"Vdekja e zgjatur e Shqipërise demokratike" është titulli i një artikulli të "Euobserver", që nënkupton fare qartë cfarë vjen më pas. 

Dimitar Bechev e nis shkrimin e tij me pershendetjen qe iu be vendit tone nga "Financial Times" ne 2010-ten si nje prej subjekteve me intrigues te vitit. "Dy dekada pas shembjes se njerit prej regjimeve me shtypese dhe te egra te bllokut komunist, vendi duket se e ka marre veten, u pranua ne NATO ne 2008-ten dhe shpreson anetaresimin ne Bashkimin Europian". 

Por per Bechev, ky imazh i Shqiperise ishte si ajo hija e lehte roze ne faqet e nje pacienti ne prag te vdekjes. "Realiteti eshte shume ndryshe", shkruan ai. Shqiperia prej dy vjetesh eshte politikisht e paralizuar nga nje ngerc mes qeverise se kryeministrit Sali Berisha dhe opozites se kryesuar nga Edi Rama. Nje ngerc, i cili nisi ne 2009-ten kur Partia Demokratike fitoi zgjedhjet parlamentare ne ate qe shume pak vete e konsiderojne si nje konkurim te ndershem me socialistet. 

Opozita refuzoi te hynte ne parlament dhe kur e beri kete, nuk mori pjese ne ceshtjet legjislative, duke e kthyer Shqiperine ne vendin e vetem te Europes pa nje marredhenie formale mes qeverise dhe opozites. Kete vit, pas protestave te janarit dhe vrasjes se kater personave, situata shkoi nga keq ne shume keq. Zgjedhjet lokale, perfshi ato per kryetarin e bashkise se Tiranes, u shenjuan nga parregullsi dhe nje proces ligjor post-zgjedhor qe shume e vene ne pikepyetje. 

Pasi vezhgoi zgjedhjet vendore dhe sherret qe i pasuan, ambasadori danez ne Shqiperi deklaroi se ishin kunder frymes se demokracise dhe lojes se ndershme. Autori i artikulli merr me pas ne nje analize te detajuar situaten dhe del ne perfundimin se per gjendjen e krijuar, duhen fajesuar te dy aktoret kryesore politike, si Berisha ashtu edhe Rama. 

"Por pjesa e luanit, - thote ai, -i takon kryeministrit. Asnje individ tjeter nuk ka pasur ndikim kaq te madh mbi Shqiperine post-komuniste. Berisha, ish-anetar i Partise Komuniste beri thirrje per demokraci ne vitet 90, fitoi zgjedhjet e para demokratike vetem per t'u rrezuar ne 1997-ten, dhe u rikthye ne pushtet ne vitin 2005, i vendosur me sa duket te mos e leshoje me". 

"Populli shqiptar duroi ndoshta me shume se te gjithe te tjeret ne bllokun komunist, e megjithate,- thote Bechev, doli nga sistemi i vjeter me nje energji per sipermarrje, qe duket me shume amerikane se europiane. Ai meriton me shume sesa zgjedhjet e manipuluara qe i ofrohen". 

Nese qeverite europiane duan nje partner per te bere biznes dhe nje demokraci te vertete,- vazhdon artikulli,- atehere duhet te mbajne me Tiranen nje qendrim shume me te palekundur nga sa kane bere deri tani.  

 

The protracted death of democratic Albania

26 Komente

 

"Por pjesa e luanit, - thote ai, -i takon kryeministrit

Pse beni ndarje te tilla ju observuesa??? Jo! Ne kur gjendemi keq e shperndajme fajin barabar.

