410 Komente

 Ja përshëndes Finin me greminën e Davidit. The mighty king of Jerusalem. 

http://www.youtube.com/watch?v=nDvkOwmE2ZU

Greminat e vjetra janë fashinante, si karbone që bëhen diamante.

Apo jo Fin? 

http://vimeo.com/4611964

"Lepuri yt s'paska ngordhur, or plak?", - tha dikush.

"Nese ngordh, i ha tagjine,

nese rron, une prap mbi shpine".

 

Edhe kete per finin. smiley

Ah, probabiliteti qe lepuri te jetoje eshte 40%.

 lol

Pse ca bera? smiley

 

Departure's Girl-Friend - W. S. Merwin

Loneliness leapt in the mirrors, but all week
I kept them covered like cages. Then I thought
Of a better thing.

And though it was late night in the city
There I was on my way
To my boat, feeling good to be going, hugging
This big wreath with the words like real
Silver: Bon Voyage.

                       The night
Was mine but everyone's, like a birthday.
Its fur touched my face in passing. I was going
Down to my boat, my boat,
To see it off, and glad at the thought.
Some leaves of the wreath were holding my hands
And the rest waved god-bye as I walked, as though
They were still alive.

And all went well till I came to the wharf, and no one.

I say no one, but I mean
There was this young man, maybe
One of the merchant marine,
In some uniform, and I knew who he was; just the same
When he said to me where do you think you're going,
I was happy to tell him.
But he said to me, it isn't your boat,
You don't have one. I said, it's mine, I can prove it:
Look at this wreath I'm carrying to it,
Bon Voyage. He said, this is the stone wharf, lady,
You don't own anything here.
                        And as I
Was turning away, the injustice of it
Lit up the buildings, and there I was
In the other and hated city
Where I was born, where nothing is moored, where
The lights crawls over the stone like flies, spelling now,
Now, and the same fat chances roll
Their many eyes; and I step once more
Through a hoop of tears and walk on, holding this
Buoy of flowers in front of my beauty,
Wishing myself the good voyage.

Hej, faleminderit Ophiuchus!

Per ty zgjodha "Baudelaire", meqe e di se grupi qe e kendon te pelqen. smiley

 Me ngjiti qe ne fillim kjo smiley Hahahaha sa e zeletshme.

 

Ne Ausnahmezustand, cilen folje? smiley

 

Me lejo te jem klasicit smiley me Lilin

 Me fal per vonesen... 

Kenga ime e preferuar eshte KJO persa i perket muzikes ushtarake. Kam qejf dhe nje ruse qe gjalle ne bote s'po e gjej dot (se nuk ia di titullin ndaj smiley)

 

Kete per tyve smiley

squari, te njoftoj me nje grup nga bavaria qe luan "balkan brass", ose ndryshe "gypsy brass" ose ose "bleh muzika".

LaBrassBanda - Da Dub

 

dhe mos puno kaq shume o katror i dheut! ço ç'ke lene edhe ca pune te harxhuara vetem pergjysme kendej nga anet tona... smiley

thenkju! gjermania prodhon muzike kaq te mire (kryesisht elektro). Ja nje gjerman bir gjermani qe me pelqen:

Modeselektor - Let Your Love Grow & The White Flash me Th. Yorke

 

"Yo man, how was your blackout?"
Suddenly there is more music
Made with the buckets in the park
Girls are dancing with the flashlights
I got only one guitar!
And you see brothers and sisters
All engaged in sport of help
Making merry out of nothing
Like in refugee camp smiley

http://www.youtube.com/watch?v=Y1YEx3jnu1g&NR=1

Via, via, vieni via di qui, niente più ti lega a questi luoghi, neanche questi fiori azzurri… Via, via, vieni via con me entra in questo anore buio, non perderti per niente al mondo…

100 here i kam thane... Via, via, vieni via con me entra in questo anore buio, non perderti per niente al mondo… sdo , sdo mer jahuu smileysmiley

U bene 2 dite qe vetem repeat kesaj bej smiley

Lek Plepi

Kenge shume e bukur nga  G-Bani

deri para dy dekadash gatuanim aty ky e dini vete

Boooooooo,kaq pesimist qe sa hap syte ?

