Ministri i Jashtëm i Greqisë, Stavros Lambrinidis, i ka bërë thirrje Shqipërisë të respektojë marrëveshjen e nënshkruar ndërmjet dy vendeve për ndarjen e hapësirë ujore.

Pas vizitës që ka pasur me zyrtarë të Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, Lambrinidis ka thënë se po shkon në Shqipëri për t`iu dhënë përkrahje perspektivës së anëtarësimit të vendeve të rajonit në BE.

“Ne dëshirojmë që Shqipëria të jetë sikur vendet në rajon, në një pozitë që të jetë një vend kandidat. Ne dëshirojmë që Shqipëria të ketë perspektivë dhe ardhmëri në BE. Kemi investuar shumë në rajon dhe vazhdojmë të investojmë aty dhe të kemi marrëdhënie të mira me Shqipërinë”, ka thënë Lambrinidis.

Kryediplomati grek i ka bërë thirrje edhe një herë Tiranës zyrtare që të zbatojë marrëveshjen e nënshkruar për ndarjen e ujërave detare ndërmjet dy shteteve.

“Kjo marrëveshje është e nënshkruar nga dy shtete të lira, prandaj presim që kjo marrëveshje të implementohet”, ka thënë Lambrinidis.

Shqipëria dhe Greqia patën arritur marrëveshje për ndarjen e ujërave detare, por Gjykata Kushtetuese shqiptare e kishte quajtur antikushtetues paktin për ndarjen e territoreve ujore mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Sipas saj, marrëveshja ka shkelje procedurale dhe substanciale dhe shkelë Kushtetutën dhe Konventën e OKB për të Drejtën e Detit.

47 Komente

 ta zbatojë o posi, pse ça, qysh? 

Që në mesjetë, shkëmbime të tilla ishin normale dhe tipike për çifligje të qeverisur nga një pasha me hanëme dhe evlatë bashkë, ca dyzina bejlerësh, ca qindra mijra qehallarësh dhe dy tre milionë bujkrobërish. 

Deri edhe vetë Ali Pasha kryente shkëmbime të tilla.

 

Ku jane keta kuqezinjte?....Nga humben?...Ndonje domate a veze per mireseardhje....Apo vetem per demagogji dhe llafe jane

 Ja prit të ndërrojë brekët Kreshniku, se i 10u nga frikë e pashait, e të shikosh ti azat asqerin, yxhym përpara për të luftu junanët. 

 

Po te pakten te plotesojne deshire e pashait, te marrin nga nje tapet te kuq dhe ta presin Lambridhin kur te vije....Kreshniku te mbaje ndonje pende palloi se helbete mbase ben dhe vape dhe na sikletoset Lambridhi...

 Epo Kreshnikun e kemi eunuk një çikë si nazik, që bën si nevrik. 

nuk pranon nga ato gjëra. 

 

Takohen me Kryeministrin e Kosoves,japin konferenca me flamurin e Kosoves ne krah,njohin pasaportat e Kosoves,ftojne Kosoven si shtet ne samitin e Selanikut dhe prape thone qe nuk e njohim Kosoven.

Cfare duhet te besh me teper qe te quhet njohje?

Se dyti per ceshtjen e kufirit detar,ka nje vendim qe Gjykates Kushtetuese qe marreveshja duhet rinegociuar nga e para.

Teknikisht vendimet e gjykates kushtetuese te shqiperise nuk jane te vlefshme per republiken e greqise..

Po,por jane te vlefshme per Republiken e Shqiperise dhe qeverine e saj.

 Qeveria e saj ishte gati duke ia dhene. Si do ia beje Gjykata kushtetuese t'i beje balle deshires se enver... Saliyt, me fal, te jape detin shqiptar?

Kemi investuar shumë në rajon dhe vazhdojmë të investojmë aty dhe të kemi marrëdhënie të mira me Shqipërinë.

