

E dyta, nese e pe videon ajo xhada histerike meritonte dicka tjeter.

Me pak fjale pune leshkosh e militantesh injorante.

 

Keinidi,njerezit kur jane pushuar nga puna ,kane kaluar ne depresion te tille sa kane vrare 10-ra njerez. Keto ,keshtu e shprehin pakenaqesine ,qe jo vetem po pushohen,se ate e dinin tash,por po i largonin nga puna me dhune ,si te ishin  prostituta ordinere qe i kane marre nga rruga dhe i kane sjelle ne pune. Njeriu dhe kur pushohet e do nje fjale te ngrohte ,e te trajtohet me dinjitet ,per respekt te vete personit ,por dhe te  punes qe ka bere.

Keto dite kam pare disa  femra te pushohen nga puna dhe eshte e trishtueshme t'i shikosh kur qajne si femije, per ato dy pare te qelbura qe fitonin,por qe mbanin me buke familjen......

smiley

Mos e bej nostalgji dhe lot e qurre kete pune venus. E para duhet te gjykosh qe ato jane thyerse ligji sepse kane qene ne qendrat e votimit dhe kane bere si xhada atje. Bashke edhe me te tjeret e PD. Ti do te thuash se luftonin per vendin e punes sdhe jo te idealizmit te votes se lire. Por ja qe humben ose ua futen, merre si te duash. Kjo eshte situata dhe ato e dinin mire qe do te largoheshin.

A e bene me nder drejtoret kete pune, sepse e dinin qe do te ishin te paret qe do te fluturonin. Po pse keto qe morren pjese ne komisione nuk duhet te largohen apo duhet te presin tu hapet proces penal per pjes marrje ne radhe te pare te mitingjeve apo edhe ne komisione, apo tenda te grevave te urise?

Ato e dine mire qe eshte me radhe ne administratenshteterore albanistane. Nje here ta kercejne dhe nje here ua kercen.

Keienidi , nuk e di cfare je ti femer a mashkull?

 

Jo ato ,por te gjithe ne e kemi "thyerr "ne jeten tone nje ligj ,nje rregullore vetem per te mbrojt vendin e punes.Dhe kur Z.Jozefine,bente takime me grate anembane Shqiperise ,na morren nga puna (ne shkelje te ligjit) ,brenda orarit te punes dhe na cuan me detyrim te takonim Jozefinen(pa deshiren tone dhe po te doje i thoshe jo ,por fluturoje nga vendi i punes) ,madje takimi nuk ishte as ne qytetin tone ,por ne nje qytet tjeter .Duhej mbushur salla ,per dekor,qe te mburrej Jozefina te Klani.

Ufa ,kush po e respekton ligjin ketu ,me kete shtet rrumpalle ,qe i thyen vete i pari.

Keienidi , nuk e di cfare je ti femer a mashkull?

eshte intelektuale.  smiley

 or trap thjesht imagjino po te ishte nena apo motra jote ... do te vinte mir ty? 

 ou? ene kjo histerike? Sikur jeni rrit mes histerise mer njerez qe ja njifni kaq mire simptomat?

 

keiendi - 7 Sht 2011 - 6:04pm - # 

.....i ka gjyjt dhe me grusht  sikur me pas grun e vet!!!.....

Pse mor pall, gruas tende i gjuajtke ti me grusht.

________________

... ai qe eshte i dhunshem me nje femer ne pune apo ne rruge, ( ne rastin konkret ai  polici idjot) eshte i dhunshem edhe me gruan e vet, sme paske kuptuar mer cop mishii! 

e dyta, ti thua "xhada histerike" meritonte nje dicka tjeter!!!!....po te ishte motra jote keshtu do te flisje ?!

...simbas teje, kur nje mashkull te prek me dore, te godet me grusht, duhet te jesh " e bute ", e omel ?  ..dhe me e forta, ti thua qe meritonte dicka tjeter!!  

C'do gje qe thua ketu humb vleren kur:

1) Shkruan se gruaja tende dhe mund te qellohet

2) Te duket gje me e keqe kjo qe nga ndodhur ketu nga ajo qe ndodhi me drejtorin e BB dhe pastruesen e hotelit. Sikur po shkruan pak a shume, qe drejtorit te BB dhe i lejohet nje ngacmim nga qe eshte drejtor dhe ajo thjeshte nje pastruese.

C'fare nevoje ka ketu fjala "perdhunim?" Kjo eshte sikur Talibanet te te bejne moral per te drejta e femrave.

 Pse duket cudi ty?, shqiptaret, ata muhamedanet edhe i therin grate, e ve ne dyshim ti kete?!!

Gazeta `Tomori`,  jep lajme te bukura per Tironen,... qe qe zotnia e tij, katnari prej Vaqarit vrau grune vet,... i fejumi prej momlit, vrau  ish-te fejumen e vet, sepse kjo nuk e donte,... se djali prej macukullit, vrau grune e vet duke lone jetim 4 femije,..biznesmeni prej kosove 50 vjec, vrau te dashuren e vet, 22 vjec, sepse ishte xheloz,.. do me lajme nga gazeta Tomori ?!! 

Po pse nuk te duket ty perdhunim prekja me dore e asaj gruas?

Prekja me dore ka dy arsye, intimitet ose dhune ndaj personit!  Prekja, eshte ose intimitet ose dhune! Ne rastin konkret, eshte perdhunim, ushtrim force, eshte dhune.Njeriu merr vesh me fjale! Kfsha me dru! Te sqarova shume me duket!

Ku e gjejne forcen keta njerez te ndyre, te veprojne kaq dhuneshem...

Thjesht o Artian. Eshte rikthyer Totalisht shteti Regjimit Berisha pre 92 deri 97 qe sundohej me badiguarde . Te kujtohen ato shprehjetet qe perhapni badiguardet e tij  " I beri helaq ( per m...) berisha " Deri sa  e flaku ne plehra si lecke dhe e beri helaq ( per m....)   Zan Caushi ! Ate do ai , se as ja ndien atij per keto "figurinat " qe duan Ligje . Prit dhe pak te vije doktor cicofreni dhe ta propozoje per Ngritje ne detyre , si zbatues korrekt i Ligjit smiley . Sipas te dhenave qe kam Polici ka nrefur nga toka edhe nje flamur te Shqipoerise qe ra ne toke gjate " ushtrimit te dhunes ndaj tij , nga kjo zonja . Dhe per kete doktor cicofreni ka nje propiozim per ta shpallur " Nder i Kombit Demokratik Shqiptar "" smiley

Sipas te dhenave qe kam Polici ka nrefur nga toka edhe nje flamur te Shqiperise qe ra ne toke gjate " ushtrimit te dhunes ndaj tij" nga kjo zonja . Dhe per kete doktor cicofreni ka nje propozim per ta shpallur " Nder i Kombit Demokratik Shqiptar "

stilistika; mjeti shprehes: ironi therese qe shkon deri sarkazem; nga Ziko.

Drizo, 

rende, po ke kaq te drejte.. smiley 

 ..po me, me duket se, zedhensi i bashkise kishte thene se, polici qe  kish vu dor  n`grune e huj, kishte kry detyren !!!!

Ama vetem 1 grusht stomakut ka ngrene!? Ajo qenka me fat qe nuk e paska perdhunuar ai polici. E pashe skenen ne TCH, me vinte hem per te qeshur hem per ta qare. Dhe qershia mbi torte ishte denoncimi ne polici i policit se ato 2 grate e kishin dhunuar. Ah cer vendi eshte Shqypnia, komplet i sfazuar, mbreteron absurditeti, bythe kazani.

Nënpunëset thanë se prisnin vendimin e largimit, por u eshte kerkuar te dalin me shpejt. Incidenti ka perfunduar deri edhe ne konfrontime fizike. 

 

si perralla duken keto njoftime. duhet konfirmuar ky lajm, se pari. si ka mundesi mos u kete ardhur vendimi i largimit? e drejte apo jo kur te vjen vendimi duhet te largohesh. pastaj mund te ndjekesh rrugen ligjore, ose jo. keto jane rregullat e lojes edhe ne perendim. po nuk u largove, vjen dikush dhe te largon me force.

nuk po justifikoje grushtat ne stomak por qe duhet te largohesh, duhet. pastaj, po s'u  largove, ne gjithe boten ka konfrontim fizik.

 Vjen njoftimi disa jave perpara, pastaj urdhri.

Duket qe s'e ke idene e punes. Kujt i je bere barre atje ne amerike? 

 sa i informuar qe je mor zdap. ashtu behet he?  ketu ne amerike jo njehere. te vika njoftimi dhe duhet te presesh zbatimin? sa bukur qe i bekan ne shqiperi? po c'mund te beje njeriu qe nga njoftimi deri tek zbatimi. apo te perveshi menget dhe behet gati per lufte? 

pushohen 250 mije njerez ne vit ne amerike pa njoftim fare deri ne castin e fundit. dhe duhet te largohen menjehere. se po te vinte njehere njoftimi dhe pastaj zbatimi do kish filluar lufta edhe ketej, dhe keta e kane me keq akoma, se plas arma ketej.

 Ik lexo kodin e punes, por shqetesohu per veten qe po arrij deri ketu sa te te them te lexosh kodin e punes, sepse duhej ta kishe ditur. 

E ke gabim Lira. E drejta e punes ne nje pune publike, jo private, eshte e mbrojtur mire ne Amerike. Ne raste te ralla mund te hiqesh pa nje "hearing." Ne pune private mund te hiqesh.

 hahahaha omfg 

"nuk po justifikoje grushtat ne stomak por qe duhet te largohesh, duhet. pastaj, po s'u  largove, ne gjithe boten ka konfrontim fizik." 

ti duhesh rrahur mire njehere para se te te pushojne nga puna dhe pastaj ne do themi qe "ne gjithe boten ka konfrontim fizik" keshtu qe mos na caj trapin. debile!