 Ja permbledhja e ketij shkrimi, 

 1. Ka më shumë se dy vjet që Shqipëria është politikisht e paralizuar.
 2. Gjithçka filloi me zgjedhjet e vitit 2009, për të cilat numërohen me gishta njerëzit që thonë se “ishin zgjedhje të rregullta e të ndershme”.
 3. Pas këtij momenti opozita mori vendimin për të bojkotuar parlamentin, dhe kështu Shqipëria ka qenë i vetmi vend europian, ku nuk ka patur asnjë komunikim formal mes maxhorancës e opozitës.
 4. Këtë vit situata kaloi nga “keq” në “më keq”. Gjatë një proteste të opozitës u vranë katër vetë.
 5. Më pas erdhën zgjedhjet lokale, për të cilat ambasadori danez është shprehur se “ishin të pandershme e antidemokratike”.
 6. KQZ-ja e kontrolluar nga qeveria e kaloi fitoren nga Rama tek kandidati i maxhorancës Basha.
 7. Shkaqet e kësaj situate duhen kërkuar tek kacafytja mes Ramës e Berishës.
 8. Berisha është njeriu që kontrollon gjithçka nga zyra e tij, komisionerët, gjyqtarët, prokurorët, gazetarët; është lloji i politikanit të papranueshëm në Europën moderne.
 9. Rama ka një paltformë që dallohet më së pari nga urrejtja për Berishën.
 10. Freedom House e ka përkufizuiar Shqipërinë si “një vend pjesërisht të lirë”, ndërsa Failed States Index e klasifikon në vend të 121-jtë (edhe Bahreini është më mirë, thotë autori).
 11. Berisha është problemi i atij vendi. Ai, ish-komunist, ka dominuar jetën politike për njëzet vjet me radhë si antikomunist. Është rikthyer në pushtet në vitin 2005 e as që ka ndërmend të largohet deri në vdekje. Ka nën kontroll gjithçka. Presidentin e merr vitin që vjen, e nëpërmjet tij do të shtjerë në dorë shërbimet sekrete e prokurorinë.
 12. Edi Rama nuk ka mundur të ndërtojë një marrëdhënie me udhëheqësit europianë, në mënyrë që ta bënte ndjellëse kauzën e vet.
 13. Në një vështrim më të thellë, kjo gjendje është përgjegjësi e shqiptarëve, të cilët janë të dhënë më shumë pas klanit se sa pas kombit.
 14. Diplomacia euro-atlantike duhet të ndërhyjë urgjentisht. NATO e para, e cila duhet të hapë një diskutim mbi Shqipërinë si vend anëtar në Këshillin e Atlantikut Verior (North Atlantic Council). Mbrojtja e idealeve të demokracisë është dhe detyrë e NATO-s.
 15. BE-ja duhet të blokojë procesin e integrimit të Shqipërisë në BE, dhe t’i tregojë Tiranës hapat që duhen ndërmarrë. BE-ja duhet t’u tregojë dhëmbët politikanëve shqiptarë.

Kur behet dhe arixhiu bullgar te jape mend per Shqiperine mos ngelte njeri pastaj.

Shiko ore Bullgarine qe ka 10 here me shume korrupsion se Shqiperia.

Alidems keni 2 vjet qe po beni ceshte e mundur te realizoni piken 14 dhe 15 por nuk keni per tja arritur qellimit.Kjo se populli ju di se cfare malli jeni.

 Solo, kete vetem ti nuk po e merr vesh, se te gjithe te tjeret po. Po e bo tamam si ai gamori me ujkun, qe megjithese ujku po e hante tek vithet, thoshte.......ishallah jam ne ender.......

 ai popull Berishen meriton ... mese e vertete

Pse do e marrim statusin ket vit e? Ke fol ti me Fylen? Ca tha?

Dreq o pune, per pak e lexova sikur ky tipi me siper kishte folur me Fyhrerin smiley

Qe dicka te vdesi, duhet piksepari te kete lindur apo jo?!

Thjesht per te komentu titullin se shkrimin pertoj ta lexoj.

 sa pertac qe je bo mer djale...ti nuk pertove qe lexove ate librin 700 faqesh dhe po pertoke me lexu dy rreshta gazetash......lol

Kush te tha ty qe une paskam lexu librin 700 faqesh?! Dhe sa per dijeni, libri shtateqind faqesh do jete tani nen shoqerine e plehrave te tjera diku andej nga fusha e percaktuar per kete pune. smiley

Te kujtohet Clintoni? Kur ja vertetuan ku e kishte pas manokllen ate dite kur Monika kishte qene ne zyre tha "une nuk genjeva, por une nuk mund te pohoja qe kisha shkuar me te". Luani teknikisht nuk genjen, ai thote "nuk e kam permendur emrin e shkelzen berishes" por ai nuk thote qe nuk ka thene djali I kryeministrit, ose te kete dhene nr qe e ka marre ne tel dhe Withers ta kete gjetur vete kush ishte. Tani luani dhe mund te dali te thote nuk e mbaj mend nr ose me mori me nr te fshehur, por gjonat vertetohen kollaj. Ky ne fakt mbron veten nga dy krahe, njehere nga ata qe e kane kercenuar dhe njehere nga denimi per deshmi te rreme dhe pengim te drejtesise. Nderkohe nese e pohon, kercenuesi denohet se paku per kercenim. Si ish shef shtabi I nje ushtrie te NATOS nuk merr dot as azil, pervecse ne Korene e Veriut ose ne Venezuele. Luani tani duhet te jete shume ne siklet qe s'ka fol me kohe. E verteta te cliron

 ci koklavit muhabetet me Venezuelen? smiley o ta vesh lepurin ne mejtime..