E dime e dime.  Keni investuar shume, sic dhe me pepara ne histori, per te greqizuar pjesen jugore te shtetit perendimor.  Keni derdhur shume per Dulet, Bollanot, Barkat etj.  Keni shpenzuar shume ne pensione homogjeniteti, hapje shkollash greke, ndertime kishash ortdokse vend e pa vend, nderrtime varrezash ushtaresh greke me eshtra shqiptaresh, organizme eventesh "dypaleshe" muzikore ku kengetare  muzikante greke degjojne e me vone kopjone ne greqisht fokun shqiptar.

 

“Ne dëshirojmë që Shqipëria të jetë sikur vendet në rajon, në një pozitë që të jetë një vend kandidat. Ne dëshirojmë që Shqipëria të ketë perspektivë dhe ardhmëri në BE. Kemi investuar shumë në rajon dhe vazhdojmë të investojmë aty dhe të kemi marrëdhënie të mira me Shqipërinë”, ka thënë Lambrinidis. 

Ik ore gris b'then! 
Rrace gabelesh, beju leshime sa te duash juve prape ta fusni. Ishalla zgjohet ky trangulli jone dhe tu a kapi ato varrezat e me ja u gjujt matan kufirit. 

 Lambrinidis ne ate krah te flej.

Marveshja Detare meparsheme me Greqine ishte antikushtetuese, kryediplomati grek po rikerkon qe, marveshja antikushtetuese te behet kushtetuse qe do te thote, ju shqiptare binduni, se do te keni lehtesira! Mirpo shqiptaret kujtuan se ky muabet u mbyll dhe greket nuk do te kerkojne me ndarje te kufijve detar ne jug te Shqiperise ! Do te mbajne anen e tyre shqiptaret ate qe tha Kol.Myslim Pasha ?

Nderkohe....Qe ujku tjeter ka mberitur ne Tirane

Megjithate une bera ca kerkime dhe e gjeta lajmin dretperdrejt nga Ministria e Jashtme Greke

 

Regjistrimi, sekretari grek mbërrin në Tiranë për bisedime. Ministria e Jashtme mohon

 

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë, Yannis-Alexis Zepos, ka ardhur për një vizitë në Tiranë gjatë ditës së sotme.

Ai ka ardhur me kërkesën e vet dhe ka zhvilluar një takim me ministrin e Jashtëm, Edmond Haxhinasto.

Mësohet se sekretari grek ka ardhur të diskutojë posaçërisht mbi nisjen e regjistrimit të popullsisë në Shqipëri.

Takimi me Haxhinaston është zhvilluar me dyer të mbyllura, ndërsa Ministria e Jashtme e ka mohuar këtë fakt, duke deklaruar se qëllimi i vizitës së Zepos ka qenë integrimi i Shqipërisë në BE.

“Greqia do të vijojë të jetë nga mbështetësit kryesorë në përpjekjet që bën Shqipëria për integrimin evropian. Në këtë takim, ministri Haxhinasto ka theksuar nevojën e forcimit të mëtejshëm të bashkëpunimit midis dy vendeve dhe deklaroi se marrëdhëniet me Greqinë janë substanciale, dhe se perceptimi publik për to, duhet të reflektojë këtë substance”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme.

Në kabllogramet e Wikilieaks, thuhej se Greqia ka bërë presion pikërisht me bllokimin e integrimit të Shqipërisë në BE, në rast se nuk bëhet regjistrimi i popullsisë.

LINK

ore me qe ra llafi, po ne Kosove pse kishte vajtur ky molari,  per te kerkuar ndonje lek borxh?smiley

Thjesht per te terhequr vemendjen se dergoi ujkun tjeter ketej nga vathet tona....C'te kene biseduar valle mbetet mister.

Eshte ajo linja e Gazpromit qe kalon pikerisht tek ato kufijte detare te diskutueshem ne ate marveshjen e anulluar! te jete gje tjeter thua, psh Problemi Cam ?  smiley

Pse ka shume armiqesi me Greqine??

"The Gods must be crazy"

Ça osht ka bohet mer vlla kshu?

-Tadiq kerkon biseda me Tiranen per kufirin e Kosoves

-Lambrinidis bisedon ne Prishtine per  ujerat detare te Shqiperise

-Bujar Nishani nenshkruan marreveshje me ruset per krimin ne Kosove

-Rexhep Qosjes ia ze rrugen Lul Basha

-Xherdan Shaqiri shenon tri here ,por per Zvicrren

Une kurgjo s'po marre vesh.