Lira ne boten e cudirave , qe as ja ke haberin FARE puneve te nje Shteti Serioz , po flet sipas parrullave miringashe   "O fatos o legen , prite salen se po vjen " smiley

Sidoqe te jete , askush nuk ka te drejte te hyje ne zyrat e shtetit si perfaqesues  i DHUNES pa vendim Gjykate . Ne rastin konkret pa kerkesen e titullarit te Institucionit qe deklaron se nuk ka "vendim zyrtar me shkrese " Ti sikur na ke shkrue per Shtet Ligjor zotnie . smiley

Ai ( Polici ) duhet menjehere te denoncohet , te pezullohet nga detyra dhe te filloje ceshtja penale. Me pas  le te marre ndeshkim administrativ , penal apo te dale i pafajshem  . Eshte plotesisht tjeter gje , ajo qe na thue tie sipas teorise se babasqapit qe te ben helaq te ben , te shkel me kembe te shkel smiley

Dhe sa per dijeni te zotrise suej or tie , duhet ta dish qe ne institucione jepen flete HYRJE dhe ka Roje. Tek punon kjo gruaja ka edhe POLIC Private ! Gjeja e pare qe behet zyrtarisht pa konceptin e te berit "helaq" eshte :

te Thirresh , te te komunikohet Vendimi , te jepet afati per shkeputjen e mardhenieve me Institucionim , te jepen te drejtat qe te takonin ( paga , leje etj ) . Ky eshte Shteti Ligjor dhe jo Jo ai i Hitler Berishes me metoda te drejtimit Vertikal !  Shko provo te hysh brenda ne institucion ( pa mashtrim duke paraqitur teseren e PD ose parrullen " me ka cue doktorri  smiley  ) dhe do ta shohesh sa kollaj na thua

 keto jane rregullat e lojes edhe ne perendim. po nuk u largove, vjen dikush dhe te largon me force....shume firifiu kjo fjali , pa asnje Lidhje me rastin dhe me e keqja shume Mashtrim ne interpetim . Nuk di ta bej ate shenjen e keqardhjes ...

Te shohim si do e zgjidhe keci i babasqapit ! Godua tek "Ali pash Tepelena " ka nje rast tipik qe e pershkruan mjaft bukur ne kalane e Beratit !  Kush lexon nga PD ???????

Idriz.

Mos e ke fjalen per ate ushtarin mirditor qe i qelloi turmes?

Po e pate per te, kalane e ke gabim. Ngjarja ndodh ne Janine jo ne Berat.

smiley

Jes ! flm !

Dy inspektoret shprehen se gjithcka eshte e qellimshme per shkak te angazhimit te tyre gjate procesit zgjedhor si perfaqesuese të Partisë Socialiste.

Mos ishte ndonjera nga keto ajo qe futi fleten e kutise se votimit ne canten e vet ne qendren e numerimit te njesise Nr. 8?

Keto behen pjese te lojes por nuk dijne ta luajne kete loje sipas menyres me te mire te mundshme. Sjellje te tilla nuk bejne gje tjeter ne fakt vecse "legjitimojne" pamundesine e bashkeekzistences mes individesh te perfaqsive te kunderta politike. Kjo i jep arsye kryetarit te ri, qe me te drejte a pa te drejte, te beje sprastrimet qe i duken te nevojshme. Skenaristet e ketyre lojerave apo frymezuesit ne media i bejne llogarite me "skandalin" po kjo nuk pi uje sa kohe qe historia eshte "qelbur" nga militantizmi. A lost cause.

Nese eshte e vertete eshte nje gje qe nuk e kam pare kurre te ndodhe.

Nese eshte e vertete, eshte paburreri ekstreme. Dhune mbi nje grua, mbi cilendo grua eshte qelbesirllik. Pastaj, t'i rrahesh tjetrit gruan apo motren apo nenen do te thote qe nuk mbush mire - se njerezit jane vrare per shume me pak se kaq. Nuk e di cfare burrash jane keta qe rrahin grate, por e di cfare kisha per t'i bere atij qe guxon ve dore mbi njeriun tim dhe nuk do ishte aspak e bukur si ngjarje. 

Nje nje gje nuk kuptoj, cfare dreq kerkon "Drejtori i Policise Bashkaike" ne zyrat e Inspektoriatit Tatimor? C'pune ka drejtori te nxjerre njerez me force nga zyra? 

A je ne terezi or Blend?! Shume naiv po me dukesh ket mjes. Ky robi eshte pjese e grupit qe vrau per qejf 4 burra ne 21 janar.............A pe ndonje prej familjareve te hakmerret? A pe ndonje shqiptar te hakmerret per humbjet e piramidave ne 96? A pe ndonje shqiptar te hakmerret per Gerdecin? Kujt burri po i rruhet sot se bashkeshortja hengri nje grusht stomakut?! Ca flet o burr.

Dhe te siguroj qe edhe ti vete nuk do kishe bere asgje, se do mendoje per koken tende dhe te femijes.

 Po o dajosh, 

ke shume te drejte, po keta jemi ne perderisa femijet e nipat e Enverit se bashku me Ramiz Aline shetisin si bosa mafioze ne mes te Tiranes, perderisa ish-prokuroret e atehershem i ke akoma me detyra, perderisa asnje ish i denuar politik ose i aferm nuk u hakmorr me ata qe i shkaterruan jeten. E ketu nuk behet fjale per 4 raste, por per 4 mije. 

Akoma se mbarove shkollen ti? Kam 6 vjet qe t'shof te peshku me studenti_it

 ej o swed, 

po sipas teje do nderroj nick sa here avancoj ne shkollimin tim ??? 

se mos jane njerez keta. jane qener te stervitur per te sulmuar kur jepet urdheri: skape dhe ai (qeni pra) te mesyn. Nuk ja kam pare foton e fytyres, por mesiguri ngjan me ate te qenit te kufirit.

hunderri duhet ti dhuroje nga nje laptop ketyre grave, dhe ai leshi i asaj levizjes cohu duhet te beje nje reklame

+1

kjo flet per suksesin e qeverise berisha ne reformen per barazine gjinore, shkruan e perditshmja prestigjoze angleze 'the sun'.

gazetare tamam ata te "the sun", e dine mire qe me fort jane rraf burrat ne bashki prej grave. degjova se kane nje video edhe keta qe akuzohen qe rrahen inspektoret. edhe thuhet se keto inspektoret i kane mbyt fare. smiley po e verteta do te dale si dielli ne anglisht.

 Evgjiteri. Ne fakt nuk jane burrat qe rrahin grate, po jane "grate" qe rrahin "burrat". Kto "burrat" si duket e kane ndare mendjen te mos largohen pa sherr nga ndermarrja dhe ja ku ja behin "grate" shefa gati per te ngrene karremin e provokimit te pare qe cfaqet.

Tani lind pyetja; kur keto dy "grate" nuk jane ne gjendje te menaxhojne situta te tilla kaq banale, si do te mund te menaxhojne dy nga deget me te rendesishme te Kryeqytetit, respektivisht tatimet dhe zbatimin e ligjit?

Sic kane menaxhuar deri tani dy nga deget me te rendesishme te shtetit; bjeri fort atij qe s'ka mbeshtetje, kthe koken nga ana tjeter sikur nuk i shef kur per dreq te qellon te ndeshesh me "te fortet"

burra qe vene dore mbi grate! a u q*fsha motrat e ca u mban pragu! dhe harram atyre burrave a vellezerve te ketyre grave po ja falen ketij morrit. te q*fsha etiken e normat me keta plehrat, vetem harbuteria dhe hurri pi uje me keta

p.s. kjo eshte vetem nje pjese e vogel e fashizmit qe po instalohet aty

 

Ne raste te tiila i thuhet "hello" Kanunit te Lek Dukagjinit.

E me mire, ...dy gra te rrahura ketu, ..4 te vrare atje, ...30 te vrare me pare. Me duket mua apo pe behen me te bute keta te udheheqjes?

Bobo me kete qe paska ndodhur kam frike se do te jape doreheqjen Luli i Vocerr!!! smiley

rri amon, se e ka marre me 100 pishmonlliqe at post, edhe i sebep te vockel do qe ta lej, t'ia boj naften.

ishalla s'i vje menie keqe thuj, se cer do bojshim masanej.

ca turpi smiley

e prape, e tmerrshme, koha ecen, hajdutet dhe matrapazet ngelen te njejte, po nje grusht njerezish. Ndrrohen me dhune me njeri tjetrin, shkaterrojne njeri tjetrin , pastaj hakmerren kur vijne prape ne ato poste.  Hakmerren me lloj lloj mjetesh. Sot pasken bere risk dhe dajakun, qe se kane per gje hic asnjera pale hajdutesh. Dhe kalamajte tane qe shohin keto gjera ne lajme.

Dhe hajt pastaj ti rritesh ne shqiperi smiley

+1

 moj ruzhe, shqiptaret duhet te mesohen me ca gjera. edhe ketej kur nderrohen shefat nisin spastrimet. njesoj ja hane kokat njeri-tjetrit dhe ketej. njerzit kudo njesoj jane. po bertite, dhe pa fjalor te keq fare, vetem po bertite behet nami. lajmerojne policine menjehere.

pastaj ato qe thua ti jane te verteta. te njejtet matrapaze alternohen. duhen pare te dy videot, si kane reaguar te dy palet.

Lira, paj zotin, me thuaj rastin me te fundit atje ku jeton ti kur dikush bertiti ne nje zyre dhe personi tjeter i ra me grusht ne stomak apo e kap perkrahu me dhune ta zvarrise jashte. Ti besoj e di mire (ose ben sikur s'e di) qe per te tilla raste tjetri te hedh ne gjyq dhe te fundos, prandaj ka security apo polici qe merren me ket pune. Ato grate nuk po kundershtojne shkarkimin por nxjerrjen me dhune para mbushjes se afateve te dorezimit.

Lira rrezik jeton ne bathore dhe logohet me proxy

 pikes i ke rene! smiley  

 

 po ku e di une i ra me grusht apo jo, o dajosh? qe i kapin perkrahu i kapin dhe i nxjerrin po nuk u larguan, ketu ne us.  po kush eshte security? dikush qe punon ne ate kompani. edhe ata qe kane vajtur atje  mund te kene edhe kete detyre. nuk bertitet ashtu ne zyrat e shtetit o dajosh? ku ke pare ketu keshtu gjerash? edhe spiritusi thote qe ne lokal ajo perdorte fjalor skandaloz. le te nxjerrin vidion qe nga fillimi deri ne fund dhe pastaj diskutojme. ku merret vesh kush thote te verteten dhe kush genjen ne shqiperi.

 Te kishe qene ti ajo femra qe ja futen me grusht, edhe te kishin nxjerre si lecke perjashta, do kishe kete lloj arsyetimi??? 

Nese je femer nuk do flisje asnjehere me kete lloj toni edhe me kete pandjeshmeri ndaj dhunes qe perdoret kunder femres!

O lire, ku ke jetu me pare ti, dhe ne cilin shekull, me e rendesishmja?

Pe verteti je ti lira, apo ben vete?

Lira - x apo y eshte i punesuar ne baze te nje employment contract ... me terms & conditions of employment te firmosura nga te dyja palet qe ne fillim te punesimit! Nese x apo y person eshte bere redundant atehere ai eshte i detyruar te lere vendin e punes po ashtu edhe punedhenesi eshte i detyruar te beje pushimin nga puna ne baze te kushteve te kontrates! Nqse njera pale ka thyer kushtet e kontrates atehere ata takohen ne gjyq!!!

