Pesëmbëdhjetë vjeçarët shqiptarë, sipas një studimi të fundit të OSBE-së të trajtuar nga londinezja The Telegraph, janë në ballë të vendit kur vjen puna te leximet jashtë klase. Përveç shqiptarëve, në krye të listës janë edhe nxënësit nga Kazakistani, Kina, Tajlanda ku, më shumë se 90 përqind e 15 vjeçarëve thonë se lexojnë jashtë klase sepse “u pëlqen ta bëjnë këtë”. Nja 88 përqind e nxënësve në Indonezi janë lexues active, ndërsa ndër peruanët 86 përqind. The Telegraph i jep këto shifra të OSBE-së për “të vajtuar” problemin e britanikëve të cilët, sipas studimit, renditen të 47-ët në një listë prej 65 vendesh. Kriterët janë të thjeshta dhe tabela bazohet në numrin e adoleshentëve që marrin një herë në ditë në dorë një libër, gazetë apo revistë. Telegraph ankohet se në Britani katër në dhjetë adoleshentë nuk lexonin asgjë, përveç teksteve shkollore. Studimi i cituar nga e përditëshmja angleze vë në pah se në të gjitha vendet e botës së zhvilluar djemtë lexojnë më pak se vajzat. I njëjti raport përfundon se nxënësit që lexojnë “jashtë klase” kanë më shumë gjasa për të qenë të sukseshëm në jetë kur të rriten.

31 Komente

Ju besohet ky lajm??? Ishalla eshte i vertete... se nganjehere thone ndryshe...

 PO si e kane bo sondimin, me pergjigje fakultative, apo me vertetim pergjigje, se per te mashtru jena te paret. Kjo vertetohet nga shitja e librave, ku jemi ne fund te balllkanit dhe jo te evropes per shitje per fryme te popòulsise.....

 aaa, po adoleshentet tane i lexojne librat ne biblioteke. madje, dhe i nderrojne librat me njeri-tjetrin, per te kursyer kohe dhe para. 

ti shoqja ana h publiko njehere uikilikset qe ke ne dore, pastaj merremi me lexueshmerine.

 Shume shpejt do t'i merrni dhe kabllogramet e mia, shoqja T. me hollesite e detajet e duhura. Per fat te keq, nuk mund t'ua shoqerojme me imazhe dhe pamje fotografike, per shkak te mungeses se mjeteve te duhura gjate mbikeqyrjes ne terren. 

Pa merak se mund t'i ilustrojme goje-te-dhenat smiley.

 lool, s'po mundohem fare t'i shkruj pra, se ia tefteris ti te tera.... smiley

Llaf eshte ai? Tefterisje me kembe e me duar tek e tak e tek e tak smiley. Ndjese peshqve per tefterisje jashte teme por meqe s'me pane syte ndonje lexim jashteshkollor te 15 vjecareve s'tefteris dot per temen.

Allasoj po më dilni Ana në Kanada dhe qo amerikanja në Alabama smiley...14 vjeç i kisha tharë pitet mbi 200 libra nga çdo drejtim.Pak si e fryrë është kjo e albanezve smiley

quhen ne lexime edhe revistat porno?

edhe fejsbuku tha

 

petlla, ato zakonisht lexohen ne klase.

e shkreta shqiperi, s'e le rehat as shtypi boteror, nga simulakrumi ne simulakrum.

tamam ashtu si e the trop nga lakrori ne lakror.

hahahahahahahhaahahaha rrofsh o petlla hahahhahaha u ngopa me petlla t'simulume une sot smiley

 mire, trop, mire, po te pakten, petllat virtuale shoqeroji me mjalt dal vivo... smiley

hope soooooooo smiley po do me pelqenin ca referenca per infon nejse let s take it for granted meqenese sonte u plagosem n Luksenbourgh

*ordha me rigon!

Dhe meqenese e di se sa keq situata ka qene nga 2005 dhe me perpara, lajmi qe ne sonte jemi te paret nuk me habit fare. Qeveria shqiptare kohet e fundit ka bere shume hapa jo vetem brenda klasave dhe institucioneve kulturore, por dhe jashte tyre. Ky eshte nje rezultat i punes se saj.