Kam lexuar shume se shenjat e antikrishtit do te ishin disi te tilla. Mbase keto jane shenjat e antishqiptarizmit ne lulezim. 

 

Menyra sesi flet ky karagjozi ketu te le te nenkuptosh se per Athinen ky eshte kusht. Nese u dashka t'iu japim territore Grekeve per tu bere pjese e BE une do lutesha qe shqiperia te mos hyje kurre ne BE. Ne fund te fundit BE ka me shume nevoje per shqiptaret sesa ne per to. 

 Greqia te mesoje te respoktoje gjykaten kushtetuese Shqiptare. Oops, me falni, se mos i repsektojme vete gjykatat tona qe te na i respektojne te tjeret.

S'lind me nena Enver apo Mehmet, ata ishin per kta pune.....

Pusho mer se le nam! Mehmetin ju e shpalelt armik! Mos bej kshu gabimesh dhe te shkelesh vijen e partise!

Nuk me intereson fare mu cfar thua ti, hic fare, ti ke problemet e tua vlla, une skam ndonje problem. Mehmeti ishte nga BURRAT e fundit qe ka lind mema Shqiperi. Nje BURR qe e ka kap pushken qe femij qe ka luftuar pa ju dridhur qerpiku. Nje idealist dhe nje patriot i vertete. Ka bere gabimet e tija historikisht te denueshme, por ne ate situate dhe ne ato kohe te luftes botrore me thuaj nje lider qe ska bere gabime. Disa gjera kan qene te detyrueshme per vete kohen, dhe te udhehiqje ne ato kohe duhej ti kishe ato dy kokrat naa kaqq te medha. Kurse Enveri pak me ndryshe, por gjithsesi mbas nje periudhe ne pushtet e pa vehten si mekembes te skenderbeut dhe u perpoq te bente poaq shume per kombin sac beri skenderbeu. Ne ja arriti eshte teme diskutimi per historianet dhe akademiket. Kaq. Pastaj keto budalleqet, jo partia, jo linja e partise e me the e te thash nuk kan hije ne kete blog dhe smerrem fare une me budalleqe te tilla.

Me fal se nuk t enjihja per humor kaq te holle! Se ti po tallesh, apo jo?

E leme me mire, si thua? Ti ke mendimin tend, une mendimin tim. Sot Shqiperia eshte sketerre, si mos me keq, dhe armik te perbashket kemi shkaterruesit dhe neperkembesit e dinjitetit tone te perbashket, fundja ajo qe na lidh ne te dy eshte Shqiperia, gjuha, identiteti dhe prejardhja jone  eperbashket, dhe keto jane nen sulm nga nje dore injorantesh pa din e pa iman....

Plotesisht dakort. Gjithe te mirat

Enveri dhe Mehmeti na lane mbrapa Saliun me shoke...

Ke tè drejtè i PAKAPSHEM,ata na i lanè...por edhe ai qè ishte para tyre(Zogu) nuk èshtè se ishte burrè mè i mirè se Saliu...kur u ndanè kèto na ranè...hiq njè Ismail Qemali qè nuk kemi se ç'ti themi,vetèm periudha e Zogut dhe e kjo e sotmja njeh kèto lloj marrveshje..tè paktèn unè marrveshje pèr shkèmbime territori apo falje tè tij nga ana e komunistève nuk di...kèshtu llafe po...sa tè duash... edhe pèr Ismailin!!

Kame rezervime shume per Zogun por burre me i mire se Saliu ka qene pa asnje dyshim.

Marreveshja per lenien e Kosoves ne hyqmin Jugosllavo Serb mbas luftes nga komunistet eshte marreveshja me e madhe e shkembimit te territorit ndonjehere ne historine moderne te shtetit shqiptar.

 Turp për këto që thua, Ora. Tani Shqipërinë po e qeveris byth e kombit... kshu... balli i kombit desha me thënë. 