Ka edhe raste kur dikush mund te kundershtoje pushimin nga puna por duke pasur parasysh se te gjitha kushtet e punesimit jane te shkruara ne leter (kontrate) me fuqi ligjore qe ndahen nga gjyqi ... nxjerrjet per krahu mund te jene teper te rralla por kurre me dhune fizike te kesaj shkalle!!!! Behet fjale per pune serioze me kontrate. Nqse dikush punon ne te zeze atehere ai/ajo eshte ne meshire te fatit (bosi ben cfare te doje ne lidhje me punesimin!!)!

psh ne mbreterine e UK-ut goditja fizike e punemarresit me urdher te punedhenesit eshte e paimagjinueshme. Nje rast i ngjashem do te krijonte precendent per ndryshimin urgjentisht te ligjit te punesimit ... dhe hapjen e nje procedimi kriminal kunder personit qe goditi, atij qe e urdheroi, dhe kunder institucionit qe goditesit perfaqsojne! Viktima do te perfundonte me nje kompensim masiv ne £!!! 

Tung!!

Asnje njeri ne Amerike, ose shume pak kane kontrate pune. Eshte employment at will. Por, ne pune shteterore, si kjo ne shqiperi, zakonishte ke kontrat. Dhe ne pune shteterore, kurre nuk mund te hiqesh per arsye pelqimi politik pasi preferenca jote politike eshte e mbrojtur nga kushtetuta. (Ata qe jane ne sindikata kane kontrat, por sindikatat nuk jane me shume te perhapura kendeja.)

Lira, nese je rritur me dajak nga meshkujt e shtepise, s'do te thote qe ne te tjereve na duket gje normale.

nuk me vajti mendja se e kishte nga edukata familjare!  smiley

 hedh nje budalla nje gur ne lume dhe 100 veta hidhen ta nxjerrin. 

Lereni aman pash zotin se kjo faresoj lope sdi cka flet, vetem ka qef me pa emrin e vet online dhe ja mshon butonave non-stop.

 ti baker qe je idjot je, si shumica, se po mos ishit idjot nuk do kish perfunduar keshtu ai vend. po shikon gje ti ne vidio o idjot, s'e une nuk shikoj gje vec nje qe ulerin. nje peshk  ketu me poshte ( qe eshte dhe socialist i deklaruar), shkruan  qe ajo ashtu ulurinte dhe tek nje lokal prane bashkise. besohen keta njerez qe ulerinje rrugeve? ju qofshi.  tani qe eshte mbushur shqiperia me te cmendur, kjo duket qarte. dhe qe eshte mbushur ky blog me  njerez me mendje jashte orbite shikohet qarte, ti, zdapi dhe plot te tjere. meshkuj te mire shume ju. ju jeni turpi i shqiperise me kete fjalor qe perdorni me femrat. 

kerkoni fakte o njerez para se t'i jepni gojes se shqiperia eshte kthyer ne vendin e genjeshtres dhe manipulimit.

 smiley 

ok une kam ik nga ai vend. nje budalla me pak. Tani shpalose pak forcen argumentuese sic e di ta besh vetem ti, qe ta hengsha ate mendjen e holle qe me ke.

 jeni turpi i shqiperise me kete fjalor qe perdorni me femrat.

Ja ku bie me kembet e veta. Fjalori s'te pelqeu per nje femer, por grushti stomakut po? lol

Kjo i jep arsye kryetarit te ri, qe me te drejte a pa te drejte, te beje sprastrimet qe i duken te nevojshme..... smiley .Largepamesi , thellesi e papare gjykimi . Inteligjence e rralle ne kto ane  . E dija qe do vinte doktor cicofreni  . Dhe  per  cdo rast ka nga nje sugjerim filosofiko - statal .

Ja kujtojme Gerdecin kur pasi e pa te udhes te hidhte  ne ere nja 26 syresh ne ere per ti derguar tek perendia , te prishte nje fshat te tere etj etj u cfaq pas bamiresit babasqap me keshillen e togfjaleve filosofike " Nuk dinte gja njaj. Se bash me dite , do kishte kerku llogari - pse kaq pak te hedhur ne ere e te gjymtuar "

Ja te kujtojme edhe  rastin e 21 janarit ku doktor cicofreni , zbuloi te verteten me komision parlamentar transparent (  biles sipas kryetares Jozeficke " lakuric , lakuric -  e verteta"&nbspsmiley pasi zbardhi tabulatata telefonike se : - Berisha nuk pati faj , pasi Ramai coi njerzit para tij dhe i telefonoi Berishes : " I prura , meshoja tani ,  qello vriti "

Me keto pamje filmike te pakundershtueshme se cfare do bejne OJuQ....eshte tjeter mesele . Se cfare do bejne njerzit e aferm te tyre eshte tjeter pune. Se cfare do bej Prokuroria e organet eprore te Policit  sqapor , perseri  eshte tjeter problem .

E rendesishme eshte te ndigjojme nga goja e kecit buzzgerdhire se si do e trajtoje keshillen e doktor cicofrenit . Ka mundesi me kreativitet !

Dhe obobo mos dale edhe vet Babasqapi dhe ...

Kemi pervoje zotrie . Na e nxorrem Pangon te pafajshem dhe e shperblyem zotrie . Dhe a e dini pse ? Se ju prek privacia or tie . U filmue pa dishire gjat "zbertheckave ". Po keto zoja perse filmojne e shkelin privacine e policise se shtetit ?

Po per dhunen ne Institucione te shtetit , brenda tyre , ndaj grave dhe ne prani te publikut , cfare mund te na thoni babasqap ?

Shiko tie na vrame njerez jashte Institucioneve dhe u quajtem 'burra shteti " Njaj polici asht nen burre shteti !

 

Ti Idriso me kujton gjithnje nje Idriz, Idriz qe ka qene dikur, tifoz i Juves, afrikan, shume tip folkloristik, i kendshem por dhe ca teveqel.

Tani, secili mund ta shohe si te doje, per mua eshte futur tashme ky modeli i "grave kamikaze", leva te mira per nje impakt te forte imazhi. Ka qe po deklarojne se Rama po distancohet nga populizmi, kur skema te ketilla jane tregues i lojes se vjeter. Si duket, "modeli i zysh Flores" u deklarua i suksesshem por si dhe me pare loja nuk eshte luajtur mire deri ne fund. Shume mund te ankohen se Basha po e mbush bashkine me militantet e tij, te tjereve u lind e drejta t'i kerkoje(ne teori) Rames se perse ka mbushur institucionet shteterore me komisioneret e tij. Rregulli i famshem shkak-pasoje mund te konceptohet ne menyre te ndryshme, dikush cileson shkak hajduterine e kafsherine e ketyre qe erdhen ne krye te bashkise tani, dikush tjeter militantizmin e ketyre qe ishin. Racionalja i ndan gjerat. Po racionalen njerezit e kane si frike.

Ne cilen kulture quhet racionale rrahja e grave?

 Ne KANU'!! 

Duhet te jete te Kanu-ja e Sul Vicidolit, dhe menyren e rrahjes bojne mire tja kerkojne Lirijes ta kendoje..

 Racionalja i ndan gjerat -dmth boisa

per mua eshte futur tashme ky modeli i "grave kamikaze", leva te mira per nje impakt te forte imazhi...

Boisa ......  por kur lexova kete thashe me vete "qenka e semure  .Vuan nga deliri i fjaleve te mufatme" smileyMbase ma degjon ndonje keshille nga larg . Futi nje te kontrollume shendetit !

Flm per karakteristiken sidomos teveqeli ( cilsim folklorik smiley me krijon pershtypjen se e ke me dallge diagnozen ! Sherim te shpejte!

Dhe mar guximin t'ju them se , me keni ndricuar vatra te fshehura Inteligjence.  Zbulova dhe une se  ne kete rast , eshte teper e mjegullt Racionalja pasi eshte frustuar dhe fshehur pas Irracionales , ku nje hulumtim vjeshtullor nen prizmin e Hajdegerit do te nxirrte ca raporte te kithta midis shkak- pasojes e pasojave determinuese , ku problemi can erresiren ne nje varg rastesish dhe cfaqet para nesh madheshtor dhe teper Racional ....tashme !

Me fal se u zgjata po per cfare po flisnim ?

"Si duket, "modeli i zysh Flores" u deklarua i suksesshem por si dhe me pare loja nuk eshte luajtur mire deri ne fund."

Ajo tjetra ha grushtin barkut, i dalin kokerdhoket e syve si t@pe lepuri, ky me lart thote eshte loje. Po ata 4 viktimat e 21 janarit? Loje ishin edhe ata??

Nejse, nuk e di ku, e cfare lexojne keta tipat qe postojne ketu te peshku po ne shkollimet e mia, racionalja gjithmone eshte e lidhur ngushte, me arsyen edhe llogjiken. Se ku qendron "grushti" apo "dhuna" ne kete mes une nuk e kuptoj po qellon qe ka edhe "illuminati", si puna e Boises qe dine te na i shpjegojne.

Teveqel kane pas quajtur nje here edhe nje kohe edhe Kopernikun, po nejse, "te ndriturit" e koheve te erreta, jane njofur historikisht qe bejne gabime.

 

Idriz qe ka qene dikur, tifoz i Juves,..

Lere boisen se eshte e kohes kur vinte lloto dhe ndiqte rezultatet e  Idrisit  tifoz smiley Nuk e di qe une jam i kohes kur Idrisi ka qene futbollist !.Dhe per problemin nuk tha ndonje gje te rende , po ashtu se si erdhi nga fjalet qe ka lexuar dhe mund ti lidhesh per kedo , kudo e per cdo gje . Dhe je qe je mund te thuash ndonje gje .  Po me qe erdhe i nderuar Boss...  per cfare po fliste Boisa ?

Po bente nje lidhje e tipit "dhune" me rracionale, pastaj dilte ke nje shok i vet afrikan ne Itali qe ndiqte sport, pastaj fliste per loje, (me thene te drejten ketu se morra vesh ishte futboll qe ndiqte ky shoku afrikan i Boises apo boks, apo qitje me pushke) edhe ne fund thoshte, afrikani me therriste shpesh "teveqel".

