Dhjete vjet pas sulmeve terroriste te 11 shtatorit, ne vendin ku qendronin kullat, qyteti i Nju Jorkut dhe njerez kudo ne bote nderuan kujtimin e viktimave me nje memorial qe mban emrat e tyre.

Foto: Chip Smodevilla, AP

 

13 Komente

Kisha 2 djem ne shkolle qe vdiqen ne kte tragjedi. Emigrant nga ballkani ishin, kishin ardhur ne Amerike per nje jete me te mire.

Per shume emigrant kullat ishin nje stimul psikollogjik per te arritur dicka ne kte vend. Tek i shikoje aq te lartal, dukej si kur te shtynin edhe ty per te arritur qiellin.

 

 ha mer ti, se më treme me ata dy djemt .

smiley ajo dite ka mbetur e paharruar dhe ne mendjen time.. me kujtohet si sot kur nderkohe qe po shikonim ato imazhe nga ekrani.. mami im mundohej me kot te kishte lajme nga motra e cila jeton atje..kjo dhe sepse banon jo larg ish kullave binjake.. pashe se si ajo filloi te vajtonte. Ne ato momente di vetem qe bera vrap tek nje qender interneti ku per fat motra ime kishte shkruar email ku na lajmeronte te mos merakoseshim.. per here te pare bekova teknologjine megjithese ato imazhe mbeten gjithmone ne mendje si teper tronditese e teper tragjike..

Ju ndricofte shpirti atje ku jane...

 Po 100.000 civileve te vdekur ne luften e padrejte dhe "naftetare" te Irakut, kur do ua bejne nje monument? Kur do ua cojne nje tufe lule? 

 

 

Nuk eshte ky vendi per keto pyetje... Beja ti monumentin atyre te Irakut, meqe qeke bo kaq merak...

Secilit i shko gjuha atje ku dhemb dhemballa!

 Qetesohu!

 

Keta te 11 shtatorit kujtohen sepse ishin civile te pafajshem. Njesoj dhe irakenet, qe jane nja 300 here me teper. S'ka rendesi vendi pra (te cilin nuk e cakton zotrote), por arsyeja, ngjarja, thelbi. Nuk me habit hipokrizia e njerezve, gjithsesi. smiley

 

S'dua ti hyj fare "teorive konspirative" ne lidhje me WTC.

Jam shume i qete, gati zen sot...

Vendin nuk e percaktoj une por titulli i temes qe ka hapur Blendi.

"Memoriali i viktimave te 11 shatorit"

Nuk thote 12 shtatorit, 13, apo 14... Ketu eshte vendi per te thene ndonje mesazh ngushellimi nqse ta ndin, jo per te bere politike.

S'besoj qe gjermonet kerkojne memorial per viktimat e Dresdenit ne perkujtimoret e holocaustit...

Hajt me te mira... se te sqarova me shume se ke nevoje te sqarohesh....

 Tragjedia eshte tragjedi, vdekja eshte vdekje ne çfaredo permasash te jete dhe eshte gjynah te lexosh tek shkruajne per lumturine e shkaterrimit kur jane mare jetet e njerezve te pafajshem. 

Ato qe humben jeten uroj qe te jene ne nje vend me te mire. 

E te tjeret, rrofshin e i kujtofshin. 

Paska akoma shqiptare funderrina qe qajne per arabet!

O zot ate qe nuk na beri dot serbi,turku me grekun po e bejne  filo arabet,internacionalistet dhe filoruset albaneze.

Ne ata 3000 vete kishte dhe 3 shqiptare.Thjeht vetem per kete fakt mua me qan zemra me shume per ata 3 mije se sa per te tjeret.

Kush i qan zemra per Sadamin dhe popullin e tij le te shkoje atje dhe te ngreje cdo dite monumente.Shqiperia duhet te jete e shqiptareve dhe jo e turkoshakeve,foli arabeve,filoruseve dhe e internacionalisteve.Ata funderrina le te shkojne te jetojne atje ku i pranojne.

Me vjen shume keq per viktimat e kesaj ngjarjeje, sinqerisht, ka qene nje gje e tmerrshme dhe te gjithe duhet te reflektojme thellesisht mbi te. Por Amerikes nuk i falet qe ka abuzuar me kete ngjarje per te justifikuar dhe legjitimuar gjithe lufterat qe ka bere ne 10 vitet e fundit ne Irak, Afganistan e me gjere... ku viktimat e popullit te thjeshte dhe te pafajshem kalojne me dhjetera here ne numer viktimat e 11 shtatorit (per te mos llogaritur shkaterrimet, rrenimin ekonomik te ketyre popujve, etj.etj pasoja te luftes). Ka nje hipokrizi te madhe ne kete mes nga ana e Amerikes qe nuk e di por me le nje shije shume shume te hidhur...

Respekte kujtimit te viktimave.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).