Ti sikur je ne opozite,or i uruar.smiley

 Ne opozite nuk jam por e vuaj njelloj si ju.

 Me vjen keq qe ta them,por je pak jasht mode smiley

me mire jashte mode ,se jashte orbite.....smiley

 Per kohet qe po jetojme,jashte orbite eshte Luks.

 ne fakt une kete e degjoj kur nuk zgjohem vetem.

smiley uroj ta degjosh shpesh atehere

 Me kismet,Po!

 Mire vajza por mos rrini gjithe diten ne internet se nuk ju ben mire,hallakatuni pak.

Kalofshi nje dite sa me te mire.

thanks Brad, ja back to work  bej noj pauz ppupupuje 

kalofsh mire dhe ti

Ky qe ngeli tuj u hallakat ,gjynah qe zgjohet vetem.smiley

 Ka mundesi te lutem pas cdo kenge qe degjon te vesh nje shenim tek komenti psh:

PS: "Ju lutem mos klikoni tek kjo video se kjo kenge nuk ben" he te lutem.

 normal qe do me pelqente kishte 27 milion klikime,por ti nuk e solle prej numrit te klikimeve apo jo,ti vetem e mendove qe do me pelqente.

Faleminderit venus me pelqeu.

smiley

po te nisesha nga klikimet ,do te pershendesja me justin Bieber,se ka me shume ,apo jo?

po ajo me lart, te pelqeu ?

 

 Shyqyr mo qe bere kthese,me pelqeu.

Söhne Mannheims - Freiheit - Barrikaden von Eden

E difficile resistere al Mercato, amore mio
Di conseguenza andiamo in cerca
di rivoluzioni e vena artistica
Per questo le avanguardie erano ok,
almeno fino al 66
Ma ormai la fine va da sé
E inevitabile

www.youtube.com/watch

 

te degjojme pak muzike ,se na stresuat keto dy dite duke komentuar vetem te tema  e Kadarese. Do bojkotojme peshkun ,po vazhduat keshtu .smiley

http://youtu.be/v_yTphvyiPU

lajk lajk po missed you

Ana s'të punon

(linku smiley )

ecni mi qy neser, se marrim dhe rrogen smiley

 Ja dhe i link tjeter pra: Meqe ma kujtove ti me Cat Stevens... smiley

Lady d'arbanville

Al, po rikuperojme punet qe kemi lene pas dore per nje muaj rresht... Hajt ta kapesh fillin... smiley

An jam free like a bird tani kur te dush sapo mbylla nje cikel smiley

she kush flet je ti mi bizi woman ec tani smiley  mos e fajso ruzhen kot

ruzhe mi lov you le te plasin xhelozet smiley kisha koh pa e nigju ket kajken

ke kohe pa e nigju se je rrit tashti smiley

smiley

po pra u  cakem smiley 

Hahaha po kto dteqen paskon dash corape smiley

e pra, kurse ata ju kane dhone opinga smiley

kursimtar kinezi er taj smiley

nxjerr dhjam nga pleshti smiley

Ishalla sja ngatrrojn porosin ktyne tonvet per mushama shiu smiley

http://youtu.be/XlpsqnSBByQ

I'm in the United States Marine Corps. I have been told what to do, and how to do it for the last 7 and a half years. Devoting my life for them.. Recently I met a girl who completely took my breath away.. I think about her constantly, and she literally makes my day. And now the Marine Corps is kicking me out because of our relationship together under the circumstances that we're both in. This song reminds me soo much of her and how I miss her soo much. and not a day goes by I don't think of her.

smiley bukur

Faleminderit sweet Venus smiley

je shume e miresmiley

e bukur ,por shume e gjate...