Me siguri ka qene minutat e fundit te turnit, se kishte bere lemsh c'do gje. Po nejse, "mbrojtja e babes, detyre mbi detyra"!

smiley

nuk me duket si minutat e funit. Vej re me sa kujdes eshte nda paragrafi i pare (ku sulmohet Ziko, si puna e asaj qe vriteni Maradonen, edhe po moret te kuqe, se Mario Kempesin nuk e kena fryk smiley ) nga pjesa tjeter e komentit, me racionalen e frykshme... smiley

Ajo flet per nji meditim te thelle, qe kerkon kohe, dhe jo per shenime te shpejta ne ikje e siper... Munet qe dhe gaboj e... per kto duhet sherlok holmsi.

ha ha ha, lene se na shkrive

bosso, aty kellcet grushti, ky robi thot qe kon fryk racionalen smiley

eshte shiu i te marreve.

t'sqaroj qe nji gjo s'm'pelqeu te komenti i idrisit, qe nuk e shkrun mo "intelidjenc" (me "d&quotsmiley. shof zbutje ne stil, oportunizmi kshu fillon.

Mmmm...

E kam vene re dhe une. Vigjilencen revolucionare nuk e ka ne nivelin e duhur! Do ta diskutojme kete probllem

smiley

por pa rene ne sektarizem. s'do ia falim shokun armikut.

O Zoteri!

KANUNI ose HAGA eshte zgjidhja e vetme kur dikush perdor racionalitetin ne sherbim te dhunes se verber!

 

 emigranto, c'behet zotruels? pse ja hengre koken si atij tjeterit? 

kush mbeti ketu? zotrulja truri i blogut i larguar, ruzhdija, almost. E mori lumi kete blog me keto koka shqiptaresh.

vllajo, cer ke pi sot? cerdo me qen, jo ne ket doze.

une asgje s'kam pire po shko e kerkoi falje pas atyre qe i the, se s'behet qameti te kerkosh falje, eshte shenje fisnikerie. sa per te manipuluar shqiptaret jane te vetmit. ma vesh mua tani me te pira. 

se mos e ke perzi... ose mos ke pi naj aspirin. thon qe s'duhet...

ose naj antibiotik, reaksion dmth. mos i lej pasdore, se t'kena cun me vlera.

 mire mire po sille zotrulen back. kaq be, se u be ky blog si ...

@ Lira: mos u bej modest. sa te kete ty ky blog... s'ka cer e gjen.

boss-o, edhe ket, para se t'meshtillem (u bo ftofet mer, c'osht kshtu): t'kujtohet si pysnin dikur ne ato fshatrat e thelle, kur vinte nanji nga tirona, "si e kemi Komandantin"? (se medemek komshi, blloku nji vrap pele). "Mire eshte, top"! vinte pergjigja. "Ah, me rrofsh, sa te jete mire Ai, s'ka c'na gjen"

rono, noten edhe ty! mos e merrni me fryk, se jeni afer Obames! smiley

smiley

 

Rouge-in mire e kemi, shyqyr zotit. On line ishte sot! smiley

Sa per zotrules, mos ka bere gje me koke te tij, se une dhe rouge nuk dime gje!

smiley

hajt naten!

O Cimo je bo si ajo kucedra e malit qe ha koka njerzish.

Ketej nga washingtoni kur dune me vone femijet me fjet i thone fleni gjume se do dali Emigranti nga peshku pa uje dhe do vi tju haj koken.

 

smiley

loool  smiley

kta jon krypa e ktij blogu mer... smiley

Somebody is on the rag today! Holy molly! Lets get out of here!

smiley

bosso, aty kellcet grushti, ky robi thot qe kon fryk racionalen Tongue

eshte shiu i te marreve.

e ke bere mire lidhjen. Po per veten tende

 Kohe e maskarenjeve!!!!! smiley  

 

 Akti eshte i rende dhe i turpshem.

Kjo zonja me flok te thinjur para tre ditesh ne lokalin aty prane o zot c`fjalor me ze te larte.

E mo mire. Me kurbane u nis, ashtu dhe u bitis. C'beri qengji, c'beri dhia. Plus qe ish-shefi i komisariatit eshte me eksperience te hershme ne kshu punesh.

 haha "c`beri qengji c`beri dhia" -te rroje partiaa-mu kujtu veli rada qe ironizon leberit ke ajo pjesa me dhendrin italian. Si nuk ra nj pike shi smiley 

 Nga ky dhe raste te tjera kuptojme qe edhe Edi na paska perdorur punonjesit e administrates per fushate.... aia..... 

Sa per rasti, nese eshte e vertete eshte e rende, por per mua mbetet gjithcka per tu verifikuar. Me kujtohet gjate votimeve te fundit, (edhe pse s'ka lidhje) gazetari Veliu qe gerthiste live ne T-CH qe ka police brenda qendres se votimit, kur u fut kamera brenda salles, kamera e tv-se doli qe s'kishte asnje. 

Po nejse, ky eshte niveli i Shqiperise sone te dashur. 

v67.gif Si tha Basha ,"une jam  ndryshe"?

Dhe une qe se besova.......sorry!smiley

 Venuske, me qeke bo si ata rufaite qe rrafin veten, po jo mi goce keshtu, se do moresh veten m'qafe...? Po per i gjo m'vje keq, qe e paske besu me vertete......

angeljam shume paqesore.smiley

Alidems ....mua me vjen keq ,qe  e hengre ti ,se une i kisha marre masat,kisha nxjerre gjuhen,ja keshtu.smiley

Me kujtohet kjo shprehja : ai qe te rref te don.. smiley

Edhe grate jane bere shume te egra, nuk gjen me gra te buta.. smiley

po po ,qe kur kane vene Xhozi burrneshen ,ne krye te parlamentit.smiley

Incidente te tilla, duhej te ishin shmangur, sepse kjo sjell acarim edhe ne pjese te tjera te shoqerise dhe administrates. Nje punonjes/e e administrates, firmes, fabrikes, kompanise, kudo ne ter Europen (nuk e di se si eshte ne USA e vende te tjera), hiqet nga puna me njoftim zyrtar me leter, dhe jo me goje. Me goje mund te te heqi shefi per 1 dite, gjysem e mbetur te dites, kur ben ndonje gabim, dhe te nesermen vjen perseri ne pune, ndersa largimi i pergjithnje apo si rasti i ketyre grave, behet gjithmon me njoftim zyrtar, me leter. Mund te mos behet me leter, vetem kur kontraten e punes e ke 1-2 vjeçare, ose te percaktuar kohen. Mbaron kontrata, dhe shefi te lajmeron edhe me goje se kjo eshte java e fundit e punes apo ditet e fundit.

Ajo qe me beri kurioz ne kete ngjarje ishte, se ç'ka bere kjo punonjese ne njesine 10, qe e akuzoi ai Florenci. Kjo gje ngeli enigme me duket, ose gazetaret duhet te hulumtojne me teper.  

Ne sektorin privat sidomos ato qe nuk jane union  ne amerike punesimi ne pjesen derrmuese eshte at will qe do te thote se mund te pushohesh nga puna me ose pa shkak.Ne prgjithesi te japin 30 minuta te mbledhesh rraqet e tua dhe te ikesh nga vendi i punes.ne sektorin publik punerat e qeverise punonjesi eshte me i mbrojtur shkarkimi ka nje procedure te nderlikuar.

Telenovela vazhdon..Thjesht pak publicitet per te zhvendosur vemendjen aktuale te mediave iqe i jane qepur wikileaks dhe po e bezdisin Salibanin si puna e atyre mushkonjave... Megjithate nje mashkull qe mat forcen me femrat eshte burracak dhe i ulet....Kjo eshte fryma e re qe u premtua se do sjellin ne bashki?...Dhuna ndaj grave?

 

 po i del boja shpejt ketij bashes, me iku vota kot smiley

 

ndjese per ty Agon smiley vetem un kam dal e pazhgenjyme m duket vize te dy kaheve smiley

 Ne kete  teme  me ka habitur me opinionin e saj  Lira.Duke e konsideruar si  gjer sot, femer,  qe dhe e kam lexuar gjithe kujdes,do ti lutem te me lexoje me vemndje.

     Ideja se kultura perben vete  fokusin e modernitetit perendimor mundet  te kapet  nepermjet  nje fakti  gjuhesor mjaft te thejshte: Vijoj; termat "kulture perendimore" dhe  "shoqeri perendimore " i perdorim pa dallim  dhe shpesh me to kuptojme te njejten gje.Pikerisht per shkak te gjersise te  ketij termi,veshtiresite per te perkufizuar  "kulturen"(per ta dalluar te shkreten fjale, njerez me mendje normale ku nuk hyn fare ky lloj Florenci,fjala bie nga  termi "shoqeria&quotsmileyjane  te pafundme.

 E duke i marre pa rezerve keto veshtiresi, per llogjiken e  njerezve normale, ne dallim prej ketij tipit, fare  lehte  mund te  behet  dallimi  i persjatejeve brenda kokes se ketij tipi, ku duket  açik nje koncept dyshtresor.Nje  verifikim siperfaqesor, mbi  sa veproi  ne nje institutcion,  nuk shof arresye  pse Lira (dhe disa qe njesoj afersisht e gjykojne rastin) ka veshtiresi, per te pare se ai si tip specifik, perben  realisht nje qasje antropologjike dhe nje qasje "sektoriale"(dua te thom me ngarkese vleresuese) ndaj fenomenit unik. Sipas se pares te shprehur  nga antropologet dhe  sociologet( e cila, gjithesesi, ndikon ne ate  leksik  te gjuhes se perdorur) "kultura " eshte teresia e te gjitha veprimtarive  te cilat nuk i  kryejme, te  shkretat, instiktivisht", por  qe i mesojme , i  atyre  aftesive  qe i kultivojme  dhe qe ne teresine e tyre, i japin kuptim jetes njerezore ne komunitet.per  fat te  keq nuk perzgjidhen te  tillet por ...si ky..Kuptohet  se koncepti eshte  aqe i gjere sa (sepse,  dreqi ta haje, duhet te perfshije gjitheçka qe e quajme njerezore) qe duket  si  tautologji.Mirepo  ja qe nuk eshte i tille.Eshte padyshim pershkrues, ama jo  drejtpersedrejti  vleresues.Ama, sipas rasteve qe na jep jeta, mes dallimeve  te formimeve,ne te fshihet nje element ,"kuptimi"(  e "vlere-shetse&quotsmiley:nje ndarje  e qellimte  e botes njerezore, prej mbreterise natyres.Ku dreqin mund te  perfshihet tjeter  ky?

  Ne kete  konceptim tipik modernist( ndjek tendencen  e Hegelit  ne lidhje me statusin e ulet te  natyres)veprimet  e elementit njerezor, behen te dallushme  nepermjet  te veçimit te tij hap pas hapi, nga  lenda e pare natyrore.Koncepti  i mesiperm  permban  idene se qenia njerezore... meson...gjithenje e me shume, ta  sundoje  natyren e vet te  brendeshme  dhe pushton boten e jashtme,duke e shndrruar ne ...mbreteri  te njeriut. Ka  mesuar  gje  ky  gjer sot?Nuk dua ta  shtyj  me tej me ate "kulture" qe shfaqi ky tipi, qe realisht nuk eshte me problem i tij, por i  te gjitheve neve.