 

 ora, me sa kuptoj, kur permend dy figurat e mesiperme e ka fjalen pikerisht per mbrojtjen e kufijeve shqiptar ndaj nderhyrjeve dhe provokacioneve greke ne vitin 1949, ketu Mhemet Shehu luajti vertet nje rol te madh dhe u tregoi te gjitheve, pra edhe grekeve vecanrisht, se Shqiperia kishte zot shqiptaret, dhe nuk ishte nje vend me 100 porta! 

Pikerisht aty e kam artian. E kan bere atehere ne kushte shume me te veshtira se sot, kur kishin kunder gjith boten, pa egzagjerim.

Cfar i pengon keta sot ti thone jo, jo merr vlla s'du se po me shkel ne kallo, te kam 10r mu ne MSA, BE e kush i ka bere nqs u dashka te hy aty si hysmeqar, si kurrizperkuls e si i shkerdhyer e i 10r nga rac e  grekut. A ka me turp per ne si shqiptar?

Eshte gjynah e eshte turp qe te mburremi me kohen e diktatures, por ja qe keta laro e paten shancin ta bejne Shqiperine zonje ne demokraci por anadollakeria, alabakeria e dejeve te tyre nuk i la te mendonin per Shqiperine dhe per shqiptaret, por per xhepat e tyre dhe alabakeve qe u shkojne pas, dhe shqiperine e kthyen ne han me 1000 porta e shqiptaret ne hysmeqar te perbuzur jo vetem neper bote, por edhe ne vet vendin tone.

Ju dha shanci ta benin Shqiperine e ta hidhnin kohen e diktatures ne harrese, por me te tille alabake.......

Eshte gjynah e eshte turp qe te mburremi me kohen e diktatures......

I nderuar Ora , si pene e respektuar besoj se po flet per nje vend e quhej SHQIPERI . Dhe patjeter , qe ne se do ekzistonte do te kishim cfare te analizonim per "mosmburrje te gjynaheshme " Me fal qe Ju pyes ...Me cfare e krahasoni JU  "gjynahun " e ish Shqiperise me :

 por anadollakeria, alabakeria e dejeve te tyre nuk i la te mendonin per Shqiperine dhe per shqiptaret, por per xhepat e tyre dhe alabakeve qe u shkojne pas, dhe shqiperine e kthyen ne han me 1000 porta e shqiptaret ne hysmeqar te perbuzur jo vetem neper bote, por edhe ne vet vendin tone.

Dhe ne fal po kete pyetje , po e bej se me te verte dua te gjej se KU e Sheh ish Shqiperine "gjynah " ne krahasimin e mesiperm REAL dhe me shume , po shume , aq shume , teper shume zbutje per hir te respektit dhe dashurise se pahufishme per emrin Historik SHQIPERI!

Ministri Grek do VIJE , do Imponoje  . Greqia do Filloje te perfitoje nga Marveshja duke fshire Bythen me Vendimin e gjykates Kushtetuese te Lefqenise . Kane investuar shume ne ish Shqiperi per kete dite ! 

 Italiani do vije . Do zgjedhe fushat se  ku do te beje riciklimin e  ....Mintegrimin . Na kane per zemer . Konti ka investuar shume per kete dite dhe nuk u be Greku te fuse hundet ketu ne keto ujra e ne keto brigje te Mare Nostrum ku mund te lash cdo gje biles edhe veglat e punes si k/minister Saliere.

Dhe perseri do lexosh jo vetem ketu se ne fund te fundit Blog eshte , se cdokush  eshte qe eshte thot ca llafe ( pervec Lopeve shkencetare qe muallisn nga mengjesi ne darke e gjate nates e me ripertypje ...se Miladini zotrie ) do lexosh se ne jemi ne NATO zotrie , Ne jemi ne brigjet e Adriatikut zotrie , ne jemi ne Malet tona zotrie , na kena rrugen e Kombit zotrie  .......ne fund te fundit na e kena te shkruar fatin tone

"Rrnofte vrapimi Malor "

 Wow!! Qiries Llambi po na 'blackmail' tani. Na jepni detin thote se perndryshe nuk ju leme te futeni ne BE.

