Ketu ne Usa psikoterapia eshte profesion shume i zhvilluar, sidomos ne Nju Jork. Ka njerez qe shkojne cdo jave per terapi edhe kur nuk kane probleme madhore, thjesht per bisede, per te perballuar me mire telashet e jetes se perditshme.

Po ne Shqiperi ka nisur ky si profesion? Se deri kur ika une nuk ekzistonte me duket, por ne Tirane kam vene re se sa te behet pak dicka si mode dhe aq duhet, merr flatra.

51 Komente

Jo, nuk ka hyre psikoterapia, se nuk ka kanapé qe ta zërë popllin shqiptar !

smiley

smiley

e madhe e madhe kjo

Si nuk ka hyre. Ne fakt ka shume kohe. Pse c'fare eshte kafeneja? Psikoterapi komunitare! C'diskutojne? Shume gjera, dhe kur nuk kane probleme madhore, thjeshte sa per te perballuar gjerat e perditshme; jo gruaja bene kete, jo se kam qejf drejtorin, ndonjehere me vjen keq per mamin, keto pune.

Tallu ti, po si kafeneja nuk ka. Flet, komunikon, qan hallet. Eshte e sinqerte, miku i kafes nuk shtiret qe shqetesohet si psikologu. Eshte edhe me i lire, nuk di sa kushton nje ore te psikologu, po nje kafe me 700-800 leke e shtyn nje ore.

 Ketu ne USA  .....ka njerez qe shkojne cdo jave per terapi edhe kur nuk kane probleme madhore, thjesht per bisede, per te perballuar me mire telashet e jetes se perditshme.

 

Po normal aty ne USA, ku do ta gjesh robin te flasesh me te e te degjoje pa i dhemb koka. Ketu shkojme cdo dite ne kafe, flasim, qajme hallet e vetes, komshiut dhe kombit dhe a ka terapi me te mire? smiley

Nuk di sa sherbime psikoterapie funksionojne ne Tirane por di qe cdo vit diplomohen 200-300 tranguj per psikologji.

Nuk di sa sherbime psikoterapie funksionojne ne Tirane por di qe cdo vit diplomohen 200-300 tranguj per psikologji.

O ca me ke k'naq spiritus!

 kam nje ish shoqe klase te gjimnazit, studion(keshtu thuhet, te pakten) psikologji ne nje universitet privat... eh, ishte(ne gjykimin tim, dhe te ndonje tjetri) me injorantja e shkolles, tip llafazaneje... e pasur... me mama e baba bizzznesmaaan te PD-se! 

 

Po, ka kohe qe ka hyre. Une personalisht e praktikoj ate gjate gjithe dites si pune te dyte ne menyre te alternuar. Pagesa eshte teper modeste, per te mos thene qe mungon fare... ndonje kafe, ndonje birre tek e tuk. Kur qellon dita fatlume mund edhe te paguhem ne natyre.

 smiley ca fushe mbulon ti vlla ?

po pra kete pyetje kisha dhe une???

pastaj ti kakavije sikur je ne canada simbas flamurit qe ke vu?

Mos me thuj mu! Thuji ABCom-it ose Penarit.

Fushat qe une mbuloj jane te larmishme, por le te themi qe aktualisht jam me teper i perqendruar tek aspektet egzistenciale.

smiley)

me lot !!  je i madh !!!!!

As vete s'e di nga me vijne. Lodhja e punes... Do jete tip clirimi ky. smiley

Natyra ben pjese ne angazhimin tuaj kunder histerise se pacientes ?

Qe je i muhabetit, e ka thene edhe Pjer smiley

Prandaj te ben reklame Pjeri ty smiley

Ju mbeti Pjeri ne goje! Persa me perket, evitoj te bej komente negative mbi njerez me "aftesi ndryshe" dhe kerkoj ndjese per cdo ofendim te nxituar te meparshem.

Ceshtje parimore!

Desha me e nxjerr dhe ketu muhabetin: Ia ke besen psikologut ne Shqiperi se nuk ti nxjerr te gjitha te palarat ne gazete???

Se psikologet ketej nga ne e kane te ndaluar ti bejne edhe muhabet me gruan a burrin bisedat me pacientet, se po i doli llafi i hiken licenca pergjithmone.

 Ti po pyet per psikolog apo seksolog? smiley

apapapa sa te eger. po me i ven e keni menjen.

psikologut them. psh. ti i shkon i qahesh se e ke shefen grifshe, kur heren tjeter del se kjo shefja eshte goca kunatit te psikologut. se e ke parasysh vete sa e madhe eshte shqiperia.

Ne mos psikologut, Kakavisë po njehere !

Ah po se harrova, se fundi po specializohem ne fushen e seksuologjise fale kursit telematik "Sex Therapy" tek Cielo.