   Pjesa tjeter, e ketij koncepti dyshtresor , e ashtu  quajtur  "sektoriale" nuk qaset ne fshatin e ketij tipit.Sepse ajo perben  fushen qe zakonisht quhet "kulture  e larte".Nje truall qe "shkelet"  prej atyre  qe i  japin njerzimit  veprat "e pavdekshme" te artit,frymen shkencore , filozofine, fene etj..

 

 

Grava, nuk habitem me lajmet qe japin larte e poshte gazetat ne shqiperi, se ato, ate detyre kane te bejne gjithe shqiperine lemsh. e di per cfare habitem? me kete llogjike te shqiptareve. pa fakte, pa asnje te dhene serioze hidhen dhe nxjerrin te gjitha te zezat nga goja.  po lexo sec thote dikush qe eshte socialist: '' ne nje lokal prane bashkise zonja ne fjale perdorte nje fjalor c'te te them dhe ulerinte''. a i  beson keta njerez Grava? une nuk i besoj dot te tiille qe ulurasin neper lokale dhe rrugeve. nuk i besoj, sepse te tille mund te manipulojne gjithe dynjane. pastaj edhe ne vidio nuk shikoj asgje, vec ate duke bertitur. nuk di faktet, rrethanat qe te mund te them dicka tjeter. 

Por Hoxha më tha se duhet të dilja nga institucioni sepse isha e padëshiruar, ndërsa më gjuajti me grusht në stomak", thotë inspektorja Anila Cobani

 

Edhe inspektorja tjetër Etleva Duro përshkroi të njëjtën situatë, ndërsa tha se edhe ajo vetë ishte pre e dhunës së ushtruar në ambientet e Drejtorisë

 

Nderkohe Policia Bashkiake e Tiranes permes nje deklarate beri te ditur se ka bere kallezim penal ndaj dy inspektoreve,duke i akuzuar ato per sulm verbal dhe fizik. Ne deklarate thuhet se dy inspektoret prej ditesh dhunojne institucionin.

1. Ke te besojme?

2. Perse ju peshkistet miltante besoni automatiskiht ate qe ju vjen per qef?

 

toko - gjerat jane te tjeshta ...

... ne 21 janar "fajin" e kishin ata te vrarit qe dolen para automatikeve te policeve ... dhe sot ne 7 shtator "fajin" e kane keto grate qe i zgjaten shalet tek Flamuri hero dhe ai vetem i pickoi pak dhe la ca shenja te vogla per kortezi!!! smiley

Kjo eshte epoka e demokra-thiut skipetar te edukuar nga mesimet e pavdekshme te xhaxhit Sali & co!! Bukur e ka permbledhur thelbin e demokra-thijve shqiptare grava me lart!!

ne 21 janar "fajin" e kishin ata te vrarit qe dolen para automatikeve te policeve

Analogji e pavend fare kjo.

mire, varet si e shikon!!!

Normal, por jo te gjitha pikeveshtrimet jane te vleftshme njelloj.  Ky i joti pershembull eshte i pavend per shume arsye.

mire pra, per mua qendron, per ju nuk qendron ... sa thashe varet si e shikon! smiley

Si pergjigje ndaj pyetjes legjetime te atij me siper, pra duke menduar se do qendroje dhe per te tjere por sa sfidohet kjo pikepamja jote nga dikush tjeter (une) ti e mbron duke thene per mua qendron e varet si e shikon.  Pune e dobet ne mbrotje te argumentit tend.

ore i pakapshem vertet nuk po e kupton ironine dhe thelbin e analogjise apo ben sikur nuk e kupton?!!!

thelbi i analogjise se dy rasteve eshte "kush eshte ne anen e Saliut ka gjithmone te drejte!", apo jo? smiley

 

Jo jo s'ka te bej me Saliun cdo gje.  Posti i tokos nuk eshte i dikujt qe mendon qe kush eshte me Saliun ka te drejte.  Shiko faktet e ditura tek 21 janari, dhe shiko faktet e ditura te ky rast.

mbase nuk ka te beje me Saline si person por ka te beje me te qenit ne pushtet ose kush e ka pushtetin ka gjithmone te drejte (sipas modelit shqiptar)! Nuk eshte njelloj!!!

nejse ... point made ... me thinks! smiley

Koran,

Une nuk isha atje, nuk e pashe si ka ndodhur Une lexoj gazeten dhe nga gazeta nuk nxjer dot nje konkluzion si eshte e verteta , se gazeta meret me intervista vetem te nje ane,me ate te grave,  nuk me sjell fakte si ka ndodhur. Ku eshte gazatari invesituges qe te sjelle fakte , te intervistoje te dy palet, te nxjere te verteten? Me aq sa eshte thene atje vec hamendje si keto tonat ketu lindin

Me BINDJE them se ka ndodhur sic thone ato grate, dhe kjo nuk me cudit aspak ( pa uh e ah, ne ate vend cdo gje ndodh),   por kjo eshte bindja ime dhe jo fakti qe jep gazetari.

Une e kam me gazeten dhe jo me ngjarjen. Njesoj duhet thene edhe me 21 Janarin. Cila gazete, cili gazetar i beri nje nalize investiguese te fakteve 21 Janarit? Gazetat sipas perkatesise se bosit hajdut vec i pasqyan ngjarjet sic ju deshte interesi militanti i xhepit. Njera tha ishte grusht shteti , tjetra tha ishte vrasje kriminale.

I nderuar Toko . Nuk ka nevoje fare per te tilla pyetje autosugjestionuese e te denja per "e lagu se lagu " Aty ke deklaraten e drejtorit " vazhdoni pune " dhe nderhyrjen e tij per te larguar Policin . Ke komiunikimin zyrtar te vete te demtuarave qe e kane marre fill pas rrahjes e lincimit, yshtrimit te dhunes kafsherore  nga Polici . Cfare kerkon me per ke te besosh ? Me fal po dua te zgjerohem pak !

Perse te nevoitet kjo pyetje "?? Per ilaritet , apo per te ushteqyer filosofet e lloit  qe jane dakort me problemin po nuke e dine kush e kushte fajin ? Nje gje ta dish mire , ne se ke kohe qe je larguar nga Shqiperia . Atje nuk eshte cudi te pakten deri ne 97 e me raste edhe me pas deri ne 2004 ( vit qe u largova ) qe komunikimin per largim nga puna ta bente ROJA i DERES . Dhe kete kulture te te fortit e futi BABSQAPI me keta qe vijne verdalle sot si te habitur dhe kerkojne "sqarime" si i mbyturi pas fijes se kashtes. Kjo qe ka ndodhur eshte sinjal dhe  shte shume pak .Eshte tregues e vazhdues i domethenies se 97 nga maloket e Saliut "do u q...nenat" por tani  me individe qe "buzeqeshin" e jane te kenduar .

Atje eshte rikthyer qe pas 2005 ( me perjashtime shume te pakta ) Regjimi Anadollak Arbitrar e Arrogant i Berishes , Dhe fatkeqesia eshte se keta "Police " , Lules se Partise ja VENDOS babasqapi pa a e PJERDHUR Fare ,si shperblim ...Per cfare ????? Kuptohet qarte  rrahjeve e pritave  ne erresire !

 Dhe si pergundim me qe do te dish "ke te besosh " nje sofizem i lashte thote : 

Edhe kur thote te verteten genjeshtari nuk besohet sepse eshte genjeshtar dhe genjeshtari vetem genjen. 

Dhe kete NOFKE te avancuar ne MASHTRUES prei 91 ne Publik , e ka fituar me zotesi Kombetare vetem Berisha. Ham - jumsit prapa tij vetem GENJEJNE ! 

Respekte por jo per pyetjen naive !

Tek kjo tema qenka perdorur shume gome.. smiley. Me ngeli merak qe nuk kisha shume kohe qe ti lexoja ato komentet me censure.. smiley.  U doli boja fare o peshkista..

ne fakt kisha kohe pa shkruar dhe feq me levizi e thashe me shkru dy gishta:

 

ne kete mersele veshtire te besosh kush thote te verteten. Po ama me e besueshme eshte varianti qe ato bushtrat e kane sulmuar ate te shkretin, bile edhe kofshen qe ajo e ka te nxire e ka ngaqe i futi koken aty poshte me zorr, sot grate bejne edhe shume fitness ore, s'ta pjell mendja ca jane ne gjendje te bejne ..... ta fusin sa krahu. I shkreti ai ..... tani do e tallin edhe shoket qe e perdhunuan ato dy gra

Celo - edhe ato grate mund te jene shokuar mga humbja e punes dhe mund te kene qene agresive por thelbi i ceshtjes nuk eshte ketu ...

thelbi eshte -

e para - a eshte zbatuar procedura e pushimit te punojjsve nga puna? Apo ky Flamuri  shkoi ne zyre si trim pa zbatur ose ndjekur nje procedure te caktuar! Nqse procedura nuk eshte zbatuar bashkia ka detyrim ligjor dhe keto punonjeset kane nje ceshtje shume te forte per ne gjyq!! (flasim per nje drejtesi te pavarur!!)

e dyta - nqse se ky Flamuri shkoi tek zyra e punonjsve me urdhe ose pa urdher ... dhe e pa qe keto grate u shokuan dhe u bene agresive - nje burre me 2 gram tru ne koke largohet --- jo te filloje te beje grushte apo te luftoje me shalet e grave ne zyre. Shume lehte - diten tjter ato punonjset mund te mos lejoheshin te futeshin ne godine!!!

nejse ... ktheje nga ta kthesh ... shtazeri hesapi!! smiley

ca turpi Sad

e prape, e tmerrshme, koha ecen, hajdutet dhe matrapazet ngelen te njejte, po nje grusht njerezish. Ndrrohen me dhune me njeri tjetrin, shkaterrojne njeri tjetrin , pastaj hakmerren kur vijne prape ne ato poste. Hakmerren me lloj lloj mjetesh. Sot pasken bere risk dhe dajakun, qe se kane per gje hic asnjera pale hajdutesh. Dhe kalamajte tane qe shohin keto gjera ne lajme.

Dhe hajt pastaj ti rritesh ne shqiperi Sad

!!!

 Simbas rregullores se brendshme "TIP"te Policise Bashkiake thuhet:

 

Neni 8

Gjuha>>

> >

1. Në të gjithë administratën e PBK-së dhe në shërbim përdoret gjuha shqipe.>>

Gjatë takimeve të punës, në komunitet dhe me njëri-tjetrin komunikohet shkurt, kuptueshëm dhe zbatohen rregullat e mirësjelljes dhe etikës qytetare.