 Ajk, per ty kam njecke qe me pelqeu shume....

wolken 

ma thuaj neser per cfare flet teksi, 

gjume te embel, e dashur smiley

 

Eja me mua/ te shkojme/ diku dhe pastaj/ te shikojme lart/ dhe te shohim rete/ te marr per dore/ te terheq/ pas meje/ pyes veten/ pse eshte kaq e veshtire/ besoj/ ti nuk do me/ je per te gjithe nje qenie e veshtire per t'u kuptuar?/ kur une nuk kuptoj/ ti si ndihesh?/ Dhe kur ti iken/ une te ndjek me sy/ shoh sesi fundi perdredh/ cka premtoi fillimi, tiri rimi...

smiley pak a shume

kjo femra gjen re dhe vesh qiellin, ky qoftelargu e sheh qiellin xham! smiley

 

Monde, jemi qe jemi, a behemi per rum?

Drink and the devil had done for the rest! smileyYo-ho-ho... smiley

 

 Ej, do iki ne pune une neser... 

Na t'ju qeras me nga nje whiskey dhe ta mbyll me nder... smiley

And I'll smoke your cigarettes
So that I'm dying too

Fa la la la

ua,ta sjell une ne vend.Gje tjeter ,do?

dmth nje birre?smiley

 Jo jo, flm. smiley nuk i presim të gjitha gjërat nga qielli ne. 

vetëm ato që vijnë prej andej, po. 

 

kenga me e bukur e tyre.smiley

e vertete i pavdekshem Cobain gjynaf qe iku heret nga kjo jete, po dal Venus te vet qerasem apo te qeras te tjer,  mire u shkruajshim e lexofshim e pafshim sa me pak energji negative rreth nesh qofte realisht qofte virtualisht smiley

dil,kenaqu dhe per mua ,naten e mire .smiley

rrofsh,na kujtove ca kohe te shkuarasmiley

smiley uroj per mire a2

viti i pare gjimnaz,shoqeri e re,te gjthe benim si interesante(si metalare dmth),me ate sebep jepnim e merrnim kaseta me njeri tjetrin....gjera te lezetshme smiley

ca na pershnet mer burre

une thjesht me grip jam , skam nermend me vdek neser smiley

s'gjete nai gjo me te hareshme smiley

Keta i kam degjuar kur isha ne vit te dyte... Shume, shuuume vite me pare. Ne nje fare pike i humba.

Me se fundi i rigjetaaaa...

Ca nostalgjieeee...

Jane nje cik "depression", por ne fund te dites jane... "theater". smiley

http://youtu.be/k6ZW0_jmi2Q

 

tu kujtun ne ty zemrat e plagosme me duket smiley

 

 smiley

jo mi jo se ky nuk plagoset kollaj,osht si smunja bute.

smiley

e kam djale flori e kam

si pellumb smiley

 Mu ma boj hallall bedrana,me kane plagos ne zemer.

m'rafte pika mu qe t'pasken plagos

po hec mos çaj kry, se kalon

a tu ka maru rakia ne shpi ty a ?

 Jo ska maru,po tani po pije birra,Agustiner Bedrana birra me e mire ne bote.

uhh ene dashke dhe me ta qa hallin se tu ka thy zemra,

une ne shpi vetem alkol farmacie kam smiley

 Po te sjell une mi goc sa te dush,me mu thy noj demizhon kom frike se permbyset Ali Demi.

smiley

rrofsh rrofsh

kot mer kot

neps kam une , se fuqi me pi skam jo smiley

bofsh gjumin e embel , me zemer te ngjitme jarebi

 Rrofsh rrofsh,po zemra mka ik per lesh smiley

Noten

Po jo mi ca zemra te plagosme. Thjesht ma kaloi albumin nje shoqe e kursit edhe kaq. Njeriu e ka brenda tragjedine. Per te harru vdekjen. smiley

Shif ca teksti, banalisht i bukur (very Pink Floyd musika btw...).

 

Music by Dream Theater
Lyrics by John Petrucci

Nicholas:
Where did we come from,
Why all we here?
Where do we go when we die?
What lies beyond
And what lay before?
Is anything certain in life?

They say, "Life is too short,"
"The here and the now"
And "You're only given one shot"
But could there be more,
Have I lived before,
Or could this be all that we've got?