Dhe kur, tani qe Gjermanet dhe Francezet po duan tu vene shqelmin nga BE grekeve.

 

Greqia, po vazhdon fundosjen nga ana ekonomike , nderkoh nuk harron te vazhdoje te beje shpenzime per çeshtje politike dhe hegjemoniste. 

Breaking News: Lambrinidis te haje kete te timin!

Ore lereni Lambridhin qe po lehte, po ky ujku tjeter qe na u fut ne vathe nuk u mor vesh se c'dem na beri. Ne fillim keta tanet e pergenjeshtruan viziten e tij...Me pas thane qe erdhi(pasi u deklarua ne web e Ministrise se Jashme Greke) por nuk dhan me detaje

perse gjithe ky mister nuk e mora vesh....Priteni ndonje bam andej nga "fronti ujor" se helbete Gazpromi ende nuk e ka ndryshuar projektin

In my opinion... nqs. keta loqet tona tregohen nje cik me shume serioze ndaj partnereve te biznesit, nuk ka asnje arsye perse cdo i interesuar ndaj gazsjellesve-nafte-dhe-gaz-nxjerresve, te preferoje nje rrangalle si Greqia perpara nje rrumpalle si Shqiperia.

ca benet or amani! dmth Haxhinastua na merrka keshilla nga Fantomasi, per zbatimin e nje marreveshjeje me po prape Fantomasin

po s'ju vu dot  kufiri grekut te thana dhe tani ne kete kohe,rrezikon ajo: harro mushke valarene...

" ..Marreveshja per lenien e Kosoves ne hyqmin Jugosllavo Serb mbas luftes nga komunistet eshte marreveshja me e madhe e shkembimit te territorit ndonjehere ne historine moderne te shtetit shqiptar..."

Burim historik ky, kerryer nga analet... e Brrakes.

E verteta percellon.  Historine e vertete s'mund ta marrim vesh nga analet denglaxhie te historianeve te regjimit.

"Kosova duhet t'i mbetet Jugosllavisë. Kush është kundër kësaj politike, duhet luftuar!"

(Enver Hoxha, Plenumi i PKSH dhjetor 1946)
 

 

Shih se cthoshin Kosovaret asokohe.....Azem Vlashi kryetar i PKK ne ate kohe kritikon Hoxhen se po fut hundet ne punet e Jugosllavise dhe se Kosovaret jetojne shume me mire se shqiptaret(s'ju intereson Shqiperia)...jo vetem kaq po i thote Hoxhes te shikoje minoritetet Malazeze,Greke,Maqedonase dhe Serbe ne Shqiperi...

" Azem Vlasi charged that Hoxha and other Albanian leaders had tried to support "counterrevolutionary activities" in Kosovo and helped disrupt Yugoslavia by claiming that "Serbian chauvinism has suppressed and terrorized the Albanians" in Yugoslavia. It would be much better for the Albanian leaders "to show a greater concern for the position of the Macedonian, Montenegrin, and Greek national minorities in Albania." Hoxha's theory about "brothers by blood ... is a theory that was not taught by Marx, Engels, or Lenin but rather by various fascists and all reactionary forces in exile." Tirana's hostile policy toward Yugoslavia, Vlasi said, had been harmful "for the Balkans in general and for the security of the Albanian people in particular." Vlasi put the greatest blame on Enver Hoxha, claiming that "soon after such people have left the political scene, everything they 'created' by using repressive measures will burst like a balloon."

 

 

kryetar i PKK

Ose thene me qarte, nje tjeter cirak si sllaveve si puna e Hoxhes me kompani.

 Ti nuk  kupton as ato qe shkruan vete.Ku eshte shkembimi i territoreve ?me siguri  tek ...miladini.Agurith

Shko ore plak matuf! Lexo dhe njehere c'kam shkruar une se nuk flas per shkembim territoresh.

I shkreti  Maqo Pelivani.E kemi ditur pa bina, kur ai na paska lene pas e derguar ne Amerike per  tu  gdhendur, ....kete fare "levendi".Gjithe edukate, sjellje dhe maturi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).