>>

 

> (>http://mx.qpz.gov.al/doc.jsp?doc=docs/Urdher%20Nr%20325%20Dat%C3%AB%2023-04-2003.htm)

 

__________________

 

Polici Florenc eshte komplet jashte rregullores se brendshme te Bashkise qe ka leshuar Ministria e Brendshme, pasi gjuha e tij e komunikimit me punonjesit ne detyre ka qene brutale e ashper e dhunshme!

Punonjset e Bashkise nuk preken me dore, kane qene ne orarin e punes, ato deri ne ate moment kane qene ne pune ligjerisht, nuk kane kryer as nje akt kriminal me pasoje qe mund te rezultonte ne nderhyrje me force, me dhune!

Cdo njeri normal qe nuk i njeh ligjet thellesisht e kupton se polici Florenc eshte ne kundershtim me ligjin, me rregulloren e Bashkise! Per cdo qytetar normal ky lloje policimi i Bashkise duhet te ndalohet, dhe ai polici duhet te shkarkohet nga detyra!

Hipokrizia e kryetarit te Bashkise kur thote "Ju jeni te paret" eshte shkermoqur me kete akt dhune, te pa ligjshme ndaj qytetareve normal si keto punonjese! Ku eshte krimi i ketyre punonjeseve?  

Qytetari ne kete rast eshte viktime e dhunes politike te ushtruar me force te paarsyeshme nga shkopi i gomes! 

 Revolucioni tunizian filloi nga nje incident ku perfshihej nje grua si puna e ketyre inspektoreve 'te dhunuara' (allegedly).

Prite kur te filloj revolucioni shqiptar tani..ne drejtim te kundert.

Njera prej tyre e fyer thelle nga veprimi i Floririt do ta lyeje veten me benzine dhe do i veje flaken vetes.

Ja do ta haje dhe Sala me ne fund. Se kishin merak peshqit sallaks. 

E ke gabim rolandb. Floriri i ka denoncuar keto gra ne polici nga qe u dhunua nga ato. Gjykatat e korruptura shqiptare nuk do bejne asgje rreth ketij denoncimi. Floriri, i merzitur dhe i deshperuar do i veje flaken vetes. Dhe atehere revolucioni do filloj. Te dhunohesh nga nje grua kur je polic eshte dicka e veshtire te kapercehet.

Hajde ironi therse hajde. Me siguri duhet ta kesh nga birra angleze.

Kta dun me fol te gjithe si Idrisi...  me sarkazma te errta n'klas... i ka infektu edhe ne stil, Rono. smiley

Cimo, Idrizi eshte kthy ne legjende urbane. Ka shume njerez ktu ne peshk qe besojne se Idrizi nuk eshte njeri i vertete por program kompjuterik. Si puna e Agent Smith te Matrixi.

Krye polic Flori ka qene dhe mbetet nje ......

Kam 2 vjet qe e shoh gjithnje me dore te fashuar se zihet me grushta me robt. Nuk e mor vesh si mund te jete Luli kaq palle qe te veri drejtor nje hajvan te tille.

Gjithçka është e filmuar se nga ka hyrë...

....shyqyr qe eshte filmuar  sepse duket qe ka qene nje kurth per propogande, ku njeri nga zyra ka filmuar gjithe skenen me celular dhe redaktori i gazetes Shekulli pjesen me te "dhunshme" (ku nje grua ulerin gjithe kohen) e ka hedhur menjehere ne YouTube,duke i vene titullin:

                    Sherr ne zyrat e Bashkise

                       http://www.youtube.com/watch?v=nralYuZT3es

Une e  pashe kete filmimin. Nje grua e irrituar  si e cmendur dhe nje polic me edukate.

Cila eshte e verteta ?

sapo e pashe dhe une, toko. ajo grua ulerinte sepse sapo ish goditur. si mendon ti, si duhej te reagonte?

toko, me kaposhin nuk kom konfidence, dhe nuk po  i them gjo. nuk di a rron nona jote. e imja me ka vdek. thjesht dhe paster muhabeti: te conte njeri plaken time ne ate gjendje (se nuk bertet njeri per qejf ashtu) e kisha fut nga kishte dale! burgut hapu.

....Nena eshte gjeja me shtrenjte qe kemi ne jete dhe nuk duhet ti shkoje ne mendje njeriut per te permendur ketu.Une e pashe vidjon mbi dhjete here dhe shikoj  nje drejtor pa dyshim te edukuar,kopeten dhe korekt dhe ne krahe te tij policin   qe kur nderhyn e i thote qe "ule zerin zonje" ajo i pergjigjet se "mbylle gojen ti fashist" the ai i pergjigjet se "ka mbaruar koha jote".Ajo gjate gjithe kohes vetem ulerrin ...Deklarimi i me vonshem i saj ne medja e ka vetedemaskuar kur thote se po e largojne nga puna sepse ka qene ne KQV si perfaqsuese e PS  gje qe do te thote (jo ne te gjitha rastet) se ajo vendim e punes e ka mare dhe mbajtur vetem po per  kete arsye  pra eshte e pa afte profesionalisht.Per mua fajin e ka drejtori qe ka ftuar policin per ndihme sepse kjo mund te zgjidhet fare mire ne mengjese tek dera kryesore  dhe shmangej gjithe kjo gjullurdi  dhe zonja drejtohej drejte e ne gjykate si qindra e mijera te tjere......

gjeja me e shtrenjte, sa per ate pune, jane kalamajte, o kaposh. megjithate ajo gruaja qe ti sheh ne video eshte nene. keshtu qe gjithe kjo ligjerata jote shkon drejt e ne kosh te plehrave. nuk mbrohet nje rrugac, o njeri, edhe yt at' qofte. get real people.

 ..megjithate ajo gruaja qe ti sheh ne video eshte nene.

..nene eshte edhe ajo mesuse Flora, por nuk besoj se duhet permendur  si nene per tu mare shembull..

Po vete the pra qe mos e permend Nenen se ajo eshte gjeja me e Shtrenjte. Tani ose ti sdi ca flet, ose e dredh si te te interesoje.  Sa per mesuese Floren; asaj i vijne anash te gjitha grate dhe burrat e  Shqiperise. E vetmja qe i tha ne sy Vrases, atij qe u mori jeten 4 burrave. Apo do fillojme prape te flasim per 21 janarin ketu? Normalisht, sepse eshte varr i hapur. Ky rregjim rrugacesh nuk ka ca prodhon ndonje gje me te hajrit.

Po jua bejne Tiranen, Kabul. Nje Kryeminister fanatik, nje familje e Pare islamike fanatike. Gjithe ajo dhune, vrasje e vetvrasje pa fund, ajer terrori. Turp dhe Tmerr.

 

Av  ".... Sa per mesuese Floren; asaj i vijne anash te gjitha grate dhe burrat e  Shqiperise..."

 Jo te gjithe Av!Ka plot Shqiperia te  tilla nena. Por ka ardh koha qe hajnia ngre  dore dhe mbi nenat.E ca  intelektuale te formimit ;"pro hurit dhe litarit", vajtur dhe  mu gjer ne Amerike, na bejne opinionistet..." moderne or ti ",qe me argumenta justifikojne egersine e natyres pa  latim, "ngulur  ne mbrojtes te  ligjit" brenda shtetit,dhe qe aty dhunojne memen...!

Kjo eshte hataja me e madhe qe mund te ndodhe ne nje shoqeri.Dhunohet mema! Ka nje dallim te madh  mes fjales nene dhe fjales grua. Greket  e lashte, ne mitologjine e tyre,  i dhane Çirçes dhe Medese, te  gjithe bukurine e hyjnive, por kurre nuk i bene dot mema.Hesiodi, Ovidi apo dhe vete Homeri, qe folen shume per mitet,memat i  lane njerezore.Nuk eshte rastesi tek Zeusi, per  te cilin  ka mbi  90 sinonime,  ndersa per memen ka vetem nje. Nje te vetem.Se mema eshte  unike ne bote. E kur preket  ajo eshte prekur e gjithe bota.

 Por  ky akt i  rende nuk ben pershtypje vetem ne shoqeri primitive, si jona. Dhe mu per kete, qe shumeve u duket si rast  i  thjeshte ...militantesh, sot lengon kjo  shoqeri... Sepse po qeverriset  me mujshare primitive.

Shpresoj se do te vije dita kur tenga e memave, ta  hedhe  kete  mantel te zi, qe i  ben memat te kene lot ne sy.Do te vije  se s`ben ajo dite!

+100000000000000000!

 Grava, pse nuk pergjigjesh drejt. ku e di qe lajmi eshte i vertete ashtu sic paraqitet nga disa? kete duam te dime te gjithe. mos na u beni sikur ju jeni e verteta, rruga, drita dhe ne ''forcat e errta''. aman o Grava se kam ca shqiptare ketu qe me kane habitur. edhe policat e amerikes i hutojne kur i kapin duke i dhene makines me shpejtesi. fillojne qajne dhe ulurasin sikur i kishin lajmeruar qe u kishin shtruar femijen ne spital dhe prandaj po iknin me te shpejte. e c'te te them te tjera, plot me histori.

po nuk ka fakte, nuk besoj dot me.

Po kete e beson?

http://www.youtube.com/watch?v=mO15dZIH_f8

Apo ja le drejtesise?

 

Po kete?

http://www.youtube.com/watch?v=J-_LuG9J6u4

Apo je le drejtesise?

 

Po kete?

http://www.youtube.com/watch?v=2QznYBtAGBg&feature=related

Ahhh po e shikon drejtesia edhe kete. Harrova tha 700 karamele. Me sa duket i paska shume qejf karamelet, porosit 700 cope.

Nejse ti nuk beson me. shqiperia eshte fanar ndricus!

 

A mund te me thuash, i ka bere njeri keto vrasje, korrupsion apo nuk beson se kane ndodhur?

 

 

Grava

kta qe kerkojne fakte dhe te verteten jane po ata qe me 21 janare thonin prisni se skeni fakte. Kur doli me video se si ushtari qellonte Veizin e ndjere filluan dhe ndertuan skena imagjinare me flokebardhe qe qellon dhe pastaj shkon te ata te tre i jep dicka ne dore dhe pastaj ai tjetri merr pistoleten qe i dha flokebardhi dhe niset me vrapp larg vendngjarjes.