If I die tomorrow
I'd be all right
Because I believe
That after we're gone
The spirit carries on

I used to be frightened of dying
I used to think death was the end
But that was before
I'm not scared anymore
I know that my soul will transcend

I may never find all the answers
I may never understand why
I may never prove
What I know to be true
But I know that I still have to try

If I die tomorrow
I'd be all right
Because I believe
That after we're gone
The spirit carries on

Victoria:
"Move on, be brave
Don't weep at my grave
Because I am no longer here
But please never let
Your memory of me disappear"

Nicholas:
Safe in the light that surrounds me
Free of the fear and the pain
My questioning mind
Has helped me to find
The meaning in my life again
Victoria's real
I finally feel
At peace with the girl in my dreams
And now that I'm here
It's perfectly clear
I found out what all of this means

If I die tomorrow
I'd be all right
Because I believe
That after we're gone
The spirit carries on
 

Super! Prandaj je rrit mire ti! smiley

smiley

 

Ketu jane Pink Floyd, Michael Jackson, Mariah Carey & Co... sado bixar te duket ky kombinim.

Kjo eshte e preferuara ime.......

Through her eyes

http://youtu.be/SjINXbJ3vdo

 

e bukur  thanks made in Korca smiley

Anytime smiley

Qenka ndare grupi R.E.M.

"To our Fans and Friends: As R.E.M., and as lifelong friends and co-conspirators, we have decided to call it a day as a band. We walk away with a great sense of gratitude, of finality, and of astonishment at all we have accomplished. To anyone who ever felt touched by our music, our deepest thanks for listening." R.E.M.

I kam njohur me  Everybody Hearts dhe i kam dash sidomos per Loosing my religion dhe The one I love

 

Me vjen mire qe grupet ndahen me dinjitet, evitojne degjenerimin dhe zhgenjimin e pritshmerive.

The Great Park po me pelqejne shume, falemnderit Ajku.

pelqen - se qenka i vetem.

trop, ndalohen rreptesisht bisedat me vetveten. smiley

 

edhe, squari ufaa, sot eshte e enjte, vetiu e enjte.

To be the name uttered, but not to have the burden to be
To be the name said, but not heard
To not breathe anymore, to be the thing
To be the thing being breathed
To not be about to die, to be already dead
To not have to disappoint
To not have the burden of being late
Or punctual
To not eat, to not have to eat
To not feel anything
To not be the one whose affect is criticized
To not pick up the fallen over boxes
To be everywhere but the boxes or plates
To not break the plates
To be beyond breaking
To have been broken 
To not bear the burden of not being present
To not have to feel the pain of being hurt
To have transferred that pain over
So that hurt is only part of the imagination
And the imagination is everywhere, is every color
To not contain color, to be color
To not make sound, to be sound
To not have language, to echo, to plan language
To be the stream of words
To not be sad for
To not have those to be sad for
To not eat alone
To not fuck those who do not find your corpse attractive
To not fuck
Or stuff
To be ashes and non-placed
Not displaced, but to not be in any place
To enter the ocean on not a whim, but a physical force
Where there is no center
Where there is no safety
There never was
There was never any anger
There was never anything to look at
I never looked at anything
I just went and walked
I tried to love
But love is hopeless
And I have lost all hope, so bleak I am beyond
I am beyond what might be considered low
There is low nor high, space or time, I have 
Gone away from that which is uttered
I have not burdened to be spoken of or spoken for
To croak everyday to the livelong bog
I do not speak a thing
I exist
No, no I don't
I never did
And you may have
But I never did 
And you may have called out for me
But I was already gone
And I am already there
That which you speak of
I am already spoken for
In a world of light and ashes
They all call my name
They have waited for me
And now I know
I was always
Already there 
With them

d.l.

Life feels

like nothing

I have ever felt before

Fall?
Is it fall?

No,
No it’s not.

Knotty pink scarf

And summertime liquids

Making my hair and neck wet

Am I in love?
Yes

Sick old lady

In her room

Found my heart
And it wasn’t living

Fuck
I said
My heart wasn’t living

Are you even paying attention?