Disa leksione gratis mund t'i gjeni edhe ju tek tema "Pa Censure".

qenkasportburrash

 jepu pak hapsire fjaleve se ben shum vape smiley

mbrojnenjeratjetren

Chez "Kakavia" :

  img_6501-800.1223964996.jpg

po me ngjan si shtypse hudhrash kjo shekakavia

ose si mullipiperi

Eshte mulli i vogel kripe ose piperi te zi. Nuk e kuptoj se perse Stalkeri e solli ketu.

C'lidhje ka kuzhina me kete teme?!

Ka ka Kakavije, sepse lidhet me punen e pare tenden, qe eshte restoranti. Dhe meqe i alternon dy punet, ke ngaterruar aletet pa dashje  

 ..per Psikologjine mund ti drejtoheni Ylli Pangos,doktor profesor!

uuuuu harrova fare kryepsikologun e vendit

pertej shakase une di njerez (femra ne menopauze actually) qe kane shku ne psikologe. Kam degju qe eshte mire, por shtrenjte dhe prandaj nuk i frekuentojne rregullisht as ato qe une di qe kane shku.

por qe e kane per turp te madh ta pranojne .

mo kollaj pranojne se kane tradhtu burrin, sesa qe kane shku ke shrinku

Pertej shakase, une njoh prinder qe kane cuar femijet tek psikologu.

mo kollaj pranojne se kane tradhtu burrin, sesa qe kane shku ke shrinku

Ketu eshte problemi, qe dmth ju s'keni gjetur akoma nje fjale ekuivalente te shkrinkut, ne shqip. Po te gjenit nje fjale qe ja u gudulis ate gjene, egon dmth, do ta keni me te lehte ta pranoni qe keni qene tek, fjala vjen, Raqi, if not tek shpupuluesi? smiley

 Ruzhdije, kot per kuriozitet, sa eshte shtrenjte?

Po ca psikologesh jane, ne zyra private apo ne spital?

Kane filluar dhe ne Tirane. Nje mikesha ime coi kusheririn e vet, qe pas ndarjes nga nje lidhje e gjate, humbjes se punes, kaloi nje periudhe te veshtire. Psikologia kishte zyren e vet, me sa me kujtohet, por punonte dhe ne spital. S'e di nga ilacet/terapia, por cuni e mori veten, tani eshte shume mire.

Me duket se ti pyetes do te dish sa thelle ka hyre, se qe ka hyre kjo s'mund te dyshohet, sic ka hyre cdo gje tjeter qe mesojme nepermjet Hollivudit por per ne me te mencmit edhe nepermjet librave. Duke qene se eshte dicka qe kerkon me shume kohe dhe mundim se gjera te tjera qe kane hyre me thelle - per shembull berja e thonjve apo marrja e kontraceptiveve te emergjences - them se hyrja e psikoterapise eshte akoma ne thellesite e para.

moj  polumbareeeeeeeeeee !!! 

Ke ne ose cmendet njeriu dhe vret veten ose vret dike tjeter dhe bie ne burg, ose humb jeten ne aksident, ose behet politikan. Keshtu qe nuk i duhet terapia. Duke lene shakane me njane ne Shqiperi ekzistojne psikoanalistet. vetem se ata ose kane bere ndonje master jashte dhe nuk kane aspak praktike ose kane bere pas studimeve (ose gjate) kurse ditore nga pedagoge te huaj qe vijne per disa dite ne shqiperi. 

Nuk kane as shoqate dhe pergatitja e tyre le per te deshiruar. Vete fakti qe nuk marin pjese ne konferenca ose kane mundesine qe te ushtrojne profesionin jashte (per te punuar ose me mire praktikuar qe te perfitojne nga metodat e reja) ben qe te jene autodidakte te mire ne teori por pa pervoje.   

pse me bie si era 'social-kulturore' kjo pyetje ?! Big Grin

pyetesi qenka k'naq' me pergjigjen:

Nuk di sa sherbime psikoterapie funksionojne ne Tirane por di qe cdo vit diplomohen 200-300 tranguj per psikologji.

case closed?

 

u shkriva fare se spiritus me 200-300 e ka fjalen per diplome cope-cope bacelori.

ketu kur thuhet "Psikolog" (perkufizimi teknik i fjales qe e di nga nje komshie e ketij profesioni) eshte kur ke mbaru doktorature per ate pune, ke marre licencen, dhe ke punu i supervizuar 5 vjet. dmth ka pune puna, nuk eshte zanat aq kollaj, qe i fut nji diplome trevjecari ke ufo a vitrina a ca jane ato anej, dhe dilke psikolog.

e di nga nje komshie

dmth pervec se me shqetesime social-kulturore pan-shqiptare, u merrke dhe me thashetheme lagjeje Tongue 

Nuk ka hy me dy kam se ne shqipot jemi te gjith  " te shendetshem"  a kupton ti? Biles biles mes nesh  dhe ktu ne pupupu ka disa qe jane shume te "shendetshem"  

hej, please, du me shku une tek psikologu, por me ndihmoni si te gjej nje te tille dhe cfare ti them kur ta takoj?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).