Ne anglisht kto tipa kurohen ne menyre intensive. Semundja qe kta kane ne anglisht quhet "delusional disorder" kurse ne shqip ka disa emra si psh "pjerdhje ne tru" ose "levizje e fiqirit" ose "zene koka ere"  simptomat po ti ve me poshte.

en.wikipedia.org/wiki/Delusional_disorder

 

 Roni,  rrofsh! Me dhe diçka intresante! Pa nuk me habisin te tillet.Kurrizot... 

 aty dhunojne memen...!

Gjeja me rrezikshme  eshte dhunimi i personit si qenie njerezore, pastaj te tjerat vijne mbas! Zenia e prones grabitja e saj, mashtrimi me reformat ne arsim ne edukim ne shendetsi, largimet politike nga puna, mashtrimet vjedhjet me votat, korurpsioni ne eliten politike, aferat me fondet publike, inkopetenca administrative publike ne sherbim te publikut, korrupsioni ne sitemin e drejtesise, korrupsioni ne dogana, etj etj,.. te gjitha jane,  dhunim personi

Ja nje rast i ngjashem  dhunimit te personit pikerisht ne Godinen e Kryeministrise, kjo me ka bere pershtypje shume qe nuk me harrohet: Kafsheri ne mes te dites ne sy te policeve ! Kur shteti eshte i dhuneshem ndaj personit ska sesi te kesh besim tek nje Polic kafsh! Edhe kafshet edukohen, por jo,jo, atje nuk ka deshire te mire per edukimin e njerzeve sepse ne krye jane njerez krejtsisht te gabuar!

 

Te verberit, proteste ne shesh

 

http://www.youtube.com/watch?v=j993ztHO6ls

 Grava,

ti duhet ta kesh pare kete

 

Dhunuesi i gjysheve Isha i stresuar

 

  http://www.youtube.com/watch?v=MTkkBbeJJxY&feature=related 

 ..eshte shume prekse ky rasti i dhunshem  te ketij lloj maloku, `biznesman` qe kerkon edhe falje, qe ska turp kur thote se , do te jap para per ti demshperblyer !!  jane shume hileqar dhe te pabese keta lloje dhunuesish!

 

 

non sequitur...

 E pata ne sensin e trimerise qytetare, grava. Sepse e di shume mire qe ka nena te mrekullueshme ne Shqiperi, intelektuale dhe te zonjat, por u mungon ajo gje qe i ben qytetare. Nuk e di a me kupton.

Kaposh.

 

Qenke NJERI I KEQ!! Duket hapur qe ai polici i cili ska nevoje as te flas sepse duket qe ne sjellje e qe mimike e qe ne fizionomi qe s'eshte njeri persembari nuk po sillet hic me edukate por po e kercenon ate zonjen, qe perkundrazi po sillet me edukate, POR nuk ka se si nje njeri i indinjuar nga te tille shtaze te mos ngre zerin perballe kesaj kafsherie qe po kaplon cdo cep e cdo skaj te Shqiperise.

Ai polici nuk po i thote asaj ulezerin zonje, por po i thote ULE ZERIN, APO TE TA UL UNE ZERIN. Po e kercenon.

 

Emo,

Une flas per filmimin dhe artikullin Nuk tregon azgje per dhunen

Sa per ate nese bertet apo nuk bertet njeriu ashtu kot kjo varet nga gjendja psikike e njeriut Qofte kjo dhe nena time apo tende. Pra prekja sentimetale e fjaleve "nene" Moter" "femije" nuk ka lidhje aspak me kete ngjarje

Ajo qe ka lidhje eshte se ai vend eshte bere mut. qofte edhe sikur ai idioti te kete rahur ate gruan e gjore  apo ajo gruaja te kete lojtur mendsh nga pushimi nga puna dhe te ulurije ashut sic e shikojme ne film. Dhe per ti vene kapakun kemi nje gazete qe nuk tregon azgje vec shton me shume aludimet militante

Pse eshte acaruar ajo, kupto gjo ti kaposho ?  

Eh, shume prej jush po me ngjisni me Jozefinen qe bente deklarata ne media se do mbronte grate nga dhunuesi i tyre, Rama.

Skenar komplet i besueshem...tjetra ulur ne karrige ne pune te vet mire e bukur ne qetesi, shkon drejtori i policise dhe i fut nje grusht ne stomak, e hedh pertoke, pastaj pa e lene te ngrihet i fut ca shkelma, i ve nje thes mbi koke, e dhunon mbare e prape, dhe ne fund e qit per zhelesh, si Jozefina, po duke i djegur dhe cigaren ne kofshe.

U bo ky! Dhe ke pra, kete cucen qe i dhunoi (ahem) kutine Ristanit para kamerave. smiley

Perserite tre here historine. Nqs tingellon sadopak e trukuar, qit tabelen e 21 janarit, ca mootin do thone njerzit pastaj, sidomos duke pasur parasysh qe Basha piu gjak te fresket dashi diten e inagurimit? Nqs as kjo s'i bind plotesisht, mos harro te permendesh Griselden, te ciles ja qiten kalamanin nga barku mu para ambasades amerikane.

P.S. Gjembi, mire keta te tjeret qe politklimaksohen me pakogje, po ti? :O

 Lira , une e kam shume te  veshtire te fjalos katra- putra... si  ndonje ketej pari.Degjoj e shikoj  sa thote nje meme..dhe nje qenie.. mashkull aty pari,  qe "ankohet" se e ka dhunuar nje meme.Kaqe me mjaftojne.

Kjo video ne fjale ketu flet shume per gjendjen sociale dhe instuticionale te shqiptarve.

Gjarperite Ramo anti socialiste albanezi nuk dorezohen kollaj joooooo luftojne deri ne minuten e fundit.

 

Ju do rrini ketu e mbai histikamin deri ne fund u ka thene komisari rama humbesi amoral ketyre femrave ( qe femra u thencin ) . do ja dhunosim zyrat ketij bashes e bashke me te te gjithe popullit te tiranes qe dale nga dale po merr fryme lirie....

harbuti rama nuk njeh liri joooo liria e verbeon ate  

Beni ndonje zollume me te gerthitura e rrahje e histeri dhe hoooop pa dale zanorja e pare e klithmes nga goja vjen top channel e piet grate ... hemoj ku te rrahu e ku te kapi me dore ku ta fiti shqelmin e keshtu me rradhe sic i bente idhulli i rucit kapohazbiu njehere e nje kohe.

Per drejtorin e ri me vjen keq sepse eshte i parrahur me njerez te tille por perpiqet te beje punen ne sherbim te popullit te tiranes me zell e sinqeritet.

 

 

 

 

Po degjohet vetem njera ane e historise ajo e atyre grave militante.

Ku e dime ne se ato thone te verteten?Apo cdo gje qe del nga goja e funderrinave te kuqe duhet te besohet?na thane qe do te hanim me luge floriri dhe na lane pa buke dhe juve duhet te besoni akoma te kuqte?

Nese ajo "e dhunuara" ka shenja le ta hedhe ne gjyq,por ndohsta ka ndodhur qe keto funderrinat te kene sulmuar te parat si histerike dhe ai burri te jete mbrojtur duke i shtyre.

Nuk ka aresye qe nje burre pa asnje shkak i paska futur nje grusht tjetres sic na justifikohet ajo funderrina.Video e tregon qarte qe kemi te bejme me klonimet e zysh Flores te punesuara vetem se jane militante te rregjura.Tani atyre po ju mbaron koha dhe therrasin si histerike.

Polici flet me edukate ajo therret sikur po e rrahin.

Hajde propogande ramiste hajde!

Lul Basha duhet te pastroje sa me shpejt Bashkine nga funderrinat e kuqe dhe hajdutet me cizme.Asnjeri nuk do te protestoje se pushohen nga puna militante dhe hajdute!

meqe ke degjuar vetem njeren pale dhe kjo pala ndoshta ka shtyre drejtorin e policise, ku ke pare ti qe drejtori i policise te shkoje personalisht per te nxjerre njerezit nga zyra? Per cfare jane policet e thjeshte dhe per cfare eshte uniforma? Keshtuqe vetem fakti qe ai ka vajtur vete per ti nxjerre nga zyra, mjafton per te kuptuar* qe nuk behet fjale per pune rutine te perditshme

* Sipas Fjalorit te gjuhes se sotme Shqipe:

KUPTOJ kal. dhe jokal.

1. Jam i aftë të kap e të rrok diçka me forcën e mendjes a të logjikës, e marr vesh; arrij të marr vesh atë që thotë a që shpreh dikush; më hyn në kokë diçka.
Kuptoj mësimin. Kuptoj gabimin. Mezi e kupton. E kuptoi detyrën menjëherë.
Nuk e kupton dot. Kupton apo s`kupton? S`kupton fare.
2. E zbuloj, arrij ta diktoj, ta shoh a ta gjej diçka; i bie në të, arrij ta kap, e shquaj, e dalloj; e marr me mend. Ia kuptuam qëllimin. E kuptoi ku ishte fshehur. Ia kuptoi lëvizjet. S'e kuptoj dot së largu se ç`është. E kuptoj ku është fjala. E kuptova ku e kishte hallin. I jap të kuptojë. S`e kuptova pse u zemërua.
3. Kam një pikëpamje a një mendim të caktuar për diçka. E kuptoi drejt. Kështu e kuptonte jetën ai.
4. E di, e njoh, e marr vesh (një gjuhë të huaj, një kod etj.). Kuptoj pak frëngjisht.
E kupton mirë italishten. E kuptoj këtë kod e di këtë kod, jam në gjendje ta deshifroj. 5. Jam në gjendje të gjykoj për diçka e ta vlerësoj, njoh mirë diçka; ndiej.
E kupton muzikën popullore (klasike).
* E kuptoi (e mori vesh) ku i shtinte dyfeku shih te DYFEK,~U.

 

na thane qe do te hanim me luge floriri dhe na lane pa buke dhe juve duhet te besoni akoma te kuqte?..

Paske zbulu gjo te madhe or burre ? Po ne fakt edhe bindesh qe do te kene ushqyer me bar se jo njehere po sa here vjen ....blegerin! .  Edhe babasqapi Juej zotrie keshtu ankohet por heraheres ai dhe percitet . E degjove deklaraten pas Arvziut ...

Jemi te vegjel ( per pak si sasi ,  e kishte fjalen ) ..dhe nuk bejme dem . Jemi mesuar te hame bar po ama kecerit dhe sheleget nuk duhet ti leme te hane Mullar me kashte. Kashta maqedonase duhet shperndare e barabarte per te gjith popullin . Dhe ne po perpiqemi ta bejme popullin Solidare e te jete Solidanost me kete problem smiley

 A i mjeri ti per ate masen e bardhe brenda kafkes qe te eshte mavijosur ne blu smiley Ti je me keq se ai shkodrani qe i ishin permbytur te gjitha i kishte mbetur vetem bicikleta dhe levizte zones perte bere  sa me shume Solidare ne urrate per babasqain !