E o mire se s'behet nami, me mire te iki mavria se do harrohet, sesa keshtu. Rrezik dhe komshinjte si kane thene miremengjes sot, me mire te iki pa u ndjere se te rrije si I dhjere

Edhe dicka tjeter Alidemso...

Berisha është problemi i atij vendi

Sa do te doja qe te ikte Berisha... te avullonte fare nje dite te bukur.

Vetem per te shujt kuriozitetin se ca do theksoje me bold pastaj. smiley

 ka edhe te tjera, mos u merzit.....Gjithmone dalin kepurdhat mas shiut. Si tha ai burri.......korrupsioni osht ne gen, njeriu duhet te luftoje se pari me vetveten....(e kish llafin per veten ne radhe te pare, por edhe mesim per ata qe do vijne me pas, nese nuk luftojne me veten)......

 Njesoj si Kosta Trebicka, qe mbushi tv me......kam shume per te thone...... e nuk tha gjo, se ja prene llafin ne buze.....ishallah nuk do kete fatin e tij ky.....

o fol o mos ha moot.....i thone kesaj pune

shume te drejte ka. kokes i ka ra, pike per pike.

sa pathetic qe jane keto artikujt qe duket qarte qe jane te paguar.....megjithate shkruesin do e kuptoja nese vjen nga ndonje vend skandinav, anglez apo amerikan, ndersa ballkani??????megjithate problemi mbetemi ne si shqiptare qe na behet qejfi me cdo budallallek dhe cdo te zeze qe hidhet per vendin per sa kohe shan kundershtarin. por nga ana tjeter harrojme qe tangoja kercehet me dy veta....e majta ka mbi 6 vjet qe mungon ne piste.....normal qe kur nuk ke partner perball jo vetem qe nuk kercen dot bukur, por mund te dukesh si cmendur....kjo eshte situata politike sot ne shqiperi: nje qeveri qe eshte e detyruar te kerceje tango vetem. sado mire ta beje, prape do duket keq. sa me shpejt ta kuptojme, aq me shpejt do perparojme!

 

 

Sokrati dikur thoshte qe “patriotizmi nuk kerkon qe individi te pajtohet me gjithçka qe bën vëndi i tij por promovon shtrimin e pyetjeve analitike dhe kritikave qe synojne ta bëjnë vendin sa më të përparuar që te jetë e mundur"

Na sillni nje artikull nga ndonje rom..

Ketu kam perkthyer nje paragraf te artikullit i cili per mua meriton 5*

 

"Pse shqiptarët e thjeshtë të gatshëm për të lejuar nje c'demokratizim te tille-? Një arsye mund të jetë se, ndryshe nga shtetet e tjera ish-komuniste, njerëzit e zakonshëm nuk shohin ndonje ndryshim midis BEse dhe Shqipërse. Në anën tjeter te Adriatikut, është Italia, me lojen e saj unike te dallavereve politikë. Në jug, pertej maleve, shtrihet Greqia falimentuar. Nëse kjo është çfarë do të thotë të jetë një shtet anetar i BEse, shumë politikanë shqiptarë mund të justifikohen duke menduar se ata tashmë jetojnë në një te tille, ose duhet të kualifikohen për anëtarësim. "

 

.....megjithate shkruesin do e kuptoja nese vjen nga ndonje vend skandinav, anglez apo amerikan, ndersa ballkani??????

   .... Bullgaria vendi  me i koruptuari i ballkanit

Bulgaria's threat from corruption

Morning rush-hour in the Bulgarian capital Sofia is a misery.

Traffic grinds along the ring-road, which is riddled with potholes.

Nearby, a new European Union funded motorway is under construction which is supposed to ease the bottlenecks.

But after two officials at Bulgaria's traffic agency were caught taking bribes, the European Union has frozen some of its infrastructure subsidies, including roughly 100 million euros (£79m) for the motorway.

Unless the Bulgarian government is prepared to replace that money, Sofia's commuters will continue to suffer.

 

By Catherine Miller
BBC News, Sofia

Vertet, keshtu mendon ti?....Mua me del ca ndryshe ketu ne statistikat e TIA... smiley

Rekordin per zullume dhe korrupsjon ne  Evrope e mban Sal Bin Berisha

 e kur na paska qene demokratike shqiperia ndonjehere?!titulli duhej te ishte "shqiperia ne pikade drejt diktatures"

si tha ai i derguari i BOTES se perendimuar?

rrakia e rrushit, qe thoni ju, pa as edhe me te voglin ekuivok,del dhe vetem del nga rrushi!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).