I said my heart wasn’t living

Purpline ghost

And cold red eye

Fuck
I’m talking about the bird
With the cold red-blue
Eye

I’m talking about wingspan

Etched fortress
And nothing

Nothing
I am talking about nothing

Fuck

Can’t you tell I’m talking about nothing?

d.l.

Ana, te ka rene rasti ta shohesh kete tipin qe nuk e le koken kurre pa kapele? Mua me kujton shume kohen kur isha e vogel dhe ndiqja ne tvsh festivalin e kenges se lehte smiley

Ja ky: http://www.youtube.com/watch?v=0P7BE0XdfDU&feature=related

wink (askush nuk me ka rrahur sot, vetem zhubravitur smiley, - thote ky surrati)

Groessdi... In stoasteirisch... Bin I aussigonga und do schreib I vo mei zell jetzta... Servus. Laecheln hier...

Parfume for Phantoms - Gry & Fm Einheit

Fiqo, muzike e bukur. S'e kisha degjuar me pare. flm. Sidomos e treta me pelqeu shume. smiley

po te gostis me Cigare e cokollate

najs fajnd, paksa derivative po najs drim pop/sloukor smiley

 

super super like smiley

jo mor, çar e gjeta....  kjo rubrike bashke me ''pa çensure'' kane ikur ne drejtim te paditur.smiley.    gjene e mire thuaj qe figuron akoma te profili im.smiley

flm per pershendetjen!  ju pershendes me nje kete pjesen ..., apo sjane dhe goxha vajza.smiley

p.s.  pershendes edhe Korcarken gjithashtu.  besoj se kjo pjese do ti ngjall njefare nostalgjie,  meqenese dikur ka pas thene qe ka qene violiniste.smiley

qenkan te dyja afer e afer tek faqja 5, filtri te gjitha smiley

 

Wilco's new album, The Whole Love, comes out Sept. 27.

Wilco - The Whole Love

Listening to Wilco's latest album — The Whole Love, out Sept. 27 — it's clear that the group's members are just a bunch of talented, inspired and entirely genuine music lovers who stay married to few, if any, rules. They both embrace and dismantle the elements of songcraft as an endlessly malleable art form, and do it so gracefully that they've made Wilco perhaps America's best band, even if the results are sometimes mixed.

+1000

You surprise me Squarepusher. Why would you know Wilco? smiley

Cheers.

why wouldn't I? Keshtu permbledhtazi rrugetimi eshte ky: duke pare "The Royal Tenenbaums" u mrekullova nga kinematografia e W. Anderson dhe sidomos nga kolona zanore ku u njoha per here te pare me Elliott Smith (ne njeren nga skenat eshte ne sfond kenga e tij "needle in the hay&quotsmiley. Ishte koha kur interneti ishte akoma me dial-up por ashtu zvarre-zvarre u njoha dhe me te ngjashem te Smith-it qe benin muzike te etiketuar alt.country nder te cilet Sufjan Stevens, Iron and Wine, Calexico, Cat Power, Spoon etj etj dhe sigurisht dhe Wilco. "Yankee Hotel Foxtrot" mbetet per mua albumi me i mire i tyre por nje vend te vecante kam dhe per "A Ghost Is Born".

Cheers jerusalem! smiley

Rrofsh squari..me aq sa degjoa me pelqeu, sidomos "Black Moon" dhe "Open Mind". Pergezime per zgjedhjet me shije qe ben vazhdimisht. smiley

Wilco me beri plotesisht per vete me albumin "Yankee Hotel Foxtrot" - nuk e di sesa here mund ta kem degjuar. smiley

falemnderit smiley

Qeshu rini! Morena Reka,Bledar Seiko,Redon Makashi

Wikipedia has to say "As the last line of "Metropolis Pt. 1" says, "Love is the Dance of Eternity". This can possibly represent Victoria and Edward making love..."

Man... If this song represents them making love... That is some epic sex.

olso

pse na i hudh kshu si koqe kumllash, nji e nga nji , cdo nate smiley

na fut me i link gjithe repertorin e ktyne ene te bijme rehat

E kam sqaru "e kam me faza" smiley Tani jemi ne fazen "Dream Theater".

