Koha për një patriotizëm modern Në vijim të debatit të ngritur kohëve të fundit për rolin në shoqëri të patriotizmit (i cili në terminologjinë shkencore thirret kryesisht nacionalizëm e prandaj ne vijim dy termat do trajtohen si e njëjta gjë), vlen të theksohen e të sqarohen disa veçori domethënëse të historisë shqiptarë që për arsye [...]

6 Komente

Fort ne rregull artikulli. Kam vetem nje problem: shprehja 'ka ardhur koha' eshte e trajtes deshirore, apo e trajtes shkencore, dmth ka shenja te qarta se edhe ne fushen e patriotizmit, si ne te tjera fusha, kemi nisur te modernizohemi dhe integrohemi perendimorisht?

Para se te flasim per patriotizem modern apo klasik, duhet te flasim per mungesen e theksuar te patriotizmit si patriotizem.

Trop s'po merret vesh kujt i bie shi e kujt i ka ra dielli ne koke smiley. Per fjaline e pare e kisha. Gjithesesi e pranoj me kenaqesi qe me ka rene dielli smiley ndaj dhe mund ta kem keqkuptuar fjaline tende te pare smiley.

Na ka pushuar shiu, qe te mblidhemi parqeve e te organizojme vezehedhjet kunder kriministrit si anarko-sindikaliste te mire qe jemi smiley.

Artikulli eshte ne rregull sepse thote qarte qe na duhet patriotizmi dhe qe lloji qe kemi s'eshte shume 'efikas'.

Nga ana tjeter, per tu marre edhe me ate qe thote I Pakapshmi, une kam perhere te njejtin problem, qe shkronjesit tane, te edukuar ne perendim apo perendimisht te ideologjizuar, i kane vene vetes vetem detyren te na thone te behemi si perendimi, nderkohe qe punen e ilustrimit dhe frymezimit mund ta bejne shume me mire dokumentaret, librat, revistat dhe vizitat ne vendet ne fjale. Prej Nurellarit dhe shokeve te tij (se shoqe s'kam pare) pres analize te situates aty: cilat jane kushtet aktuale, ku jane fillesat, cilat jane menyrat dhe institucionet e pershtatshme per kete apo ate rruge zhvillimi. Perndryshe deshiren e mire per te pare nje Shqiperi te zhvilluar prej shqiptareve atdhedashes dhe paqesore e shprehim qe te gjithe ne kohen e lire.

E dashur, do kemi kohe te diskutojme hollesisht eksperiencat perkatese (mezi pres te me thuash per ate tenden smiley) , por sa per kete artikull te Nurillarit qe ne fakt mos t'i biem shume ne qafe se e ka shkrujt per qejf te vet e ketu thjesht e sjell dallga, une jam kurioze te di nje gje te vetme: ku jeton? Per kufijt perkates shteteror e kam fjalen se s'me intereson ne permasa me mikro.

Perqaf zemer se me shume per qok per ty po zoritem me cel smiley.

Takimi ne park u mbyll me kete perfundim: Ka ardhur koha per nje patriotizem te ri dhe nje anarko-sindikalizem te zgjuar. Investitoret ne fushen e energjise, bankingut dhe ndertimit do te inkurajoheshin bindshem per te investuar ne Shqiperi nga protesta kunder hajnise, gjakesise dhe despotizmit te kriministrit te vendit. Tundja e tufave me lule do te vertetonte po kete situate. Kesisoj grupi e sheh te arsyeshme te vazhdoje ngrenien e farave nen hijen e rrapeve dhe peshen e rende te atdhedashurise.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).