I bika qe gjithe adoleshentet e fisit tim qenkan te ai 10% qe s'lexoka. Do i boj per i lek se kta muta po na e ulkan mesataren e lexueshmerise

po po, libra te rekomanduara nga mesuesit ..Po te jene libra te hajrit ,hajde de .

Nje dite takova nje te njohur teper te revoltuar ,per librin qe mesuaesja u kish kerkuar te blinin..Nje liber qe fliste per nje Mez te vogel ...(liber per femije te vegjel,realisht)

Epo kjo -tha ,eshte Denada ime per te lexuar libra me meza ,ajo eshte per t'i hip mezit.rolling on the floor

 

ec denada ec

smiley

ec e mos nalo

smiley

ruzhe ,thuj c'te duash ti ,por me rekomandimet qe i dha libri,e gjeti mezin ajo pa kaluar mire viti.smiley

 

Thoi mamit ,te te blej nje liber me mez.smiley

Ruzhja e do librin me kal, jo me mez ose kric.

Ne fakt, une e shoh dhe ketu ne perendim, adoleshenca nuk lexon fare, çuni im psh, 18 vjeç, nuk ka lexuar nje roman apo novele, nderkoh qe une kam lexuar me dhjetra e qindra libra. Po te shohesh ketu ne perendim, njerzit qe lexojne akoma, jane ata te moshes 40-50-60-70 vjeç.  

Wowwww do prure kalamajte ne Shqiperi per te lexuar, se ndoshta do u vije turp nga moshataret e vet shqiptare dhe do lexojne ndonje liber jashte klase  smiley

Nuk kam as arsyen me te vogel per ta besuar kete. 

Si gjithmone jam skeptik...Nuk dua te sjell fryme negative ketu por te them te drejten po te flasim per brezin tone te "para internetit", e them nje PO, te madhe. Ky brezi i tanishem i Facebook-ut dhe twiterit se njeh librin. Nuk e di se cilet kane pyetur dhe si i kane marre keto statistikat per baze po edhe nese i kane pyetur keta adoleshentet tane une besoj se 90% e tyre kane genjyer....Thjest per dengla alla shqiptarce...Po lexoj....Po ti pyesnin per ndonje titull libri besoj se nuk do dinin cte pergjigjeshin smiley

Paska vdekur Prof. Hamit Beqja!

We’re worse than Albania

Maths and science schools shocker

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/3804470/Were-worse-than-Albania.html

BRITAIN'S schools lag behind ALBANIA and IRAN for the teaching of maths and science, a damning report reveals.

We are ranked a lowly 43RD in the world for the subjects that are so crucial to future economic success.

The survey is a stark illustration of just how far our education has declined — and comes as David Cameron today pledges a "complete intolerance of failure" in the classroom.

Speaking at the opening of a new free school, the PM will say the UK must be "ambitious if we want to compete in the world". The best way to boost standards, he believes, is to crack down on indiscipline and return to traditional learning methods.

The PM will say: "For the future of our economy, and our society, we need a first-class education for every child.

"Of course, everyone's agreed on that. The trouble is that for years we've been bogged down in a great debate about how we get there.

"Now the debate is over. It's clear what works. Discipline works, rigour works, freedom for schools works, having high expectations works. Now we've got to get on with it — and we don't have any time to lose."

His words were rammed home by the World Economic Forum report which saw the UK score just 4.5 out of a possible seven for maths and science teaching.

The appalling figure — based on an assessment by business leaders — also saw the UK ranked below Romania, South Korea and Lebanon.

Critics said the findings were a damning indictment of Labour's education legacy.

Tory MP Chris Skidmore said: "Labour failed to grasp the importance of maths and science education to our future prosperity. Now the Government is attracting the best teachers, changing the system so pupils have to keep taking maths until they pass and encouraging more of them to take science GCSEs."

Figures last month revealed the number of pupils studying the toughest GCSEs more than halved under Labour

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).