Po shiko cfare koincidence... Kur u kujtova une per keta? Tip para nje jave?!

Keta ne daten 13 shtator paskan nxjerre albumin e ri "A dramatic turn of events".

m bone me pa nightmares me kta rob  ik ore smiley  e ke nga pushet e imeve m duket

ashtu i thashe ne une,

por ai shef optimizem brenda tyre , ca me thane

sic thote dhe vete e ka kap faza budallikut smiley

gjynaf smiley

un i them anonimit nrro rruge se se ke mir smiley

sic thote dhe vete e ka kap faza budallikut smiley

gjynaf smiley

 

Budallik e ca budalliku.

Faleminderit qe me kupton. smiley

 

Mos çaj kry, ju ndodh te gjitheve smiley

Nuk ke faj. Ai tipi ne kopertinen e albumit duket si Freddy Krueger! smiley

Ca dreqin i pelqejne robt ketij katnarit, se mor vesh.

Faith No MoreEvidence

If you want to open your hole 
Just put your head down and go 
Step beside the piece of the circumstance 
Got to wash away the taste of evidence 
Wash it away(evidence) 
I didn't feel a thing 
It didn't mean a thing 
Look in the eye and testify: 
I didn't feel a thing 
Anything you say, we know you're guilty 
Hands above your head, 
And you won't even feel me 
You won't feel me

http://www.youtube.com/watch?v=vVbj82Nz8DM&feature=related

Une po degjoj Imagine te Lenon thjeshte per te lexuar me vone perseri artikullin si mund te ndryshojme historine. Mbase me ndihmon te  kuptoj me mire tere keta internacionaliste antikomuniste qe shkruajne atje smiley

http://www.youtube.com/watch?v=-b7qaSxuZUg

Ja dhe pak muzike prej vertetit, nga keto qe i kam degju vetem kendej na ca stacione per rokenrollista sick si puna ime smiley

Barracuda

Eric Clapton - Tears in Heaven smiley

Pink Floyd -Learnin' to fly 

 

U2 & Mary J. Blige

Is it getting better? 
Or do you feel the same? 
Will it make it easier on you now? 
You got someone to blame 
You say 

One love 
One life 
When it's one need 
In the night 
One love 
We get to share it 
Leaves you baby if you 
Don't care for it 

Did I disappoint you? 
Or leave a bad taste in your mouth? 
You act like you never had love 
And you want me to go without 
Well it's 

Too late 
Tonight 
To drag the past out into the light 
We're one, but we're not the same 
We get to 
Carry each other 
Carry each other 
One 

http://www.youtube.com/watch?v=ZpDQJnI4O...

 

Lara Fabian - Je suis Malade ! smiley

 

Helena Segara - J'attends 

Isabelle Boulay - Parle Moi 

Nuk e di nese quhet, por po degjoj komshien time qe po renkon si e cmendur prej me shume se 20 minutash... smiley

 

Pink Floyd-HIGH HOPES 

Emilie Simon ' mon amour' kete ma dergoi nje mikja ime qe e kam xhan

2 Apfelsinen im Jahr und zum Parteitag Bananen, alle schreien Hurra! der Sozialismus ist da. smiley

smiley

Shyqyr që erdhe! Godit me kamxhikë unë këndej, asnjë prej tyre as edhe nuk të cik ty. smiley

Degjoje dhe kete Ditarin e endrrave, Ajk

Tears of laughter

Ai tipi lart ka ze fantastik, megjithese ndonjehere me duket si monoton. 

Dhe meqe sapo mora nje lajm te gezuar smiley

A te 

devotchka - how it ends

 

..

For all of the loved ones gone,

Forever's not so long.

And you already know

Yeah, you already know how this will end.

 

(psa pa linq?) smiley

Isabelle Boulay- vouloir t'aimer 

Cfare koecidence...................

smiley

smiley))))))))))

The Chain - the duo almost ingenius and doing some pretty serious shit!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).