Po keshtu ne kete rastin qe sqeperit hyjne duke qelluar me brinj e meeeeeceritur neper Institucione Ligjore te Shtetit ... ke ndonje gje ? Apo jepi mo , ne stanet e Vucidolit  po hyjne . Se mos hyne ne Kulle dhe e di ti eshte Luli me Garde  atye  smiley

Sinjalin e dhate po ca e moren me shaka . Nje dash qe donte Ligje e theret qe diten e pare sa hyri LULJA e Partise buzagaz duke premtue se  .." s'ka per ta lujte admin . se eshte brenda ligjit " 

non ..eshte shume prekse ky rasti i dhunshem  te ketij lloj maloku, `biznesman` qe kerkon edhe falje, qe ska turp kur thote se , do te jap para per ti demshperblyer !!  jane shume hileqar dhe te pabese keta lloje dhunuesish!

 

Ka thone njoni i' llaf me menn ketu para ca kohesh, po fatkqesisht, nuk e mbaj mend kush ka qene! Sad

Prej ktynve, tha, nuk kam alergji!

Kam nje reaksion si puna e robit qe prek tenxheren e nxehte pa e dit' qe eshte e nxehte!

M'hiken dora vete larg tenxheres, pa e mendu fare!  

Solidarnosti.... Lexojeni me pake vemendje sa thote shqiptari yne.... i vajtur ne amerike ! Flet keshtu per nje meme a moter te vendit te  tij, te cilen nuk  e njeh fare, nuk  e di e kujt familje eshte, ke ka per bir e bije dhe ke ka per burre.Kjo mema ketu  eshte goditur nga nje mashkull, e vetem pse ngre doren mbi  nje grua  , njeheresh, ky  "burri" apriori  eshte dhe  palo burre, do te  thoshte edhe fshesaxhiu i qoshkes me te  piste  te  Amerikes, po ta kishte degjuar.Megjithate  shqiptari   yne  vajtur ne Amerike, me nje kurajo te hatashme,  shifeni si gjykon.. qe nga matane nje  Oqeani te tere; 

"...  Nese ajo "e dhunuara" ka shenja le ta hedhe ne gjyq,por ndohsta ka ndodhur qe keto funderrinat te kene sulmuar te parat si histerike dhe ai burri te jete mbrojtur... duke i shtyre..."!

E duke i  nxire !  Eshte rasti te na dhimset.... Amerika  

 

Kau dhe “balashi” i bashkisë

Nga Artan Mullaj

Dy gra nëpunëse të drejtorisë  së tatim-taksave në Bashkinë e Tiranës u dhunuan pardje fizikisht në zyrën e tyre të punës.  U poshtëruan, u goditën, u hoqën zvarrë, për shkak se ishin “persona të padëshirueshëm” atje.  Pa hyrë në detajet e kësaj ndodhie të pazakontë, përshtypja e parë që sjell  “dhuna mashkullore ndaj femrës”,  është dëshpëruese. Duart  e egërsuara të një burri mbi një trup femëror, që mbrojtje të vetme ka brishtësinë,   janë një shfaqje e shëmtuar ndodhie, që bie ndesh me kodet shqiptare të trashëgimisë. Të dhunosh një grua, një nënë, një zyrtare, sepse je një mashkull, një titullar, një bandit, një pushtetar, pra të abuzosh forcën tënde fizike dhe ligjin të cilin duhet ta zbatosh ndershmërisht, të shpërdorosh kësisoj natyrën, ligjet e saj të krijimit, është diçka që krijon një kundërshti instiktive në çdo mëndje normale. Është një turp gjenetik, është pabesi..Dhunuesi nuk është ndonjë kriminel, as ndonjë endacak, as ndonjë i lajthitur, që nuk dallon të mirën nga e keqja: Dhunuesi është vetë Drejtori i policisë bashkiake të kryeqytetit; në detyrë zyrtare për t’i mbrojtur  konkretisht,  ka ushtruar pikërisht ai dhunë fizike mbi këto dy  zonja të nderuara, që janë qytetare dhe nënpunëse të këtij vendi.

Kjo burracakëri nuk u komentua seriozisht në shtypin shqiptar. Për një hipokrizi bastarde, disa media  nxituan të pastronin “mëkatin e anësisë”, duke botuar dy opsionet, njërin opsion qesharak, ku dhunuesi dhe agresivet  ishin gratë, kurse  viktima,i gjymtuari, fatkeqi, ishte drejtori i policisë bashkiake, që një zot e di ç’punë kish në zyrën e tatim taksave ku punonin zonjat, dhe opsioni tjetër, e kundërta, sulmi ish bërë nga drejtori i policisë bashkiake, kundër grave në detyrë.  Mbase për disa kjo ishte një ngjarje rutinë: “Ato “çafkat” e PS, që kanë bërë pallë kaq vjet me Edi Ramën në Bashki, dashkan të rrinë akoma?  Iku koha e tyre bashkë me Edi Ramën. Tani është koha e Bashës dhe balashëve të tij.”  Për të tjerë, ndodhia mbase nuk kish  interes: “Këto dihen. S’janë të parat që hiqen nga puna, në Bashkinë e Lulit. As të fundit”.

Ndërkohë, disa artikujshkrues, të cilët nuk lenë thashethem  pa trazuar, heshtën, u mjaftuan dhe u ngushëlluan me faktin se “grushtat” në stomak, së paku,  nuk i hëngrën as gratë e tyre, as nënat dhe as motrat e tyre. “I vdekuri në shtëpinë e botës duket sikur fle!”..  “Larg zjarrit dhe larg varrit”. Aforizmat u gjallëruan në kujtesat e atyre që nuk thanë e shkruan por mund të thonin e shkruanin diçka, për poshtërimin e bërë publikisht.. Nuk pati reagime, as nga organizata civile, as nga parti politike, as nga grupi I 101 lëvizjeve, rinore, prindërore, që varen pas dyerve të ambasadave për të marrë fonde që do ti shkrijnë për të drejtat e njeriut, as nga shoqatat, hiç. Pati vetëm një reagim nga grupi opozitar i këshillit bashkiak, dhe kaq. Të dhunohen dy gra, nga një titullar shteti, të hiqen zvarrë,të shkulen nga zyrat e tyre të punës, ku kanë harxhuar veten, ndjeshmërinë, autoritetin që kanë, dhe të ketë një heshtje të tillë nga masa, nga publiku, nga media, nga politika, kjo i shqyen kufijtë e absurditetit. Më shumë se turp kombëtar, kjo gjë është një dhunë dhe një dhimbje për të gjithë. Dhunë psikologjike për një komunitet të paaftë të reagojë ndaj ngjarjeve kaq të shëmtuara, perverse, ç’burrërore;  dhunë psikologjike për një komunitet të paaftë të interferojë me ligjet e hershme të natyrës, që thonë se askund, asnjëherë, femra nuk preket!

 

***

 

Në të vërtetë, shqetësimi që pushteti i ri i Bashkisë, ka po atë harbutëri që ka patur e do ketë deri në regëtimën e fundit edhe pushteti qëndror, nuk ka të bëjë thjesht vetëm  me dhunën ndaj grave. Nuk ka të bëjë thjesht me faktin se një  burrë, drejtor tatimesh në Bashki, që quhet Kau, i kërkoi një burri tjetër, “Balashit”, që është drejtor i policisë bashkiake, të ngrejë dorë mbi dy gra. As vetëm me faktin tjetër se ky balashi është një tip fodull, sepse është një gjallesë në pushtet, me pushtet të vjedhur, dhe prandaj nuk ka normë dinjiteti ta ndalojë që të abuzojë me këto zonja  kafshërisht, pra, shqetësimi nuk ka të bëjë vetëm me faktin se ky drejtori  i ri e i fortë i policisë së Bashkisë është trim i madh e harbut, që gjuan me grushta një femër dhe bën denoncim si viktimë e sulmuar dhe dhunuar nga gratë, por me një fenomen social, edhe më të pështirë.

Cgjë është më e pështirë në këtë histori, përtej dhunës? Të paralajmëruara për pushim nga puna, zonjave nënpunëse  ju kërkua të largohen nga vendi i punës, dhe kur këto rrefuzuan, për shkak se ishin në pritje të mbylljes së procedurave të largimit, drejtori i policisë bashkiake tentoi ti nxirrte me forcë, duke shkumëzuar egoizmin e tij primitiv mbi fytyrat e tyre. Këto dy zonja të dhunuara,, që kanë punuar dhe janë vlerësuar pozitivisht nga vetë Bashkia për punën e tyre, nuk janë të vetmet që hidhen në rrugë. Nga zyra e tatim taksave janë shkulur 51 shpirtra njerëzorë, mbas shumë vite pune në këtë institucion, për tu hedhur pamëshirë në barikadën e vështirë të luftës për ekzistencë. Nga gjithë Bashkia e Tiranës, janë me qindra ata që i janë rikthyer çështjes së hershme të sigurimit të bukës së gojës, për shkak se kryebashkiaku ka firmosur pushimin kolektiv nga puna të tyre. Midis mashtrimeve  të fushatës elektorale,premtimi i  Lulëzim Bashës se nuk do të cënojë administratën, është më i hidhuri, më cnjerëzori, ndërsa është duke luajtur me djersën e ndershme të prindërve, që shkojnë në punë jo për tu pasuruar por për të ushqyer fëmijët. Duke interferuar me mallkimin e qeverisë qëndrore të Sali Berishës, që spastroi njëlloj administratën shtetërore nga nënpunësat socialistë, kur erdhi në pushtet, “fshesa” Basha, e pamëshirshme në llojin e vet, e ka sfiduar edhe fshesën e dikurshme të eprorit të tij, dhe fshesën famëkeqe të qeverisë greke për emigrantët shqiptarë, në kohën e konservatorit Micotaq. “Fshesat”, si dinamika poshtëruese të shoqërisë shqiptare, kanë hyrë në rrutinën e jetës së tyre si simbole të pasigurisë së jetës. Militantizmi dhe klientelizmi, janë dy vecori specifike të sundimit berishjan, që sapo ka vorbulluar institucionin e Bashkisë së Tiranës. Bashkia e Tiranës  nuk është më modeli europian i eficencës demokratike që ishte deri ne diten kur, për një ndjellje të kobshme,  një dash u ther në themelet e saj,  ditën e betimit të kryebashkiakut të ri. Bashkia e Tiranës është ministria e re e vrazhde e qeverisë.

 

 

Ore, ca u be me kta gra-rrafesit?  Apo cudija me e madhe 3 dit zgjat.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).